Yan Himme schrijft Tweede Kamer IN VERBAND MET BARRE OMSTANDIGHEDEN Feest op St. Willibrordschool HCS ZEELAND Weekeinde met veel schaatsevenementen Voorlichting FNT over nieuwe aanpak uitkeringen Schietpartij Goes wordt dader niet aangerekend TOPKLASSE UIT ITALIË •ZATERDAG 17 JANUAR11987 VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAN VRAAG OM MEER AANDACHT VOOR OPENBAARHEID SAS VAN GENT - B en W van Sas van Gent hebben gisteren huis aan huis in hun gemeente een circulaire verspreid, waarin zij inwoners oproepen hun medemensen die door de kou ge troffen zijn te helpen. Officier vraagt psychiatrische behandelingt Terneuzen Kampioenendag kring centrum in Westdorpe Sas van Gent ei Schaatskalender VOOR FUNKTIONELE KANTOORINRICHTINGEN Geraniumstraat 32 4537 RE TERNEUZEN Telefoon 01150-17342 Gemeente moet parkeerplaats creëren bij Cadzand-Bad Zaamslag JATERDAG 17 JANUARI NA DE oorlog schakelde ticulieren man en macl vende provincie weer of kracht was voldoende vol Vergade Kamer v|nj Koophandi ij Plaatselijk nieuws barden burg Philips Ternei beloont idee 10.000 guldei Bre: IJze Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het Terneuzense raadslid A. van Himme (Links Per spectief), gaat een brief schrijven naar de fracties in de Tweede Kamer. Hij vraagt daarin bij de herziening van de gemeentewet rekening te houden met het probleem van de ter inzagelegging van besluiten en agenda's van verga dering van B en W. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft hem in het onge lijk gesteld in het conflict met B en W over de ter inzagelegging van bovenge noemde stukken. Die uitspraak heeft een voorlopig karakter, en Van Himme is van plan het zogenaamde 'bodemge schil' te gaan uitvechten bij de meer voudige kamer van de Raad van State. De nieuwe gemeentewet zou de uit spraak van de Raad van State echter kunnen achterhalen, als de Tweede Kamer besluit individuele raadsleden het recht te geven de door Van Himme gewenste informatie op te eisen. De raad oordeelt dat Van Himme niet onevenredig wordt benadeeld door geen inzage te hebben in de stukken van het college. Zij stelt dat Van Himme de onderwerpen waarover hij iets wil weten bij hun naam moet noe men voordat B en W hem moeten in formeren. Anders is er volgens de raad sprake van 'een onbegrensde verschei denheid van onderwerpen'. De raad is het met het argument van B en W eens, dat een agenda van een collegeverga dering geen bestuurlijke aangelegen heid is. Verder wil de raad zich niet mengen in de politieke verhoudingen tussen het college en Van Himme. In het ontwerp van de nieuwe ge meentewet staat dat de raad zelf be paalt welke stukken in de openbaar heid komen. Van Himme wil nu dat onder 'de raad' ook individuele raads leden worden verstaan. Sas van Gent gaat getroffenen helpen Van een onzer verslaggevers Door de barre winterse omstandigheden kan het voorkomen dat met name bejaarden in een zorgwek kende toestand geraken, aldus het college. Als buren of familie niet in staat zijn de helpende hand te bieden, kunnen zij een beroep doen op de gemeente. B en W van Sas denken dat problemen met de verwarming, het water en tekort aan voedsel het meest zullen voorkomen. Bij de circulaire zit een geelgekleurde kaart, die de mensen voor het raam kunnen hangen om buurtbewoners te attenderen op het feit dat ze hulp nodig hebben. Hulpbe hoevenden kunnen ook bellen mert het stadskantoor (tel:2020) en 's-avonds en in het weekend met het alarm nummer 01180 - 33333. Wethouder L. Marquinie: „Waar nood is moet hulp gege ven worden. De kou is nu zo erg dat we niet graag zouden hebben dat inwoners van Sas van Gent kreperen. We moe ten niet afwachten tot er iets ergs gebeurt. Het gaat dan ook om een preventieve actie". Er zijn tot nu toe geen ernstige gevallen waarin mensen een beroep deden op de gemeente bekend. „Gelukkig maar", zegt Marquinie. Hij is samen met gemeente secretaris W. Zwartelee en de afdeling welzijn van de ge meente de initiatiefnemer voor het 'noodplan'. De ambte naren in buitendienst hebben de opdracht gehad op eventu eel voor het raam gehangen gele kaarten te letten en daar onmiddelijk melding van te maken. Aan hulp van de ge meente zijn geen kosten ver bonden. „De oproep is in eerste in stantie een oproep naar de mensen toe om buren- en fa miliehulp te stimuleren", be nadrukt Marquinie. „De ge meente grijpt alleen in als er sprake is van echte noodge vallen. Niet iedereen kan zo maar een beroep doen op ge meentelijke hulp". MIDDELBURG - Een problematische relatie, een buitenlander die zich na twintig jaar in Nederland nog steeds 'ontheemd' voelt, getreiter en een koffer vol wapens: dat waren de ingre diënten die op 3 oktober van het vorig jaar in Goes escaleerden tot een schietpartij, waarbij een man uit Oosterhout zwaar ge wond raakte en zijn vriendin een schotwond opliep in een voet. Vrijdag stond de schutter (de 40-jarige D. D.) hiervoor in Middelburg terecht, waar offi cier van justitie mr. Boogers in de lijn van het psychiatrisch rapport concludeerde dat de schietpartij D. niet kon wor den aangerekend. Op grond hiervan eiste hij ontslag van alle rechtsvervol ging voor de poging tot dood slag die de man ten laste was gelegd. Voor het bezit van de wapens (waaronder een half- automatisch geweer, een re volver en een alarmpistool met bijbehorende munitie) eiste hij een gevangenisstraf van vier maanden. Daarnaast zal D., als het aan de officier van justitie ligt, geplaatst moeten worden in een psy chiatrisch ziekenhuis voor be handeling, die de kans op her haling in de toekomst moet uitsluiten. De schietpartij betekende het einde van een turbulente periode, waarin D. twintig jaar lang verkeerd had. In Zwitserland had hij indertijd een Nederlandse vriendin le ren kennen met wie hij zich, na enige omzwervingen, in Goes vestigde. Vanaf het begin werd de relatie gekenmerkt door een 'spel' van aantrekken en afstoten en lange tijd leefde het paar dan ook letterlijk naast elkaar als buren, waarin het enige werkelijke contact beider kind betrof. Om aan de problemen een eind te maken verhuisde D. begin vorig jaar naar een ge- Ruilbeurs - Vandaag, zater dag, kunnen verzamelaars van postzegels, munten, ansicht kaarten, sigarenbandjes, stic kers en dergelijke terecht in het Terneuzense Zuidland- theater. De ruilbeurs wordt van 10.00 tot 16.30 uur gehou den. meenschappelijke kennis in Oosterhout, maar in het gezin van deze 58-jarige man bleken de problemen nog groter. Ten slotte besloot D. te vertrekken, maar hij wilde nog eenmaal zijn kind bezoeken. Met een volgeladen auto (waarin ook een koffer met wapens die hij nog bewaard had uit de periode dat hij als commando in zijn thuisland had gediend) arriveerde hij in Goes, waar hij tot zijn verbijs tering de kennis aantrof bij de moeder van zijn kind. „En die man gedroeg zich als baas in dat huis, waardoor ik me verschrikkelijk getrei terd en vernederd voelde", al dus D. Buiten op een parkeer plaats schoot hij vervolgens een van zijn wapens leeg op de auto van het slachtoffer, dat net op het punt stond met de vriendin naar Oosterhout te vertrekken. De man werd onder meer getroffen in de linker schou der en de hals en kon op het nippertje door chirurgisch in grijpen worden gered. De vrouw kreeg een schotwond in een enkel. D. verklaarde later tegenover de politie dat hij nooit het plan had gehad zijn 'kwelgeest' te doden: tot het uiterste getreiterd had hij een van zijn wapens gepakt om de man 'schrik aan te jagen'. Na het eerste schot in de auto wist hij niet meer wat hij deed en de psychiater conclu deerde dan ook tot een vol strekte ontoerekeningsvat baarheid op het moment van de daad. De koffer met wapens had D. twintig jaar lang als een geheim gekoesterd en nie mand wist dan ook van het be staan van die wapens af. „Als ik ze niet toevallig bij me had gehad, stond ik hier nu niet", zo besloot D. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Van onze duivensportmedewerker WESTDORPE - De kring cen trum Zeeuwsch-Vlaanderen van de afdeling Zeeland van de ZNB houdt vandaag, zater dag in het verenigingsgebouw Concordia te Westdorpe de jaarlijkse kringkampioenen- dag. De zaal is voor het publiek gratis toegankelijk en in de middaguren is er een verko ping van bonnen die recht ge ven op een jonge duif broed 1987, die door de deelnemers aan de organiserende vereni ging Volharding geschonken zijn. Tijdens een gezamelijk di ner in café Het Oude Raedhuis zullen de verschillende kring kampioenen hun prijs in ont vangst mogen nemen. Een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Sas van Gent zal namens die gemeente een tinnen bord uitreiken aan de inzender van de mooiste duif. De Vrede - Ten bate van het 100-jarig bestaan van de dui- venmij De Vrede houdt die vereniging zaterdag 24 januari een duivenverkoop in zaal Re seda. Aanvang 19.00 uur. Op verschillende plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn deze week ruilbeurzen voor schaatsen gehouden. Deze in sporthal 't Zwaantje in Terneuzen werd zeer druk bezocht. - foto de stem/cor j. de boer Van onze correspondent TERNEUZEN - Tot opluchting van velen is de ijzig koude wind verdwenen. Een uit komst ook voor de talloze schaatsliefhebbers, vandaag en morgen kunnen meedoen aan tal van wedstrijden en toertochten, of individueel hun baantjes trekken op de ijs vlaktes, die er in de meeste ge vallen goed bij liggen. ZATERDAG Aardenburg. Stierskreek een prestatietocht die om 13.30 uur begint, minimale afstand te rijden 5 kilometer. Iedere deel nemer ontvangt een medaille met ingegraveerde afstand die is gereden Hoek. 'De grote prijs van Hoek', Een klassementswed strijd over drie afstanden. Aanvang 11 uur een marathon met een loopstart Een snel heidswedstrijd over 160 meter op de voorste kreek die om 13.30 uur begint en tenslotte om 19.30 uur een wedstrijd van een half uur schaatsen plus één ronde. Inschrijven voor deelname van 9.30 tot 10.30 in cafe De Instuif te Hoek. Oostburg. Het Grote Gat, van middag om 14 uur schoonrij- den voor paren en individue- len. Tegelijkertijd tevens wed strijden voor de jeugd van 6 tot 16 jaar. Hoofdplaat. Kreek aan de Oostlangeweg van 10 tot 12 uur wedstrijden voor de school jeugd. 13 tot 15 uur voor de ouderen. Organisatie Ouder vereniging basisschool De Hooge Plaat. Terneuzen. Otheense kreek 11 uur wedstrijden voor de jeugd vanaf 6 jaar. 13 uur aanvang toertochten inschrijven hier voor is mogelijk tot 15 uur. Schoondijke. 14 uur, Mini elf stedentocht voor de jeugd in de leeftijd van 6 tot en met 15 jaar op de Molenkreek, inschrijven voor deelname vanaf 12.30 uur. Sluis. Vanaf 8.30 uur Toertocht Sluis-Brugge-Sluis. ZONDAG Hoek. Op de Braakmankreek een marathon over 42 kilome ter, start 14.30 uur. Inschrijven van 13 tot 14 uur in het ADOR- sportcentrum aan de jachtha ven. Hulst. IJsclub De Brug houdt de Reynaerttocht 1987. Een toertocht op de binnenvest te Hulst. Hiervoor is het traject Graauwse Poort-Gentse Poort geprepareerd, een afstand van 2,5 kilometer. Dit traject kan zo vaak als men wil worden afgelegd tot een maximum van 50 kilometer. Aanvang van dit evenement 13 uur en men kan inschrijven tot 16 uur. Kloosterzande. De voetbalver eniging Hontenisse houdt een toertocht op het ijs van De Vo gel. De start is te Kuitaart waar men vanaf 13 uur het ijs op kan. Minimale afstand te rijden 5-, maximaal 60 kilome ter. Zandstraat. 13.30 uur, wijkver- eniging De Straete houdt op de kreek bij de boerderij van de familie Perdaen een afvalwed- strijd waarbij prijzen zijn te winnen. Sluis. Toertocht Sluis-Brugge- Sluis vanaf 8.30 tot 15 uur. Aardenburg. Clubkampioen schappen op de Stierskreek, aanvang 13.30 uur, kortebaan wedstrijden. Leerkrachten in de sketch 'Gymnastiek'. TERNEUZEN - Door het koude weer gedwongen binnen te blijven, vierden leerlingen, personeel en ouders giste ren het 30-jarig jubileum van de ba sisschool St. Willibrord in Terneuzen. De inspanningen voor de groots op gezette vossenjacht bleken echter voor niets te zijn geweest. De Siberische temperaturen van nu zijn immers niet echt geschikt voor buitenpret. Dat on derdeel van het feestprogramma is naar het voorjaar verplaatst. In de middaguren was het de beurt aan de leerkrachten om hun leerlingen te vermaken met verschillende sket ches. daarna was het 'limonadebal'. - foto wim k00yman Het hoogtepunt in de jubileumvie ring kwam 's avonds met de opvoering van de komische musical 'Paniek in de luie lift', opgevoerd door de leerlingen uit de hoogste groepen. De jongste pu pillen van de Willibrordschool traden in het voorprogramma op met toneel stukjes. Ook de ouders van de leerlin gen vermaakten zich daarbij prima. (ADVERTENTIE) in vele uitvoeringen leverbaar KANTOORMACHINES COMPUTERSYSTEMEN OFFICE SUPPLIES Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Sommige groepen van uitkeringsterechtli lopen eind deze maand forse financiële klappen op. Jie kla vallen vooral in de groepen mensen boven 47,5 jaar (ie moe teel in de zogenaamde interim WWV-regeling vallen Vanaf 1 januari wordt, in tegenstelling tot vroeger, ook gelet op het neveninkomen van de partner. Die worden dan voor het grootste deel ge kort op de uitkering. „Volgens de eerste berichten belopen de inkomensverschil len in deze groep tussen de vijftig en de duizend gulden per maand", aldus de FNV Zeeland, die besloten heeft in de provincie een aantal voor lichtingsbijeenkomsten voor zijn leden te beleggen. Eén Zeeuwse gemeente (Tholen) heeft inmiddels de staatssecretaris een brief ge schreven en gevraagd om een overgangsmaatregel om de ge volgen van deze stelselwijzi ging minder hard te laten aan komen. Overigens worden er meer mensen geconfronteerd met Van een onzer verslaggevers CADZAND-BAD - De ge meente Oostburg moet van alle raadsfracties zo snel mo gelijk er voor zorgen dat er bij Cadzand- Bad een extra par keerplaats komt. Dit vragen die fracties in een brief aan het college van B en W. Het lukt de gemeente niet om in de omgeving van de strandkerk een terrein te ver werven om te gebruiken als parking. Lange tijd zag het er naar uit dat dat Oostburg wel zou lukken, maar de bespre kingen hebben niets opgele verd. Door de reconstructie van Boulevard de Wielingen en het verdwijnen van de parking bij de Vlamingpolder ziet het er naar uit dat er straks, tijdens het zomerseizoen, veel te wei nig parkeerplaatsen zijn bij het kustdorp. De vier fracties willen ook van het college horen waarom men er tegen is dat een pro jectontwikkelaar bij Cadzand- Bad een zwemparadijs, een soort Sporthuis-Centrum, bouwt. De ondernemer heeft enige tijd terug de gemeente laten weten dat hij een golf slagzwembad en vakantiehui zen daar wil bouwen, maar in verband met de beleidsafspra ken heeft het college geen toe stemming gegeven. Na de verkiezingen kwamen CDA, VVD en PvdA overeen dat er de komende tijd rust moet heersen langs de kust, dat er geen nieuwe recreantie- projecten mogen bijkomen. DW - De eindstand in het clubkampioenschap van de kaartvereniging DW is als volgt: 1. C. van Doorn 538 pun ten, 2. F. Smolenaers 508, 3. J. van Doorn 506, 4. A. de Zeeuw 500, 5. N. Knol 490, 6. J. van Doorn 487, 7. J. de Koeyer 483, 8. H. van de Voorde 473, 9. M. de Vos 462, 10. M. Michielsen 458 punten. financiële achterutgang mensen met een VAO-u ring is al een inbmens schil van tweehondrd geconstateerd. „De lange moedens van de FIV uitkering tamelijk ;hao! gaat worden lijken t wo: bevestigd", zo wordt ge: „Sommige uitkeringgen tigden hebben tot huive: zing meer op hun rekeinj stort gekregen, zone: iemand daar op dit ra een verklaring voor kt ven". Om de FNV-leden goo te bereiden op de stelselfe ning, worden in januari: bruari bijeenkomsten |1> den. In Zeeuwsch-Vlaais luidt dit programma als 21 januari: De Engeli Sas van Gent (19.30 uur) 26 januari: De Ambassi Oostburg (19.30 uur) 28 januari: De Halls, (19.30 uur) 5 februari: HoutenkK Hulst (19.30 uur) 10 februari: Terneuzei renbeweging (19.30 uu 19 februari: Terneiftt Ster, 20.00 uur. De ti In de grote expositieruinw bliotheek zijn tot en met derd foto's te zien, die een land in de jaren 1945-195 selectie uit een schenking] tieven uit het archief var blad, die de bibliotheek d] ving. Bij de opheffing in 19621 christelijk getinte Zeeuv hoofd-redacteur Jan Breii mee naar Friesland, waar i Friesch Dagblad. Van wie meer te achterhalen. Ooh niet te geven. Door Emile Machines bijna niet, die hadden in veel gevallen de oorlog niet overleefd. Gewa pend met schop, troffel, ha mer en beitel bouwden de Zeeuwen hun land weer op en sloopten ze tevens de meeste restanten van de oorlog, de bunkers langs de kust. Op een van de foto's ziet de toeschouwer een le gertje arbeiders zo'n bunker te lijf gaan. Het enige ver voermiddel is een kruiwa gen. De foto laat niet alleen zien hoe de sporen van de oorlog werden verwijderd, maar ook de rust en gemoe delijkheid die er toen heer ste. Het was de tijd dat de uurlonen nog relatief laag waren. Overheid, werkge vers en bonden wilden eerst het land opbouwen en daarna pas praten over de inhoud van het loonzakje. Vooral een foto uit begin jaren '50, genomen in Brou wershaven, toont de rust. Arbeiders komen 's middags en samen bij het standbeeld Wa van Jacob Cats en kletsen de wat. Hoewel een 38-urige de werkweek toen nog volsla- is gen onbekend was, hadden rus de mensen de tijd om tussen de middag even de fiets te pakken en naar een centrale Hl plek in het dorp te rijden en daar elkaar de laatste nieuwtjes te vertellen. zijt TERNEUZEN - De van Koophandel en F: voor Zeeuwsch-Vla houdt vrijdag 23 jani algemene ledenvergadi het gebouw van de Kan Op de agenda staa' andere een bestuur zing. Na afloop houdt ter H. Kok een nieuwja: en de heer De Potter g£ toelichting op de Enqui gionale Bedrijfsontwikl De vergadering begii|| 14.00 uur. Van een onzer verslagg TERNEUZEN - Philip opnieuw werknemers vestiging in Terne loond voor goede ideeën R. de Kort, die werkt assemblage-afdeling SL-lampen, kreeg van' teur N. Kramer een naW van 10.000 gulden. Hij een methode om ondei van lampen die van -: il kwaliteit blèren, met van een koperdraadbon een slijpsteeamachine J rustige uurtje te herstel1] J. de Koek en A. RocW| gen allebei eer nabetaWJ 1500 gulden veor een de produktie \an haal verbeterd. Sarren met was het opnierw dit gezamenlijk 5000 mocht verdeler voor de haken van ?L-la koelen, waardeur zij gemakkelijk breen. Alle vier de leren een naam hoog e succesvol inzendt- van' Zo incasseerde Vret in :*1 gelopen veertien jaar liefst 37.000 guldo aan ningen. schenk - Op initiatief van j n aantal Aardenburgers, die Kt steun kregen van het kerkbestuur, is een reke- ng geopend om gelden bijeen ia n®en voor een geschenk mens de parochie aan pas- ton ai Verheije. Dit geschenk «et h aar)Seboden in verband ia 1 6 Priesterwijding van de B Die heeft te kennen ge- I en de gift te willen gebrui- teh V<t°r aanschaf van liturgi- e kleding en een offer- naéu. "seumcommissie - De mu- LT^^mnrissie vergadert aur^38 21 ianuari om 19.30 4e aIn het gemeentehuis. Op Lii^a staat de mogelijke IVri ,lnS van een stichting bur„^n van het Aarden- bet "senm'. Tevens wordt eu erPiaatsen van het mu- nelw Van de Marktstraat naar kt ter sprake gebracht. Achtste puntenschie- PielJ;Sebastiaan: hoge vogel: lp T zij vogels: M. Verploeg bé VrSPjert- grootste aantal (5): (nu-1 tv,<n A- Worst. De stand Vemi~ Lampaert 49 punten, 2. de Vr 3. R. Pielaet 45, 4. hteteVl?end eaiistp - 43, 5. J. Cattoor 37. «mpaeJdfPPenschieting: 1. Th. k Pie^'S van Vooren. Stand: P. van t/ 2-Th Lampaert 19, ^•JCattcmr" 17, 4. M. Verploeg °e Aardenburgse Platti delin Bond wen mene Dorp gadei van toelic vanp Bingo Vrou- Jonge en ee begin 19.30 Wafel de rr kens/( dag, z naar in ve weersi actie 1 financ de aar en uni in Bre den. hhsdas°??missie Komt 1st g 1 Januari bijeen in gemeentehuis. Op de Oud p dag) h enigin

de Stem | 1987 | | pagina 20