UITBLAZEN Kerncentrale Dodewaard heeft 'examenvrees' Jaruzelski blijkt in Rome een tevreden man Vrees voor een nieuwe schoolstrijd neemt toe A o Mogelijk kor tegen werkgi tukgoedbedi Engelse winter GOEDE VERHOUDING MET WESTEN NODIG VOOR POOLSE ECONOMIE Jongen door tante op het ijs vermoord VERVANGERSREGELING ZORGT VOOR CHAOS IN HET BASISONDERWIJS ACHTERGROND SNELLE VOORBEREIDINGEN GETROFFEN VOOR INSPECTIE DOOR ATOOMAGENTSCHAP! Èfiü vermogensrecht Brai bek Zilv WIM KOCK el'. DE man bij wie ik iedere donderdag morgen de opinie bladen ophaal, had zelf duidelijk zin in bezighe den buiten. Terwijl ik ach ter de winkel genoot van dampende, vers gezette koffie had ik hem al min stens drie keer tegen klanten horen zeggen dat het gezond weer was. Die lucht doodt alle bacteriën. „Als ik jou was", zei hij toen hij me de plastic tas met bladen overhandigde, „ging ik vandaag een reportage maken over hoe het de vogels vergaat of hoe de herten het stellen in de kou." De kou is het gesprek van de dag. Woensdagavond zei mijn vrouw: „Als ik al dat ge doe over de winter zie, op de te levisie en in de krant, dan moet ik denken aan een Engelse hit tegolf." Toen ze merkte dat ik het verband niet onmiddellijk zag lichtte ze toe: „Als het daar tegen de 30 graden loopt, weten ze van opwinding niet meer wat ze moeten schrijven en filmen. Dus pakken ze alles." Ik be greep wat ze bedoelde. Ze komt 's winters niet in Engeland en heeft dus niet het juiste verge lijkingsmateriaal. „Geloof maar", zei ik, „dat de Engele kranten nu ook kolommen te kort komen om de zoveelste Winter der Winters te beschrij ven." Even later toonde Haye Thomas in het NOS-journaal al de ijzige beelden die de BBC eerder op de dag geschoten had. Beelden ook van zielige Engelse bejaarden bij veel te kleine kacheltjes. Er was er één bij, een vrouw in een leunstoel met de benen gestrekt steunend op een poef of voetenbankje, van wie ik me echt even afvroeg wie haar rok tot boven de knieën had opgeplooid: zij zelf of de cameraman? De opmerking van mijn vrouw over de overdreven aan dacht voor het weer, had me wel even gestoken. Ik dacht aan mijn stukje van dinsdag waarin ik zelf een beetje de draak stak met de winterse superlatieven uit de maandagkranten, maar ook aan het stukje dat mijn vrouw nog niet had gezien, om dat het nog op de pers lag te wachten en dat over mijn be vroren autoruiten ging. Het huidige winterweer, zo moet ik nu zelf ook merken, is nu een maal een voor de hand liggende inspiratiebron. Als je iedere dag een onderwerp voor een column zoekt, ben je soms net een vogel in de sneeuw. Je pikt op wat er mee te pikken valt en de winteronderwerpen liggen nu dik gezaaid. Tja, Engeland. Ik zou er nu best willen zijn want het is al tijd een vermakelijk en ook een ontroerend gezicht de Engelsen te zien lijden. De kunst is er te komen. De havens van Dover, Sheerness en Felixtowe zijn ge sloten. Stelt u zich dat voor! Poolhavens als Hammerfest, Moermansk en Archangel zijn gewoon open, maar Dover, dichtbij de 'Engelse Rivièra', is dichtgesneeuwd. Treinen rijden er bijna niet. Zelfs de autosnel wegen zijn niet gepekeld. De schoolkinderen zijn thuis, de bejaarden blijven in bed. Het imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiM land is verlamd, maar dat bete kent niet dat de doorsnee-Brit bij de pakken neerzit. Hij vecht en klaagt niet. 'I'm coping!' zegt hij trots en met een onder- toon van voldoening. 'Coping E with' kan van alles betekenen E tussen 'de strijd aanbinden E met' en 'zich aanpassen aan'. e Ik heb ze al onder allerlei E omstandigheden zien 'copen'. Tijdens hittegolven en de Grote e Droogte van 1976; in de jaren E van superinflatie; tijdens een E broodschaarste; in de beruchte 'Winter of Discontent' in 1979, toen niet de sneeuw, maar de vakbonden - van huisvuilopha- E Iers tot lijkbezorgers - het land E verlamden. De drukte die de media telkens maken over het grote onheil dat over het land is E neergedaald fungeert als het aanmoedigend juichen van een supporterslegioen. De Brit pakt zelden de oor- zaken aan want dan zou er mis- E schien nooit meer iets zijn om E 'mee te copen'. In elke droge s zomer vallen de drinkwaterre- servoirs droog en bij elke hitte- golf komen de pubs zonder bier te zitten. Elke koudegolf of sneeuwstorm overvalt de Brit- ten alsof het de eerste keer is. E Er zijn natuurlijk uitzonderin- gen om de regel te bevestigen: Maggie Thatcher die de vak- s bonden op de knieën kreeg en de grote waterkering in de Theems, waardoor niet langer E half Londen elk voor- en najaar 1 onderloopt. Ook in *39-'45 - na Duinkerken en de maanden daarop, toen ze het we're co- E ping' opvoerden tot een histo- risch en moedgevend schouw- s spel - vergaten ze gelukkig niet E de Duitsers zelf aan te pakken. Denk niet dat de Engelsman de koudegolf te lijf gaat in ski- jack en moonboots. Als hij zijn tuinpad sneeuwvrij gaat maken E trekt hij zijn wollen jassen over elkaar aan, drukt een oud S tweed hoedje tot over zijn oren E en steekt de voeten in zijn rub- s beren welly's. Daar worden ze E steenkoud in, maar dat is dan E weer een reden om bij het open bruinkoolvuur in de lounge een E hot toddy te nuttigen. Behalve de Britten die echt gebrek lijden (en dat zijn er E voor een modem, westers land E schandelijk veel) genieten ze daar aan de overkant weer met volle teugen van hun kleine strijd tegen de elementen, geïn- E spireerd door de 'Geest van Duinkerken'. Ze zouden niets bever zien dan dat er ook het S een en ander op de bon ging zodat er voor in de rij moest E worden gestaan. Ze hebben elk- S aar weer wat te vertellen, tot diep in het voorjaar. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt28,®01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal. Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. VRIJDAG 16 JANUAR11987 T5 PAGlUi [VRIJDAG 16 JANUAR1198 Door William ten Brink HET INTERNATIO NAAL Atoom Energie Agentschap (IAEA) in Wenen heeft deze week moeiteloos voor elkaar gekregen waar tal van actiegroepen tegen kernenergie zich al ja ren vergeefs voor beij veren. Vanaf woensdag komt er in ons land geen 'atoomstroom' meer uit de stopcontacten. De kerncentrales in Bors- sele en Dodewaard gaan, voor het eerst in de geschie denis van de Nederlandse kernenergie, vrijwel gelijk tijdig uit bedrijf. Tegenstanders van kern energie hoeven zich overi gens geen illusies te maken: het gaat voor beide centrales slechts om maximaal enkele weken. De 'stops' houden verband met de jaarlijks te rugkerende splijtstof wisse ling. Maar in dit geval zeker ook met de gevolgen van een in oktober gehouden inten sieve inspectie van Borssele door een team van het IAEA die, zo bleek vorige week, leidde tot aanzienlijke kri tiek. Borssele zal de komende 'atoomloze periode' daarom niet alleen gebruiken om haar wonden te likken, maar vooral om met spoed een aantal door het IAEA gecon stateerde ernstige tekortko mingen in veiligheids- en controlesystemen te herstel len. In Dodewaard is het nog niet zover: deze centrale maakt zich 'onder hoogspan ning' juist op voor een in- I I I I M JL JK k LSfggjwr jgff" -- De kerncentrale in Dodewaard. FOTO ANP spectie door het IAEA, eind april. „Met de zenuwen van een scholier vlak voor zijn eindexamen", aldus directeur ir. R. van Erpers Royaards van de Gemeenschappelijke Kernenergie Centrale Neder land (GKN), exploitante van Dodewaard, in een gesprek met het ANP. De GKN-directeur, die Do dewaard 'zijn levenswerk' noemt, geeft onomwonden toe dat hij de komende IAEA-inspectie 'met een ze kere nerveuze spanning' te gemoet ziet. Naar aanleiding van het onderzoek in Bors sele zegt hij: „Ongetwijfeld zullen ze ook bij ons wel wat vinden". Maar Van Erpers Royaards maakt er ook geen geheim van dat de GKN erop gebrand is het komende 'IAEA-examen' met een dikke voldoende te laten be kronen. Mede daarom is hij blij dat niet de Betuwse kerncentrale, maar die in Borssele bovenaan het in spectie-lijstje van het atoom agentschap stond. Het rapport vol gedetail leerde kritiek van het IAEA op Borssele komt voor Dode waard bij wijze van spreken dan ook als een geschenk uit de hemel. „Van fouten kun je leren", zegt Van Erpers Royaards, „en het IAEA zal er zonder meer vanuit gaan dat we dat in Dodewaard ook doen. Met de kritiek op Bors sele werken we daar dus nu met man en macht om waar mogelijk nog verbeteringen aan te brengen". Voordat de experts van het IAEA eind april bij Neder lands oudste kerncentrale op de stoep staan, wil de GKN- directeur „zo goed en volledig als maar enigszins kan" vol doen aan alle wensen en eisen die de interationale atoomdeskundigen naar vo ren kunnen of zouden kun nen brengen. „Maar hoe vei lig wij Dodewaard ook vin den, ik verwacht niet dat het IAEA zal zeggen: mijne he ren, volkomen in orde. Ze vinden altijd wel iets". De nauwkeurige inspectie van kerncentrales door het IAEA vindt plaats naar aan leiding van het ongeluk met de kerncentrale in het Russi sche Tsjernobyl. In oktober vorig jaar waren de leden van het 'operational safety review team' van het IAEA twee weken te gast in Bors sele. Het rapport dat naar aanleiding van die inspectie werd opgesteld, is eerder door minister Nijpels (Mi lieu) en staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken - kern fysische dienst-) naar de Ka mer gestuurd. Belangrijkste conclusies daaruit: technisch is Borssele in orde, maar in de sfeer van organisatie en procedures is er sprake van min of meer ernstige tekortkomingen die het predicaat 'optimaal vei lig' danig in de weg staan. De Zeeuwse milieu-organisaties zagen in het rapport een be vestiging van hun bange ver moedens over tekortschie tende veiligheidsvoorzienin gen bij het optreden van ca lamiteiten. Volgens de Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij (PZEM) is daarvan overigens absoluut geen sprake. De directie besloot vorige week echter wel de kerncentrale in Borssele twee weken eerder stil te leg gen dan was gepland in ver band met de jaarlijkse splijt stof wisseling om de door het IAEA meest urgent geachte maatregelen snel te kunnen uitvoeren. Het gaat daarbij onder meer om uitbreiding van het personeel (nu 250 man) met ongeveer 30 werknemers, het op poten zetten van een aan vullend trainingsprogramma voor de werknemers en het verbeteren van verscheidene controle-procedures. Zo wil de PZEM dat tech nici niet alleen hun eigen, maar ook eikaars werk gaan controleren om fouten uit te sluiten. Het wegwerken van door het IAEA geconsta teerde tekortkomingen gaat in Borssele volgens de PZEM vele miljoenen guldens kos ten. Als een dergelijk prijs kaartje straks ook komt te hangen aan de maatregelen die het IAEA voor Dode waard noodzakelijk acht, dan is er volgens Van Erpers Royaards nog geen man overboord. Hoewel die kern centrale met 17 jaar onge twijfeld behoort tot de oudste centrales die ooit door IAEA- deskundigen zijn bezocht en hoewel Dodewaard inmid dels volledig is afgeschreven, is een eventueel noodzakelijk geachte extra investering van ettelijke miljoenen gul dens voor Dodewaard finan cieel geenszins bedreigend. De kerncentrale verkeert ondanks haar respectabele leeftijd volgens de GKN-di recteur nog niet in het sta dium dat met een simpel 'laat dan maar' hoeft te worden afgezien van wat kostbaar der maatregelen. Volgens planning wordt Dodewaard in 1995 definitief gesloten, maar vol eens Van Erpers Royaards kan dat net zo g< 1998 worden. „En al die t levert de centrale schone goedkope energie". Van Erpers Royaards kent dat de kerncentrale] Dodewaard er door leeftijd technisch welli niet helemaal zo uitziet veel nieuwere centrales. IAEA zal hier mogelijk gen aantreffen die bij nieuj bouw niet meer worden t| accepteerd", aldus de Gffl directeur. Desondanks is er op Di waard volgens hem ook nisch niets aan te merkel „Temeer omdat deze centre uitdrukkelijk is bedoeld onderzoekscentrale, dus vu het beproeven van alle moge lijke technieken. Dat is t( aparte van Dodewaard. Ee commerciële kerncentrji dient een heel ander doel" Van Erpers meent dat Dj dewaard ook vóór het bezoei van het IAEA al 100 proces betrouwbaar is. „Dat voor de installaties en v« de mensen", aldus de GKü 1 pTRECHT (ANP) - Het moe- |jerbedrijf van de zelfbedie- •jjgsgroothandel Makro, cRV, houdt goede hoop op een instructieve oplossing voor je verzekeringsproblemen die rijn ontstaan na de branden in diverse vestigingen. Deze branden zijn gesticht om Ma- Ljo te dwingen zich terug te trekken uit Zuid-Afrika. gen woordvoerder van SHV [verklaarde donderdagochtend, dat SHV 'met de rug tegen de muur staat', nadat de Engelse verzekeraar zich heeft terug- J getrokken. Aan zowel de Ne derlandse overheid als de ver- enig ren SH1 nog woo lane stig oplo AMERFOORT (ANP)- Een 7- jarig jongetje is woensdag middag in Amersfoort tijdens bet schaatsen door zijn tante vermoord. Het slachtoffer werd met zes messteken om het leven gebracht. Volgens directeur. Van het ontbrêké een politiewoordvoerder ver- heerde de vrouw in een zeer labiele toe van draaiboeken, documei tatie en andere papieren p» cedures, zoals door het IAEi «tand. in Borssele geconstateerd, in Dodewaard geen sprak zijn 5-jarig broertje, een hulp zijn. „Daar zorgen we nu in de huishouding en zijn 31- voor", aldus Van Erpers. Werknemers in een kern centrale moeten volgens Va iet schaatsen viel de tante Erpers Royaards eigen vei antwoordelijkheid voelen» En zo werkt het niet". (ANPi Door Gerard Kessels DE EEUWIGE donkere bril, het han delsmerk van de generaal, verdwijnt zodra de persconferentie begint. Met een gewone bril op lijkt de heerser van Polen minder streng en wat vriende lijker. De schijn bedriegt echter. „Uw vraag", zegt hij ijzig tegen een journa list, „heeft meer met folklore van doen dan met politiek. Wat U zegt is gro tesk." De inderdaad nogal provocerend gestelde vraag was, wanneer in Polen de laatste poli tieke gevangenen worden vrij gelaten en de dictatuur verdwijnt. Bij dat soort vragen de monstreert Jaruzelski, half mompelend ant woordend, de hardheid die hem in Polen in het eerste gelid heeft gebracht. Een Amerikaanse journalist die voorzichtig informeert, of er in de toekomst in Polen wel licht ruimte is voor een onafhankelijke vak bond a la Solidariteit, wordt ook onverbiddel- lijk afgepoeierd. „De Poolse vakbonden zou den beledigd zijn door uw woorden", zegt de generaal zonder stemverheffing. „Wij hebben onafhankelijke en autonome vakbonden." Ongevraagd krijgt de vragensteller nog te horen dat hij eigenlijk nauwelijks recht van spreken heeft, omdat 'in Amerika de organi satiegraad zeer laag is." Ondanks de onvriendelijkheden is Jaru zelski een tevreden man. Zijn bezoek is een succes geworden. „De verhouding tussen Po len en Italië kan een voordeel zijn voor an dere westerse landen", zo zegt hij. De amnes tie voor het grootste deel van de politieke ge vangenen in september vorig jaar heeft voor Jaruzelski de deur naar het westen weer op een kier gezet. Dat is nodig ook. Voor zijn be labberd draaiende economie heeft de gene raal dringend steun van het westen nodig. In de persconferentie geeft hij dat echter niet toe. Hij is 'geen hulp komen vragen, maar sa menwerking'. De situatie van de Poolse eco nomie is 'ingewikkeld, maar niet wanhopig'. Bovendien kan Polen altijd terugvallen op het oostblok en 'de dynamiek' van de Russi sche economie." Op het economische front lijkt Jaruzelski inderdaad iets bereikt te hebben. Het Fiat- meester in Polen en in tegenstelling tot vil jaar geleden hoeft hij niet meer te vrezend; het pausbezoek het revolutionaire vuur Danzig weer op zal doen laaien. Mag het bezoek geen problemen opleverei heel moeilijk ligt het met de verhouding ta sen de Poolse staat en de Heilige Stoel. Jars zeiski zou graag officiële betrekkingen hek ben. Een pauselijke nuntiatuur dus in Wa: schau. Daarmee zou zijn regime in feite ge'.t gitimeerd zijn door de Kerk. De katholië [OTTERDAM (ANP) kerk vormt in Polen immers het enige werk; lijke machtscentrum naast de communist sche partij. Een pauselijk stempel van geestelijk Het slachtoffertje ging met jarige tante schaatsen op een jeek in Amersfoort. Tijdens ïaar neefje aan en sloeg hem egen het ijs. De hulp in de hun werk naar behoren huishouding die aan de kant doen. „Een veilig gevoel out stond te kijken, ging daarop lenen aan het feit dat je t hulp halen. In haar afwezig papieren goed hebt ingevul jeid loste de tante met een en aan het feit dat collegi alarmpistool eerst zes schoten daar ook nog eens naar kij op haar neefje alvorens hem ken, is verkeerd, gevaarlij met een mes neer te steken. Er waren op dat moment geen andere schaatsers op het ijs. De vrouw meldde zich di rect na de moord op het poli- iebureau van Amersfoort en egde daar een bekentenis af. Zij is eerder onder psychiatri sche behandeling geweest maar nooit met justitie in aan- aking gekomen. DE of pra mot een zak heb list. D< Nati disci Rijb slacl tebr He wijs prak moet een en ve Als men defini De De Ondernemi amse stukgoed bedrijven waarvan rillen ontslaan, overwegen een kort gi en de bedrijven. Dat bevestigde doi keuring zou Jaruzelski een sterke troef: roorzitter van de OR van de haven-arba handen geven in zijn moeilijke discussie irs de plaatselijke kerk. Maar dat is precies oo Volgens Minnaar hebben de de reden voor de huiver van de Heilige Sts «drijven, waaronder de SHB, om officiële betrekkingen aan te gaan. D nogelijk al uitvoering gege- huiver beperkt zich overigens niet tot Polei 'en aan bun ontslagplan door- De Heilige Stoel heeft slechts in twee commi z9 bij het Gewestelijk Ar- nistische landen een nuntiatuur: in Cuba J«idsbureau een 'voormelding' Zuid-Slavië. Ongetwijfeld heeft de paus zich in hetge Dl J ïmni» sprek met Jaruzelski tot tolk gemaakt van» 1 IcIUUUl VUUI Poolse kerk die graag een officiële status» hebben. De Poolse clerus streeft naar «■regeling van soort 'concordaat' met de staat, waarin de p. sitie van de kerk in de Poolse maatschappij vastgelegd. Nu heeft Jaruzelski weliswa: toegegeven dat de katholieke kerk in Poli yan een verslaggevers 'een realiteit is en dat ook zal blijven', ma; dat is natuurlijk nog heel wat anders dansjDEN HAAG - De regering projekt voor de modernisering van de Poolse auto-industrie heeft een nieuwe impuls ge kregen. Maar niet alleen met Fiat-baas Ag nelli en andere industriëlen heeft de generaal over de economie gepraat. Ongetwijfeld is het onderwerp ook ter sprake geweest in het on derhoud met de paus. Jaruzelski hoopt dat Johannes Paulus II heel zijn niet geringe gezag in de strijd werpt om de Amerikanen te bewegen hun economi sche boycot op te geven en Polen opnieuw te helpen. Een verzoek dat bij de Poolse paus ongetwijfeld een willig gehoor heeft gevon den. Johannes Paulus heeft al vaker te ken nen gegeven dat van economische sancties niet zozeer het regiem alswel het Poolse volk de dupe is. De paus en Jaruzelski: nog steeds eikaars tegenpolen. -fotoap Voor weinig problemen zorgt ook het derde bezoek dat paus Johannes Paulus II in juni aan Polen zal brengen. In het Vaticaan heeft Jaruzelski de paus zelfs nog eens uitdrukke lijk officieel uitgenodigd. Dit keer gaat de paus ook naar de Noord-Poolse havenstad Danzig, waar indertijd de onafhankelijke vakbond Solidariteit van Lech Walenza gebo ren werd. Bij zijn vorige bezoek, in 1983, was de stad nog taboe voor de paus. Dat Johannes Paulus deze keer Danzig wel aan doet, is niet zozeer een tegemoetkoming van Jaruzelski als van een demonstratie van de macht van de generaal. Jaruzelski is anno 1987 heer en officiële erkenning. Voor een communistisd leeft het advies gekregen machthebber is het niet zo eenvoudig nieuwe wettenboeken burger- godsdienstige groepering een officiële stad lijk rec|,t voeren. Het ad_ te geven. Niet alleen omdat Marx godsdi® vies komt van een commissie bestempelde als opium voor het volk, ma: van wijzen, die van de rege- ook omdat een communistische partij per 4 ring opdracht kreeg een on- finitie geen andere autoriteit kan erkennen. Merzoek te doen naar de moge- De impasse is dus compleet. Wil Jaruzels! jjkheid van invoering, in het Vaticaan iets gedaan krijgen, dans in betreffende 'boeken hij eerst de positie van de kerk in eigen la» wordt het vermogensrecht ge moeten regelen. Maar die hoge prijs wi!j regeId Kort H alle regels kan de generaal kennelijk niet betalen iie het onderlinge verkeer van dens zijn persconferentie in Rome sprak, hdividuen betreffende be over een'correcte ontwikkeling'in de bete» 1Cer, gebruik en overdracht kingen tussen kerk en staat. De proble# van vermogen: geld, roerend die er zijn, moeten worden opgelost in» en onroerend goed licht van het 'nationaal belang'. Die De in te vo|ren u ken lijken er met op te duiden dat er snel» ,en al damentele veranderingen plaats zullen v» wetgever hoeft slechts de den' üeuwe wetgeving aan te ne tten om invoering mogelijk te ttaken. Het kwam er tot nu te niet van, omdat juristen bch in kampen verdeelden. Door Ad Burger NAUWELIJKS twee weken nadat ze officieel van kracht is geworden, blijkt welk een chaos de invoering van de nieuwe vervangersregeling in het basisonderwijs tot gevolg heeft. Scholen proberen op aller lei manieren onder de conse quenties van die nieuwe re geling uit te komen. Volgens die nieuwe regeling betaalt het Rijk gedurende de eerste of eerste twee dagen niet lan ger de kosten van vervan ging van een zieke leraar. Het gevolg: scholen moeten zelf maar zien hoe ze hun leerlingen gedurende die da gen onderwijs geven. Er zijn scholen, vooral als ze werken met vakleerkrach ten, die dat probleem tame lijk eenvoudig het hoofd kunnen bieden. Als een vak leerkracht (bijvoorbeeld een gymnastiekleraar) aan een bepaalde klas onderwijs geeft, heeft de 'vaste' leraar van die klas 'vrij'. Zo'n leraar kan dan de klas van een zieke collega 'overnemen'. Een andere, maar soortge lijke oplossing is het voor het klassewerk inzetten van de directeur, die, zeker op scho len van enige omvang, meestal is vrijgesteld van lesgevende taken. Hoewel ze er op papier vrij aardig uit ziet, zijn leerkrachten niet altijd even enthousiast te krijgen voor deze oplossing. Bij velen van hen zit de weerzin om mee te werken aan de bezuinigingsplannen van de minister ingebakken, terwijl ook uit pedagogisch oogpunt bedenkingen aange voerd kunnen worden. De voornaamste is wel dat het zeker voor jonge kinderen niet erg bevorderlijk is als ze steeds met een ander gezicht voor de klas te maken krij gen. Een tweede mogelijkheid, al heel wat minder ideaal dan de eerste, is het combine ren van klassen. Tegen die oplossing bestaat één groot bezwaar: de praktijk leert dat grote klassen en goed on derwijs elkaar niet verdra gen. Naarmate de klassen kleiner worden, kan een le raar meer aandacht besteden aan de individuele leerlingen en wordt het onderwijs (dus) beter van kwaliteit. Het behouden van die kwaliteit van het onderwijs is voor sommige scholen, waar het 'schuiven' met leer krachten niet tot de moge lijkheden behoort, aanleiding om naar hele andere, on-al- ledaagse oplossingen te zoe ken. Men gaat uit eigen geld de vervanging betalen of men neemt alleen vervangers aan die tijdens de eerste ziektedagen als vrijwilliger voor de klas willen gaan staan. Zo hoeft men niet over te gaan tot het combineren van klassen of - ook een 'op lossing' die door sommige scholen ernstig overwogen wordt - het klassikaal naar huis sturen van leerlingen. Volgens de onderwijsorga nisaties pogen vooral scholen in grote steden op die manier de gevolgen van de vervan gersregeling te omzeilen. Im mers, in die grote steden kunnen ouders kiezen uit een veelheid van scholen. Het ge vaar bestaat dan dat scholen die de vervangersregeling niet goed hebben kunnen op vangen en bijvoorbeeld klas sen moeten combineren of leerlingen naar huis moeten sturen, leerlingen kwijt ra ken aan beter 'georganiseer de' scholen. „Op zo'n manier krijg je een soort van nieuwe schoolstrijd", aldus een woordvoerder van de Alge mene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP). Binnen de onderwijsorga nisaties ziet men die ontwik keling met lede ogen aan; scholen worden nu gedwon gen tot oneigenlijke oplossin gen waaraan zeer veel haken en ogen zitten. „De scholen begeven zich op een hellend vlak. Ze gaan kunstgrepen uithalen, waarvan de conse quenties niet te overzien zijn", heet het in onderwijs kringen. Het ministerie van Onder wijs houdt zich tamelijk af zijdig van de discussies. Mi nister Deetman heeft welis waar laten weten het inzet ten van vrijwilligers ter ver vanging van zieke leerkrach ten niet goed te vinden en het klassikaal naar huis sturen van leerlingen zal waar schijnlijk in veel gevallen geen genade vinden in de ogen van de schoolinspectie, maar verder stelt men zich in Zoetermeer op het standpunt dat de scholen zelf moeten weten hoe ze met het pro bleem van de vervangersre geling omspringen. Over de vrees dat de in voering van de vervangers regeling zal leiden tot een 'uitstoot' van leerlingen bij bepaalde scholen, haalt men op het ministerie de schou ders op: „Ouders zuilent kinderen heus niet van de vervangersregeling in»? king management daarmee e'É» lijk geen problemen zo"< mogen hebben, zal de krachten daarbij wrang"1 oren klinken. Sen groep is voor, een ander en een derde zou graag Wijzigingen opgenomen zien. De wetgever schrok van eze Babylonische spraakver- arring. Verzet van het nota- aat veroorzaakte intrekking _an het erfrecht, in feite ook bepaalde school halen, offi» en regeling van vermogen, die school noodgedwow "ver de andere onderwerpen klassen moet gaan combi» ou overeenstemming zijn te ren. Dat zal nooit de enig" «reiken. En toch bleef wetge- den zijn. Wel is het naW- eng mt Zelfs nadat enkele lijk zo dat scholen die goe"1 "alen het advies werd gege- «"entot;- invoering over te gaan. len, eenvoudigweg eeng "P een punt zijn allen het management hebben.«ns. De huidige regeling van maakt dat ouders toch s* et burgerlijke recht voldoet Ier voor zo'n school z"» hang „iet meer aan de eisen kiezen". iw liid- zti stamt uit de In de houding van het® ïanse overheersing (rond mstene zullen critici «00) Er zijn zelfs regels, die een argument vinden ^tetreeks terugvoeren op hun stelling dat het rrmj «Romeinse recht van 2000 Deetman en de zijnen at» aar geleden maar om de centen te doe»1 De aanvulling tot iq-nu De minister voert een V* hvam uU de re^tsoraate mgingsmaatregel door e» techters hebben een berg scholen moeten vervole enkwerk verzet om het gel maar zien hoe ze die lende recht hoofd bieden. En de op" »erkbaa^L h™.Hon 7if w, king dat scholen met f leerden reVerenT>nvin of meer als wet- [jj, Rechters zouden met letjoiL Wetboeken overigens i»etw b'ijven doen> want „om"** verouderd op het 'echt van invoering. Het "ótótetenk6n Wyft ™Ch °nt~ van h ben g zoeke inderc het opgev dat h< op de geneg OR'en plani „AU Ik ga SHB ding wacht dere doen", Min de hex OR'en dere g gen me De s die in sen w naast d Seapor Klapwi Alleen drijf h gedaan zeggen 350 mei te will nen vex den mo UTRE( ren Ca aan fit Williai) Gelden zijn be jaar bi chem t van d< heeft i van Vo R. Bos confere kendge: Een dersche journal naar Daniël Koning hele wei De uii en het v rapport tijden t Bonenbi Utrecht overige bekendf

de Stem | 1987 | | pagina 2