DE STEM DESTE HOEG VAN 'IN WEST-BRABANT EN ZEELAND HEERST GEEN TOLERANTE SFEER' ZATERDAG 17 JANUARI 1987 Vluchten Roze Driehoek Witte plekken Begrip se' in de verkiezing geen avond zijn de rustig thuis, en ove geerd. De dames er liefst naar die plaa ders het sterkst zijn. van alles wat riekt commentaren, geen de ether een koude deze keer een gooi Bondsdag. De verv de nu vertegen woo FDP en Groenen) ir Bijna 45 miljoen Dui stembus, meer dan Niet aanspreken BERT VAN VELZEN hebben geen homo's in dienst. Met die woorden deed een districtscomman dant van de Rijkspolitie een brief af van de werkgroep 'Politie en homosexualiteit', waarin de korpsleiding om aandacht werd gevraagd voor de positie van homose xuele functionarissen binnen de politie-organisatie. Dit comité bestaat nu anderhalf jaar. De Stem sprak met voorzitter Peter van Weert van de werkgroep. „Wij streven ernaar onszelf overbodig te maken, maar dat zie ik voor het jaar 2000 niet gebeuren". De Weert werkt bij de Eindhovense politie. Daar is men tolerant. „Maar in Westbrabantse korpsen zou ik het niet hoe ven te proberen", zo schetst hij de sfeer elders. Daar worden volgens hem nog wel eens agenten wegge pest. Een gesprek over de homofobie binnen de poli- tiegelederen. D i>' hts-»*""""® van de medemens die de koudegolf van 1938 heeft meegemaakt en die dreigt te ver kommeren in vormloze barbarij. Handelin gen die volgens Amy nooit en te nimmer in net bijzijn van anderen mogen worden ver richt, zijn nu gemeengoed in onze moderne kantoortuinen: Nagels uithalen, kiezen uit peuteren, niezen of hoesten zonder de hand voor den mond te houden, kauwen met open mond, krabben, zich uitrekken, geeu wen, het laten ontsnappen van gassen en oprispingen, lui achterover leunen in lig gende houding, spuwen, neusophalen, met de pink in de ooren wroeten, slijm roche len, slurpen, enzoovoort, enzoovoort! De étiquette is op sterven na dood. Dat u niet meer weet hoe de Soesoehoenan van Soerakarta en zijn zonen moeten worden aangesproken is tot daar aan toe. Maar hoe aardig is het om in deze ijstijd te beseffen dat het zeer onbeleefd is om in burgerkle ding een persoon te groeten met een mili tair saluut, terwijl zulks is toegestaan wan neer men een wollen ijsmuts draagt. Als je een leergierige knaap thans uitlegt: een hoed, die tik je niet aan, die neme men af met de verst van de tegemoetkomende per soon verwijderde hand (tikken mag men slechts tegen de klep van een pet), dan wringen de barbaren zich in contortiën van rochelend hoongelach. In de grote steden vallen er dagelijks slachtoffers van de bar barij, helden van de étiquette, die ineenge slagen worden omdat ze waardig en zonder stemverheffing, nochtans ferm, bezwaar aantekenen tegen pubhek gepeuter in de neus of het laten ontsnappen van gassen met zwaar aangedikte geluidseffecten. Mijn collega de Vrieze van Kopersloot werd met zijn eigen edelhouten wandelstok afgetuigd toen hij een hinderlijke geeuwer verzocht de garage te sluiten. De stok werd door het tuig medegenomen. Ik beveel u aan Amy-oude stijl te lezen, zodat u in geval van vergaande opwaartse mobiliteit zult weten welk tenu door chauf feur en palfrenier worden gedragen en het u duidelijk zal zijn dat er aan het Hof geen fooien worden gegeven. Eerder genoemde de Vrieze van Kopersloot, man van de we reld, opgevoed door de bloem der gouver nantes en humaan gezagsdrager, ook hij is door de erosie van de tijd vergeten hoe men in het voorbijgaan een portier van een def tig hotel begroet. Hier passe men de onpersoonlijke groet toe: een lichte neiging, zonder de man aan te zien. Maar wie neigt er heden ten dage nog. Slechts in een enkel vorstenhuis wordt er nog fatsoenlijk geneigd; veelal lijkt men in de leer van Sinterklaas te zijn geweest. In Engeland hebben ze de grootste moeite gehad om Prinses Diana een beetje te leren neigen en de hertogin van York mag zich behelpen met een niet al te familiaire hoofdknik. Niettemin: de knik komt uit de nek, het neigen uit de ziel. Dat is het ver schil. Amy-oude stijl doet nog zeer bruikbaar aan. Slechts enkele dingen zijn uit de tijd: er zijn geen beroepsdansers meer die men in restaurants, na bewezen diensten, min stens een gulden in de palm behoort te drukken en de strandkleding is nu vrijwel geheel weggewaaid. Mannen droegen des tijds badpakken met een bovenstuk, dat slechts zelden en dan zeer discreet werd neergelaten. Weet u waarom een heer een dame altijd Ademloos en kolkend van heim wee heb ik de editie 1939 van Amy Groskamp-ten Haves „Hoe hoort het eigenlijk?" zitten lezen. Dit mees terwerk verschaft ons de sleutel naar de ziel „We moeten het beeld wegnemen dat alle homo's 'mietjes', slappe man netjes en vrouwtjes zijn. En we moeten wat doen aan het vooroordeel dat al leen homo's constant bezig zijn met het zoeken naar wisselende sexuele contacten". - foto de stem/dick oe boer twee dingen af: je moet de persoonlijkheid hebben om je nek uit te durven steken en je moet dat op de goede plaats doen, an ders gaat je kop eraf. Dat hangt dus af van het korps waar je werkt". Volgens Van Weert is de sfeer in de West brabantse korpsen anders dan in Eindho ven, waar een grote tolerantie heerst. „We hebben een heel jong korps, dat scheelt ook", zegt hij. „Maar het begint bij de korpsleiding, die bepaalt de sfeer, hoe je met elkaar omgaat. Ik noem dat altijd maar de waardeproclamatie van de korps chef'. De sfeer in sommige Westbrabantse korp sen is niet zo best voor homfofielen. „Ze pakken het ook niet altijd goed aan", zegt Van Weert. „Met een uurtje praten met de plaatseüjke afdeling van het COC red je het ook niet. Vaak is dat ene uurtje de enige voorlichting over homosexualiteit, die een politieagent in zijn hele loopbaan krijgt". Hij weet dat onlangs een agent is 'weggepest' uit een Westbrabants korps. Welk wil hij niet zeggen, om die collega zijn nieuwe baan niet onmogelijk te ma ken. Maar wat is wegpesten? Dat is ook voor Van Weert een open vraag. „Als een ho mosexueel zijn werk niet goed doet, heeft dat wegpesten niets met zijn sexuele ge aardheid te maken. We hebben wat dat be treft een goed voorbeeld gehad in Amster- bij de dam. Daar werkten binnen hetzelfde team twee homosexuelen. De een kon zich goed handhaven, de ander zei dat hij werd weg gepest. Dan neem ik aan dat hij als politie man wel niet zo geweldig zal hebben ge functioneerd". Toch kan hij wel voorbeelden geven. „We weten van gevallen, waar collega's 's nachts hun homosexuele ambtgenoot gin gen volgen. Of-ie direct naar huis toe ging, of dat-ie eerst een homobar binnenstapte. Of waar hij bleef slapen. Veel homosexuele agenten gaan daarom buiten hun werkge bied op zoek naar contacten. Die gaan in hun vrije weekend naar Amsterdam", be schrijft Van Weert de vlucht die agenten voor hun eigen collega's moeten nemen. Het aantal aangiften van homsexuelen te gen wie een misdrijf is begaan, is de laatste jaren met de veranderde mentaliteit geste gen. Van Weert kan er echter nog niet en thousiast over zijn. „Het zijn er relatief nog maar weinig", denkt hij. „Het gaat nog steeds om het topje van de ijsberg. Burgers willen in het algemeen en zeker te genover de politie hun homosexualiteit niet graag erkennen". Daarom veronder stelt Van Weert ook dat klachten over on juist politie-optreden tegenover homose xuelen uitzondering zijn. Het laatste jaar hebben affaires het homo sexuelen niet makkelijker gemaakt, sugge reren we. Aids werd eerst als een typische homoziekte gezien, harde actievoerders hebben het begrip ook niet doen toene men. „Aids heeft bij de politie geen enkele invloed gehad op de benadering van ho mosexuelen", zegt Van Weert. „Daar werd de ziekte meer geassocieerd met drugsver slaafden. Een junk ziet er door zijn om standigheden al slecht en afstotend uit. Bij een homo zie je het niet". In zijn district speelde de zaak van de voorlichtingsboekjes van de Roze Drie hoek, een actiegroep van homosexuelen die onder schooljeugd geschriften verspreidde waarin zeven-jarigen bijvoorbeeld de aar digheid van sexuele handelingen met die ren werd aangeprezen. Die boekjes werden door de Eindhovense politie in beslag ge nomen. „Je merkt dat zo'n zaak naar je wordt teruggespeeld. Ze praten erover in je bijzijn. Dat is goed en voor mij ook mak kelijk, want ik kon mij honderd procent in het politieoptreden vinden". „Kijk, de emancipatie van de homosexue- V/" „Ik raad collega's ook altijd aan: zorg datje eerst geaccepteerd wordt als collega, laat ze pas dan weten dat Je homosexueel bent". De homofobie geworden". Te zwaar? „Er zijn bij ons twee gevallen van zelfmoord bekend. Van een geval veronderstellen we dat het ging om problemen met de homosexualiteit. In het andere geval bleken die problemen uit een brief die die man achter het". Traditioneel is het politie-apparaat niet homo-vriendelijk. „Tot 1972 waren vor men van homosexualiteit strafbaar en deed de politie aan homovervolging", zegt Van Weert. Volgens hem bepaalt die achter grond nog steeds de sfeer in een aantal korpsen. Met name oudere collega's zou den daardoor negatief tegenover homo's staan. Jongere politiemensen zijn toleran ter. Toch heeft er ook bij oudere politie agenten een bezinning plaatsgevonden denkt Van Weert: „De ouderen die kinde ren van 15 tot 25 jaar hebben, vragen zich ook wel eens af of hun kinderen niet homo zouden kunnen zijn". Peter van Weert meent dat er de discussie die de laatste anderhalf jaar is ontketend, wel wat heeft veranderd in de mentaliteit. „Drie maanden na het uitkomen van de scriptie hebben we de werkgroep politie en homosexualiteit opgericht", vertelt de in specteur. „Daarin zitten nu zestig mannen én vrouwen. Steeds meer collega's durven voor hun sexuele geaardheid uit te ko men". Onder hen opmerkelijk veel vrouwen ove rigens: de verhouding is dertig - dertig, terwijl een ruime meerderheid van het po litiepersoneel mannelijk is. „Ik zou niet willen zeggen dat veel politievrouwen ho mosexueel zijn. Misschien dat ze er mak kelijker over praten". De verdeling rijks politie - gemeentepolitie is vrijwel gelijk. Deze mensen vertegenwoordigen een veel grotere groep, maar voor een aantal men sen is het aanmelden bij de werkgroep niet nodig. Voor anderen zou het te bedreigend zijn, als ze zich aansluiten bij de werk groep, zo zegt de Eindhovenaar. Hij leidt dat af uit de vele telefoontjes die bij de werkgroep binnenkomen. „Er zijn nog enkele opvallende witte plek ken", constateert Van Weert. „We hebben in West-Brabant en Zeeland helemaal geen leden. We weten wel dat ze er zijn, uit tele fonische contacten met politiemensen uit die regio bijvoorbeeld". Is dat toeval of is de repressie jegens ho mosexuelen daar groot? „Dat is zeker geen toeval", zegt de inspec teur. „Dat gaat hand in hand met de mo gelijkheid om ervoor uit te kunnen komen dat je homosexueel bent. En dat hangt van politie len is een zaak waar wij allemaal hard voor werken", vertelt Peter van Weert. „Dat la- boe moet worden doorbroken. Maarjt kunt dat op verschillende manieren doei wanneer het terzake is, dan is het goed, li pas en te onpas, en dan moet je uitkijken en provocerend, dat werkt als een boem:- rang. Het gaat bij de Roze Driehoek ecbl om een hele kleine groep, landelijk zijn t: misschien twintig mensen bij aangesloten alhoewel ze net doen alsof ze een achterban hebben". Terug naar de werkgroep. Van Weert zeg dat deze 'emancipatie-vereniging' qua aait streeft naar haar eigen opheffing. Maal snel zal dat niet gebeuren. „Niet voel 2000, daarvan ben ik overtuigd", zegt del politie-inspecteur. „We willen onze doe I stelling op twee manieren bereiken. Alle: I eerst hebben we een interne taak: de bol mosexuele politie-agent moet voor zijn tl haar geaardheid durven uitkomen. Datil moeilijk. Voor velen is dat een oplucht®I Een van onze leden verzuchtte: 'Ik w;.| dat dit tien jaar geleden had bestaan'". Extern wil de werkgroep bij de hetei-l sexuele politiefunctionarissen meer begtfl kweken voor hun homo-collega's. „ïil moeten het beeld wegnemen dat alle bol mo's 'mietjes', slappe mannetjes rJ vrouwtjes zijn. En we moeten wat dos! aan het vooroordeel dat alleen homol constant bezig zijn met het zoeken nel wisselende sexuele contacten". De voorlichting kan het beste door de bi l mo-agenten zelf gebeuren, zo vindt Vul Weert. „Als hier mensen van het COC hl men, spreekt dat toch niet zo aan, want dl weten niet hoe een politie-apparaat weitl Wij weten dat wel, zodat die voorlicht®! beter kan aansluiten". De voorlicht®! kost geld, maar voor dat probleem liji'l binnenkort een oplossing te worden pl vonden. Een landelijk fonds wil een bel hoorlijk bedrag op tafel leggen om de sl cretariaatskosten te dekken. Peter van Weert heeft al heel vroeg in zijtl carrière zijn nek uitgestoken. Is hij tüw bang dat op langere termijn zijn lo< daardoor wordt geschaad? „Bij bepaalde korpsen wel, bij korpsen niet. Hier in Eindhoven is W| geen enkel probleem. Als ik bijvoorbei in Utrecht zou solliciteren ook niet. M»'| in Westbrabantse korpsen weet ik niet ik het zou hoeven te proberen". (Het adres van de werkgroep Politie cn h mosexulateit is: Postbus 1860, 2280 DWRii1! wijk) foto de stem/dick DE boö Door Rink Drost Twee eigenschappen weten te E de SPD-kandidaat voor het bo lierschap, dr. Johannes Rau, waarderen: hij toont zich een o bare optimistische vechter en h een hekel aan dat partijgenot aanspreken met het woord 'Gen meraad). Maar die bewonderin toch weer snel stijgende popula gen hem niet baten. Een veel te lange aanloop voo verkiezingsstrijd, hopeloze vei binnen de rijen van de socialist schandaal bij het vakbonds-wor concern Neue Heimat, dat doo; ringspartijen met succes mede in nen van de socialistische partij schoven, hebben de populariteit1 der Johannes' in ras tempo naar Een jaar geleden nog peilden derzoekers een populariteit van cus uit Düsseldorf, die hoog uitte ven die van de zittende bondskai Helmut Kohl. Intussen zijn de r gedraaid: Kohl scoort hoger dan danks blunders zoals zijn vergeli Gorbatsjov met Goebbels en zij: ken over concentratiekampen in „Dat zijn uitspraken die met me< kleine deuk in de populariteitscui geven", zegt directeur Klaus Li net opinieonderzoekbureau INI hooguit twee weken zijn de mi weer helemaal vergeten." Dat laatste komt volgens hem dat de SPD dit soort blunde doende heeft uitgebuit. Liepelt r: mee de kern van de problemen Rau en zijn partij te kampen hebl De campagne die de SPD sinds vergadering in Neurenberg heef: spreekt de Duitsers niet aan. berg werd het men het eens ovi ma s: ontwapening, milieubes stoppen met kernenergie op term loosheidsbestrijding Allemat doelstellingen. Maar daar spreek zers niet mee aan. Hoe kan Duitsland nu de ontwa £ang brengen zolang de superm; er met over eens zijn En wat ha s je nu roept dat Duitsland ht zonder kernenergie moet stellen 1 hjd zijn er al lang weer andere voorrang verleende bij het betreden H een trap? Uit pure fijngevoeligheid, ;j zelfs maar de schijn te vermijden een onder de rokken te werpen. Ja, de Vries ook met uw Alpinopet op moogt gij mij11 het voorbijgaan een militair saluut btflj gen. Ook met de nylonkous op de kop willen niet dat uw haar in de war gerad-l Etiquette is een web van zorgzaamheid. I W De meeste politiemensen worden gekarakteriseerd als 'confessioneel-conser vatief, supermannelljk en moralistisch'. Tussen macho's horen geen nichten, zo Is de sfeer In de meeste Nederlandse politiekorpsen. - fotoanp aan: zorg dat je eerst geaccepteerd wordt als collega, laat ze pas dan weten dat je ho mosexueel bent". Hij gebruikt met nadruk het woord ho mosexueel in plaats van homofiel. „Homo sexualiteit drukt alleen een sexuele gedra ging uit en is veel breder dan homofilie. Dat begrip houdt liefde tussen sexe-geno- ten in en dat hoeft op zich niet". Degene die het zwijgen over homosexuali teit in politieverband doorbrak, was de Rijkspoütie-postcommandant Jan Eits. Twee jaar geleden vertelde hij in een op zienbarend interview in het blad RP-ma- gazine dat hij homofiel was. Het leverde hem een stroom van reacties op, de meeste positief. In hetzelfde blad vertelde hij on langs dat één van de eerste reacties kwam van de algemeen inspecteur van het Korps der Rijkspolitie, generaal Frackers. Eits: „Ik geloofde mijn oren niet. De gene raal belde mij om zijn waardering uit te spreken voor mijn positieve verhaal en voor mijn moed om voor mijn homosexua liteit uit te komen. En om een afspraak te maken. Op de dag voor Kerst '84 kwam hij mijn vriend Piet en mij thuis opzoeken. We hebben een fijn gesprek gehad". (RP- magazine december '86). Jan Eits is een van de bestuursleden van de werkgroep Politie en Homosexualiteit, waarvan Van Weert voorzitter is. Het doel van deze werkgroep, waarvan alle leden homosexueel zijn, is de bevordering van de emancipatie van de homosexueel binnen de politie-organisaties. Een overzichtelijke, maar geen eenvoudige doelstelling. Homo sexualiteit is in de meeste Nederlandse po litiekorpsen een moeilijk bespreekbaar on derwerp. Homosexuelen worden beschouwd als 'mietjes': nichterige figuurtjes, die voor het mannelijke politiewerk niet geschikt zou den zijn. Óp homosexuelen wordt een zware psychische druk gelegd. „We weten van twee gevallen dat die druk te zwaar is Door Willem ReIJn Anderhalf jaar terug rondde Peter van Weert, nu inspecteur bij de gemeentepoli tie in Eindhoven en kaderfunctionaris bij het district centrum van dat korps, zijn scriptie over politie en homosexualiteit af. Van Weert constateerde in zijn rapportage dat in de subcultuur van de politiewereld het leven van een homosexueel hard is. De meeste politiemensen worden wetenschap pelijk gekarakteriseerd als 'confessioneel- conservatief, supermannelijk en moralis tisch'. Tussen macho's horen geen nichten, zo is de sfeer in de meeste Nederlandse po litiekorpsen. Peter van Weert (27) is zelf homosexu eel, maar hij is daar pas voor uit gekomen, toen hij enkele maanden bij de Eindho vense politie in dienst was. Hadden de mensen dan al niet gedacht dat hij homo sexueel was, omdat hij zijn scriptie aan dit onderwerp wijdde? „Nou, gedacht, zeg maar verdacht", zegt Van Weert. „Ik heb niet in brede kring la ten weten dat ik homosexueel ben. Ik vond dat ik eerst mezelf als politiefunctionaris moest bewijzen, voordat ik dat vertelde. Anders gaan de collega's overal op letten: alles valt op en werkt vooroordeel bevesti gend. Daarom raad ik collega's ook altijd

de Stem | 1987 | | pagina 26