rant een svoge DE STEM STICHTING TRACHT MISDRAGINGEN EN ONBEGRIP TE VOORKOMEN OOSTENRIJK STEEDS MINDER INTREK g inlichting^1 ér VTERSCHAP iT VRIJE N SLUIS ZEN DE MAN $8 s m Waarde valuta digitaal omrekenen NDMAKING NGERICHTE FEESTZALEN TOT 200 PERSONEN De ontmoeting van twee werelden verloopt niet altijd zonder problemen. Zowel voor de toerist als voor de bewoner van het gastland kunnen vooroordelen, misvattingen en wangedrag tot teleurstelling en frustratie leiden. A2 VRIJDAG 23 JANUAR11987 jw reklameboodschap ^zinnen op schoot! l I iki nlichtmgen gblad De Stem et waterschap Het Vrije van brengt ter algemene kennis, i Algemene Vergadering zal 1 op donderdag 29 norgens te 9.30 uur in „Den itraat te Oostburg. jari 1987. De Dijkgraaf voornoemd, Th. P. Cambier. staurant-feestzalen loosterzande uw bruiloften - partijen ies - vergaderingen :orging van uw feest- en verzorging van uw koude thuis vanaf 11.-p.p. tl. 01148-1577 Toerisme als grote boosdoener Door Frank van Ooijen Locatie: een zonovergoten paradijselijk oord ergens in de tropen. Voor een van de mooiste tempels in het land stopt een moderne autobus. Een bonte stoet westerse toeristen verruilt het koele 'airco'-klimaat voor de broeierige buitenlucht. Onder aanvoering van een wildgebarende gids onderneemt de groep in gesloten front een stormloop op de binnenplaats van de tempel waar enkele tientallen mensen In vervoering aan het bidden zijn. Een bord dat in zes talen zegt dat uit respect voor dit heilig huis 'stilte en decente kleding' gewenst zijn, wordt luidruchtig voorbijgerend. Sommige vakantiegangers zijn half naakt. Korte broeken, ontblote bovenlichamen. Op iedere dikke buik bungelt een fotocamera met een indrukwekkende toeter van een lens. Onder het uitstoten van verwonderde kreten, „it's beautiful, wunderschön, prachtig", wordt binnen enkele minuten iedere vierkante centimeter van het complex op de gevoelige plaat vastgelegd. Terwijl pa op een neuslengte afstand 'mooie koppen' fotografeert van autochtonen in gebed, is ma zo vrij om in haar afgeknipte, strakke jeans het altaar te beklimmen om een paar beelden en wat offergaven aan een nader onderzoek te onderwerpen. Voorzichtige protesten van de plaatselijke bevolking worden onmiddellijk gesmoord met dollars of marken. Een priester kijkt afkeurend toe maar zegt niets. Zinloos, want over enkele minuten zal een nieuwe buslading verschijnen. Moe en dorstig van al dat wandelen en fotograferen zoekt de uitbundige |wde omst Heen tre kling van "peren Vacht. meute na een half uur de koele bescherming van de autobus. Instappen gebeurt natuurlijk pas na een snelle rondgang langs enkele kraampjes met souvenirs, waar de westerling zich ondanks zijn 'meedogenloze afbieden' toch een oor laat aannaaien bij het aanschaffen van een van de vruchten van lokale nijverheid. Kleedjes, beelden, hoeden, de buit verdwijnt in de bus. Voor de autobus wegrijdt zit iedereen al met een fles cola of bier in de hand achter het raam. „Beautiful temple". Op naar het zwembad of de volgende toeristentrekpleister. KROEO Menig vakantieganger zal dit soort beelden niet vreemd zijn. De ontmoeting van twee werelden onder de tropenzon verloopt niet altijd probleemloos. Zowel voor de toerist als voor de bewoners van het gastland kunnen vooroordelen, misvattingen en wangedrag door onwetendheid tot grote teleurstelling en frustratie leiden. Hetzelfde geldt uiteraard, maar dan in mindere mate, voor bestemmingen in traditionele vakantielanden in Europa. Ook daar kan de confrontatie van verschillende gedragingen, mentaliteit en 'culturen' wel eens bijzonder hard verlopen. Nooit een deur van de plaatselijke kroeg voor je neus dichtgegooid zien worden omdat men liever op zichzelf was dan weer met die toeristen? Hoevelen zijn er niet in problemen geraakt omdat de lokale bevolking niet gediend bleek te zijn van 'naaktrecreatie'. Of op de vingers getikt bij het bezoek van een mooie kerk omdat je er te bloot bijloopt? Wat stond er tot voor kort ook al weer op het wegdek in de Franse Ardèche gekalkt: was dat niet 'Mort aux Hollandais'? Wangedrag van vakantievierende Nederlanders en massale grondaankoop van onze landgenoten hadden het ongenoegen gewekt van de bewoners van die streek. DEVIEZEN We zullen ons in het kader van dit verhaal beperken tot vakantiebestemmingen in de Derde Wereld. Omdat op de eerste plaats de verschillen in cultuur tussen vakantievierenden en bewoners van het gastland het grootst zijn en dus de problemen die met toerisme samenhangen. En ten tweede omdat dit deel van de wereld steeds meer in trek raakt bij toeristen, ledereen gaat naar Spanje, Griekenland en Italië. Barbados, de Seychellen of Kenia klinkt natuurlijk een stuk exotischer dan de 'zo gewone Rivièra'. Nederland geeft jaarlijks een paar miljard gulden uit aan reizen naar het buitenland. Ongeveer een kwart miljoen landgenoten reist jaarlijks af naar een ontwikkelingsland. Voor zaken, voor familiebezoek maar vooral voor toeristische doeleinden. Al die toeristen leveren de Derde Wereld een flinke hoeveelheid deviezen en werkgelegenheid op. Maar er kleven dus ook heel wat nadelen aan die toeristenstroom. QEVAARUJK Frans de Man van de Nijmeegse Stichting Toerisme Derde Wereld vertelt hoe verkeerd gedrag van toeristen voorkomen kan worden. „Dat toeristen als een olifant door de porseleinkast razen en helemaal geen rekening houden met de totaal andere omstandigheden in het vakantieland, komt eigenlijk voort uit onwetendheid. Toeristen gaan met een pakket vooroordelen op vakantie, zijn niet bekend met lokale gebruiken en gewoonten en trappen zonder het te weten op lange tenen. Vaak komen ze nog gesterkt in hun vooroordeel terug. Men is daar tui, het is er vies, gevaarlijk, je wordt er afgezet etcetera". „Zo'n situatie werkt niet alleen in het nadeel van de plaatselijke bevolking, maar ook in dat van de toeristen. Niemand vindt het bij voorbeeld leuk om met stenen bekogeld te worden vanwege een foto die niet gemaakt mocht worden. Dat vergalt iemands vakantieplezier". STRAND „Dat alles is te voorkomen door vakantiegangers van te voren beter in te lichten over land en cultuur van vakantiebestemming. Uit onderzoeken blijkt dat het publiek bovendien geïnteresseerd is in meer en betere informatie. Men wil meer dan alleen zon, zee en strand. Men heeft ook interesse in de gewoonten en gebruiken. Met die kennis in huis zul je van een toerist ook een meer verantwoord gedrag kunnen verwachten". De Stichting Toerisme Derde Wereld probeert met financiële steun van de Nationale Commissie voorlichting en bewustwording Ontwikkelingssamenwerking (NCO) via brochures, via mondelinge informatievoorziening en met films duidelijk te maken hoe groot de negatieve effecten van toerisme kunnen zijn en hoe men dat kan voorkomen. Veel voorlichtingsmateriaal kan van een Westduitse zusterorganisatie gebruikt worden. Daar is men al zover dat tijdens vluchten naar vakantieplaatsen onder de tropenzon films getoond worden die meer laten zien van een land dan alleen de paradijselijke plaatjes op strand en boulevard. REISLEIDERS Er worden in de Bondsrepubliek zelfs cursussen georganiseerd voor reisleiders die naar Derde- Wereldbestemmingen gaan. Daarin wordt ze meer verteld over geschiedenis, cultuur en achtergronden van de ontwikkelingsproblemen van deze landen. In Nederland hoopt men gelijksoortige werkzaamheden te kunnen uitvoeren. „De kwaliteitsverbetering van het toerisme, daar gaat het deze stichting om", zegt De Man. „Wij denken dat we daarbij voor een deel dezelfde belangen hebben als de reisorganisaties, het bedrijfsleven dus. Zij zijn immers ook gebaat bij een meer tevreden toerist. Informatie die de reisorganisatie niet kan geven omdat die zo specifiek is, kan onze stichting wel verschaffen, ledereen kan bij ons terecht. We hopen dat we een platform kunnen organiseren waarin naast het bedrijfsleven ook Derde-Wereldgroepen, kerken, overheid en universiteiten zitting nemen. Op zo'n manier kunnen we een heel breed voorlichtingsprogramma opzetten Een westerse toerlste fotografeert een lid van een Filippijnse bergstam. FOTO ARNOLD KARSKENS Frankrijk blijft favoriet Frankrijk is en blijft het meest favoriete vakantieland voor Nederlanders tijdens de zomervakantie. Dat blijkt uit cijfers van de Stichting Continu Vakantie Onderzoek. Van de Nederlanders die in het buitenland op vakantie gaan heeft vorige zomer 33 procent de weg naar Frankrijk weten te vinden. Goede tweede is West-Duitsland, waar 21 procent van de buitenlandgangers heen trok in 1986. De belangstelling voor beide landen is afgelopen zomerseizoen met twee procent toegenomen. Oostenrijk lijkt er uit te liggen als bestemming in de zomervakantie, zo zeggen de cijfers van de Stichting CVO. Dit land is de laatste jaren steeds minder in trek voor zomervakanties. Afgelopen jaar trok Oostenrijk negen procent Nederlanders tegen nog twaalf procent in 1985. De Nederlander heeft overigens de smaak weer te pakken als het over - *rr rfifc V: - S Voor het omrekenen van de waarde van buitenlandse valuta in Hollandse guldens is onder de naam Money-X-Changer een digitaal apparaatje op de markt gebracht Voor zakenman en vakantieganger In het buitenland Is het een handzaam machientje, dat In een oogwenk uitrekent hoeveel de aangegeven buitenlandse geldwaarde In Nederlands geld bedraagt. Voor dat doel dient het apparaatje te worden geprogrammeerd. Het 'om reken machientje', ter grootte van een sleutelhanger, wordt op de markt gebracht door Custom Promotions In Oosterhout vakantie gaat. Afgelopen zomer zijn er, van mei tot en met augustus, 650.000 vakanties meer gehouden ten opzichte van dezelfde periode het jaar daarvoor. Die stijging komt voor een derde ten goede aan het binnenland en voor twee derde aan het buitenland. Ook de ANWB constateert dat het aantal boekingen een stijgende lijn vertoont ten opzichte van vorig jaar. Wat betreft populaire zonzekere vliegvakanties zijn Spanje en Griekenland het meest in trek. Wat betreft de zelf georganiseerde reis (huurhuisje, tent of stacaravan) is Frankrijk een topper. Dat Turkije een nieuwe trend zal worden blijkt wel uit een groot aantal vragen naar programma's en brochures maar nog niet uit het aantal boekingen, aldus de woordvoerster van de ANWB. Volgens de Stichting Continu Vakantie Onderzoek is de auto nog steeds het favoriete vervoermiddel voor binnen- en buitenlandse vakanties. In Nederland pakt tachtig procent de auto, voor de buitenlandse vakantie doet dat 69 procent. De rol van het vliegtuig als vervoermiddel bij buitenlandse zomervakanties is vorig jaar nagenoeg gelijk gebleven aan die in het jaar daarvoor, namelijk twaalf procent. Ook het aantal geboekte buitenlandse vakanties (via onder meer reisbureaus) is ten opzichte van 1985 nauwelijks veranderd. TREND Wat de gemiddelde verblijfsduur betreft is er eveneens weinig veranderd. Voor de langere binnenlandse vakantie staat het gemiddelde op dertien dagen, voor het buitenland op circa zeventien dagen. De gemiddelde uitgaven voor binnenlandse langere zomervakanties bedroegen afgelopen seizoen 378 gulden (in '85 366 gulden) en voor buitenlandse langere zomervakanties 954 gulden, tegenover 933 gulden in 1985. De trend van meer vakanties in hotels zet zich, hoewel niet spectaculair, voort. Dat geldt voor zowel binnen- als buitenland, de verhuur van zomerhuisjes en bungalows vertoont na flinke stijgingen in de afgelopen jaren een stabilisatie in 1986. Het gebruik van 'vaste' accommodaties als stacaravan en tweede woning neemt daarentegen voor het eerst sinds enkele jaren weer toe. VERGRIJZING Opmerkelijk noemt de stichting CVO de daling van het gebruik van toercaravan, vouwwagen en vouwcaravan tijdens binnenlandse zomervakanties van dertien naar negen procent. Deze afname wordt niet gecompenseerd door meer buitenlandse zomervakanties met toercaravans en dergelijke. CVO vermoedt dat de vergrijzing van de bevolking aan deze ontwikkeling ten grondslag ligt. Nederlanders die in eigen land op vakantie gaan waarderen die vakantie zeer, zo maakte onlangs het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) bekend na een imago- onderzoek te hebben gehouden. De vakantie in eigen land krijgt gemiddeld het rapportcijfer 7,4. Nederlanders die in het buitenland vakantie vieren waarderen het eigen land met het cijfer 5,4. Zij weten doorgaans niet wat het eigen land te bieden heeft, aldus het NBT. In een onlangs afgeronde studie verwacht de Stichting CVO voor 1995 meer langere vakanties in het buitenland, meer korte vakanties in eigen land, meer dagtochten naar volkstuinen, musea, kastelen en tentoonstellingen en minder naar bij voorbeeld landinwaarts gelegen zwemaccommodaties en speeltuinen. Verder wordt een hogere deelname verwacht seizoenrecreatie, een toenemende betekenis van hotel en pension als vakantielogies en een sterke daling van het kamperen. Zomervakanties in het buitenland, naar bestemming, in procenten. 1985 1986 België, Luxemburg 10 9 B.R. Duitsland 16 15 Frankrijk 22 25 Italië 6 6 Spanje 13 13 Zwitserland 3 4 Oostenrijk 10 8 Joegoslavië 5 5 Griekenland 4 4 Engeland, Schotland, Wales 3 2 Noorwegen, Zweden, Finland 1 2 Denemarken 1 2 Oost-Europa 1 O Overige landen 4 3 Bron: CBS

de Stem | 1987 | | pagina 15