Kessen boos op Recron ZEnotS en WERKERS SECRETARIS MIDDENSTAND HULST: Hoeveel diersoorten bevolken de aarde? (occasions? ÜStem George z Sponselee BEZWAREN SLAAN NERGENS OP Inschrijving deelname Zwinstedentocht sluit zondagavond 18 uur A12I WOENSDAG 21 JANUAR11987 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 2 nu voor 1199- 1299- 699- 699- 299- 499- 1199- 799- 599- 549- 199- 399- 699- 799- 139- 49- 259- 159- 429- 100- 75- 59- 125- 29.95 19.95 52.50 499- 199- 349- 150- KUIMINGSPRIJZEN 15.95 M B.V. Isolatie [Brandje in |\ieuw Namen lOudere mannen Ikoken in Hulst Plaatselijk nieuws Sint-Jansteen vnndoBMW-doaler Garage Vetfcfvggo bv Industrieweg 37 J 4538 AG Terneuzen Dlefcsn 01150-81121 Schietingen HULST - Er had in de Hulster binnenstad al lang een goede bewegwijzering naar de aan wezige parkeerplaatsen kunnen zijn. Dat is de mening van secretaris George d'Haens van de Middenstandsvereniging Hulst. lil en en 'elefoon- I '"roers op pagina 2. fcuzen: Rein van der Emile Calon, ^Ueiburg: Jan Jansen. f M«Cn Zeeland: Vraagtekens Terrasjes Olifanten Eencelligen Vakman Paren Uilen 122 NU NU NU NU NU v.a. NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU Van een onzer verslaggevers OOSTERZANDE - Burge ster A. Kessen van Honte- heeft zich flink kwaad over de brief van de waarin bezwaar l^rdt aangetekend tegen de lioorgenomen invoering van l^rUtenbelasting. In die brief beweert de Re- 0 dat Hontenisse in het ge- j geen kosten heeft die zo'n lltlasting zouden rechtvaardi- |a De gemeente heeft niets K bieden en doet ook niets op L recreatieve vlak, meent de ■tecron- 1 Dat is burgemeester Kessen X het verkeerde keelgat ge- Idioten, Razend klom hij in te Ijlefoon om de Recron eens l.educht de waarheid te zeg- „Dan vergeten ze dat we toch een dijkrecreatieplan hebben liggen dat 750.000 gul den kost, plannen voor toeris tische paden en nog een heel scala van dingen waaraan ge werkt wordt. Het zou een stuk fatsoenlijker zijn geweest om eerst eens op het gemeentehuis te informeren, alvorens dat soort brieven te schrijven". Kessen wijst met de vinger naar eigenaar Van de Bosch van het recreatiegebied Be Vogel, die de Recron tot deze actie heeft aangespoord. „Die brief is overigens niets nieuws onder de zon. Het zijn dezelfde argumenten als die op een pamflet dat Van de Bosch een paar weken geleden bij de in woners in de bus heeft ge duwd. Ze laten het voorkomen of we de verblijfsrecreanten met die belasting zwaar pak ken. Niets is minder waar. We gaan uit van een tarief dat Ne derlandse gemeenten in 1970 hanteerden. Voor iemand met een vaste standplaats komt het hooguit neer op 30 gulden per jaar. Om daar nou zo'n heibel over te maken". Zoals bekend, wil de ge meente Hontenisse zich meer gaan profileren als recreatie gemeente. „Dat kost geld en we willen daar niet onze bur gers voor laten opdraaien. De opbrengst wordt niet alleen in de dijkrecreatie gestopt. Het geld komt in een speciaal fonds, waar we van alles mee kunnen doen. Neem bijvoor beeld het aantrekkelijker ma ken van het zwembad, of er bepaalde activiteiten op cam pings mee subsidiëren". Burgemeester Kessen wijst erop dat bijvoorbeeld luxe bungalowparken ook zelf voor al hun voorzieningen zorgen. „En die betalen toch ook toe ristenbelasting voor hun gas ten. Nee, die brief slaat ner gens op". Bij de Recron wordt men in middels niet warm of koud van het betoog van Kessen. „Wat hij zegt is wellicht waar", aldus een woordvoer der van de Recron, „maar dat doet allemaal niet ter zake. Toeristenbelasting is re creant-onvriendelijk en daar zijn we principieel tegen. Er zijn natuurlijk gemeenten die erg veel kosten maken voor recreatieve voorzieningen en dan kunnen we er nog begrip voor opbrengen". De Recron blijft erbij dat Hontenisse daar niet bij hoort „Daar is geen enkele reden om die belasting te vragen. De ge meente doet niet zo gek veel aan de recreatie", volhardt de Recron. En al die plannen dan? „Dat is prima, maar ten eerste hebben de recreanten daar niet om gevraagd en ten tweede moet het niet zo zijn dat zij die plannen moeten be talen". Volgens de woordvoer der denkt de Recron er niet aan ook maar iets van het in de brief gestelde terug te ne men. NU hersteld e krant. zakje benutten, entie wordt in een groter et het belangrijkste woord. riumm emakl immer in de advertentie op. ikelijk en snel. KANT HET BEDRAG AFLEZEN dat ig van brieven onder nummer Als contante betaling kunt u een luwe girokaart (dus géén giro- ol angt u een acceptgirokaart mlnistratiekosten in rekening Dagblad De Stem, Postbus 3229. leksadvertenties. akje overslaan. m vakje gebruiken. I Prijs incl. 6% BTW 5.88 7.84 9.60 ƒ11.77 ƒ13.73 ƒ15.69 Graauw Dorpsstraat 39 I Tel. 01143-328 voor direct ervaring N 01150-12105 IflEUW NAMEN - Gistermid- Ijtg omstreeks twee uur werd L brandje ontdekt in een Iterging van de woning van de ■limilie V. aan de Hulsterioo- liraat te Nieuw Namen. Daar berging grensde aan de wo- Igng via een open doorgang, Lutstond in de woonkamer een likte rook- en roetschade. I Vermoedelijke oorzaak van pet ontstaan van de brand is defect geraakte petro- nkachel die in de berging ■itond. Tijdens het uitbreken Iran de brand waren de bewo lkts niet thuis en omwonen- i waarschuwden de politie. |jle brandweer van Hulst was Kit brandje spoedig meester. ST - Tien ouderen heb- in Hulst de cursus koken |ioor mannen met goed gevolg o. Ze kregen niet al ike een getuigschrift, maar mt belangrijker is, ze kunnen Itoortaan als het moet hun Jiigen potje koken. De cursus was op touw gezet tor het Huister Gekoördi- terd Bejaardenwerk en werd tgeven in de huishoudschool it Martha. |(oedingsvoorlichting Onder tet motto 'wat zetten we mor- Jjtn weer op tafel' wordt van avond (woensdag) een voor- Kehtingsavond over voeding [gehouden in De Warande. De plaatselijke KVO-afdeling Wt deze bijeenkomst in sa menwerking met de afdelin- i Clinge en Nieuw-Namen. Jlfet bureau Voorlichting (Merkartikelen en diensten uit pnspeet geeft de informatie, «avond begint om half acht. (ADVERTENTIE) Parkeerwijzers laten lang op zich wachten HEIKANT - Zaal De Block, 20 schut ters: hoge vogel: J. de Waal, Koe wacht; eerste zijvogel: R. Herre- wegh; tweede zij vogel: mevrouw De Vos; grootste aantal (9): H. de Vos, allen Heikant KOEWACHT - Bejaardenschieting, zaal Oude Molen, 29 schutters: hoge vogel: A. van de Branden, St-Jan steen; eerste zij vogel: O. de Jager, Westdorpe; tweede zijvogel: R. de Smet; grootste aantal (3): J. Suy, bei den Koewacht HULST - Zaal W. Blommaert, 28 schutters: hoge vogel: E. Hulshout, Lamswaarde; beide zij vogels: J. Leeraert, St-Jansteen; grootste aan tal (5): P. van Kerkhoven, Hulst KOEWACHT - Zaal P. de Vlieger, 34 schutters: hoge vogel: W. Ferket, Stekene; eerste zijvogel: E. Fierens, Lokeren; tweede zij vogel: L. Carree, Zelzate; grootste aantal (5): A. Mar tens, Koewacht BOSCHKAPELLE - Bejaarden schieting, zaal J. van Schaick, 22 schutters: hoge vogel: D. de Guyte- naer, Kloosterzandeeerste zij vogel en vliegende vogel: A. van Dijk; tweede zij vogel, grootste aantal (4) en vliegende vogel: L. van Leuven, bei den Vogelwaarde. ZUIDDORPE - Bejaardenschieting, zaal De Herberg, 20 schutters: hoge vogel: J. van Damme, Moerbeke; eer ste zij vogel: A. van Damme, Zuid- dorpe; tweede zijvogel: L. de Groene, St-Jansteen; grootste aantal (5): me vrouw Rottier, Sas van Gent KLOOSTERZANDE - Zaal De Kas tanje, 36 schutters: eerste hoge vogel: F. van Swaal, Hulst; tweede hoge vo gel: P. Maas, Kloosterzande; eerste zij vogel: G. Herwegh, Hulst; tweede zijvogel: J. de Kort, Ossenisse; groot ste aantal (6): mevrouw Koemans, Terneuzen en P. Dierikx, Klooster zande. HULST - Zaal W. Blommaert, 30 schutters: hoge en tweede zij vogel: E. de Bakker, St-Jansteen; eerste zij- vogel: G. van Gassen, Hulst; grootste aantal (6): J. Dobbelaar, Vogelwaar de. KOEWACHT - Zaal Oude Molen, 23 schutters: hoge en beide zij vogels: J. de Waal; grootste aantal (4): E. Baart en Th. de Caluwé, allen Koewacht ZUIDDORPE - Koningsschieting zaal De Herberg, 40 schutters: ko ning: F. de Waal, Koewacht; eerste minister: B. Inghels, Soest; tweede minister: M. D'Hondt Zuiddorpe. KOEWACHT - Zaal P. van Steenef32 schutters: hoge vogel: A. Bracke, Wachtebeke; eerste zij vogel: P. Mar tens; tweede zijvogel: Rita van Stee- ne; grootste aantal (5): E. Boone, al len Koewacht ZUIDDORPE - Zaal De Herberg, *0 schutters: eerste hoge vogel: M. Bil, Terneuzen; tweede hoge vogel: P. Sa mijn, Zuiddorpe; grootste aantal (4): W. de Vrieze, Westdorpe: Bosman van het jaar: H. D'Hondt, Zuiddorpe. KAPELLEBRUG - Koningsschie ting, zaal Fabie, 22 schutters: koning; Ch- Frankaert, Kapellebrug; konin gin: Ronny de Vilder, De Klinge; grootste aantal (4): J. van Dorsselaer, Kemzeke. W. Duim is al 10 jaar ere voorzitter. KLOOSTERZANDE - Zaal De Kas tanje, 22 schutters: hoge en tweede zijvogel: J. Verschoten; eerste zij vo gel: A. de Waal, beiden Kloosterzan de; derde zij vogel: F. Pijpelink, Zandstraat; vierde zij vogel: H. van Rijt; grootste aantal (9): Th. Cam- been en R. Verschoten, allen Kloos terzande. LAMSWAARDE - Zaal De Vier Jaargetijden, 35 schutters: hoge vo gel: Th. Asselman, Groenendijk; eer ste zijvogel: J. Maas, Hulst; tweede zij vogel: Ronald Verschoten, Wal soorden; grootste aantal (7): me vrouw Rottier, Ossenisse. KOEWACHT - Zaal P. de Vlieger, 43 schutters: hoge vogel: E. Fierens, Lo keren; eerste zij vogel: O. Saman; tweede zij vogel: F. Martens; grootste aantal (3): A. Martens, allen Koe wacht HOOFDPLAAT - Zaal De Vriend schap, 32 schutters: hoge vogel: R. Crane, Eeklo; eerste zij vogel en grootste aantal (4): F. Comergo; tweede zijvogel: J. van de Velde, bei den Bouchaute. SLUISKIL - Zaal Dallinga, Winne- tou, 33 schutters: topvogel: R Ing hels, Evergem; linker zijvogel; B. de Bakker, Sluiskil; rechter zij vogel: E. van Damme, Moerbeke; grootste aantal wip 1 (4): J. Cornelis, Ever gem; wip 2 (5): P. van Puyvelde, Sluiskil. De koningsschieting staat zaterdag 14 februari gepland. De vol gende open schieting is zaterdag 21 februari in zaal Dallinga, aanvang 19.30 uur. Van een onzer verslaggevers „Anderhalf jaar geleden bij de inspraak over het beleidsplan voor de binnenstad hebben we vanuit de middenstand gevraagd om eenvoudige goedkope maatregelen op korte termijn. Er is nog niets gebeurd. Ja, nu lijkt het er, als we het ver keersplan voor de binnenstad mogen geloven, dit jaar toch van te komen. Ik weet dat de gemeente krap bij kas zit, maar het maken van die bord jes kost toch geen kapitalen". D'Haens vraagt zich af wat er eigenlijk gedaan is met de geluiden die tijdens de in spraak naar voren zijn geko men. „We hebben gevraagd om eenvoudige maatregelen en wat we nu voorgeschoteld krijgen, is een ambitieus plan, dat handenvol geld gaat kos ten. Een prachtig plan, daar niet van, maar ik zie dat nog niet gerealiseerd worden". Met name doelt de secreta ris dan op de aanleg van een omvangrijk parkeerterrein bij het Stationsplein en de daar mee gepaard gaande recon structie van de bestaande kruispunten. „Ik moet het nog zien. Wij zullen er ons in ieder geval tegen verzetten dat er in de binnenstad grote hoeveel heden parkeerplaatsen ver dwijnen, voordat dat terrein zijn waarde bewezen heeft Tenzij de plaatsen moeten worden opgeofferd voor de goede doorstroming van het verkeer". D'Haens denkt daarbij aan de Gentsestraat „Maar dat gaat hooguit om een stuk of tien parkeerplaatsen. Ook in de Steenstraat moet er wat veranderd worden. Dat is geen probleem, als je maar aanvul lende maatregelen neemt In voeren van kort parkeren. Dat is een oplossing. Dat zou, zo vinden wij, nog dit jaar gerea liseerd moeten worden. Een blauwe zone in de omgeving van de Grote Markt en rond de kerk. Daarmee wordt het aan tal beschikbare parkeerplaat sen veel beter benut Ik denk dat we dan al een groot deel van het parkeerprobleem kwijt zijn". Volgens de middenstanders moet er ook niet te lang wor den gewacht met het plaatsen van wegwijzers buiten de bin nenstad. „Waarom nu niet al vast een bord dat de auto's naar het Stationsplein ver wijst? Goed, dat ligt er niet zo best bij. Er zitten wel wat put ten in, maar een paar emmers slakken erover en er kunnen auto's staan. Dan ontlast je nu al voor een gedeelte de Gent sestraat van de verkeers druk". Van onze correspondent [^NEUZEN Nu de datum Jan de Zwinstedentocht be- M is (dinsdag 27 januari) de IJsclub Het Zwin een ^efoonnummer geopend ^arop men zich itan zich la- n ^schrijven voor deelname Ijf0 dit evenement Dat num- er OU78-2500 is vanaf van- ter beschikking tot uiter- tiliZ0lldagavond 18 uur- De van de Zwinstedentocht °m 9 uur in de morgen. Om Uur die dag gaat tevens een L-'--'R ZtlinwFRT NEDERLAND élefoon: 01-87 eite. grote resultaten. fatoren L,neu26n' Huls1 en Goes. l-^astljden: I 12.30/13 30_-| 7 00 uur. «actie L!(edltie~chef). j°ep IKoor"6" Cor ®?er(foto). 'straetenkDeii,EU9èn8 ll!rtentie~6*Pl0|tatle :nu. Privé tel. 01150- toertocht naar Damme van start om 13 uur. Ook hierover zijn inlichtingen te verkrijgen op genoemd telefoonnummer. Verschillende ijsclubs heb ben voor vandaag heel wat wedstrijden op het pro gramma staan. Met name de schooljeugd kan op de vrije woensdagmiddag naar harte lust terecht bij tal van evene menten. Zo worden om 16 uur op de Molenkreek te Schoon- dijke wedstrijden gehouden met versierde sleetjes voor kleuters en leerlingen van la gere klassen van het basison derwijs. Hoek: 14 uur. Voorste kreek, wedstrijden hardrijden voor de jeugd, 19 uur, Kampioen schap van Hoek voor de inwo ners van het dorp. Veder da gelijks de toertocht Hoek-'t Sluusje, te rijden vanaf 13.30 uur, kosten deelname hieraan drie gulden. Terneuzen: Otheense kreek, 14 uur, wedstrijden voor de jeugd van de basisscholen, 15.30 uur wedstrijden voor leerlingen van de middelbare scholen. 16.30 uur, voor iedereen te rij den een wedstrijd bestaande uit 30 minuten schaatsen waarna nog twee ronden moe ten worden afgelegd. Axel: Motorcrossterrein nabij de watertoren, vanaf 14 tot 22 uur geopend. Sluis: Toertochte Sluis-Brug- ge-Sluis vanaf 8.30 tot 15 uur. Bij de gedachte verlegging van de verkeersstroom van de Zoetevaart naar de Absdaal- seweg zet d'Haens de nodige vraagtekens. „Ik denk dat dit gevaarlijke situaties gaat op leveren voor de fietsers. Langs de Zoetevaart ligt een prima fietspad, plus een geluidswal. Die weg is ervoor ingericht dat er druk verkeer is. Daar toch nog eens over nagedacht moe ten worden lijkt me". Dat geldt volgens hem ook voor de ontsluiting van het toekom stige parkeerterrein. „Nu wil len ze de vest doortrekken tot aan de weg, maar is het niet beter die grond te benutten om via die weg dat parkeerterrein te ontsluiten?" Tenslotte deelt de midden standsvereniging de zorg van de ondernemers op het Sta tionsplein. Die vrezen dat, door het parkeerterrein via de Absdaalseweg te ontsluiten, de klanten niet meer voorbij hun deur komen. „Die raken de loop van de passanten kwijt Ik denk dat die mensen toch alternatieven moeten krijgen. Bijvoorbeeld de bussen daar vlak bij die horeca-bedrijven een vaste plek geven om in hun passagiers te laten in- en uitstappen. Het argument dat er meer mogelijkheden komen voor terrasjes snijdt weinig hout Als er geen kip voorbij komt heb je aan een terras ook niks". De standpunten van de Hul ster Middenstandsvereniging zullen morgen (donderdag) ook naar voren worden ge bracht tijdens de eerste in spraakavond over de plannen voor de binnenstad, om 20 uur in zaal Tiffany. Onbekend, dus we zijn gauw uitgepraat Onbekend om verschillende redenen. Via de tel visie krijgen we nogal eens sterk de indruk dat er geen plek ter wereld meer niet is betreden door onze spekzolen, maar dat is ge lukkig onjuist De diepzee is tamelijk onbekend alsmede ontoegankelijke berggebie den als de Himalaya en het Andesgebergte. De oerwou den op de gebergten van de Filipijnen zijn vrijwel onbe kend, de gebieden in het noorden van China, Mongo lië en zo richting Siberië op en ook de meer toeganke lijke oerwouden in bijvoor beeld Afrika en Zuid-Ame- rika. Niets is onmogelijk dus de kans dat in laatstgenoemde oerwouden op de grond, om het zo te noemen, nog een zoogdiersoort, een slang of een vogel wordt ontdekt, is niet uitgesloten maar klein. Eerder zal het een insect zijn of een schorpioen. Toch heb ben deze oerwouden wel de gelijk onbekende delen, na melijk het gebied in de boomkruinen in het oer woud van takken, bladeren, lianen, orchideeën, korst- en echte mossen en dergelijke. Globaal gezien het gebied tussen tachtig en honderd twintig meter hoog. Dat stuk is werkelijk na genoeg ontoegankelijk en daar kan nog van alles hui zen. Als er tenminste oer woud overblijft, echt grote aaneengesloten gebieden, geen verspreid liggende restjes, want die hebben niet de biologische waarde die een groot complex heeft. Ziet het er voor het oerwoud dan zo slecht uit? Er mag dan nog heel wat zijn op aarde, als we doorgaan jaar lijks een gebied zo groot als heel België te vernietigen, raakt het ook op. Alles raakt op, daar zijn we nu toch wel al achter dachten we, uitge zonderd ellende. Somber? Nee, realist en een cynicus zal zeggen: als we het oer woud kappen weten we in ieder geval welke dieren er geleefd hebben want dan komen we ze vanzelf tegen. Een ander aspect waar door we in het ongewisse zijn over het aantal soorten, is de evolutie. Het leven op aarde is niet star, het veran dert. Diersoorten die tien- of honderdduizenden jaren ge leden onze aarde bevolkten, zijn niet meer. Langs na tuurlijke weg verdwenen. Uitgeselecteerd, omdat ze niet opgewassen waren te gen veranderingen in hun omgeving. Logisch zal ieder een opmerken. Dwars daarop staan dan weer dier soorten die werkelijk mil joenen jaren nagenoeg ge heel ongewijzigd zijn geble ven en die toch overleefden. Voorbeelden: de zeelelie, een stekelhuidige, de eenden mossel en de molukken- kreeft, beide van de kreeft- achtigen. Waarom? Een per fectie die tegen alles bestand is of een fenomenaal aan passingsvermogen? Het moet het eerste zijn, althans wat de vorm betreft Er zijn in totaal ongeveer 350 verschillende soorten olifanten geweest. De mens heeft er drie gekend: de mammoet, de Indische en de Afrikaanse olifant. De mo derne mens alleen de laatste Kolganzen in het winterse Zeeuwsch-Vlaanderen. twee in levende lijve. Is de mammoet uitgeroeid door de mens of zou hij toch zijn uit gestorven? Zal de huidige mens de twee laatste soorten uitroeien? Was het toch al een aflopende zaak of: zal hij juist door zijn bescher mende maatregelen het voortbestaan van de soorten rekken? Daar is weinig, nee niets, zinnigs over te zeggen. Ooit waren er geen knaag dieren (ratten, muizen, ko nijnen, bevers en verre en nabije verwanten), thans is die groep met circia 2800 soorten de meest succesvolle groep binnen de zoogdieren. Over vijf-, zeshonderd miljoen jaar, als we zoveel tijd nog krijgen, is er mis schien niet een meer van over, zelfs niet als op slag van heden de mens van de aarde zou verdwijnen en de zaak niet meer zou kunnen beïnvloeden. Beïnvloeden in ongunstige zin - uitroeien of overmatig bevoordelen zoals de cultuurvolgers bruine rat en huismuis - of in gunstige: het leefmilieu niet verder verstoren, de beesten met rust laten, eventueel be schermende maatregelen anders dan de zo juist hier genoemde. Kortom: restpo- pulaties kunnen over het hoofd gezen worden. Een derde probleem om het aantal dieren exact vast stellen ligt bij de eencelli gen, organismen die uit slechts één cel bestaan. Daar zitten figuren tussen die zijn deels plant, deels dier (oog diertje of -wiertje; bol- diertje of -wiertje). Ze heb ben kenmerken van beide grote 'koninkrijken'. Van dat van de dieren en dat van de planten en een duidelijke streep valt er niet te trek ken. Als bijkomend probleem tenslotte de mens zelf. De systematicus - als vakman - die alles probeert in te delen. Kolganzen zegt de ene on derzoeker als hij de groep vogels afgebeeld op de foto en heden in winters Zeeland een dagelijks beeld, op ziet gaan en de andere zal hem zonder aarzelen bijvallen. Staan ze aan de slikken van de Westerschelde en er gaat een groep tureluurs op dan krijgen ze vermoedelijk al mot. Geen tureluurs zegt de een, IJslandse tureluurs. Kun je dat zien? Dat niet, maar leg er eens vijftig naast elkaar, vijfentwintig verzameld in de zomer, de rest in het winterhalfjaar en ga meten en vergelijken. De IJslandse vorm is donkerder van kleur en bij meting blij ken de gemiddelden van ge wicht, snavel- en pootlengte groter bij de wintervogels dan bij de zomerdieren, onze broedvogels dus. In het veld zie je het niet, dus de ene zegt: voor mij is het één soort. Fout zegt de ander: duidelijk twee soorten. Een ander argument: pa ren ze onderling en zo ja krijgen ze vruchtbare nako melingen? Is dat het geval dan is het één soort, zo niet dan zijn het twee soorten. Ook dat lijkt een onoplos baar vraagstuk tenzij ...ze in principe wel zouden kunnen kruisen, maar het niet doen omdat ze andere delen van de wereld bewonen. In een notedop is dat de problema tiek die onderzoekers onder vinden of maken bij het vaststellen van het aantal diersoorten. - FOTO ERIK OSSEWAARDE Tientallen voorbeelden zijn er te geven. Putter of distelvink; een soort in Europa? Ja, maar met ras sen, viaraties binnen de soort. Zoals bij honden. De Sint-Bernhard en het vlin derhondje zijn rassen bin nen één soort Als ze het technisch voor elkaar krij gen kunnen ze samen vruchtbare jongen krijgen. Zo bij de putter ook. Nee, zegt de 'splitter', de splitser: het zijn drie soorten: een Britse, de Westeuropese en de Zuideuropese. Er zijn bij voorbeeld duidelijke ver schillen in de helderheid van de kleur. Zie je ze bij elkaar dan valt dat op, alleen in het veld zie je dat niet want daar zijn ze zelden alle drie tegelijk. Aan series opge zette beesten is het wel dui delijk. In Europa één kerkuil- soort? Ja zeker. Nee, de Britse heeft een witte buik, op de continentale een gele en in Zeeuwsch-Vlaanderen kom je ze allebei tegen, duszegt u het maar. Een soort met twee rassen of twee soorten? Daar kun je natuurlijk een mensenleven mee vullen en dat gebeurt dan ook, alleen in het veld heb je er allemaal niet zo veel aan. Wie heeft dan het meeste gezag, de veldman of de biometrist, de laborato riumman met weegschaal en schuifmaat? Maar: hoeveel diersoorten zijn er dart bij benadering op de wereld?- 'j Laten we daar volgende' week een antwoord op>pro- beren te geven.

de Stem | 1987 | | pagina 13