Praten over een gat van een miljard gulden George Wallace: het symbool van verandering! Werkloze kan nuttig zijn als dievenvanger evcn..u UITBLAZEN Roken op reis MINISTER VAN DIJK EN AMBTENARENBONDEN VANDAAG WEER ROND DE TAFEL Lfinisters GOUVERNEUR ZET NA VIER TERMIJNEN EEN PUNT ACHTER ZIJN CARRIÈRE MINISTER KORTHALS ALTES LUISTERT GOED NAAR COMMISSIE ROETHOF moeten Kamer over bestrijding terreur inlichten Senaat tegen wetsvoorstel van Deetman BESTEM COIV Stunt WIM KOCK WOENSDAG 21 JANUAR11987 ■ACHTERGROND 75 pa-G[nJ WOENSDAG 21 JANUi r** DEZE morgen kwam ik iemand tegen die het over zijn aan staande zomervakantie had. De optimist. Hij had geboekt voor Joegoslavië en hij dacht niet dat hij die bestelling nog onge daan zou maken, zei hij, hoewel de krantekoppen hem aan het twijfelen hadden ge bracht. Hij wil al jaren naar Amerika, maar bruin kan het niet trekken en nu meldt de krant dat de dollar op het punt staat door de twee-gulden-bo- dem te zakken. 'Dat wil nog niet zeggen dat een Ameri kaanse trip goedkoop wordt', troostte ik hem, 'in Joegoslavië ben je vast en zeker stukken goedkoper uit.' Dit is weer de tijd dat de zo mervakantie-programma's in de brievenbus vallen. Dikke boeken zijn daarbij. Ik merk dat de anti-tabaksbeweging ook in het reiswezen vooruit gang boekt. Minstens één tour operator werkt al met rookvrije bussen en op andere busreizen worden rokers verwezen naar de vier achterste rijen banken. Een paar maanden geleden zat ik in Engeland ook al in een touringcar waarin rokers alleen achterin mochten zitten. Een herinnering aan een Ameri kaanse stadsbus, lang geleden, drong zich misschien niet hele maal terecht maar onweer staanbaar op. Langer dan der tig jaar geleden - het jaar van de watersnood, zo schiet me nu te binnen - bezocht ik met de marine Norfolk, Virginia. In de stadsbussen van Norfolk heer ste nog de apartheid. Wij Nederlanders waren stomverbaasd toen we zagen dat in de halflege bussen, waar mee we tusen de marinebasis en de stad heen en weer reden, de zwarten op een kluitje ach terin moesten reizen. Dikwijls moesten er zelfs passagiers staan, terwijl vóór het tussen- schot, in het 'blanke' gedeelte, genoeg stoelen vrij waren. Eén keer zag ik een (blanke) chauf feur een uitzondering maken. Het gedeelte voor zwarten was weer vol toen een oude, zwarte vrouw instapte. Met een nors gebaar gaf hij haar te kennen dat ze op een blanke stoel mocht gaan zitten. Ze koos er een tegen het tussenschot. Mis schien omdat het zo hoorde. Misschien omdat ze zo dicht mogelijk bij haar eigen volk wilde büjven. In de luchtvaart is het ook nog niet je dat, wat betreft de verdeling van rokers- en niet- rokersstoelen. Van de laatste zijn er de meeste. Ik vind dat de rokersrijen raar verspreid zijn. Twee van de drie keer lukt het me niet een rookstoel te be machtigen, maar telkens blijkt wél dat ik in elk geval passief kan meeroken met de rokers die maar een of twee rijen van me vandaan zitten. In de Kampioen van de ANWB lees ik over Polen dat de lucht er in bepaalde streken, o.a. rond Krakov, zo vuil is dat het er absoluut niets toe doet of je actief, passief of helemaal niet rookt. Ik noteer dit maar omdat ik merk dat mensen zich weer met iiiiiliiiiiii hun a.s. zomervakantie gaan bezighouden en opdat de ro kers er erg in zullen hebben dat ook op het gebied van reizen de zorgeloze dagen van 'rokers- zijn-geen-onruststokers' voorbij zijn. 'Coping' VOORAL uit de anglofiele hoek van de lezerskring is ge reageerd op mijn stukje over het winterse üjden van de En gelsen en de berustende manier waarop ze zich daarbij aanpas sen. (Uitbl. 16/1) Verschillende lezers hadden zelf mooie voor beelden van typisch Brits crisis gedrag, voortvloeiend uit die op het oog onwaarschijnlijke, zelfs onmogelijke, maar in elk- geval unieke combinatie van lijdzaamheid en strijdlust. I'm coping!, zegt de Brit en dat kan dan net zo goed een understate ment als een overstatement zijn. Dat maakt hij zelf wel uit. De bedoeling is dat de ander denkt: 'laat hem maar schui ven. Hij redt zich wel.' Ondanks dichtgesneeuwde havens en wegen, vastgelopen treinen en bevroren autoradia toren, gebeurde er een klein wonder dat toch weer de vraag oproept of al die Britse ontred dering niet gespeeld is. Al zes tien jaar lang ontvang ik elke week per post de Chronicle, het dikke weekblad van de niet zo grote stad Congleton. In het nummer van de vorige week stond een reportage over de wijze waarop de stad de winter bestreed. De vette kop zelf be vatte al dat even geruststel lende als moedgevende tover woord 'coping' en in het arti kel, waarin een bonte stoet van sneeuwruimers, hulpverleners en dierenbeschermers aan het woord was, kwam ik de for mule 'We're coping' nog wel een keer of drie tegen. Maar nu het wondertje. Ik ontvang die krant doorgaans op maandag of dinsdag. Hij is op vrijdag gedateerd, maar ik weet dat hij op donderdagmid dag wordt gedrukt. Ik neem aan dat op diezelfde dag, laat in de middag, de postabonne menten op de bus gaan. In de afgelopen zestien jaar is het me nog nooit overkomen dat ik de Chronicle al vóór het weekend thuis had. Maar uitgerekend in de week dat Engeland 'ver lamd' lag onder een dikke laag sneeuw, zodat zelfs de veerbo ten naar het vastland niet meer konden uitvaren, lag bij mij, in Oosterhout N.B., de Chronicle van vrijdag 16 januari op zater dag 17 januari in de brieven bus! Misschien dat een deel van de lof die ik hier impliciet de Britse posterijen toezwaai, toe komt aan onze eigen PTT. Die zou immers de postbestelling, in het bijzonder die op zater dag, verbeteren? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. «076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26,01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur. Markt 28,01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, «01140-13751. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, «01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, «01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5,01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: I 24,20 per maand; f 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krent niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Thom Meens ÉÉN miljard gulden. Dat is het verschil tussen wat de vakbonden van overheidspersoneel voor komend jaar in hun loonzakje eisen én wat minister Van Dijk (Bin nenlandse Zaken) na mens het kabinet mag bieden. De bonden vragen Van Dijk dit jaar voor elke amb tenaar een gewone salaris verhoging van 1,4 procent. Dat krijgt de gemiddelde werknemer in het bedrijfsle ven ook, stellen ze. Daar bo venop moet de minister nog eens een verhoging van an derhalf procent geven om be staande verschillen tussen bedrijfsleven en overheid te verkleinen. Die wensen sa men kosten 1,3 miljard gul den. Van Dijk van zijn kant heeft 270 miljoen gulden te A. de Jong, voorzitter van de christelijke amtenaren- bond CFO. - fotoanp verdelen. Meer heeft het ka binet op dit moment niet ter beschikking. Althans niet in geld. Het kabinet is wel be reid extra aandacht te beste den aan zaken als scholing. Morgen komen kabinet en ambtenaren-centrales voor de eerste keer bijeen om te praten over de wensen en mogelijkheden voor 1987. Een akkoord zal niet worden be reikt. Niemand rekent daar ook op. De bonden zijn al tevreden als er morgen afspraken ge maakt kunnen worden over de financiële ruimte die er dit jaar is. Als er, zoals dat zo mooi heet, 'open en reëel overleg' mogelijk is. Voorwaarde daarvoor is dat Van Dijk niet keihard vasthoudt aan zijn bod van 270 miljoen gulden en dat de bonden bereid zijn hun 1,3 miljard bespreekbaar te ma ken. Alleen dan kan echt worden gepraat over de 'ruimte', de hoeveelheid geld die er beschikbaar is.De in vulling komt begin februari aan bod. De bonden weten zich morgen gesteund door een meerderheid van de Tweede Kamer. Die gaf Van Dijk in december opdracht om in ieder geval met de bonden te praten. Geen dictaten vooraf, maar gewoon onderhande len, aldus de Kamer. Maar desondanks zijn de verwachtingen niet echt hoog gespannen. Want behalve de arbeidsvoorwaarden voor 1987 staat ook nog de afslan king van het overheidsappa raat op de agenda. Morgen moet Van Dijk officieel gaan vertellen dat het kabinet tot 1990 zo'n 28.000 banen wil kwijtraken bij het Rijk. Wat de bonden daarvan vinden is inmiddels meer dan duidelijk. Ze voelen er niets voor en vrezen gedwongen ontslagen hoewel premier Lubbers heeft gezegd dat die 'zoveel mogelijk' vermeden zullen worden. Voor CFO-voorzitter De- Jong geeft dit plan van het kabinet aan elk overleg een wrang bijsmaakje. „Wat moet ik met open eri reëel overleg. Het kabinet heeft de randvoorwaarden al vastge steld door eigenmachtig 28.000 banen weg te poetsen. De keuzes zijn dus al ge maakt." Minister van Dijk (Binnenlandse Zaken). - foto de stem/j0han van gurp Het CFO heeft ook moeite met de salarisherziening die het kabinet wil doorvoeren. Van Dijk wil onder meer een eind maken aan het automa tisme dat elke ambtenaar er ieder jaar een (financieel) dienstjaar bij krijgt. Hij wil dat de chef van elke afdeling bekijkt wie voor een traatje in aanmerking fojj en wie niet. Voor het CFO is dat i aanvaardbaar. „Dat wordt] reinste prestatieslag. in verre verleden heeft de om heid zo'n systeem Maar daar zijn bon overheid snel van terugg^ men omdat het de sfeer op* werkplek geen goed dee Dan moet Van Dijk nu j klok niet gaan terugdraait: aldus een woordvoerder i het CFO. Het CFO staat wat datL treft nu nog alleen. De At»] kabo, de grootste ambtr. renbond, doet deze sugge van Van Dijk af als een» de vele. „Wat ons bet wordt daar woensdag niet over gesproken. Daj zijn we nog lang niet toe", aldus een woordvot der. De AbvaKabo zal woi dag een afwachtende ding aannemen. „Eerst i eens zien wat Van Dijk bieden heeft." Door Hans Rooseboom GEORGE WALLACE zal de geschiedenis in gaan als de meest ge ruchtmakende racist in de Amerikaanse ge schiedenis. Hij was de man die, als gouverneur van de zuidelijke staat Alabama, in juni 1963 hoogstpersoonlijk twee zwarte studenten de toe gang tot de universiteit ontzegde. Maar dat is niet het enige feit dat George Wallace een plaats in de geschiedenisboe ken zal bezorgen. Want deze fanatieke voorvechter van scheiding tussen blank en zwart zal óók geboekstaafd worden als het symbool van de veranderingen die er in het Amerikaanse Zuiden hebben plaatsgevonden. De schreeuwlelijk uit de jaren zestig groeide in de loop der jaren namelijk uit tot een gematigd politicus (voor Amerikaanse begrip pen), die zijn vroegere racis tische standpunten openlijk herriep. George Wallace heeft af gelopen maandag een defini tieve punt gezet achter zijn politieke carrière. Hij had die dag niet zomaar uitgekozen. Het was namelijk Martin Luther King-dag, vorig jaar door de Amerikaanse rege ring ingesteld als officiële nationale vrije dag. Met andere woorden: George Wallace heeft bij zijn afscheid een eresaluut willen brengen aan zijn allergroot ste vijand van vroeger. Teke nender kan de ommekeer in de opvattingen van deze man én van het gehele Ameri kaanse Zuiden niet worden geïllustreerd. Wallace, duidelijk en on dubbelzinnig als altijd, heeft in later jaren zonder omwe gen afgerekend met zijn ver leden. Hij was vroeger „een gemene en kwaadaardige schurk", zegt hij zelf. „Maar ik wist ook niet beter. Ik ben in die sfeer opgegroeid. Tuurlijk, iedere blanke Zui derling was in zijn hart tegen integratie". Integratie. Segregatie. Dat waren de sleutelwoorden in de jaren dat George Wallace zijn eerste ambtstermijn (van de vier) als gouverneur van Alabama vervulde (1962- 1966). Die jaren, waarin George Wallace met de regelmaat van de klok de voorpagina's van de internationale pers haalde, waren de jaren waarin de Zuidelijke staten van Amerika feitelijk in staat van oorlog waren met Washington. Het waren de jaren waarin de Burgeroor log van honderd jaar daar voor in volle hevigheid her leefde. Met dezelfde inzet: de rassenkwestie. In de strijd van het Zuiden tegen de door Washington opgelegde wetten (ter ophef fing van de 'apartheid') stond George Wallace vooraan. Het historische incident op de universiteit van Alabama is reeds vermeld. Twee jaar la ter, in 1965, trok Wallace zich nog steeds niets aan van de door Washington uitgevaar digde wetten. Vijftiendui- George Wallace: 'Ik wist ook niet beter'. foto archief de stem zend voorvechters van ge lijke burgerrechten trokken door de straten van Montgo mery op weg naar het gou verneurspaleis om Wallace een petitie aan te bieden. Aan het hoofd van de stoet liep dominee Martin Luther King. Overal langs de route stonden soldaten van de na tionale garde om de stoet te beschermen tegen de agres sieve blanke bevolking. Op bevel van president Johnson. Wallace weigerde de petitie. George Wallace in zijn hoogtijdagen was de verte genwoordiger van de donke re, demonische zijde van de Amerikaanse geest. Wallace was zich van die tweedeling onder de Amerikaanse be volking terdege bewust. Hij sprak heel eenvoudig over 'ons' en 'hun'. „Er zijn er meer van ons dan van hun", was zijn rotsvaste geloof toen hij in 1968 aan de presidents verkiezingen ging meedoen. Er bleken gelukkig meer van die anderen te bestaan. George Wallace heeft het in de 'grote' Amerikaanse po litiek nooit gemaakt. Maar tevreden over zijn eigen op treden en zijn invloed was hij wel. Over de campagne in het jaar 1968 (toen Nixon won) zei hij na afloop: „Nixon was een prachtige man. En dat jaar praatte hij net als ik. Ik heb ervoor gezorgd dat hij de mensen hetzelfde vertelde als wat ik ze zei. Tuurlijk, ik verloor omdat ik een onaf hankelijke kandidaat was. Een derde partij kan in dit land nooit winnen". Als presidentskandidaat begon hij al water in de ooit onversneden racistische en populistische wijn te doen. Oreerde hij in het begin van zijn carrière zonder terug houding over 'niggers' (de ge zonde taal van The Folks), als presidentskandidaat sprak hij netjes over Negro's (Knee-grows) en zelfs over 'black people', de term waar aan de Amerikaanse zwarten zelf de voorkeur geven. Wallace profileerde zich tijdens de presidentscampag nes van 1968 en 1972 (toen hij werd neergeschoten) niet in de eerste plaats als 'segrega tionist' maar als voorvechter van de kleine man. Het was de tijd van Vietnam. Het hele land was in rep en roer, en fel verdeeld in voor- en tegen standers van de oorlog. Wal lace was uiteraard vóór. Hij was anti-intellectueel, god vrezend, anti-communis tisch, tegen de centralistische beslissingen vanuit Wash ington ('Washenun') en New York ('Noo Yoke'). Wallace smeedde een nieuwe coalitie van de onte vredenen, de mensen die Ri chard Nixon zo treffend aan duidde als 'Zwijgende Meer derheid': de metaalarbeider, de textiel-arbeider, de poli tieman, de brandweerman, de taxichauffeur, de kapper en de kleine zakenman. Ner gens vond hij zoveel weerklank als onder politie agenten, in het zuiden én in het noorden. Nooit ofte nimmer ij George Wallace onduideli; in zijn bedoelingen. Ais pit sidentskandidaat was >J goed voor uitspraken deze: „Als er ooit een de strant voor mijn auto liggen, dan zal dat de laat! auto zijn waar-i voor is ja liggen". En: „Inderdaad, i zullen een politiestaat invot ren voor mensen die omes den platbranden. Er zal p stad meer in brand staan' Populisme van het zuiïa ste soort, dat is waar Georj Wallace voor stond. „I volk van de Verenigde Stat| neemt de regering ween eigen hand. Wij zullen zei november laten zien dat! gemiddelde Amerik doodziek is van al die h« geleerde figuren in hun iti ren torens, die hun neust halen voor u en mij". De dagen van de 'oui George Wallace zijn voort] Al jaren zijn er geen beriJ ten meer over over seg tie, blanke suprematie, vij heidsmarsen en lynchpart en. In de zestien jaren i Wallace over 'zijn' Alat heeft geheerst is het kaanse Zuiden definitief va anderd. Net zoals Wallace zelf. De zwarte bevolking i genwoordig vol lof over verbeteringen die hij h« weten te bewerkstelligen) het leven van de kleine i Uiteindelijk is de gedwoi 'integratie' van blank zwart, waartegen Wa" twintig jaar geleden a' dolle tijger vocht, een: gebleken. En een zegen v j het eertijds zo gewelddst .en bloedige Amerika!') Zuiden. Door Thom Meens HET lijkt het ei van Co lumbus, dat plannetje van minister Korthals Altes (Justitie) om werklozen in te schake len als bewakers van fietsenstallingen, schoolgebouwen en buurthuizen. Het mes snijdt op die manier aan twee kanten. Je helpt enkele duizen den van de ruim 700.000 geregistreerde werklo zen aan een, al dan niet zinvolle, baan en je be strijdt de kleine crimi naliteit. Want juist van dalisme en winkeldief stallen gebeuren omdat er te weinig toezicht is. Op zich een uitermate logi sche gedachtengang dus: de commissie Roethof (die zich bezig heeft gehouden met de kleine criminaliteit) en het ministerie van Justitie zelf (in het beleidsplan Samenle ving en Criminaliteit) waren er ook al op gekomen Net als trouwens de PvdA die vorig jaar een eigen plannetje ter bestrijding van de kleine cri minaliteit ontvouwde. Dat plan past grotendeels binnen de suggesties van de commis sie van partijgenoot Roethof. De minister heeft die ad viezen nu bijeen geraapt en samengesmeed tot een voor stel dat inmiddels zover is dat het vrijdag in de minis terraad behandeld kan wor den. Enig tegengas zal Kort hals Altes daar nog wel krij gen, maar het kabinet zal wel Roethof en Korthals Altes, samen misdaad te lijf. akkoord gaan. Want de be strijding van de kleine crimi naliteit -die jaarlijks voor enkele miljarden guldens schade veroorzaakt- heeft voorrang in deze kabinetspe riode. Eigenlijk had het plan van Korthals Altes nog voor de jaarwisseling in het kabi net behandeld moeten wor den. Dat was namelijk in het regeerakkoord afgesproken. Te laat of niet, veel minis ters zullen blij zijn dat er nu eindelijk een actieplan uit de bus rolt Dat scheelt een hoop fotoanp werk op de eigen departe menten. Werk dat door de commissie Roethof was 'op gedragen' maar waar de meeste ministers om tal van redenen nog niet aan toe zijn gekomen. Dat heeft al eerder voor scheve ogen gezorgd. Het kan dus geen kwaad dat de aandacht even wordt af geleid met een plannetje dat wel uit de verf komt Als tenminste minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) geen roet in het eten strooit Want werklozen zijn zijn afdeling en De Koning heeft daar zo zijn eigen ideeën over en steekt die niet onder stoelen of banken De Koning heeft al een aanvaring met Roethof ach ter de rug. Dat was toen Roethof voorstelde om vaker gebruik te maken van toe zichthouders. Onderwijzers die toch op school zijn, kun nen mooi toezicht houden op wat de leerlingen buiten doen, bus-chauffeurs moeten beter letten op gedrag van reizigers, aldus Roethof toen Dat leverde hem een beris ping op van het ministerie. „De minister is van oordeel dat in eerste instantie nor male arbeidsplaatsen moeten worden gecreëerd." Over een tweede suggestie van Roethof, werklozen in schakelen als toezichthouder, was de minister toen even min te spreken. Werklozen die met behoud van hun uit kering werk doen als toezich thouder, moeten voldoen aan de criteria van de Wet Onbe loonde Arbeid Uitkeringsge rechtigden (WOAU) stelt hij. In zijn algemeenheid zal het niet op veel problemen stui ten want de wet is ruim van opzet, maar een uiteindelijk oordeel is voorbehouden een de regionale toetsingscom missies waaraan concrete plannen moeten worden voorgelegd. De commissie Roethof heeft juist gepleit voor een aparte landelijke toetsings commissie die werkgelegen heidsprojecten voor rand groepjongeren en verslaaf den moet ontwikkelen. Die projecten moeten gesubsi dieerd beginnen -op basis van werken met behoud van Een heel leger ter be strijding van kleine crimi naliteit. een uitkering - en zouden op den duur kunnen worden overgenomen door het be drijfsleven. Het ministerie en vooral veel regionale toetsingscom missies denken daar anders over. De grens tussen onbe taald werk en concurrentie vervalsing is immers uiterst vaag. Waarom zou een werk loze met behoud van zijn uit kering een parkeerterrein moeten bewaken? Waarom kan de man niet gewoon een vaste en betaalde baan krij gen? Waarom kan daar geen werkloze parkeerwachter voor worden aangetrokken, om maar eens iets te noemen. Op die vraag zal Korthals Altes vrijdag een gedegen antwoord moeten hebben. Alleen volstaan met de me dedeling dat er geen geld is voor vaste dienstverbanden, zal dan niet genoeg zijn. Maar zelfs als het kabinet op één lijn zit en het plan netje overneemt, dan nog is de weg lang. Niet omdat de Tweede Kamer tegen is: die heeft al eerder haar ming betuigd met de besj ding van de kleine crürii" teit. Wie kan daar ook zijn? Het antwoord laat zicnjj den. De werklozen zelf- "J iedereen zal zich gew®r voelen tot het veldwack» vak. De werklozen wellicht voor één keer verbond sluiten met de tie-organisaties en de 1 ringdoenden. De wintej' hebben al vaker duidelijk maakt dat meer niets oplost. Ze eisen st strafrechtelijk optrede») gen dieven en vandalen de politiebonden rie» agent in buitengewone® met tegenzin zijn opwa® maken. Die stellen zie»] het standpunt dat het ijl net er beter aan doet ff j tornen aan de sterkte wjj gewone politie. Als daat wordt bezuinigd maat' uitgebreid, zijn alle r oplossingen overbodig, het daar. De minister heeft neg wat uit te leggen. Al alleen maar over de yr»| hij denkt aan vrijwil!1») verplichte inzet. Van onze Haagse redactie PEN HAAG - De Tweede Ka- mer zal de ministers Van Dijk (Binnenlandse Zaken) en Korthals Altes (Justitie) mor gen aan de tand voelen over de terrorisme-bestrijding in Ne derland. Dit gebeurt mede paar aanleiding van de re cente kritiek van de leiding van SHV op het beleid van Korthals Altes. De Tweede Kamer besloot gisteren dat de bewindslieden tekst en uitleg moeten geven over het tot nu toe gevoerde beleid. De Kamer wil weten hoeveel aanslagen afgelopen jaar gepleegd zijn, wat er aan preventie is gedaan en in hoe verre de opsporing van de da ders van aanslagen is ver scherpt. Met name over dat laatste is deze week grote onduidelijk heid gerezen. De president-di recteur van de SHV, P. Fente- ner van Vlissingen, laakte het optreden van Justitie bij de Makro-branden. De bescher ming zou onvoldoende zijn ge weest, te meer daar afgelopen weekend de bescherming bij de Makro-vestigingen met de helft was teruggebracht. De SHV-top had de indruk gekregen dat de veiligheid van het concern niet te garanderen was. Die omstandigheid had in niet onbelangrijke mate bijge dragen tot het besluit de be langen in Zuid Afrika af te I stoten. Dat besluit speelt de brand stichtende actiegroep RARA in de kaart, die immers beëin diging van de belangen in Zuid Afrika van SHV wilde. De Kamerleden maakten zich kwaad over het feit dat SHV onder de druk van terreur be sloten had zich uit Zuid Afrika terug te trekken. Minister Korthals Altes liet maandagavond weten de be scherming van de bedrijven die vestigingen of belangen in Zuid Afrika hebben, te zullen verbeteren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Eerste Ka mer heeft gisteren het wets ontwerp van minister Deet man (Onderwijs en Weten schappen) verworpen met een regeling scholen extra geld te geven om kinderen met 1 eer- achterstanden te helpen. Verwerping van dat wets voorstel heeft tot 1990 overi gens geen consequenties om dat in de begroting van onder wijs al geld is bestemd voor dat doel. De Senaat is kwaad op Deetman omdat die niet wachtte op goedkeuring van het wetsontwerp maar al eer der aan scholen mededelingen deed over de regeling die offi cieel wordt aangeduid als 'on derwijsvoorrangsbeleid'. De Tweede Kamer stemde daar ook mee in. ONDANKS alle beperkende maa pen of in sommige gevallen ree< peeid de superheffing), lijkt het p overschotten niet te beteugelen. C een prominente plaats in op de ®rs van de EG. Na de zoveelste verslindende zaak, is de verdeeld probleem meestentijds nog even de vergadering. lonn 's 9een wonder dat juist di< ena zijn voor het slechte image e aangespen lidstaten geniet. V an overvolle graanschuren en p Lh [Tlelk en vleesprodukten in n!°®n h99en opgeslagen. Te wa nooit gevonden zal worden. net is voor veel mensen moeilij e,6 voedsel hebben dan kan w 9ro°t aantal ontwikkelingsl: nt°?°™n bestempelen deze re honI ',,ke economieën zouden Dat 9e, anden met gratis voedse Q*al we' waar zijn, maar dergt nS69 dat er iets onrechtvaar rinn tJr. denkt nu een middel ge; km, h kennen doen. Dankbaar gt lanrih!? ur°Pa in de afgelopen w onrtar commissie besloten om vonrlarrPen in de twaalf landen miljoen ook^;i^cfl 's a"e hu|P aan behoe een nü-" ^an harte welkom. Eind« zen ua^!nJvan de enorme voc verstroui, EG- Maar een bedrag ZZTanV5 '2 E9"termen gerekj de nnuL p de gloeiende plaat en i uitvoert™"9 van het Probleem. Te l in de n2ueVan de hulpactie wordt I taire st??n» uen da9eliiks aan. Br Unt gehad en meent weer ev

de Stem | 1987 | | pagina 2