PSY doet op Tenerife definitief zaken met Gullit Gullit maakt grou indruk in Italië Rep niet voor Franse rechtbank GEIR KARLSTAD OVER FA VORIETENROL F ALK LARSEN BU EK: Parijs-Dakar voor Neveu en Vatanen Juventus Looyen favoriet bij spelers NEC Baanrenner Hans Oomen maand geschorst Dubieus einde voor rally Monte Carlo TRONDHEIM - De 23-jarige Noorse lange afstands-spe- cialist op de schaats, Geir Karlstad heeft er geen moeite mee dat in de dagen voor het Europees kam pioenschap all round van dit week einde in Trondheim in zijn land bijna alle aandacht uit gaat naar de drie jaar oudere Rolf Falk Larsen. Herstel Verwaarlozen Vraag Van der Smissen bereikt laatste ronde in GP driebanden Kristen/ Hermann winnen zes van Stuttgart se Eenvoudige winst Navratilova Amateurvoetba afgelast MICHEL PLATINI IN STAAT VAN BESCHULDIGING VRIJDAG 23 JANUAR11987 Handelsmerk Geheim Vast Door Chris van Nijnatten EINDHOVEN - Op Tenerife zal het manage ment van PSV min of meer definitief zaken doen met Ruud Gullit over diens toekomst plannen. Op dat Spaanse eiland voor de Noordafrikaanse kust wil de Eindhovense club keihard te horen krijgen of Gullit weg wil bij de landskampioen, of niet. Commercieel manager Kees Ploegsma (net terug uit Barcelona) bevestigde gisteravond desgevraagd het aanstaande onderhoud tussen hem, technisch manager Hans Kraay en de voetbalvedette uit Eindhoven. PSV vertrekt maandag naar Tenerife om daar een trainingskamp op te slaan, dat duurt tot en met woensdag 4 februari. De Oostbra banders hopen daar de rust te vinden waarin de 'affaire Gullit' weer onder controle gekre gen kan worden. Overigens is er in Barcelona, waar het Ne derlands elftal de afgelopen dagen vertoefde, een vooroverleg geweest in PSV-kringen, zo meldde een betrouwbare bron uit die stad. Spelersmakelaar Ger Lagendijk, PSV'er Jan Lauwers (een man zonder bestuursfunctie, maar met veel gezag binnen de club), Hans Kraay en Kees Ploegsma zouden in een hotel een voorbereidend gesprek rond de komende ontwikkelingen betreffende een transfer van Gullit hebben gehad. Inmiddels lijken de kansen voor AC Milan, om de PSV-speler in te lijven, te zijn afgeno men. Hoewel die club het verst is in de pogin gen Gullit te contracteren, wordt in Italië ge meld dat Juventus de beste papieren heeft. Die conclusie wordt gevoed doordat Philips en Fiat, de hoofdsponsor van Juventus, in een za kelijk samenwerkingsverband op Europees ni veau (de 'European Round Table red.) tamelijk hechte contacten met elkaar hebben. Philips zou er de voorkeur aan geven om Gullit, als hij dan toch weg wil, aan Juventus over te doen. „Ik heb daar weieens een grap over ge maakt", vertelde Ploegsma gisteravond. „Toen we in Gothenburg een overleg hadden met Ju ventus, over het toernooi dat PSV, Juventus, IFK Gothenburg en Anderlecht de komende vier jaar met elkaar gaan spelen. Agnelli, de eigenaar van Fiat, zei daar graag over Gullit te willen beschikken. Ik heb daarop geantwoord dat hij daar dan Mikael Laudrup en eventueel Michel Platini tegenover moest zetten. Maar dat was gekscherend bedoeld". Zo lacherig heeft de hoofdpersoon in het hele verhaal, Ruud Gullit, die opmerking niet opgevat. De sterspeler uit Eindhoven had de opmerkingen binnen het management van zijn club over een ruil van hem tegen een andere voetballer al eerder opgevangen. Hij trok daaruit de conclusie dat een vertrek bij PSV, ondanks een contract tot 1990, tot de mogelijk heden behoorde, zo liet hij weten, en ging eens 'vissen' in Italië. Om die reden voelde Gullit zich niet schuldig aan onbehoorlijk gedrag je gens zijn werkgever, na zijn reisje naar Mi laan. Nu de verwikkelingen rond Gullit steeds turbulenter worden, gaat men er ook bij PSV vanuit dat de 'nummer 10' volgend seizoen een stuk zuidelijker zijn voetbalkunsten gaat ver tonen. Ploegsma: „Let wel, Ruud houden we het liefst bij ons. Iedereen kent onze plannen met hem. Maar als hij per se weg wil, dan ver andert er veel. Ik hoop dat we daarover op Te nerife duidelijkheid kunnen verschaffen aan elkaar". Van onze sportredactie NIJMEGEN - Wanneer het aan de spelers van NEC ligt wordt Leen Looyen met in gang van het komend seizoen de nieuwe trainer. Direct na het bekend worden van het voortijdige vertrek van San- dor Popovics sprak een groot deel van de selectie zijn voor keur uit voor de huidige oefenmeester van NAC. Jan Peters: „Voor mij is Leen Looyen de ideale man voor NEC. Hoewel hij hier al jaren weg is, zie je hem toch regelmatig bij de wedstrijden. Hij weet wat er bij NEC speelt en hij kent de mentaliteit be ter dan wie ook. Bovendien werkt Looyen dolgraag met jonge spelers en dan komt hij bij NEC natuurlijk uitstekend aan zijn trekken". ËTTEN-LEUR - Hans Oomen, de 20-jarige amateur uit Et- ten-Leur heeft van de KNVVU te horen gekregen dat hij met ingang van morgen voor een maand onvoorwaardelijk is geschorst. Hij is geschorst omdat bij de dopingcontrole na afloop van het Nederlands kampioen schap omnium voor amateurs op de baan vorige week zon dag efedrine in zijn urine is gevonden, en efedrine staat op de verboden lijst. Een duidelijk aangeslagen Hans Oomen kon wel verkla ren waarom er efedrine in zijn urine was gevonden: „Ik had een paar dagen tevoren nog wat Nattermann ingenomen omdat ik verkouden was. Stom van me, want ik weet dat daar verboden spullen in zit ten. Maar ik heb er helemaal niet aan gedacht. Het is feite- *jk wel belachelijk, want je gaat door dat spul echt niet harder rijden". MONTE CARLO (AFP/SID) - Ploegenspel in de wielersport is bekend, maar ook de rally wereld krijgt er steeds meer mee te maken. De Finse we reldkampioen Juha Kankku- nen is daar intussen eveneens achtergekomen. De 27-jarige rallyrijder, in dienst van de Italiaanse automielfabriek Lancia, had zich in de afgelo pen dagen verzekerd van een uitstekende uitgangspositie om de 55e rally van Monte Óarlo te winnen. De Fin startte de laatste klassementsproef met ruim een minuut voorsprong op zijn Italiaanse teamgenoot Mas simo Biasion. Op last van Lancia-chef Cesare Fiorio moest Kankkunen zijn zeker lijkende overwinning in de laatste uithoudingsproef af staan aan Biasion. Vijfhon derd meter voor het finish- doek parkeerde Kankkunen zijn Lancia aan de stoeprand om vervolgens op zijn ploeg genoot te wachten. Toen die eenmaal was gepasseerd, bleef de Fin nog twee minuten staan waarna hij de rally langzaam rijdend volbracht. De West- duister Walter Röhrl, die de rally de afgelopen jaren be heerste, eindigde als derde. De einduitslag is: 1. Massimo Biasion (Ita/Lancia) 7 uur 39 minuten en 50 se conden, 2. Juha Kankkunen (Fin/Lancia) op 59 seconden, 3. Walter Röhrl (WD1/ Audi) op 4.10, 4. Stig Blomqvist (Zwe/ Ford) op 10.07, 5. Ingvar Carlsson (Zwe/ Mazda) op 15.55, 6. Kenneth Eriksson (Zwe/ VW) op 28.19, 7. Jean-Pierre Ballet (Fra/Citroën) op 30.08, 8. Christian Dor- che (Fra/Citroën) op 31.54, 9. Jean Rag- notti (Fra/Renault) op 33.36, 10. Erwin Weber (Wdl/VW) op 36.07. 'Vergeer verslaan, dat telt' Door Rob van Deursen Ondanks het feit dat Karlstad vorig seizoen in Inzeil tijdens het WK het Noorse schaatsen van een wisse dood redde door het wereldrecord op de tien ki lometer (14.12.14) naar zich toe te trekken, gunt hij zijn landgenoot de eer van vlag- gedrager. „Slechts één ding telt en dat is titelverdediger Hein Vergeer verslaan. Wie van ons twee het doet, maakt niet uit. En als ik eerlijk ben, heeft Falk Larsen een iets betere kans. Zeker door zijn scherpere sprint. Daarmee kan hij Vergeer direkt al op afstand zetten. Daarnaast rijdt Falk Larsen een thuis wedstrijd hier in Trond heim. Logisch dat meer aan dacht naar hem uitgaat". Toch dichtte de Noorse schaatscoach Hans Kris- tiansen aan het begin van dit seizoen, dat in het teken van het definitieve herstel moet staan, aan Karlstad het kopmanschap toe. Ook ingegeven door het feit dat Rolf Falk Larsen zich na een door hem gewonnen felle strijd met officials voor het grootste deel buiten de Noorse kernploeg om mocht voorbereiden. Sinds Davos afgelopen weekeinde stelde Falk Larsen zich echter weer in dienst van Kristian- sen, terwijl hij daarvoor aan de strenge hand van zijn persoonlijke trainer Wold vaak de voorkeur gaf. Karlstad: „Wij hebben daar niet moeilijk over ge daan. Rolf is getrouwd, heeft Geir Karlstad tijdens zijn voorbereiding op het 'grote treffen' van komend weekein de. - FOTO ANP len. Twee keer Europees- en wereldkampioen achter elk aar. Dat lokt verzadiging uit. Voor ons een geluk, want in topvorm blijft hij de sterkste". Hunkert Hein Vergeer naar het moment dat hij zich kan gaan specialiseren op twee afstanden (1500 me ter en 5 km); Geir Karlstad is nog lang niet zo ver. „Vol gend Olympisch seizoen pas. In specialiseren zit een groot gevaar. Als ik bijvoorbeeld mijn sprint zou verwaarlo zen, gaat dat ook ten koste van mijn lange afstanden. Je moet de kracht, die nodig is voor een 500 m. in je lijf hebben. Besteed je daar te weinig aandacht aan, sluipt de snelheid uit je lichaam. Stiekum, maar het gebeurt. Daar ben ik van overtuigd". In het Scandic-hotel aan de rand van havenstad Trondheim wendde Geir Karlstad zich tot sportpsy- choloog Frank Beek. „Het is voor ons nu of nooit. Daarom zocht ik mentale steun bij hem. Beek vertelde dat we de uitstraling van de zelfverzekerdheid van Ver geer moesten doorzien. Dat hij ook maar een mens is". Een waarheid als een koe natuurlijk, dat laatste. De Noorse coach Kristiansen: „Karlstad is een zegen voor het schaatsen in ons land. Hij heeft de anderen hoop gegeven. Ook Falk Larsen. Karlstad zal nooit een goede sprinter worden. Ik verge lijk hem altijd met Piet Kleine. Een zelfde geval. Die werd toch in 1976 maar mooi wereldkampioen. Dus Karl stad moet blijven proberen. Alle kleine beetjes helpen". een dochter, terwijl zijn vrouw binnenkort een tweede kind verwacht. Niet vreemd dat hij meer thuis in Trondheim wil zijn. Ik ben vrijgezel. Heb wel een vriendin, maar die schaatst ook. Zij weet wat er voor komt kijken". Mocht Falk Larsen in de strijd met Vergeer te kort schieten, geeft Geir Karlstad zichzelf een goede kans om de rol van 'Vergeer-doder' van zijn ploeggenoot over te kunnen nemen. Met 6.52.71 (Heerenveen) en 6.52.79 (Da- vos) op de 5 kilometer gaf hij zichzelf tot nu toe veel ver trouwen. „Het is raar,' maar sinds dat wereldrecord in Inzeil ben ik een ander mens geworden. Daar realiseerde ik me voor de eerste keer dat ik met de besten mee kon komen. Sindsdien ben ik voor de duivel nog niet bang. Vanaf het begin van het sei zoen hebben we aan mijn sprint gewerkt. Mijn per soonlijk record staat op 40.03. Daar kom je niet ver mee. Dat geef ik toe. Maar zelfs als ik zaterdag op de 500 meter een seconde of zo verlies op Vergeer, dan nog kan ik hem pakken. Hij heeft op de lange afstanden, mijn specialiteit toch, tot nu toe niet veel laten zien. Er gens in zijn achterhoofd moet hij twijfelen. Ik heb hem in Innsbruck en Davos aan het werk gezien. Ver geer is dezelfde niet meer. Zit met zijn gedachten al in Calgary bij de Winterspelen. Kan ik me ook wel voorstel- De vraag is of de hond in huize Karlstad het daarmee eens kan zijn. De huisarts van de familie ontdekte dat de stayer allergisch was voor de aanwezigheid van het beest. Karlstads ge trouwde zus ontfermde zich over het dier. „Als ik thuis kwam, werd ik steeds ziek. Zielig voor de hond, maar die moest verdwijnen. Op zulke details kun je verlie zen of winnen. En ik wil winnen. Niets liever dan dat.." DAKAR (AFP) - De Franse motorcoureur Cyril Neveu en de Finse rallyrijder Ari Vatanen hebben donderdag de negende editie van de woestijnrally Parijs - Dakar gewonnen. Vatanen eindigde in de laatste twee korte etappes respectievelijk als vijfde en eerste. Neveu kon zich op de slotdag niet bij de eerste vijf klasseren, maar verloor weinig tijd op zijn naaste ri valen. Jan de Rooy leverde op de slotdag twee goede presta ties. Tijdens de race op het strand bij Dakar eindigde de 'Reus' uit Son als vierde. De klassementsproef bij het meer van Regba besloot de vrachtwagenchauffeur als vijfde. Deze klasseringen waren echter niet genoeg voor een plaats in de top tien van het algemene klas sement. Een plaats bij de beste tien was wel weggelegd voor Pierre Karsmakers, die in zijn eerste optreden in Pa rijs - Dakar de tiende positie opeiste. De Brabantse za kenman verloor al snel in de race de steun van zijn broer Toon, maar slaagde er in elke etappe bij de eerste twintig te eindigen. De efnrtrtand van de rally la: Auto's: 1. Vatanen (Fin/ Peugeot) 55 uur 24 mi nuten en 54 seconden, 2. Zaniroü (Fra/Rover) op 1 uur, 16 minuten en 36 seconden, 3. Shinozuka (Jap/ Mitsu bishi) op 4.24.16, 4. Ratet (Fra/Toyota) op 6.31.25, 5. Mehta (Ken/peugeot) op 7.04.17, 6. Seppi (Ita/ Mercedes) op 7.54.48, 7. Canellas (Spa/Rover) op 8.22.23, 8. Cowan (Mitsubishi/GBr) op 6.37.14, 8. Prieto (Spa/Nissan) op 11.37.44, 10. Porcar (Spa/Rover) op 12.05.41, 11. De Rooy (Ned/DAF) op 13.06.06, 12. Tijsterman (Ned/Mitsu bishi) op 14.07.18. Motoren: 1. Cyril Ne veu (Fra/Honda) 90 uur 47 minuten en 23 seconden, 2. Orioli (Ita/Honda) op 1 uur, 43 minuten en 58 seconden, 3. Ra- hier (Bel/BMW) op 3.22.33, 4. Picco (Ita/Yamaha) op 3.24.32, 5. Mas (Spa) op 7.21.18, 6. Charliat (Fra/Honda) op 7.31.11, 7. Bacou (Fra/Yamaha) op 7.50.59, 8. Charbonnier (Fra/Yamaha) op 10.53.27,9. Joineau (Fra/Suzuki) op 15.11.12, 10. Pierre Karsmakers (Ned/ Honda) op 15.26.55. De klasseringen van de overige Ne derlandse deelnemers zijn: Auto's: 54. Moritz (Daihatsu) op 52 uur 9 minuten en 47 seconden, 55. Dieker (DAF) op 52.36.28, 64. Van Maris (DAF) op 56.31.52. Van onze correspondent Gerard Kessels ROME - Met een mengeling van bewondering en vei bazing heeft Italië woensdagavond naar de voetbt wedstrijd Spanje-Nederland zitten te kijken. Ruud Gullit, waarover de Italiaanse voetballiefhebbers al wekenlang grote verhalen in hun kranten lezen, maar die ze nog nooit hebben zien spe len, heeft grote indruk ge maakt. „Vooral in de eerste helft", schrijft de Corriere dello Sport, „heeft hij schitterend gespeeld. Gullit heeft bewezen dat alle clubs die hem willen contracteren groot gelijk heb ben". De vergelijking tussen de Spaanse ster Butragueno en Gullit is duidelijk in het voordeel van de Nederlander uitgevallen. Dat Gullit de godheid Bu tragueno in eigen land naar het tweede plan heeft kunnen verwijzen „bewijst hoe groot de fascinatie is die op dit mo ment van de naam Gullit uit gaat", schrijft de Gazetta dello Sport vol ontzag. „Hij is veel zijdig en maakt indruk door zijn lichamelijke kracht en snelheid: hij pakt ballen op in de verdediging, biedt zich aan op het middenveld en duikt dan ter afronding op voor de goal". Maar niet alleen Gullit wordt in de Italiaanse sport pers geprezen. Veel lof is ook voor Van der Gijp vooral voor Rijkaard, die jj, in Barcelona ook nadrukkeli] in de kijker van de Italiaan clubs gespeeld hebben, Nederlands elftal heeft, name in de eerste helft, uitstekende indruk achtereê laten. „Zou dit dan het i nale elftal-in-opbouw waarover Michels in alle scheidenheid sprak? sprookje, het elftal staat concludeert de Corriere Sport. datise# De wedstrijdkalender van de KNSB ziet er voor de komende dagen als volgt uit: Vrijdag 23 januari: Zaltbommel: Marathon 100 ronden, 20.00 uur, 04187-1661,04187-2886. Wilnis: Marathon 70 km: 13.30 uur, 02979-82760. Oud-Alblas: Rondenwedstrijd, he ren, 15.00 uur, 01849-2190/2435. Zaterdag 24 januari: Gorinchem: dist kampioenschap langebaan Alblasserwaard, junio ren A/B/C/D (jongens), 10.00 uur, 01830-23944. Zondag 25 januari: Vught: marathon, IJzeren Man 100 km, 10.00 uur tot 08.30 uur, 073- 414614. Wilnis: marathon, 70 km heren, 13.30 uur, 02979-82760. Dinsdag 27 januari: Sluis: Zwinstede tocht 102 km, 09.00 uur, 01178-2500. De KNSB/ANWB-toertochten, die voor vrijdag op het programma stonden, zijn allen afgelast LAUBACH (ANP) - Christ van der Smissen en Ben Velt huis hebben de derde en laat ste ronde bereikt in het kwali ficatietoernooi voor het Grand Prix driebanden in het West- duitse Laubach, dat vandaag zal beginnen. Van der Smissen won donderdag van de West duitser Willenberger en Jan Arnouts. De vnnrniiitutf uitslagen zijn: le ronde: Van der Smissen - Willenberger (Wdl) 15-8 (8), 15-7 (8), Velthuis - Hamdorf (Wdl) 15-11 (21), 15-6 (10), Arnouts - Biehl (Wdl) 15-8 (18), 15-2 (14). 2e ronde: Velt huis - Grossjung (Wdl) 15-7 (15), 15-10 (14), Van der Smissen - Arnouts 9-15 (12), 15-9(9), 15-4 (10). De Bredase biljarter Tiest Brosens bereikte gisteravond in Rotterdam tijdens het Oranj eboom-driebandentoer- nooi de tweede ronde. Hij ver sloeg in 59 beurten de Rotter dammer Van Straalen. Daar bij maakte Brosens drie series van 4 en behaalde een gemid delde van 0.847. HILVERSUM - Op haar vest, vlak boven het vignet van de- kledingfabrikant met de drie strepen, heeft ze haar ridder orde gespeld. Ze kreeg hem uitgereikt op de dag dat haar vader werd begraven. Dat was Iq 1964. In Innsbruck was ze Olympisch kampioene gewor den. Koningin Juliana, prins Bernard en de prinsessen Bea trix en Margriet waren spe ciaal naar Oostenrijk gereisd om Sjoukje te zien winnen. In interviews verklaarde ze haar winnende kür alleen voor de koningin te hebben gereden. Een hoogtijdag in haar leven. Ridder in de Orde van Oranje Nassau werd ze bij te rugkeer in het schaatsgekke Nederland. Sjoukje Rosalie Kossmayer-Dijkstra is trots op haar onderscheiding, trots op haar leven. Haar huis in Hilversum, vlakbij de televi siestudio's, hangt vol met in gelijste foto's uit een glorieus verleden, zilveren borden, me dailles en oorkondes. Een vi deoband en klappers vol knip sels houden haar successen onder grijpafstand. r sen STUTTGART (SID) - Kristen en Roman Henna (WDl/Lie) hebben woensdi nacht de vierde zesdaagse Stuttgart gewonnen. Het dat in de zesdaagsen ran K: len en Bremen als tweede tli digde, verzamelde 224 puil Francesco Moser en An! Doyle (Ita/GBr) wi tweede met 74 punten, derde plaats, met een rog achterstand, ging naar D Tfaurau en Danny Cli (WDl/Aus) met 180 punten René Pijnen, die met Deen Gert Frank een vormde, eindigde als met 88 punten. De uitalag van de zesdaagse van Sn gari ia: 1. Kristen/ Hermann (WDl/l 224 punten, 2. Moser/Doyle (Ita/GBi op een ronde: 3. Thurau/Clark (W A us) 180, 4. Fijnen/Frank (Ned/Den) 5. De Wilde/Tournê (Bel) 82, op tween den: 6. Bolten/Bincoletto WDl/Ita)I op 13 ronden: 9. Van Vliet/Stevenhij (Ned) 60. Op straat wordt ze nog steeds aangeklampt door men- die haar danken voor 'toen'. In tegenstelling tot de topsporters van de jaren tach tig zegt Sjoukje die herken ning prachtig te vinden. „Het verrast me nog steeds s mensen me aanspreken en het doet me goed", zegt ze eer- itbo lijk. „Ik ben dankbaar dat ik (et4 zo veel mensen een plezier heb gedaan met iets wat ik zelf heel erg fijn vond. Dat mensen me aanspreken zie ik als een stuk erkentelijkheid voor wat ik voor hen betekend heb. Sportmensen die klagen over gemis aan privacy en opdrin gerige supporters begrijp ik niet. Ze leven bij de gratie van het publiek. Belangstelling van de mensen hoor je leuk te vinden". MELBOURNE (ANP/Rest - In het damestoernooi strijd om de open Australtel tennistitels, zijn grote ven# singen dit jaar uitgeblen Ook in de halve finales alles volgens de regels. Martina Navratilova 1 Hi slechts twee sets nodig de Zweedse kampioene OU rina Lindqvist: 6-3, 6-2, Hi vroegere landgenote Hl Mandlikova speelde weer a een uiterst merkwaar! partij, maar kreeg op juiste moment het ritme va te pakken om de WestduJ Claudia Kohde alsnog te vu slaan: 6-1,0-6,6-3. Uitslagen Heren dubbelspel, halve finalei: Ed berg/Andera Jarryd (Zwe) - Vm nacone (VSt)ZChristo van Ren»1 (ZAf) 6-3, 7-6, 6-3, Peter Doohan/I^ Warder (Aus) - Ken Flach/Robert guso (VSt) 6-1,3-6,6-1,4-6,10-R Dames, enkelspel, halve finalet Navratilova (VSt) - Catarina LOT (Zwe) 6-3, 6-2, Hana Mandlikova (R Claudia Kohde (WD1) 6-1,0-6,0-3. ZEIST (ANP) - De KM heeft in verband met slechte gesteldheid van de den aUe voor zaterdag en" dag geprogrammeerde strijden in het amateurvoei afgelast. Ook de wedstril' In de landeUjke jeugacoffll» ties gaan niet door. De afdelingen van de KN hebben eveneens het gramma voor zowel zat als zondag geschrapt. LYON (AFP/ANP) - John Rep wordt niet door de Franse rechtbank vervolgd in de spraakmakende zwart geld affaire van Saint-Etienne. Onderzoeksrechter Patrick Desmure heeft donderdag aan het parket van Lyon na 41 maanden een rapport over handigd, waarin twintig per sonen in staat van beschuldi ging worden gesteld. Tot die twintig behoren trainer Her- bin en elf spelers, onder wie Platini, Larios en Janvion. De naam van Rep komt niet bij die twintig voor. De trainer en spelers wor den beschuldigd van mede plichtigheid van misbruik van gemeenschapsgelden. Des mure laat de vraag in het mid den of de spelers destijds wis ten dat zij betaald werden uit de zwarte kas, omdat hij zegt niet over onomstotelijke be wijzen te beschikken. Bovendien hebben de spe lers inmiddels met de fiscale recherche een schikking ge troffen over de nabetaling van belastinggelden. In zijn rap port stelt Desmure dat er zich destijds 20 miljoen francs (ruim 8 miljoen gulden) in de zwarte kassen bevonden. Van dat bedrag heeft hij vijftien miljoen kunnen traceren. Het restant is onvindbaar. Van de tien spelers ontving Larios het grootste bedrag onder tafel. Hij streek ruim vier ton op. Platini was na Janvion (375.000 gulden) een goede derde met rond de 320.000 gul den. De overige spelers, die zich voor de rechter moeten verantwoorden, zijn Piazza, Lopez, Battiston, Farizon, La- combe, Santini, Nogues en Zi- mako. In het geval van Rep de Franse belastingdie®^ slag gelegd op zijn oi goed. De opbrengst van verkoop van zijn huis Saint-Etienne werd do® fiscale dienst in beslag men. Zijn twee appa: op Corsica zijn door de gevorderd. Rep toonde donderdag tevreden ai®, huidige ontwikkeling, betekent dat ik zonder Frankrijk weer in kan. V 1 toch wel een pak van hart. Het dossier Rep is lijk in Frankrijk gesloten Tussen I959 en 1965 was ze het van de natie. Nederland was trd oergezonde, goedlachse en ei ,neid die Europese, wereld- en C titels kunstrijden verzamelde als sigarebandjes. Sjoukje was een b lónd aan huis in elk gezin. Met ij: discipline en Spartaanse training: dad ze zich opgewerkt naar de maar ze bleef spontaan, vriendelij Ze zegt het met die ontwa penende lach die altijd haar handelsmerk is geweest. Naast die eeuwige blossen op haar wangen. Die heeft ze nog steeds. Over enkele dagen wordt ze 45 jaar en ook op die leeftijd straalt ze gezondheid uit. Net als vroeger, toen ze al om 6 uur 's morgens de ijsbaan opzocht om te trainen. Zes urn- per dag, week na week, maand na maand, jaar na jaar. Ze be gon op haar zesde met kunst rijden en brak meteen haar been. Maar ze ging door. Eerst in Amsterdam, later in Den "aag en Londen. In de zomer deed ze aan hoog- en versprin gen. Haar vader was arts in Amstelveen, kon het dure kunstschaatsen betalen. Nu ziet ze wat het betekent als er geen geld is. De KNSB werkt met een j aarbudget van 100.000 gulden. Daar kun je weinig mee doen. Zelfs een optimisti sche Sjoukje Dijkstra niet. Ze zegt: „De talenten van nu trainen twaalf uur per week, jk trainde zes uur per dag. Dat is noodzakelijk om de wereld top te halen. Regelmaat is het geheim. En doorzettingsver mogen. Ook ik heb jaren ge- ,®nd dat het niet zo goed ging. Maar ik bleef het leuk vinden. e talenten van nu moeten ^rst naar school en daarna maar zien of er nog plaats voor hen is op de ijsbaan. Bo vendien moeten ze vaak uren reizen om te kunnen trainen, ijat stimuleert natuurlijk niet. r zou al heel veel gewonnen 'Va zijn a bested ideaal kunst] beeld Van 7 uur tr uren e talent alleen doend ken. 2 er kon leen b en wei Sine van K volgen waar weken goed, T Haa inhure traine: onder reldka wiler 1 trainei lijn ei jaar gi Nederl de KN harmo maar" „Als e fcifc. I" JUL! 1 rnuiaJiiS-Dakar Hifct me wel wat, mc I 9en' ~contract heb, zal ik daar geen t

de Stem | 1987 | | pagina 6