2IDE STEM DE ENIGE VRAAG IS: HOE GROOT WORDT VAN CDU EN CSU ZATERDAG IQ 17 JANUAR1198710 ZATERDAG JANUAR11987 Uitgesloten Nostalgie Mp luim een week loopt nu de 'hete fa lse' in de verkiezingsstrijd in buurland Duitsland. Bijna geen avond zijn de Bondsdagleden en ministers nog I rustig thuis, en overdag wordt nauwelijks nog gere geerd. De dames en heren zijn het land in, en dan het liefst naar die plaatsen waar de politieke tegenstan ders het sterkst zijn. Radio en televisie onthouden zich van alles wat riekt naar politieke stellingname. Geen commentaren, geen politiek cabaret. De hete fase is in de ether een koude bedoening. Zestien partijen doen deze keer een gooi naar een vertegenwoordiging in de Bondsdag. De verwachting is echter, dat uitsluitend de nu vertegenwoordigde partijen (CDU, CSU, SPD, FDP en Groenen) in de Bondsdag terug zullen keren. Bijna 45 miljoen Duitsers mogen op 25 januari naar de stembus, meer dan ooit. Niet aansprekend Weiter so Nieuwe tijd Buitenland Meerderheid Franz-Josef Strauss en Helmut Kohl; hoe groot wordt hun meerderheid 'anzi*ni?,?ondsda9leden Jannsen en Dabrlnlok. Verwacht wordt dat de Groenen "en"m zetelwinst zullen boeken. Wonder blijft uit voor Rau Verheugen, Hirsch en Baum, dan had de bestaande coalitie destijds de grootste kans gemaakt. INFAS-directeur Liepelt: „Als het erop aankomt hebben de kiezers een grote hekel aan wisselingen van de regering. Dat be lemmert de continuïteit, meent men. Een zittende regering is daarom vrijwel altijd in het voordeel. Dat voordeel heeft Schmidt vier jaar geleden niet uitgebuit. Maar Kohl, Strauss en Genscher doen dat nu wel." Heeft het rood-groene spookbeeld dat par tijen van Kohl en Strauss, maar ook de FDP, bij voortduring oproepen een kans werkelijkheid te worden „Uitgesloten", zegt Liepelt, „nog afgezien van het feit dat de SPD zelf niet een coali tie met de Groenen wenst. Links van de Unionspartijen plus de liberalen heeft nog nooit een meerderheid bestaan. Dat kan ook niet, gezien de bevolkingssamenstel ling in dit land. Qua structuur zijn de Unionspartijen per definitie altijd sterker geweest dan de SPD en dat geldt ook nu nog. Zonder de steun van de liberalen kan links in Duitsland geen meerderheid halen. De Groenen hebben eigenlijk alleen de SPD verzwakt, niet de Unionspartijen." Duitsland mag dan buurland van Neder land zijn, gemiddeld genomen is de Duitse mentaliteit duidelijk anders dan die in Ne derland. De conservatieve krachten zijn er sterker, de invloed van de kerken is preg nanter. Versimpeld gesteld ligt het poli tieke midden in Duitsland daar, waar het in Nederland rechts genoemd zou worden. Opvallend veel Duitsers zijn vervuld van 'Grootduitse' nostalgie. Ondanks vele na oorlogse antifascistische wetten heeft 'uiterst rechts' steeds een aanmerkelijk to lerantere houding ondervonden dan uiterst links. Ex-nazi's hebben hoge posities ver worven in de Bundeswehr, bij de Navo en in de rechterlijke macht, oud-SS-ers kun nen tamelijk ongehinderd hun reünieën houden en boeken met fascistische ideeën publiceren, neo-nazi's krijgen bij hun op tochten door de steden politiebescher ming. In Duitsland hebben nazistische partijen zich door de jaren heen, onder verschil lende namen, weten te handhaven. Bij de verkiezingen in Beieren, in oktober, haal den de uiterst rechtse partijen 5,5 procent van de stemmen. En dat m de deelstaat waar Strauss' almachtige CSU toch een in Nederlandse ogen zeer rechts-conserva- tieve koers vaart. Binnen de Unionspartijen is men na het resultaat in Beieren merkbaar geschrok ken. „Het mag niet voorkomen dat er rechts van ons in Duitsland nog wettelijk toegestane partijen bestaan", zei Strauss. Inmiddels doet hij er wat aan, op de ver kiezingsbijeenkomsten van zijn CSU. Hij oogstte daar luide bijval met zijn oproep, als Duitsers uit de schaduwen van het na- R FOTO OE STEM/DICK DE BOER c waar wij allemaal hard voor |/ertelt Peter van Weert. „Dat ta- worden doorbroken. Maar je I bp verschillende manieren doen: let terzake is, dan is het goed, te jonpas, en dan moet je uitkijken, erend, dat werkt als een boeme- i gaat bij de Roze Driehoek echt ele kleine groep, landelijk zijn er I twintig mensen bij aangesloten, Ize net doen alsof ze een grote hebben". de werkgroep. Van Weert zegt ncipatie-vereniging' qua at haar eigen opheffing. Maar Idat niet gebeuren. „Niet voor van ben ik overtuigd", zegt de bpecteur. „We willen onze doel-1 p twee manieren bereiken. Aller- ben we een interne taak: de ho politie-agent moet voor zijn of rdheid durven uitkomen. Dat is IVoor velen is dat een opluchting. 1 onze leden verzuchtte: 'Ik wou jaar geleden had bestaan'". de werkgroep bij de hetero- I ilitiefunctionarissen meer begrip voor hun homo-collega's. „We iet beeld wegnemen dat alle ho- rietjes', slappe mannetjes en zijn. En we moeten wat doen vooroordeel dat alleen homo's bezig zijn met het zoeken naar le sexuele contacten", ichting kan het beste door de ho en zelf gebeuren, zo vindt Van Als hier mensen van het COC ko- sekt dat toch niet zo aan, want die et hoe een politie-apparaat werkt n dat wel, zodat die voorlichting I n aansluiten". De voorlichting 1, maar voor dat probleem lijkt >rt een oplossing te worden ge- Een landelijk fonds wil een be- bedrag op tafel leggen om de se- tskosten te dekken. Weert heeft al heel vroeg in zijn zijn nek uitgestoken. Is hij niet op langere termijn zijn loopbaan wordt geschaad? paalde korpsen wel, bij andere niet. Hier in Eindhoven is het :el probleem. Als ik bijvoorbeeld :ht zou solliciteren ook niet. Maai irabantse korpsen weet ik niet o! u hoeven te proberen". -j van de werkgroep Politie en Ho- iteit is: Postbus 1860, 2280 DW Kij»" l verleende bij het betreden van 5? Uit pure fijngevoeligheid, iar de schijn te vermijden een bin e rokken te werpen. Ja, de Vrie#> uw Alpinopet op moogt gij mij u1 ■bijgaan een militair saluut brei' c met de nylonkous op de kop. «tl iet dat uw haar in de war geraakt e is een web van zorgzaamheid. Door Rink Drost Twee eigenschappen weten te Duitsers in SPD-kandidaat voor het bondskanse- I lierschap, dr Johannes Rau, hogelijk te waarderen: hij toont zich een onvermoei- bare optimistische vechter en hij heeft er leen hekel aan dat partijgenoten elkaar I aanspreken met het woord 'Genosse' (ka- raad). Maar die bewondering en zijn I toch weer snel stijgende populariteit mo- I gen hem niet baten. Een veel te lange aanloop voor de echte I verkiezingsstrijd, hopeloze verdeeldheid binnen de rijen van de socialisten en het schandaal bij het vakbonds-woningbouw- concem Neue Heimat, dat door de rege ringspartijen met succes mede in de schoe- i van de socialistische partij werd ge- I schoven, hebben de populariteit van 'Broe der Johannes' in ras tempo naar de kelder Een jaar geleden nog peilden opinie-on- derzoekers een populariteit van de politi- I cus uit Düsseldorf, die hoog uittorende bo ven die van de zittende bondskanselier dr Helmut Kohl. Intussen zijn de rollen om- I gedraaid: Kohl scoort hoger dan Rau, on- I danks blunders zoals zijn vergelijking van I Gorbatsjov met Goebbels en zijn uitspra- I ken over concentratiekampen in de DDR. I „Dat zijn uitspraken die met meer dan een I kleine deuk in de populariteitscurve te zien geven", zegt directeur Klaus Liepelt van het opinieonderzoekbureau INFAS. „Na hooguit twee weken zijn de mensen dat I weer helemaal vergeten." Dat laatste komt volgens hem ook door dat de SPD dit soort blunders onvol- I doende heeft uitgebuit. Liepelt raakt daar- I mee de kern van de problemen waarmee Rau en zijn partij te kampen hebben. De campagne die de SPD sinds de partij- wrgadering in Neurenberg heeft gevoerd, I spreekt de Duitsers niet aan. In Neuren- werd het men het eens over de the- s: ontwapening, milieubescherming, ten met kernenergie op termijn, werk- heidsbestrijding.Allemaal nobele 'stellingen. Maar daar spreek je de kie- I zers niet mee aan. Hoe kan Duitsland nu de ontwapening op brengen zolang de supermachten het «tuet over eens zijn En wat haalt het uit als je nu roept dat Duitsland het in 2000 I »nder kernenergie moet stellen Voor die hjd zijn er al lang weer andere besluiten ki jenomenNee, de verkondiging van ommer en kwel, zoals de bossterfte, de water- en luchtvervuiling en de stralings belasting levert in het politieke midden, waarvan zowel de SPD als de Unionspar tijen het moeten hebben, geen stemmen op. Wat de meeste kiezers op dit moment inte resseert is: hoe veel stijgt in de komende jaren ons besteedbaar inkomen Blijft ons pensioen de komende vier jaren op peil Hoe zwaar wordt de belastingdruk Krij gen we meer vrije tijd te besteden „In een verkiezingsstrijd moet je de mensen niet vragen na te denken of hun levenshouding le veranderen om naderend onheil te voor komen", meent de INFAS-directeur. De geschiedenis leert, dat actuele binnen landse politieke en economische onderwer- Ïien het kiezersgedrag bepalen. Al evenzeer eert de geschiedenis dat personen meer aanspreken dan argumenten. Het jongste voorbeeld daarvan is de parlementsverkie zing in Oostenrijk, waar Vranitsky tegen de trend in zijn socialistische partij op nieuw tot de sterkste wist te maken. En duidelijk moet zijn, dat je met stroop meer vliegen vangt dan met azijn. Al die lessen heeft de SPD niet in praktijk gebracht, in tegenstelling tot het andere kamp. Met de kinderlijk simpele kreet 'Weiter so, Deutschland streelt de CDU de kiezers onder de kin. En met de in feite volkomen loze kreet 'Toekomst in plaats van Rood-Groen' is een spookbeeld be dacht, dat de welvarende Duitsers niet graag verwezenlijkt willen zien. Want zo veel is toch wel waar: het gaat de Duitsers gemiddeld genomen op dit moment beter dan toen de socialistisch-liberale regering van Helmut Schmidt werd afgelost en Hel mut Kohl de kanselierszetel bezette. Geholpen door de wereldwijde economi sche terruggang konden de christelijke partijen vier jaar geleden de macht overne men, en dan ook nog dank zij de omme zwaai van het rechtse deel van de liberale partij FDP. Nu annexeert de regering gre tig het herstel dat zich wereldwijd heeft voorgedaan en dat ook onder sociaal-libe raal bewind zou zijn ingetreden. In feite heeft de SPD vier jaar geleden al de kansen voor nu verspeeld. Was Helmut Schmidt doorgegaan met de hem trouw ge bleven vleugel van de FDP, zonder de om zwaaiers Genscher, Bangemann en graaf Lambsdorf, maar mét links-liberalen als Johannes Rau; aanzienlijk populair der dan zijn partij. tionaalsocialistische verleden te stappen, het boetekleed uit te trekken en als natie haar leidinggevende plaats in West- Europa in te nemen. Niet alleen legde Strauss in het openbaar het boetekleed af, hij trok meteen ook maar de rechterstoga aan. „Zeker", zei hij, „Duitsland heeft tij dens het Derde Rijk grote oorlogsmisdrij ven begaan, die nooit kunnen worden goedgepraat. Maar wie tegen het natio- naalsocialisme is moet tegen elke vorm van totalitarisme zijn." En toen kwam onder stormachtige bijval een aanval op de Sov jet-Unie, die in de oorlog in Polen moor dend en brandschattend te werk was ge gaan, en vervolgens de schuld bij de nazi's had gelegd. Aan de CDU-kant van de christelijke par tijencombinatie gaat het in dezelfde sfeer. Een artikel van de planningschef in de CDU-centrale, Wulf Schönbohm, in het partijblad 'Sonde' gaat over de 'nieuwe conservatieve tijd', waarin waarden als fa milie, Heimat, vaderland, plichten, deug den, prestatie, elite, nieuwe technieken, tucht en binnenlandse veiligheid hoog ge waardeerd worden. Helmut Kohl schreef over die waarden in het partijblad 'Deutschland-Magazin': „Wie deze deug den geringschat, minacht en ontkent de burgerzin. Het valt niet over het hoofd te zien: in hun verkiezingscampagne doen de christelijke partijen opvallend hun best te voorkomen dat de vele uiterst rechtse stemmen in splinterpartijen verloren gaan. Kennelijk met succes, want volgens onderzoekinsti tuut INFAS mogen de elf splinteipartijen -van uiterst rechts tot uiterst links - die dit jaar meedoen straks gezamenlijk op niet meer dan een procent van alle stem men rekenen. Het midden van de Unions partijen schuift voorzichtig naar rechts. Dat gebeurt zonder dat aan de grote klok te hangen, om de oude kiezers uit het mid den niet af te stoten. Hans-Dletrlch Genscher: eerst In on genade, nu de onbetwiste nummer een onder de liberalen. Het streven, extremere buurpartijen de wind uit de zeilen te nemen is ook aan de andere kant niet vreemd. De SPD heeft in haar programma zichbaar 'groene trekjes', om ook de meer milieu- en ontwapenings- bewuste kiezers een plekje onder de rode paraplu te kunnen bieden. Niettemin mo gen de Groenen straks op flinke winst re kenen; volgens de opiniepeilers eindigen ze met tussen de 7 en 10 procent van de stemmen, vóór de FDP. Volgens het onderzoekbureau INFAS lijdt het geen twijfel dat de liberale FDP de kiesdrempel van vijf procent royaal zal overschrijden. In werkelijkheid is op geen stukken na vijf procent van de Duitse be volking belijdend liberaal, maar er zijn wel velen die de FDP als een broodnodig stukje tegenwicht zien bij het politieke dramvermogen van CDU en CSU. De li beralen hebben in hun campagne op dat gevoel knap ingespeeld. En m de praktijk heeft CSU-leider Franz-Josef Strauss on bedoeld ook een flinke bijdrage geleverd aan de populariteit van de liberalen, en dan vooral minister Hans-Dietrich Gen scher van buitenlandse zaken. Genschers verdienste is vooral, dat hij on danks de ommezwaai van zijn partij van de socialisten naar de Unionspartijen heeft vastgehouden aan het buitenlandse beleid dat is bedacht door de vroegere sociaal-li berale regering. De kiezers zien, dat dank zij goede verhoudingen met de Sovjet- Unie, en met de Oostblokstaten in het al gemeen, de verhouding met de DDR bin nen zeer aanvaardbare normen is geko men. Door zijn botte aanvallen op Gen schers beleid, waarmee hij in feite diens ministerszetel plus het vice-kanselierschap opeiste, heeft Strauss zijn liberale oppo nent veel goodwill bezorgd. Dat is op de FDP-verkiezingsbijeenkom- sten goed te merken. Vier jaar geleden was Genscher zodanig in ongenade gevallen, dat hij het voorzitterschap van de partij moest overdragen aan Martin Bangemann. Maar wanneer hij nu een zaal binnenkomt waar Bangemann op dat moment aan het woord is, kan Bangemann wel inpakken. Genscher is de gevierde nummer een, de man die wordt gezien als de waakhond van de democratische waarden binnen de rege ring. Nummer twee is niet Bangemann, maar graaf Lambsdorff, de minister van economische zaken die wegens het Flick- schandaal zijn hoed moest nemen en werd opgevolgd door.Bangemann. Het overschrijden van de vijf-procentgrens is volgens alle opiniepeilers voor de FDP geen probleem meer. Veel belangrijker is op dit moment de vraag, of de liberalen re geringspartij dan wel oppositiepartij wor den. Dat hebben ze nauwelijks in eigen hand. Ruim twee weken voor de verkie zingsdag was de gepeilde steun aan CDU/CSU zo groot, dat een absolute meerderheid voor de Unionspartijen tot de mogelijkheden behoorde. In de praktijk zitten de opiniepeilers doorgaans hoog stens twee procent van de werkelijkheid af, zowel naar boven als naar beneden. Dat betekent dat een absolute meerderheid voor de christelijke partijen er zonder meer in zat. Echter, de ontwikkelingen gaan razend snel. Dank zij de knappe eindspurt van Jo hannes Rau zakken de prognosecijfers voor de Unionspartijen weer, terwijl ze voor de SPD stijgen. Niet zo sterk dat Rau erop mag rekenen kanselier te worden, maar toch wel zo sterk dat Kohl en Strauss niet meer op een eigen meerderheid mogen rekenen. Rau speelt nu het spel, dat de SPD in de hele campagne had moeten spe len. Het gaat nu om de persoon: Kohl of Rau. Een simpele keus, waar de kiezer mee uit de voeten kan. Rau heeft het over ac tuele binnenlandse politieke en economi sche zaken, zet de visieverschillen tussen hem en Kohl glashelder op een rijtje. Wanneer in het Duitse kiesstelsel ae recht streekse verkiezing van een kanselier mo gelijk was geweest, had het wonder zich voor Rau alsnog kunnen voltrekken. Rau is aanzienlijk populairder dan zijn SPD. En Kohl is aanzienlijk minder populair dan zijn CDU. Echter, Rau moet om kan selier te kunnen worden duidelijk maken dat de mensen op de SPD moeten stem men. En daarvoor is, althans op dit mo ment, op geen stukken na een meerderheid te vinden. Kan dat wonder voor Rau alsnog gebeu ren INFAS-directeur Liepelt: „Naar redelijke maatstaven gemeten niet. Strauss heeft ge lijk met zijn bewering dat de verkiezingen in feite een gedane zaak zijn. Maar Rau heeft gelijk als hij stelt dat niet de opinie peilers, maar de kiezers bepalen hoe sterk de partijen worden, en dat pas op 25 ja nuari de beslissing valt. In goed een week kan nog veel gebeuren dat van besüssende invloed op de uitslag kan worden. Maar een meerderheid voor de SPD Nee."

de Stem | 1987 | | pagina 27