ER JAN EN- Baudeloocomplex wordt gesloopt WD A-LEDEN KIEZEN EIEREN VOOR HUN GELD Waterschap weg is uithollen regio iHHEDDKSI S 2.98 1.98 1.50 I!7.50 kkerjonj Axelse bibliotheek wordt heringericht feiiSl wereld aan A George Z Sponselee 2 Omzet cvz einig eranderd Biologie: het vak als zodanig YOUNG STYLE MOGELIJK WONINGBOUW EN NIEUW STADSKANTOOR CDA HULST SCHRIJFT PARTIJGENOTEN IN STATEN WOENSDAG 14 JANUAR11987 PAGINA ZEELAND 2- VAN ZEELAND 4MAKKELIJKER VOOR GEBRUIKERS STAATS 3UDKUND1 MET DE ANTERBI d naar uithoek, :n drukke baan een rustig flat, eveneens. eenzaam. Dat 't e. Maar wat doe i beseft, dat "die zelfde situatie eenzaam gevoeL >ekt, komt u wel en, volleybal, een samen gezellig ,amen koken .e schoolkantine? de eenzaamheid De een pakt een vriendin. Duurt en als u iet nummer van p de achterzijde trale nummer veg wijst naar de iformatie over de aats. Pastoor van Hellestraat gaat op rust BEStem «C®8port)-CorJ- SaFétenkDeii' Eü9ène Logisch vervolg Spreekverbod Zeihulpgroep weduwen en weduwnaars NSB-vakken Pap koken Moeilijk Goede brouwer Zenuwstelsel Sneeuwbaleffect Beleidsadvisering Kruispunt Nu kortingen van 50% of meer St.-Jan krijgt bijdrage van Anjerfonds Plaatselijk nieuws Clinge Kloosterzande Lamswaarde Ossenisse yarl een onzer verslaggevers JULST - Het Baudeloocom- jex in de Hulster binnenstad Ldt hoogstwaarschijnlijk (rtitendeels gesloopt Met uit- Ldering van het zusterhuis, l,( op de monumentenlijst K»t De vrijkomende ruimte kan laats bieden aan ongeveer achtig stapelwoningen, ver- 1 over twee en drie bouw- ™„i. Daarnaast heeft ook de ,eIneente belangstelling voor gn lapje van het één hectare .jote complex, om er in de toe- jjomst een nieuw stadskantoor lacr te zetten. Verwacht wordt dat binnen ii en vijf jaar het Baudelooc- IAT79 01150-19817«#TERNEUZEN T22 omplex leeg komt te staan. Momenteel vinden de mavo en de mdgo-school er nog onder dak. Vooral wat de laatste school betreft is er nog geen zicht op wanneer die het pand zal verlaten. Overigens staan grote gedeelten van de gebou wen nu wel al leeg. De eigenaresse, de zusters Franciscanessen, ontwikkelt momenteel plannen voor de toekomst van het gebied. Dat gebeurt in nauw overleg met de gemeente. „Concrete plan nen zijn er nog niet", aldus wethouder G. van de Voorde, „maar het meest voor de hand liggend is dat het complex ge sloopt wordt. Om aan de be staande gebouwen een nieuwe bestemming te geven is finan cieel onhaalbaar. Je gooit er een hoop geld tegenaa en dan blijf je toch nog met oude ge bouwen zitten". De gedachten gaan in de eerste plaats uit naar woning bouw en een nieuw onderko men voor het gemeentelijk ambtelijk apparaat. „Het zijn gedachten die echter nog uit gekristalliseerd moeten wor den". De gemeente heeft al ge ruime tijd geleden laten weten belangstelling te hebben voor in ieder geval een deel van het Baudeloocomplex. Voor de ge hele of gedeeltelijke verwer ving ervan of realisering heeft de gemeente nu echter geen geld. De eigenaresse wil wel een plan dat meteen het hele com plex omvat. In los van de ove rige gebouwen een stuk aan de gemeente te verkopen heeft men weinig zin. „Voorlopig speelt de sloop van de gebou wen echter nog niet. Pas over een jaar of vijf. Wat dat be treft kunnen wij best nog een beetje lucht gebruiken. De zusters hebben in ieder geval beloofd ons niet voor een vol dongen feit te zullen zetten. Vandaar dat we blij zijn dat we als gemeente nauw bij de plannenmakerij betrokken worden". Benno Martens mag blijven Van een onzer verslaggevers AXEL - De Christelijke Openbare Bibliotheek in Axel wordt de komende dagen op zijn kop gezet. In plaats van ze op alfabeti sche volgorde in de kasten te schikken, worden de boeken voor taan op genre of onderwerp opgeborgen. De herinrichting is het re- te breiden naar de studieboe- sultaat van een proef die vorig jaar is genomen met de ro mans, in het kader van een ge bruikersvriendelijkere opstel ling. De alfabetische opstelling van de romans werd gewijzigd in een genre-opstelling. Zo kwamen bijvoorbeeld alle de tectives bij elkaar, alle thril lers, of avonturenromans. Uit een na enkele maanden ge houden enquête onder de le zers bleek dat driekwart de nieuwe opstelling een succes vond. Daarom is besloten defintief op de ingeslagen weg verder te gaan en deze opstelling ook uit Van een onzer verslaggevers HULST - De ledenvergadering van de PvdA- afdeling Hulst heeft de motie van wantrouwen aan het adres van raadslid Benno Martens in trokken. Dat betekent dat er geen royementsprocedure tegen Martens wordt ingezet en dat hij gewoon blijft deel uitmaken van de PvdA-fractie in de Hulster gemeen- iraad. Over de argumenten voor de plotse ommezwaai van de le den wilde voorzitter Jan Ha- braken gisteren geen medede lingen doen. In de wandelgan gen kon echter vernomen wor den dat enkele PvdA-ers die het hoofd van Martens wilden nogal geschrokken zijn van de uitlatingen door Hulster poli tici in De Stem. Met name waar het ging om de mogelijke gevolgen voor de wethouders- zetel van de PvdA, als de le denvergadering een roye mentsprocedure zou willen doordrukken. de Stichting Ideële Reclame Sfl"1 Van onze correspondent S - De omzet van de luwse fruitveiling CVZ gaf 1986 weinig verschil te zien iet die van het jaar daarvoor, lie bedroeg 44.329.000,- tegen 1985 44.909.000,-. De aan- ir in kilo's was in 1986 be- igrijk hoger dan in 1985, nar de prijzen waren veel iger. Dit deelde directeur van de P. Vermaire, mee bij het egin van de eerste fruitvei- ig in 1987 in Goes. Vermaire vertelde ook dat appelvoorraden in de vei- ingkoelhuizen in totaal bijna waalf miljoen kilogram be lagen, 25 procent meer dan in jaar geleden. De peren- voorraad bedraagt op dit mo- nent 4,3 miljoen kilogram en it is vrijwel gelijk aan een aar geleden. De CVZ-directeur wees er rader op dat de bouw van het nieuwe veilingcomplex in Ka- iclle geheel volgens plan ver- oopt. Over een half jaar hoopt nen het complex in gebruik te [unnen nemen. De bestaande wirijven in Goes, Kapelle, frabbendijke en Terneuzen worden dan gesloten met uit zondering van de koelhuizen. Om het contact tussen teler veiling te verbeteren wordt >P korte termijn een contact- rasoon aangesteld. Van onze correspondente HELLESTRAAT - Pas toor Louis van Overloop uit het grensdorp Helle straat, die ook regelmatig Nederlandse kerkgan- Sers mag verwelkomen, gaat op rust. De pastoor heeft dit ®ati zijn parochianen fteegedeeld. De 60-jarige Pastoor ziet zich om ge zondheidsredenen ge noodzaakt zijn werk als Parochieherder stop te zetten. ^^OORjUIDWEST NEDERLAND [antoren geuzen, Hulst en Goes. wrr- essen en telefoon- tummers op pagina 2. j^ngstllden: jv-12.30/13.30-17 oo uur. factie fcU2en: Rein van der Trom tle"chef). JoeP onen' Emile Calon, 'dcleiburg: Jan Jansen, ^rtentie-expioitatie te°teurZeeland: JJR839 Priv§ te'- 01150- '■n Zo'n procedure zou het lo gisch vervolg geweest zijn als men was blijven vasthouden aan de eis dat Martens zijn raadszetel moest inleveren. Zoals bekend had Martens la ten weten daarover niet te prakkizeren. Met het besluit van de le denvergadering wordt een punt gezet achter de slepende kwestie, die al dateert uit de periode rond de gemeente raadsverkiezingen. Toen kreeg Martens een motie van wantrouwen aan zijn broek, waarbij hem werd verweten dat hij zich niet zou hebben geconformeerd aan de demo cratische besluitvorming bin nen de afdeling. Even later ging de motie echter de ijskast in, maar werd er in december weer uit gehaald. Dit tegen het advies van enkele landelijke partij bonzen, die meenden dat de strijdbijl beter begraven kon worden. Dat gebeurde niet en met nipte meerderheid werd het hoofd van Martens geëist. De afgelopen vergadering bleken niet alleen enkele te genstanders van Martens af te haken, maar ook de redelijke opkomst van meer dan twintig mensen speelde een rol. Met ruime meerderheid werd de motie van wantrou wen alsnog in de prullebak ge smeten. Wat niet is opgeheven is het algeheel spreekverbod binnen de afdeling. Benno Martens wilde gisteren dan ook geen commentaar geven op de nieuwste ontwikkelin gen. Fractievoorzitter Annelies van Wees noemde het intrek ken van de motie gisteren een 'wijs besluit'. „Ik ben blij dat Benno kan blijven zitten en dat we als fractie kunnen doorgaan. Laten we hopen dat de rust nu eindelijk terug keert, zodat we er alles aan kunnen doen om het vertrou wen van de kiezers terug te winnen". Of de vrede nu inderdaad getekend is binnen de afde ling, is nog de vraag. „Dat", zegt voorzitter Habraken mysterieus, „is maar hoe je het uitlegt". Van onze correspondent TERNEUZEN - FIOM-Zee- land start maandag 26 januari een zelfhulpgroep voor wedu wen en weduwnaars in Zeeuwsch-Vlaanderen. Plaats van samenkomst is Terneuzen in het gebouw van het vrou wengezondheidscentrum Ka- telijne aan de Walstraat 5, aanvang 20.00 uur. Het doel van deze groep is een ontmoetingsplaats te zijn voor lotgenoten. Ook gezellig heid en ontmoeting kunnen worden geboden. „Biologie, zoals ze dat nu noemen, kregen wij niet in onze tijd, maar wel natuur kunde. Onze meester kon daar prachtig over vertellen enMeestal krijgt de - wat oudere - spreker geen kans zijn zin af te maken, want een jongere die modern on derwijs geniet (hebt u daar wel eens bij stil gestaan: on derwijs geniet je; alsof het iets lekkers is of moois!) zal hem in de rede vallen: „Dat is geen natuurkunde, dat is heel wat anders!" Wat het andere dan is wordt er meestal niet bijge zegd. De opmerking is overi gens wel juist. Op de lagere school werd (en wordt?) het vak kennis der natuur gege ven. Dat omvatte zowel wat we nu biologie noemen als natuurkunde en dikwijls ook wat scheikunde. Wie zijn oude HBS-diploma nog eens voor de dag haalt, zal zien dat hij werd onderwezen in het vak natuurlijke historie, gewoonlijk afgekort tot nat- tehis. De gymnasiast kreeg ook dat vak, al was het daar vrij spoedig omgedoopt tot biologie. We hebben nu de trits van wat niet altijd prettig dè NSB-vakken genoemd wordt; natuurkunde, schei kunde en biologie. De exacte vakken. Wiskunde zit als mogelijk nog exacter vak daar tegenaan. Wiskunde kun je de centrale hulpwe tenschap noemen. Je past het toe in ieder ander vak - ook bijvoorbeeld in psychologie en sociologie - om, simpel ge zegd: een moeilijk probleem op een overzichtelijke en handzame manier op te los sen. De wiskundigen zelf noemen hun vak De Moeder Van Alle Wetenschappen. Met hoofdletters en enigszins plechtig uitgesproken. Terug naar de NSB. De eerste twee bestuderen de le venloze natuur - voorlopig dan, want we zulen zien dat het niet helemaal klopt - de derde de levende natuur. Omdat alleen iets dat leeft dood kan gaan, hoort het dode hier ook bij, maar dood en levenloos zijn niet hetzelf de. Natuurkunde bestudeert de toestand van de stoffen, scheikunde de verandering ervan. Neem wat zwavelpoe- der en ijzervijlsel. Roer het dooreen. Er ontstaat een mengsel, maar ijzer zowel als zwavel bestaat nog. Ze zijn ook terug te winnen: haal met een magneet het ijzer er uit of los de zwavel in iets op. Natuurkunde. Doe hetzelfde, verhit het en onder het wegwalmen van kwalijke dampen ontstaat iets nieuws: zwavelijzer. Er is geen ijzer meer en even min zwavel. Het is niet meer magnetisch en het lost niet meer op in dat iets. Ijzer en zwavel spelen ook in de bio logie een grote rol, maar dat is eens voor een andere keer. Om het nog even simpel te zeggen: een koe houden is biologie, een koe melken is natuurkunde en pap koken van de melk is scheikunde. En om op die kwalijke dam pen terug te komen, een an dere, niet direct een vriende lijke indeling, dat geven we toe, van de drie vakken is: Kriebelt het dan is het biolo gie; stinkt het dan is het schei kunde; Paddestoelen, zoals deze reuzenbovist, worden bestudeerd door de my coloog. - fotoerikossewaarde en als het niet lukt is het na tuurkunde. Dat laatste slaat op proe ven die nog wel eens mis wil len gaan. Natuurkunde is een moeilijk vak en natuurkun dige verschijnselen zijn vaak moeilijk op eenvoudige wijze te demonstreren. Bij schei kunde is dat veel eenvoudi ger. Het brobbelt en walmt altijd wel en je kunt er on eindig mee foefelen. Dikwijls is het boerenbedrog, maar wel ontzagwekkend. Met tal van scheikundige foefjes zou je op kermissen en jaar markten in afgelegen gebie den, zoals Ossenisse en Koe wacht, nog veel bewondering oogsten. Eerst nog enkele deelge bieden van de natuurkunde: elektriciteit, magnetisme, warmteleer, krachtenleer, licht, golfbewegingen en veel dingen meer. Dan de biologie, de logos van de bios oftewel de leer van de levende mate- Niet één vak, maar een vakgebied waarin we vele specialismen kennen, meer nog dan in de medische we tenschap. Daar kennen we allemaal de specialisten: de internist, de oog-, huid-, vrouwen en kno-arts. De bio logie kent botanici, plant kundigen en zoölogen, dier kundigen. Van planten kun je de bouw bestuderen, maar ook de werking, de voort planting, hun landbouwkun dige betekenis en waarde, hun onderlinge samenhang, hun 'gedrag' ten opzichte van de omgeving, kortom: ziet u dit vakgebied al openwaaie ren tot vele specialismen? Gespecialiseerde visserijbiologen houden zich bezig met onderzoek naar de zeebaars: is een vangstbeperking wel of niet nodig - foto archief de stem De mirobioloog werkt met bacterieën en gisten (een goede browuer is biologisch bezig), de paleontoloog ver diept zich in de uitgestorven organismen, de endorinoloog onderzoekt hormonen, de embryoloog de ontwikkeling van het individu, zeg maar van eicel tot mens, de histo- loog de weefsels en de evolu- sionist de ontwikkeling van het leven op aarde. De visse rij bioloog houdt zich weer met andere deelgbieden bezig en de hele Landbouw Hoge school in Wageningen is in wezen (vooral toegepaste) biologie: akkerbouw, vee teelt, veredeling, bemesting. Maar ook levensmiddelen technologie, tuinarchitec tuur, natuurbeheer en agra risch recht. De werking van het ze nuwstelsel bij mens en dier is deels een scheikundig (che misch) proces, deels een fy- Van een onzer verslaggevers HULST - Een eventuele op heffing van het waterschap Hulster Ambacht zal sterk bij dragen aan een verdere uit holling van de regio. Naast een toch al toenemende vergrij zing van de bevolking in de streek zal een waterschaps concentratie tot gevolg hebben dat nog meer jonge mensen en gezinnen verkassen. Het CDA-Hulst zegt dat in een brief aan hun politieke 'broeders' in de provinciale staten van Zeeland. Ze vragen de CDA-statenfractie de sa menvoeging van de Zeeuwse waterschappen resoluut af te wijzen. Het CDA zegt buitengewoon ongerust te zijn over de plan nen van GS om de water schappen samen te voegen. Gevreesd wordt met name voor een 'sneeuwbaleffect'. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, zo meent het CDA Hulst, heeft al genoeg klappen gekregen, zoals de sluiting van het Hul- ster ziekenhuis. Gevreesd wordt dat ook nog eens een mogelijk verdwijnen van het - waterschap een 'sneeuwbalf- fect' tot gevolg krijgt. „Ver schillende instellingen, scho len en bedrijven zullen de ne gatieve gevolgen ondervin den". De Hulster christen-demo craten onderschrijven de me ning van de Zeeuwse water schappen dat de aangevoerde argumenten voor concentratie onvoldoende zijn onderbouwd en amper zijn uitgewerkt. „Het probleem van eenheid van beleid kan naar onze me- sisch (natuurkundig). Daar naast is het natuurlijk zo biologisch als wat. De elek- trofysioloog bestudeert de elektrische verschijnselen binnen dat stelsel. Is hij/zij bioloog die natuurkunde be drijft of een natuurkundige die met levende wezens werkt? Je komt ze beiden te gen. De biochemicus kan van huis uit een bioloog zijn, maar evengoed (of ruim zo goed?) een chemicus. De man die in het zieken huis nagaat of een weefsel aandoening wel of niet kwaadaardig is, zal eerder een bioloog zijn dan een arts. De nieuwste poot van het biologische vak is de medi sche biologie. Waarom een biologisch vak waarom geen medisch? In wezen lood om oud ijzer. Het wordt gedoceerd vanuit de subfaculteit biologie aan onze universiteiten. Zij zijn vast en zeker op het idee ge komen en krijgen er nu van de minister geld voor, dat is mankracht en werk. Aan de medische kant kijken ze ver moedelijk sip, omdat ze ach ter het net gevist hebben, want wetenschap bedrijven is soms ook net voetbal, al leen je ziet ze niet zo duide lijk trappen. Wat is die medische biolo gie? We citeren uit een fol der: De snelle ontwikkelin gen van de laatste decennia in de geneeskunde en in de gezondheidszorg vinden voor een groot deel him basis in het medisch-biologische on derzoek. Dit onderzoek speelt zich af op het kruispunt van twee lijnen: het natuurwe tenschappelijk onderzoek, met name in de biologie, bio chemie en biofysica en het wetenschappelijk onderzoek in de geneeskunde en ge zondheidszorg. De opleiding is er in de eerste plaats op ge richt onderzoekers te vor men. MB-onderzoek is ge richt op het verkrijgen van inzicht in het onstaan van ziekten en hun bestrijding. Het beweegt zich enz Zijn we er dan? Bij lange na niet. We spraken niet over onderzoek aan en naar vo gels, aan reewild, niet over diergedrag en dierpsycholo gie, vleermuisonderzoek, on derzoek naar hout, houtsoor ten en houtgebruik. Niet over biogeologie, over het aanleg gen van collecties en het be heer ervan, niet over weten schappelijke journalistiek en over biohistorie. Over vakge bieden waar in heel Neder land één mens aan werkt, zo'n soort paus in dat specia lisme. Verbaast u dus niet meer als u met een gevonden vo geltje of paddestoel naar een bioloog stapt en hij zegt: „Ik weet het niet." Mogelijk is het een beoefenaar van de bio-archeologie, een vak tus sen biologie en geschiedenis in. Dus hij kan het zelf ook niet helpen. (ADVERTENTIE) ning op een andere wijze wor den opgelost, zoals bijvoor beeld beleidsadvisering door Provinciale Waterstaat". Het argument van de lasten-nivel- lering snijdt volgens het CDA geen hout. „Het vermeende voordeel weegt ons inziens niet op tegen de nadelige ge volgen voor onze regio". De CDA-fractie in de Hul ster gemeenteraad heeft vo rige maand al van zich laten horen, door een motie in de raadszaal te deponeren. Deze stellingname tegen de water schapsconcentratie werd met grote meerderheid door de ge meenteraad overgenomen. EXCIUSIEVE CëWB ENHERBNIMOOE/ op onze gehele damescol lectie, herencollectie ge varieerde korting van 10-50% MARKT 4 TERNEUZEN 0I150 1484*) ken. Echter, dat leverde ruim teproblemen op in de aanwe zige boekenkasten. Dat resul teerde in de aanschaf van nieuwe kasten en de opstelling van een herinrichtingsplan. Omdat het versjouwen van de boeken nogal wat tijd en werk in beslag gaat nemen is de bibliotheek vandaag (woensdag) gesloten. Vanaf vrijdag gaat de leeszaal weer open voor het publiek. De stu dieboeken zullen vanaf dan themagericht staan opgesteld. Bovendien kunnen er meteen ook dia's, over voornamelijk andere landen, geleend wor den. Bij de bibliotheek hoopt men dat de nieuwe opstelling van het leesvoer het de bezoe kers een stuk gemakkelijker maakt hun keuze te maken. Van onze correspondente SINT-JANSTEEN - De mu ziekvereniging SL-Jan uit Sint-Jansteen heeft van het Anjerfonds 1.700 gulden ge kregen voor de aanschaf van drie nieuwe instrumenten. Een zeer welkome gift, die men zo eens in de drie jaar te gemoet mag zien. In tegenstel ling tot eerdere berichten ziet het bestuur de financiële toe komst nu niet meer zo somber in. Dankzij deze gift en de bij dragen van donateurs en le den, zo meent men, zal het wel lukken om rond te komen en het instrumentarium op peil te houden. Jaarvergadering - Tennisver eniging Game'78 houdt vrijdag 23 januari, aanvan 19.30 uur in de kantine van de vetbalvere- niging Clinge de jaarlijkse al gemene ledenvergadering. Na de verschillende jaarverslagen vermeldt voorzitter Strooband bijzonderheden over het bou wen van een clubgebouw op de plaats van het houten ge bouwtje. Ook wordt een be stuursverkiezing gehouden. Anja van Campenhout stelt zich niet meer herkiesbaar. arting - In café De Land- uvjw werd een seriekaarting gehouden waaraan 114 perso nen deelnamen. Ook was er een wedstrijd tritsen. De eer ste prijs was voor Ronny de Wit. Oud papier - Leden van de voetbalvereniging Hontenisse halen zaterdag 17 januari vanaf negen uur weer oud pa pier op. Gaaibolling - In zaal De Lam soren werd een gaaibolling ge houden waaraan 20 personen deelnamen. Uitslag: hoge vo gel: F. van Dorsselaar, Lams waarde; linker zijvogel: A. Buyle, Ossenisse; rechter zij- vogel: L. de Breejen, Lams waarde; grootste aantal (9): A. de Waal, Ossenisse. Feestcomité - Donderdag 15 januari wordt de jaarvergade ring van het Feest- en Activi teitencomité gehouden in het verenigingsgebouw te Osse nisse. Aanvang 19.30 uur. Alle inwoners en leden van vereni gingen in Ossenisse zijn wel kom. Wellicht heeft een van hen belangstelling voor een bestuursfunctie. Er is name lijk een vacature vrijgekomen. Tijdens de vergadering wordt het programma voor dit jaar bekend gemaakt. Tevens is er de presentatie van een activi teiten-jaarkalender voor Os senisse. Gaaibolclub - Gaaibolclub De Dwarsliggers houdt vrijdag 16 januari een algemene leden vergadering in het vereni gingsgebouw. Aanvang 19.30 uur. Op zondag 18 januari houden De Dwarsliggers een gaaibolling voor leden en niet- leden. Die begint om 14.30 uur. Kaartclub - Op zaterdag 17 ja nuari vindt de eerste ronde plaats in het kader van de door kaartclub Ons Vermaak georganiseerde clubcompeti tie. Dat gebeurt om 19.30 uur in het verenigingsgebouw. Het gaat om bieden zonder roem en jokeren. Nieuwe leden kun nen zich die avond meteen aanmelden.

de Stem | 1987 | | pagina 11