lOMkyiiüB ST U CYCLE - CROSS ASPER EIST TOL IN PELOTON Henry Kraayenbos vierde man voor EK PVVI HNGENÜ :tie 2995. 1495. All-round-kernploeg zoekt revanche Groenendaal neemt wraak Nelli Cooman voldoet aan limiet EK en WK iGEN GEOPEND ZONDAGMIDDAG 170-3453. ujverbod van achttien jaar voor jockey It00 LEASEN OF AUTO HUREN? Bandag 12 januari 1987 *JES OP DE PAFDELING NU ERG VOORDELIG ENS S, ZAALBERG, 10-20-30% korting EN STREKKEN EN (ANT EN LEDIKANTEN ENEN 175/ 495/ KAPKAMERS R DE JEUGD Q„ PBANKJES ,0„ TIJ LEUKE ES bl'blauw;145/ ASPER (B) - Dat veldrijden een onverbidde lijke sport is, bleek gisteren nog eens in Asper. Er vielen harde klappen onder de favorieten. Extra training voor Kemkers Skisters voor het eerst op doping gecontroleerd Nederlands elftal dag eerder naar Spanje ALS WERKGEVER TOESTEMMING GEEFT VOOR VRIJE DAGEN SCHAATSEN INNSBRUCK GINNEKENWEG 21 BREDA 076-222488 HUREN VANAF 35.- PER DAG ten. 2 zitsbank vanaf cm. dik 80x190105.' 185.- 130x190 275/ 195.- 140x190295.' 250.- 140x200325/ Vullingen Ideens of s in de maat rekken vanaf39/ e veren, dons of dacron. kussen voor.... 17.90 ig stukken voordeliger, uit- iverse maten en soorten, enkast 2-deurs... 175.- de maat 90x200 nachttafeltje149/ slijk nu te koop yan onze speciale verslaggever ytfSBRUCK - Het zit de Ne- "jrlandse all-round-kern- jgeg beslist niet lekker dat de „jrathon-rijders Robert underink en Herbert Dijk- J|[a tijdens de afstandskam- igenschappen aan de haal gen met het goud en zilver de tien kilometer. En dat [£0 Visser zich in Utrecht te- lTeden moest stellen met de derde plaats. Op initiatief van Europees en wereldkampioen Hein Vergeer wordt gewerkt aan een mogelijkheid tot re vanche. Twee dagen na het WK, op 14 en 15 februari in Heeren veen, wil Vergeer op dezelfde overdekte baan tijdens het schaatsgala van Veronica sa men met drie of vier ploeg- makkers een achtervolging rijden tegen vier of vijf mara thon-specialisten. „In Utrecht waren wij vooral met de selec tie voor het EK in Trondheim bezig, terwijl die marathon jongens zich helemaal op één afstand konden richten. Daarom hebben we onderling overleg gepleegd en besloten dat we willen proberen wraak te nemen. Zo'n ploegachter volging over tien kilometer zou een aardige gelegenheid zijn". Inmiddels heeft de omroep- zuil Veronica zich achter het voornemen van de all-roun- ders geschaard. Vanuit Hil versum worden al acties on dernomen om een representa tieve marathon-formatie bij elkaar te krijgen. 1 ring van collectie ien van20 tot 30 halen voor slechts"O/ nu vanaf390. Klappen voor favorieten Hennie Stamsnijder op weg naar zijn zevende plaats, die hem de triomf in het super- prestige- kampioenschap bracht. - foto anp Van onze speciale verslaggever ASPER (B) - Zijn derde plaats werd gevierd als een overwinning. Rein Groenendaal Stag in Asper op de schouders van zijn hon derden supporters. Hij had in de voorlaatste superprestigewedstrijd sportieve wraak ge nomen op het selektieteam van de K.N'HU, I dat hem naar zijn mening miskend heeft. De stemming in Asper was voor de start I geladen, ondanks dat Groenendaal vrijdag avond na de ziekmelding van Adri van der Poel tenslotte op de valreep nog had verno men dat hij toch naar de wereldkampioen schappen mag. De Brabantse supporters waren - zo bleek in Asper - met Groenen daal diep gegriefd. Een grote protestgroep, voorzien van me terslange spandoeken en geluidsappara tuur, trok over het parcours. Bijna had Rein self het in Asper voor zijn supporters nog verbruid. De start zou om drie uur gegeven worden, maar twee minuten voor dat tijd stip, toen Groenendaal nog vrolijk in zijn trainingstenue stond, schoot de starter de meute plotseling weg. Rein Groenendaal was juist bezig zijn windjack uit te trekken werd volkomen verrast. Met 50 meter achterstand begon hij als allerlaatste de I voor zijn prestige zo belangrijke wedstrijd. Na de eerste ronde had hij, opgehouden door talrijke achterblijvers, een minuut en 20 seconden achterstand. Toen begon de wabander aan een indrukwekkende op mars, die hem tenslotte na de Belgen Rudy de Bie en Yvan Messelis als beste Nederlan der op de derde plaats bracht. In hetzelfde groepje eindigde Henny Stamsnijder als ze vende. De Tukker had, twee weken voor het wereldkampioenschap, op het hard bevro ren en dus gevaarlijke parcours, geen risi co's willen nemen. Tevreden kneep Stam snijder de remmen dicht. De eindzege in de superprestige, goed voor een douceurtje van 11.000, kan hem niet meer ontgaan. Daar voor is zijn voorsprong van 22 punten op de nummer twee Martin Hendriks te groot ge worden. Uitslag veldrit Asper: 1. Rudy de Bie (Bel) X uur, 8 minu ten, 2. Yvan Messelis (Bel) op 10 sec., 3. Reinier Groenen daal (Ned) op 52 sec., 4. Guy van Dijcke (Bel) z.t, 5. Rudy Thielemans (Bel) z.t., 6. Paul de Brauwer (Bel) z.t., 7. Hen nie Stamsnijder (Ned) z.t., 8. Dirk Pauwels (Bel) z.t., 9. Huub Kools (Ned) op 56 sec., 10. Roger de Vlaeminck fBel) op 1.38,11. Ludo de Rey (Bel) z.t., 12. Henk Baars (Ned) op 1.45,13. Frank van Bakel (Ned) op 2.23,14. Roland Liboton (Bel) z.t., 15. Johan Ghyllebert (Bel) z.t., 20. Martin Hen driks (Ned) op 5 min. Stand Super Prestige: 1. en reeds winnaar Stamsnijder 92 punten, 2. Hendriks 70, 3. Van Bakel 66, 4. Messelis 66, 5. Kools 59, 6. De Rey 57,7. Groenendaal 52, 8. Liboton, Baars en De Bie allen 40. Stand Super Prestige amateurs: 1. Hendriks 56 punten, 2. - Kools 45,4. T' De Rey 49,3. Kools 4 L Thielemans 36,5. Pauwels 33. Uitslag Moergestel: 1. Frank Groenendaal (Eerde), 2. Jo- 1. Wim de Vos (Oos- jk) op 0.38, 5. Eric 1 (Tilburg) op 0.42,6. Ronald Rol (Alkmaar) op 1.03, 7. Nico Verhoeven (Berkel-Enschot), 8. Frank van de Brink (Putten), 9. Roel van Beek (Sint Michielsgestel), 10. Henk Schaap (Zeeland) allen op 1 ronde. Uitslag Deurne: 1 Frank van Bakel (Deurne), 2. Noël van der Ley (Mechelen) op 33 seconden, 3. Frank Groenendaal (Eerde) op 0.46,4. Martin Hendriks (Assen) op 1 minuut en 23 seconden, 5. Henk Baars (Diessen) op 1.23, 6. Jo Martens (Deurne) op 2.09. Uitslag Amersfoort: 1. Huub Kools (Baarle Nassau), 2. Marcel Gerritsen (Hooglanderveen) op 20 seconden, 3. Riny Pley (Wierden) op 0.30,4. Hans Hietbrink (Eerbeek) op 0.40, 5. Arnold van Boeyen (Baarn) op 0.44, 6. Ronald Rol (Alk maar) op 0.50. '0NGKONG (SID) - De - a' Jockey Club' van tod s® heeft de Australiër at» p'es wegens manipu- k.es °P de plaatselijke ren- ;Mn draconisch gestraft. fles k Sta" 'eed een r'iverb°d opge- telHKVan a°httien jaar en een L„„!*te van een half miljoen Skong-doUars (ruim twee Hij was schuldig bevonden aan 78 vergrijpen tegen de reglementen. De ernstigste waren het tegen fikse om koopsommen bewust beteuge len van paarden, waardoor de uitslag werd beinvloed. Voor hetzelfde delict kreeg de Britse jockey David Brosnan vorig jaar een gevangenisstraf vaneen jaar. Door Jean Nelissen De man op wie duizenden Belgische supporters gere kend hadden, Roland Liboton, stelde zwaar teleur. Hij speelde vanaf de start geen enkele rol van betekenis en zakte gaandeweg de koers af naar een bedenke lijke middenmoot. Uiteindelijk zou Liboton slechts 14e worden. Ook Mar tin Hendriks kon zijn hoge po sitie in de superprestige niet waar maken en verloor zelfs 5 minuten. De derde Nederlan der in het algemeen klasse ment Frank van Bakel, had voor zijn tegenvallende pres tatie een excuus. In de eerste ronde brak zijn ketting en hij moest 750 meter te voet afleg gen alvorens hij zijn reserve- fiets bereikte. De Nederlanders bleven dus niet van tegenslag verschoond. In het begin van het seizoen liep alles naar wens en kon de ene overwinning na de andere geboekt worden. Maar stilaan zijn de buitenlanders naderbij geslopen. Mede omdat onze landgenoten bijna allemaal met tegenslag hadden af te re kenen, zijn de Belgische con currenten nu opgerukt in de algemene rangschikking. Henk Baars bijvoorbeeld, de reserve voor de WK-ploeg, kon zijn kansen niet verdedi gen want hij zakte in de eerste ronde al door zijn fiets, kreeg daarna nog een lekke band, en reed vervolgens tegen een toe schouwer op. Toch blijven drie Nederlan ders, Stamsnijder, Hendriks en van Bakel het algemeen klassement aanvoeren. Op 31 januari wordt in Zillebeke de laatste wedstrijd voor de su perprestige verreden. Stam snijder is dus al winnaar, maar Hendriks en Van Bakel kunnen hun tweede en derde plaats nog verspelen aan Ivan Messelis, die steeds sterker be gint te rijden. Intussen komt het wereld kampioenschap in Tjecho-Slo- wakije dat op 24 en 25 januari wordt verreden, steeds dich terbij. Gisteren was al te zien dat de strenge vorst die de modderige parcoursen berijd baar en dus veel sneller heeft gemaakt, andere renners naar voren brengt. De vorst is zeker niet in het voordeel van Hen nie Stamsnijder, die zijn top positie in het crossen mede dankt aan zijn unieke loopver mogen. Groenendaal daarentegen profiteert van de harde par coursen. De Brabantse sup porters hebben gisteren in As per hun gram kunnen halen op de KNWU. De emoties zul len nu wel stilaan wegebben. De vraag is echter of de gang van zaken rond het selecteren van de vier Nederlandse be roepsrenners geen diepe kloof heeft veroorzaakt in de Neder landse ploeg voor het wereld kampioenschap. Asper heeft gisteren bovendien aange toond dat 'zekerheden' in het veldrijden door de wisselende klimatologische omstandighe den gewoon niet bestaan. Van onze speciale verslaggever INNSBRUCK - Gerard Kem kers verwacht niet dat zijn griepaanval van de laatste da gen, die hem in Innsbruck tij dens het afgelopen weekeinde van de ijsbaan hield, verstrek kende gevolgen zal hebben. „Ik heb een goede conditie dus ik moet zo'n tegenslag licha melijk goed kunnen opvan gen", aldus Kemkers, die gis teren koortsvrij was en alleen nog pijn in zijn hoofd had. „In Davos zal ik een paar extra trainingen invoegen. Dan moet het leed geleden zijn". Nelli Cooman in gesprek met haar trainer na haar vergeefse poging om het Nederlands record op de 50 meter te verbeteren - fotoanp EELDE (ANP) - Tweevoudig titelhoudster Nelli Fiere - Cooman heeft zich zondag in Eelde ge kwalificeerd voor de strijd om de Europese in- door-atletiekkampioenschappen, die 21 en 22 fe bruari in Liévin (Fra) wordt gehouden. De Rotterdamse, die in 1985 (Athene) en 1986 (Madrid) Europees kampioene werd op de 60 meter en in de Spaanse hoofdstad het wereldrecord op 7,00 seconden bracht, voldeed in Eelde bij de noordelijke indoorkampioenschappen zowel in de serie als finale aan de eis van 7,35 seconden, die de KNAU voor uitzending naar Liévin heeft gesteld. In de serie kwam Nelli Fiere - Cooman tot 7,27 seconden. In de finale liet zij een tijd van 7,33 seconden kloppen. De serietijd bete kende tevens kwalificatie voor het eerste toernooi om de we reldkampioenschappen indoor atletiek, dat van 6 tot en met 8 maart in Indianapolis (VSt) wordt gehouden. Voor Liévin en Indianapolis hadden zich eerder naast Nelli Fiere geplaatst: Erik de Bruin (kogelstoten) en Elly van Hulst (1500 m). Zeker van deelneming in Liévin is ook snel wandelaar Harold van Beek (RWV), die zaterdag in Goes aan de limiet op de 5000 meter voldeed. In Eelde deed Nelli Fiere een vergeefse poging het natio nale record op de 50 meter te verbeteren. De Rotterdamse won de afstand in 6,22 seconden. Zij bleef daarmee 0,01 se conden boven het Nederlandse record, dat met 6,21 seconden sedert 19 januari 1985 (Zwolle) op naam staat van Els Vader. Bij de jongens sneuvelde wel een Nederlands record. Henk Venema (Jahn 2, Stadskanaal) won de 60 meter in 6,92 secon den. Het oude record stond met 6,97 seconden op naam van André Buisman, die deze prestatie op 22 januari 1983 in Zwolle leverde. MELLAU (SID) - De doping controle is nu ook doorgedron gen in het alpine-skiën. Voor het eerst in de 21-jarige ge schiedenis van het circuit om de wereldbeker werden zater dag na afloop van de afdaling in Mellau zes deelneemsters, de eerste drie van de uitslag en drie door het lot aangewezen skisters, verzocht zich aan een drugtest te onderwerpen. Aanvankelijk weigerden de dames, daarin gesteund door de Westduitse coach Heinz Krecek, medewerking te ver lenen, maar twee uur later trad het aangewezen zestal op verzoek van FIS-secretaris Gian Franco Kasper toch aan voor het doping-onderzoek. Drie minuten voor de start van het evenement had een ze kere professor Hörtnagel in een groene brief met opge plakt briefhoofd van de FIS de dopingcontrole aangekondigd. De 'grote onbekende' (Krecek: 'Niemand kent deze man. Ik neem de volledige verant woording voor de weigerach tige houding van de meisjes'.) bleek echter als arts verbon den te zijn aan de universi- teits-kliniek van Innsbruck, waar hij werkt onder leiding van Ernst Raas, de voorzitter van de medische commissie van de internationale skibond. ZEIST (ANP) - De trip van het Nederlands voetbalelftal naar Spanje wordt een vijfdaagse. De selectie onder leiding van bondscoach Michels vertrekt zondagmorgen 18 januari van Schiphol en keert donderdag middag 22 januari terug in Nederland. Op woensdag avond (20.30 uur) speelt Neder land in het stadion Nou Camp te Barcelona de vriendschap pelijke interlandwedstrijd te gen Spanje, de nummer twee van Europa. Het plan van Michels om de zondag in Spanje door te bren gen met een bezoek aan de competitiewedstrijd tussen Barcelona en Bilbao gaat niet door. Het duel is vastgesteld voor zaterdagavond. Toch ver trekt de selectie een dag eer der dan normaal. Op maandag en dinsdag wordt in totaal drie keer getraind in Nou Camp. Maandagmiddag maakt Mi chels zijn selectie bekend voor de eerste interlandwedstrijd van 1987. Het duel tijdens de winterstop, in Catalonië, is in de plaats gekomen van een veertiendaagse tournee naar Zuid-Amerika. De uitlokkers van deze uit gebreide omkoopaffaire zijn Chinese zakenlieden, van wie een aantal eveneens werd gearresteerd. De totalisator van de renbaan in Hongkong heeft de grootste omzet ter wereld. Een totaalinzet van 55 miljoen gulden per dag is geen uitzondering. De races worden bezocht door gemiddeld 80.000 toeschouwers. INNSBRUCK - Vandaag moet Henry Kraayenbos van uit Davos met zijn baas in Den Haag telefonisch overleg gen of het wel goed is dat hij negen dagen in Zwitserland blijft voor trainingskamp met de Nederlandse all-round- ploeg. En of er geen bezwaar tegen bestaat dat hij met een tussenstop van 24 uur in zijn woonplaats Bleiswijk gelijk doorreist naar het Noorse Trondheim om daar tij dens het weekeinde van 24 en 25 januari deel te nemen aan het Europees kampioenschap. Overleg dat moet plaats hebben omdat de 21-jarige Zuidhollander zich afgelopen weekeinde in Innsbruck via een twee-gevecht met Bert Koopmans naast Hein Ver geer, Leo Visser en Gerard Kemkers als vierde Neder landse deelnemer plaatste voor zijn eerste, internationale titel-toernooi. In het duel over 500, 1500 en 5000 meter kwam 'indringer' Kraayenbos tot de serie van 41.88, 2.07.76 en 7.34.10, terwijl Koopmans, sinds afgelopen zomer debu tant in de formatie van coach Henk Gemser, met 41.16,2.10.61 en een zeer tegenvallende 7.54.46 in zijn bagage vandaag naar Nederland mag afreizen. Henry Kraayenbos, werk zaam als magazijnbediende bij een ingenieursbureau,ver wacht overigens niet dat zijn baas in Den Haag erg moeilijk zal gaan doen. „Hij heeft zelf een zoon die schaatst. Dus hij zal er wel begrip voor op kun nen brengen. Toen ik me voor deze wedstrijden in Innsbruck plaatste, kwam hij zelf met een goed voorstel. We zouden de verloren werkdagen sam sam delen. Nu ik langer weg blijf, zal er ook wel een oplos sing uit de bus komen". Het waren spannende dagen afgelopen weekeinde voor Kraayenbos. Eerst, zaterdag een ronduit slechte 500 meter en dan zondag het herstel via vooral de 1500 meter, die hem van aanvaller weer in de posi tie van verdediger terugwierp. Een stelling, die hij met verve waarmaakte door op de vijf kilometer twee ritten voordat Koopmans zijn laatste kans eventueel kon grijpen brutaal 7.34.10 op de klokken te bren gen. Een prestatie waar zijn tegenstrever op het ijs („Bui ten de baan zijn we vrienden. Ik ken hem al vanaf 1981. Ik kan erg goed met hem op schieten. We hebben hier in Innsbruck ook op dezelfde ka mer geslapen. Daar heb ik geen enkele moeite mee") al na twee rondjes voor moest bui gen. Kraayenbos gaf toe dat hij aardig in zijn piepzak zat toen zaterdag zijn sprint fali- kant mislukte. „Veel te ge spannen. Na het NK afstanden heb ik verzuimd om echt rust te nemen. Daar kwam je steeds laat van de ijsbanen en dan moest ik vroeg beginnen op mijn werk. En het feit dat ik er ineens voorstond. Dat ik het op dat moment moest waarmaken, speelde sterk mee. Ik kwam geen slag goed vooruit. Puur zenuwen. Het was knudde. Zonder meer". Het herstel volgde dus giste ren. „Ik ben bij mezelf te rade gegaan. Tijdens de training had ik al gemerkt dat Koop mans niet in zijn beste doen was. Ook omdat hij donderdag een beetje grieperig was en in zijn bed bleef. Hij wist het aardig te verbergen maar als schaatser voel je zoiets. Hoe? Dat kun je niet onder woorden brengen. Je weet het gewoon". In het 'gesprek' met zichzelf foeterde de schaatser uit Bleiswijk behoorlijk. „Na vier jaar Jong Oranje moest ik af gelopen zomer terug naar het gewest. Daar ben ik behoorlijk gehard. Ben je veel meer op je zelf aangewezen. Daar heb je de bescherming van een kern ploeg niet. Dus ik heb mezelf flink op m'n donder gegeven. Dat ik iedereen moest laten zien dat ik in de kernploeg thuishoorde. Dat men mij in de zomer ten onrechte pas seerde". De zelf-kastijding had het gewenste effect. Vriend en op ponent Bert Koopmans gaf dat volmondig toe. „Hij was dit weekeinde de sterkste. Zonder twijfel". Zelfs wenste de Drent zich niet helemaal te verschui len achter zijn plotselinge griep-aanvalletje van donder dag. „De 500 meter ging nog goed. Pas tijdens de 5 kilome ter voelde ik ineens alle kracht uit mijn benen vloeien. Omdat Kraayenbos voor mij had ge reden, wist ik dat ik 2.3 secon den op hem moest goed ma ken. Maar direct al ontbrak mij de macht. En dan ga je te gen jezelf vechten. Je wilt har der, maar gaat juist steeds langzamer. Vervelend, maar het is niet anders". Coach Henk Gemser kon zich voor honderd procent neerleggen bij de ontknoping van het 'duel van de waar heid'. „Vooraf heb ik geen par tij willen kiezen. Beiden ver telde ik dat zij het maar een beetje zelf moesten uitzoeken. Dit is een eerlijke strijd ge weest. En bracht een betere oplossing dan dat die vanach ter de groene vergadertafel komt". Als voornaamste taak ziet Gemser voor Kraayenbos om in Trondheim in ieder ge val het vierde startbewijs voor het EK '88 in Den Haag voor Nederland veilig te stellen. „Ik hoop dat hem dat lukt. Eerlijk gezegd heb ik mijn twijfels, want internationaal gezien stelt zijn sprint natuurlijk niet veel voor. Daar moet je reëel in durven zijn". Van de pres taties van Kraayenbos in Trondheim hangt ook af of er voor het WK op 14 en 15 fe bruari in Heerenveen nog een aparte selectie-wedstrijd volgt. „We moeten niet gaan selecteren om het selecteren, maar als er aanleiding toe is zal ik het zeker niet laten. Er is ruimte in ons programma voor opengehouden. Gaat het in Trondheim naar wens, houd ik deze vier bij elkaar. Ja, dan is het voor Koopmans vanaf nu ook over en uit".

de Stem | 1987 | | pagina 9