UITBLAZEN Echtpaar Goeree religieus ontoerekeningsvatbaa Ontwikkelingshulp Nederland is veel te eenzijdig gericht SDI-standpunt Sacharov wijkt af van VS èn SUI Italië streeft Engeland voorbij even..t D10T1M ACHTERGROND ZWOLS EVANGELISTENPAAR: „DAN IS AUSCHWITZ EEN LEUGEN" KLACHT BIJ MINISTER Administratie Dokumentatie Financiën Planning Tekst verwerking ge Stem com 'Moe maar voldaan VEERKRACHT VAN ECONOMIE ONBEGRIJPELIJK m PERSONAL COMPUTER RAI 87 Lichtpuntjes WIM KOCK De jaren zestig (14) WOENSDAG 14 JANUAR11987 T5 20-24 januari AMSTERDAM raï WOENSDAG 14 JANUAF Verkoop auto's aanzienlijk gestegen in '86 SHARM-el-Sheik, zo lees ik in een krant, is tegenwoordig een wit spookdorp waarvan de Egyptenaren, tot nu toe met weinig sukses, een centrum van Sinaï-toe- risme willen maken. De wereld raakt overvol met toeristen, dus worden nu de woestijnen opengelegd. Althans dat probeert men. Zou het luk ken dan kunnen de toeristen van de 21ste eeuw misschien toch naar de maan. We leven snel. Van Sharm- el-Sheik had ik geloof ik nog nooit gehoord toen de naam plotseling opdook in het we reldnieuws. Dat was in 1967 toen Israëlische tanks hun won derbaarlijk snelle opmars maakten tegen het snel in wan orde rakende Egyptische leger. De naam Sharm-el-Sheik ver oorzaakte grote opwinding op de redactie-buitenland waar ik toen zat. Wij Nederlanders stonden in die dagen nog bijna als èèn man achter Israël. Toen de strijd gestreden was en de wapenstilstand gesloten, schreven we een commentaar waarin we Israël complimen teerden met de snelle overwin ning, maar indachtig de wijze woorden van Winston Chur chill, ook de hoop uitspraken dat de overwinnaar zich edel moedig zou gedragen tegenover de verslagene. Daar is toen nog een felle discussie over geweest met een collega die van edel moedigheid niets wilde weten. Over de Palestijnse kant van de zaak werd in cue dagen zelden iets vernomen in Nederland. De jongeren van nu zijn de kinderen van hen die in de ja ren zestig jong waren. Tot ver velens toe wellicht horen ze over die rumoerige jaren, toen er van alles gebeurde en van al les veranderde. De jaren zestig zijn een mythe geworden, maar dan wel een zeer generatie-ge- bonden mythe. De jongeren zijn niet onder de indruk van onze 'revolutie' en de ouderen zeiden toen al dat er niet veel van terecht zou komen omdat mensen nu eenmaal mensen waren en elke gulden die je uit gaf ook moest worden ver diend. Na zoveel jaren blijken het voor mij toch internationale ge beurtenissen te zijn geweest die de diepste indrukken achterlie ten in mijn herinnering. De po litieke moorden in Amerika bij- De vorige afleveringen van deze serie stonden in de krant op 16, 21 en 26 aug.; op 6 sept.; op 9,21 en 30 okt; op 6, 14,20 en 28 nov. en op 5 en 13 dec. de inval van de Sovjet-tanks. 1 Niks afstandelijke journalistiek 5 op de redactie-buitenland: woedend waren we. Een ander 3 soort woede dan in 1956 bij het j| neerslaan door de Russen van de Hongaarse opstand. Toen 5 wilden we er nog op af. Binnen 3 dagen leerden we dat dét niet kon, zodat we dat in 1968 van meet af aan al wisten. Machte- j§ loze woede. Die emotionele betrokken- heid bij het nieuws voel ik niet vaak meer. Of het nu aan het 3 tijdsgewricht lag, aan het soort werk dat ik toen deed, feit is jjj dat ik het idee heb dat ik de ja- ren '60 intensiever heb beleefd 3 dan de decennia die erop volg- den. Het kan natuurlijk ook zijn - ik ben tenslotte twintig 3 jaar ouder - dat ik ben gaan lij- den aan de kwaal waaraan vrij- wel geen vakgenoot ontsnapt: E cynisme. Dat idee van: we heb- 3 ben het al vaker gezien en we weten wel hoe dat ongeveer zal E aflopen. Het vervelendste karwei dat ik me voor de vuist weg herin- ner had te maken met de toen 3 groeiende openheid in de me- dia. Dus ook in De Stem. Op 27 april 1967 werd prins Wil- lem-Alexander geboren. Zeker- g heid daarover hadden we pas 's avonds rond half negen. Dat werd dus weer aantreden met dubbele bezetting. Ik kreeg van s de hoofdredacteur opdracht 3 een 'vooraanstaand gynaeco- loog' alles te ontfutselen over E de keizersnede. Het stuk moest 3 op de voorpagina en zo zat ik te g zwoegen op een artikel over EE 'waarom wel een keizersnede en niet een andere operatieve 3 ingreep als daar waren: de E tangverlossing en de geboorte 3 per zuignap.' Ik heb dat stuk nog eens op- E gezocht en zie dat ik zelfs de 3 nogal onnozele vraag moest stellen of het waar was, 'zoals E de volksmond wilde', dat een 3 vrouw die eenmaal met de kei- E zersnede was verlost nooit meer E kinderen kon krijgen. „Non- sens", zei de geleerde en zijn E gelijk is later op Drakestein wel E aangetoond. Nadat de krant was 'gezakt' g tracteerde de hoofdredacteur E bij dit soort bijzondere gelegen- E heden altijd bij de buurman, de sociëteit, op een paar dik ver- E diende glazen. En daar schoven E we aan, moe maar voldaan, zo- E als we dan zeiden, met opzet E een van die cliché's gebruikend E die we voor geen goud in de E krant wilden zien staan. voorbeeld. Robert Kennedy, Martin Luther King en vooral de moord op John Kennedy in 1963. We hadden kraamvisite toen we het bericht hoorden. Mijn beschuit met muisjes bleef onaangeroerd. 'Naar de krant!' Heel de dagploeg kwam vrijwil lig terug; zelfs een sportredac teur die een vrije avond had kwam zijn diensten aanbieden. Elke strook aanvullend nieuws van de telex werd besproken. Met een brok in de keel soms. We waren echt geschokt. En dan, nóg een voorbeeld, Praag in '68. De enthousiaste sympathie waarmee we schre ven over de Praagse lente en hoe die euforie werd verstoord door wat we diep in ons hart al hadden gevreesd en voorvoeld: iiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 1 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of f 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jan Bouwmans HET evangelistenecht paar Lucas en Jenny Goeree uit Zwolle is on verbeterlijk halsstarrig. Het werd aangeklaagd én veroordeeld wegens antisemitisme, waar door twee afleveringen van hun blad 'Evan' werden verboden. Na korte tijd verspreidde het de verboden bladen toch weer. Bovendien preekte het onvermurwbaar dat de holo caust de vervulling is ge weest van wat de joden blij kens het evangelie over zich zelf hebben afgeroepen toen ze het hoofd van Jezus eisten: „Zijn bloed kome over ons en onze kinderen". Nieuwe aanklachten wer den ingediend door joodse en christelijke organisaties, waarop nog geen vonnis is gewezen. En wat valt er af gelopen weekeinde in de brievenbus? Een nieuw pam flet van het paar met de boodschap: „Dan is Aussch- witz een leugen". De waarheid is volgens het paar namelijk heel simpel van tweeën één: ofwel heeft de bijbel gelijk en is het 'Zijn bloed kome over ons en onze kinderen' in Auschwitz in vervulling gegaan; ofwel zit de bijbel er naast, is dat evangeliewoord niet in Auschwitz in vervulling ge gaan, het bloed niet over de joden gekomen en Auschwitz derhalve een leugen. „Dan zijn", zeggen de Goeree's let terlijk, „er geen zes miljoen joden omgebracht in de tweede wereldoorlog! Dan zijn de gaskamers van de na zi's een fiktie van de moderne Echtpaar Goeree, veroordeeld en onverbeterlijk. IN EEN brief aan de minister van justitie vragen de evange listen Lucas en Jenny Goeree om intrekking van de medio augustus vorig jaar uitgegane telex, waarin mr. F. Korthals Altes het politie-apparaat opdracht gaf intensieve controles uit te voeren op hun lectuurverspreiding. „Het verwondert ons zeer dat de politie bij zo'n gebrek aan mankracht zoveel agenten beschikbaar heeft om jacht te maken op twee evangelisten, die de joden het eeuwige leven prediken dat er is in Jezus Christus", aldus de brief. Lucas en Jenny Goeree verklaren in hun schrijven dat het oorlogsverleden van de Nederlandse politie, 'die haar aan deel heeft geleverd in het uitroeien van de joden door Hitier', haar kennelijk nog parten speelt. „Nu wekt haar optreden de indruk dat zij haar fout zijn in de oorlog tegenover de joden goed wil maken", schrijven de evangelisten, „alsof het evan gelie van Jezus Christus de oorzaak is van de jodenhaat in de wereld". Jenny Goeree verklaarde, dat haar man zich tevoren meldt bij de plaatselijke politie als hij met een groep aan hangers daar overgaat tot verspreiding van de in grote op laag vervaardigde folder Dan is Auschwitz een leugen. Vol gens haar weet de politie niet goed raad met deze handelwij ze, daar de folder geen deel heeft uitgemaakt van een vonnis waarbij twee nummers van het gospelblad Evan werden verboden wegens antisemitische uitlatingen. Toch worden hier en daar, zoals in Den Helder en Emmen, exemplaren in beslag genomen, maar volgt geen proces-verbaal. mens! Dan is al het leed dat de joden zou zijn aangedaan, in scene gezet. Dan zijn het allemaal leugens die de mensheid dagelijks krijgt op gediend!" Daar lusten weinig hon den-mag je hopen-brood van. Men kan er bijna zeker van zijn dat de Goeree's op nieuw zullen worden aange klaagd. En met een aan ze kerheid grenzende waar schijnlijkheid worden ver oordeeld. Zou er echter ook niet zoiets kunnen bestaan als 'godsdienstig ontoereke ningsvatbaar' op grond waarvan passende maatre gelen genomen zouden kun nen worden; bijvoorbeeld ter beschikking van de regering stellen ofwel opnemen in een inrichting? De Goeree's ontoereke ningsvatbaar verklaren is vanuit joodse kring in het verleden met alle kracht ver worpen. Hun opvattingen zouden namelijk nog te zeer gemeengoed zijn onder chris tenen. Dat moet niet alleen aan de kaak worden gesteld, maar ook strafrechterlijk worden veroordeeld teneinde de wettelijke grenzen af te bakenen van de grondwette lijke vrijheid van godsdienst en meningsuiting. Daar valt iets voor te zeggen, maar ook heel veel tegen. De schaal van dat gemeengoed zijn zou dan bijvoorbeeld wel eens duidelijker mogen vaststaan. Maar veel erger is dat bij een rechterlijke veroordeling de opvattingen en ideeën zelf in zekere zin nog buiten schot blijven. Is de strafrechter op zich zelf al een wonderlijke plaats om het pleit over godsdien stige (waan)ideeën te be slechten-mij doet het altijd aan als een zwaktebod -een vonnis reikt niet verder dan verbanning van het veroor deelde waanidee uit de open baarheid op straffe van. De dragers zelf van het waani dee worden door het vonnis niet genezen en het vonnis bewerkt evenmind dat ze niet voor vol worden aange zien. Terwijl het onderhand toch duidelijk is dat waani deeën meestal ontspruiten aan zieke geesten. En ook godsdienst kan geesten ziek maken. Het zou nog wat anders zijn indien de waanideeën van de Goeree's direct gevaar zouden opleveren. Het zou zelfs nog anders zijn indien andere lieden hun waani deeën zouden kunnen mis bruiken. Maar ook voor dat laatste lijken ze amper mo gelijkheden te bieden. Want de Goeree's bestempelen in hun 'Auschwitz-pamflet' de christelijke kerk heel na drukkelijk tot de moorde naar van de joden. „Eeuwen lang heeft de verdwaasde kerk het bloed van Jezus op de joden gewroken in plaats van hen de verlossing door het bloed te prediken. Op dit christendom heeft Hitier zich beroepen bij de volvoering van zijn plan het joodse volk uit te roeien. Zo is de kerk! werktuig geworden in den van de moorden Zo blijft het joodse bl( aan de handen van de kleven". De Goeree's zeg hiermee zoveel als: wat v>| der gaat dan prediking, moord. Daar val zelfs v'oj louche figuren moeilijk roep op te doen ter vaardiging van wat ook. De bijbel is eeuwenlti beschouwd als pure blau druk van de geschiede Dat de Goeree's dit steeds doen, maakt ze zichzelf niet ontoereker vatbaar. Maar vorige ge: raties sloten hun ogen voor de werkelijkheid, zich onomstotelijk aandie de. Welnu, dat doen de ree's wel en in zulke mij dat van ontoerekeningsvif baar gesproken moet \J den. Ze bijten zich zo vast] hun waanidee, dat ze hett staan om idee en feiten; hun kop te zetten: prediking vals is, kan Au witz niet bestaan hebb Zo'n gedachtengang kan; leen ontspruiten aan zieke geest. Dit erkennen! dienovereenkomstig opt den levert mijns inziens f grondigere uitschakeling; dan een gewoon strafvonnis] Het vervelende is natac lijk dat het Nederlands stal recht niet voorziet in zoisf als theologische of godsdis stige ontoerekeningsvij baarheid. Hebben theoloi en godsdienstpsycholo. hier niet een terrein brij laten liggen dat dringend; ontginning moet worden f bracht: criteria ontwikke om vast te stellen waar go dienst van geestelijk ge overgaat in geestelijk zond. De strafrechter hiervoor toch niet de aangewezene Door Mathieu Kothuis DE BEELDEN van de woonproblemen in de Derde Wereld zijn over bekend. Eindeloze krot tenwijken rond de grote steden, opgetrokken uit schamele hutjes van karton, golfplaten, hout, jute zakken of uitgesla gen olievaten. In de ontwikkelingslanden bestaat bijna geen stad zon der deze ellendige 'voorste den' waar de bevolking in mensonterende omstandig heden moet zien te overleven. Deze 'shanty-towns' of 'bi donvilles' zoals ze wel wor den genoemd, zonder riole ring en stromend water, vor men een poel van ellende, hoge kindersterfte en be smettelijke ziektes. Boven dien loopt de bevolking voortdurend gevaar uit hun huijes te worden verdreven door de bulldozers van de ge meentelijke overheden in een machteloze poging om aan deze ongebreidelde stadsuit breiding een eind te maken. Mexico-City is zo'n voor-, beeld. Een agglomeratie met 18 miljoen mensen. Over tien jaar zal de stad door natuur lijke bevolkingsaanwas en door de trek van Mexicanen naar de stad zijn uitgegroeid tot een onvoorstelbare me tropool met 26 miljoen men sen. Jaarlijks groeit de Me xico City met de snelheid van Amsterdam, dit wil zeggen dat er per jaar 800.000 inwo ners bijkomen. Het meren deel van die nieuwe inwoners belandt in een van de afschu welijke krottenwijken aan de rand van stad. De situatie in Mexico City is wellicht het meest schrij nende voorbeeld van de gi gantische stedengroei en woonproblematiek in de Derde Wereld. Volgens schattingen van de Ver enigde Naties woont nu veer tig procent van de wereldbe volking (twee miljard men sen) in de grote steden. Bin nen vijftig jaar zal dat zijn opgelopen tot 60 procent het geen neerkomt op vijf mil jard mensen. In de ontwikke lingslanden herbergen de krottenwijken rond de grote steden vijftig procent van de stedelijke bevolking en deze wijken groeien twee keer zo snel als de steden als geheel. Tegen 830 miljoen stadsbe woners nu, zal dit aantal in de ontwikkelingslanden rond de eeuwwisseling zijn opge lopen tot 2,1 miljard mensen, vijftig procent van de totale bevolking. Tegen deze achtergrond hebben de Verenigde Naties 1987 uitgeroepen tot het 'Jaar van de Daklozen'. Volgens de VN moet het duidelijk' zijn dat de Derde Wereldlanden de gigantische bevolkings- en huisvestingsproblemen nauwelijks alleen kunnen oplossen. Wereldwijd zullen dit jaar projecten worden op gestart om deze problema tiek onder de aandacht te brengen en om aanzetten tot verbetering te geven. Dit Jaar van de Daklozen is niet bedoeld als een éénmalige aktie maar als een campagne die rond het jaar 2.000 moet uitmonden in een drastische verbetering van de woon- en leefomstandigheden in met name de ontwikkelingslan den. De Nederlandse Habitat Commissie (NHC) die met het oog op dit Jaar van de Daklo zen al in '84 werd opgericht uitte deze week bij de pre sentatie van haar activiteiten scherpe kritiek op het Neder landse ontwikkelingsbeleid. Volgens de NHC neemt de Nederlandse ontwikkelings hulp, gericht op de zoge naamde habitat- (woon-) problematiek in de Derde Weredlanden, sinds '76 snel af. Een teruggang die vooral in de afgelopen kabinetspe riode tot uiting is gekomen. Volgens NHC-voorzitter en oud-minister Max van der Stoel moet de ontwikkelings hulp veel meer op de grote steden dan op het platteland worden gericht. Minister Bukman (Ont wikkelingssamenwerking) is het met die kritiek niet eens. Bukman antwoordde dat juist het platteland in de ont wikkelingslanden de basis voor de economie vormt. Daarom is de plattelandsont wikkeling ook het centrale Max van der Stoel voor vechter van daklozen. - FOTO ANP thema in het Nederlandse ontwikkelingshulpbeleid. Door zo'n beleid wordt vol gens de minister ook de huis vesting en werkgelegenheid op het platteland verbeterd waardoor de trek naar de grote steden verminderd. Met deze reactie gaat Buk man echter voorbij ^ian een van de belangrijkste aspec ten van de 'habitat'-proble- matiek. De grote steden in de ontwikkelingslanden groeieh namelijk vooral zo snel door de natuurlijke aanwas van de bevolking in de krotten wijken en veel minder door de trek van het platteland naar de stad. Een recente studie van het Nederlands Economisch Instituut (NEI) in Rotterdam, verschenen in opdracht van het ministerie van VROM (volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieu), heeft die ontwikke ling nog eens bevestigd. De samenstellers van de studie, Michel van Pelt en Jan Hoogland, pleitten voor ver groting van de habitat-hulp. „Plattelandsontwikkeling is zeker niet hét antwoord op stedelijke problemen, dus moeten steden óók in aan merking komen voor steun op habitatgebied", aldus Van Pelt en Hoogland. Andere hulporganisaties, zoals de Novib en Mensen in Nood, hebben de habitat-proble matiek inmiddels al wel on derkend en habitat-projek- ten in hun hulpprogramma's opgenomen. HET STANDPUNT van de dissidente Sovjet- kerngeleerde Andrej Sa charov over de moge lijkheid van een ruimte defensie wijkt zowel af van dat van de Ver enigde Staten als van de Sovjet-Unie. Dit blijkt uit een verklaring die Sacharov in Moskou heeft uitgegeven. Hij zegt met een nadere verklaring te zijn gekomen vanwege de misverstanden die mogelijk ontstaan zijn naar aanleiding van de op eenvolgende uitspraken die hij over SDI gedaan heeft sinds hij eind december, na een binnenlandse balling schap van bijna zeven jaar in Gorki, naar Moskou terugge keerd is. Sacharov, die baanbre kend werk heeft gedaan voor de produktie van de water stofbom door de Sovjet-Unie, meent dat men een laser met x-stralen, spiegels in de ruimte, elektro-magnetische kanonnen, een wereldomvat tend systeem van computers voor de waarneming en het geleiden van het vuur en veel andere dingen kan maken. Maar een sterke tegenstan der zal steeds de middelen vinden om door welke verde diging dan ook heen te bre ken, en dat tegen aanzienlijk lagere kosten, aldus Sacha rov. „Daarom meen ik dat een ruimteverdediging tegen ra ketten uit militair en strate gisch oogpunt niet doeltref fend is. Op dit punt deel ik de kritiek op het SDI-program- ma. Het is verstandiger de middelen die nodig zijn voor het bouwen en vooral het is stalleren van een anti-rake] schild in de ruimte voor dere doelen aan te wendei] aldus Sacharov. Maar tegelijk verklaar.] natuurkundige dat hij ultg sproken tegen het begin; van het pakket is dat de Sc] jet-Unie hanteert. Daa::| gaat Moskou er van uit zonder een akkoord overS de andere problemen op b terrein van de wapenbehee| sing, met name de beperki en afschaffing van de o(fe:j sieve strategische rakel niet zijn op te lossen, dergelijke positie komt) als ongefundeerd voor",>| dus Sacharov. „In een klimaat van derzij ds wantrouwen geen der partijen geheel* zien van het doen van om' zoek dat, ook al is dat nietö ker, op zekere dag belangrj kan blijken te zijn. Te el» dat men daar van afziet] niet realistisch", zegt Sad rov. „Nu de mogelijkheid «I een overeenkomst over wapening laten lopen J angst voor SDI in de eeuw is niet constructief. A tegen die tijd de offensiij strategische raketten schaft zijn, is de zin aanS ontvallen. De angst dat®] zodra men de besch heeft over een ruimh een eerste klap met straW sche raketten kan uitdö mist elke grondslag". De natuurkundige dat zelfs met de aanw heid van intercontiner.® raketten deze angst grond is vanwege de reikende doeltreff endl van SDI en het feit dat1] systeem niet plotsklaps I worden geïnstalleerd. Door Gerard Kessels EIGENLIJK kan het niet. Een land met de grootste staatsschuld van West-Europa, met een inflatie-spook dat nog steeds niet geheel bedwongen is en met een overheid die niet of nau- welijks functioneert, blijkt over een uiterst veerkrachtige economie te beschikken. Als economische mogend heid staat Italië op het punt Engeland in te halen en het duurt niet lang meer of de zuiderlingen zullen het trotse Albion overvleugelen. Het inkomen per hoofd van de bevolking in Italië is vorig jaar op het niveau van dat van Engeland gekomen. De perspectieven voor 1987 zijn gunstig. De Italiaanse economie staat aan het begin van een uitstekend jaar. De OESO voorspelt een groei van drie procent, evenveel als voor West-Duitsland en Japan. „Dit is een volk van hommels", zo zegt een Duitse diplomaat in Rome. „Volgens aërodynamische begrippen kan een hommel met zijn zware lijf en zijn korte vleu gels niet vliegen. Maar ge lukkig weet de hommel dit niet en hij vliegt. Zo is het ook met de Italianen." Italië dus als vijfde econo mische macht in de wereld. Na de Verenigde Staten, Ja pan, West-Duitsland en Frankrijk. Dat is even wen nen. Vooral ook voor de En gelsen, die zich stilzwijgend hebben neergelegd bij de Duitse suprematie en met wat meer moeite ook al ja renlang de Fransen in de rug kijken. Maar dat ze nu ook nog voorbijgestoken dreigen te worden door de Italianen, dat is een bittere pil. Natuurlijk, het is altijd ge vaarlijk om op basis van en kele economische gegevens vergaande conclusies te trek ken. Italië heeft in vergelij king met Engeland ook een aantal zwakke punten. De Engelse landbouw is twee maal zo sterk als de Ita- liaaanse. Verder blijft de to tale industriële produktie van Italië nog steeds achter. Wanneer als uitgangspunt de industriële produktie van 1980 wordt genomen en die op 100 gesteld wordt, komt Italië in 1986 niet verder dan 99. De totale produktie is nu dus la ger dan zes jaar geleden. Voor Duitsland bedraagt het cijfer 105, voor Frankrijk 102, de Verenigde Staten zitten op 115 en het verslagen Enge land op 111. Dankzij de uitstekende re sultaten van vooral de ver werkende industrie hebben de Italianen de Engelsen nu ingehaald. Volgens de offi ciële cijfers mag het inkomen per hoofd van de bevolking in Italië nu dat van Engeland geëvenaard hebben, waar schijnlijk echter is er al lang sprake van een aanzienlijk verschil. Italië kent immers een zeer levendige 'schaduw- economie' die oogluikend wordt toegestaan. Dit grijze circuit met zijn miljarden aan zwart geld is voor de sta tistici niet precies te vatten. Zeker is echter dat het in Ita lië met zijn begenadigde re gelaars en ritselaars een gi gantische omvang heeft aan genomen. De 'economia som- mersa', oftewel de 'verborgen economie', bedraagt in Italië volgens voorzichtige schat tingen ongeveer 20 25 pro cent van het bruto nationaal •produkt. De keurige Engel sen komen slechts op 5 pro cent. De onderontwikkeling van het zuiden is een blok aan het been in Italië, het gigantische overheidstekort is eveneens een hinderpaal voor een ver snelde economische groei totale staatsschuld overt" intussen het bruto nation produkt. Niettemin draait] economie op volle toeren j verbazing van het bi# land. Het intelligentste woord op de vraag hoejj mogelijk is, gaf de vroi Duitse bondskanselier mut Schmidt enkele j® geleden aan de krant La® pubblica. „De Italiaanse maats pij is per definitie gedere leerd, ook al lijkt ze sar# hangen van de geboden 1 verboden. Maar niemand kommert zich erom, te t nen met degenen die de gels hebben opgelegd. D'j de reden dat de Italianen*] leerd hebben hun boontjes te doppen. De sj»1 de regering en het bes» doen immers nauwelijks om ze te helpen en te WJ Dat is jullie paradoxale w deel ten opzichte van de» dere Europeanen." (ADVERTENTIE) Dé oplossing vooroa uw Jfr-T-T-n-n-rt-rr Voor alle toepassingen wijst het Infocentrum u de weg naar de 130 stands dagelijks 10-17 uur Trein Toegangbiljetten bij NS-stations AMSTERDAM (ANP) - Er „ja vorig jaar ruim 560.000 nieuwe personenauto's in ons land verkocht tegenover 496.000 in 1985, wat ook al geen slecht jaar was. De exacte cij fers zullen binnenkort op basis van het aantal uitgegeven kentekenbewijzen bekend worden gemaakt. Er werden in datzelfde jaar ook nog eens 2,1 miljoen tweedehands auto's aan de man gebracht pit vertelde directeur W.M. de Grefte van de RAI afdeling auto's dinsdag op een perscon ferentie in Amsterdam ter ge legenheid van de Auto RAI van 5 tot en met 15 februari in I het RAI-complex. Voor dit jaar verwacht de HAi een groei die tussen de 540.000 en 560.000 ligt. Dat de uitkomsten over 1987 lager zullen uitkomen dan het afge lopen jaar komt volgens De Grefte omdat aan de inhaal vraag die zich in 1986 manifes teerde voor een deel is vol daan. Nederland telt momenteel 5 miljoen personenauto's. Dit aantal zal in het jaar 2000 zijn opgelopen tot ruim 6 miljoen. Er zal steeds meer in de auto worden gereden, hoewel er ook ontwikkelingen zijn die een remmende werking heb ben op het gebruik van de auto, zoals de verwachting dat in de toekomst steeds meer mensen thuis hun werk zullen doen. De RAI-directeur merkte in dit verband op dat de verkoop van het aantal personenauto's met een 'schone motor' groeiende is. De auto's gebrui ken ook steeds minder brand stof. Shell verwacht een ver mindering van het benzine verbruik per auto in 2000 van 40 procent ten opzichte van 1985. DE BENOEMING van eerste-ondern nieuwe leider van de Russische one neve bevat een duidelijke boodsch men die hoog is gestegen op de hiëi sische partij-apparaaat, legt de So' goede wil af. De wereld moet begr nun streven naar meer ontspanning, went Vorontsov dient als symbool vt Washington heeft de aanstelling jn|n9 begroet. Het moest wel, want bovjet-Unie al een publicitaire voor; •oor de onderhandelingen zijn beg< oenen om niet bij voorbaat te twijfelt •en de Sovjet-Unie. Hoe men het oo e ontkennen dat zich de laatste tijd i ogen hebben voorgedaan. De inte "ussische troepen uit Afghanistan, ln9 van Sacharov en de toegestar echts een aantal van de opzienbé oisjov met grote regelmaat de wer Gr? hafwachten hoe in de Sovjet-Ur 2irh Si°v wordt gereageerd, maar m Sterk 9enoe9 om die interne ma Met een beetje goede wil kan ook I kS 'l ReVkjavik als lichtpunt worder l 'ike openhartigheid werd er slech toaa Van de besprekingen in de IJ; I 's w a"e rook9ordijnen konden niet I kon Hre'ds Tachtigste naties heel c ord over wapenbeheersing waren. Wan 6r'9ens zou het niet er9 reeel 2 te ^H'ogsonderhandelingen van e< kinnn' De vorderingen die tijdens loon1 worden gemaakt, zijn bij wij; Ihan™81 waar te nemen. SDI bijvc iQevr er 2lln' Sovjet-Unie weet ![jaaraa9d is om het ruimteprograrr I limitf>S,5at te9en°ver dat Reagan mc Ivoortri kan doorgaan met zijn 'ste te cu wantrouwen te etaleren 'eren: 'Dit zou kunnen leiden tot

de Stem | 1987 | | pagina 2