"theater Een nieuwe Dood in het Zuidland KNS Antwerpen met spel van Pirandello Lezing door Herman Brusselmans in Eeklo Dubbel en Dwars naar Terneuzen Simon Vinkenoog in Porgy en Bess John White's Big Band| geeft koffieconcert r L Satire van Woody Allen in Brugge Nieuw theater Brugge met Manko Kapak Het spook van de polder in Westdorpe. image-club donderdag 22 januar11987 TONEELSTUK OVER AIDS Nederlands Volkstheater speelt in Terneuzen Filmhuis Zuidland Donderdag 22 jani NEDERLAND 1 'SCHRIJVERS EN HUN PASSIE' Mozart door Orkest van Vlaanderen 'DE VOGELAAR' OVER VADER EN ZOON-VERHOUDING Kleurrijk Menselijk Nog te zien I NEDERLAND 2 iven Piekeren iuske en Wiske: 1 a prj 1 Lunch 2,5o D Eindredactie: Emile Calon, Joep Trommelen. 'EEN NIEUWE Dood' van Jos Brink is een beklemmend to neelstuk rond het thema Aids, een ziekte die de gemoederen momenteel danig bezig houdt. Het stuk geeft op een drama tische wijze inzicht in de ma terie. De gevolgen van deze dodelijke virus-infectie wor den getekend in een helder drama tegen de achtergrond van onbegrip en gevaarlijk vooroordeel, diepe genegen heid van mensen tegenover mensen, kerkelijke verstar ring en radeloze machteloos heid. Hetty Verhoogt, Manon Al- ving, Eddy Brugman en Jas per de Moor brengen het stuk vrij drags 23 januari in het Zuidlandtheater te Terneu- zen. Het is tot nu toe zeer lo vend ontvangen, vooral om dat het zeer oprecht is. Het is beslist niet een zwaarwichtig stuk. In het eerste gedeelte kan het publiek flink lachen. Het verhaal gaat over een 37 jarige katholieke onderwij zer die homofiel is, maar dat altijd verborgen heeft moeten gehouden voor zijn moeder en de kerk. Wanner hij een nog jonge jongen tegenkomt en beseft dat hij de ware levens partner heeft gevonden, be sluit hij naar 'buiten' te tre den. De dominante moeder kan vanuit haar overtuiging geen begrip opbrengen voor de situatie en accepteerd de homofilie vanhaart zoon niet, laat staan een relatie met een nog zo jonge vriend. Na enige tijd komt de zoon er achter dat hij aids heeft. 'Een nieuwe dood' be schrijft het geeestelijke en li chamelijke proces van de ziekte, maar ook de reacties van zijn omgeving daarop. Een vrouwelijke arts vecht voor haar patiënt, maar even eens voor diens vriend en in feite ook voor de moeder. Ze probeert alle moeilijkheden en vaagheden rond aids dui delijk te maken en de hysterie weg te nemen. Jos Brink en Frank San ders, de bedenkers van het to neelstuk staan de eventuele winst van de produktie af aan de Aids-kliniek van het AMC te Amsterdam. Aanvang 20.00 uur, entree 18- CJP/Pas 65 13,-. HET NEDERLANDS Volks toneel, voorheen Nooy's Volkstheater, brengt woens dag 28 januari 'Boefje' in het Zuidlandtheater te Terneuzen naar de bekende roman van Marie Joseph Brusse. Carry Tefsen, Dolf de Vries, Conny Vandebos, IJf Blokker, Herbert Joeks en Maurice Ba- velaar zijn enkele bekende namen die te zien zijn in het stuk. De regie is in handen van Mady Misset en Dolf de Vries, de bewerking door Rosa en Joop Bromet en de liedjes zijn van Ted de Braak. 'Boeije' is een pakkend en vrolijk verhaal. Het speelt zich allemaal af in 1903 maar toch is het herkenbaar voor het hedendaagse publiek. De 'verloedering' van de jeugd en hoe dat allemaal is op te van gen. De hoofdpersoon Boefje, een 14 jarig schooiertje, groeit op voor galg en rad. Thuis vindt hij niet de liefde van een 'normaal' gezin, niet de warmte waar hij nu juist zo'n behoefte aan heeft. Zijn schooltijd was al vroeg voor bij en nu heeft hij allerlei baantjes. Tenminste als hij zin heeft want het liefst zwerft hij langs de straten met zijn vriendje, bedelend en alles stelend wat los en vast zit. Ook 's nachts komt hij lang niet altijd braaf thuis. Als de wijkagent zich er mee bemoeit neemt Boeije hem in de maling. Het kan echter niet uitblijven, op een gegeven moment komt hij in aanraking met iemand van de kinderbescherming. Die be grijpt hem. Hij ziet wel dege lijk al het kattekwaad, maar moet toch soms flink lachen om de streken van Boefje. Tot deze iets uithaalt dat hem voor de rechter brengt. Aanvang 20.00 uur. Entree 24,- CJP/Pas 65 18,-. 'Hero' van Alexandre Roc-I kwell draait vandaag in f% I huis Zuidland te Terneuzt; De film vervangt de aanvarJ kelijk aangekondigde 'HaiJ nah and her Sisters' vat Woody Allen. Deze film koJ echter niet op tijd door de dis. tributeur geleverd worden. Over 'Hero' was gisteren g verdere informatie voorhan. den. Aanvang 20.00 uur. Entree I 6,- CJP/Pas 65 5.-. Jasper de Moor en Eddy Brugman in1Een nieuwe dood'. - foto aps HET GEZELSCHAP van de KNS in Antwerpen brengt tot 7 februari in de grote zaal van de stadsschouwburg elke dinsdag, woensdag, donder dag, vrijdag, zaterdag en zon dag (om 15.00 uur) om 20.00 uur het toneelspel Op zoek naar jezelf van Pirandello. De regie is in handen van J. Bou vier. De hoofdpersoon in dit spel is de bekende actrice Donata Genzi. Gepassioneerd als ze is door het toneel en de persona ges die ze vertolkt, lijkt het echte leven aan haar voorbij te gaan. Ze probeert haar liefde voor de planken te rui len voor die van een jonge on stuimige minnaar. Zo ontdekt zij het leven in het theater en het theater in het leven. Een uitermate boeiende en interessante produktie van een van de bekendste ver nieuwers van het theater in onze eeuw. Entree 140 Bf rs. MET SPIONNEN schreef Woody Allen een dolle satire, waarin hij the American Way of life en de Amerikaanse di plomatie op de korrel neemt. Deze klucht wordt dinsdag 27 januari door het Koninklijk Vlaamse Schouwburggezel schap uit Brussel op de plan ken gezet in de stadsschouw burg te Brugge in regie van Nand Buyl. Het verhaal situeert zich in een niet nader bepaald landje achter het ijzeren gordijn. Magee, de ambassaeur, wordt voor overleg teruggeroepen naar de Verenigde Staten. Aan zijn zoon Axel, die als Guust Flater van de Ameri kaanse diplomatie in drie kwart van de wereld tot per sona non grata is verklaard, laat hij de zorg voor de am bassade over. Magee blijkt nog maar amper de deur uit, of de catestrofes beginnen zich al op te stapelen. Aanvang 20.00 uur. Dirigent Muhai Tang. - foto archief de stem IN DE blauwe zaal van De Singel in Antwerpen speelt het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen, onder leiding van de Chinese diri gent Muhai Tang, vrijdag 23 januari werken van Mozart, Schönberg en Webern. Aanvang 20.00 uur. HERMAN BRUSSELMANS behoort tezamen met Tom Lanoye tot de jongste lichting Vlaamse schrijvers. Jaren lang was het op het schrij versfront bij onze zuiderbu ren redelijk rustig, afgezien dan van de gevestigde namen die regelmatig met een nieuw boek kwamen, maar nu is er een nieuwe generatie opge staan, die niet alleen een goede pen heeft, maar ook graag het podium betreedt. Brusselmans treedt woens.1 dag 28 januari op in De Medial te Eeklo in de reeks 'Schrij.l vers en hun passie'. De Vla-| ming hanteert de pen i geruime tijd maar twee jaarl geleden raakte hij algemeeil bekend met zijn boek 'De mas| die werk vond'. Vorig jaarl kwam daar 'Heden ben j]J nuchter' bij. Boeken die goed werden ontvangen. Aanvang 20.30 uur. Entree! 100 Bfr. JOHN WHITE's Big Band verzorgt zondag 25 januari in gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst een koffie concert. De afgelopen acht jaar is de formatie uitge groeid tot een orkest van meer dan 25 amateur-musici, die zich ten volle inzetten en die komen uit de gehele regio. Het gezelschap wordt geleid - £1 tv A Jack Spijkerman met Joop van Dijk en Arie v.d. Wulp in 'De Vogelaar'. - foto chris van bree 'DE VOGELAAR' is het derde theater-programma van Ca baret Dubbel en Dwars. Jack Spijkerman (tekst en zang), Adrie van Wulp (toetsen, gi taar, zang) en Joop van Dijk (toetsen en zang) vormen Dubbel en Dwars. Het trio brengt maatschappij-kritisch cabaret waar flink om te la chen valt en is zaterdag 24 ja nuari te zien in het Zuidland theater. In het stuk staat het ver haal centraal van Vogelaar enerzijds en Jack Spijkerman anderzijds. Rode draad is de vader en zoon verhouding. Spijkerman speelt afwisse lend de vader, een vogelaar die meer van de natuur dan van mensen houdt, en de zoon, een actievoerder die verdriet heeft over de liefdeloosheid van zijn vader. Spijkerman neemt flink wat op de korrel. Het actiewe zen zelf, de kunstsponsering, de vrouwenbeweging en het korten op de uitkeringen. Hij maakt zich druk over (on) vrijheid en dictatuur, discri minatie en hypocrisie, oorlog en verzet. Aanvang 20.00 uur. Entree 15,-CJP/Pas 65 8,-. John White's Big Band. FOTO ARCHIEF DE STEM HET GEZELSCHAP van De Witte Kraai speelt zaterdag 24 januari in de cyclus Nieuw theater in De Dijk (Stedelijk Cultureel Centrum aan de Blankenbergse Steenweg 221) in Brugge Manko Kapak van Bob de Moor. Een toneelwerk dat laat zien wat er gebeurt als men met een koffer vol westerse wijsheden komt in de wildernis. terecht Een amusante en ironische kijk op het culturele leven. De Witte Kraai zit al vijf jaar in de absolute spits van de thea tervernieuwing in Vlaande ren. Aanvang 20.30 uur. HET VOLKSTHEATER De Scheldegalm uit Klooster- zande brengt na de successen in zaal Van Leuven en de uit verkochte zaal in Terneuzen, zaterdag 24 januari Het spook van de polder, van de hand van George Sponselee, naar Westdorpe. Hier worden door het so ciaal kultureel centrum de kaarten verkocht voor de uit voeringen in zaal Concordia om 14.0 uur en 20.00 uur. De kaarten kosten ook hier 7,50. DE VIERMANSFORMATIE Trigger speelt zaterdag 24 ja nuari in de Image-club te Terneuzen. De groep brengt power-pop op geheel eigen wijze en schotelt de liefheb bers een swingend repertoire voor. Aanvang 22.00 uur, entree ƒ3,50. DE DICHTER Simon Vinken oog geeft morgen, vrijdag 23 januari, een voordracht/per formance uit zijn eigen werk tijdens een poëzie-avond in Porgy en Bess te Terneuzen. Vinkenoog werd begin vijf tiger jaren bekend toen hij de bloemlezing Atonaal uit bracht. De gedichten uit deze bundel had hij gebloemleesd uit het werk van collega's als Lucébert, Gerrit Kouwenaar, Romeco Campert, Bert Schierbeek en enkele Vlamin gen, onder wie Hugo Claus. De inleiding van Atonaal zorgde voor de doorbraak van de experimentele richting in de poëzie: die van de vijfti gers. Simon Vinkenoog liet nog vaak van zich horen, waarbij hij het opnam voor elke nieuwe richting die de in de loop van de jaren denkbaar Zijn literair werk kan gety peerd worden als Amerikaans gericht. Hij vertaalde veel uit het Engels en zijn vroege proza stond aanvanfcl lijk onder invloed van de Jacf Kerouac. In Nederland is ga schrijver denkbaar die zitfl meer heeft ingezet voor verf nieuwingsbewegingen in literatuur en de popverschijrl selen daaromheen als Siffiïf Vinkenoog. Hij ontving c voor onlangs de 's-Gravezai| deprijs. Aanvang 21.00 uur. Entrel 12,50. CLINGE - Lambert Oostrum is een jonge expansieve beel dende kunstenaar die schilde rijen en gemengde technieken exposeert in Galerie Esprit te Clinge. Hij overtuigd vooral door zijn kleurgevoeligheid. Vorm, materie en kleur gaan harmo nisch samen. Oostrum legt emoties, geestelijk ervaren en zijn visie in kleur vast. „Als ik niet schilder wordt ik onrus tig", verklaart de kunstenaar zijn nooit aflatende drang om te scheppen. Deze onrust wordt door middel van vele kleuren afgereageert. Hij bindt zich niet aan een be paalde stroming omdat hij zich steeds vernieuwd en zich laat leiden door zijn gevoel. Oostrum volgde de Acade mie van Beeldende Kunsten in den Haag waar hij in '86 met lof afstudeerde. Hij expo seerde reeds verschillende malen, nu voor het eerst met een solo tentoonstelling in Zeeuwsch Vlaanderen. Esprit heeft vanaf haar oprichting zijn werk in de vaste collectie. Werk dat duidelijk evolueert. De expositie toont olieverf schilderijen die direkt en dui delijk op het kleurgevoel van de toeschouwer inwerken. Zijn gemengde technieken zijn composities die zonder een titel toch tot de verbeel ding spreken. Tot 26 februari. Open woensdag t/m zondag 13.30- 17.30 uur en op afspraak. HULST - De Gentse dichter/ schrijver Werner Pauwels houdt zich al ruim 10 jaar in tensief bezig met schilderen. Zijn werk is een afspiegeling van steeds hetzelfde mense lijke dilemma de nooit afla tende strijd om een oplossing te vinden voor het problemen die hem dagelijks bezighou den. De emotionele en sociale bewogenheid komen duidelijk tot uiting in zijn werken. In de Credit Lyonnais Bank (Houtmarkt 6) in Hulst loopt een tentoonstelling van wer ken van hem. Hij schrijft, te- Werk van Lambert Oostrum. - foto de stem cor j, de boer kent en schildert sedert zijn prilste jeugd. Pauwels pro beert een wereld te verbeel den, niet zoals hij is maar zo als hij zou kunnen zijn ech ter, menselijker en glorierij ker. Hij kreeg voor zowel zijn li terair- als zijn schilderwerk enkele prijzen. De expositie in Hulst toont aquarel, gouache, pastel en olieverfwerken. Tot 13 februari. Open tij dens kantooruren. Streekmuseum IJzendijke. Schilderijen, tekeningen, fo to's en ontwerpen van Jaap Boekhout. Tot 16 maart. Open: maandag t/m vrijdag 10-12 en 13-17 uur. Zaterdag en zondag 14-17 uur. Trouvaille Terneuzen. Schilderijen van Willy de Houck. Tot 1 maart. Open tij dens winkeluren. Churchill-hotel Terneuzen. Grafisch werk van Elly de Koster. Tot 1 maart. Open da gelijks. De Vaart Terneuzen. Foto's van Peter van Wijck. Tot 16 april. Open: dagelijks 16.30-18 uur. Donderdag ook 19-21 uur. Kunstuitleen Bellemans Axel, Ooststraat. Kijkproject. Drieluik van Richard Beek uit Middelburg, steenstapelingen van Harold Huyser uit Axel. Tot 16 februari. Kijkgeld een rijksdaalder. Open: tijdens winkeluren. Zeeuwse Bibliotheek Mid delburg. Zeeland in foto's: 1945-1955. Tot 8 februari. Open: maandag 17.30-21 uur, dinsdag t/m vrijdag 10-21 uur, zaterdag 10-13 uur. Zeeuwse Kunstuitleen Mid delburg, Kuiperspoort. Tex tiele objecten van Gerda V 1' flfljp* Het volgens de EO waarge- beurde verhaal 'Fury to freedom' is de geschiedenis van de jonge Raul Riest, die I tot inkeer komt. Raul stamt uit een gezin, waar de vader drinkt en zijn familie mis handelt. Wanneer de jongen na een vechtpartij van school wordt gestuurd, gaat I hij Kung Fu-lessen nemen met de bedoeling tezijnertijd een eigen school te beginnen. Tijdens zijn diensttijd in Vietnam kan Raul de span ningen niet aan en deser teert. In Amerika wordt hij wegens ernstige emotionele trauma's in een inrichting geplaatst. Na zijn ontslag zoekt hij weer contact met zijn vriendin Sharon, een meisje van christelijke hui- 22.27 Afscheid van apartheid? door Johan de Witte uit Sluij.L kil. Hij schreef zelfs de herke-| ningsmelodie en ook de 1 cesnummers Big Bacil Dream, Canal Road, Lotus el Summer 84. In Den Dullaertil de Big Band een trouwe gast! In verband met het special! karakter van dit koffie»] eert zijn de Belgen Rony Veil biest en André Jean uitgenol digd. Deze beroepsmuzikac l ten spelen samen Concertofoi| 2 tenors. De Bruggeling André Jeul schreef voor deze gelegen!» White is right. Zelf soleert hij| in'I remember Bobby'. C vaste zangeres Thea Inghikl brengt twee .nummertje! Route 66 en My Life. Voordel liefhebbers een aantrekkelfl en gevarieerd programma hul stevige big band sound-wer f ken en super romantische ar rangementen als West Story. Aanvang 11.00 uur. Entreel 5,-. Kinderen tot 12 jaargra f tis. maA,. F l Schilderij van Werner Pauwels. Edens en Sonja Besselink. Tot 26 januari. Eveneens sieraden van Birgit Laken en Eleonoor van Beusekom. Tot 1 februari. Open dinsdag t/m zaterdag 13-17 uur, donderdag ook 19-21 uur. Rabobank en Balans 17 Middelburg. Werk van Wil liam Verstraeten uit Middel burg. Tot 1 februari. Rabo bank open tijdens werkuren, Balans 17 op woensdag t/m vrijdag 12-17 uur, zaterdag 11- 16 uur. - fotodestem/COiUfê®* Museum voor Zuid- Noord-Beveland Goes. 9*1 derijen, ontwerpen en trfl van George Schade. Tot» bruari. Open: dinsdag vrijdag 10-16 uur, zaterdag 16 uur. In het programma 'De toren van Babel' organiseert de EO vanavond een discussie over de apartheid. Hieraan zal onder meer worden deel- gemomen door prof. Johan Heijns, voorzitter van de blanke Nederduits Gerefor meerde Kerk in Zuid-Afri- ka. In oktober j.L brak deze kerk met zijn apartheids verleden en de vraag is nu, welke invloed kan de NG Kerk op het hervormings proces in Zuid-Afrika uitoe fenen. Is geweld onvermij delijk of zou reformatie een alternatief kunnen zijn? 19.52 Arabesque Onbewust van het feit dat I hem een opwindend spiona- ge-avontuur wacht, voldoet de Oxfordse professor David Pollock aan een verzoek van de schatrijke reder Besh- raavi. De Arabier wil dat A B C D zich schikken lite ratuur -▼ bloed wraak spij keren straals gewijs muziekin strument boek met kaarten atoom inwendig koorhemd 1 foor oplossing zie laatste kolom JihiHetrouwdOU durf ih Jmi m ante iidomi rtrtclltn, Sushs, dm brttht hur hirt l MS POES Ml1 wist OEI Si!/ m LEO OEI jynlftma u'ltwi behoptn1 j-" .«er ^AV Sg- 3s. NS. o J tambone w

de Stem | 1987 | | pagina 22