[theater Militaire kapel geeft concert in Kloosterzande ODI brengt blijspel in oosterse sfeer WISKUNDIG De nachtmerries van Ik Ali in Antwerpen 'Sint-Jan ten Steene met Molière in Hulst frolijk MAARW ïenschap en r: Persoonlijk ONDERDAG 15 JANUAR11987 Tl J De Kapel telt 56 musici en laat onder leiding van diri- |jent Pierre Kuijpers. Het Icrkest brengt voor de pauze Lerwegend ernstige mu- ■pek, daarna krijgt het lichte tare aandacht Voor dit ■toncert werden enkele wer- l;..n gekozen die de avond ■een Zeeuws tintje geven, zo- s Zeelandia van F. Koe- |oerg, Luctor et Emergo van Ij silberman en Zeeuwse |Paranoiacs I De Media Eigentijdse creaties in Singel Die Walküre van Wagner in Antwerpen Orsyja Meinzak brengt monoloog Purple blues Filharmonische Orkest Herman van Veen in Antwerpen Kinder voorstelling Kwiebus in het Zuidlandtheater Filmhuis Zuidland Het Polderspook in het Zuidland AGRARISCH EN TIEF ONDERWIJS lische technieken chnieken; chnieken; eedschappen ■chnieken. VERWACHT NOG TE ZIEN t KONINKLIJKE Mtll- Ijjire Kapel geeft morgen, Ivrijdag 16 januari, in de ka- Itholieke kerk te Klooster- 1 een good-willconcert Ijoor middel van optredens, l.iaten- radio en tv-opna- 1 i probeert het orkest een te leveren aan de verstandhouding fus- ls® burger en militair. De Ijapel komt naar Klooster- Ijande om het 125-jarig jubi leum van de plaatselijk har monie St Cecilia op te luis- Isren. PARANOIACS treden |aterdag 17 januari op in De in Eeklo. De band |brengt Rock'n Roll en sixties pop, muziek die tegenwoor- Jdigweer erg in is. Onder an- Ijer omdat dergelijke mu- Iziek, zeker live, erg aanste- |kelijk is. De leden van de ind weten dat, daar komt geen bij dat ze goed kun- II spelen. Aanvang 20.30 uur. Entree llOOBfr. Medley van K. Mark. J. Ploeg (hobo) en A. Hogt (al thobo) treden op als solisten. De Kapel, opgericht in 1829, heeft een overwegend ernstig repertoire en geldt als een van de beste harmo nie-orkesten van ons land. Dirigent Kuijpers streeft te- samen met de leden van de Kapel er na blaasmuziek als volwaardige vorm van kunstbeoefening bij een- breed publiek bekendheid te geven. Aanvang 20.00 uur. Entree ƒ2,50. DE NIEUWE Muziekgroep onder leiding van Mark de Smet brengt woensdag 21 januari creaties van Karei Goeyvaerts, De heilige stad en Walter Hus, Die Nacht Goeyvaerts maakt eigen tijdse toegankelijke muziek die geen gespecialiseerd pu bliek vereist Avant garde met eenvou dige ritmes en fysische mu- ziekervaringen. De teksten voor Die nacht van Hus werden geschreven door de cineast Kolb. Die Nacht, waarvan drie fragmenten wordt vertolkt, is een mo derne opera die pas in 1988 in première gaat Voor de liefhebbers dus een voor proefje. Aanvang 20.00 uur in De Rode Zaal. I VIA HET boek Ik All van Gttnther Walratf kreeg de bevol- g van Europa een genoegzame getuigenis van de uitbui- l van de gastarbeiders in de Duitse industrie. Ook de film I en de tv-serie werden veel bekeken. I Het toneelstuk All, de 1001 nachtmerries wordt door I Eugène Bervoets, die ook voor de regie tekent en Ken Ke- llountang Ndlaye gespeeld in zaal Monty aan de Montigny- Istraat 3/5 in Antwerpen op 15,16 en 17 januari. I Zoals in de sprookjes uit 1001 nacht wordt in eenzelfde I verhaalstructuur de leefwereld getekend van een vreemde ling in een rationele westerse gemeenschap. Een wild beest In een geordende kudde, een blanke tussen negers, een I zwarte onder blanken. Bervoets is het vreemde beest en de I Senegalese danser-acteur Ndiaye een zwart wild beest Scè- lr.es die emoties, erotiek, agressie, wanhoop, angst, pijn en (fysiek uitbraken. Aanvang steeds 20.00 uur. MET 'DER Ring des Nibe- lungen' realiseerde Richard Wagner een grandioos mu- ziektheatraal pallet van in dringende gebeurtenissen uit de Germaanse mytholo gische wereld. De opera is vooral sterlf. beïnvloed door het Griekse drama, maar Wagner verwerkte ook ideeën Nietsche en Schopen hauer. Zaterdag 17 januari brengt de Opera van Vlaan deren 'Die Walküre' in Ant werpen. Dat is de eerste dag van de Ring, volgend op de vooravond 'Das Rheingold' en voorafgaand aan 'Sieg fried' en 'Götterdamme- rung'. Monte Jaffe is te zien en te horen als Wotan, Elliot Palay als Siegmund en de rol van Hunding wordt ver tolkt door Gabor Andrasky. Verder treedt Ingrid Hau- bold op als Sieglinde en neemt Gudrun Volkert Brünhilde voor haar reke ning. De regie is in handen van Jo Dua De première is zaterdag 17 januari in de Antwerpse Opera, aanvang 19.00 uur. Vrijdag 23 (19.00 uur) en zon dag 25 januari (15.00 uur) zijn de volgende uitvoerin gen. IN DEN Hoekzak in Oost burg speelt Orsyla Meinzak de fascinerende monoloog Purple blues naar het boek The color purple. Om meer nadruk te kunnen leggen op een van de hoofdfiguren Shug, de blueszangeres, werd de titel van het toneel spel aangepast Het boek vertelt over het leven van het negermeisje Celie. Zij krijgt van haar vader twee kinderen, die hij verkoopt aan een dominee. Haar zus Nettie vertrekt op een dag met de dominee, zijn vrouw en de kinderen van Celie naar Afrika. Celie blijft ongelukkig achter en wordt uitgehuwelijkt aan Albeit, een bruut die Celie alleen maar ziet als een huissloof. Haar leven veran- dert pas wanneer de mooie blueszangeres Shug bij Celie en haar man intrekt Shug is de grote liefde van Albert, maar al gauw blijkt dat ook Celie en Shug een intieme relatie hebben. Door die ver houding leert Celie dat ze voor haarzelf op moet ko men. Orsyla Meinzak speelt de rol van Celie. Orsyla Mein zak heeft gekozen voor een monoloog om zo meer na druk te leggen op de strijd van Celie. Orsyla Meinzak laat Celie op latere leeftijd zien. Ze werkt in haar naai atelier en kijkt terug op haar leven. De uitvoering vrijdag 16 januari begint om 20.30 uur. Toegangskaarten via Den Hoekzak. Orsyla Meinzak. - foto jean van ungen Eindredactie: Emlle Calon en Ronald Verstraten. DE CONCERTEN in De Sin gel in Antwerpen die het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen ver zorgt zijn geweven rond het thema Mozart en de Nieuwe Weense School. Het eerste concert is morgen, vrijdag 16 januari. Een van de meest gevierde jonge dirigenten van dit mo ment Yan Pascal Tortellier leidt het orkest dat voor de pauze de ouverture tot Die Zauberflöte en diverse entre acts uit Thamos speelt De mezzo sopraan Martine Du- puy vertplkt aria's uit La Clemenza dit Tito en Mi tri- da te. Aanvang 20.00 uur. DE CAMERE van Rhetorlca Sint-Jan ten Steene wil dit jaar haar trouwe aanhang een groots blijspel voorschotelen van de Franse schrijver Molière. Na optredens in Sint-Jansteen en Axel komt het gezelschap met regisseur Plet Verwer naar Hulst, waar men De ingebeelde ziekte twee keer ten tonele voert. Zaterdag 17 en zondag 18 januari in Den Dullaert De 'zieke' George Martens wordt behandeld door verschil lende kwakzalvers die allen gespeeld worden door Henk van den Branden. Een niet geringe bijdrage levert het dienst meisje Toinette dat door Jenny de Schepper in de verf wordt gezet De echtgenote en dochter (Emmy de Bot en Chan tal de Cock) proberen samen met de zuster (Anny Coppleters) de zieke Argan het leven zo (on)aangenaam mogelijk te maken. Er worden heel wat dure woorden, zalfjes, pillen en poeders voorgeschreven voor er van genezing sprake is. De vereiste muziek werd geschreven door Martin Polspoel en de spelers zijn prachtig uitgedost in zeventiende eeuwse kleding. Aanvang van beide voorstellingen 20.00 uur. Entree 7,50, kinderen tot 12 jaar 3,75. DE NEDERLANDSE caba retier Herman van Veen geeft een reeks voorstellin gen in Antwerpen. Hij brengt zijn muzieklabel Al fred Judokus Kwak in de Elsabethzaal en wordt bege leid door het groot orkest onder leiding van Erik van der Wurff. In dit cultuurspektakel voert Van Veen groot en klein mee in een muzikale Herman van Veen vrengt de muziekfabel Al fred Judokus Kwak. - FOTO HARLEKIJN droomreis. Het stuk vertelt de geschiedenis van de eend Kwak die zich in het ko ninkrijk Grootwaterland op het avontuurlijke pad be geeft. Hij wil de hongerigen en dorstigen helpen. Her man van Veen zingt, danst en speelt in dit akoestische schouwspel dat nu voor het eerst in première gaat in België. Uitvoeringen vrijdag 16 januari aanvang 19.00 uur, zaterdag 17 januari om 15.00 en 19.00 uur en zondag 18 ja nuari om 15.00 uur. Entree 400, kinderen 250 Bfrs. 'EEN UURTJE EEUWIG HEID' heet de kindervoor stelling van theatergroep Kwiebus uit Eindhoven. De opvoering voor de jeugd tus sen zes en twaalf jaar is woensdag 21 januari in het Zuidlandtheater te Terneu zen. Het is een griezelig maar niet echt eng stuk dat de kinderen tot het laatst in spanning laat zitten. Het verhaal speelt zich af bij de Nevelberg. Daar wil een professor (Arte den Bra- der) tesamen met zijn doch ter Anouk (Margot van den Heuvel) de geesten bestude ren. De waarschuwing dat bij de berg zomaar mensen verdwijnen slaat hij in de wind met het gevolg dat hij plotseling verdwenen is. Vervolgens gaat de berg open en kan Anouk naar binnen treden. In het bin nenste komt ze oog in oog te staan met Puck (Herman Mertens), de wachter van het geestenrijk. Hij ontvangt alle doden en vertelt hen of ze naar het goed of het kwade rijk mogen. Puck helpt Anouk haar vader te vinden. Ze heeft daarvoor Kindertheater Kwiebus. vier kwartier de tijd daarna sluit de berg zich weer. Tij dens haar tocht komt ze al lerlei bewoners van het do denrijk tegen, onder andere Shakespeare, maar ook ver schillende kwelgeesten. 'Een uurtje Eeuwigheid' is een satirisch sprookje en is bedoeld als tegenwicht tegen de heersende trend van grie- - fotoarchief de stem zelig video-genot. Al met al is het Kwiebus gelukt een spannend avontuur te bren gen, waarbij de kinderen hun angst kunnen wegla chen en waarin serieuze the ma's zijn verwerkt die tot ontroering en nadenken stemmen. Aanvang 15.00 uur. Entree ƒ4,-. INSIGNIFICANCE van Nicolas Roeg is van avond te zien in het Terneuzense filmhuis Zuidland. Mensen en dingen zijn niet wat ze lijken, is het thema van de film. Roegs is er van overtuigd dat mensen fei telijk niets van elkaar weten, ook niets over zichzelf. Hij laat schijnbaar bekende perso nen zien die toch niet zijn wat ze geacht wor den te zijn, ondanks hun fysieke voorkomen. Zo staat in het begin van de film een blonde a trice in een witte plooijurk op een verluchtingsrooster van de metro van New York. Ze gaat even later de kamer van een professor binnen en vertelt hem dat ze zijn realiviteitstheorie begrepen heeft. De atrice wordt later aangerand door een dronken se nator, met het gevolg dat ze een miskraam krijgt De professor wordt geplaagd door zij geweten. Hij kan het besef dat zijn werk tot de dood van duizenden mensen heeft geleid niet aan en gooit al zijn papieren uit het raam. Dan wordt het gebouw waarin hij zich bevind, uiteengerukt door een krachtige windstoot In de hoofdrollen zijn onder an dere Theresa Russell, Tony Curtis, Gary Bu- sey en Michael Emil te zien. Aanvang 20.00 uur. Entree 6,- CJP/Pas 65 ƒ5,-. TERNEUZEN IS de eerste plaats na Kloosterzande waar het publiek mee kan griezelen met de spookge schiedenissen die in Het Spook van de Polder van de auteur George Sponselee door de spelers van De Scheldegam worden verteld. Het café De Floore Vest is de ontmoetingsplaats voor de dorpelingen. Daar wordt gekaart, gedronken en ge kletst Als bovendien de liefde in het spel is en er een spook aan te pas komt dan levert dat gegarandeerd een avondje ongedwongen hu mor op. Zaterdag 17 januari in het Zuidlandtheater, aanvang 20.00 uur. Entree 7,50. HET BLIJSPEL Met complimenten van de sjeik gaat zater dag 17 januari in première in het dorpscentrum in Vogel waarde. De toneelvereniging ODI tracteert zijn publiek op een klucht van Hans van Wijngaarden. Wat gebeurt er als een jongeman een hoofdprijs behaalt in een loterij Vooral als blijkt dat de tandartszoon drie maanden volle dige verzorging in de wacht heeft gesleept. Het groepje oos terlingen dat hem komt verzorgen bestaat uit een prinses, een buikdanseres en een sjeik. Doldwaze situaties en liefdes perikelen volgen elkaar snel op en bezorgen de toeschouwers een avond vol humor. De regie is van Wil fried Vlassenrood. Zaterdag de pre mière en zondag eveneens in het dorpscentrum een uitvoe ring. Aanvang steeds 20.00 uur. 7 - Tel. 01640-41250 BREDA - jmweg 7-13 - Tel. 01100-14810. !LEN B.V. - Scherpdeel 20 - Tel. ERVAET-Lange ReksestraatH- V.D. VELDE B.V. - Mariastraat3- >22 AH Bergen op Zoom 987 chijnen van dit blad te ricN Eli ZEN Mensen, Mrwerpen en dieren, soms I merkwaardige vormen, i omlijnd in landschap- 1 of tegenover gebouwen 'Plaatst Slechts een enkele f is een hoofdkleur (geel) |tbrulkt, maar verder ngkleuren, die door de ■vatte omlijning een eigen ">1 gaan spelen. Zo ontstaat effect dat lijkt op dat gebrandschilderde ra- Door het gebruik van "ke kleuren doet het aan striptekeningen I Dit alles is te zien in Gale- f.= Trouvaille te Terneuzen taar recent werk hangt van 1% de Houck uit Water- ®dkerkje. Acht schilderij - 1 waarvan zeven op kar ton en één groot formaat I'M bij 2,50 meter) op doek. 1Zoals Henk Koch, direc- F1 van de Zeeuwse Cultu- F" Raad bij de opening We, is het werk van De puck moeilijk in te delen, f, wijkt bovendien nogal f van wat hij tot nu liet K De Houck wist voor deze nstelling de aandacht dekken door een foto-af- c"e waarop hij bij wijze I grap samen met minis- II Brinkman poseert Koch "'de hierop in: „Ik ken P niet zo goed, maar dat zijn verhouding r' overheden altijd een l W 'knarsend' karakter °®egt Zo te zien gaat dat "Ie goeie kant uit" Ijan De Houck, die zijn IMing genoot aan de InAkademie in Den sg Waren eerder exposi- 'te zien in onder meer jpburg, Temeuzen en |3 De provincie Zewe- kocht vorig jaar werk F'^maan. L"'1 maart Open tijdens ■"koluren. Maandag dicht Schilderij van Willy de Houck in Galerij Trouvaille. - foto de stem/corj. de boer Weemoedvan Elly de Koster, te zien in het Churchill- hotel in Terneuzen. - foto de stem corj. de boer TERNEUZEN - Grafisch werk met of zonder bood schap. Zo beschrijft Elly de Koster uit Sas van Gent haar werk dat momenteel hangt in het Churchill-hotel te Terneuzen. Vooral dieren en mensen zet ze op papier. De werken die een bood schap hebben, zijn makke lijk te herkennen. Versla ving; een doodshoofdvlinder tussen vrouwen waarvan een al bijna veranderd is In een skelet Rheuma; een mensenskelet met een vogel kop. De Sasse studeerde aan de Kustacademie te Eeklo en begint internationaal naam te krijgen. Zo nam ze twee keer deel aan een grote in ternationale wedstrijd voor Ex-Librises in België en beide keren werd haar werk toegelaten tot de tentoon stelling. Nu ze haar studie klaar heeft probeert ze een zo'n persoonlijk mogelijke stijl te ontwikkelen. Dat lukt haar dusdanig dat ze dit jaar ex posure's heeft landen als West-Duisland, Japan, De nemarken en de Verenigde Staten. Eerder was haar werk te zien in verschillende galeries in de regio, maar ook onder andere in Polen. Tot 1 maart. Open dage lijks. CLINGE - Van zaterdag 17 januari tot 26 februari loopt in Galerie Esprit in Clinge de expositie van schilderijen en gemengde techniek van Lambert Oostrum. Remi De Cnodder (lid van de interna tionale vereniging van kunstcritici) houdt de inlei ding tot de tentoonstelling zaterdag om 20.00 uur. AXEL-Vanaf vrijdag 16 ja nuari tot 11 februari. Kin dergalerij Bellemans. Teke ningen van René van Halde ren. Open tijdens winkel uren. De Vaart Terneuzen. Foto's van Peter van Wljck. Tot 16 april. Open: dagelijks 16.30- 18 uur. Donderdag ook 19-21 uur. Art House Biervliet. Kera miek van Sia Braakman- Mulder. Tot 18 januari. Open maandag t/m vrijdag 9-12 uur. Zaterdag 13-16 uur. Kunstuitleen Bellemana Axel, Ooststraat Kijkpro ject Drieluik van Richard Beek uit Middelburg, steen stapelingen van Harold Huyser uit Axel. Tot 16 fe bruari. Kijkgeld een rijks daalder. Open: tijdens win keluren. Zeeuwse Bibliotheek Mid delburg. Zeeland in foto's: 1945- 1955. Tot 8 februari. Open: maandag 17.30-21 uur, dinsdag t/m vrijdag 10-21 uur, zaterdag 10-13 uur. Zeeuwse Kunstuitleen Mid delburg, Kuiperspoort Tex tiele objecten van Gèrda Edens en Sonja Besselink. Tot 26 januari. Eveneens sie raden van Birgit Laken en Eleonoor van Beusekom. Tot 1 februari. Open dinsdag t/m zaterdag 13-17 uur, don derdag ook 19-21 uur. Rabobank en Balans 17 Middelburg. Werk van Wil liam Verstraeten uit Mid delburg. Tot 1 februari. Ra bobank open tijdens werku ren, Balans 17 op woensdag t/m vrijdag 12-17 uur, zater dag 11-16 uur. Museum voor Zuid- en Noord-Beveland Goes. Schilderijen, ontwerpen en truien van George Schade. Tot 8 februari. Open: dins dag t/m vrijdag 10-16 uur, zaterdag 11-16 uur. Galerij Bellamy Vlisalngen. Tekeningen van Ton de Kroon. Tot 22 januari. Open: dinsdag t/m vrijdag 10-12.30 en 13.30-17 uur. Zaterdag 13.30- 17 uur. Acrylschilderij van Jaap Boekhout, te zien in IJzendij- ke. - foto de stem/corj. de boe" IJZENDIJKE - De acryl schilderij en van Jaap Boek hout uit Breskens zijn wis kundig van opzet Hij maakt zogenaamde optische wer ken. Schilderijen die op ver schillende manieren beke ken kunnen worden. De ene keer lijkt het of hij een bol voorwerp schilderde, even later lijkt het een hol voor werp. Hij probeert verschil lende begrippen, zoals weer spiegeling, beweging en ont plooiing te symboliseren. De schilder maakt ook to taal andere werken. Zo zijn er ook verschillende teke ningen van hem te zien die vooral impressies zijn van het West-Zeeuws-Vlaamse landschap. De eenzaamheid en de leegte benadrukt hij Hij hanteert ook het foto toestel en maakt verder al lerlei ontwerpen. Zo is het wapen van de gemeente Oostburg, evenals de vlag, van zijn hand. Al die verschillende kunstuitingen van hem zijn te zien in het Streekmuseum te IJzendijke. In het dage lijks leven is hij hoofd van de technische dienst van het waterschap. Hij beschouwt zichzelf nog steeds als ama teur. Als de provincie de fu sie tussen de Zeeuws- Vlaamse waterschappen doorzet, waar hij tegen is, wil hij zich helemaal aan de kunst overgeven. Te zien tot 16 maart. Open: Maandag t/m vrijdag 10-12 en 13-17 uur. Zaterdag en zondag 14-17 uur. de directeur van boveflSFI

de Stem | 1987 | | pagina 21