Angst voor nieuw terreuroffensief in Spanje Import uit Europa duur betaald even..u UITBLAZEN Kritiek op rapport over hartziekten ETA-COMMANDO IN MADRID IS NOG NIET VOLLEDIG OPGEROLD Haags Hoogstandje PE STEM COM I Sipkema de Winterkoning "Nieuw stelsel iversterkt Uvoel van lonzekerheid' letreurenswaai DINSDAG 20 JANUAR11987 ACHTERGROND PINSDAG 20 JANUAR111 VAL DOLLAR TREFT VOORAL 'BETERE' CONSUMENT Expert Auto Dienstplicht Agenda School 'Werklozen toeten iolitie ►ij staan' mmm MM - Terwijl ik dit schrijf, zitten mis schien in Leeuwar den de rayonhoofden bij een. Een historisch mo ment dus. Er gebeurt al dagen niets in Nederland, zo blijkt uit de tv-jour- naals. Terwijl de ene helft van het volk schaatst (een van de omroepsters had het weer over een oerhollands tafereel) of in de file naar de ijsbaan staat, wacht de andere helft ademloos op nieuws uit Leeuwarden. Eén ding is nu al zeker: een eventuele Elfstedentocht 1987 zal niet meer die van 1985 zijn. Ja allicht, zult u zeggen maar wat ik bedoel is dat de Elfste dentocht zijn onschuld kwijt is. De spontaneïteit van 1985 is er af. Je kunt het merken aan het gezeur dat opstijgt. IJsclubs zien hun wedstrijd- programma's bedreigd. Schaat sers weten niet hoe ze moeten trainen zolang ze geen datum weten. Het duurt hen veel te lang voor die bekend wordt. Friese dorpsburgemeesters zou den het liever anders zien, maar durven het niet op te nemen te gen de machtige Elfsteden tocht-vereniging. Commissaris Wiegel die in vorige jaren nog al zijn ambtelijke en peroon- lijke gewicht gebruikte om de nog aarzelende Sipkema's en Kroes-en over de streep te du wen, wil nu eerst praten over ordemaatregelen. Wiegel heeft een fijne neus voor het Friese Volksempfinden en die neus schijnt heel wat meer te hebben opgesnoven aan Fries ongenoe gen over Hollands/ Brabants wangedrag dan wij destijds in onze Hollandse en Brabantse kranten hebben kunnen lezen. De meteo-officier van de vliegbasis Leeuwarden voldoet ook niet meer. Er zijn andere weermannen bijgehaald met computers; mannen die via het opstapje van het tv-weerbe- richt, van hun vak business hebben gemaakt en die, enkel en alleen omdat iedereen hun gezichten kent van de televisie, de benijdenswaardige glans van betrouwbaarheid en geloof waardigheid bezitten, alsof ze er in hun KNMI-dagen nooit naast hebben gezeten met het weerbericht. Zelfs Ingenieur Sipkema is niet de oude meer. Twee jaar geleden dook hij op in het nieuws als een onbeschreven blad. Een jeugdig ogende man wiens roeping het plotseling bleek te zijn een mythe weer werkelijkheid te laten worden. Sipkema de Winterkoning. Maar er kwam een tweede Elf stedentocht en Sipkema was een beetje kribbiger geworden en toen al kon de oplettende toeschouwer waarnemen hoe zijn stralenkrans enigszins ver bleekte, zodat geleidelijk ook de gestalte van Ijsmeester Kroes zichtbaar werd. Al dat gehang aan zijn lip pen en de naar-de-ogen-kijkerij kunnen een man niet onbe roerd laten. Zondagavond zag ik hem op de televisie. Hij zag er moe uit en zijn charisma van twee jaar terug was verbleekt tot de doffe gloed van de auto riteit. Hij is nog altijd de man die het voor het zeggen heeft. WIM KOCK De commissaris kan hem nog meer vertellen. Hij is er niet voor de ordehandhaving, maar voor de organsiatie van een Elf stedentocht. Sipkema is ge woon niet zo aardig meer. Ijsmeester Kroes vaart er wel bij. Hij komt nu al in beeld voor er een beslissing over de tocht is gevallen. We zien hem met een breinaald in het ijs van het Van Harinxmakanaal prik ken. 'En Ijsmeester Kroes?' Nou, Ijsmeester Kroes weet het ook niet. 'Hier is het ijs wel goed, maar daar is het nog knudde.' 'Om welke rayons gaat het precies?' 'Nou Frane- ker. Of eigenlijk valt het in Fra- neker wel mee. De Dokkumer Ee, daar is het nog bar slecht.' Ijsmeester Reindert Rijn- ders (ja, u dacht toch niet dat Friesland maar één Ijsmeester heeft?) 'beheert' het ijs in de omgeving van Dokkum en vol gens hem is het ijs van de Dok kumer Ee nu al sterk genoeg om het legioen folkloreschaat- sers te dragen. De kwaliteit zou beter kunnen, maar laten we wel wezen; we hebben het over de Elfstedentocht en daar hoort afzien bij. Slecht ijs dus ook. Nee, het probleem zit bij Vrouwbuurstermolen, in de Blikvaart en de Zuidhoekster- vaart, zo lees ik in een van de ochtendbladen. Ijsmeester Ja cob Binnema legt eindelijk uit wat kwalsterijs nu precies is. Ik had het al gevraagd aan ver schillende kennissen die de tocht gereden hebben. Kwalste rijs is sneeuwijs, niet alleen bo venop de gewone ijslaag maar ook diep erin, waardoor het de struktuur verzwakt. In de buurt van St. Annaparochie kraakt het nog van het kwalsterijs. De rayonhoofden waren in derdaad bijeen terwijl ik dit schreef, maar een historische ontmoeting was het (nog) niet: ze namen geen beslissing. Er is nog steeds geen zekerheid, maar het media-circus draait op volle toeren. De Volkskrant was vorige week woensdag de eerste die het woord 'Elfsteden tocht' op de voorpagina zette. Sindsdien ontrolt zich het ritu eel zoals dat de afgelopen twee jaren is gevormd. Verslaggevers in ski-jacks, verloren op bevro ren vaarten in lege landschap pen; vermoeide vergadergezich ten; een stoet van rayonhoof den, assistent-rayonhoofden en ijsmeesters; Bartlehiem, Bonke- vaart en Dokkumer Ee. Het kan vriezen, het kan dooien. Van mij mag het deze week nog warm water regenen, maar ik moet er niet aan denken dat er begin februari nog een kou degolf binnenvalt en dat we weer van voren afaan beginnen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliT Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen) Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rflnkrplatip*!' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINAj Door Paul van der Voort DE SPAANSE politie vreest nieuwe aanslagen van de ETA als repres- saille voor de arrestatie vrijdag in Madrid van zes leden van het ge vreesde 'Commando Madrid' dat tussen 1978 en 1986 in de Spaanse hoofdstad 41 mensen heeft vermoord. In het kader van dezelfde anti-terrorisme aktie zijn za terdag in de Baskische plaats San Sebastian opnieuw twee vermoedelijke ET A-leden gearresteerd. Sinds het begin van de spectaculaire aktie heeft de anti-terrorisme bri gade van de Spaanse politie in een rond Madrid tot nu toe vijf flats, lege auto's en grote hoeveelheden wapens en ex plosieven buitgemaakt. De angst voor nieuwe aan slagen is vooral gebaseerd op het vermoeden dat de infra structuur van ETA in Madrid niet volledig is opgerold. De indruk bestaat dat de Baski sche onafhankelijkheidsbe weging de laatste jaren met twee of drie verschillende commandogroepen tegelij kertijd in de hoofdstad heeft geopereerd. Een van de aanwijzingen daarvoor is volgens de politie het feit dat de gearresteerd commandogroep in alle toon aarden de verantwoordelijk heid heeft ontkend voor de moordaanslag op 6 februari 1986 op Columbus' afstam meling vice-admiraal Cristo bal Colon de Carvajal en zijn chauffeur. Andere aanslagen hebben de gearresteerde ETA-leden daarentegen wel erkend. Bovendien heeft de politie in de vrijdag gelocaliseerde vijf 'ETA-flats' veel minder informatie gevonden over de wandelgangen van hoge mi litairen en politici, dan was verwacht. De ETA heeft ver moedelijk in de Spaanse hoofdstad nog een parallele infra-structuur opgebouwd om te voorkomen dat bij de arrestatie van een van de groepen de hele organisatie als een kaartenhuis bezwijkt. De Spaanse vice minister president Alfonso Guerra verklaarde zaterdag in een reactie op de arrestatie dan ook niet voor niets dat „nieuwe akties van de terro risten in Madrid niet uitge sloten zijn... „De politie-aktie is een belangrijk succes en zal belangrijke consequenties hebben. Maar er mogen geen voorbarige conclusies uit worden getrokken", aldus de vice-premier van het Spaanse kabinet. Een van de vele ETA-bomaanslagen op eenheden van de paramilitaire Guardia Civil. Bij deze aanslag in Madrid op een jeep kwamen vorig jaar april 5 mensen om. - fotoap De feestvreugde onder de Madrileense politie is echter ondanks de temperende woorden van de vice minis ter-president wel degelijk bijzonder groot. En ook de politieke partijen en de Spaanse pers spreken van een 'zeer belangrijk succes' voor het anti-terrorisme team dat tot nu toe heeft uit geblonken door onmacht en gebrek aan effectiviteit. In schril contrast met het wei nig succesvol optreden van de Spaanse politie stond de afgelopen jaren de groeiende slagkracht van de ETA-Mili- tar. Tussen 1976 en 1986 heeft de ETA maar liefst 475 men sen bij aanslagen gedood. Het afgelopen jaar 1986 veroor zaakten de aanslagen van de ETA 38 dodelijke slachtof fers, hiervan werden er maar liefst 22 gepleegd in de Spaanse hoofdstad door het zogenaamde 'Commando Madrid' dat mogelijk uit twee of drie verschillende groepen is opgebouwd. De aktiviteiten van de ETA in Madrid zijn de laat ste jaren steeds toegenomen, naarmate de onafhanke- lijhkheidsbeweging in eigen Spaans Baskenland meer door de politie werd opge jaagd. De anti-terrorisme specialisten van de Spaanse politie vermoedden dat de ETA hun werkgroep voor een groot deel naar Madrid heeft verlegd, omdat de groep daar schuil kon gaan in de anoni miteit van een wereldstad. Het veel efficiëntere speurwerk van de politie in Madrid dreigt tot gevolg te hebben dat de ETA wederom een deel van haar werkter rein verlegt en opnieuw op zoek gaat naar een stad die dezelfde karakteristieken biedt als Madrid. Dat wil zeggen: Een grote stad die veilig is door haar anonimi teit en die tegelijkertijd vol doende wereldfaam geniet om uitgebreide publiciteit te verschaffen aan elke aanslag die er wordt gepleegd. De 'Olympische' stad Barcelona lijkt dit nieuwe werkterrein te zijn. De hoofdstad van Catalo- nië is sinds enkele maanden - en voor het eerst in de 25-ja- rige geschiedenis van de ETA - het doelwit van aanslagen die door de Baskische onaf hankelijkheidsbeweging zijn opgeëist. De explosie van een zware autobom en verschil lende bomaanslagen op Franse bedrijven hebben tot nu toe in slechts 6 maanden tijd het leven gekost aan een politie-agent; enkele tiental len personen verwond en voor miljoenen guldens schade aangericht. Bij de aanslagen in Barce lona kan de ETA volgens po litiebronnen vermoedelijk rekenen op de logistieke steun van de 'Terra Lliure'. groep, een kleine aktiegroe» die strijdt voor de onafhaiJ kelijkheid van Catalonië. De 'Terra Lliure' staat bekend om haar klungeligheid technisch gebied, wat o.a| blij kt uit het feit dat in de at gelopen jaren al vier van de toch al kleine zichzelf hebben bij het foutief plaatsen vaii] een bom. De 'Terra Lliure' op zich dan ook nauweliji^l een groot gevaar. Het be schikt echter wel over een in. f ra-structuur als schuil- plaatsen en informatie-ar chieven, waarvan de ETA dt afgelopen maand vermoede lijk al gebruik heeft gemaakt bij haar tot nu toe sporadi-i sche 'excursies' naar hoofdstad van Catalonië. Bij het anti-terrorisme I korps van de Spaanse politie bestaat er momenteel ook een dubbele vrees: eerste, dat de infra-structuuï I van de ETA in Madrid) slechts gedeeltelijk is opge-l rold. En ten tweede, dat het) succes van de politie in 1 drid het terrorisme-pro-| bleem in Spanje voor groot deel uitsluitend geo-l grafisch heeft verplaatst. Zo wel uit Madrid als uit Barce lona kunnen er voorlopig dan ook nog slechte berichten worden verwacht. DoorJo Wijnen DE MODEBEWUSTE en goed betalende Ameri kaanse consument heeft een moeilijk weekje achter de rug. De val van de dollar op de Europese en Japanse geldmarkten heeft hem er van doordrongen dat tal van bijzonder fel be geerde en van gene zijde van de oceaan afkom stige produkten de ko mende maanden een stuk duurder zullen worden. De Amerikaanse lekker bekken hebben al moeten er varen dat een pond Franse kaas het afgelopen jaar zeker een dollar duurder is gewor den. De prijs van een goed Japans fototoestel, dat een jaar geleden nog 250 dollar kostte, steeg met meer dan 35 dollar. De prijs van een zeer be geerde auto als de Duitse BMW is van 26.000 dollar op gelopen tot ruim 28.000 dol lar. Een fles Franse wijn is een jaar tijd 16 procent duur der geworden. Veel Japanse electronica heeft prijsstijgin gen van tegen de 20 procent te zien gegeven. De smak die de dollar de afgelopen week maakte is nog niet verdiscon teerd in bovengenoemde prijzen. Europese en Japanse pro dukten zijn in de VS zeker niet alleen populair omdat ze goed en goedkoop zijn. Veel vooral Europese produkten worden gezien als status symbolen: alles wat Euro pees is, wordt beschouwd als sjiek, stijlvol en smaakvol en voegt iets toe aan het beeld dat vooral de beter gesi tueerde Amerikaan van zich zelf heeft. Een kapitaalkrachtige Amerikaanse consument die een beetje mee wil tellen en bovendien zijn goede smaak wil etaleren, rijdt in een Mercedes, een Saab, een Audi of een Volvo, nuttigt regel matig Franse wijn, bezoekt met grote regelmaat de als paddestoelen uit de grond schietende 'gourmetwinkels' met Europese lekkernijen, koopt zijn kleding bij zaken die tenminste een Franse of Italiaanse naam hebben en schaft zich meubelen aan die worden geafficheerd als 'echt Europees'. Met de Japanse produkten ligt dat anders. Die worden door de Amerikaanse consu ment gekocht omdat ze goed koop en van uitstekende kwaliteit zijn. Tal van Ja panse auto's kunnen in de VS nog steeds ergens tussen de 6000 en 12.000 dollar worden gekocht. De Amerikaanse regering heeft de val van de dollar 'toegestaan' om het gewel dige handelstekort - dat het vorig jaar tot ruim 150 mil jard dollar opliep - enigszins te beperken. Verwacht wordt dat de ko mende maanden, vooral als gevolg van de koersdalingen van de afgelopen week, de prijzen van geimporteerde artikelen aanzienlijk zullen stijgen. Of de Amerikanen als gevolg daarvan van hun 'verslaving' aan vooral luxe Europese goederen en eet- en drinkwaar en aan goedkope Japanse auto's en electronica zullen genezen, is een vraag die menig Amerikaans im porteur op dit ogenblik be zighoudt. HET rapport 'Het hart van de toekomst en de toekomst van het hart', een van de toekomstver kenningen waarop het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) zijn be leid voor de komende ja ren wil baseren, is we tenschappelijk van twij felachtige kwaliteit. De conclusies uit het rap port zijn minstens onzeker en soms zelfs onjuist. Dat schrijven de Utrechtse hoog leraar in de cardiologie dr. F. Meijler en zijn Maastrichtse collega dr. H. Wellens in het artsenblad Medisch Contact. Uit het in opdracht van het ministerie opgestelde 'scena rio' blijkt onder meer dat de sterfte aan hartziekten tot na het jaar 2000 blijft afnemen, dat ouderen door behande ling minder snel aan hart- en vaatziekten zullen bezwijken en dat door preventie minder jongeren aan een hartinfarct zullen overlijden. Deze conclusies vloeien, al dus Meijler en Wellens, als vanzelf voort uit de uit gangspunten die de onder zoekers hebben gebruikt bij het opzetten van hun onder zoek. Die uitgangspunten zijn echter twijfelachtig, vol gens de critici. Zij 'missen de miniem vereiste wetenschap pelijk klinische onderbou wing'. Meijler en Wellens stellen voor het scenario bij het ma ken van toekomstplannen links te laten liggen. Volgens hen zijn de Nederlandse car diologen graag bereid WVC voorstellen te doen voor een op de toekomst gericht we tenschappelijk onderzoek. „De kosten ervan zullen die van het opstellen van scena rio's met dure rekenmodellen vrijwel zeker niet overschrij den", aldus de auteurs. Mr. R. Schreuder, hoofd van de sectie Lange Termijn- beleid van WVC, schrijft in Medisch Contact dat de Stuurgroep Toekomstscena rio's Gezondheidszorg zal proberen het hartscenario te verbeteren door het met meer deskundigen te bespre ken dan tot nu toe is gebeurd Ook bij het opstellen var, J nieuwe toekomstscenario's I zullen meer betrokkenen eer, vinger in de pap krijgen, a kondigde hij aan. De stuurgroep heeft een aantal toekomstverken-| ningen op stapel staan: onder meer over geestelijke zondheidszorg, milieu en beid. Deskundige personeel en organisaties zullen bij c opstelling van die rapporter, I in iedere fase hun inbreng) mogen geven, aldus Schreit der. Vier leden van de commis l sie die 'Het hart van de toe-1 komst en de toekomst vanf het hart' hebben opge schrijven in een reactie opl het artikel van Meijler er,| Wellens geen bezwaar hebben tegen een nader wel tenschappelijk toekomsten- derzoek van cardiologen. „Dij commissie ziet echter af var, een prijsvergelijking tusserl zo'n onderzoek en het maken) van scenario's, omdat heil geen verwisselbare alterna-[ tieven zijn". Het voordeel) van toekomstscenario's zill hem volgens de commissiele-) den nu juist in het ontwikkel len van veronderstellingen) die later de basis voor weten f schappelijk onderzoek kun-[ nen zijn. (ANP) POLITICI wordt niet zelden verweten dat ze niet vol doende op de hoogte zijn van wat er in den lande leeft. Kritiek die niet altijd even terecht is, maar waaraan parlementariërs soms zelf voeding geven. Neem nu CDA-Kamerlid Van Leijen- horst, voorzitter van de vaste Kamercommissie voor on derwijs en ex-staatssecreta- ris. Hij moest onlangs tijdens de presentatie van een opi nie-onderzoek onder mavo leerlingen deelnemen aan een kwis, geënt op het 'Hol lands Kwartiertje' van de VARA. De grijzende Van Leijenhorst diende zich te verplaatsen in de gedachten- wereld van de mavo-leerlin gen, waarbij hij bijvoorbeeld moest raden hoeveel tweede en derdejaars mavo-studen ten zich daadwerkelijk in zetten voor de organisatie van disco-avonden. De hulp van presentatrice Marjolijn Uitzinger ('Ik wil U wel even uitleggen wat een disco avond is') ten spijt, haalde Van Leijenhorst een zeer schamele score: hij behaalde slechts dertien van de zestig te behalen punten. Zijn te genstander, mevrouw R. Ra demakers, directrice van een scholengemeenschap in Cuyck, deed het heel wat be ter met een score van 47 pun ten. Een dikke onvoldoende dus voor de onderwij sexpert, om maar eens in stijl te blij ven. Waarbij dient te worden aangetekend dat Van Leijen horst natuurlijk als excuus kan aanvoeren dat in zijn tijd de mavo nog niet be stond. EINDREDACTIE PIETER EGGEN teur van de Beierse Motor Werken een fraai en bepaald niet 'billig' exemplaar be schikbaar. Dan rijdt de minister-pre sident in een vehikel dat twee keer zo duur is als fei telijk mag. Een minister(- president) mag namelijk niet in een auto rijden die de staat meer dan 62.500 kost. BMW-Nederland besloot de premier onlangs 'ter ken nismaking' een personenauto van het type 735i ter waarde van 115.000 te lenen voor de duur van een onderhouds beurt van zijn 'goedkope' BMW. De heer Lubbers van BMW (echt toeval, want hij is zelf niet familie van de premier) meent dat de kosten niet echt een probleem hoe ven te zijn. Vaker al kreeg deze of gene bewindsman een duur uitziende BMW, waarin een licht motortje zat. En dat scheelt in prijs. (De woordvoerder van de SOMS moet je als auto-im porteur wat verzinnen om de aandacht te trekken. Je kunt bijvoorbeeld de premier in een extra dure auto laten rondkoetsen als zijn van staatswege ter beschikking gesteld automobiel een gara gebeurt heeft. Zoals BMW- Nederland doet. Steeds als premier Lub bers zijn voertuig node moet missen omdat hoognodig naar de bougies gekeken moet worden, stelt de impor- Van Leijenhorst .disco. - foto anp Rijksvoorlichtingsdienst wil van staatswege slechts mee delen dat het „heel attent" is van BMW om af en toe een duur mobiel af te staan, „maar rechten kunnen daar aan natuurlijk niet ontleend worden.") Lubbers zal zijn eventuele tevredenheid over het tijde lijke voertuig dus sterk moe ten relativeren. Want een door de staat aangeschafte BMW 735i zal mooi ogen, maar toch voor zo'n 50.000 minder onder de motorkap hebben. Net als in de politiek waar een blik onder de mo torkap ook vaak een teleur stellend resultaat oplevert. PARMANTIG riepen de va kantievierende defensie-des kundigen van CDA, PvdA en WD op een van de zondagen in hun reces dat het drei gende tekort aan dienst plichtigen opgevangen zou moeten worden door ook vrouwen te bestemmen voor een verplichte verdediging van de natie. Tenminste dat hoorden de luisteraars van AVRO's ac tualiteitenrubriek op zon dagmiddag. Enkele uren la ter toen ze benaderd werden door deze krant om nog eens uit te leggen of ze wel zeker wisten dat hun respectieve lijke fracties hetzelfde dach ten, zag hun visie er ineens anders uit. Hoe kwam dat in eens zo? Een kamerlid beweerde dat de AVRO zo geknipt had in het interview dat hij meer voorstander van dat idee leek, dan het in werkelijk heid was. Een ander kamer lid beweerde hetzelfde, maar liet en passant weten dat een studie naar de noodzaak van dienstplicht voor vrouwen in elk geval wel nodig was. Een storm in een glas wa ter? Het lijkt erop. De drie woordvoerders waren eigen lijk geschrokken van hun eigen kordate optreden. Maar de reacties uit den lan de, met name van fractiege noten, had hen (te laat) aan het denken gezet. En dus wa ren ze 's avonds alleen nog voor een studie. En dus ook niet meer voor vrouwen dienstplicht. foto johan van gurp NA een winters reces begint de Tweede Kamer aan haar parlementaire arbeid, met een schuine blik naar de ko mende verkiezingen voor Provinciale Staten. De nieuwe gekozen leden van de Staten zullen (voor het eerst alle) Eerste-Kamerleden gaan kiezen. Tot nu toe ko zen de statenleden iedere driejaar de helft van de Eer ste Kamer, zodat een lid van de Senaat zes jaar zitting had. De zittingsperiode van de (75-koppige) Senaat wordt met ingang van dit jaar vier jaar, na iedere verkiezing van Provinciale Staten heeft ook verkiezing van de voltal lige Eerste Kamer plaats. Het zou spannend kunnen worden als de linkse partijen een meerderheid zouden krijgen in de Senaat, maar dan moeten PvdA, D66, PSP, CPN en PPR samen in elk geval negen zetels winnen (van 29 naar 38). Zover is het nog niet, de Tweede Kamer begint fris aan de behandeling van reeks wetten, zoals de wet op de uitoefening van de dierge neeskunde en de wet basis voorzieningen bejaarden. Bovendien zal de euthana- sie-kwestie zeker kamerle den aanleiding geven van het kabinet ter veranl l woording te roepen. En mis-l schien moet minister Kort l hals Altes (Justitie) nog w| spitsroeden lopen over di| Makro-zaak. FOTO ANP „Zelfs met een ministerssalaris is een dineetje in dit restaurant nauwelijks betaalbaar". (Vice-premier Rudolf de Korte bij de opening van een ex quise restaurant in Den Haag) SLECHT nieuws voor develi| tienduizenden rechters, vocaten en andere juristen het land. Ze moeten binnen) kort allemaal terug naar 4) schoolbanken voor ft') grootscheepse bijscholing Die bijscholing heeft maken met de herzieninl van het Burgerlijk Wetb«| waaraan al sinds 1947 werkt wordt. Op dit moir is de klus bijna geklaard,hfl wachten is alleen nog ops| invoering van het nie®J vermogensrecht en nieuwe erfrecht. Dat eni recht zal nog wel enkele jij ren op zich laten wachten: notarissen zijn geen voel stander van de nieuwe geitjes. Maar het nieu«' vermogensrecht, vervat in® boeken 3, 5 en 6 van Nieuwe Burgelijk Wetb zal tussen nu en 1990 toch"! worden ingevoerd. De laatste hinderpaal vorige week in feite ge"] men. Toen kwam een adv*] uit van een commissie wijzen die alle bezwaren' gen invoering van nieuwe recht bekeken 1 Die bezwaren kwan vooral van rechters en caten. Ze zien op tegen' herscholing die nodig is. De commissie erkent probleem maar is de danks van mening dat nieuwe vermogensr" moet worden ingevoerd- de juristen eenmaal Mr schoold zijn is het alle veel gemakkelijker, akM® commissie. Ze moeten maar even door de zure«| pel heen bijten. Als doekje voor het den stelt de commissie dat het ministerie van J" tie opdraait voor de k®. van de om-, her- en bijs'J ling. Maar daarover is laatste woord nog niet I sproken want de heeft al laten weten daar geen geld voor heeft j Van onze Haagse redactie IpEN HAAG - Het op 1 januari ingevoerde nieuwe sociale stelsel heeft bij veel mensen een gevoel van rechts onzekerheid teweeg ge bracht. Alle voorlichting !van de overheid heeft jaar weinig of niets aan j kunnen verhelpen. Dat concludeert CNV-voor- Izitter Hofstede naar aanlei ding van een klachtendag over ket nieuwe stelsel die het CNV j gisteren hield. In totaal belden zo'n 1000 mensen met de vak- 'bond die daarvoor op 12 dis- Itrictskantoren en het hoofd kantoor in Utrecht mensen I had klaarstaan. De meeste klachten kwa den van mensen die nog steeds niet weten waar ze in Ihet nieuwe stelsel aan toe zijn, mensen die er fors op achter uit gaan en mensen die zich slecht behandeld voelen door jeen starre bedrijfsvereniging. Zo blijken veel bedrijfsvereni gingen aanzienlijk minder [soepel te zijn voor werklozen jvan 57,5 jaar en ouder dan de gemeentelijke sociale diensten jtot nu toe waren. Sommige werklozen meld- len dat ze op hun 62ste ineens /eer sollicitatielij sten moeten ivullen. Anderen deden hun :klag omdat ze weer elke reek werkbriefjes moeten in- •en, tegen vroeger een keer ir maand. Alleen al aan post- scheelt dat de gemid- leïde werkloze zeven tientjes irjaar. Veel grotere verschillen tre- ien op bij oudere langdurig rerklozen die van de WWV in lelOAW terecht zijn gekomen >r 1 januari. Bij die mensen ;aat van de ene dag op de an- iere het inkomen van de part ier meetellen, terwijl dat vóór januari niet het geval was. immigen verspelen zo ruim 1000 gulden netto per maand indat zorgt voor grote proble- ïen. De bond zal dit nogmaals lij politiek Den Haag op tafel iggen in de hoop dat daar als- log iets aan gedaan kan wor- len. Op het kantoor in Goes 'amen 44 telefoontjes bin- ïen van uitkeringsgerechtig- Een. Van onze Haagse redactie ®N HAAG - Werklozen loeten de politie gaan helpen lij de bewaking van scholen, arkeerplaatsen en overheids- bouwen. Onderwijzers en ledewerkers van buurthui- in moeten daarbij jongeren •g beter voorlichten om zo vandalisme en kleine crimina- iteit de kop in te drukken. Dat staat in het 'Actieplan leine criminaliteit' dat mi- ster Korthals-Altes (Justi- ie) vrijdag aan zijn collega- nnisters voorlegt. Volgens de iwindsman is het inschake- in van werklozen bij de cri- ""laliteitsbestrijding een de methode om het steeds 'nemende aantal inbraken, k„ien en vernielingen in 'and tegen te gaan. DA vrd boi mej aa rer blo OV( Ne I gel enl S( S( v< zi< gr Wl vai chi 198 na; mi< wo mii kra luc ger sie: tro het pro ste teg bijl tal ger pas der La| die vo< mo str aai die ket gin ver SH Afi ent geti wej zini sta] I Afr' woi ont bet< par ove van De weé Nee steli SH1 rug RESIDENT-DIRECTEUR Fentener vej P emotionele wijze zijn gemoed ge fart i concern zich onmiddellijk uit i oorai minister van Justitie Korthals ,.,ilT[!nister zou zijn woord niet hebbl ibuc de SHV onvoldoende garanties Fb i waar(door het Makro-personeel entener van Vlissingen zei het nietf len 'h °9en is Het bij Justitie een puirj licoi'e en'9e nuancering behoeven. singen gelijk als hij stelt dat Justij fan SHv a'ti'Cl 6Ven a'ert heeft geref im wr k^nnen er vraagtekens geplaatl "vrijdagavond bjj- twee vgn de vjer a .jcnermmg te trekken. Korthals All ie mlb9 afle99en, maar het is alleszl e L;maa,re9el bij een getergd bedn iewfu ?ordelijke rode lap op dl )n hele jostle apparaat vani niest n -.0^ niet er9 reëel. Aanslag items arld hebt>en bewezen datl intieA anonieme splintergroeperinge n°9 steeds gezocht n Veo? Ieuraansla9en die soms jaren inoen ,v.rBStig®r dan de verhitte woor] en horB'c.8 ►Desie constatering dat r friif nZf et strikt verwerpelijke n 'as \/a,^2nFen om iets te doen, wa) ina i<r®n at Richten voor de terrej We "nen ui19aan. Het kan gaan tul iken Do^f,'6 or9anisaties om kosj aar te wordt in de toekomst jht aTlr°ris,en' zoals de brandsticht leken L-t" ander doelwit uitgezocht.) etreiirBv5n lonend zijn. Om die reder! swaardig worden genoemd.

de Stem | 1987 | | pagina 2