Wie is de baas in de havens? XTREME h U ZOEKT HET HOOF WIJ HANC HYP0THEEI LAAC verenigde spaart DUBSfi BINNENLAND ^STERDAM (AP) - In Sati aeense stad aan de grens me rij dag tien doden en 47 ge' [toen het dak van een fabriek: der het gewicht van een dik vas een van de ernstigste or reek waarin een koudegolf ir 233 levens heeft geëist. HET conflict in de Rotterdamse stukgoedsector is het topje van de ijsberg. Het betreft een klein onder deel van de havenactiviteiten in de Maasstad. Toch wordt de afloop in Antwerpen, Hamburg, Bremen en Le Havre met meer dan gewone be langstelling gevolgd. MISLEIDEND MOORDEND NIET FLEXIBEL HAVENBARONNEN ROEKELOOS ESCALATIE 'ASOCIAAL' De zaak zit ondanks dt 'pos:',] ve' uitlatingen van minster- Koning vooralsnog nuurvaj Dat voorspelt niet ved go1 want de stemming oider mensen is grimmig. En hopt in de stuk-goedsector uitle hal dan bestaat het gevaar dat f onrust overslaat naar sectoren in de haven. De ontwikkelingen op zijn voor veel banken aanleid te verhogen. De Verenigde slepen en heeft besloten de lage niveau. De hypotheken van de de lage rente en aantrekkelijk Hieronder vindt u onze belan Hypotheek met een re Ideaal Hypotheek (me 5-Jaars Hypotheek (m Welk type hypotheek voor u af van uw leeftijd, uw inkomei bedrag. In een persoonlijk ge van de Verenigde Spaarbank ZATERDAG 17 JANUAR11987 T<7 PAGUI Havenarbeiders..grimmige stemming.. -fotoanp 'GEEN man gedwongen de poort uit'. Beter kan de huidige impasse in de Rotterdamse haven niet worden omschreven. Aan de ene kant de in 1985 door de werkgevers wat lichtzinnig af gegeven belofte dat er tot 1991 geen gedwongen ontslagen meer zouden vallen, aan de andere kant de economische noodzaak om in de nood lijdende stukgoedsector drastisch te saneren. Wèl gedwongen ontslagen dus. De Vervoersbond van de FNV in alle staten: 'Een gegeven woord...'. De havenarbeiders in grote onzekerheid: 'Ben ik nu aan de beurt?'. De gemeente in financiële problemen: 'En we zit ten al zo wat aan de grond'. I W Rotterdam maakt zich op voor de zoveelste confrontatie tussen bonden en havenbaronnen, terwijl nauwelijks honderd kilometer verder de concurrentie op de loer ligt. Dreigende teloorgang va 's werelds grootste haven XTERDAG 17 JANUAR1198" uim In Satu Mare werd tevens eerder ste temperatuur in Roemenië ge ïlsius. De Franse politie trof don derdag een Brits echtpaar jood in hun caravan aan in de buurt van Bordeaux. Zij zou- jen ofwel van de kou ofwel joor een niet goed functione- ende gasverwarming om het (even zijn gekomen. Terwijl het vasteland van Juropa voor een groot deel nog door extreem lage tempe- aturen werd getroffen, zette Röfifeé- Twee postbestellers in En gland worstelen zich door le sneeuw onder extreme t mstandigheden. -fotoap De oorzaak van de problemen in de stuk goed-sector: de opkomst van het containerver voer. door Pieter-Jan Dekkers Niet alleen omdat deze 'kapers op de kust' hopen straks een graantje te kunnen meepikken van de failliete stukgoed-boe- del, maar ook omdat de afloop van het conflict bepalend kan zijn voor de toe komst van alle Westeuropese havens. Want het is geen puur Rotterdams probleem. In alle Westeuropese havens is in de stukgoed sprake van een enorme overcapaciteit, die op ge middeld vijftig procent wordt geschat. De haven is een volgroeide bedrijfstak die dus met dezelfde problemen wordt geconfronteerd als de staalindustrie, de scheepsbouw en de auto-in dustrie. De groei is er uit en omdat stilstaan uit eindelijk de dood in de pot is grijpen werkgevers naar de sanering als wapen om de activiteiten weer lonend te maken. Een moeizame operatie, vooral omdat de bonden zich met hand en tand verzetten tegen een verdere afbraak van de werkgelegenheid. Sinds de oliecrisis en de daaropvolgende econo mische inzinking lijkt de grafiek van de haven van Rotterdam veel op die van een doodzieke pa tient: veel pieken, maar nog meer dieptepunten. Toch heeft Rotterdam de afgelopen jaren het aan deel op de Europese markt kunnen behouden. Gaat in 1973 bijvoorbeeld 36 procent van alle in- en uitvoer in West-Europa via de Rotterdamse haven, tien jaar later is dat nog ruim 35 procent. Rotterdam ligt daarmee scheepslengten voor op de concurrentie. Nog meer cijfers. In 1970 verwerkt Rotterdam 226 miljoen ton vracht. Daarna in 1980 een abso lute top met 281 miljoen ton. In het recessiejaar 1983 verwerkt de haven nog altijd 229 miljoen ton. Daarna krijgt Rotterdam weer de opgaande lijn te pakken en in 1985 wordt een volume van 250 miljoen bereikt. Dat klinkt positief, maar volgens ir. H. Mole naar, directeur van het Gemeentelijk Havenbe drijf, zijn dat cijfers die tot misleidende conclu sies kunnen leiden. Want de groei is er in vrijwel alle havenactiviteiten, ondanks fraai ogende cij fers, uit. Te beginnen met olie, tot de oliecrisis Rotter dams grootste troef. Door een sterk dalend olie- verbruik en het feit dat steeds meer olieproduce rende de ruwe olie zelf verwerken loopt de aan voer strerk terug. Gelukkig voor Rotterdam hebben Shell en Esso ruim vijf miljard gulden gestoken in modernise ring van hun raffinaderijen in het Rotterdamse havengebied, waardoor ze welhaast verplicht zijn olie te blijven aanvoeren om die investeringen rendabel te maken. Maar de groei is er uit en de installaties worden niet volledig gebruikt. De oliecrisis had ook verstrekkende gevolgen voor de chemische industrie. Duizenden arbeids plaatsen verdwenen als gevolg van een ingrij pende sanering. Hoewel de chemische sector de laatste twee jaar weer wat opkrabbelt staat een automatiseringsgolf voor de deur, waardoor tus sen nu en vijf jaar nog eens vijftien procent van de resterende 20.000 werknemers moet afvloeien. Graan. Nog zo'n activiteit in de Rotterdamse haven waar geen groei meer in zit. De Graan Ele vator Maatschappij (GEM) - met 80 procent van de markt in een monopoliepositie - ziet de aan voer steeds verder teruglopen. Niet in de laatste plaats door het Europees landbouwbeleid, waar door de behoefte aan veevoer sterk vermindert. Dan het zeetransport, waar de overcapaciteit heeft geleid tot een moordende concurrentie, die al heel wat slachtoffers heeft gemaakt. Zo speelt de Nederlandse handelsvaart nauwelijks meer een rol van betekenis, wat z'n sporen heeft nage laten in de 'thuishaven' Rotterdam. Daar komt bij dat het vervoer met grotere schepen in vergelijking met dat met kleinere schepen relatief steeds duurder wordt. Waarmee Rotterdam een van de grote troeven, de bereik baarheid voor de allergrootste schepen, uit han den is geslagen. Dan de stukgoed-sector. De ondergang van deze traditionele bedrijfstak begint in 1968 als het vervoer met containers opkomt. Zeer efficiënt en dus kostenbesparend. Zo kost het in 1960 elf tot dertien havenarbeiders acht uur werk om een la ding van pakweg honderd ton te lossen. Vandaag doen vier tot vijf man dat met containers binnen drie kwartier. Het gaat niet alleen sneller - en tijd kost geld - de containerbedrijven hebben ook minder perso neel nodig en dat maakt het overslaan ook goed koper. Zeker een arbeidsintensieve sector als het stukgoed kan niet tegen containeroverslag op en daar vallen dan ook de klappen. Dat is niet leuk voor de betrokken werknemers, maar onont koombaar. Want het werk moet betaaldbaar blij ven, anders loopt de klant naar de concurrent. Over concurrentie gesproken, het gaat in de Westeuropese havens lang niet altijd 'eerlijk'. Be drijven beconcurreren elkaar via prijsdumping op leven en dood met als gevolg dat de zwakke broeders al snel moeten afhaken. Maar ook de sterke bedrijven leggen op den duur het loodje. Daar komt bij dat men het in de ene haven wat minder nauw neemt met (veiligheids)voorschrif- ten dan in de andere haven. Rotterdam staat bij de klant bekend om de goede service en krijgt bovendien het predikaat betrouwbaarheid. Maar in vergelijking met de concurrenten is de Maasstad duur. Een voorbeeld. De onroerend goed-belasting is er tien maal zo hoog als in België (Antwerpen) en één keer zo hoog als in de Bondsrepubliek (Ham burg, Bremen). Nog een voorbeeld. Rotterdamse havenbedrijven moeten voor elektriciteit vijftig procent meer betalen dan hun Antwerpse colle ga's, terwijl die in Hamburg en Bremen ook een stuk goedkoper uit zijn. Dan de wel erg starre arbeidsverhoudingen in Rotterdam. Vakbonden blijven vaak verbeten vasthouden aan in het verleden verworven rech ten. Dat kost werk want de internationale vak- bondssolidariteit gaat niet zover dat de arbeiders in de concurrerende havens één lijn trekken. Zo is men in België veel flexibeler. In Antwer pen worden havenwerkers betaald voor de hoe veelheid werk die ze afleveren. Is er werk zat dan krijgen ze volle honderd procent uitbetaald. Is er te weinig werk dan nemen ze via hun arbeidspool genoegen met 75 procent. Een Rotterdamse stukgoedwerker in de ar beidspool krijgt altijd het volle pond uitbetaald, ook als er geen werk voorhanden is. Antwerpse havenarbeiders zijn ook niet te beroerd om flexi bele arbeidstijden te draaien. Voor zijn Rotter damse collega moet alles precies volgens de regels verlopen. De stukgoed-sector staat aan alle kanten onder druk, waardoor de werkgevers voor de zoveelste keer naar het sanerings-'medicijn' grijpen. In het verleden is het aantal arbeidsplaatsen al tot 6.000 teruggebracht. De bedrijven worden ook gedwongen samen te werken. Zo zijn er in de stukgoed-sector nog slechts enkele grote concerns die het hoofd (net) boven water kunnen houden door met andere be drijven te fuseren. Ruim 70 procent van de omzet in het stukgoed is in handen van vier grote be drijven: Kroonvlag/Quick Dispatch (Nedlloyd), Seaport Terminals (Furness), Müller-Thomsen (Internatio-Müller) en Multi-Terminals (Pak hoed). Bij de laatste reorganisatie in 1985 is tussen werkgevers en vakbonden afgesproken dat er tot 1991 geen werknemer gedwongen zou worden ontslagen en dat enkele honderden overtollig ge worden havenwerkers in een arbeidspool zouden worden ondergebracht met financiële steun van Sociale Zaken (het zogenaamde Van der Louw akkoord). Met die belofte kochten de havenbaron nen de in dat jaar hevig opgelaaide sociale onrust af. Het trauma van de havenstaking van 1974 speelde op de achtergrond nog een belangrijke rol. Die staking was georganiseerd door onder communistische invloeden staande categorale bonden, waardoor de Vervoersbond-FNV buiten spel werd gezet. Dat nooit meer en dus stond die bond in de jaren '84 en '85 vooraan, toen er onrust in de haven ontstond als gevolg van nieuwe ont slagen. De radicale elementen werden zo tijdig geëlimineerd. De werkgevers waren daar bepaald niet ongelukkig mee. Misschien dat ze in '85 wel wat roekeloos zijn omgesprongen met hun belofte dat er vóór 1991 geen man meer gedwongen de poort zou verlaten. Maar voor alles moesten radicale elementen geen vat meer kunnen krijgen op de havens. Dat zou immers de reputatie van de haven verder naar de knoppen helpen. Overigens is in dat Van der Louw-akkoord wel de clausule opgenomen dat het zou kunnen wor den opengebroken als tussentijds zou blijken dat het werkaanbod meer zou dalen dan in '85 mense lijkerwijs gesproken kon worden geraamd. Dat hebben de werkgevers de afgelopen maanden dan ook geprobeerd, omdat de situatie in de stukgoed volgens hen onhoudbaar is geworden. In feite be talen werkgevers een stuk verborgen werkloos heid, wat het rendement (toch al niet rooskleurig) verder aantast. Drie stukgoedbedrijven, Seaport Terminals, Müller-Thomsen en Multi-Terminals, hebben on der de vlag van de Scheepvaart Vereniging Zuid, de werkgeversorganisatie, maandenlang met de vakbonden onderhandeld over een fusie. Zo zou Triton Terminals ontstaan dat, zij het in afge slankte vorm, weer een gezond stukgoedbedrijf had kunnen worden. De Vervoersbonden zijn natuurlijk niet blind voor de negatieve ontwikkelingen in deze sector en hebben tijdens die onderhandelingen alterna tieven bij de werkgevers op tafel gelegd. Zo zou de al bestaande arbeiderspool in Rotterdam de overbodige werknemers moeten opnemen en ar beiders uit die pool zouden (tijdelijk) in andere Nederlandse havens (Amsterdam en Vlissingen) moeten kunnen worden ingezet. Hoe dan ook, de bonden hielden vast aan 'Geen man gedwongen de poort uit' met als gevolg dat de onderhandelingen mislukten en de stukgoed bedrijven nu 350 man gaan ontslaan en tot 1991 nog eens 800 arbeidsplaatsen zullen afstoten. Dit conflict zou nog wel binnen de perken te houden zijn ware het niet dat een escalatie dreigt in de container-sector. Want ook in deze moderne tak van de haven ligt de conflictstof inmiddels hoog opgestapeld. In 1967 richtten enkele havenbedrijven en de NS de Europe Container Terminal ECT op, in 1986 uitgegroeid tot het grootste en modernste contai neroverslagbedrijf ter wereld. Daarmee leek Rot terdam tijdig de bakens te hebben verzet, maar vervoeren is en blijft een onzekere en onvoorspel bare bezigheid. Het container-aanbod is de laatste jaren min der sterk gegroeid dan de faciliteiten zodat ook hier sprake is van overcapaciteit met als gevolg een hevige concurrentie. En dat houdt maar niet op. Zo gaat Antwerpen een nieuwe, ultramoderne containerhaven aanleggen, waardoor de spoeling nog dunner wordt dan die al is. Bovendien wordt de rentabiliteit van de bedrijven aangetast door diensten ver onder de kostprijs aan te bieden in een poging tot overleven. Het faillissement van de Amerikaanse rederij United States Lines heeft ECT versneld in de pro blemen gebracht zodat ook bij dat bedrijf mensen zullen moeten afvloeien. De komende weken moet blijken of de het con flict binnen de perken kan worden gehouden en of een voor alle partijen aanvaardbare oplossing in FOtlW de stukgoed-sector kan worden gevonden Daarbij is het oog gericht op ministelDei ning (Sociale Zaken), die vanwege dat p Louw-akkoord partij in het geschil is. Hijbeti immers de leegloopkosten in de arbeidspol' beperkt tegelijkertijd de mogelijkheid w voorbeeld als bemiddelaar te kunnen optrér. De Koning is in principe best bereid it extra's te doen om beide partijen tot oi stemming te brengen. Als het maar niet vtóf kost, zo luidde de boodschap die de Vel bond-FNV deze week te horen kreeg, toen Den Haag probeerde de steun van de mint; verwerven voor het vakbondsalternatief. SVZ-directeur Zeebregst heeft het opt bij de bonden, ontstaan na hun bezoek aan ning, echter hartgrondig de bodem inge Zeebregst acht het alternatief volstrekt doende om de strukturele problemen aan té ken. Volgens hem hebben de stukgoedbedrijve rig jaar 30 miljoen gulden verlies geledenen1 dit jaar staan de zaken er zeker niet beter Slechts een drastische verlaging van de k biedt nog soulaas, zegt Zeebregts. Door overtollige stukgoedwerkers in de to 'overbevolkte' arbeidspool onder te brengen schuift men slechts het probleem. En de wens de bonden om werknemers om te scholen k fraai, maar de werkgevers moeten dat bet Trouwens, naar welke beroepen in de haven: ten stukgoedwerkers worden omgeschoold al spoeling overal al dun is?. FNV-bestuurder Paul Rosennöller is hetd niet mee eens. Hij houdt vast tan het Van Louw-akkoord. De werkgevers keticht hij in het verleden via een tarieventorlog het ret ment van de bedrijven zelf te hebben aange" De werknemers moeten daar nuvoor bloed® daar past de Vervoersbond voor. Bovendien, de havenwerkers hebben de aSj pen jaren al zo'n zeven procent irgeleverd tes hoeve van dat rendement. Het zet, aldus F>s möller, te gek zijn als ze alsnog 4 rekening1 inleveren krijgen gepresenteerd n de vor® een gedwongen ontslag. Zeebregst ontkent dat de vooriestelde oij gen 'asociaal' zijn, een de laatste veken vaakl hoord verwijt van vakbondsbestuurders. 'DeJ komst van 4.500 havenwerkers in le waags®' stellen, dat noem ik pas ascociaal', egt hij in Grot eerst si enkele in. Di< nieuwe mee en weer foontjes In de m om gesr gevrore waterle In Ts Donau gesloter Duitslai fen geb in de El weg te i In Fr ten geul om de k en St. kilometf Parijs) nen voc en in ee lië werd kondigd In breidde in de nai vrijdag oosten midden verstuiv bij neerr dagelij k was de

de Stem | 1987 | | pagina 4