fell ruttcnen Itruyk Hardere aanpak schoolverzuim A Ijsgang hindert het scheepvaartverkeer Weerman Willy nisatie NOG GEEN VERHOGING IEGRIP Geldlijsten PLEIDOOI VERENIGING LEERPLICHTAMBTENAREN: Concentratie 'dubbeltje op zijn kant' Seksueel misbruik: eis 18 maanden Botsing Breskens HET WEER ZATERDAG 17 JANUAR11987 Schaatsweer Ipagina ZEELAND 1 Oosters jen beter, i]t. Jalf miljoen schade bij [brand in boerderij |nabij Goes ganisatie- d Dienstcommissie PSD weigert verder overleg MIDDELBURG - Herstructuring van de va rende dienst van de Provinciale Stoomboot diensten in Zeeland (PSD) gaat maximaal bijna twee miljoen op jaarbasis kosten. Daar naast zijn er eenmalige kosten van rond een half miljoen. Bemanningen Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius paü STATEN VERDEELD OVER WATERSCHAPPEN Pas op de plaats Waterkwaliteit Oosterschelde Konvooi-varen Weer in Europa Onderzoek Walsenmolen afgesloten luw^artneHntransport^^^ I breda^^^ personenwagens 076 - 653950 bedrijfswagens 076 - 877850 VAN ZEELAND T27 io% Van onze correspondent uwES - Een felle uitslaande lüand heeft donderdagavond l{iat een landbouwschuur aan Ije Oostweg in de gemeente Igoes in korte tijd volledig ver- 130est. De schade wordt door I je politie geraamd op een half miljoen gulden. 1 Behalve zes landbouwvoer tuigen kwamen ook tien vaar- lien (twee-jarige koeien) in de Ivlammen om. Het in de nabij heid staand woonhuis kon horden behouden, maar het I liep wel rook- en waterschade op. De brandweerkorpsen van Icoes en 's-Heer Arendskerke Itetreden de vuurzee met liroot materiaal, doch konden Igiet voorkomen dat de schuur I volledig in de as werd gelegd. ■Eigenaar G. R. uit 's-Heer I Arendskerke is tegen brand I verzekerd. De oorzaak van de td is niet bekend. TRAAT 10-14 MEDERLAND TLX.: 54834 ijn een bedrijf waar een team van ousiaste medewerkers dagelijks staat om een grote groep illateurs te bedienen, ïenteel zijn wij druk doende om marktbenadering en onze dienst ning aan te passen aan de eisen deze tijd en onze verwachtingen de nabije toekomst, it kader zullen er enkele shuivingen binnen onze verkoop nisatie optreden. Jaar dat wij ter aanvulling van onze ige bezetting zoeken naar een lewerker (m/v) voor onze binnen st. and met een jaarlijkse atie omvat thans 100 izoen worden 50 tot 60 ie aanleiding om met I en personeelbeleidde it contact gezocht met aarden gelden: an praktische vorming perso- anisatiebeleid van HBO-"1' var brede praktische ervarinS net loonadministratie jaar. en - m/v - worden uitger0^ Lelijke sollicitatie met curric"' den aan drs A.A. van Gils"3 liastraat 22, 4811 EK Bred, oon 076-225333 - of bij J auwburg, hoofd adminisW1' i 076-288000 - kunnen e informaties worden verW lologisch onderzoek kan oe je selectieprocedure. Der GRP. Van een onzere verslaggevers TERNEUZEN - De Nederlandse Ver eniging van Leerplichtambtenaren wil dat het schoolverzuim strenger wordt aangepakt. Vorige week kreeg de offi cier van justitie in Middelburg nog twee gevallen van schoolverzuim na vakantie uit Terneuzen op zijn bureau. Volgens P. van Rooij, chef van de af deling onderwijs in Terneuzen, komt schoolverzuim na afloop van de vakan tie slechts incidenteel voor. De twee ge vallen op de openbare basisschool de Golfslag waren de enige in Terneuzen over 1986. „Maar landelijk gezien neemt het schoolverzuim steeds meer toe", zegt Van Rooij. Schoolverzuim wordt door het be trokken schoolbestuur gemeld aan de leerplichtambtenaar van de gemeente, want formeel bestaat er een meldings plicht. Deze onderzoekt of er sprake is van moedwillig van school wegblijven. Als dat inderdaad zo is, mag de ambte naar proces-verbaal opmaken en geeft hij het geval door aan justitie. De offi cier van justitie beoordeelt dan of ver volging noodzakelijk is. Schoolverzuim is een overtreding en wordt in de meeste gevallen met een geldboete be straft. „Zo'n proces-verbaal wordt uiter aard niet voor de flauwekul opge maakt. Als de zaak geseponeerd wordt door de officier, schieten we er natuur lijk weinig mee op. Een nadeel van de huidige gang van zaken is ook dat alles zo lang duurt. Dat werkt nadelig als sanctie en het helpt niet mee om vol gende gevallen te voorkomen. Daarom is de Vereniging van Leerplichtambte naren al geruime tijd bezig ervoor te zorgen dat de rechterlijke macht er korter op gaat zitten", aldus Van Rooij. Er bestaan ook uitzonderingen waarin kinderen toestemming krijgen langer van school weg te blijven. Kin deren van buitenlanders krijgen vaak ontheffing als zij om bijzondere rede nen langer in hun geboorteland moeten blijven, bijvoorbeeld wegens ziekte of een sterfgeval in de familie. Kinderen wiens vakantie niet goed samenvalt met die van hun ouders kunnen in be paalde gevallen ontheffing krijgen, maximaal tien dagen. Zij moeten dan wel met een werkgeversverklaring ko men. TERDAM TILBURG Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - De dienstcommissie van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) is woe dend ovr de formulering van het ontwerp-staten- voorstel over de reorga nisatie bij het varend personeel. Volgens secretaris J. Mak komt de tekst van het voorstel niet overeen met de op 7 januari in ge organiseerd overleg ge maakte afspraken. Toen kon de dienst commissie akkoord gaan met de formulering: zes tien ploegen op basis van 264 formatieplaatsen, een aantal dat op termijn zou terug gebracht worden tot ergens tussen 264 en 250. „Nu is die afspraak verdraaid en is men ge lijk op 250 formatieplaat sen gaan zitten. Dat is voor ons onaanvaard baar. De toezegging dat wij op onze beurt weer zouden meedoen in de werkgroep De Beijl (die herstructurering van PSD voorbereidt) wordt hierbij ingetrok ken. Wat ons betreft is er sprake van een heus en een groot conflict". Herstructurering PSD kost 2 miljoen per jaar Het is uitgesloten dat deze kostenstijging (gedeelte lijk) wordt gecompenseerd door een hogere rijksbij drage. Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen Provinciale Staten niettemin voor de veer- tarieven op dit moment nog niet te verhogen. Dit omdat de dalende olieprijzen in 1986 hebben gezorgd voor een posi tief resultaat en nog onbekend is wat die olieprijzen voor ge volgen hebben in 1987. Wel is duidelijk dat in 1988 de rijksbijdrage in de exploi tatie van de veerdiensten, ten gevolge van diezelfde olieprij zen, drie miljoen gulden lager zal zijn. GS willen, op voorstel van de commissie voor het geor- ganseerd overleg, de structu rele bezetting van de varende dienst vaststellen op 250 for matieplaatsen. Die formatie omvat dan zestien vaste ploe gen (bemanningen), de op roepkrachten en de drie toe zichthoudersfuncties, zoals die in de PSD-begroting zijn ver meld. Het herstructureringsplan wordt 23 januari besproken tijdens een gezamenlijke ver gadering van de commissies voor Verkeer en Waterstaat en Bestuurszaken. De directie van de PSD acht het principe-besluit van GS uit te voeren door inschake ling van een zestiende ploeg die enkele wrijfpunten kan oplossen. De Dienstcommissie van de PSD daarentegen acht het besluit in de praktijk niet uitvoerbaar. De commissie heeft bere kend dat bij invoering van zestien ploegen 264 formatie plaatsen nodig zijn. Het nu on derhavige voorstel zal volgens haar de problemen bij de PSD vergroten in plaats van oplos sen. De commissie schrijft voorts dat het PSD-personeel het langzamerhand beu wordt steeds maar weer commissies en onderzoekbureaus op zijn dak te krijgen. Rust en duide lijkheid in het bedrijf, dat wordt verlangd. (ADVERTENTIE) ssa' Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 CABNAVALS- Van een onzer verslaggevers Middelburg - ondanks '"n hartstochtelijk pleidooi lan gedeputeerde mr. P. "oersma ontstond ook giste- in de statencommissie few eensgezindheid over de omst van de Zeeuwse wa lschappen. t[Pe Statenvergadering van 6 ™ruari zal uitsluitsel moeten j !en' maar niet onmogelijk is voor concentratie op dat oment dan geen meerder- Mm Provinciale Staten is te v'nden. In de visie van GS moet het and waterschappen in Zee- ga. om integraal waterbe- r te kunnen behappen, den teruggebracht tot g* Slechts dan is de wvse waterschapswereld 'eid C'e nocii£e deskundig- en bestuurskracht te ten om ^eze Klus te Kla- jA *o luidt vrij vertaald de """schap van Boersma. Vloek' andere constructie dan 'en Waterschappen is vol- L ^.gedeputeerde uit den wees dan ook het Jhhatief om naast de be- 'hn' t Waterschappen een che commissie te for en het waterbeheer handen en voeten te geven ca tegorisch van de hand. Hij voorspelde zelfs dat een derge- lijke constructie geen konink lijke goedkeuring zou verkrij gen en sprak in dit verband van een 'staatsrechtelijke vloek'. De urenlange discussie in de commissie kwam op gang na dat dijkgraaf Landsheer van het waterschap Walcheren de visie van de Zeeuwse water schappen ('geen concentratie, aantasting van het principe doelcorporatie, langere be- stuurslijnen en veeel duurder apparaat') had uiteengezet tij dens het zogenaamde spreek recht publieke tribune. De PVdA is van mening, wil men het waterbeheer in Zee land aankunnen, er in feite aan één waterschap behoefte is. Met twee kan men zich ech ter wel verenigen. Een meerderheid van de CDA-fractie vindt dat het concentratievoorstel in feite achterhaald is. „Wat concen traties betreft moet pas op de plaats gemaakt worden", al dus CDA-er G. Christiaansen. Ook de WD ziet sterke con centratie niet zitten en me vrouw J. Boogerd-Quaak ver dedigde het D66-initiatief een aparte commissie voor water- kwaliteitsbeh»^ te vormen, die JS. dan moet adviseren aan de Zeeuwse waterschappen. Ook de kleine christelijke fracties streven behoud van de huidige zeven waterschappen na. J. Rentier (SGP) merkte op dat voor concentratie toch geen meerderheid te vinden is en dat GS nog maar eens het probleem van de waterkwali teit moeten uitdiepen. C. van Waterschoot sprak in eerste instanties van een zwak GS- voorstel, en dacht dat een aparte commissie ook zou kunnen werken, mits die bin dende adviezen aan de water schappen kon geven. Boersma zag dit als een uit holling van de waterschappen. Om aan integraal waterbe heer te kunnen doen, moeten de waterschappen zich juist versterken met de nodige des kundigheid, wat dan niet ver snipperd moet worden over zeven stuks. „Wij willen juist sterke waterschappen, reden waarom voor twee is geko zen", zei hij. Overigens wees hij erop dat inrichting van de waterschappen een provin ciale taak was. „Natuurlijk staan waterschappen niet te dringen zichzelf op te heffen." Boersma vond dit echter geen reden de concentratie niet door te zetten. Vergeleken met de toestand op de Schelde-Rijnverbinding is de situatie op de Wester- schelde nog heel gunstig foto marcel bekken Van onze correspondent TERNEUZEN - De scheepvaart op de Zeeuwse wateren begint de laatste dagen steeds meer hinder te ondervinden van de strenge vorst en de harde wind. Op de Westerschelde zijn veel navigatie- boeien door zware ijsafzetting op de boeien ondersteboven gedraaid, waardoor het voor de kapiteins en de schippers van de zee- en bin nenschepen moeilijk wordt om het vaarwater op te zoeken. Ook dreven enkele boeien uit hun positie, wat het navigeren - vooral tijdens de nacht - extra moeilijk maakt. De lichtboeien die in hun normale stand bleven drijven, bleken de kou niet aan te kunnen en doofden. Vooral op het traject Hansweert - Bath wa ren er veel problemen met de betonning. De betonningsvaartuigen Vlissingen en Honte van de dienst vaarwegmarkering uit Vlissin gen zijn donderdag en vrijdag continu bezig geweest om de gekapseisde boeien weer recht te trekken en het ijs van de boeien te kappen, wat met de overslaande golven voor de be manningsleden van deze schepen geen gemak kelijke opgave was. In de handelshaven van Walsoorden kwam veel drijfijs te liggen. De schipper van het Bel gische binnenschip Carmen (571 ton), die in de haven 490 ton gerst had gelost, vroeg vrijdag middag om assistentie van de sleepboot Alfa van het bergingsbedrijf Polderman bij het verlaten van de haven. De schipper van het 55 meter lange schip dacht dat hij niet op eigen kracht de haven kon verlaten. Stroomvoorziening Door het strenge winterweer raakte ook de stroomvoorziening van de radartoren Saef- tinge op de Westerschelde in moeilijkheden. De brandstoftoevoer van de dieselmotoren be gon door de lage temperatuur te vlokken, waardoor de motoren uitvielen en de radarto ren enkele uren uiten gebruik is geweest. Personeelsleden van de maritieme signale ring uit Vlissingen hebben vrijdagmiddag de storing zoveel mogelijk verholpen, waarna de radartoren weer normaal kon functioneren. Op de Oosterschelde komt veel ijs voor; het varen daar is alleen mogelijk in konvooi of met behulp van sleepboten of ijsbrekers. Rijkswaterstaat heeft tijdens de nacht de scheepvaart ontraden om het vaarwater tus sen de haven van Wemeldinge en Volkerak- sluizen te bevaren. De Zandkreek bij de sluize-j van Kats is on- Boeien blijken bijzonder slecht tegen deze kou te kunnen - foto s. c. Aidis bevaarbaar, terwijl op het Veerse Meer het varen erg moeilijk is. De lichtboeien op de vaarwegen op de Oosterschelde zijn geheel op genomen, terwijl de overige betonning onbe trouwbaar is. Rijkswaterstaat heeft met diverse sleep bootmaatschappijen contracten afgesloten om het ijs op de vaarwegen in de Zeeuwse wate ren te breken, zodat de scheepvaart zo lang als mogelijk is kan blijven doorgaan. De sleepbo ten Breezand en Tijger waren vrijdag bezig met konvooi-varen op het Schelde-Rijnka- naal, terwijl vanaf zaterdag de sleepboten Hector, Rilland en Beveland ook worden inge zet. De Rotterdamse rederij Van Ommeren heeft met de sleepdienst Multraship uit Ter neuzen een contract afgesloten om schepen van deze rederij op het traject Volkerak - We meldinge - Kreekraksluizen te laten assisteren door de sleepboot Viking van 1320 pk, die door Multraship in charter is genomen. Vrijdag was er door de toestand van de vaarwegen weinig aanbod van schepen voor de sluizen van Wemeldinge Hansweert. Na het verdwijnen van de och tendmist iets bewolkt met ge leidelijk bredere opklaringen. Zwakke of matige noordoos- ten- of oostenwind. Maximum temperaturen van min 4 tot min 8 graden. Minima van min 10 tot min 17 graden. Vooruitzichten zondag t/m woensdag: aanhoudend maar geleidelijk minder strenge vorst. Aanvriezende nevel of mist 's nachts en 's morgens. Eerst weinig of geen sneeuw, maar kans op meer sneeuw aan het einde van de periode. De ergste kou is voorlopig voorbij. We krijgen dit weekeinde zeer rustig winterweer. Weinig wind en temperaturen van 3 overdag en - 8 's nachts. De sneeuwkansen blijven aanwezig, maar van daag en morgen zijn die erg klein. De totale situatie ziet er als volgt uit: Het enorme hogedrukge- bied boven Scandinavië en West-Rusland blijft vast op zijn plaats. Maar aangezien een uitloper daarvan ons heeft bereikt en het depressiegebied boven de Middellandse Zee vrijwel is ver dwenen, zijn de luchtdrukverschillen opgelost. Dat betekent dat de harde en bijtende koude noord-oostelijke wind is geluwd. Daardoor worden de temperaturen veel dragelijker. Toch blijven die veel lager dan de gemiddelde waarden. Normaal is het over dag 3,8 graden boven nul en 's nachts rond het vriespunt. Kort samengevat, morgen en waarschijnlijk nog de gehele week rustig winterweer, veel zon en voorlopig weinig kans op sneeuw. Overigens zijn er deze week, in tegenstelling tot wat iedereen dacht, geen records gesneuveld. Op 26 januari 1942 werd in De Bilt een dagrecord gevestigd van precies 11 graden onder nul. Woensdag werd exact 10.6 graden onder nul gemeten. Ook het absolute kouderecord in Nederland, dat in de nacht van 10 op 20 januari 1942 in Winterswijk werd genoteerd met 27,4 graden on der nul, is niet eens benaderd. Dat is een absoluut recórd sinds men in 1848 begon met het optekenen van weer-gegevens. Maar de winter is nog jong, nog niet eens een maand oud... Ook in lan den om ons heen werden geen recordcijfers bereikt. Deze week was het in Warschau 's middags om twaalf uur 19,5 graden onder nul. Een ander Pools weerstation gaf een middagtemperatuur aan van 24,5 graden onder nul, Helsinki 30 graden en Noord- Lapland gaf 35 graden onder het vriespunt door. Dan de vraag waarom ligt er op de Wadden zoveel sneeuw - op Vlieland bijvoorbeeld 80 centimeter - en in de rest van Neder land niet? Dat is verklaarbaar. De koude oostelijke wind werd eerst boven de Oostzee opgewarmd, daalde daarna in tempera tuur bij passage van Denemarken en Noord-Duitstand en werd door het nog warme Noordzeewater opnieuw, maar ditmaal sterk, opgewarmd. Dan onstaat de ideale situatie voor vorming van sneeuwbuien. Als de wind afgelopen dagen naar het noorden was gedraaid, hadden wij ook forse sneeuwval gekregen. Op deze manier - alleen vorst en geen sneeuw van betekenis de ko mende dagen - groeit de kans op de Elfstedentocht snel. De spreuken van deze week: 'Als januari ons brengt strenge vorst, lijden wij des zomers geen honger en dorst.'Heeft januari koude en droge dagen, zo zat in februari de winter u plagen. Amsterdam Eindhoven Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kiagenfurt Kopenhagen zwaar bew.. 6gr zwaar bew. .- 8gr zwaar bew. .- 7gr zwaar bew.. 3 gr nietontv..... licht bew. 8 gr sneeuw -10gr zwaar bew.. Ogr zwaar bew.. .- 7gr zwaar bew - 8 gr zwaar bew.. 3 gr zwaar bew.. .- 8gr zwaar bew. .- 5gr zwaar bew .-11 gr zwaar bew. .- 3 gr half bew. 4gr zwaar bew.. .- 3gr Lissabonlicht bew. Locarnozwaar bew. Londenzwaar bew. Luxemburg.... zwaar bew... Madridonbewolkt... Malagaonbewolkt... Maiiorcazwaar bew... Maltazwaar bew... Moskousneeuw Münchenmotsneeuw. Nicezwaar bew... Osloonbewolkt... Parijsnietontv. Praagijzei Romezwaar bew... Splitlicht bew. Stockholmonbewolkt... Warschaulicht bew. Wenenijzei 11 gr 2 9r 2 9r - 9 gr 8 gr 11 gr 8 gr 12 gr -11 gr - 7 gr 4 gr - 8gr - 8 gr 11 gr 13 gr -11 gr -12 gr - 6gr MIDDELBURG - Voor seksueel misbruik van een jong meisje (vriendinnetje van zijn dochter) stond de 49-jarige Middelbur ger R. G. vrijdag voor de rechtbank in zijn woonplaats terecht. G., die door een psychiater 'verminderd toerekeningsvat baar' werd verklaard, hoorde desalniettemin een gevange nisstraf tegen zich eisen van achttien maanden. Een en ander was begonnen in 1983, toen G. voorstelde naaktfoto's van het toen 11-ja- rige kind te maken. Hij deed dit tegen betaling en het meisje zou hiertegen geen be zwaar hebben gehad. In de loop van de maanden die volg den liep het contact uit op een seksuele relatie, waarbij G. (tot en met mei van het vorig jaar) volledig gemeenschap had met het meisje. Volgens de verklaringen van het kind zou G. de gemeenschap hebben af gedwongen met dreigementen, maar officier van justitie mr. Tempel was van mening, dat de bewijzen hiervoor te mager waren. Wel achtte hij bewezen dat G. zijn 'model' voor haar diensten betaalde. Hoewel de Middelburger ook in het verleden al eens met justitie in aanraking was ge weest in verband met een soortgelijke zaak, achtte de rapporterende psychiater her haling van de feiten uitgeslo ten, zo lichtte hij ter zitting van de strafkamer toe. De maatregel van TBR achtte hij dan ook niet aangewezen, welk advies door de officier van justitie werd opgevolgd. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Van onze correspondent BRESKENS - Op de kruising Buitenlust nabij Breskens verleende J. van de B. uit Aar denburg gisteren geen voor rang aan L.H. uit Valkenisse. Van de B. kwam vanaf de Oude Rijksweg de kruising overgereden toen vanuit de richting Schoondijke H. kwam aanrijden in de richting van de veerhaven. Beide voertui gen werden zwaar beschadigd en moesten ^.worden wegge sleept. SAS VAN GENT - De Rijks politie Sas van Gent/Axel heeft het onderzoek naar de verduistering van geld bij de Sasse meelfabriek De Walsen molen afgesloten. De ex-ver- tegenwoordiger van het be drijf, die verdacht wordt van verduistering van ruim één miljoen gulden, is gisteren op vrije voeten gesteld. Hij heeft inmiddels bekend de afgelopen twee jaar geld van zijn werkgever te hebben verduisterd door minder con tanten die hij van de klanten kreeg, af te dragen aan de kas sier van het bedrijf. Verder gaf hij vaak aanzienlijke kor tingen. Dit deed hij om deze klanten voor het bedrijf te be houden, zo luidt de vers a van de verdachte.

de Stem | 1987 | | pagina 17