VAN GENNIP: 'DE NEUZEN STAAN WEER DEZELFDE RICHTING OP j~TjfWerken, gewoon I (keihard werken' Rainer Mund woedend op organisatie radsoN isthuizen Zeeland Is je voldoet ian de eisen solliciteer je nu meteen Jooiookuw mde CV-ketel :ruit. "OACH MUND OVER OOSTDUITSE SCHAATSSUCCESSEN: irt en dubbel komplete informatie Y-ketels en boilers. Groningen Leipzig - Kampioenen-ma- pr of geluksvogel? Die twee kwalificaties Worden vaak op het blazoen van Rainer Mund, p trainer/coach van de Oostduitse vrouwen- jchaatsploeg geplakt. spaart u energy 3 (alle vakken op D-niveau) HAVO/VWO-, 'KVJV-MBO het ZV-diploma irijven, waarin je het een en te zenden aan de afdelinj istbus 100,4330 AC Middel- aat kun je je vast aanmelden iet de bedoeling om aan de nemen. Tot zolang ben je IEGKUNDIGE. En dat klink Door Rob van Deursen GRONINGEN - Met iet Europees kam- joenschap all-round „oor vrouwen, van- en morgen in Groningen, op het programma heerst er ■en gewapende vrede ide Nederlandse da- leskernploeg. Gesprekken tussen rijdsters en coach Dinus pos in aanwezigheid van [jen van de Begeleidings ]ommissie Kernploegen ïebben er voor gezorgd, schrijft, eerst meer van ons|dat alle onderlinge ge- an, adjunct-directeur veizor- n, coördinatrice Z-opleiding itwoord op je vragen. schillen voorlopig naar iet eind van het schaats- eizoen zijn geschoven en lat, zoals Yvonne van jennip het noemt, 'de temen weer dezelfde richting op staan'. Niet dat de vaderlandse staatsdames nu plotseling /oor honderd procent achter it aanpak van trainer Dinus fos staan. De naam van zijn itorganger Ij aart Klooster- Der wordt nog veelvuldig ge remd. „Vos zou wat strenger reten zijn. Hij laat ons te keuzes. Kloosterboer zette lijn uit en die had je maar volgen. Die stond meer bo- onze groep, Dinus Vos legt i verantwoordelijkheden ons. Dat we in december naar Inzeil zijn gegaan or een trainingskamp is ar een mooi voorbeeld van. t gingen op ons voorstel ar Heerenveen. Vos heeft h daar vrij snel bij neerge- ;d, Kloosterboer had het niet jepikt". Ompraten „Vos kun je te gemakkelijk mpraten. En als topsportster |ecit hij mij te weinig zeker- leid. Maar we hebben inder- paad besloten om al onze be waren opzij te schuiven tot (iet eind van dit seizoen. Tij- i de evaluatie kunnen we i alles op een rijtje zetten inkijken of het wel of niet be- met Vos", zegt Yvonne Ian Gennip, dit weekeinde Gewapende vrede in dames- kernploeg waarschijnlijk kansloos tegen het geweld van de Oostduitse titelverdedigster Andrea Eh- rig, maar net als de afgelopen twee jaar favoriete voor het zilver. Een nauwelijks werkbare situatie lijkt het. Immers, juist in het schaatsen is het ver trouwen tussen coach en pupil erg belangrijk. Volgens Yvonne van Gennip valt dat echter mee. „De komende we ken staan vooral in het teken van de grote toernooien. En als schaatsster ben je in deze pe riode met jezelf bezig. Daarom is het ook verstandig geweest om de zaken uit te praten en voor de rest even te vergeten. Anders zou dat ten koste gaan van de concentratie op de wedstrijden. Schaatsen ge beurt, hoe gek het ook klinkt, voor een belangrijk deel met je hoofd. Je moet volledig bij de les blijven. En als er zorgen zijn, gaat het automatisch minder. Vos heeft toegezegd dat hij voortaan meer op zijn strepen zal blijven staan. Hoe dat uitpakt, moeten we af wachten". Erepodium Yvonne van Gennip gaat er vanuit dat zij morgen tegen het eind van de middag naast Ehrig op het erepodium zal staan. Eén trede lager welis waar. „Ik zie geen mogelijkhe den om Ehrig te verslaan. Daar moet ik eerlijk in zijn. Tijdens de World Cup-wed- gesrek met de BCK er bij voor een klare, blauwe lucht ge zorgd. Daarom ben ik ook doorgegaan", aldus coach Di nus Vos over de toestand bin nen zijn EK-ploeg, die behalve uit Yvonne van Gennip be staat uit Marieke Stam, Grietje Mulder en gewestrijd ster Petra Moolhuizen. Vrijwillig Yvonne van Gennip: „Het enige waar ik op kan blijven hopen is dat Ehrig een slechte dag heeft". - fotoanp strijden in Oost-Berlijn heeft zij enorme indruk op mij ge maakt. Op de sprint ben ik dit seizoen iets vooruit gegaan, maar zij ook. En op de 1500 meter en de drie kilometer is ze nog een stuk sterker gewor den. Ik zou daarom niet weten op welke afstand ik haar te pakken moet nemen. Daar heb ik me bij neergelegd. Ik zou ook tegen mezelf kunnen zeg gen dat ik er mee moet stop pen, omdat Ehrig en bij het WK Kania gewoon te sterk voor me zijn. Maar dat vind ik een beetje dommig. Het enige waar ik op kan blijven hopen, is dat Ehrig misschien hier in Groningen een slechte dag heeft. Ik heb gehoord dat zij flink ziek is geweest. Dus mis schien heb ik een kansje". Stoppen Van Gennip: „Vos heeft beloofd dat hij voortaan meer op zijn strepen zal staan". - foto leo vogelzang „Ik moet inderdaad wat meer 'knoopdoorhakkerig' worden. Dat heb ik inmiddels geleerd. Ik heb op het punt ge staan om er mee te stoppen. Ik voelde dat ik de meiden in de weg zat. Ik heb een geweldige hekel aan conflicten. Ik weet er ook niet goed raad mee. Uit eindelijk heeft dat onderlinge Vast staat dat de onderwij zer uit Midlaren dit schaats seizoen als coach van de da meskernploeg zal afmaken. Over een eventueel vervolg wil hij nog niet te veel uitwij - den. „Ik ga er in mijn hart nog steeds vanuit dat we tot en met de Olympische Winter spelen van Calgary bij elkaar blijven. Mocht blijken dat dat niet kan, dan trek ik me vrij willig terug. Aan het eind van dit schaatsjaar geven de meis jes, de BCK en ik een oordeel over ons functioneren. Uit die drie meningen destilleert zich dan vanzelf een waardering. Duidelijk is dat we als geheel niet op dezelfde rails stonden. Ik wilde graag het overleg; de meiden een meer autoritaire trainer, die vasthofldt aan zijn uitgestippelde lijn. Klooster boer is zo'n coach. Ik zit anders in elkaar. Ik weet dat ik ge moedelijk, relativerend ben. Met mij valt over dingen te praten. Dat ligt in m'n karak ter opgesloten en daar kan ik moeilijk van afstappen. Ik ben er ook van overtuigd dat je op vele manieren de top in het schaatsen kan bereiken. Dat er geen zaligmakende weg is, die alleen de juiste is. De tijd zal leren of ik daar gelijk in heb". Indicatie Dit weekeinde tijdens het EK in Groningen krijgen Yvonne van Gennip en Dinus Vos een eerste indicatie. De Haarlemse leeft een beetje in vrees dat zij dit seizoen te vroeg in vorm kwam. Vos: „Dat geloof ik niet. Van Gen nip staat er nu juist erg goed voor. Maar honderd procent zekerheid heb je natuurlijk nooit. Als zij het erepodium niet haalt, heb ik gefaald. Zo werkt dat in het schaatsen...". Door Rob van Deursen pmpioenenmaker, omdat hij met Karin Kania en Nrea Ehrig de laatste jaren het internationale plaatsen voor dames volledig naar zijn hand zet. ST -17/1/8' I Geluksvogel, omdat sommi- r' veronderstellen dat Mund F fortuin heeft om over twee 'ta uitzonderlijke talenten kunnen beschikken. Zelf fSt Rainer Mund echter dat F' louter een kwestie van I keihard werken' is. [Aan het eind van het vorig f'zoen, waarin het tweetal ,/r"a-Ehrig alle hoofdprijzen inhaalde en ook nog eens 1 de Medeo-baan van het JWssische Alma Ata enkele preldrecords scherper stelde, E™*1 Mund anderhalve maand r Samen met zijn nieuwe pndin trok hij zich terug in ff! bosrijke streek van Oost- .ïïfland om zich te laten *l°e^elen "Er wordt zo I, koüjk over gedacht, maar L vergt veel van een mens. E spanningen van topsport s,oms haast ondraaglijk. Ik L; i^hmoe. Mijn accu bleek LS; daarom heb ik die lange F. °oo rust genomen. Ik even niets meer met teen te maken hebben". ^merkelijk voor fanaat Hik dVandaar waarschijn- V 1 hij vanaf augustus er weer voluit tegenaan ging. Toen al verzamelde hij zijn 'troepen' rond zich in Alma Ata om de basis te leggen voor een nieuw, succesvol schaats jaar. Volgens Mund heeft hij geen geheimen. „Het enige wat wij gedaan hebben, is de gren zen verleggen. Vrouwen wor den in de westerse maatschap pij te veel met zachtheid be handeld. In het westen gaat men er vanuit dat vrouwen niet zo veel arbeid kunnen verrichten als mannen. Dat is niet waar. Je moet het welis waar wat voorzichtiger op bouwen, maar aan het eind van een trainingsperiode zit ten mijn schaatstere op het zelfde niveau als de mannen. Wij draaien onze hand er niet voor om tijdens de training honderd kilometer te doen. Dat moet het lichaam van een vrouw kunnen verwerken. Zo dra je gaat denken, dat het niet kan, lukt het ook niet. Je moet er in geloven". De ex-ij shockey-internatio- nal van Oost-Duitsland mag dan met zijn vrouwen-equipe triomf op triomf stapelen, ver- Van onze sportredactie GRONINGEN - De Oostduitse schaatscoach Rainer Mund is woedend op de organisatie van het Europees kampioenschap all-round, dat dit weekeinde in Groningen wordt gehouden. Donderdag bij aankomst van de DDR-ploeg in Groningen bleek namelijk, dat er in het hotel waar de ploegen verblij ven geen plaats was voor Mund en zijn pupillen. De Oost duitse equipe werd voor één nacht overgebracht naar een andere accommodatie. Mund: „Dat was stijlloos. We hadden een moeilijke reis vanuit Davos achter de rug en dan verwacht ik zulke pro blemen niet. Zeker niet omdat ik toch de titelverdedigster Andrea Ehrig bij me heb. Je zou toch mogen verwachten dat die een andere behandeling krijgt. Dat we van hotel naar hotel moesten verhuizen, was niet goed voor de concentratie van de meisjes. Ik heb dan ook een officieel protest inge diend". Rainer Mund en Andrea Ehrig. Mund: „Zij kan het karwei in Groningen waarschijnlijk wel klaren". viel door ziekte weg. Toch heb ik het niet gedaan. Kania moet scherp gehouden worden. Bij het WK sprint in Canada en het WK all-round in de USA zal zij er staan. Ehrig kan het karwei in Groningen waar schijnlijk wel klaren". Vraag nieuwing gaat hij niet uit de weg. „De basis voor dit seizoen hebben we gelegd in Zwitser land. In Sankt Moritz ligt een perfecte rolschaatsbaan. Daar zijn we afgelopen zomer drie weken geweest. Op die manier konden de meiden gelijk weer aan de schaatslag wennen. Dat gaf me een voorsprong toen we voor het eerst op het ijs te recht konden. Over dit seizoen heen kijken we al naar de Olympische Winterspelen van 1988 in Calgary. Kania en Eh rig en misschien ook Brehm moeten daar op hun sterkst zijn. Daarom til ik niet zo zwaar aan het Europees kam pioenschap in Groningen van dit weekeinde. Ehrig kan win nen, maar het hoeft niet. Ik heb nog even overwogen om Kania mee te nemen. Brehm Met belangstelling vraagt Rainer Mund naar de ontwik kelingen in Nederland. „Die Van Gennip, die zou ik wel on der mijn hoede willen hebben. Dat meisje heeft veel aanleg. Ik vind het nog steeds onbe grijpelijk dat er bij haar niet echt gewerkt wordt aan de verbetering van haar 500 me ter. Zodra ze die afstand beter onder de knie zou hebben, be tekent zij een gevaar voor Eh rig en Kania. Voor Van Gen nip is het probleem dat zijna dat Ria Visser is weggevallen, bijna nooit tegenstand van formaat ontmoet. Als je ziet hoe Kania en Ehrig zich aan elkaar optrekken en elkaar opjutten, is dat een prachtig gezicht. Van Gennip moet het doen met meisjes als Stam en Mulder. Met alle respect, maar dat zijn in mijn ogen geen schaatstere. Ik hoorde dat Pe tra Moolhuizen er in Gronin gen bij zal zijn. Dat is een vrouw met mogelijkheden. Jammer dat zij door haar knie niet voluit kan trainen. Ik be grijp trouwens niet waarom er in Nederland niet veel meer talenten naar voren komen. Iedereen staat toch bij jullie in de winter op het ijs. Dus de aanleg is er. Alleen het moet natuurlijk wel ontdekt wor den. Ik ben wel eens jaloers op Nederland. Ondanks onze suc cessen blijft het schaatsen in de DDR een kleine sport. Fi nancieel blijft er voor ons nog veel te wensen over. Ik heb de indruk dat in Nederland veel kan. Maar ook dat er niet effi ciënt met de financiële moge lijkheden wordt omgespron gen. Er breken te weinig nieuwe gezichten door. Zeker bij de dames". Zorgen Het wat verweerde gezicht van Rainer Mund trekt een grimas. De Oostduitser is dui delijk even met zijn gedachten ergens anders. „Ja, de toe komst van het schaatsen in de DDR baart me zorgen. Kania en Ehrig hebben aangekon digd na de Olympische Win terspelen van 1988 te stoppen. Dus ik zal voor opvolging moeten zorgen. En de heren, dat blijft voor ons een pro- bleem. Met Adelberg lijken we nu op de goede weg te zitten, maar op een of andere manier krijgen we er geen vat op. Misschien heb ik inderdaad wel het geluk gehad met Ka nia en Ehrig. Al blijf ik zeggen dat succes vooral voort komt uit keihard werken. Trainen dus". „Kloosterboer kwam wel eens een praatje met me ma- 4 ken. Vroeg dan hoe onze aan pak in elkaar zat. Ik heb hem altijd verteld dat de basis in arbeid zit. Ik denk niet dat hij me geloofde, maar toch is het zo. Je kimt het schaatsen heel moeilijk en ingewikkeld ma ken, maar het is zo verschrik kelijk eenvoudig. Alleen moet je dat wel ontdekken. En daar wil niet iedereen aan...". 4

de Stem | 1987 | | pagina 9