m Martinus naar EC-finale Problemen voor Short STEI RK ORANJE GELIJK TEGEN SPANJE IN BARCELONA DRUM Spandoek FA waarschuwt voor gevaren Aids yióaK Rob de Wit hervat training Popovics WINTERSPORT? OOK DAMES AMVJ IN EINDRONDE SCHAAKTOERNOOI WIJK AAN ZEE STORE PAllIS-DAKAll Hulshoff jeugdtrainer bij Ajax? DONDERDAG 22 JANUAR11987 T26 PAGINA SPORT 1 AMYJ PSV-Ajax op zondagmiddag niet gewenst [BARCELONA - Ruud Gullit en het [Nederlands voetbalelftal hebben - in Idie volgorde - de oefeninterland te lgen Spanje (1-1) benut om hun [marktwaarde op te voeren. Munoz roemt spel van Oranje lil ■nn vow 1 Ni rtfwai arde op (ADVERTENTIE SPONSOR VAN HET MOTORTEAM KARSMAKERS Van onze speciale verslaggever BARCELONA - Rob de Wit, de linksbuiten van Ajax die deze zomer door een hersen bloeding getroffen werd, her vat op 2 februari de training Begin deze week heeft de nog steeds revaliderende speler voor het eerst aan een voetbal wedstrijd deelgenomen. De Wit (23) speelde mee in het zaalvoetbalteam van het Utrechtse Aroh in de competi tiewedstrijd tegen Aorc (7-11). De Wit kwam regelmatig in het veld, maar scoorde niet. „In de eerste minuten heb ik doodsangsten uitgestaan", vertelde hij, „maar al snel werd het beter. Voor mij was het een test. Ik wilde weten hoe ik er voor stond. Nu ga ik de artsen vragen of ik het in het kader van mijn therapie mag blijven doen. Maar ik ben erg blij dat het goed gegaan is". NIJMEGEN - Sandor Popo vics en NEC gaan aan het einde van dit seizoen uit elk aar. De in Hongarije geboren oefenmeester had nog een doorlopend contract, maar heeft om ontbinding van die overeenkomst (per 1 juli van dit jaar) gevraagd. Van onze speciale verslaggever BARCELONA - Tijdens de interland Spanje - Ne derland werd gister avond achter één van de doelen een spandoek van tien bij twintig meter uitgerold. Werknemers van de Spaanse vestiging van Philips betichtten het Eindhovense concern van industriële volkeren moord. Op het doek stond in het Spaans en het Neder lands te lezen: 'Philips genocidio Industrial en Espaua - Philips volken- moord industrieel'. De slecht vertaalde tekst op het immense doek heeft te maken met de door Philips aangekondigde sanering van de vestiging Lamperacedas bij Barce lona, waardoor er enige honderden werknemers moeten afvloeien. Van onze sportredactie AMSTERDAM - Het is niet uitgesloten dat Ajax en ex-Ajacied Barry Hulshoff binnenkort be sluiten tot een samen werking. Ajax (lees: technisch directeur Jo- han Cruijff) probeert Hulshoff volgend seizoen 'De Meer' binnen te halen als part-time jeugdtrai ner van de club. Hulshoff (39) voelt veel voor dit aanbod. Hij is echter (nog) niet in het bezit van een trainersdi ploma. Daarom gaat hij vanaf volgend seizoen de cursus voor oefenmeester III volgen. Omdat Huls hoff aan het einde van dit seizoen de Belgische club Wuustwezel verlaat, ver huizen hij en zijn gezin al op 1 februari naar Volen- dam, vlak in de buurt van zijn vriend Gerrie Mühren. Ook Mühren staat de komende dagen voor een beslissende stap wat zijn toekomst betreft. Zowel Ajax als Volendam trekt aan hem met de bedoe ling ook hem de jeugd te laten trainen. Mühren weet zelf nog niet tegen welke club hij ja moet zeggen. A VEEMARKTSTRAAT 12 tel. 076-227000 's maandags geopend v.a. 13.00 uur. Donderdag koopavond. DB TEM_S jOE&AREST (ANP) - Op een Luier die zelfs coach Arie Linger heeft verbaasd, heeft L Nederlandse heren-volley- Likampioen Martinus Lznsdag de finale-poule van Le strijd om de Europa Cup 1 Na de zwaar bevochten 3-1 1ifge die het team vorige week [uoensdag in eigen huis be haalde op de Roemeense leger- Steaua Boekarest, Llgde in het Oosteuropese land een bijna uit het helle- Lur weggesleepte 2-3 neder- 17-15, 11-15, 13-15, 18-16 in 15-13. Een resultaat dat vol was om voor de tweede [ictitereenvolgende keer het Ute-korps, de laatste vier, van het Europese volleybal te halen. In Den Bosch zal blij- |ken hoe groot, of klein, het verschil met de absolute top, Italië en de Sovjet-Unie, lnogis- Na de 3-1 overwinning, Uarin de eerste set pas na 18- 16 werd veroverd, lagen de kansen voor Martinus fifty- fifty. De Roemenen hadden in Amstelveen al de koude oorlog geopend. Martinus zou in Boe karest terecht komen in een onverwarmd hotel, in de speelzaal zou het niet warmer mogen worden gestookt dan veertien graden, en misschien kon er zelfs wel niet worden geland op het vliegveld van de Roemeense hoofdstad. De angst was binnen de Amstel- veense ploeg geslopen. Want het spel tijdens het eerste duel was zeker niet van dien aard geweest om het onontbeerlijke zelfvertrouwen op te vijzelen. In Boekarest bleek het alle maal wat minder dan werd gevreesd. Het hotel was keurig verwarmd, de speelzaal had een normale temperatuur. Slechts één keer, de dag voor het treffen, moest er getraind worden in een te koude zaal. Maar het grootste probleem vormde het aanvangstijdstip: 08.30 uur. Een tijd waarop de Roemenen normaal gesproken al oefenen, maar Martinus, zo als Arie Selinger het uitdruk te, 'nog rustig ligt te slapen'. De problemen werden door de ploeg echter professioneel verwerkt. De ploeg slaagde er in de omstandigheden van zich af te zetten en de blik volledig te richten op de wedstrijd. In de uitverkochte zaal speelde de Amstelveense ploeg 'één van zijn betere, misschien wel de beste, wedstrijd uit de his torie', zoals Selinger zei. „Het team heeft gespeeld op een manier, die ik zelfs niet voor mogelijk heb gehouden. Zo volwassen in alle opzichten, ik was en ben nog steeds echt trots. Dat heb ik de ploeg ook duidelijk gemaakt". Geen moment tijdens de meer dan vier uur durende wedstrijd kreeg de Roemeense ploeg het initiatief in handen. Selinger startte zonder de nog niet volledig fit zijnde Teun Buys. Zijn plaats werd inge nomen door Treffer. Ondanks een 14-12 voorsprong slaagde de ploeg er echter niet in de zo belangrijke eerste klap uit te delen. Maar in de tweede en derde reeks, toen Buys inmid dels wel in de basis stond, bleek de aansluiting van Mar tinus met de Europese top daadwerkelijk tot stand ge bracht te zijn. Zonder het hoofd op hol te laten jagen door de Roemeense toeschou wers werden die reeksen ge wonnen. Hoewel het reken werk van aantal gescoorde punten al na de tweede set was begonnen, was het behalen van de derde set voldoende de finale-poule in Den Bosch, eind februari, te bereiken. Het was voor Selinger aan een groot aantal wis sels toe te passen. „Dit was een ideale gelegenheid de jongens, die normaal gesproken niet tot de basis behoren, speeltijd te geven tegen een tegenstander waar ze ook iets van kunnen leren en onder omstandighe den die ze nodig hebben de top te bereiken. En ook die spelers hebben mij verbaasd". In West-Berlijn kwalifi ceerde de damesploeg van AMVJ zich voor de finale van de Europa Cup 3. De return te gen Rudov Berlijn werd door de Amsterdamse dames met 3- 0 (14-16, 12-15 en 7-15) gewon nen. Het eerste duel had AMVJ vorige week in eigen hal eveneens met 3-0 zegevie rend afgesloten. In de eindronde, op 13, 14 en 15 februari in Italië, ontmoet AMVJ twee Italiaanse ploe gen, Modena en Ancona, en het Westduitse Münster. LONDEN (DPA) - De Engelse voetbalbond heeft de twee duizend voetbalprofs en de honderdduizenden amateurs in Groot-Brittannië in een circulaire gewaarschuwd voor de gevaren van besmetting door Aids. Als één van de grootste gevaren noemt de bond het gezamenlijk in bad gaan. Men raadt de voetballers aan te douchen. In de circulaire neemt de bond afstand van een waar schuwing elkaar na een doelpunt niet te kussen en te om armen, maar waarschuwt voor de tongkus. In de brief adviseert de bond, overigens wat onnodig, de voetballers in de kleedkamers niet de tandenborstel of het scheerap- paraat van een ander te gebruiken. Ook het gemeen schappelijk drinken uit dezelfde fles moet voorkomen worden. Het gebruik van wegwerpbekers wordt aanbe volen. Open wonden dienen, volgens de circulaire, direct ontsmet en verbonden te worden. Indien mond-op-mond beademing noodzakelijk is, moet van een mondbescher- mer gebruik worden gemaakt In een toelichting zegt de Football Association, dat de circulaire bedoeld is als een algemene voorzorgsmaatre gel ter voorkoming van besmetting en zeker niet om de spelers angstig te maken, omdat de kans dat men met Aids besmet wordt toch relatief gering is. Bovendien lo pen voetballers geen groter gevaar dan iedereen in de maatschappij. De FA vindt echter wel dat de bond de plicht heeft voor gevaren van besmetting te waarschu wen. Ruud Gullit kopt Oranje op voorsprong. Goicoechea en Arteche kunnen dat niet verhinderen. EINDHOVEN (ANP) - Het zo genaamde driehoeksoverleg in Eindhoven vindt het onge wenst, dat de voetbalwedstrijd PSV - Ajax op de middag van zondag 15 maart wordt ge speeld. Het driehoeksoverleg bestaat uit burgemeester dr. G. Borrie, hoofdcommissaris R. Hessing en hoofdofficier van justitie mr. C. Ficq. Dit standpunt is overigens al in mei van het vorig jaar aan de KNVB meegedeeld, al dus de zegsman. Desondanks is de wedstrijd op de betref fende middag vastgesteld. Die zondag wordt in de naast het PSV-stadion gelegen Jubi leumhal een meubelbeurs ge houden. Het driehoeksoverleg denkt dat er een te grote poli tiemacht op de been moet wor den gebracht om de openbare orde te handhaven. Het over leg heeft er geen bezwaar te gen als de wedstrijd eventueel 's avonds om 19.00 uur wordt gespeeld. Een definitieve beslissing over het al dan niet laten doorgaan van de wedstrijd wordt genomen als het treffen officieel wordt aangemeld. Oranje moest zich, na 392 mi nuten achtereen ongeslagen te zijn gebleven, in de 71ste mi nuut gewonnen geven, Gor- dillo speelde aan de achterlijn Van der Gijp uit en zijn voor zet werd van dichtbij door Caldere ingekopt: 1-1. Michels verving een kwar tier voor tijd, toen Oranje on der zware druk stond, Vanen burg, die op een sterke wed strijd kon terugzien, door Su- vrijn, maar toen had zijn col lega Munoz allang drie nieuwe spelers in het veld staan. Merkwaardig genoeg verloor het duel niets van zijn aan trekkelijkheid. Voor beide doelen bleef het spannend en Van 't Schip miste kort voor tijd zelfs de kans om Neder land op 1-2 te zetten. Aan niets was te merken geweest dat het zich in Barcelona om slechts 'een oefening' had gehandeld. De enorme buitenlandse be langstelling had het duel dan ook inderdaad een andere la ding gegeven. SPANJE - NEDERLAND 1-1 (0-1) - 20. Gullit 0-1, 72. Caldere 1-1. Scheidsrechter: Van Langenhove (Bel). Toeschouwers: 20.000. SPANJE: Zubizarreta, Chendo, Goicoechea, Artechte, Camacho (46. Julio Alberto), Victor, Michel (68. Joaquim), Caldere, Gordillo, Butragueno, Salinas (46. Ramon). NEDERLAND: Van Breukelen, Van Tiggelen, Spelbos, Rijkaard, Silooy, Wouters, Vanenburg (76. Suvrijn), Gullit, Mühren, Van der Gijp, Van't Schip. WIJK AAN ZEE (ANP) - Ni gel Short heeft zich woensdag in de vijfde ronde van het Hoogovens-toernooi overwerk op de hals gehaald door een pion weg te geven, waardoor ook na de tweede tijdcontrole zijn tegenstander nog recht overeind zat en de partij werd afgebroken. Die tegenstander was Alonzo Zapata, een naamge noot van de bendeleider/ volksheld uit de Mexicaanse burgeroorlog, die bezig is een naam voor zichzelf op te bou wen. De schakende Zapata heeft niets van een met pa troongordels omhangen guer- rilero. Hij is de keurig gekapte jongste telg uit een Colum- biaanse middenstandersgezin, maar het schaken bedrijft hij vanuit de loopgraaf. Zoals al eerder is gebleken bij de tweede groep van het Amster damse toernooi. Short deed wat hij kon om hem bij de kladden te pakken, maar ge makkelijk ging het niet. Na dertig zetten en vele ingewik kelde omspeelmanoeuvres waren pas twee lopers geruild. Na de tijdnoodfase leek de koploper in het voordeel te ko men, maar een weggegeven pion deed de kansen keren. Desondanks bleef de jonge Brit aan de leiding. Achtervolger Paul van der Sterren kwam in twintig zet ten remise overeen met John van der Wiel en kreeg gezel schap van Helgi Olafsson. De IJslander maakte in een aan genomen dame-gambiet korte metten met een openings grapje van Flear, dat uit een heel oude doos afkomstig was. De tweede achtereenvol gende overwinning van Kortsjnoj - ditmaal met zwart op Hulak - werd daarentegen met werkelijk grootmeester- lij ke middelen bevochten: een voordeeltje hier, een voor deeltje daar, in vliegende tijd nood afgerond met een schit terende combinatie. De neder laag hield de arme Hulak op de laatste plaats, met Gutman voor zich. De Israëliër had de nederlaag tegen Miles aan eigen knoeiwerk te danken. Wellicht liet hij zich inspire ren door het miniatuurtje dat Andersson tegen Nogueiras op het bord toverde. De Zweed stalde zijn paarden op al en bl en bereikte desondanks ge makkelijk remise. Net zo ge makkelijk trouwens als So- sonko tegen Ljubojevic UITSLAGEN Grootmeestergroep A: Hulak (Jsl) - Kortsjnoj (Zwi) 0-1, Van der Sterren (Ned) - Van der Wiel (Ned) 14-14, Zapata (Col) - Short (Eng) afg., Olafsson (Ijs) - Flear (Eng) 1- 0, Andersson (Zwe) - Nohueiras (Cub) 14-14, Sosonko (Ned) - Lju bojevic (Jsl) 14-14, Gutman (Isr) - Miles (Eng) 0-1; stand: 1. Short 314 pnt. 1 afg., 2. Olafsson en Van der Sterren 3, 4. Kortsjnoj en Noguei ras 3,6. ljubojevic, Andersson, Mi- les en Sosonko 214+1 afg., 10. Za pata 2 1 afg., 11. Van der Wiel en Flear 2,13. Gutman 1,14. Hulak 14. Grootmeestergroep B: Farago (Hon) - Brenninkmeijer (Ned) 1-0, Gaprindasjvili (Sov) - Hartoch (Ned) 1-0, Kuijf (Ned) - Welling (Ned) 14-14, Winants (Bel) - Rie- mersma (Ned) 1-0, Rogers (Aus) - Piket (Ned) 0-1, CarÜer (Ned) - Watson (Eng) 14-14; stand: 1. Fa rago en Gaprindasjvili 214 pnt, 3. Winants 2+1 afg., 4. Kuijf en ear lier 2,6. Watson 1 1 afg., 7. Piket, Hartoch, Brenninkmeijer en Wel ling 1,11. Rogers en Riemersma 14 Verloop partij Hulak - Kortsjnoj (Hulak wit): 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2- c4 e7-e6,3. Pbl-c3 Lf8-b4,4. Ddl-c2 C7-C5, 5. d4xc5 0-0, 6. Lcl-e3 Dd8- e7, 7. Pgl-f3 Pb8-a6, 8. a2-a3 Lb4xc3+, 9. Dc2xc3 Pa6xc5, 10. Le3-d4 b7-b6, 11. e2-e3 Lc8-b7, 12. Lfl-e2 Tf8-c8, 13. 0-0 d7-d5, 14. Ld4xf6 De7xf6, 15. Dc3xf6 g7xf6, 16. c4xd5 Lb7xd5, 17. Tal-dl Pc5- b3, 18. Le2-d3 Tc8-c7, 19. h2-h3 Kg8-g7, 20. Tfl-el Ld5xf3, 21. g2xf3 Ta8-d8, 22. Kgl-g2 Tc7-d7, 23. Ld3-c2 Pb3-d2, 24. Tdl-cl f6-f5, 25. Lc2-dl Kg7-f6, 26. Ldl-e2 f5-f4, 27. Tcl-c3 Td7-d5, 28. Kg2-h2 Td5- f5,29. Tel-dl f4xe3,30. Tc3xe3 Tf5- d5, 31. Tdl-cl Td8-g8, 32. h3-h4 b6- b5, 33. b2-b3 a7-a5, 34. Kh2-h3 b5- b4, 35. a3-a4 Td5-e5, 36. Te3xe5 Kf6xe5, 37. Tcl-c5+ Ke5-d4, 38. Tc5xa5 Pd2xb3, 39. Ta5-a7 Pb3-cl, 40. Le2-dl Pcl-d3, 41. Ta7xf7 Pd3xf2+, 42. Kh3-h2 Pf2xdl, 43. Tf7-d7+ Kd4-c3, 44. Td7xdl b4-b3, wit geeft op. Door Ted van Leeuwen Oranje, waarvoor de KNVB slechts met de grootste Imoeite een sparringpartner had weten te vinden, lukte voor het oog van de ruim vertegenwoordigde lintemationale voetbalwereld een uitstekende indruk [door het hoog aangeschreven Spanje op 1-1 te houden. Op 20 -1-1987 is door de Wit, gerechtsdei waarder te Breda,' exploit uitgebracht verzoeke van: L Dj communicatie b gevestigd te Veen daal, 2. multic drukwerkserv'1 b.v., gevestigd te 2» en 3. b.d.u. b.v., ge' tigd te Barneveld a" te dezer zake woonplaats kiezen® Zevenbergen aan Burg. Vogelstraat kantore van de a caat en procureur M.J.H. Blijdenstein. welk exploit lette jozina ria van den bos h.o.d.n. C.T.A-C puters, zonaer kende woonplaat werkelijk verblijf2" in als buiten Neder" o.m. is opgeroepe op vrijdag 6-2-1 9.30 uur v.mje 1 schijnen voor de w sementskamer v Arrondissement»1 bank te Breda. Slu^ gel 20. u De vordering str J faillietverklaring^. N.J.M. van den voornoemd. Een afschrift v dagvaarding k31/,: den verkregen hierboven ®eIVjJ| advocaat Mr- Blijdenstein. A. de Wit, jer,| gerechtsdeurvvaa Ginnekenweg Breda. De door makelaars achter- Gullit behoorde zoals gewoonlijk tot de beste spelers maakte bovendien het nige Nederlandse doelpunt. Ruim een uur heeft Neder- and op Spaanse bodem gedo neerd. Toen Spanje in het aatste half uur de zaken se- opvatte, raakte Oranje Mn de wielen, maar bleek In verdedigend opzicht toch zo |»lwassen, dat het slechts één ffer (door Caldere gescoord) efde toe te staan. nooit in de geschiedenis |ïan het Nederlands voetbal een interland meer in litteken van één man gestaan I'm gisteren het geval was. Pet alleen wat de handelin- Itffl op de groene rechthoek ptrof, maar vooral rond de Wedstrijd was 'Gullit' hét ge- Isprek van de dag geweest. Een peur van geïnteresseerde ma- 'elaars, trainers, managers en Journalisten uit half Europa *aren naar Barcelona afge- en behalve in Spanje Jwd het in feite onbedui dende oefenpartijlje recht sreeks op de Italiaanse televi- p'È uitgezonden. Van onze speciale verslaggever [Barcelona - Volgens de se Bondscoach Miguel ®M«s is het Nederlands elftal ^ste team, dat hij in jaren :ei> bodem gezien ,"Beter in elk geval dan de [J-8oslaven, (jje januari Ion» taatste ploeg waren die 15 °P eigen veld verslagen roep. Vooral in de eerste was het spel van Oranje "Posant". L^tja Nederlandse collega - 'is Michels kon weinig doen dan instemmend feebit maar weer n dat een ruime voor- «eidmgsfase ideaal is. Het is merken geweest dat het Inlands elftal niet in com- Mientme zat en het tltsJIf6 We'' hebben een tekende eerste en een wat toJu sterlce tweede helft ge- L }n de druk van de de helft zijn er nog wel ëemaakt. Daar zou P6 sm verder °P ingaan met lik»,,, maar wanneer zie eweer?" De eveneens naar Barcelona afgereisde PSV-directeuren Ploegsma en Kraay werden tureluurs bij het vernemen van de namen, waarmee hun vedette in verband gebracht werd. Een losse greep: AC Mi lan, Juventus, AS Roma, Real Madrid, FC Barcelona en FC Bayern München, dat trainer Udo Lattek zelfs gestuurd had, zouden geïnteresseerd zijn. Er meldde zich gisteravond ove rigens niemand officieel bij de Eindhovense delegatie. Gullit, die alle ontwikkelin gen gelaten over zich heen had laten komen, voerde de hyste rie nog verder op door de eer ste treffer te scoren. Zijn faam was de Spaanse bondscoach Miguel Munoz kennelijk ont gaan, want die had het niet nodig geacht een speciale be waker aan te wijzen. Gullit vond het best. In de elfde mi nuut scoorde hij al bijna uit een directe vrije trap en in de zeventiende minuut kopte hij een voorzet van Van der Gijp in, maar zag Chendo op de doellijn redden. Drie minuten later was het wel prijs, toen er volgens hetzelfde scenario ge werkt werd. De PSV'er liet koppend Goicoechea, Arteche en doelman Zubizarreta kans loos: 0-1. Het voert echter te ver Gul lit de uitblinker van Oranje te noemen. Het hele Nederlandse elftal, dat het veld betreden had met de vlag van de Olym pische Spelen 1992 in Barce lona tussen zich in, maakte een uitstekende indruk. Daar bij moet wel worden aangete kend dat de weinig geïnspi reerde Spanjaarden Oranje alle ruimte boden. De equipe van Michels, al een halve week in de Catalaanse hoofdstad, liet op de ruim vertegenwoor digde internationale voetbal incrowd een uitstekende in druk achter, al bleek wel dat ook Van 't Schip ook geen op lossing is voor het linksbui ten-probleem. Behalve Gullit - die vaak keihard werd aangepakt - vie len Rijkaard, Mühren, Vanen burg en Van der Gijp op met individuele acties. Ook het spel van vrije verdedigers Spelbos en Silooy, die de ge vaarlijke Butragueno uitscha kelden, was erg sterk. Boven dien kon Oranje, door de gebo den ruimte, tot vloeiende com binaties komen, waarvoor het Catalaanse publiek vaak een gul applaus overhad. Toen Spanje na rust voor meer druk zorgde, wankelde de Oranje-defensie slechts een enkele keer. Invaller Julio Al berto en Caldere misten echter of vonden Van Breukelen op hun weg. De doelman van

de Stem | 1987 | | pagina 9