UITBLAZEN WWV-ers vrezen korting van hun uitkering Sr\ Europarlement kiest dinsdag een nieuwe voorzitter wi even. Chill- factor STRIJD TUSSEN SPAANSE SOCIALIST EN BRITSE CONSERVATIEF K Mi QEStemcomm: INFORMATIEGIDS HERZIENING STELSEL SOqALEZEKERHEID nlomen van 56-plussers gegarandeerd [Hoog spel WIM KOCK ZATERDAG 17 JANUAR11987 ACHTERGROND GAK EN SOCIALE DIENSTEN BESTORMD MET VRAGEN VAN UITKERINGSTREKKERS DAT GAAT ONS ALLEMAAL AAN Iop fifessts- PAPIER VOOR UW PEN Onjuistheden SE O1 Geldkoffers met Toefjes' IJ ONTSLAG TDV: YO ALS ik het vroeger warm had, stak ik m'n onderlip iets naar voren en blies wat lucht langs mijn gezicht omhoog. Dat bracht even verkoeling. Het was eigen lijk een verder ontwik kelde en met overleg uit gevoerde vorm van puffen. Sinds ik me onder mijn neus niet meer scheer gaat dat niet langer. Ik ging, net als zoveel anderen doen, met een stuk pa pier heftig naar mezelf zitten wuiven om zo een koele lucht stroom op gang te brengen. Wist ik veel dat ik met dat blazen en waaieren de chili - factor benutte? Ik wist dat niet omdat ik dat woord niet kende. Het woord is plotseling tot onze taal doorgedrongen en wat nóg ongewoner is: meteen in het Nederlands vertaald en nog heel mooi ook. Gevoelstem peratuur. Dat niemand er eer der een woord voor gevonden heeft! Iedereen kent immers het effect van de chill-factor. 'Koude wind vandaag!' klagen de mensen al sinds eeuwen te gen elkaar. De koele bries die de hitte van de dag verdrijft: de chill-factor in achtie. De majes tueus rondwentelende ventila tors in de tropische salon: de chill-factor als door de mens zelf bedachte toepassing. De chill-factor is het ver schil tussen de gemeten tempe ratuur bij windstilte en de ge voelde temperatuur. Waait net niet dan is de gevoelde tempe ratuur nagenoeg gelijk aan die welke de thermometer regi streert, maar gaat het waaien dan daalt de gevoelde tempera tuur ten opzichte van de geme ten temperatuur. Dit is de uit leg van een leek en een hele mondvol verklaring voor iets dat iedereen weet en van jong- safaan aan den lijve voelt en ook wel benut. Er moest een keer een woord voor gevonden worden. Ik kwam het woord, nauwe lijks twee jaar geleden, voor het eerst tegen in een onderzoeks rapport van de Marine Lucht vaart Dienst. Er zou op de in IJsland gelegen Amerikaanse vliegbasis Keflavik een Neder lands patrouille-vliegtuig wor den gestationeerd, compleet met bemanningen en grondper soneel. Gezien de weersom standigheden daar, keek de ma rine uit naar goede, bescher mende kleding. In het pro gramma van eisen werd uitvoe rig stilgestaan bij de chill-factor want de penningmeester van het ministerie mocht zich eens verkijken op de gemiddelde temperaturen die de meteorolo gie op IJsland registreert. Het was er vaak veel kouder dan die temperaturen suggereerden, al dus de samensteller van het eisenprogramma. Dat kwam door de chill-factor; de wind dus. Een sprekend voorbeeld van de werking van de chill-factor zagen we van de week toen, tot stomme verbazing van de auto mobilisten, autoradiatoren tij dens het rijden bevroren, hoe wel er - misschien niet genoeg? - anti-vries in de koelvloeistof zat. Door de snelheid van de auto en de daarmee opgewekte luchtstroom langs de radiator werd de temperatuur die de koelvloeistof 'voelde' veel lager dan de 'officiële' temperatuur. Minus 25 k 30 graden in plaats van ca. minus 10. Ik zou er, eerlijk gezegd, ook door verrast zijn hoewel ik het verschijnsel meteen her kende toen ik er in de kranten over las. Een paar jaar geleden was ik in noordelijk Noorwe gen, op bezoek bij de mariniers die daar hun pooltraining on dergingen. Het was februari. Er lag een paar meter sneeuw en het vroor er tegen de 30 graden, maar je merkte er niet veel van want het was windstil. Soms moesten mariniers per helicop ter naar een positie worden ge bracht. Een marinier die ons voorlichtte over de gevaren en risico's van een dergelijke kou de, vertelde hoe onder de tot vlak boven de grond gezakte helicopter, waaruit de mari niers moesten springen, de tem peratuur in één klap daalde van minus 30 naar minus 60 graden of nog lager. Een gevolg, zei hij, van de kolkende rotorwind en de opstuivende sneeuw. Wie geen beschermende bril had moest de eerste meters met ge sloten ogen afleggen omdat die anders ogenblikkelijk zouden bevriezen. Het woord chill-fac tor viel toen niet. De tweede keer dat ik iets over de chill-factor hoorde was, heel toevallig, ook in IJsland. Daar weten ze er dan ook van mee te praten. Ik was er rond de 21ste juni wanneer je er, vanuit het noordelijke Akurey- ri, de midzomemachtzon kunt waarnemen. Overdag scheen de zon uit een diepblauwe, onbe wolkte hemel. Een prachtige zomerdag en toch maar 12 gra den! In Reykjavik zat iedereen zich te koesteren in de zon, maar wel met de parka's aan. „Het is de chill-factor", legde een IJslander me uit. „Komt de wind uit het westen dan strijkt hij over de ijsvlakten van Groenland; de noordenwind komt rechtstreeks van de IJszee en de oostenwind brengt de koude van onze eigen gletsjers mee. Alleen bij zuidenwind kunnen hier de temperaturen betrekkelijk zomers worden. Maar bij 20 graden spreken wij al van een hittegolf." Begin deze week had nog vrijwelniemand van de chill- factor gehoord. Inmiddels heb ben de meeste kranten het woord, met de vertaling erbij, bij hun lezers geïntroduceerd. Het zou me niet verbazen als het volgende week een gepro nonceerde plaats krijgt m het commentaar dat de beelden be geleidt van de Friese schaat stocht. Als die tenminste door gaat. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIITr. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunlssen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 9 076-236452. Sportredactie Hf 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26,9 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 419 236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28,9 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 19 01100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ®01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlisslngen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantorer>8<30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20 30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA Door Edo Sauren DE Nieuwe Werkloosheidswet (NWW), nog pas 14 dagen oud, heeft al voor de nodige verwarring gezorgd onder de uitkeringsgerechtigden. On geruste WWV-ers hebben het GAK en de Sociale Dienst bestormd met vra gen. Duidelijker is het er met de her ziening van het stelsel van sociale ze kerheid beslist niet op geworden. „U kunt rustig gaan slapen, de WWV-ers hoeven zich nergens ongerust over te maken", werd er vorig jaar steeds maar geroepen door het kabinet. Men is gaan slapen, maar niet gerust. Voor sommigen bleek dat terecht. Zij moeten wel degelijk een flinke veer laten. En veer, die tot meer dan ƒ1.000,- per maand kan oplopen. We zullen enkele belangrijke catego rieën uitkeringstrekkers even de revue laten passeren. De grootste beroering is ontstaan onder de uitkeringsgerechtigden voor een WWV-uit- kering. Vooral, toen ze rond 9 januari toch via de Sociale Dienst de uitkeringen over de eer ste week van januari binnenkregen. Deze ble ken veel lager te liggen dan de normale week- uitkeringen. Nu is er in de groep WWV-ers onderscheid te maken in drie groepen: WWV- ers die 57,5 jaar waren toen zij werkloos wer den, vervolgens de categorie WWV-ers tussen de 47,5 en 57,5 jaar en dan de groep jonger dan 47,5 jaar. Een van de veranderingen, die de NWW met zich meebrengt, is dat de betalingen van de Sociale Diensten worden overgeheveld naar de bedrijfsverenigingen. De schrik sloeg de uitkeringsgerechtigden om het hart, toen zij rond 9 januari een betaling via de Sociale Dienst binnenkregen, die aanmerkelijk lager lag dan hun normale uitkering. Vooral ook om dat die uitbetaling 'eerste week' vermeldt. Bij sommigen scheelde dat zo'n dikke 150,- en dat zou inhouden dat ze er per maand dik 600,- op achteruit zouden gaan. En dat ter wijl de brief van de Sociale Dienst van no- DIT IS EEN UITCAVE VAN [\ET MINISTERIE VAN SOCIALE ZAKEN EN WERKGELEGENHEID IN SAMENWERKING MET DE BEDRIJFSVERENIGINGEN EN HET VOORLICHTINCS- CENTRUMSOCIALE VERZEKERING vember vorig jaar nog letterlijk vermeldt: „Voor de hoogte van uw uitkering heeft de omschakeling naar de nieuwe wet geen ge volgen". Deze brief hebben die WWV-ers ge kregen, die 57,5 jaar of ouder waren toen ze werkloos werden. „Er is voor deze categorie eigenlijk weinig aan de hand. Die eerste week loopt van 29 de cember tot en met 4 januari. De Sociale Dienst moet tot 1 januari uitbetalen en heeft dus de 3 dagen van vorig jaar uitbetaald. De uitke ringsgerechtigden hebben dus 3/5 deel van hun wekelijkse uitkering gekregen, vandaar het verschil", zegt de heer W. Scholten, chef afdeling WW van het GAK te Breda. „Bij ons zijn de betalingen deze week de deur uitge gaan en wij betalen uit vanaf 1 januari. Daar naast krijgen alle WWV-ers volgende week een brief in de bus, waarin we hen uitleggen dat wij volgens de nieuwe wet per maand moeten gaan uitbetalen. Nu kan dat voor veel mensen problemen op gaan leveren. Daarom is het voor die mensen, die financieel daar door in het gedrang komen, mogelijk om ge bruik te maken van een overgangsregeling." Dat er helemaal niets verandert, is niet waar. De loonbelastingtabellen zijn veran derd, waardoor sommigen in een andere tabel kunnen vallen, de premie-inhoudingen kun nen wat verschillen en ten aanzien van de uitbetaling van het vakantiegeld verandert er wat. „Wij betalen het vakantiegeld ineens één keer per jaar uit en wel in de maand mei", vertelt de heer Scholten. Verder, als er zich geen ingrijpende veranderingen in de situatie van de uitkeringsgerechtigde hebben voorge daan, zal het uitgekeerde bedrag nauwelijks verschillen van vorig jaar. Dat verschil kan hooguit zo'n 25,- tot 40,- per maand bedra gen. De werkbriefjes moet men blijven inle veren. Bij ons hoeft dat dan maar één keer per maand." Volgens de heer Scholten veran dert er ook niets voor die WWV-ers in deze categorie, wier partners een inkomen hebben. De andere twee categorieën WWV-ers ko men er in veel gevallen slechter af. De catego rie 47,5 - 57,5 jarigen komt nu in de IOAW- uitkering terecht en de jongeren in de Bij standsuitkering (RWW) (de drie uitkering zijn vrijwel gelijk). In de oude situatie zouden zij in de RWW-uitkering terecht zijn geko men. Dat zou inhouden dat er zowel een inko- menstoets als een vermogenstoets gehouden zou worden. Die vermogenstoets hield met name voor velen het zogeheten 'opeten van het eigen huis' in. Door grote protesten daar tegen is er, in afwachting van de stelselher ziening een interimwet gekomen, waardoor er tijdelijk aan hun situatie niets zou veran deren. Nu die stelselherziening er is blijkt dat de inkomenstoets overeind is gebleven. Dat houdt in dat de WWV-ers, die een partner met een eigen inkomen hebben, nu aan een inkomenstoets zullen worden onderworpen. Het inkomen van de partner wordt van de uitkering afgehouden. Voor alleenstaande WWV-ers of WWV-ers met partners zonder noemenswaardig inkomen, verandert er niets. Maximaal 15% van het minimumloon (voor echtparen ƒ223,50) is vrij. Verdient de partner meer, dan wordt dat op de uitkering in mindering gebracht. Nu zit hier nog een addertje onder het gras. Het is wel even goed rekenen geblazen. Deze uitkering is gebaseerd op een brutogrondslag van ƒ2102,90 bruto. Verdient de partner dit be drag of meer, dan vervalt de gehele uitkering. Verdient de partner pakweg maar een gulden minder, dan gaat de 15% vrijstellingsregeling op en zijn 223,50 vrijgesteld. Een tweede groep mensen, die behoorlijke klappen met de nieuwe wetgeving te incasse ren krijgt, is de groep, die bestaat uit samen wonenden van één geslacht. Zij worden ge lijkgesteld met heterosexuele samenlevings vormen. Werden in het verleden man en vrouw, die samenwoonden al beschouwd als een 'gezamenlijke huishouding', nu wordt er geen verschil meer gemaakt, wanneer het gaat om twee mannen of twee vrouwen, die samenwonen. Ook op hen wordt een inko menstoets losgelaten, zodat veelal de uitke ring zal komen te vervallen of zwaar gekort wordt en hebben beiden een uitkering dan zal waarschijnlijk één uitkering wegvervallen. „Nu zal de sociale dienst in deze gevallen het komende half jaar gaan bekijken of de twee betrokkenen toevallig samen in één huis wonen en geheel zelfstandig hun huishouden voeren, of dat er sprake is van een gezamen lijk huishouding. Al naargelang de bevindin gen zullen zij of in de categorie "woningdelers' of 'gezamenlijke huishoudens' vallen", zegt de heer P. Fransen, plaatsvervangend hoofd van de sociale en juridische afdeling van de Ge meentelijk Sociale Dienst te Breda. Tot het onderzoek is afgerond worden beiden beschouwd als woningdelers. Door Frans Boogaard PLUMB OF Baron? Het gaat te ver om te zeggen dat het in Brussel het gesprek van de dag is, maar feit is dat aan staande dinsdag het Europarlement een nieuwe voorzitter kiest. De bejaarde Franse chris ten-democraat Pflimlin, die in juli '84 de Nederlandse so cialist Dankert opvolgde, legt volgende week de hamer neer. En dat heeft een felle strijd doen ontbranden rond zijn zetel, waarvoor nu de Britse conservatief Sir Henry Plumb (61) en de Spaanse so cialist Enrique Baron Crespo (42) de hoogste ogen gooien. Formeel zijn er nog twee andere kandidaten: de Ita liaanse radikaal Panella (56) en de Vlaamse Groene Pol Staes (41), maar hun beider kandidatuur moet eerder worden gezien als een open lijk protest tegen de blokvor ming van de grote partijen dan als een serieuze gooi naar de 'macht'. Hoewel juist over de on macht van het Europees Par lement - dat immers nauwe lijks bevoegdheden heeft - al jaargangen kranten volge schreven zijn, staat het ambt van parlementsvoorzitter in zeer hoog aanzien. Wie het De huidige voorzitter van het Europees Parle ment is de christendemo craat uit Frankrijk, Pierre Pfimlin. - fotoanp ooit heeft bekleed, zoals de Nederlanders Dankert en Berkhouwer, blijft voor het leven 'Monsieur le President', aan welke liederlijkheden de ex-functionaris zich in later dagen ook zou overgeven. Hetgeen Berkhouwer, die het na zijn afscheid als voorzitter presteerde er op een receptie met wijn en kaas vandoor te gaan, trouwens afdoende .,eeft bewezen. De komende jaren kan overigens de macht van de voorzitter, mét die van het Europarlement zelf, toene men. Ook nu al wordt de voorzitter regelmatig betrok ken bij tripartite overleg als er in het verkeer tussen par lement, raad en commissie iets bijzonders te regelen is, zoals - zeer recent - de im passe rond de Europese be groting voor '87. Plumb, die de zorg voor de De belangrijkste kandi daat voor de nieuwe ter mijn van het voorzitter schap in het Europees Par lement: de Brit Sir Henry Plumb. - foto archief de stem van zijn vader geërfde boer derij in Leicestershire kort geleden aan zijn zoon heeft overgedragen, wees daar deze week nog op toen hij zijn kandidatuur met een aantal ferme beloften onder streepte. Als vooraanstaand lid van de bepaald weinig EG-ge- zinde partij van mevrouw Thatcher lijkt hij niet de meest-aangewezen persoon om één van de Europese in stellingen te gaan leiden, maar daar staat tegenover dat zijn eigen Europese ge zindheid boven alle twijfel verheven is. In een dagbla dinterview twee jaar geleden gaf hij haarscherp aan dat het ook voor Engeland zelf moord zou zijn uit de EG te stappen, erkende hij openlijk met zijn grote leidsvrouwe meermalen fel van mening te verschillen over Europese aangelegenheden en bepleitte hij uit volle overtuiging een nauwer samenwerking tus sen de lidstaten om te voor komen dat de economieën van de lidstaten nog verder tussen die van de VS en Ja pan worden vermalen. Baron Crespo heeft in het Europarlement nog veel minder naam kunnen maken dan zijn tegenstander, maar brengt vanuit Spanje wel prima papieren mee. Hij raakte op zijn achttiende be trokken bij de strijd tegen de dictatuur, maakte een blik semsnelle politieke carrière en was voor veel landgenoten al het symbool van het nieuwe Spanje, voordat hij als minister van Verkeer, Toerisme en Media toetrad tot de eerste regering van Fé- lipe Gonzalez. Zijn geloof in de noodzaak van een ver enigd Europa is in de Euro pese hoofdsteden onomstre den, maar tegen hem pleit, althans in de ogen van nogal wat Europarlementariërs, dat hij in tegenstelling tot de vertegenwoordigers van de tien 'oude' EG-üdstaten, nog niet rechtstreeks is gekozen, maar door zijn eigen natio nale parlement is aangewe zen. Hoewel - figuurlijk ge sproken althans - een ECU nog raar kan rollen, is de kans dat een ander dan Plumb de opvolger van Pflimlin wordt uitermate klein. En dat heeft dan min der te maken met de kwali teiten van de twee belang rijkste kanshebbers dan met het feit dat de conservatieven in '84 de christen-democraat Pflimlin aan zijn voorzitters hamer hebben geholpen en diens geestverwanten nu al hebben laten blijken met kandidatuur van Plumb wei-1 nig moeite te hebben. Wil Baron Crespo nog kans I van slagen hebben, dan moet hij zich in die hoek steun ver werven. Zijn stellingname, donderdagavond in Le Soir, dat hij zich bij de politiek van de Vlaamse CVP'eis Martens en Tindemans 'v beter' thuisvoelt dan bij de Tories is een mooi begin maar het zal hoogstwaar-1 schijnlijk niet voldoende zijn reag' ENKELE dagen geleden heeft uw dagblad een artikel gebracht over mijn moge lijke toekomst ('Eens zal de vogel gevlogen zijn'). De schrijver daarvan heeft een aantal kolommen gevuld met verwijzingen naar ge beurtenissen uit mijn verle den in de landspolitiek. Het is jammer dat deze weer gave vol onjuistheden staat. Die zijn zo talrijk en goed deels ook zo ernstig, dat ik hierop een weerwoord moet geven. Deze repliek heeft aller minst tot boodschap dat ik mij als bestuurder van land en provincie volstrekt onbe rispelijk zou hebben gedra gen. Natuurlijk heb ik fou ten gemaakt, een paar flinke zelfs. Maar het verhaal van uw geschiedvorser Pieter- Jan Dekkers vervormt mijn werk in vroegere jaren tot een karikatuur. Dat roept om correctie. Het begint met de drama tische kwestie van de al dan niet gratiëring van de nog gedetineerde Duitse oorlogs misdadigers. Nog steeds een uiterst gevoelig onderwerp: ik zal heel kort en sober hierover zijn. Inderdaad heb ik toen een onzalig woord gebruikt. Maar niet in een persconferentie, zoals Dek kers schrijft. En al helemaal niet ter adstructie van mijn standpunt in die kwestie. Wat er werkelijk gebeurd is kan men lezen in de Kamer stukken van die dagen (fe bruari 1972). In 1973 treedt het kabinet Den Uyl aan. Van Agt, aldus het artikel in De Stem, 'blijft op Justitie zitten waar hij zijn politieke loopbaan pla veit met een haast onafzien bare reeks blunders'. Blijk baar zijn het er teveel om op te sommen, want de schrij ver volstaat met 'een greep daaruit'. Wat levert die greep dan wel op? Daar is de Menten- affaire, door Dekkers om schreven als 'onder zijn poli tieke verantwoordelijkheid ontsnapt de van oorlogsmis daden verdachte Pieter Menten naar Zwitserland'. Maar weet de schrijver dan nog niet dat het Openbaar Ministerie aan de minister van Justitie te kennen had gegeven dat het (nog) niet tot arrestatie wilde over gaan met vermelding van de reden daarvoor? En weet hij ook niet dat de verhouding tussen de minister van Jus titie en het Openbaar Minis terie een geheel andere is dan die tussen de minister en zijn departementsambte naren? Vervolgens wordt de abortuszaak aangedragen Commissaris Van Agt: „Natuurlijk heb ik fouten gemaakt in het verleden. Een paar flinke zelfs. Maar het verhaal van uw ge schiedvorser in DE STEM vervormt mijn werk in vroeger jaren tot een kari katuur. Dat roept om cor rectie...." - foto de stem/johan van gurp en wel onder de samenvat ting 'Van Agt probeert ach ter de rug van het kabinet om de abortuskliniek Bloe- menhove te sluiten'. Een blunder? Toch niet omdat de minister van Justitie in sa menspraak met het Open baar Ministerie een daad werkelijk einde wilde ma ken aan praktijken die zon neklaar en vierkant in strijd waren met de vigerende wet. Of wordt bedoeld dat de mi nister geprobeerd zou heb ben deze actie te laten uit voeren buiten het kabinet om? Ook dan zit de schrijver er helemaal naast, zowel rech tens als feitelijk. Rechtens aangezien de minister van Justitie helemaal niet ge houden is tot het vragen van instemming aan het Kabinet voor daden van regelrechte wetshandhaving als deze. Feitelijk aangezien de zaak wel degelijk besproken is in de vergadering van de Mi nisterraad vóór de (misluk te) actie. Vervolgens noemt de schrijver van het artikel de zaak Glastra van Loon. In zijn bewoordingen betreft dit 'zijn staatssecretaris die hij de laan uitstuurt omdat deze zijn functioneren in het openbaar bekritiseert'. Ook hier slaat Dekkers de plank op luidruchtige wijze mis. De minister van Justitie zegde immers het vertrou wen in zijn staatssecretaris op nadat (en omdat) deze openbare kritiek had gele verd, niet op zijn (des minis ters) functioneren, maar op het functioneren van de hoogste ambtenaar van het departement. Wederom de vraag: waarin schuilt hier bij de blunder? Het is staatsrechtelijk onomstre den dat geen staatssecreta ris zijn ambt kan aanvaar den en behouden dan met instemming van de minister van het betrokken departe ment. Die staatsrechtelijke werkelijkheid werd toen op klare wijze in het licht gezet. Dan komt het onderwerp pornografie. Dekkers maakt daarvan dat ik zou hebben voorgesteld pornografie slechts toe te staan in bio scopen met een zeker aantal zitplaatsen. Dit verhaal is reeds daarom onwaar omdat de minister van Justitie geen voorstel ter zake heeft gedaan, maar de behande ling van deze kwestie heeft overgelaten, zoals het be taamt, aan het college van procureurs-generaal bij de gerechtshoven. Het volgende nummer uit de reeks van Dekkers is 'de vrijlating van WDM-mili- tairen'. Dat slaat kennelijk op de politieke heibel die er geweest is in het begin van de jaren zeventig toen het Hoog Militair Gerechtshof enkele dienstplichtigen had veroordeeld tot vrijheids straf wegens het veronacht zamen van maatschappelijk omstreden dienstbevelen. Tijdens de verkiezingen die voorafgingen aan de vor ming van het kabinet Den Uyl hadden woordvoerders van linkse partijen beloofd dat deze veroordeelde mili tairen hun straf niet zouden behoeven te ondergaan wanneer links de regerings macht zou verwerven. Dat werd dus een hele discussie in het kabinet Den Uyl. De uitkomst daarvan was (hoe kan het anders?) een politiek compromis: een zeer partiële gratieverlening. De opsomming eindigt met 'de hulp aan weggelo pen minderjarige kinderen die hij wil bestraffen'. De schrijver heeft blijkt*] over het hoofd gezien dat 1) ging om de handhaving artikel 280 van het Wetb van Strafrecht waarin misdrijf wordt bestemp| het onttrekken van de derjarigen aan het wet] over hem gestelde gezag vindt hij dat de minister» Justitie maling moet heb» aan de inhoud van dat W'| boek? Er staat nog heel meer in het betreffende art kei dat niet tegen toetsjj der feiten bestand is. voorbeeld wat Dek schrijft over 'gedoe rond: te dure ambtswoning' om nog iets onzinnigs noemen: de bewering d"' een gretige blik zou he geworpen op het DSM- cern 'waar ze driftig op] zijn naar een commissaris'. Een simpel telefo naar DSM of naar mij genoeg zijn geweest om] vestigd te krijgen da" functie bij dat bedrijf vacant is. Ik laat het hierbij, zout op elke slak, maar een woord van protest t enkele duidelijke schei gen van de journalis» plicht tot zorgvuldigev" gave van de werkelijk Als drager van een baar ambt moet je b zijn tegen kritiek, zelfs] neer die onredelijk is. gesol met de feiten b geen ambtsdrager zich» J ten welgevallen. Mr. A. A. M. van Agt Commissaris der KonWj ZATERDAG 17 JANUAR11! Van onze Haagse redactie pjjN HAAG - De vooruitzich- voor de Nederlandse eco nomie zijn redelijk, maar poefen niet te rooskleurig worden voorgesteld. Er zijn „og tal van risico's die herstel ganig partei kunnen spelen. Dat zei de voorzitter van de gociaal-Eccnomische Raad (SER). Pr°f- Th- Quené giste ren tijdens zijn nieuwjaarsre de. Volgens Quené schuilen de grootste r.sico's in de proble men van de Amerikaanse re gering om het daar gigantisch gestegen tekort op de begro ting te verminderen. Ook de zwak gewlj zijn i herst Hij oproe ringe een k AMSTEEDAM (ANP) - Geldlopers in Amster dam hekben donderdag en vrijdag succesvol en dankbaar gebruik ge maakt ran speciaal be veiligde koffers. Twee overvalen mislukten vanwefe de 'foefjes', die met de:e geldkoffers uit- gehaali kunnen worden. Uit dt koffers spuit - vanui1 de geldauto op af stand bediend - verf en het handvat wordt gloeimd heet, aldus de politie. Dc overvallers zijn dan ai siel genoodzaakt hun buit achter te laten, zo bleek in Amsterdam. Doiderdag werd daar een geldloper beroofd in de Kinkerstraat. De da- de: moest de getraceerde keffer echter achterlaten. Hj is niet gepakt, wel d'ie handlangers in een auto. Vrijdagmorgen mis takte op vrijwel iden- lieke wijze een overval op een geldloper aan de Aalsmeerderweg. De twee rovers werden wel iswaar niet gegrepen, maar de koffer met in houd is wel terug. jnsu >t IDEVPITER (ANP) - Het ver- pakki.gsconcern Thomassen Dijver-Verblifa (TDV) is I met vakbonden een sociaal I begelidingsplan overeenge- koma in verband met een re- orgaisatie die 1500 banen zal koste. Het plan voorziet in een ikomensgarantie bij ont- I slag /an werknemers van 56 [jaar n ouder. Di reorganisatie zal hoofd- Izakcijk de zes produktieloka- tiesvoor verpakkingen van bliloetreffen, waarvan er één in felgie is gelegen, en op de staliensten en technische diesten, zo blijkt uit een be- kerimaking van TDV van vriiag. fen niet onbelangrijk deel va' het verlies aan arbeids- platsen zal kunnen worden opevangen door natuurlijk veloop, vervroegde uittreding enremigratie. Het sociaal be- gceidingsplan bepaalt welke fianciële regelingen van toe- pssing zijn als pogingen om te bemiddelen bij het zoeken nar een andere baan niet sla- gn. Werknemers van 56 jaar Ie ouder krijgen bij ontslag len netto-inkomensgarantie, tet gaat om een financiële anvulling die is afgeleid van te voor vervroegde uittre- |cng. DET te s vest keri dooi Pr< top v niet gaan van <i Volj concer ven, n verzek lis me jaar oj schapf van ee RARA tiginge Makro deden SHV z rugtrel Lubl dat la; doen, o begrepi Daarm trek ui premie kan wo Lubb gen dat derlanc matum Deze man Fe dat als tie zou daag. zaakt z< Zuid-A doen. Lubtx hem va dens eei Fentene was gel v DEN W nomisch baan (ee gaan bet van ongi de werk mumpn Het ga tigduizei afhankel verschill Dit advi; dag vast deel var singen ir fondsver JET ziet er naer uit dat de al maanden hi xmerdamse hevens volgende week zal u .n de stukgoedsector. Een 'bemiddeling' dc Roc'ale Zakeni is vooralsnog op niets uitc /rh omdat d> bewindsman partij in het c lain h Louw-akkoord ondertekend), maar fu heeft om lieuwe ontslagen In de stuk m Pe °Pt'mstische uitlatingen van een t ersbond FN" dat de bewindsman eigenli Is m s saat' doet daar nie,s aan af- 1 Loo' meegenomenmaar je voorkomt er ers worden cntslagen. ]pn°rtVe' bon<in als werkgevers staan zo'n n ae muur.De bonden omdat ze gedwoi srti stellen. villen ze hun invloed in de ha LTrptoepeni/erliezen. Wat dat betreft, zit I ®Ia^ngenvan 1974 met name de Ve Boveniien ligt er de belofte van de v Louw-akloord: vóór 1991 geen gedwor e werkgwers staan met de rug tegen d< k0nrfnyer|iej bij de stukgoedbedrijven uit bond bedlfsvoering niet meer acceptabe aen i aar3ebodan alternatief - overbodig slecht e arbeidspool stoppen - ver; felPr, Ee' structureel probleem vraagt im oplossng, hoe ingrijpend ook. 3aan eryersbond FNV speelt hoog spel 3vPru0p dLuitnodiging van de werkgevers c ikjnto ,e"ervatten. Dat is onverstandig. H &nmn e' maakt een nieuwe bemiddeling ■gg °9elk. Bovendien bestaat het gevaar arnn0rn®t °ok andere havensectoren me ®en h n nieuw, waarschijnlijk langdur len p.eDutstie van Rotterdam als betrou ch aar is niemand mee gediend.

de Stem | 1987 | | pagina 2