even. UITBLAZEN Liberalisering van milde dood vooruitgeschoven Politiek gekrakee BIJ IN ZE] Nederlandse boeren weer welkom in Canada KABINET BEGINT MET AFRONDING EUTHANASIE-DISCUSSIE Bevroren ruiten GOEDKOPE GROND. FISCAAL VOORDEEL EN GROEIKANSEN LOKKEN EMIGRANTE QEStemcoiv Miet zo tolerant ACHTERGROND yoor vrouwen andgenoten willen naar VS tt "M"ET moet vanmorgen r~l beduidend kouder "^ijn geweest dan de thermometer aangaf. Dat kwam door de wind. De chill-factor noemen de LJs- landers dat verkillend ef fect van de wind, een term die ze van de Amerikanen op de basis Keflavik hebben geleerd. De chill-factor kan op IJsland zelfs in juni een koud motregentje in poedersneeuw veranderen, zo heb ik eens ge merkt in de omgeving van het noordelijk gelegen Myvatn, een meer in een spectaculair vulka nisch landschap. Voor het eerst deed mijn automotor een beetje moeilijk. Het is een prima 'koudstarter'. In feite verloopt zomer en win ter de koude start sneller dan de 'warme'. Bij de warme moet het ding dat je hoort rond draaien altijd een paar omwen telingen maken eer de motor aanslaat, maar bij de koude start hoef ik de sleutel maar een kwart slag te draaien en het ding loopt. Het is een verwor ven recht van mijn automotor om dan één keer te mogen af slaan. Geduldig herhaal ik de procedure, wacht tot neus en kont zich hebben verheven (het is een Citroên) en rijd weg. Alleen vanmorgen niet. Drie, vier keer sloeg hij even prompt als altijd aan, maar ook meteen daarna weer af. Ge woontegetrouw had ik nog steeds het koppelingspedaal in getrapt toen ik hem na de vierde start even liet loeien. Als leek denk je dat zo'n koude motor daar iets aan heeft Gas pedaal los. Hij pruttelde nu lekker. Koppeiingspedaal los en hij sloeg weer af, hoewel de pook in de vrijstand stond. Ik vloekte. Eigenlijk meer omdat ik mijn adem op de voorruit zag bevriezen dan vanwege de motor. Daarin had ik nog steeds alle vertrouwen. Ook dat nog. Dadelijk moet ik ook nog vijf minuten zitten wachten tot de blower de voor ruit schoon heeft, dacht ik. Een korte rit in de nacht van maan dag of dinsdag schoot me te binnen. We hadden zitten ver gaderen en het was laat gewor den. Het is 's-morgens om half tien al geen lolletje om je rui ten, die tegenwoordig de opper vlakte van een eettafel hebben, te moeten schoonkrabben. Vooral niet als er zo'n heel fijne mist op is neergekomen en be vroren. 's Nachts in een snij dende oostenwind is het een doffe ellende. Toch moet je het even gron dig doen. Ik heb een hekel aan mensen - of liever: aan hun mentaliteit - die rondrijden met maar half schoongemaakte ruiten. (Dat neemt niet weg dat ik afgelopen maandagmorgen zelf mijn achterruit ook niet van rijp en ijs had ontdaan. Per slot van rekening heb ik twee goed afgestelde buitenspiegels en verder rekende ik op de ach terruitverwarming. Maar die had na acht kilometer nog geen streep doorzicht in het ijs ge maakt en opeens zat er een in haler naast me die ik niet had zien aankomen. Die andere chauffeur moet dat gemerkt hebben ook want doordat ik WIMKOCK met m'n linkerwielen over de middenstreep zat, dwong ik hem langs me heen te glippen. Ik voelde me betrapt). Gelukkig had ik twee krab bers in de auto - een slechte en een tamelijk effectieve - en hulp van een passagier. Omdat dit een vrouw was gaf ik haar de goede krabber en stond ik zelf te klungelen met de slechte. Stoom afblazend stonden we te zwoegen. Er bleef door de duis ternis hier en daar nog wel een overgeslagen vlek zitten - 'hei ligendagen' noemen ze dat bij schilderwerk; althans bij de marine - maar we hadden de ruiten tot aan de randen toe he lemaal bewerkt. We zagen nóg niets want zodra we in de auto gingen zit ten besloeg de voorruit aan de binnenkant en bevroor de con dens onmiddellijk. Blower op volle kracht en toch maar ge probeerd. Het was laat, de stra ten waren leeg en goed verlicht. Ik reed voorzichtig van de ene lantaarnpaal naar de andere. Na enkele tientallen meters had de blower aan de onderrand van de ruit al wat bevroren condens weggeblazen zodat ik, gebukt achter het stuur zittend al een wat helderder uitzicht naar voren kreeg. De passagier voorkwam door tijdig te roepen dat ik een trottoirband mee pikte en ik was blij dat ik niet in een deel van de stad zat dat recentelijk is volgezet met be tonnen paaltjes, bedoeld om een slingerroute te maken over wat voordien een behoorlijke doorgang was. De blower deed z'n werk voortreffelijk. Ik schat dat ik al na 3 i 400 meter rechtop kon gaan zitten. Nu had de achter ruitverwarming wel effect. De zijruiten waren schoon na een paar vegen met de handschoen. Vijf minuten later, het interieur kwam al lekker op tempera tuur, was ik thuis en parkeerde ik de auto op z'n vaste stek, tussen de plakken ijs, overblijf sels van de natte sneeuw van vorige week die met de dag zienderogen kleiner worden, weggevreten als ze worden door vorst en autobanden. Nadat de motor was afge slagen bij het op laten komen van het koppelingspedaal moest ik nog twee pogingen doen. Het ding dat je kon ho ren rondwentelen deed dat steeds moeizamer. Maar ten slotte liep de motor als van ouds. M'n ochtendhumeur, even zonnig als de ochtend zelf, met een nog verschrikkelijk ver weg en laag staande koude zon dus, had er niet onder geleden. Ook al niet omdat het een droge nacht was geweest en de autoruiten voor de verandering eens schoon waren gebleven. Illllll Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst V 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur. Markt 28.01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1V 01100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krent niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584- Rabo rek. 101053738. DONDERDAG 15 JANUAR11987 T5 PAGl Door Pie ter Eggen HET kabinet begint ko mende vrijdag aan een van de politiek moeilijk ste onderwerpen van zijn zittingsperiode: de regeling van de eutha- nasie-kwestie. Het onderwerp houdt de Haagse gemoederen dan ook danig bezig. Het is een van de weinige zaken, waarover CDA en WD onderling fun damenteel van mening ver schillen. De christen-demo craten willen van een veran dering in het wettelijke ver bod op euthanasie niets we ten, de liberalen willen euthanasie uit de sfeer van de strafwet halen. Tussen die twee stellingen ligt een wereld van verschil len en tegenstellingen. In het regeerakkoord, dat beide partijen afgelopen zomer hebben gesloten, wordt de verdeeldheid op slimme wijze in woorden omgezet Zo slim zelfs, dat het CDA op voorhand het politieke pleit van de WD heeft gewonnen. Dat wil niet automatisch zeggen dat het kabinet er toe zal komen helemaal niets te regelen. Maar wat wel gere geld wordt, zal minder ver gaan dan wat in de recht spraak intussen de norm is geworden. De discussie over een nieuwe of vernieuwde eutha nasiewetgeving woedt al vele jaren en in politiek-Den Haag sinds ruim drie jaar in verhevigde mate. In 1982 gaf het toen nog zit tende kabinet Van Agt-III een zogeheten Staatscommis sie de opdracht te onder zoeken in hoeverre een ver andering van de wetgeving op het gebied van de eutha nasie wenselijk was. Omdat die commissie zeer lange tijd taal noch teken gaf, kwam het D66-kamerlid Wessel-Tuinstra met een ini tiatief-wetsvoorstel. Bedoe ling van dit voorstel was om euthanasie uit het wetboek van strafrecht te halen. Niet langer zouden artsen die euthanasie hadden uitge voerd, moeten worden ver volgd, mits ze zorgvuldig te werk waren gegaan. Achtergrond van het ini tiatief van D66 was dat de rechter al sinds een aantal jaren artsen niet veroor deelde voor gepleegde eutha nasie. Kennelijk was in de samenleving en de recht spraak euthanasie veel geoorloofder dan in de wet Die verbiedt euthanasie im mers nog steeds. De wetsteksten die Wes sel-Tuinstra ontwierp, wer den door de Raad van State en door de collega-kamerle den zo onder het mes gelegd, dat het initiatief flinke ver- Door Jan van de Ven JURISTEN liggen niet wakker van het politieke gekras om euthanasiewetgeving. Zij kennen de oeverloze debaty over levensbeschouwelijke zaken tussen christen-democtj ten en liberalen. In het gedenkboek 'Honderd jaar straf recht' is aan dit onderwerp zelfs een hoofdstuk gewijd. Mr. E. Wessel-Tuinstra van D66. - foto de stem /johan van gurp. anderingen doormaakte. Tot wetsveranderingen leidde het initiatief nog niet In de zomer van 1985 kwam dan eindelijk de Staatscommissie met het langverbeide advies. In dat advies zaten drie standpun ten. Een zeer grote meerder heid achtte legaliseren van euthanasie toelaatbaar, mits de patiënt in 'een uitzichtloze noodsituatie' verkeert Een minderheid van de commis sie, onder wie de voorzitter mr. Jeukens, vond dat doden op verzoek is toegestaan als 'het overlijden onafwend baar aanstaande is'. Het derde standpunt, ingenomen door twee leden van de com missie, kwam neer op hand having van de strafbaarstel ling van euthanasie zoals nu. Het advies van de staats commissie was bedoeld om het kabinet een handvat voor verder handelen te geven. Dat deed het ook, hoewel het verdeelde advies natuurlijk iedereen precies datgene gaf wat hij/ zij er uit wilde ha len. De voorstanders van wetswijziging zagen vooral de grote meerderheid vóór aanpassing van de wetge ving. De tegenstanders kwa men met het argument dat als vijftien deskundigen on derling zo verdeeld zijn, de tijd nog niet rijp is voor na dere wetgeving. Beide standpunten waren ook terug te vinden in de po litieke discussie. WD'ers be kenden zich nadrukkelijk vóór wetswijziging, het CDA keerde zich daar tegen. In de politiek verwordt een derge lijke tegenstelling bovendien altijd tot een machtsvraag. De relatie tussen de coalitie genoten CDA en VVD is tij dens het eerste kabinet Lub bers niet zo slecht geweest als in de laatste maanden van 1985, juist door de eutha- nasie-zaak. Er werd korte tijd zelfs ge speculeerd over de val van Minister Brinkman (WVC) en minister Korthals-Altes (Justitie): geen overeenstemming over het euthanasiestandpunt.. - foto s de stem /johan van qurp mer kon worden aangeno men. Dat zou immers neer komen op bruskering van de regering, die zich de moeite had genomen een wetsvoor stel te maken. Na drie uitputtende verga deringen van de Tweede Ka mer over procedures, werd uiteindelijk besloten de 'Proeve' en het D66-initiatief beide naar de Raad van State te sturen voor advies. Intussen was de tijd zover voortgeschreden dat de ver kiezingen van mei werden gehouden. CDA en WD, die ook daarna mochten door gaan, legden vervolgens na veel touwtrekken in het re geerakkoord een passage vast over een eventuele rege ling van de euthanasie kwestie. Ook die blinkt uit in politieke spitsvondigheid. De coalitiegenoten spraken af wettelijk te regelen wat allemaal niet onder euthana sie moet worden verstaan. Datgene wat in CDA-kring passieve euthanasie heet (het staken of doen staken van zinloos geacht medisch han delen), mag in het vervolg stervensbegeleiding worden genoemd. Toezicht hierop valt onder de tuchtrechter en niet onder de strafrechter. CDA en WD spraken ook af beter inzicht te krijgen in het aantal euthanasie-gevallen. Euthanasie moet als zoda nig ook op de overlijdensakte vermeld worden. Daartoe wordt de Wet op de Lijkbe zorging aangepast. Het politiek gewichtigste onderdeel van de afspraak betrof evenwel de afspraak dat CDA en WD samen nog een poging doen om tot wet geving te komen. Ze doen dat een half jaar na advies van de Raad van State en langs de lijnen die dit hoogste ad viescollege aangeeft Lukt dat niet dan zijn de partijen vrij om te handelen zoals ze willen. De vrijheid wordt in geperkt door de opdracht het Vanaf het begin van deze eeuw, toen coalitievorming intrede deed, bestaat tussen de twee politieke groepei een uiteenlopende opvatting over immateriële (levens?» schouwelijke) zaken. De tegenstelling heeft er onder and toe geleid, dat er zeventig jaar over abortus is gesprol voordat een regeling tot stand kwam. Met het onderwerp euthanasie gaat het niet anders. Ou dertussen heeft de rechterlijke macht wel geleerd niet te wachten op aanpassing van de strafwet. Bleef aboi heel lang ook in de rechtspraak een heet hangijzer, jnNPERDAG 15 JANUA Van onze Haagse redactie .gig HAAG - Deeltijdwerkers '„eten verplicht bij het zie- fonds verzekerd blijven. ut aantal uren dat ze werken „ag geen rol spelen bij het -te/oord op de vraag of ze in JJt ziekenfonds moeten bllj- 'Cpat staat in een advies dat gociaal-Economische Raad SER) vrijdag zal vaststellen, v SER was om advies ge- Taagd, omdat sedert de wijzi- [ing van het ziekenfondsstel- ighas iSch< heel lang ook m de rechtspraak een neet nangijzer, j rechtsontwikkeling van euthanasie is meteen op gang gek» RqHQCII VOOl" het kabinet, toen duidelijk werd dat de meest betrokken ministers Brinkman (WVC en CDA) en Korthals Altes (Justitie en WD) niet tot overeenstemming konden komen. De crisissfeer werd nog versterkt door het op dat moment uitgesproken onge lukkige WD-fractievoorzit- terschap van Nijpels. Diens mistasten in enkele politieke binnenbrandjes leidde ertoe dat de liberalen de euthana sie naar buiten met onge kende felheid en hardheid brachten Gedreigd werd zelfs het D66-initiatief aan een meerderheid in de Ka mer te helpen Dat initiatief had inmiddels sterke veran deringen ondergaan en sloot eind 1985 sterk aan bij de for muleringen van de meerder heid van de Staatscommissie. In januari 1986 - nu dus precies een jaar geleden - hakte Lubbers op de van hem bekende ingenieuze wijze de Gordiaanse knoop door. Het kabinet (CDA- én WD-mi- nisters dus) presenteerde een zogeheten 'Proeve'. Kern van de 'Proeve' was dat er géén wijziging in de wetgeving moest komen (CDA-wens), maar dat als er toch een wetswijziging zou komen (WD-wens) deze moest uit gaan van het principe dat euthanasie pas mogelijk is als er sprake is van een 'con crete doodsverwachting'. Weer een nieuwe term, die net als het 'ondraaglijk lij den' en de 'uitzichtloze nood situatie' tot uitvoerige en in gewikkelde interpretaties leidde. De duidelijkheid werd er niet mee gediend. Maar daar was het Lubbers ook niet in eerste instantie om te doen. De 'Proeve' was vooral een politieke meesterzet Het ka binet blokkeerde door indie ning van een voorstel dat slechts de schijn van een wetsvoorstel had, dat het D66-voorstel snel door de ka- men. Dankzij uitspraken in euthanasie-zaken heeft de samet j» 1 leving in enkele jaren richtlijnen gekregen, waarbinnen g» iienStpilCnt wetensvol werkende artsen zonder gevaar voor strafrecht» lijke gevolging gehoor kunnen geven aan de wens van pa tiënten een menswaardige dood te sterven. Die richtlijnen zijn voor niemand uit het Nederlands rechtsgebied te negeren. Het hoogste rechtscollege - de Hog» UTRECHT (ANP) - De bonden Raad - staat achter de ontwikkeling, biedt de zekerheid dj pan dienstplichtige militairen, nu en in de toekomst het grensgebied tussen strafbaarpvDM en AVNM, zijn in prin- niet-strafbaar is aangegeven. Komende vervolgingen doe tipe wel te porren voor het in- officieren van justitie kunnen hooguit nuanceringen aan- poeren brengen in het oirbare. poor vr Zo zegt de Hoge Raad in het laatste geruchtmakende as pan een eerlijke verdeling van rest betreffende euthanasie, dat niet alleen lichamelijk den reden kan zijn voor dood-op-verzoek, maar ook geeslo gouwen vinden ze het een lijk lijden een geoorloofde aanleiding kan zijn. Op zichii joede zaak als ook vrouwen deze stellingname geen uitbreiding van de richtlijnen, ft f0or hun nummer in dienst grens wordt slechts scherper getekend. gouden moeten, maar ze ach- Het gegeven, dat iedereen een beroep op de rechtszeke en op dit moment de tijd er heid van het rechtersrecht (jurisprudentie) mag doen, stan gog niet rijp voor, zo lieten niet uit onze tijd. Het is duizenden jaren oud en zo ingebed; woordvoerders van beide bon- het recht, dat zelfs de wetgever er niet onderuit kan. Stel, de wetgever (volksvertegenwoordiging en regens» besluit toch euthanasie in de strafwetgeving te regelen. Dï kan hij niet heen om de inmiddels aanvaarde regels, voort tairen - stelt dat er zeker tot 990 nog geen beroep hoeft te vloeiend uit de jurisprudentie. Het CDA kan dus niet korre Jing van dienstplichtig mili- met een voorstel dat minder inhoudt dan de huidige prak tijk. Vandaar dat juristen niet wakker liggen van de discussia porden gedaan op de vrouwen tussen politieke partijen. Zij weten immers, dat de liberal imdat het 'mannelijk poten- sering van het onderwerp euthanasie is totstandgekoma ieel' voorlopig toereikend is. Zonder aanpassing van het strafwetboek. Alles wat er nu nog in politiek Den Haag over euthanasi [aarlij ks heeft defensie circa wordt gezegd, kan wel verwarring onder de bevolking ver 0.000 dienstplichtigen nodig groten, maar niet de rechtszekerheid aantasten. in daarvoor kan men kiezen lit een potentieel van circa 20.000 mannen. voortbestaan van de coalitie niet in gevaar te brengen. Dat deze tekst vooral het CDA goed uitkwam, bleek kort na de tot standkoming van het nieuwe kabinet De Raad van State kraakte zo wel het D66-initiatief als de 'Proeve'. Belangrijkste argu ment van de Raad: de geko zen gronden voor strafuit sluiting zoals 'concrete doodsverwachting' en 'uit zichtloze noodsituatie' bieden geen juridisch houvast De Raad concludeerde mede daardoor dat het wijzigen van wetten op dit moment niet wenselijk is, gezien de diepe meningsverschillen in de samenleving. Laat de zaak rusten, is kort gezegd het Door Frank van Ooijen VORIGE maand be richtte deze krant dat door de invoering van de superheffing in 1984 bijna 30 procent van de melkveehouderijen in Zeeland en meer dan 10 procent van deze bedrij ven in Noord-Brabant op de fles zijn gegaan. De klappen zijn voor de boeren in deze zuide lijke bedrijven het hardst aangekomen omdat hier re latief veel kleine melkvee houderijen voorkomen. De toekomst voorspelt weinig goeds voor de melkveehou ders. De Europese Gemeen schap lijkt nu definitief af te willen rekenen met de geld verslindende zuivelbergen en melkplassen. Alleen schaalvergroting lijkt het boerenbedrijf nog te kunnen redden, maar dat be tekent wel dat er een groot aantal boeren in Nederland zullen moeten afhaken. Is er nog een alternatief voor agrarisch Nederland of rest de boeren slechts het aanha len van de buikriem? „Jazeker", zegt Frans Buysse, verbonden aan de Katholieke Emigratie Cen trale in Den Haag. „In Ca nada blijken nog steeds grote mogelijkheden voor onder nemende agrariërs uit Ne derland te liggen. De tijd is voorbij dat je een zeer avon tuurlijke pioniersgeest moet hebben om de sprong over de oceaan te maken". Zakelijk inzicht, een aar dig startkapitaal en uitge breide informatie voordat men tot de aankoop van grond en een boerenbedrijf overgaat zijn nu de voor naamste voorwaarden voor een succesvolle nieuwe start. Op de emigratiecentrale in Den Haag bespeurt men weer een opleving in aanvra gen voor emigratie. Met name de interesse van de kant van van landbouwers is groot Canada is traditioneel het belangrijkste bestemmings- land voor Nederlandse mi granten. Vanaf de Tweede Wereldoorlog tot 1984 zijn er maar liefst 185.000 landgeno ten daar een nieuwe toe komst gaan opbouwen. Sa men met hun nakomelingen zijn zij goed voor een half miljoen personen. Ongeveer tien procent daarvan bestaat uit boeren. Welke mogelijkheden en voordelen biedt Canada nu voor agrariërs en eventuele andere beroepsgroepen? Vol gens Buysse is er vooral be hoefte aan landbouwers. „Maar ook andere onderne- mersgroepen of verpleeg kundigen, fysiotherapeuten, (electro-)technici, informati- caspecialisten, koks, accoun tants, schoen- en gereed schapsmakers zijn in Canada meer dan welkom. Het libe rale ondernemersklimaat, de afwezigheid van strakke re gelgeving en de grote mate van zelfstandigheid die men van middenstanders eist, zijn op de eerste plaats aanlokke lijk als men een zaak voor zichzelf wil beginnen". Aan welke economische sectoren moet je dan denken? Buysse: „Garagebedrijven, detailhandel, toeristensector en cateringbedrijven. Maar Canada is op het moment toch vooral interessant voor Nederlanders die een boeren bedrijf willen beginnen. In Nederland is de rek er nu wel uit, alleen de hele grote, vol ledig gemechaniseerde agra rische bedrijven zullen de Een Nederlandse familie voor wie de emigratie naar Canada een succes geworden is. - foto emigratiecentrale naderende sanering overle ven". „Het probleem in Canada is dat er een enorme vergrij zing onder de boeren op treedt Veel boeren zitten daar zonder opvolger terwijl schaalvergroting van boe renbedrijven daar minder voorkomt dan hier. Daar heb je met 40 hektare grond al een levensvatbaar bedrijf, hier pas met ongeveer het dubbele. Bovendien is het mogelijk om daar met met wat meer traditionele metho den en met minder supermo derne landbouwmachines boerenbedrijven toch op een rendabele wijze te runnen". „Laten we de voordelen eens op een rij zetten. Op de eerste plaats is dat de goed kope grond. In de dichtbe volkte provincie Quebec is de grondprijs duurder dan in de dunbevolkte westelijke pro vincie Alberta, maar over het algemeen lom je stellen dat je in Canada voor hetzelfde geldbedrag tien maal zoveel grond van vergelijkbare Ne derlandse kwaliteit kunt ko pen als in ons land". Voor een melkveebedrijf in de Atlantische provincies met zo'n 40 koeien en 40 hek tare grond met gebouwen plus landbouwmachines en de benodigde quota voor de melkproductie, betaal je 350.000 Canadese dollars (ruim een half miljoen gul den). Dat is dan geen super modern bedrijf maar wel een rendabele onderneming. Volgens de Emigratiecen trale strekt ook de aanwezig heid van verschillende groei sectoren in de Canadese landbouw tot voordeel van de Nederlandse agrariër omdat hij vaak aan de vereiste vak kennis kan voldoen. Frans Buysse: „Terreinen waar nog volop expansie mogelijk is zijn bijvoorbeeld de cham pignonteelt en de groente teelt met water als voedings bodem. Het jaar 1986 Is voor de champignonteelt in Ne derland slecht geweest, in Canada zitten ze te springen om mensen die paddestoelen voor consumptie willen kwe ken. Daar liggen uitstekende concurrentiemogelij kheden. Een Nederlandse champig nonteler die ik in Ontario heb ontmoet, had binnen twee jaar alle kosten eruit". „Verder zijn er de gequo teerde sectoren voor de pro ductie van melk en pluimvee, die ondanks het bestaan van productiebeperkingen toch veel perspectieven bieden. De quota zijn afgestemd op de vraag van binnenlandse markt Stopt er een boer met werken dan komt zijn quo tum op de markt en daar kan door geiinteresseerden een bod op gedaan worden. Min der perspectieven bieden graan-, rundvlees- en aard appelproductie". „Een derde voordeel is dat door de huidige lage koers van de dollar emigratie rela tief gunstig is. Bovendien is de hypotheekrente in een paar jaar gedaald van 21 naar 11 procent Daarop is dan zelfs nog een rentesubsi die mogelijk van de overheid. En fiscaal is het klimaat ook een stuk aangenamer dan in ons land". De Emigratiecentrale raadt geïnteresseerde boeren aan om eerst eens goed in Canada rond te kijken voor dat men besluit een boeren bedrijf te kopen. Win infor- beer de financiering ronds krijgen voor ongeveer onderneming. Pas daar® moet je de procedure voo; emigratie in werking zettsi en helemal op het laatst moï je aan de verkoop van het te drijf hier gaan denken over kop het bezit verkop heeft veel mensen heel ellende opgeleverd. Je immers nooit 100 procent ker of je toegelaten wordt Canada. Buysse wijst er nog op er voor jonge boeren een gelijkheid bestaat om inO na da een tijd te werken? boerenbedrijven, zodat ze® lokale situatie kunnen kennen en een beter ovens je lasten tussen mannen en jen woensdag weten. De AVNM - met 18.000 leden grootste belangenvereni- Beide bonden hebben geen standpunt van de Raad vj ,oed woord over voor de plan- State. Voor de WD, die de libe ralisering hoog in het vaai del had geschreven, is gelet op het regeerakkoord niets minder dan een rechte nederlaag. Het is nil te verwachten dat het net in de discussies die ^„Ulp hnnrlprHpn weken gevoerd worden, tl Lllivclc IlOIlUcIUcll een revolutionaire aanpas sing van de wetgeving zr komen. Euthanasie blijft in dat e val gewoon strafbaar, hl weinig daarvan ook in d 1TX HAAG (ANP) Enkele praktijk te merken zal zij: zonderden Nederlanders heb- Doden op verzoek blijft dar belangstelling getoond om door voorlopig nog een ris zoor de Verenigde Staten te kante en tamelijk obscir smigreren na de aankondiging bezigheid. ran het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken lat de VS dit jaar 10.000 extra mmigranten toelaten, aldus een woorvoerder van de emi- iratiedienst van het ministe rie van sociale zaken en werk- sen van staatssecretaris Van louwelingen van defensie om innenkort 63.000 buitenge woon dienstplichtigen te vra- en of ze alsnog hun dienst- licht willen vervullen. gelegenheid. De Amerikaanse grenzen 'lijven normaal voor buiten anders gesloten, als zij geen matie in over de lokale land- amilie in de VS hebben, er bouwmarkt, stel je op ach om studieredenen willen hoogte van de prijzen ve restigen en in de categorie grond e.d. Neem dan optie? schaars personeel vallen. Ook een bedrijf, controleer oft 'oor deze categorieën worden geen schuld op rust en p» iverigens maximale aantallen 'astgesteld. De 10.000 extra mmigranten vallen buiten helft van de waarde van? leze categorieën en daarvoor jan in beginsel iedereen zich lus aanmelden. over al dan niet emigres' Kom je recht van een 1®J bouwschool in Nederls? dan kun je via het naamde jongeren boerenpw gramma met een salaris 600 dollar per maand als t* renknecht aan het werk v? een tijdelijke periode. •Degenen in Zeeland meer willen weten over mogelijkheden van emigrzj naar Canada kunnen op w dagmorgen 16 januari op E Verenigde Naties werken met t lar /an de daklozen uitgeroepen teken gestaan van de vluchtelin iet van de themajaren niet altijd e\ enover dat het creëren ervan no «ere vorm van extra aandacht v roepen is meegenomen. In Nederland is het 'Jaar van di activiteiten van de kerken nie gen beslissing kunnen new? °oral het openzetten van de kerk et land dreigden te worden uitgez sroorzaakt. Tijdens een gistere ®ett de secretaris van de Raad verheid er maar rekening mee n "ederiand vaker naar dit actiemidd De Raad van Kerken heeft een «komstige strijdvaardige houdinc 'Schraal aan het worden', aldus ™ken, ds Siebe van der Zee. Vai ?°9 cijfermatig. Nederland verleer c!?®nd inwoners asiel, in België z ouo vluchtelingen op de tienduize cijfers die er niet om liegen, man uc- h, u't de wereld helpen dat Arbeidsburo in MiddelW chtelingenbeleid. Hiermee is ni terecht. Om half elf w01® wagenwijd moet openze •lichting»1" jnhartigheid kent zijn beperking st dat Nederland - zeker geziei •Voor Noord-Brabant w*1 nden in West-Europa - een soe deze bijeenkomst op m8*" lar|teren dag 19 januari om half Het voorstel van de Raad van K D Htelin9en "OP uitnodiging', toe Voor^ncer ^nformatie ïg» "™er kan in ieder geva, men bellen met de K»* 'an de^pv®n Yfnde vluchtelingen lieke Emigratiecentrale1 erlan*Lmethode moet echter ni< Den Haag. oortno 9?,6n 009 meer heeft voor 0°dgevaiien moet er altijd plaats

de Stem | 1987 | | pagina 2