ques Schoon aan de haak: 425.000 kilo 'TltlJM isdaadpreventie blijft gericht op zelfde doelen NIEUWE ABSORBTIEKOLOM GELOST BIJ DE NSM r. ER ITER IS CORTING Belangstelling voor zwemmen ouderen in Sas van Gent tanend aarvergadering van ereenigde Vrienden (■.SKI—aange" Molthoff voorzitter stichting Promotie Zeeuwsch-Vlaanderen Nog veel plaatsen niet op dikte voor houden wedstrijden Verdachte verduistering voorgeleid aan officier Geslaagde trim- en spelmiddag THOR I'"— 'NIEUWE INBRENG BLIJKT GERING' Honden bijten schapen dood IJSDAG 13 JANUAR11987 VAN ZEELAND -formaten (formaat - en zakagenda's computerpapier Terneuzen b.v T16 PAGINA ZEELAND 3 SLUISKIL - De absorbtiekolom voor de nieuwe ammoniakfabriek van de Neder landse Stikstofmaatschappij (NSM) is gis termiddag gelost. orse buit bij nbraak in nodezaak Goes we kurkparketstun Plaatselijk nieuws luiskil SCHADE WALSENMOLEN R UIM MILJOEN politierapport UIT HET ZAKENLEVEN Bouwmarkt Riemens showroom Oostburg Prijs voor tearoom 'Petrus Paulus' Schaatskalender 0-12169 Terneuzei (drukkerij tel. 13516 jzen - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER Het gevaarte wordt op de wal 'getild' Van een onzer verslaggevers Deze absorber, de grootste van de ammoniakfabriek, is 74 nieter lang en weegt 425.000 kilogram. Om het karwei te klaren werd een gigantische kraan van Van Seumeren ingezet. Afgezien van een enkele pomp die 's morgens niet direkt wilde werken, ondervond men weinig hinder van de vrieskou, al was het voor de betrokken werk nemers uiteraard geen pretje om bij dergelijke temperatu ren te moeten werken met stalen kettingen en ander ijzer waar. Om de kolos aan de kant te krijgen, moest flink worden gemanoevreerd. Allereerst werden de houten steunen die tijdens het vervoer waren gebruikt vervangen door metalen steunen. Vervolgens werd het gevaarte met de punt terug het kanaal opgedraaid. Daarna werd de onderkant van de ponton af de kade opgereden, waar de kolom later rechtop wordt gezet. In de absorber zullen ammoniakoplossingen worden gefa briceerd. Daartoe wordt hij van onderen gevuld met ammo niak en van boven met water. Het apparaat, eigenlijk bijna een complete fabriek, is gebouwd door de Machinefabriek Breda. In februari volgt nog een tweede, die iets kleiner is dan die welke gisteren werd gelost. Van onze correspondent I0ES - In de nacht van zon- igop maandag is ingebroken Bos Menshop, een herenmo- tzaak aan de Lange Vorst- raat te Goes. Uit de winkel Tdween een groot aantal cks in verschillende prijs- assen. De waarde van de gestolen lederen wordt geschat op een idrag tussen de 15.000 en 1.000 gulden. Men was de mo- izaak binnengekomen door et forceren van de toegangs- lur. et v.a. 14.50 p.m. kurkparket aagdl heiden, maar voelt wel s voorraad strekt), dingen. of vraag ons gratis anl al. 01180-38363 ruitkoolbijeenkomst - Het iTGoes houdt vrijdag 16 ja- lari een spruitkoolbijeen- mst in zaal Dallinga te uiskil, aanvang 14.00 uur. C. in Wieringen van CAT Ba- indrecht houdt een inleidng, aann de volgende onderwer- n aan de orde komen: ge- isberscherming, bemesting 'tassen. Jm Boys - De jeugdcommis- s van Corn Boys houdt wnsdag 21 januari een film- 'ond voor D- en E-pupillen de kantine op sportpark De 'feke, aanvang 18.30 uur. De 'avond maakt deel uit van il Corn Boys-jeugdwinter- 1Pprogramma. MIDDELBURG - Hoofdvertegenwoordiger J.B. van de Sasse meelfabriek De Walsenmolen, die wordt verdacht van verduis tering in dienstbetrekking, is gisteren voorgeleid aan de Officier van Justitie in Middelburg. Deze besloot B. in bewaring te stel len. B. heeft bekend de afgelopen twee jaar geld van zijn werkge ver verduisterd te hebben door minder contanten af te dragen aan de kassier van het bedrijf dan hij van zijn klanten ontving. Geschat wordt dat B. hiermee 250.000 gulden in zijn zak heeft gestoken. Voorts heeft B. bekend hogere kortingen aan goede afnemers te hebben gegeven dan door het bedrijf was toegestaan. Dit deed hij om deze klanten voor het bedrijf te kunnen behouden, zo luidt de versie van B. De inkomstenderving die de Walsenmolen hiermee heeft opgelopen, wordt geschat op ruim een miljoen gulden. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De belangstelling voor het zwemmen door Sasse ouderen in zwembad De Honte te Terneuzen is aan het zakken. Dat is de mening van coördinatrice Marie de Kok uit Sas van Gent, die zich samen met mevrouw Slock uit Westdorpe inzet om zoveel mogelijk ouderen aan het zwemmen te krijgen. „Op onze leeftijd is het im mers goed om door zwemmen in beweging te blijven," zo meent ze. Marie de Kok doet daarom een dringend beroep op alle ouderen uit Groot-Sas van bij out Van onze correspondent 8 VAN GENT - Harmonie Vereenigde Vrienden houdt zaterdag 17 januari de jaarver tering in De Engelenroos aan de Sasse Noordweststraat. Be- ve wn formeel gedeelte 's middags, is er 's avonds om half een feestavond met dans en spel voor alle leden, dona 's en allen die de harmonie een warm hart toedragen. je J.E. Band zorgt tijdens deze avond voor de muzikale om- Jj?' De feestavond is gratis toegankelijk. Voor en na de ™Jke jaarvergadering maakt de harmonie, afhankelijk van eer, een rondgang door het Sasse centrum. Het bestuur van «eemgde Vrienden maakt het programma bekend voor de naejubieumviering. Zoals bekend bestaat de Sasse harmo- ®Uaar negentig jaar. Gent om deel te nemen aan het wekelijkse zwemuurtje in het overdekte zwembad De Honte. Iedere woensdagmorgen om even voor half tien vertrekt vanuit Sas van Gent een bus vol ouderen richting Terneu zen. De opstapplaatsen zijn de Markt te Sas van Gent en de Westdam op de hoek bij het Vlaamse Bakkertje. De bus pikt daarna een groep ouderen in Westdorpe op bij het wit- gele-kruisgebouw om vervol gens richting Tneruzen te gaan. De sportieve ouderen zwemmen hier tussen 10.00 en 11.00 uur onder begeleiding van het zwembadpersoneel. De kosten voor het busvervoer naar Terneuzen bedragen 17,50 per pesroon voor vijf weken. Hierbij is niet het en treegeld voor het zwembad in begrepen. Dat dient men steeds zelf te voldoen. Ouderen met een 65+-pas hebben in het zwembad recht op een reduc tie op de entreeprijs. De jeugd was goed vertegenwoordigd Van onze correspondent SAS VAN GENT - Gymnastiekvereniging THOR uit Sas van Gent kan terugzien op een geslaagde trim- en spelmiddag. Ondanks de winterkou -een deel van het programma speelde zich buiten af- kwamen zaterdagmid dag toch zo'n 75 deelnemers naar buurtcen trum St. Albert. Vooral de jongere kinderen waren goed ver tegenwoordigd. Ook liet een fanatieke groep huisvrouwen het gezicht zien. Grote afwezige was vooral de tienerjeugd, voor wie het vol gens THOR-voorzitter Jo Verplanken 'niet ge makkelijk is om iets goeds te organiseren'. Het programma ging zaterdag van start met een midwintertocht. Goed ingepakt trotseer den de wandelaars de barre winterkou. Voor de kleinsten was een korter wandeltraject op- - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER gezet. De wat oudere jeugd maakte een flinke wandeling richting De Valcke en keerde via het centrum van Sas van Gent terug naar het buurtcentrum. Hier wachtte de moedige wan delaars warme chocolademelk met pannekoe ken, die er na de koude tocht vlot in gingen. Eenmaal warm, speelden de kinderen de ver dere middag allerlei gezelschapsspelletjes, waaronder monopoly, kwartetten, sjoelen en zo meer. Ook het groepje huisvrouwen waagde zich aan een spelletje kwartetten en zij beleef den samen een gezellige middag. Andere jaren vond de trim- en spelmiddag plaats in sporthal De Vlaanderen. „Dit maal wilden we het echter eens op een andere ma nier proberen", zo zei voorzitter Verplanken. „In plaats van spelen voor de grote ruimte hebben we ditmaal gekozen door kleinere ge zelschapsspelletjes". De jeugd amuseerde zich hier zaterdagmiddag in buurtcentrum St. Al- bert niet minder. Beneluxweg 3 i tel. 01620-50154 Vrijdagavond koopa»" J feft ^BURG voor 1987 [L Bureau Voorkoming Nrtyven geen nieuwe on- MlWr® op z'in activitei- "JS'Je staan. loftiat Twee jaar 8t Ier i.Wn bepaalde activi- Euen kand kan worden ge- r ®°cten nieuwe plan- L"1? ve'band met op te Matcüeöïh* gesteld wor" inbreng gering is", zo staat te lezen in het activi teitenplan 1987 van het Regio naal Bureau Voorkoming Mis drijven Zeeland in Middel burg. „Dit houdt in dat dezelfde speerpunten als in 1986, daar waar nodig, worden onder steund". In het plan wordt een paar keer nadrukkelijk gewezen op het regeringsbeleidsplan 'Sa menleving en Criminaliteit' waar belangrijke passages zijn gewijd aan de preventieve politiezorg. In hoeverre dit te merken zal zijn op de werk druk van het regionaal bu reau, hangt af van het stand punt dat de korpschefs in Zee land innemen ten aanzien van die preventieve zorg. „Momenteel is het zo dat in elk (gemeente)korps aandacht wordt besteed aan preventieve politiezorg. Daarvoor zijn nog geen mensen helemaal vrijge steld, maar is het een taak die bepaalde functionarissen erbij doen", zo werd gisteren in Middelburg gezegd. In ieder geval wordt ook dit jaar de actie 'Auto Open' weer ter hand genomen. Hoewel de looptijd in principe het gehele jaar is worden extra accenten gelegd in juni, juli en augus tus, wanneer Zeeland wordt overspoeld met toeristen. Ook neemt men dit jaar de 'mis daad bevorderende' situaties in en om vakantieparken in ogenschouw. Na het succes van het mer ken van fietsen (zo'n 180.000 Zeeuwse fietsen zijn voorzien van een postcode) gaat men dit jaar van start met het merken van surfartikelen. Een onder zoek heeft aangetoond dat hiervoor een grote bereidheid bestaat bij de eigenaren. De voorbereiding voor een dit voorjaar te houden actie rond het Veerse Meer is inmiddels gestart. In het activiteitenplan wordt ten aanzien van het fietsen graveren opgemerkt dat dit slechts een onderdeel van een totaal-aanpak is. „Naast het graveren dienen eigenaren te zorgen voor goede sloten en die ook te ge bruiken en kan op bestuurlijk vlak maatregelen worden ge nomen, zoals het inrichten van bewaakte rijwielstallingen en het plaatsen van fietsklem- men", zo werd gisteren opge merkt. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Tijdens een vergadering van het algemeen bestuur van de stichting Pro motie Zeeuwsch-Vlaanderen is gisteren tot voorzitter be noemd P. Molthoff uit Hulst, tot zijn pensionering burge meester van die gemeente. Hij volgt hiermee J. Assel- bergs op, die vanaf eind deze week burgemeester te Zierik- zee is. Door ziekte kon Molt hoff echter niet aanwezig zijn bij de vergadering. AARDENBURG - In een su permarkt van UB aan de Peursenstraat is ingebroken. Via een ruit van de kantine is men het pand binnen geko men. Er wordt een hoeveelheid koffie, sigaretten en drank vermist. Over de waarde kon nog niets worden meegedeeld. IJZENDIJKE - Bij een con trole op de rondweg te IJzen- dijke bleek A.B.T. uit Sluis zijn auto te besturen onder in vloed. Men heeft zijn rijbewijs ingenomen. Hem werd een bloedproef afgenomen. OOSTBURG - De gemeente Oostburg keurde gisteren in samenwerking met de rijkspo litie het ijs binnen de gemeen te. Slechts op één plaats werd het ijs goed bevonden voor de schaatsers. Dat was op het Grote Gat te Oostburg. De Veste in Oostburg, als mede de Molenkreken te Schoondijke en IJzendijke en de Kaai in Sluis werden nog als gevaarlijk bestempeld. Maandagmiddag is men op het Oranjeplein te Breskens begonnen het geasfalteerde gedeelte onder water te zetten waarover maandagavond nog eens een laag werd gespoten. Op deze manier hoopt men een ijsbaan te krijgen waarop vandaag nog gerschaatst kan worden. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Aan de St.-Pietersdijk te IJzen dijke hebben twee hon den, een Duitse herder en een bouvier, eigendom van J.G. uit Schoondijke, drie schapen doodgebeten en één gewond. Deze dieren zijn eigen dom van J.C. de H. uit IJ zendijke. Ze liepen in een perceel aan de St.-Pie- tersdijk. De honden waren los gebroken; hun baas is verzekerd voor de schade. De nieuwe voorzitter, P. Molthoff - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER OOSTBURG - Sinds kort heeft Bouwmarkt Riemens een showroom in het centrum van Oostburg, op de hoek van Eenhoornplantsoen en Brou werijstraat. In de showroom zijn keukens, kunststof ramen, deuren, sanitair, wand- en vloertegels en Zibro Kamin- kachels te zien. De officiële opening werd verricht door de heer A. Riemens, oprichter van de Bouwmarkt en groot vader van de huidige zaak voerder Erik Bronneberg. Door de onthulling van een getekend portret van de op richter, getekend door H. Ken nis uit Nieuwvliet, werd de zaak geopend. SLUIS - Met de coupe Ha- waienne heeft tearoom 'Petrus Paulus'(gevestigd in Sluis en Hulst) een vierde prijs, te gelijkertijd aanmoedigings prijs, gewonnen tijdens de vakwedstrijd op de Horeca va '87. Twaalf vertegenwoordigers van ijssalons, tearooms en res taurants zetten op 5 januari alles op allies om de 'Neder landse Ijscoupe' in de wacht te slepen. De firma Petrus Paulus deed voor de eerste maal op deze wedstrijd mee. „En zijn van plan om er mee door te gaan", aldus de broers Piet en Paul, eigenaars van beide tearooms. „Deze prijs is inderdaad een aanmoediging om ons samen met nieuw ple zier te verdiepen in de moge lijkheden van ijscombinaties om bij de volgende voorrondes (in het najaar) zo goed moge lijk voor de dag te komen." Van onze correspondent TERNEUZEN - Als we de me teorologen moeten geloven, blijft het de hele week nog vriezen. De vorst neemt wel wat af, evenals de wind, het geen betekent dat het ook voor de schaatsliefhebbers op het ijs aangenamer wordt. Individueel werd er gisteren op tal van plassen en wateren reeds geschaatst. De ijsclubs zullen spoedig volgen met het uitschrijven van wedstrijden, sommige morgen al. De ijsbaan op de Axelse vlakte aan het motorcrosster rein gaat vanmiddag om twee uur open. Men kan er op goed ijs schaatsen tot 's avonds tien uur, want de baan is ook dit jaar weer verlicht. Het ijs op de reeds enige tijd geleden on dergespoten baan is dus uit stekend, iets wat overigens niet van alle ijsvlakten gezegd kan worden. De Stierskreek, het water van de ijsclub in Aardenburg, blijft, ook al zal het in de ko mende nachten matig vriezen, nog onbetrouwbaar en zeker niet geschikt om er wedstrij den of toertochten op te hou den. Pech had men in Aarden burg bij het opspuiten van het terreintje aan de Schepen straat. Het plastic dat als on derlaag moest dienen, arri veerde pas afgelopen vrijdag. Het leggen mislukte, door- datde bodem nog zeer nat was. Overigens komen vele Aar- denburgse schaatsliefhebbers getraind op het ijs. Afgelopen zondag bracht men twee bus sen een bezoek aan de ijsbaan in Eindhoven. Een reis die reeds lang van tevoren was gepland. Veiligheid boven alles is het devies van de clubs, dus van daag nog geen wedstrijden, wel verschillende schaatsruil- beurzen. Zo ook in het Klup- uus te Zaamslag van 17 tot 19 uur. In Terneuzen in de sport hal 't Zwaantje van 18 tot 19.30 uur. Morgens kunnen er de aula van De Rietvlietschool te Hulst schaatsen geruild of tweedehands worden gekocht van 11.30 tot 13.30 uur. Die dag ook in het Dorpshuis te Aar denburg, waar men terecht kan van 13.30 tot 14.30 en ten slotte eveneens in Biervliet in café 't Oude Raedhuis en wel van 14 tot 15 uur.

de Stem | 1987 | | pagina 13