Verzuren naaldbossen is helemaal niet erg9 KRO-VOORZITTER BEN SCHMITZ: Hendrik Colijn waj meer dan de boei van de crisisjaren 1 Hermans 'laat zie niet intimideren J Voorzichtig Simonis Samenwonen 'LEVE DE DIEREN', NIEUW BOEK VAN MID AS DEKKERS Eik F&raomier Dierentuinen DOCUMENTAIRE IN TWEE DEll K. NEDERLAND 2 19.12 DUITSLAND 1 iske en Wiske: De glai DINSDAG 13 JANUAR11987 „Af en toe heb ik zin flink uit te halen, maar je moet Je inhouden" Nico Richard, butlet T2 PAGINA GID [INSPAG 13 JANUAR11987 Door Jan Koesen De KRO is in deemoe dige vreugde het nieuwe jaar ingegaan. Bijna 6300 leden erbij, ja, zelfs een record valt er te noteren: 639.156 leden. Een kwarteeuw heeft het oude record van 632.870 standgehouden (1962). En dat in een tijd waarin hemelzenders omlaag stralen, de hekken rond Hilversum zijn gesloopt, het begrip 'zuil' veel van zijn betekenis heeft verloren, de mensen geen cen ten kunnen of willen uitgeven, de videotheek om de hoek spanning, seks en sensatie brengt, de huiscomputer strijdt met de kijker om ge bruik van het tv-toestel, de kabel vele buitenlanden in de huiskamer brengt, de com merciële televisie zijn kop om de hoek heeft gestoken en Het Bestel Zelve wordt aangevre ten door de tijd, de trend en de politiek. KRO voorzitter MrBen Schmitz zet het tengere lijfje behoedzaam aan de vergader tafel. Een klein, muizig kopje, een zachte stem, het type van de zachte intellectueel. Toch is Schmitz een van de azen van ons bestel, al timmert hij niet zo luidruchtig aan de weg als menig collega in die Kermis der IJdelheid die Hilversum vaak is. Geen strijdkreten, geen vuisten op tafel, geen stunts, geen ego-getrip. De KRO heeft echte denkers in dienst, zwij gende pijprokers die verward opkijken als je hen vraagt hoe laat het is, die de dagelijkse gang van zaken aan hun adju danten hebben overgedragen en vermoedelijk niet eens de knoppen van een videorecor der kunnen vinden. 'Ik zie toch een soort religieuze herbeleving' Ja, het gaat de KRO redelijk goed. Nee, dit record was niet onverwacht. Al sinds de Jaren Zestig klimt de katholieke om roep voorzichtig omhoog, met een kleine terugval in het be gin vöh dëie decade toen de depressie voelbaar werd. „De lijn is eigenlijk altijd continu omhoog gegaan, maar ik ben al uiterst blij als ons bestand zo blijft als nu", zegt Schmitz. De voorzitter vreest de nieuwe indeling van de 3 net ten niet, waar hij, samenwo nend met andere principiële A-omroepen VARA en NCRV, moet opboksen tegen de amu sementsmachine van AVRO, TROS en Veronica. „Ik denk dat we ook bij die drie televi sie-netten in de race zullen blijven, dat we een behoorlijke Mr.B.A. Schmitz, voorzitter van de KRO: „Er zijn binnen de katholieke gemeenschap an dere geluiden die wij ook dienen te signaleren". foi&kHo' veer van onze mond kunnen blazen. Ik zie toch een soort van religieuze herbeleving, een kentering in de maat schappij. Onze Programma Advies Raad is al twee jaar bezig met die kentering. Die ontwikkeling is niet institutio neel, zo daalt het kerkbezoek nog altijd, maar er is kennelijk behoefte aan iets anders dan het puur materiële." Er zal altijd behoefte blijven aan belijdende omroepen, vindt de voorzitter. „En ik vind het fijn dat we groeien, maar het gaat me niet alleen om 600.000, of 500.000 of 700.000 leden. Het gaat er ook om dat omroepen als KRO, NCRV, VARA, EO, VPRO en ook de NOS -die NOS reken ik er zeker bij- voldoende moge lijkheden krijgen van de over heid. In de nieuwe media zie ik voor ons op zich geen bedrei ging. Maar het zal moeilijker voor ons worden als de men sen gaan denken dat je met Coca Cola alles kunt betalen, en dat vanuit deze houding de druk ontstaat op de Politiek om onze financiering in ge vaar te brengen." Net als zijn VARA-collega Marcel van Dam moet Ben Schmitz niets hebben van commerciële televisie. „Kij kend naar Amerika zie ik toch dat vrijwel alle grote net works zwaar door de commer cialiteit beïnvloed worden. Er is daar maar één publieke om roep, en die kan het hoofd nauwelijks boven water hou den. Ik geloof niet zozeer in die vrije krachten, omdat daar een absoluut verloederende uitwerking van uitgaat. Infor matie geven brengt per defini tie met zich mee dat dingen naar voren worden gebracht die onaangenaam van karak ter zijn en zulke zaken finan cieren zichzelf nu eenmaal niet. Kijk maar eens naar Ita lië, waar de commercie volle dig vrijgelaten is. Niet alleen zijn de kijkcijfers van de RAI gedecimeerd, maar voorts zie je ook dat de RAI genante po gingen doet zich met populari- satie te herstellen. En boven dien doet de overheid in Italië grote moeite om het verloren terrein voor de RAI terug te winnen. Ook in zaken als ge zondheidszorg en onderwijs zou onherroepelijk verloede ring optreden als die vercom- mercialiseerd zouden wor den." Wij moeten, zegt Schmitz, niet alleen het theoretische recht hebben op vrije me ningsuiting, maar ook prak tisch daartoe in staat gesteld worden. Bijvoorbeeld via een publieke omroep. En dat kan alleen als de financiële bijl niet neerploft op ons be schermde bestel. Ook hier is geld de wortel van alle kwaad. De KRO heeft één artikel dat verder geen omroep in de aanbieding heeft. De K van Katholiek. In hoeverre is de KRO gebonden aan de bis schoppen of de uitspraken van de Paus? Volgt de KRO de lijn Simonis-Gijssen, of die van Alfrink-Bluyssen? Zeggen le den op na de recentelijke op merking van Simonis over het feminisme? (passief eitje en actief zaadje). Wat is belang rijker: Trouw aan de kerk of journalistieke onafhankelijk heid? Deze vragen stapelen gloeiende kolen op de kop van de voorzitterlijke pijp. „De uitspraak van Simonis is in onze berichtgeving niet onopgemerkt gebleven. Over het algemeen kennen wij het begrip hoofdredactionele com mentaren niet, misschien dat we daar eens naar toe moete- n...Onze houding valt overi gens af te lezen aan de mate waarin we iemand aan het woord laten. In RKK-verband (KRO plus Kerken) vullen we zendtijd in opdracht van de bisschoppen. En we hebben daarbij een afspraak dat de bisschoppen niet rechtstreeks in contact met de programma makers treden, maar zich tot de leiding richten. Ook in de KRO hebben ze geen vinger in de pap in de trant van 'Zijn jullie nou helemaal In onze doelstelling staat overigens dat wij Gods Woord doorgeven zoals deze door de katholieke kerk wordt beleefd. Nu is de Kerk breder dan de bisschoppen, maar je kunt niet ontkennen dat de bisschoppen de eersten zijn Ik zeg u dat wij een podium willen zijn onder de primaat van de eenheid, maar dat betekent geen zeep kisten werk. Wij vernemen de thema's van de bisschoppen. Dit gehoord hebbende, gaan wij hier zelf gestalte aan ge ven. Wij gaan geen bestellin gen ophalen. Het kan inder daad zijn dat we achteraf van een bisschop te horen krijgen dat iets hem niet heeft aange staan, maar die kritiek is uit sluitend achteraf. In de RKK zijn we echter wel beperkter dan in de KRO". De Paus verbiedt uitdruk kelijk ongehuwd samenwo nen, de pil enz. Hoe kan de KRO dan series uitzenden waarin mensen die zich hier aan overgeven, in sympathie gevolgd worden? „Er is geen roman denkbaar zonder een verhouding die volgens alle normen moet kunnen. En indien er zulke uitspraken zijn als die van de paus, dan zijn er ook binnen de katholieke gemeenschap an dere geluiden die wij ook die nen te signaleren. Ik verwijs als voorbeeld naar de Indone sische bisschoppen over ge boorteregeling. Maar Graham Greene en Frangois Mauriac - toch uiterst katholieke schrij vers- deinsden er ook niet voor terug om allerlei situaties te beschrijven die door deze uitspraken getroffen worden. Wij als KRO kijken naar het leven zoals dat leven zich aan biedt. En ik denk dat wij als KRO hierin voor honderddui zenden een rol spelen, en daar bedoel ik niet alleen de leden mee. Wij volgen het leergezag, maar aan andere, relevante opvattingen besteden wij ook aandacht. Er zijn situaties die niet stroken met de normen, maar die ontlopen wij niet." Door Cees Maas Het gaat de goede kant op met de natuur, zelfs de zure regen helpt een handje mee. Van wie anders dan van de vaak verguisde maar min stens zo vaak geprezen bio loog Midas Dekkers kan die stelling afkomstig zijn? In zijn nieuwe boek 'Leve de dieren' schopt Dekkers, zoals we dat van hem zijn gewend, weer tal van heilige huisjes omver. Het probleem van de zure regen bijvoorbeeld. De pest voor de naaldbos sen, maar dat is geen ramp, schrijft hij. „Nederland ver zuurt. Het ergst verzuurd zijn de milieubeschermers. Die klagen. Het bos sterft, zeggen ze. Dat is niet waar. Niet hét bos sterft; het naald bos, dat gaat eraan in Neder land. Blij toe. Naaldbos hoort in Nederland niet thuis. Aan die malle blaadjes kun je al zien dat naaldbomen stam men uit droge streken - koud of hoog - waar een ordente lijk blad vanwege zijn grote oppervlak te veel water zou verliezen." „Op de grove den na," zo vervolgt hij, „zijn alle naald bomen in ons land geïmpor teerd, vanuit de hele wereld bijeengeraapt, al naar gelang het de houtproducenten uit kwam. Tot overmaat van ramp is dit exotisch alle gaartje verbannen naar de armste gronden van het land, waar een grasspriet het al moeilijk heeft. De stakkers kunnen dan ook nergens te gen. Stormt het, wat waait er om? De naaldbomen. Is er een keverplaag, wat wordt er opgegeten? De naaldbomen. Woeden er bosbranden, wat brandt er af? De naaldbo men. En nu is er dan zure re gen. Mooi zo. Opgeruimd staat netjes. Zo komen we ge makkelijk van dat malle hei- palenbos af. Toch zal het ook hier nog jaren elke dag kerstmis zijn, voordat storm, brand, kevers en zure regen ons van die kerstbomenbos- sen verlossen." Als alle naaldbomen ver dwenen zijn, is er tenminste weer volop plaats voor de 'ferme Hollandse knapen' zo als de eik en de wilg die in het landschap thuishoren, constateert Dekkers. Hij vindt overigens wel dat de zure regen moet worden aan gepakt, maar voor de natuur heeft het momenteel voor- en nadelen. „Om te beginnen moet de zure regen weer ge woon luchtverontreiniging worden genoemd. Vervolgens moet het probleem nuchter worden bekeken," stelt Dek kers vast. Een voordeel is in zijn ogen dat de zure regen het feilen van het natuurbe heer in Nederland wordt blootgelegd. Te kunstmatige, te oude bossen met te veel exoten op te slechte grond gaan er het eerst aan. Veel biologen doen boven staande visie als te simpel af, maar Dekkers gaat zelden in de aanval op gevestigde theorieën zonder zijn argu menten van een fundament te voorzien. Ook in zijn nieuwe boek is een in drukwekkende lijst van ge raadpleegde literatuur opge nomen. In Leve de dieren proef je zijn diepe respect voor wat hij noemt de 'nieuwe natuur'. En daar gaat het prima mee, is de mo raal van het boek. Niet steeds zitten zeuren over beestjes die zijn uitgestorven maar je verwonderen over de dier soorten die er zijn bijgeko men. Uitsterven is een natuur lijk proces, wat honderden miljoen jaren geleden al is ingezet en onomkeerbaar is. Waarom zou je ook? De na tuur herstelt, komt elke klap op haar eigen manier te bo ven. Je moet het alleen leren zien, er respect voor hebben. Het terrein van de Hoogo vens bijvoorbeeld, is een waardevol stukje natuur om dat daar het zink viooltje weer bloeit. Bovenop het zware metaal gaat de natuur haar gang. Snelwegen zijn in de visie van Midas waarde vol voor de natuur anno 1987, evenals spoorwegen en ruil- verkavelingsgebieden. Het in stand houden van afgeras terde stukken natuurgebied noemt hij 'bloempottenbe- leid'. Na miljarden jaren van evolutie is de natuur niet voor een gat te vangen, ook niet door de mens. Ze krijgt klappen, maar slaat terug. Treur niet over het uitster ven van de dodo maar: „Kijk liever met bewondering hoe de faraomier gebruik maakt van de door ons gebouwde centraal verwarmde flat- blokken." Nederland telt meer bossen dan honderd ja ren geleden en reigers, kik kers, merels zie je meer dan ooit. Tal van diersoorten ma ken het opperbest, hebben Midas Dekkers. zich volledig aangepast aan de tijd en de mensenmaat schappij. Nooit kwamen er zoveel roofvogels als havi ken, buizerds en sperwers voor, en van de kant van de natuurbescherming hoor je niets dan geklaag! Dat is Dekkers ten top. „Er zijn vogelsoorten bij gekomen in de Randstad, volgens het rapport 'Rand stad en broedvogels', en ze zingen ons toe vanaf schoor stenen en vuilinsbelten. Ju belt nu ook de vogelwerk groep Avifauna West-Neder land? Nee. Goed nieuws over natuur kan niet, want daar mee verwerf je als natuurbe- schermingsgroep geen nieuwe fondsen. Maar, het boek Leve de dieren is meer dan een bun deling van afwijkende en daarom opmerkelijke stand punten. Dekkers portreteert vijftig dieren op zijn eigen bekende humoristische wijze in een vlotte schrijfstijl (Edelherten noemt hij 'kap stokken' en de wasbeer een 'Amerikaanse schooier'). Het boek leest prettig en verveelt geen moment. Zijn voorliefde voor katten en zijn afkeer van honden, jagers, de bio- industrie, duivenmelkers en hengelaars (Dekkers weigert ze sportvissers te noemen) zijn vervat in korte verhalen van een pagina lang. Het boek is royaal voorzien van foto's en tekeningen van Ma- riëtte Le Grand. In het. boek komt niet tot uiting of Dekkers nu echt de pest heeft aan natuurbe schermers of - een ander on derwerp - dierentuinen. Hij laat de kerk wat dat betreft in het midden, schetst voor delen en nadelen en relati veert. Het gevaarlijkste dier van Nederland? Niet de vos, niet de adder en niet de ever, maar juist de 'grootste vriend' van de mens, de hond. Die heeft het record van aan vallen op de mens op zijn naam staan. Elk jaar worden zestienduizend Nederlanders door een hond gebeten. Soms zelfs wordt een baby doodge beten. Een ander vooroordeel be- - FOTO DO VISSER treft fauna-vervalsing. Dek kers houdt in zijn boek een pleidooi voor terugkeer van de wolf op de Veluwe („Ze zijn nog ongevaarlijker dan addertjes op de Drentse hei"). Sommige natuurbeschermers noemen invoer van de wolf in Nederland echter fauna-ver valsing die het natuurlijk evenwicht uit balans doet slaanDekkers daarover: „Je ziet verwilderde huiskatten, nazaten van de Nubische kat uit Egypte, loeren op Aziati sche fazanten en Turkse tor tels. Het is een vreemd even wicht op de Veluwe, maar daarom niet minder natuur lijk." De ongebruikelijke kijk van Dekkers op de dierenwe reld en de organisaties die zich ervoor inzetten, heeft hem in de loop der jaren veel tegenstanders opgeleverd en er zullen er na lezing van zijn nieuwste boek zeker veel bij komen. Maar juist die eigen visie maakt het boek verfris send, of je nu een aanhanger van zijn ideeën bent of niet. Midas Dekkers: 'Leve de die ren'. Uitg. Zomer Keunig, prijs 34,90. i Sandra Reenter in 'Wedden dat' (Ni lour). nicken. alleen maar voc ze schuv noch wim de WDR Picnic' uil de succes twee kom ker en Ro two Rom werd in voor het treux en Roos mee i [ao5 Welwezen Colijn spreekt het Nederlandse volk toe via de radio. - FOTO ARCHIEFKI 'eter van Straaten, van huis \it tekenaar van onder meer bekende Parool-strip yader en zoon', wijdt zich enkele jaren ook aan muze van het drama. Vanavond brengt de AVRO toneelstuk 'Welwezen' t een uitvoering van Thea tergroep Centrum. Het ver- 1 gaat over een doodge wone belastingbetaler, die op een dag bij een wei- organisatie vervoegd, ambtenaren achter het ket blijken niet in staat de van de man in te willi- Met dit stuk schetst tan Straaten vooral het on- rennogen van de tegen woordige welzijnszorg. 23.15 Van onze rtv-redactie Voor de oudere generatie is Colijn de man, die aan de vooravond van de Duitse inval in 1940 de Nederlanders aan raadde rustig te gaan slapen. Er was geen reden tot onge rustheid. Dat Colijn dit in 1940 gezegd zou hebben, is helaas een mythe, zoals vanavond uit een tweedelige documentaire over de politicus zal blijken (Nederland 2, 21.30 uur). Hij deed deze uitspraak al in 1936. 'De mythe van Hendrikus Colijn' is een onderzoek van drie medewerkers van de Erasmus Universiteit te Rot terdam, Jan Bank, Chris Vos en Willem Ouwerkerk, naar de ware betekenis van de fi guur Colijn. Het programma is samengesteld uit filmfrag menten, foto's en interviews met getuigen en deskundigen. Vanavond gaat de eerste afle vering over de Indische car rière van Colijn, zijn succes la ter in het zakenleven en zijn opkomst als de sterke man in de Nederlandse politiek. Deel 2 wordt volgend week dinsdag uitgezonden. Hendrik Colijn werd op 22 juni 1869 geboren in Burger- veen in de Haarlemmermeer. Zijn vader was boer en ouder ling in de kerk van de Afschei ding. Het strakke, agrarische leven lag Hendrik niet zo en op 16-jarige leeftijd koos hij voor het leger, hij verbond zich voor acht jaar als vrijwilliger aan het 'Instructie-Bataljon'. De jonge Colijn vroeg de hand van zijn nichtje Lena Groenenberg, maar ze wilde maar niet antwoorden. Toen schreef hij in de wachtkamer van het Centraal Station in Amsterdam zijn beroemde brief. Kort en zakelijk ver zocht hij haar een beslissing te nemen: „Gedachtig aan het spreekwoord 'Men moet het ijzer smeden, wanneer het heet is', neem ik reeds thans de pen ter hand. In een station zit men nu juist niet zóó op zijn gemak, dat men mooie minne brieven schrift, maar ge weet dat ik in of meer zonde: ben en bovendien is 't ook mijn voornemen om m« schrijven; ik wilde zóó ven dat ik u overtuigde mijn goede bedoelingen". Toen moest de doortas jonge officier nog een wachten, maar in 1893 wi zo ver, Lena trouwde met en twee maanden later en Ie Deense cineast Frode Pe rsen. van wie de IKON ierder dit jaar de film 'Kho- petal's Boys' uitzond, heeft trok het echtpaar naarfc T_ rwu, rie reportages gemaakt via. In Indië was Colijr zeer bruikbare militair, adjudant van generaal Heutz bouwde hij de Net landse macht verder ui daarna kreeg hij ook lijke opdrachten toegesciit Hij rolde ook in de handel lijn werd directeur van Het ongeluk ver de jeugcultuur in derde Wereldlanden. Ook in deze inden hebben jongeren ontlieten met ouders, Tiendjes en autoriteiten op chooL Vanavond begint de erste aflevering met een vrslag uit Nepal. Juhnuwa 'oont in een klein dorpje in Voordat di 19 januari met de tv. nacht', vanavond uit over de Fitzgerald beschreef 'roaring nam er zei deel. Na zi cetown wi gerald snel met de re een luxuei de 'droogte langzamer hol verslai tie' is zijn rug te vil youth' en age'. Zijn 1 The Great 1974 werd i taafsche Petroleum et oerwoud. Oma heeft het schappij en de Kornnk de famUIe het Shell. Colijn werd rijk,: en. vindt dat Juhnu„a ZUI 19.30 leefdesober, als een anti-revolutionaire broeder. In 1909 werd Colijn aclii de Nederlandse pol Abraham Kuyper, de b tige voorman van de Ant volutionaire partij, li hem uit Indië en Colijn lid van de Tweede Kaï twee jaar later ministe Oorlog. In de jaren tt was Colijn minister va, nanciën. Met straffe voerde hij bezuinigingen en trachtte hij devaluatif de gulden tegen te gat 1933, toen werkloosheid# moede onbarmhartig gen, werd Colijn premie' het 'crisiskabinet' Historici maken inde: delige tv-documentairet lijk dat Colijn aan de geïdentificeerd wordt harde bezuinigingsmaat len in de depressiejar# met het neerslaan van op den (Zeven Provincirei daan), maar aan de kant al lang herwaar:» heeft gekregen als intern naai staatsman en die grote delen van landse bevolking verei zo voorkwam dat H" grote aanhang kreeg. neer thuis moet blijven om malfe helpen, maar de nieuwe neester is het daar niet zo 'g mee eens. Das Picknick ngelsen zijn dol op pick- Op de kar aan, zegt verkiezinge a.s. richt hoop op Jol sonen, vim zijn van betekenis van de kou gen dan eet deze aflevei portage' bei Jauer Helm verkiezings gang Herle met Johann HILVERSUM (ANP) - 'Ik ben nooit van plan geweest om bij de burgemeester op visite te gaan. Iedereen die in Amster dam komt kan gaan en staan waar die wil en daarom is het onzin om uit te spreken dat ik niet welkom ben'. Dit zei de schrijver W.F. Hermans gis teravond voor de VARA-tv. Ondanks het feit dat het ge meentebestuur van Amster dam heeft laten weten dat Hermans niet welkom is van wege optredens in het verle den in Zuid-Afrika, zal Her mans a.s. zondag toch zijn le zing houden. „Het gemeentebestur van Amsterdam heeft niets te zeg gen over de persoonlijke opi nies van mensen. Ik wil niet het slechte voorbeeld geven en daarom laat ik me niet intimi deren", aldus Hermans. Hermans komt zondaj de hoofdstad op uitnot van de Stichting Litefi tiviteiten Amsterdam P B en W van Amsterdam! ven enkele maanden een brief aan SLAA gesubsidieerde ii waarin wordt mensen die voorkom® 'zwarte lijst' van de V®_. Naties niet welkom 'IT (j lijst is opgesteld in vj met de culturele Zuid-Afrika. Een mee: van het bestuur van vindt dat de lijst een vuldige en toevallige maakt en handhaafde nodiging. vei v J] Zj'^>oiT7oekety /fa eieer? 7 7^ jCv Hermans beweert dat tuatie in Zuid-Afrika anders is dan vier jaJ den, toen hij daar was.

de Stem | 1987 | | pagina 16