Hoe gelijkwaardig zijn man en vrouw in islam? Israël: 'VS proberen ons loer te draaien' En de VS lachen in hun vuistje even. UITBLAZEN Rara eist op voor 'Koning Winter' Ruim ha ISLAMITISCH BLAD QIBLAH DOET DUIT IN FEMINISTISCH ZAKJE AANPASSING EMS: OVERWINNING VOOR CHIRAC PE STEM CO De stok en de WIM KOCK DINSDAG 13 JANUAR11987 ACHTERGROND1 JERUZALEM IN IRAN-ZAAK AAN DE SCHANDPAAL GENAGELD DINSDAG 13 JANU Dienstenbond FNV houdt vast aan '36 uur' HET heeft even ge vroren, niet onge bruikelijk in de maand januari, en ze zijn er weer; de cliché's en su perlatieven. 'Nederland gaat gebukt onder een bijtende vries kou.' Koning Winter sloeg genadeloos toe met Siberische temperatu ren.' (Dit gaat nog steeds over Nederland). 'De strengheid van de vorst heeft ons land volslagen over vallen.' (Overvallen? Ik meen vrijdag of zaterdag al op de tv te hebben gehoord dat het wel eens 20 graden zou kunnen gaan vriezen). De winter heeft nagenoeg heel Europa in een ijskoude greep. De snerpende kou van vorig jaar is nog niet terug, althans: die heb ik nog niet horen noe men. Misschien Fred Emmer straks. Het aardige van de krant die de Nederlandse koude met Siberisch betitelt is dat bij een paar regels verderop een beter voorbeeld geeft van dit onvoorstelbare soort koude: in het Siberische Jakoetsk zakte de temperatuur tot 64 graden. Trouwens de arctische koude mag er ook zijn. Volgens de kranten was het binnen de poolcirkel gelegen, noord- Noorse Drevsjö met minus 49,7 graden het koudste plekje van Europa. De zuil langs de in valsweg van mijn woonplaats, waarop tijd en temperatuur worden aangegeven, meldde zondagmiddag tegen half twee, bij zonneschijn, -11 graden. Dat is voor Nederland al een uitzonderlijke lage dagtempera tuur. Het winternieuws leidt ook tot merkwaardige onthullingen. Zo schijnen Finnen er een ge woonte van te maken het Drie koningenfeest te vieren door naakt in de sneeuw te rollen. Dit staaltje noordse folklore zat verpakt in het bericht over drei gende energieschaarste in Fin land. De regering had de Fin nen gevraagd zuinig te zijn met energie en het gebruik van de sauna een paar dagen achter wege te laten. Met weinig suk- ses, meldt de krant: 'Velen ne geerden de oproep en rolden naakt door de sneeuw of koel den af in een opengehakt wak.' Het vroor daar ruim 34 graden. In Roemenie, waar het ook nog heel wat kouder is dan hier, wordt de winter nog verer gerd door de strengheid waar mee de autoriteiten hun falende energiebeleid compenseren. De arme Roemenen mogen van hfn regering in hun huizen, tantoren en fabrieken de tem peratuur niet hoger laten oplo pen dan tot 14 graden. Dat is ongeveer de temperatuur die afgelopen zondag nog heerste in de buiten de ijzige greep van Koning Winter gebleven Portu gese buitenlucht. De nieuwsle zer van het NOS-journaal noemde die Portugese tempera tuur 'behaaglijk'. Hij moet maar eens een avond televisie gaan zitten kijken in de stulp van een gezagsgetrouwe Roe meen. Terwijl in de Waddenzee duizenden watervogels sterven omdat de een of andere hard leerse onverlaat (die als extra straf niets anders verdient dan B 48 uur opsluiting, naakt in een b onverwarmde telefooncel op een van de Waddeneilanden) met olie heeft gemorst en tege- |j lijk nog duizenden andere wa- tervogels uit noordelijker stre- 3 ken hier arriveren in een poging de winter te overleven, blijkt in Nederland de jacht op water- 3 wild nog open te zijn. Tot het B einde van de maand. Dat wordt dus prijsschieten als het Minis- terie van Landbouw niet in- grijp'- Strenge winters eisen ook j| mensenlevens helaas. In Mün- chen vroor een zwerver dood. 3 In de Sovjet Unie stierven tien- tallen mensen omdat hun ka- chels defect raakten. Van de 3 koolmonoxyde of gewoon van 3 de kou. Eén van die onheilstij- dingen intrigeerde me. Ik zag het bericht voor het eerst in het zondagavond-journaal voor ge- hoorgestoorden. In Frankrijk 1 waren als gevolg van de kou 3 twaalf mensen gestorven. Allen B in de provincie Normandië, B stond erbij. Nadere details wer- 3 den niet gegeven. Maandag- morgen meldden ook vrijwel alle kranten de twaalf doden in Normandië, ook zonder nadere bijzonderheden. Hoe waren die mensen omgekomen en waarom uitsluitend in Nor- mandië? Toeval? Na enig zoeken vond ik in één van de kranten eindelijk 3 antwoord. Dat de doden allen 3 in Normandië vielen was inder- B daad toeval. De koude bleek echter in alle gevallen hoog- 3 stens een bijkomende factor. 3 Zeven mensen kwamen om in een brandend huis; twee vissers verdronken nadat ze in een zware storm overboord waren 3 geslagen en drie Normandiërs 3 raakten dodelijk gewond toen B ze met hun auto op een trein 5 botsten. 3 Voor ons eigen, door de Gasunie centraal verwarmde 3 land, met z'n bepekelde heirba- 3 nen en schoongeveegde winkel- centra, viel het allemaal nogal mee. Dertig tot vijftig centime- 3 ter sneeuw op Vlieland en Ter- schelling tegenover vijf meter in Georgië (toegegeven: ze zijn daar wat meer gewend). Een enkele feestvierder werd op 3 straat aangetroffen met bevrie- zingsverschijnselen, maar ver- 3 der bevroren er in Nederland 3 alleen waterleidingen, autora- diatoren en dieselolie. Ik vraag me bij het soort opgewonden berichtgeving, waarop we maandagmorgen weer werden getracteerd, altijd af of er een rechtstreeks verband bestaat tussen de milde gematigdheid van het Nederlandse klimaat en de neiging van de media om elk =j niet alledaags weersverschijnsel te dramatiseren. Ik houd het maar op een la- tent verlangen naar avontuur van de inwoners van een vlak en saai land. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillilllillllim. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader, Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie V 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26,01640-36650. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4600 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14,«01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, «01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9,01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5,01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, j 1,80 per kwartaal, j 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Hoeft u de krent niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA Door Jan Bouwmans 'VOORUITSTREVEN- DE, geëmancipeerde vrouwen gaan er van uit dat dat ze niet door mannen gebruikt wen sen te worden en tijdens een gesprek niet met de ogen wensen te worden uitgekleed. Ook houden ze acties tegen ongewen ste intimiteiten en hand tastelijkheden op kanto ren en andere werk plaatsen. Dat is precies wat de Islam veertien eeuwen geleden voor de vrouw wenste te berei ken, dat zij als mens ge waardeerd zou worden en niet als consumptie artikel'. Een citaat uit een artikel in het winternummer van het in Nederland verschijnende islamitsiche blad 'Qiblah' over de gelijkwaardigheid van man en vrouw. Het is on getwijfeld stom toeval dat 'Qiblah' aan dit onderwerp uitvoerig aandacht besteed, zo kort nadat kardinaal Si- monis, aartsbisschop van Utrecht en primaat van de Nederlandse R.K.-Kerk, het nodige stof heeft doen op waaien met zijn artikel over feministsiche theologie. In dat artikel verdedigde hij met alle kracht dat de man in de schepping toch op de eerste plaats komt (pri maat van de man). Wanneer het gaat om de moderne vrouwenemancipatiebewe ging en het feminisme komt in het spreken van de katho lieke hiërarchie de laatste ja ren steeds nadrukkelijker de stelling naar voren dat man en vrouw 'gelijkwaardig, maar niet gelijk' zijn. Een stelling die in de dagelijkse praktijk op een innerlijke te genspraak lijkt. Wat is al- thans die gelijkwaarheid waard als de vrouw puur en alleen vanwege haar vrouw zijn wordt uitgesloten van bijvoorbeeld het priester ambt?. De plaats van de vrouw binnen kerk en christendom is de afgelopen maanden ook weer eens heel actueel ge weest naar aanleiding van de toekenning van de feminist siche onderscheiding 'Harriet Freezerring' aan de reli gieuze Antoinette van Pinx- teren uit Den Bosch. Maar het is bepaald geen exclusief christelijk discussie-onder werp. Dat blijkt wel uit de aandacht van 'Qiblah' er voor. Daar komen twee zaken bij. Men is er zich in ons land nog veel te weinig van be wust dat de islam de tweede grote godsdienst is geworden en derhalve steeds meer een levensbeschouwelijk woordje zal gaan meespreken in maatschappelijke en cultu rele ontwikkelingen; met name eisen zal stellen ter be houd van eigen identiteit. Valt wellicht uit deze hoek bijval te verwachten voor een visie zoals die van Simo- nis? De vrouw neemt in de moslimmaatschappij immers nog altijd de tweede plaats in. Maar het is ook de vraag of de islam in ons land in haar visie op de vrouw wel zo ho mogeen is of kan blijven? En niet alleen in Nederland ove rigens. Er zijn tegenstrijdige ontwikkelingen gaande. Een van de eerste maatregelen die ayatollah Khomeiny in Iran destijds nam was vrou wen te verplichten op straat hun gezicht weer met de be kende sluier te bedekken, omdat het een gebod van de koran zou zijn. De afschaf fing ervan onder de sjah was gevierd als succes van vrou wenbevrijding en emancipa tie. Dat in Turkije dezer da gen juist studentes van de universiteiten te hoop lopen tegen de wettelijke afschaf fing van de sluierplicht in hun land, maakt het allemaal alleen maar verwarrender, want die studentes zijn toch niet onderontwikkeld of ach- telijk. Wat de meeste Nederlan ders direct ervaren, is wel dit: ongelijke behandeling van vrouwen en meisjes in Turkse of Marokkaanse isla mitische milieus. Conflicten die op dat vlak in gezinnen uitbreken, met name tussen ouders en hier geboren en ge togen meisjes, worden gezien als het gevolg van een cultu reel ontheemd geraakt zijn, niet als een religieus conflict. Toch is het uitgebreide arti kel in 'Qiblah' één groot be toog dat in de islam op grond van de koran man en vrouw gelijkwaardig zijn. Dat mag dus nieuwsgierigheid wek ken, want ligt daar ook geen conflictstof in de schoot van de islam zelf opgeslagen? Een nadere beschouwing lijkt geen overbodige luxe. Zowel in het heilige boek van de islam, de koran, als het heilige boek van het christendom, de bijbel, staat hetzelfde scheppingsverhaal, zij het niet een identieke ver sie. In de christelijke versie wordt de vrouw getekend als tweede, komend na de man, geschapen uit zijn rib; in de islamitische versie niet: de koran laat man en vrouw vanaf het moment van de schepping samen direct uit één ziel geschapen zijn. In de christelijke versie wordt de zondeval - en daar mee alle kwaadellende in wereld - de vrouw aange wreven met alle ellende van dien; in de islamitische ver sie zijn man en vrouw ook in dit opzicht volstrekt gelijk: beide hebben van de boom gegeten en Eva wordt niet als de verleidster afgeschilderd die als eerste is bezweken voor satan. Nee, Adam én Eva werden beide als paar verleid en zijn beide, als paar bezweken. Men moet erkennen dat de religieus gefundeerde gelijk waardigheid van man en vrouw hiermee in de islam een heel wat betere theologi sche startpositie heeft dan in de joods-christelijke traditie. Daar komt bij dat het Adam en Eva-verhaal in de koran anders geladen is wat betreft de visie op de mens. Niet de zondeval en daardoor zijn onvermogen goed te doen te kent de mens ten diepste toe, maar het feit dat de mens, hoewel van nature goed, kan zondigen en fouten maken en dus de leiding van God nodig heeft. Heeft de bijbelse mensvisie een pessimistische inslag, de mensvisie van de koran is fundamenteel opti mistisch. Ook als het gaat om de vraag 'gelijkheid of recht vaardigheid', betoogt 'Qi blah', worden de gedachten van christendom en islam ideologisch totaal verschil lend in beslag genomen. Is het christendom, zeker het westerse, altijd meer in be slag genomen geweest door de vraag naar gelijkheid, de islam is fundamenteel be kommerd geweest om de vraag van rechtvaardigheid. Dat heeft in de praktijk heel verschillend uitgewerkt op het denken over bezit en de wettige rechtvaardiging en verdediging daarvan: 'De Islam slaat de menselijke na tuur niet zo laag aan door als feit aan te nemen dat bezit onvermijdelijk zal leiden tot onrecht en onderdrukking'. Het gaat bij bezit dan voor de islam ook nooit om het even veel. Maar ook voor de islam geldt dat mannen en vrou wen even belangrijk zijn in hun functioneren in de schepping en voor hun Schepper, maar daarom nog niet identiek. De koran is op een aantal zaken hieromtrent echter zeer uitgesproken. Op het stuk van aanbidding en het zoeken van de nabijheid van God is de functie van man en vrouw gelijk. Ook zedelijk hebben man nen en vrouwen dezelfde verplichtingen: 'Wanneer de koran zegt dat gelovige man nen en vrouwen vrienden van elkaar moeten zijn, moe ten we de betekenis hiervan niet zoeken in een concept van vriendschap waarbij het is toegestaan harten te bre ken en harmonieuze familie- en gezinsrelaties te breken'. Ook wat betreft de moge lijkheden om kennis te ver garen en te studeren scheert de koran mannen en vrou wen over dezelfde kam (hier wijkt de praktijk overigens vaak erg ver af van de leer, JB) En op het punt van eigendomsrechten gaf de is lam de vrouw veertien eeu wen geleden al het recht zelf standig over haar eigende te beschikken, met ande.- personen overeenkomst; aan te gaan of te verkop zonder toestemming haar echtgenoot Volgens de koran is vrouw in dezelfde mate tj de man gerechtigd een n* ning te hebben en daarvo; gehoor te eisen Bovendlt schrijft de koran gelijke po]j tieke rechten voor. Leer en praktijk bijna nooit hand in hag; 'Misschien lijkt het steeds herhaalde lippeg dienst aan de vrouw in de it lam om te spreken over gf lijkwaardigheid', realiseei zich ook 'Qiblah', 'waarna ii mannen weer kunnen ovei gaan tot de orde van de Indien dat werkelijk is gev is, kan dat alleen beteken; dat de moslimmannen hu koran niet lezen'. Juist vanwege de v« wantschap tussen koran bijbel verbreedt kennisnam van wat de koran zegt ov; de gelijkwaarheidheid va man en vrouw de blik va christenen. Het kan minsten de vraag oproepen in hoe verre christenen hun elg; bijbel echt goed lezen. Van de andere kant dwir,- het onze westerse cultuur oc eens na te denken als in het zelfde 'Qiblah' het gesluierd gaan van de vrouw uitle; als het verschaffen van et stuk vrijheid aan die vroui De vrijheid van de westen vrouw om te gaan en stat waar ze wil, zich aan of ultt kleden en bikini-naakt ror, te lopen is in moslim-i slechts uiterlijke vrijheid.! prijs die ze hiervoor betaal: is dat ze haar eigen besche ming moet zoeken in ee arena zonder voorgeschreve grenzen. 'Geen vrouw kan alle ener gie opvangen die ze naar zie toetrekt, wanneer ze rond reist zonder zich ergens vu bewust te zijn'. De sluier va: de vrouw in de islam blok keert op voorhand het on:- staan van sexuele energies dat geeft die vrouw juli: vrijheid in het publieke vei keer, is de visie van 'Qiblah' Door Rob Simons ISRAËL heeft de Ame rikaanse aantijgingen als zou het initiatief voor de Amerikaanse wapenverkopen aan Iran van Jeruzalem af komstig zijn scherp van de hand gewezen. Die voor Israël niet te ver kroppen aantijgingen zijn gebaseerd op geheime docu menten die eind vorige week door het Witte Huis voor pu blicatie zijn vrijgegeven. Daaruit blijkt dat Israël de Verenigde Staten er vorig jaar van heeft overtuigd wa pens aan Iran te verkopen. In een op 17 januari 1986 geschreven memorandum van luitenant-kolonel North van de Nationale Veilig heidsraad aan president Reagan wordt gesteld dat de toenmalige Israëlische pre mier Peres zijn adviseur voor terreurbestrijding Nir in het geheim naar Washington had gestuurd met een plan om gematigde elementen in Iran in het zadel te helpen. Nadat de Amerikanen eenmaal met hun wapenleveranties aan Iran waren begonnen, zou den alle Amerikaanse gijze laars in Libanon volgens de Israëli's worden vrijgelaten. De Amerikaanse senaats commissie voor de inlichtin gendiensten heeft te horen gekregen dat diezelfde Nir met het idee op de proppen is gekomen om een deel van de Iraanse betalingen voor de geleverde wapens naar de Nicaraguaanse contra's door te sluizen. Premier Shamir heeft de inhoud van de in Washington gepubliceerde documenten over Israëls rol in de Iran-af- faire omschreven als 'on nauwkeurig, op niets geba seerd en ver van de werke lijkheid verwijderd'. En minister van Buiten landse Zaken Shimon Peres zegt dat het verzoek voor Is raëlische hulp bij de Ameri kaanse wapenleveranties aan Iran van de Amerikanen kwam en dat hij, hoe dan ook, geen spijt heeft van de Israëlische betrokkenheid. Regeringswoordvoerders in Jeruzalem beperken zich er al weken toe Amerikaanse beschuldigingen aan het adres van Israël met betrek king tot de Iran-affaire te ontkennen zonder in bijzon derheden te treden. Steevast luidt de officiële verklaring dat Israël op grond van een verzoek van de Verenigde Staten hulp bij de levering van Amerikaanse wapens aan Iran heeft geboden en niets te maken heeft met de overmaking van geld aan de contra's. Shimon Peres De Iran-affaire wordt in Jeruzalem nog steeds afge daan als een intern Ameri kaans probleem waar Israël nauwelijks iets mee te ma ken heeft Israël zou er vol gens de geldende drogrede nering dan ook goed aan doen geen zelfonderzoek in te stellen teneinde daarmee niet ten onrechte als schuldige aan de schandpaal te worden genageld. Shamir - FOTO AP Directeur-generaal Beilin van het Israëlische ministe rie van Buitenlandse Zaken erkent weliswaar volmondig dat Israël door de Iran-af faire in een ongemakkelijke positie is geraakt. Maar Is raël zou volgens Beilin door een onderzoek in te stellen en op specifieke Amerikaanse beschuldigingen te reageren, in een kluwen van tegenstrij - digheden verward raken waar Jeruzalem niet bij ge baat is. De pogingen van het Witte Huis om de schijnwerpers in de Iran-affaire op Israël te richten worden in Jeruzalem uitgelegd als een eenvoudige afleidingsmanoeuvre. De op zet van het Witte Huis zou volgens deze Israëlische le zing zijn ingegeven om de Amerikaanse wapenleveran ties aan Iran en de geheime betalingen aan de contra's als een Israëlisch plan voor te stellen zodat het niet meer zozeer als een initiatief van Reagan wordt gezien. Israë lische diplomaten menen dat het Witte Huis de Israëlische regering op deze wijze een loer probeert te draaien door haar voor de hele affaire ver antwoordelijk te stellen. Het effect van de Ameri kaanse publikaties is even wel dat sommige Israëlische politici langzamerhand uit hun winterslaap schijnen te ontwaken en meer belang stelling voor het Israëlische aandeel in de Iran-affaire aan de dag beginnen te leg gen. Zelfs de Israëlische mi nisterraad is over de bijzon derheden van de Iran-affaire niet ingelicht. Hoewel minis ter Rubinstein van Commu nicatie er niet aan twijfel: dat Shamir, Peres en Rabii vanuit hun optiek de waar heid hebben gesproken heet; hij eind vorige week op wekelijkse kabinetszittir; voorgesteld een volledig re geringsonderzoek naar de Is raëlische rol in de Iran-al faire in te stellen. In politieke kringen is in tussen wel twijfel gereza over de juistheid van de oft ciële Israëlische lezing. Voor zitter Eban van de Knesset commissie van Buitenlands Zaken en Defensie heeft Pe res uitgenodigd voor de coin missie te verschijnen tekst en uitleg te geven nadi enkele oppositionele Knes- setleden om opheldering ovei de Israëlische rol in de v penhandel met Iran hadi gevraagd. Zij stellen dat eens duidelijk moet words gemaakt wie leugens zit vertellen: de Israëlische re gering of het Witte Huls de Nationale Veiligheids raad? Door de onthullingen Washington is de geloof waardigheid van Israël op nieuw aangetast Na de raëlische spionage-affaifl rond medewerker Polla" van de Amerikaanse marine inlichtingendienst is met tegenstrijdige Amerikaan! Israëlische verklaringen ovt' pgN HAAG (ANP) - Een op jachtwagens of motoren in rond zonder de verplichte Van het totaal van 5,4 is 565.000 onverzekerd. Dat is Minister Smit (Verkeer e zal daarom met haar collega' nanciën) en Korthals Altes gaan hoe de verplichte verze t£r gehandhaafd kan worde UTRECHT (ANP) - „De Die stenbond FNV is niet van pi- ge 36-urige werkweek - belangrijkste eis - zomaar laten vallen. Onze geloo waardigheid als vakbo staat op het spel. De werkg vers zullen met sterke ar menten moeten komen en hebben ze tot nu toe ve zuimd" Dat betoogde mr W. Kro namens de Dienstenbond 1 maandag tijdens een kort g ding dat de bond had aang spannen tegen de VNZ, d werkgeversorganisatie in h ziekenfondswezen. De bon wil dat rechtbankpresident C.L. baron van Harin Thoe Slooten de VNZ dwin cao-afspraken over invoeri van een 36-urige werkweek te komen. Bonden en VNZ kwamen de thans lopende cao overee dat de 9.000 werknemers bij d ziekenfondsen per 1 april een 36-urige werkweek zou den krijgen (nu 38 uur). Maa de VNZ wil onder die afspra ken uit vanwege het feit dat d ziekenfondsen inmiddels va de overheid forse extra bezui nigingen op hun dak hebbe gekregen. Korter werken staat bij d vakbondsleden in de zieken fondssector bovenaan, aid mr Kroft. Ook het argumen van werkgeverszijde dat de I uur nog vrijwel nergens ge meengoed is vond bij mr Krof geen gehoor. Korter werken voor de FNV geen geen doel o zich, maar een middel om he beschikbare werk beter verdelen. Uitspraak uiterlijk dinsda 27 januari. DEN HAAG/NIJMEGEN - In een brief aan anti-apartheids groepen en de heeft de groep die zich "Revolutionaire Anti Rascistisehe Axie' (Rara) noemt de verantwoordelijk heid opgeëist voor de brand in de Makro-vestiging in Nuth. Linkse groeperingen in Ne derland reageren afwijzend lot verontwaardigd op de vraag of zij banden hebben met deze groep. In de brief legt de Rara een link naar de SHV-belangen in Zuid-Afrika. „De SHV zit in Zuid-Afrika niet voor het eerst fout, ten tijde van Nazi- Duitsland was zij ook fout Omdat woorden niet helpen is bloten vannacht over te gaan tot aktie bij het filiaal vsn de Makro te Nuth", aldus de Iran-affaire een nieu» de brief, die het poststempel dieptepunt in de betrekkit' gen tussen Washington Jeruzalem bereikt. Door Pie ter-Jan Dekkers ÊÊN ding is zeker: na de zoveelste aanpassing van de valuta binnen het Europees Monetaire Systeem (EMS) lachen de Verenigde Staten in hun vuistje: door het op waarderen van de mark (en de gulden) wordt de dollar nog goedkoper en de Amerikaanse export dus ook. Washington haalt zo bin nen wat via de officiële han delspolitiek steeds buiten be reik is gebleven: een betere concurrentiepositie voorhet Amerikaanse bedrijfsleven. Al tijden klaagt de Ameri kaanse regering dat West- Europa, en met name West- Duitsland, te weinig doet om de wereldeconomie te stimu leren. De VS kunnen dat niet meer in hun eentje. Van de Bondsrepubliek (en Japan) eist Washington een verla ging van de rente-tarieven, omdat daarvan, meent men, een positieve impuls uitgaat op de wereldhandel en het Amerikaanse bedrijfsleven daarvan kan (meeprofite ren. Japan heeft onlangs ge hoor gegeven aan de Ameri kaanse oproep, maar West- Duitsland heeft zich daar echter steeds fel tegen verzet. Met als gevolg dat Washing ton de dollar in de strijd heeft geworpen. Door de forse koersverla- ging van de Amerikaanse munt is de Duitse mark zo gewild, dat de verhouding met minder aantrekkelijke EMS-munten als de Franse franc heeft geleid tot grote spanningen binnen de EMS. Waardoor opnieuw een her schikking van de munteen heden noodzakelijk werd. Wie ook alle reden heeft om blij te zijn is de Franse premier Chirac, een veelge plaagd man, die het afgelo pen weekeinde z'n politiek aanzien weer wat heeft opge vijzeld. De Franse franc wordt niet gedevalueerd, hoewel de zwakte van deze munt tot ingrijpen dwong. Chirac kon het op het thuisfront niet verkopen in Brussel door de knieën te gaan en een waardevermin dering van de franc toe te staan. De Franse premier heeft de afgelopen maanden in eigen land nogal wat schade opgelopen (onder- wijsacties) en wordt boven dien geconfronteerd met een politieke krachtmeting met de vakbonden. De stakingen van de afge lopen tijd worden buiten Frankrijk een belangrijke oorzaak genoemd voor het kelderen van de Franse franc. Hoewel sociale onrust nimmer bevorderlijk is voor rust aan het monetaire front, moet de onverminderd door gaande waardestijging van de Duitse mark echter als hoofdzaak worden gekwali ficeerd voor de waardever mindering van de franc. Chi rac had wel degelijk gelijk toen hij de onrust binnen de EMS weet aan de sterke mark en dientengevolge wei-- gerde zich in Brussel op te of feren. Chirac kan nu in ieder ge val thuis een potje breken en de stakingen eveneens. De grote verliezer is de Westduitse bondsregering die, met de parlementsver kiezingen in het vooruitzicht, de mark duurder moet ma ken, en zich daarmee verder vervreemdt van een belang rijk deel van de achterban: de boeren. Duitse producten worden weer een stuk duurder en of dat straks door de kiezer in dank wordt afgenomen is nog maar de vraag. Niet dat de riante positie van bonds kanselier Kohl bij de kiezers in gevaar komt, maar toch. Het maakt op het thuisfront een belabberde indruk als Bonn op een 'achternamid dag' in Brussel de strijd met Parijs in het voordeel van Chirac beslist. Er zijn in Brussel ook af spraken gemaakt over de noodzaak net Europees Mo netaire Stelsel te herzien. Want met de nieuwste aan passing van de koersen schiet het EMS opnieuw het doel voorbij: zorgen voor stabiele wisselkoersen. Nu hebben de ministers van Financiën van de EMS- landen al vaker aangekon digd dat het monetair beleid in West-Europa op de helling moet De afspraken binnen de EMS hebben ook wel suc ces gehad, maar erg stabiel zijn sommige Westeuropese valuta bepaald niet. Daar komt bij dat de ver plichting van de centrale banken in te grijpen als de wisselkoersen weer te ver uit elkaar dreigen te lopen, han denvol geld kost Zodra de Franse franc onder druk komt te staan moeten de cen trale banken op de geld markten francs opkopen of marken verkopen om te voorkomen dat de waarde van de franc door de EMS- bodem valt en/of de matl boven het EMS-plafond uil schiet Zolang een goede coörii natie op monetair èn econj mische beleid ontbreekt bill het behelpen. Want als nu binnenlandse politieke factu ren de rust op het Europ# valutafront kunnen versu ren, wat staat Europa nog te wachten als werkt lijke financiële en econo' sche factoren hun invloed! het geldstelsel doen gelden Dat hebben de minis'^ van Financiën zondag Brussel opnieuw erkent, 8' opnieuw - uitgesproken het monetaire en econoi® sche beleid beter op el*» moet worden afgeste® Deze laatste herschikk® heeft, aldus de bewindst- den, geen enkele zin als® niet wordt gevolgd doortf meer ingrijpende herzie® van het gehele monets* systeem in West-Europa. Fraaie woorden, dat Maar een wens die al zo vt eerder is uitgesproken, dat realisatie ervan wel weer de lange baan zal worden! schoven. Tot de val van andere Europese munt1 nieuw tot ingrijpen dwinf Van zaterdag draagt. Volgens de Rijkspolitie Limburg, die het onderzoek VEEL machthebbers beschouw Wanneer het in eigen land niet buitenland de schuld. Als dat bu ma|ige koloniale mogendheid i: m°eite om het volk te doen gel moet worden gezocht. In die geest moeten de huidig rse en Herrenberg hebben g jandse ambassadeur Van Houte jen. in de nota die aan minister uroek werd overhandigd, stond v ^ëiijk heeft ingelaten met de inte name. Bovendien werd Van Hol, en Haag een lijst had gestuurd van acties van het Surinaam: Wij kunnen vanaf deze plaats an de heer Van Houten, maar or de Surinaamse machthebb noest dienen om de bekende ho n 'nt.Vssen dreigt wel het gevaa „^Nederlandse reactie, de Si no januari uit Nederland vertrc I bnen uitlokken. Met het risico maal geen betrekkingen meei oprmalig wingewest, um diverse redenen zou dit on van Nederland in feite nog Ne*i i ermecle door het 9ro am -i woont - nog zoveel m toer! anse land' dat riet een s Tberzijdse contacten zouden w aan o kki9 rieeft Van den Broek hnoe i^riname ,e handhaven. Ee tonr rrt Surinaannse volk niet d o diplomatiek optreden van

de Stem | 1987 | | pagina 2