Verrassende komedie rond nieuwe rijken ook in de BIOSCOOP Mooie romance in lelijk Liverpool Bertolucci: wonderkind van de Italiaanse cinema MlS SPEELFILMS OP Tl 'DOWN AND OUT IN BEVERLY HILLS' 'LETTER TO 6Ma Flodder9 naar Brei Filmregisseur Douglj Sirk (86) overleden Ikgeefu straks kans| prachtpriji in net jubilerent weekbtó EEN leuke komedie is nooit weg. Maar he laas worden ze nog maar erg weinig ge maakt. 'Down and Out in Beverly Hills' van Paul Mazursky is een aardige uitzonde ring. TT LU JU. RETROSPECTIEF FILMHUIS BREDA Brando ZATERDAG ZONDAG NEDERLAND 2 MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG ïven Piekeren- A B C D E mke en Wiske: De v s *ambotn \MFLSü'r2oekW TROS TV Moordspel. Iedere vrijdagavond I 1^ IKOÏ ter e; uit v Nedei Joop overh Door Marjan Mes Hoewel geen echt scherpe satire op de 'Flodder" blijft veel belang stelling trekken. Deze harde komedie over een a-sociaal gezin in een dure buurt blijft geprolongeerd in Grand Thea ter in Breda, City 2 in Roosen daal, Roxy 1 en 2 in Bergen op Zoom, Luxor in Terneuzen en De Koning van Engeland in Hulst, 'Jumping Jack Flash' gaat door in Cinesol 1 in Breda en in de Koning van Engeland in Hulst, Aardige komische thril ler, die helemaal wordt gedra gen door het expressieve ta lent van Whoopi Goldberg. 'Labyrinth' van Jim Henson (Muppets) is nog te zien in Ci- r.ésol 3 in Breda. Prachtig uit ziend sprookje met allerlei fantastische wezentjes en Da vid Bowie als kabouterkoning. 'Crocodile Dundee' gaat verder in Casino 3 in Breda. Leuk avontuur van Australi sche 'cowboy' in het verloe derde New York. 'Ferris Buel- ler*s Day Off is geprolongeerd in Casino 4 in Breda. Aardige tienerfilm over een spijbe lende scholier. De kostelijke Disney-tekenfilm 'De Speur neuzen', blijft in Casino tij dens enkele matinees. Topgun' ook in Amerika de meest lucratieve film van het vorig jaar, gaat opnieuw door in Casino 2 in Breda, Centraal in Geertruidenberg en de No- belaer in Etten-Leur. 'Ruth less people', de criminele ko medie met Bette Midler en Danny De Vito, draait in Cine- m'actueel 1 in Bergen op Zoom en Luxor in Terneuzen. De Koning in Hulst brengt 'Heartburn', met Jack Nichol son en Meryl Streep. In Film huis Oosterhout draait van avond 'Sans toit ni loi' van Ag nes Varda over de fatale zoek tocht van een jonge vrouw naar volledige vrijheid. nieuwe rijken van Be verly Hills valt er heel wat te lachen. Verrassend is de film in ieder geval. En je bent tegenwoordig al blij, dat de voorspel baarheid er niet af druipt. Richard Dreyfuss, Bette Midler en Nick Nolte vormen een onverwacht geestig trio, waarbij je alleen maar kan betreuren, dat de malle Midler de kleinste rol heeft gekregen. Het accent ligt op Dreyfuss als een schatrijke fabrikant van kleerhangers, Whiteman en Nick Nolte als een slimme zwerver. De familie White man behoort tot de verveelde, neurotische nouveau riche van het Californische Beverly Hills. Hij houdt het met het Mexi caanse dienstmeisje, zij (Bette Midler) reageert haar frustra ties af met een 'alternatieve' levensstijl van vegetarisme en meditatie. De zoon kan alleen nog via de video met zijn ouders communiceren en de dochter schijnt aan anorexia te lijden. Aan deze luxe-el lende komt een eind als zich in het zwembad van de familie een zwerver (Nick Nolte) pro beert te verdrinken. Meneer Whiteman snelt toe en redt de vervuilde onbe kende man van de verdrin kingsdood. In een vlaag van menslievendheid neemt hij de kerel op in zijn huis, zeer tot ergernis van mevrouw White man. De zwerver was in hun tuin terechtgekomen toen hij op zoek was naar zijn wegge lopen hondje. De familie Whi teman heeft ook een hond, een schat van een zwart-wit beest, dat praktisch in iedere scène komisch in beeld komt. Zelfs die hond raakt van zijn stress af door zijn liefde voor de zwerver, die zich han dig indringt zonder zijn logge charme te verliezen. Mevrouw Whiteman heeft voor die hond zelfs een psychiater. Kun je nagaan. Meneer Whiteman krijgt zijn oude gevoel voor avontuur weer terug door de omgang met de onbekende, die zich door hem smakelijk laat voeden en aankleden. Me vrouw Whiteman beleeft met de vreemdeling een orgasme, waarvan de muren trillen. Dochterlief deelt eveneens zeer tot haar genoegen het bed met hem, waarna ze bevrijd is van haar eetweerzin en de (waarschijnlijk homoseksuele) zoon durft zich voor het eerst in zijn ware gedaante te tonen. Richard Dreyfuss en Bette Midler als het neurotische nieuwe rijken-echtpaar in 'Down and out in Beverly Hills'. - FOTOUIP. De hele familie raakt dus op geknapt van de komst van die zwerver, die aan het slot de wens te kennen geeft om weer te vertrekken, nadat het echt paar Whiteman inmiddels wat minder enthousiast van hem is geraakt. Maar weemoedig na gestaard door de complete fa milie - de hond mag hij hou den - vertrekt hij toch niet met grote overtuiging. Eén te ken van de achterblijvers en hij keert weer terug naar zijn luxe-bestaan. Nick Nolte is als die slimme zwerver, die laconiek mis bruik maakt van de noden van zijn schatrijke gastgezin, heel aardig. Maar de beste rol wordt gespeeld door Richard Dreyfuss, die erin slaagt om bevrijdiing en twijfels van meneer Whiteman, zichtbaar te maken. Bette Midler is vooral een komisch type, maar wel met overtuigende momen ten. Voor mij hoeft ze weinig te doen om me een lachstuip te bezorgen. Dat gekke trippelen alleen al. Er zit een aantal uit gesproken komische scènes in de film, die soms tot uitbun dige slapstick leiden. Zoals die waarin gezin plus gasten tij dens een party te water sprin gen. Een dolle boel, die nauwe lijks nog over de leegheid van omhooggevallen rijken gaat, maar onmiskenbaar komisch werkt. Paul Mazursky, die al heel wat menselijke komedies op zijn naam heeft staan ('Green wich Village', 'The Tempest'), heeft voor zijn film een oud voorbeeld van Jean Renoir ge bruikt. In diens 'Boudu sauvé des eaux' speelde Michel Si mon een Parijse clochard, die levensmoe in de Seine sprong en gered werd door een rijke boekhandelaar. Mazursky ging losjes van dit gegeven uit en maakte er een milde, mo dieuze sa rite van. Down and Out in Beverly Hills' van Paul Mazursky draait in Casino in Breda en Cinem'actueel 2 in Bergen op Zoom. Door Marjan Mes TWEE arbeidersmeisjes uit de havenstad Liverpool balen van hun uitzichtloze bestaan. Hun vrije avon den brengen zij door met het lusteloos versieren van grijpgrage stadgenoten of aangeschoten zeelieden. Op de avond dat hun ran- stoppen. De weerzin tegen het zige avontuurtjes hen wel bij zonder tegenstaan, ontmoeten ze twee aardige Russische zee lui. Voor het meisje Elaine be tekent dat een ommekeer in haar leven in de sympathieke, 'kleine' film, 'Letter to Brezh nev'. Met heel weinig geld is deze Engelse film gemaakt door de jonge regisseur Chris Bernard, die een bijzonder scherp oog heeft voor het uiterlijk van de stad Liverpool en de omstan digheden van de 'working class' aldaar. Elaine is werk loos, haar geblondeerde vrien din Teresa slijt haar dagen op een fabriek met het ingewan den uit kippen halen en die er weer in plastic zakjes terug in eentonige bestaan in het naar geestige Liverpool is de beide dames (Alexandra Pigg en Margi Clark) aan te zien. 's Avonds zitten ze opgedirkt aan een bar en komen dan plotseling die aardige Russen tegen. Tussen Peter (Peter Firth) en Elaine klikt het met een. Het blijkt zelfs de grote liefde. Peter is zo heel anders dan die grove jongens uit de stad. Hij wil ook niet meteen met Elaine naar bed en zo brengen zij de nacht pratend in een hotel door, terwijl de treurige, bijna nyfomane Te resa, in de naburige kamer met haar Sergei vrijt, die geen woord Engels praat of ver staat. In die platonische nacht gaan Peter en Teresa van elk aar houden. Hij geeft haar bij het afscheid een gouden ket tinkje van zijn grootmoeder. Zij blijft achter bij haar ouders, die haar weinig te bie den hebben, 's Avonds kijkt Teresa naar de grote ster, waar haar Russiche vriend haar op gewezen heeft. En be sluit dan om naar de president van de USSR, Bresjnev te schrijven met het verzoek her enigd te worden met haar grote liefde. Ze ontvangt korte tijd later een ticket, dat het haar inderdaad mogelijk maakt om te vertrekken. De sensatiepers valt haar op de nek, haar ouders zijn tegen en een ambtenaar van buiten landse zaken probeert het haar uit het hoofd te praten. Als ze haar besluit toch wil doorzetten, toont hij haar een foto; van Peter.en zijn echt genote. Vriendin Teresa, doorge winterd in de omgang met ge trouwde mannen, weet haar echter te overtuigen, dat de ambtenaar haar misleid heeft. Peter Firth en Alexandra Pigg in de sympathieke En gelse film, 'Letter to Brezh nev'. -CANNON GROUP Een getrouwde man blijft im mers niet de hele nacht zitten praten met een meisje en zal haar evenmin een kettinkje cadeau geven. Zo besluit Te resa alsnog naar Rusland te vertrekken, weg van haar trieste bestaan in Liverpool. Een droom, vindt haar ver drietig achterblijvende vrien din, die zich realiseert, dat zoiets voor haar niet is wegge legd. Ze zal ten eeuwigen dage kippekonten moeten blijven vullen. Het aardige van deze zeker niet perfecte film (sommige scènes met hun lange slow motion-beelden vormen een lelijke stijlbreuk) is, dat er nu eens normaal menselijk over Russen wordt gedaan. Dat is weer eens heel wat anders dan de banale anti-Sovjet-propa- ganda uit zoveel, zogenaamd rechtgeaarde Amerikaanse films. 'Letter to Brezhnev* van Chris Bernard draait in Cinésol 2 in Breda. Door Marjan Mes MET Fellini en de overleden Visconti en Pasolini behoort Bernardo Bertolucci tot de grootste cineasten, die Italië heeft voortgebracht. Alleen al zijn prachtige sociaal-histori sche epos en emotionerende geschiedenis van zeventig jaar familieleven, 'Novecento', maakt hem tot een van de grootste cineasten aller tijden. Aan hem is van 15 januari tot en met 4 februari een retros pectief gewijd in Filmhuis Concordia Breda, waarin he laas 'II Conformista' is komen te vervallen, omdat de rechten niet konden worden verwor- Bertolucci werd in 1940 in Parma geboren als zoon van de dichter en filmcriticus Atti- lio Bertolucci. Als kind begon hij al vroeg met het schrijven van gedichten. Er werd al poë zie van zijn hand gepubliceerd voor zijn twaalfde. Op zijn twintigste, nog student in Ro me, ontving hij de nationale poëzieprijs voor zijn bundel 'Op zoek naar het geheim'. In zijn jongensjaren had hij al een ware hartstocht voor films ontwikkeld en maakte hij ook verschillende 16 mm-filmpjes. In 1961 verliet hij de college banken om assistent-regisseur van Pasolini te worden tijdens de opnamen van diens filmde buut 'Accatone'. Op zijn 22e regisseerde hij zijn eerste eigen film, 'La Commare Sec- ca', een mooie, sombere ge schiedenis, die commercieel geen succes was. Vervolgens hield hij zich twee jaar bezig met de voorbereidingen van 'Prima della Rivoluzione' (Voor de revolutie). Een schit terende film over een jonge bourgeois, die kiest voor het communisme, maar na de zelf moord van een vriend en een hartstochtelijke affaire met een jonge, beeldschone tante toch terugkeert naar het oude nest en trouwt met het door zijn ouders uitgekozen meisje. Een opmerkelijk volwassen film met een rijke vormgeving van een nog piepjong cineast. In Frankrijk kreeg hij in 1964 de Max Ophüls Prijs. Marx en Freud waren Ber- tolucci's grote inspiratiebron nen en zouden dat ook altijd blijven. Net als bij Pasolini, alleen zijn Bertolucci's films veel emotioneler en tevens van meer constante kwaliteit. Het jaar 1970 bracht de cineast de gewenste erkenning; voor 'De strategie van de spin' en 'II Conformista'; twee opnieuw prachtige films waarin poli tiek en humaniteit poëtisch en intrigeren zijn verweven. De eerste gaat over de zoon van een plaatselijke verzetsheld, die het geheim ontdekt rond de dood van zijn vader, die in werkelijkheid een lafaard was. Geïnspireerd door Borges heeft de film een labyrinth- achtige structuur en lopen he den en verleden ingenieus in elkaar over. 'II Conformista' is een geraffineerde verfilming van de gelijknamige roman van Alberto Moravia over een jongeman, die zich aansluit bij het fascisme. In 1972 werd Bertolucci's naam beroemd en meer nog berucht door de overigens fas cinerende en betekenisrijke film 'Last Tango in Paris', met Marlon Brado en Maria Schneider als een liefdespaar, dat verdriet en eenzaamheid compenseert in een seksuele verhouding. In Italië en vele andere katholieke landen bleef deze onterecht in de sen- satiehoek gedrukte filmjaren- lang verboden wegens 'obsce niteit'. Daarna volgde in 1976 Ber tolucci's omvangrijkste mees terwerk, 'Novecento', een in twee delen opgesplitste sociale familiegeschiedenis van 514 uur; een adembenemende ver telling met internationaal ver maarde sterren als Robert de Niro, Gerard Depardieu, Burt Lancaster, Dominique Sanda en Alida Valli, die prachtig zijn geregisseerd. Een stuk Italiaanse geschiedenis van zeventig jaar sociale strijd tussen boeren en landeige naars in de Emilia Romagna, voor een breed publiek ge schilderd. Na het uitdentreure op televisie en in filmhuizen vertoonde 'La Luna' ('79), een veelgelaagde, gepassioneerde, visuele dramaturgie over o.a. een Oidipous-achtige moeder- zoonrelatie, werd het lang stil rond de Italiaanse filmer. Bertolucci maakte in 1981 nog wel een film, 'La Tragedia di un uomo ridicolo' (De tra giek van een gek), maar die werd geen groot succes en werd zelfs niet in Nederland uitgebracht. Ugo Tognazzi speelt een eenvoudige kaasfa brikant van boerenafkomst, getrouwd met een vrouw uit de rijke bourgeoisie (Anouk Aimée), wier zoon door terro risten wordt ontvoerd. Deze visueel verrassende film is ook in Breda te zien; voor de eerste maal in ons land dus. Tijdens de terugblik draait ook een lange documentaire van G. Amelio over de totstandko- Ugo Tognazzi en Anouk Aimée in 'De tragiek van een gek', de meest recente film van Bertolucci, die in Breda zijn eerste Nederlandse vertoning krijgt. Op 31 januari en 2 februari in Filmhuis Breda. - FOTO ARCHIEF DE STEM. zich 'een beetje verveeld in Italië'. Filmhuis Concordia: Re trospectief Bernardo Berto lucci. 16 en 17 januari: 'Nove cento 1 en 2' (19.30 en 22.45 uur); 19 en 20 januari: 'Last Tango in Paris'; 21 en 22 ja nuari: "Prima della rivoluzio ne'; 23 en 24 januari: 'La com mare secca'; 26 en 27 januari: 'La Luna'; 28 januari: The making of Novecento (Engels gesproken); 29 en 30 januari: 'La Luna'; 31 januari en 2 fe bruari: 'De tragiek van een gek' (Engels ondertiteld); 3 en 4 februari: 'De strategie van de spin'. ming van 'Novecento', waarin tevens interviews met maker en acteurs zijn verwerkt: 'The making of Novecento'. Momenteel werkt Bertolucci aan een nieuw, ambitieus pro- jekt; de verfilming van het le ven van de laatste keizer van China, Pu Yi Who. 'The Last Emperor' wordt in de Volksre publiek op lokatie opgenomen waarvoor het script eerst moest worden goedgekeurd. De twintig miljoen dollar kos tende speelfilm met de Ameri- kaans-Chinese acteur John Lone in de hoofdrol, moet vol gend jaar uitkomen. Naar zijn zeggen voelde de regisseur The day of the Jackal (Engeland 1973, Ned. 2, 23.15 uur), yj ming van de bestseller van Frederick Forsyth over een i geerde moordaanslag op president de Gaulle. The brides of Dracula (Engeland 1960, Did. 1, 22.15 uurj.jJ Frangaise bevrijdt niets vermoedend een adellijke va Griezelfilm met Peter Cushing. Le boucher (Frankrijk 1970, Did. 1,23.35 uur). Slager wordt] liefd op een gefrustreerde onderwijzeres, portret van deft bourgoisie door Claude Chabrol met Jean Yanne en Stén' Audran. Lassie come home (USA 1943, Did. 2, 15.00 uur). Lassie i verkocht en ontvlucht zijn nieuwe baas. Met Elizabeth Tayb The Pink Panther strikes again (Engeland 1976, Did. 2,20. ir Vierde Clouseau-kolderfilm met Peter Sellers. The barefoot contessa (USA 1954, Did. 2,23.20 uur). Cyniscy tret van Hollywood, waarin danseres Ava Gardner toij wordt gebombardeerd door regisseur Humphrey Bogart. The Don is dead (USA 1973, Did. 3 WDF, 22.15 uur). An!) Quinn en Frederic Forrest in de oorlog tussen twee mafia] des. Stanley and Livingstone (USA 1939, België 1,16.00 uur). Sp Tracey en Cedric Hardwicke als de ontdekkingsreizigers. The Swiss family Robinson (Engeland 1960, Ned. 1, 19.05 Avonturenfilm uit de Walt Disney-studio's over een Zwila familie, die op een onbewoond eiland strandt. The rage of Paris (USA 1938, Did. 1,14.50 uur). Parisiennek door misverstanden in verkeerd daglicht te staan. Theo gegen den Rest der Welt (W.-Duitsland 1980, Did. i: uur). Onverstoorbare sukkelaar krijgt alles en iedereen! zich krijgt. That touch of mink (USA 1961, Did. 2, 22.00 uur). Doris Da; Cary Grant in een komedie van Delbert Mann. Van onze filmredactie BREDA - De actrice Nelly Frijda bezoekt morgenavond (zaterdag) tussen 18.15 en 18.45 uur het Grand Theater in Bre da. Deze bioscoop verwacht dan de 25.000ste bezoeker van de Nederlandse succesfilm 'Flodder". Nelly Frijda speelt daarin de rol van Ma Flodder, het slonzige, sigaren rokende hoofd van een asociaal] dat in een chique wijk ka komen. Deze speelfilm Dick Maas slaat mom alle filmrecords in Nedeil In één maand tijd heeSl harde klucht bijna tw«l joen bezoekers getrokker.l Nelly Frijda corffif haar bezoek aan de Bi] bioscoop met haar optr avonds in Stadsschool Concordia in de mustol van de toneelgroep Thei'J LUGANO (AFP/DPA) - De Duits-Amerikaanse seur Douglas Sirk is woensdag op 86-jarige leeftijd lil gano gestorven. I De meester van het melodrama Sirk, werd op 26 april in Hamburg geboren. Zijn ouders waren van Deel»! komst. Hij verliet Duitsland in 1937 en leefde tot W-I Frankrijk, waarna hij naar Hollywood vertrok. I In de jaren '50 werd Sirk bekend met de films 'All I <14 'Magnificent obsessions', 'All that heaven allows', 'Ml on the wind', 'The tarnished angels', 'A Time to love ®f time to die' en de in 1959 voltooide 'Imitation of lift'i] Lana Turner. (ADVERTENTIE) pe TROS herhaalt van avond de rampenfilm 'Air- port', die twee jaar geleden ook al op Nederland te zien ffas. 'Airport' naar het ge lijknamige boek van Arthur Hailey vormde in 1970 de aanleiding voor een serie Airport-films van uiteenlo pende kwaliteit. In de eerste ^Airport' wordt de luchtha- ve0 van Lincoln door een gware sneeuwstorm geteis terd. Eon vliegtuig raakt op landingsbaan in proble- men en blijft steken. Red dingsploegen moeten probe ren het toestel vlot te krij gen, voordat er een andere machine opknalt. Dit andere toestel is een lijnvliegtuig, dat zojuist naar Rome is vertrokken, maar waarin een bom wordt ontdekt. 20.? Death watch/La mort en direct (Frankrijk 1979, Ned. uur). Bijzondere film van Bertrand Ta vernier over een] vrouw met een fatale ziekte, die in eenzaamheid wil Met Romy Schneider. Wildrose (USA 1983, Did. 1, 23.20 uur). Gescheiden vrouw] beert zich tussen arbeiders in ijzermijn staande te houden. Vivacious lady (USA 1938, Ned. 1,14.30 uur). Ginger een nachtclubzangeres, die met professsor James Sta trouwt. Coast tot coast (USA 1980, Did. 2, 20.15 uur). Temperan huisvrouwtje (Dyan Cannon) vlucht met een vrachtwij chauffeur dwars door Amerika. Windwalker (USA 1980, Did. 2,22.45 uur). Trevor Howard il dianen-opperhoofd, dat uit de dood terugkeert om zijn sta te staan. Grandeur et décadance d'un petit commerce de cinéma rijk 1986, Did. 3 WDF, 22.30 uur). Film van Jean-Luc( over twijfelende regisseur. The Stepford wives (USA 1975, België 2,20.20 uur). Thrillerl boek van Ira Levin. Vrouwen veranderen op mysterieuze it| delechtgenotes. Arabesque (USA 1977, Ned. 2, 19.52 uur). Komische thrills! Stanley Donen met Gregory Peck als een onschuldige prolr en Sophia Loren. I pe Amerikaanse psycho- I thriller 'Don't go to sleep' over het gezin Hogan, Jïan wie de oudste dochter I Jennifer bij een verkeerson- I geluk om het leven is geko- men. Mary, het jongste kind van het gezin, kan 's nachts I keel moeilijk slapen. Ze hoort vreemde kloppende [geluiden en een stem, die voortdurend haar naam I roept. Wanneer Mary onder haar bed zoekt, kijkt ze I recht in de ogen van haar I overleden zus. Jennifer wil I wraak nemen op haar fami- llieleden, omdat deze volgens Ihaar schuldig zijn aan haar Idood. De twee zusjes gaan Isamen een complot smeden. De Terrei het j; is de BUI, zijn b; vriem Linda Om n mijder men zusje i dienst rijke I in een Chuck aangei Wanne ChuckI ven h| aan mi 22.45 Alter ego De; 'Don' Op twee achtereenvolgende derla Tijdagavonden zendt de bepaald weefsel srikkel aan rui- terlaars te eniger tijd [>an de ageraad kleding stuk lidwoord wreed keizer grappen maker r oplossing zie laatste kolom itMittóc. at mlt ttsprim ™--wZ,r!!\H'n "Ktintale J™" M nu mssr wtltn w. 'Tl I ntne£R m.

de Stem | 1987 | | pagina 16