2 ïewoon lekker lachen BAC-PARODIE OP MOEDER DE VROUW Zwembrevetten gehandicapten Hulst bus Burgemeester opent expo in streekmuseum I0F VAN EEDENAAR BELGISCH CAFÉ Vertegenwoordiger opgepakt wegens verduistering geld ENHEID DT 30 MAKING NDAG12 JANUAR11987 T6 PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND WERK VAN JAAP BOEKHOUT SPOOK VAN DE POLDER: vaar gewonde j ongeval ibij Goes BAAS MOGELIJK EEN MILJOEN KWIJT ANWB heeft handen vol aan pechauto's politierapport Aan n volvo hoefje doorgaans niet veel te doen. Maar wat we doen, doen we goed of beter. ce zoenen ulieren jubileum, receptie, oving, overwinning, am, openbare dank, ag best eens in de na familieberichten uur hoeft het niet te n nog geen tientje) J 1,90, Eén grote Voor het plaatsen ng met een formaat wij J 13,50 toeslag, anvraag. Bij niet- 4,00 adm.kosten n niet geretourneerd f uw tekst 2 dagen van onze kantoren tuurt u eveneens 2 aar Postbus 3229, lijke opgaven worden rd indien naam en indien Uw betaling uden ons het recht ~aaf van redenen te ren. snieuws m op donderdag. Van onze correspondent SfljlJKE - Door het ^eD van een handteke- jjje waarschijnlijk een |,je zal krijgen bij die van overige beroemdheden, burgemeester mr. C. kerboer zaterdagmorgen streekmuseum te IJsen- jt tentoonstelling over trken van Jaap Boekhout reskens. komende twee maanden ien de bezoekers genieten je acriel schilderijen, he elt, foto's en een handte- -iverzameling, hetgeen eelt dat Boekhout van markten thuis is. DE - Biljartclub De Hof van Eede speelt het jende seizoen uit in het gelijknamige dorps- is in Eede, maar verhuist met ingang van volgende seizoen naar een café over de ns. Het café is momenteel in aanbouw, ar wordt begin mei geopend. ledenvergadering sprak zich dit weekend una- i uit voor het vertrek uit het dorpshuis. Directe ileiding vormt de drastische huurverhoging die de j volgend seizoen moet gaan betalen. iteerd igitte, Anja, os, Jo, Ka- svernieuwing 1987 maakt bekend, dat met ii inga k 14 dagen ter gemeentesecreu manen. dhuisplein 1 te Oostburg ~t ontwerp-verdeelbeslult dorps in artikel 41 van de Wet op 'rag ad 1.328.528.- zal rijvenj 840.521 ingen86.001 rijfspartden200.001 van woningen.50."' 75.000. 35.00C ling15,0® 25.000 Zijn acriel-schilderijen heb ben betrekking op de zoge naamde op-art (optisch art), hetgeen wil zeggen, optische kunst waarbij gebruik wordt gemaakt van lichtgewaarwor- dingen. Boekhout, die zijn in spiratie put uit het dagelijks leven, heeft een studie gevolgd aan de academie voor schone kunst in Eeclo. In zijn werken komen de mens en het land schap veelvuldig aan de orde. „Zijn werken zijn van grote betekenis voor deze streek", aldus Pol van de Vijver, voor zitter van de commissie Streekmuseum West- Zeeuwsch-Vlaanderen Pre senteert. Hij verzocht daarna de heer Spijkerboer, die gelijk begreep dat zijn handtekening bij de beroemdheden zou ko men, symbolisch de opening te verrichten. „De ezel is niet symbolsich hoor" vulde Pol gelijk nog maar even aan. „Als hoofdpijn inderdaad tot creativiteit leidt, zoals bij de heer Boekhout, dan wens ik u dit allen toe met het zelfde resultaat", aldus de heer Spij kerboer. „Ik vind namelijk ook, dat het streekmuseum een goede greep heeft gedaan. Onder druk van de gemeente, die met sluiting in de winter maanden dreigde, en hetgeen veel bezwaar opleverde vanuit de commissie streekmuseum, zijn ze toen met tentoonstel lingen begonnen. Nu, twee jaar later, mogen we van een goede greep spreken. De wer ken van de heer Boekhout vin den hun oorsprong in zijn ge voelige hand". Ook Joop Kollaard, kunste naar, en Jaap Boekhout na men nog even het woord. Jea- nette en Dorothee Becu zorg den voor een muzikaal inter mezzo met dwarsfluit en viool. Bij de handtekeningverzame ling, die eveneens een onder deel is van deze expositie, zijn er bij van John F. Kennedy, Karei Appel en nog vele an dere beroemdheden. De expo sitie is geopend van maandag tot en met vrijdag van 10.00- 12.00 uur en van 13.00-17.00 uur, en in het weekend van 14.00-17.00 uur, tot en met 15 maart. biljartclub uit dorpshuis omenteel betaalt elke lid Icale contributie 35 gulden Dat wordt het vol- iselzoen, met inbegrip van clubavonden waarop niet jjart wordt, 65 gulden. Die ■ahuur, zo'n 2000 gulden, de club liever besteden aan erezaken. Daar kun je toch wel iets organiseren. Of een keer aan de leden ge- zegt voorzitter A. Ver- eie. De club, zo blijkt, is bij besluit niet over een it ijs gegaan. „Zoiets ligt E OOSTBURP erg gevoelig in een ne dorpsgemeenschap". Er verschillende alternatie- bekeken. Uit het dorp zelf men drie aanbiedingen horeca-aangelegenheden biljartclub onderdak te „We hebben alle zaken de kans gegeven binnen te halen". Het is indelij k, en die keus was niet unaniem, een cafeetje over de grens geworden. De biljartclub De Hof van Eede telt bij elkaar veertig le den. Zesentwintig volwasse nen en veertien jeugdleden. Een rol bij de definitieve keus is dat in de nieuwe locatie twee wedstrijdbiljarts komen te staan. „Op één biljart kon den we moeilijk onze competi tiewedstrijden afwerken", al dus Verstraete. De beslissing van de biljart club plaatst de exploitatie van het dorpshuis overigens niet voor onoverkomelijke proble men. Bestuurswoordvoerder H. van Rie: „De biljartclub zit op de vrijdagavond. Dat is een erg interessante avond voor verenigingen. We hebben nu al een aantal aanvragen bin nen van clubs die graag die leeggekomen vrijdagavond willen opvullen. Het vertrek van 'de biljart' levert op die manier geen enkel probleem op". Door Jeanette Vergouwen ijn kan een ieder zijn/haar m OOSTERZANDE - Het luchtig spel 'Het Spook van de Pol- deelbesluit schriftelijk kentm 'dat geschreven Is door George Sponselee en gespeeld wordt rgemeester en wethouders vi rhe, volkstheater de Scheldegalm in het dialect van Oost- 8 •uwsch-Vlaanderen ging vrijdag In première In zaal van ■ven In Kloosterzande. MEESTER VOORNOEMI ijker boer bn barstensvolle, overver- 'i zaal genoot zichtbaar be toneelprestatie van de Iers. let werk zit vol verdekte lerkingen en humoristi- trekjes. Het verhaal op eenvoudig en de uit- Von onze correspondent - BIJ een verkeersonge- °P de secundaire weg 12 Goes en 's-Heer Hen- oderen is de automobi le S. uit 's-Heer Hen leren zaterdagmid- Waar gewond geraakt werd per ambulance acht naar het Berg- oekenhuis te Goes en flsteravond nog steeds in het ongeval waren vier tenauto's betrokken, die zeer zwaar werden be- ii. Het verkeer werd _tj]d door de politie in ba- 8*leid. Tegen twee chauf- werd een proces-verbaal akt. 1 ongeval gebeurde ora- 17 uur, toen op de af- haar 's-Heer Hendriks- h de uit de richting komende De S. stond kswteerd om linksaf het ki te rijden. Daarbij werd aigereden door een uit Achting komende oh8™*0' bestuurd door uit Ellewoutsdijk. Door van de aanrijding be let voertuig van De S. 8ndfe rijbaan. Daar na- P dat moment de auto- b f J- p. uit Kapelle die v, '".butsing kwam met «fcrtuig van De s Weer 'ster D. W. uit Wol- Ik die ondanks z«„ ngen van omstan- J"3nsnelheid niet vermin- 111 v°lie vaart het 8 van De S. ramde. werking van het gegeven 'hoe ziet een verlegen vrijer toch kans om de aandacht van het meisje te trekken', zonder grote verassingen. Het geheel heeft vaart en komt als een verkwikkende douche over. Pretentieloos volksvermaak, humor zonder een ingewik kelde bodem, gewoon lekker lachen en genieten van het menselijk optreden van figu ren die achter of voor de tap kast staan. Alle drie de bedrijven spe len zich af in 'de Floore Vest', een café waar kastelein Miel de scepter zwaait. Hij ordon neert zijn klanten nogal vaak hun 'bakkus' te houden en ge bruikt een uitgebreid kroeg jargon. In de jaren vijftig ging het er, zelfs zonder tap, goed grof aan toe. Wies Boogaart zette een karaktervolle café baas op de planken en kreeg bovendien uitstekend tegen spel van zijn echtgenote, doch ter en klanten. Een opmerke lijke rol was deze van de onno- zelen. Peter Goossen over tuigde niet alleen door zijn plotselinge 'uitvallen' maar ook in de minutenlange stille momenten. Hij bleef voortdu rend in zijn rol en stal hiermee de harten van vele toeschou wers. Ook de koster (William Asselman) zette een karikatu raal typetje neer om te zoenen. De klanten hielden het pu bliek in het eerste bedrijf aan genaam bezig met een aantal spookgeschiedenissen. In het tweede bedrijf komt het pol- derspook op de proppen en na de pauze volgt de ontmaske ring. De regie was vlot en de spelers zo tekstvast dat souf fleren een overbodige luxe bleek. Wat het doel is van het spookintermezzo direct na de pauze is een groot vraagteken en de climax in het derde be drijf mag zeker wat meer verf krijgen. De Scheldegalm brengt met deze productie echter een ongedwongen blij spel waar vele Zeeuwsvlamin gen van kunnen genieten. Het spook verschijnt in ja nuari en februari ook nog in Terneuzen, Axel, Westdorpe en Hulst. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De rijkspolitie Sas van Gent/Axel heeft vo rige week J.B. uit Philippine aangehouden op verdenking van verduistering van aanzienlijke sommen gelds van zijn werkge ver, meelfabriek De Walsenmolen in Sas van Gent. De verduisteringen hebben plaatsgevonden in 1985 en 1986. De man leverde als verte genwoordiger produkten af bij afnemers, die hun rekening contant voldeden. Op zijn beurt droeg de man niet de volledig betaalde bedragen aan zijn werkgever af. Het gaat hierbij om enkele hon derdduizenden guldens. Desgevraagd bevestigde een politie-woordvoerder de aan- men. houding van B. In het belang van het onderzoek zei hij ver der geen details te kunnen verstrekken. „Er is sprake van een gedeeltelijke bekentenis, maar wij onderzoeken nog an dere vermoedens". Hij wilde niet ingaan op geruchten, dat de man op nog een andere ma nier zijn werkgever had bena deeld, waardoor het verduis terde bedrag in de buurt van een miljoen gulden kan ko- Een van de stukjes van BAC gaat over de ellende van de huisvrouw. Van onze correspondent SLUISKIL - Al 36 jaar achtereen verzorgt de Sluiskllse cabaretgroep BAC (Bonte Avond Club) een aantal optredens door geheel Zeeuwsch- Vlaanderen. De laatste jaren wordt de generale repetitie gehouden in dienstencentrum De Sterre, waar dan de Sluiskllse ouderen de start van het seizoen mogen meemaken. Zaterdag was het dan zover. Het is twee uur. Het gehele BAC- koor zet het openingslied in: „Wij verzorgen u een bont programma van een lach, een lied en muziek." Adem loos zitten de ruim honderd aanwezi gen te luisteren naar de liedjes, waar van vele gezongen worden in de eigen taal. De muzikale leiding is in handen van Danny Benjaminsz, die samen met het BAC-orkest de zangers en zangeressen begeleidt. Als Amy Ben jaminsz het vrolijke 'Zegt mijn man' ten gehore brengt, krijgt tegelijker tijd het podium een opknapbeurt. Een aantal dames loopt met dweil of be zem achter de zangeres aan om de tekst van het liedje te benadrukken. Dan kondigt Vivian Coppejans het eerste sketchje aan. Als huisarts Wim Philipsen het tot spreekkamer omge toverde podium opkomt en dan van achter zijn bureau de volgende pa tiënt binnenroept, wordt er luid geap- plaudiseerd. Een gehavende Cees Dubbeldam komt op. Het publiek kent hem en draagt hem op handen. Terecht, want Cees maakt al meer dan 25 jaar deel uit van BAC en ieder jaar opnieuw zet hij onvergetelijke taferelen neer. Even later al zitten de meeste aanwezigen met de handne samen gevouwen op de buik, af en toe de zakdoek pakkend om de lachtra- nen te laten verdwijnen. Het applaus liegt er niet om: iedereen gneiet met volle teugen van deze middag. Liedjes, sketches en een dansje wisselen elkaar af. Het sketchje Duo Blok is geschreven door de heer - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER Knöpker, directeur van De Vurssche uit Axel, naar een idee van Janet Coppieters. De heer Köpker schreef dit sketchje ter ere van het 35-jarig bestaan van BAC. BAC telt 23 leden en is opgericht door mevrouw Benjaminsz, die als pianiste nog steeds deel uitmaakt van 'haar' cabaretgroep. Alleen al in Sluiskil heeft BAC ongeveer 600 do nateurs, voor wie in de maand maart vier voorstellingen worden gegeven. Voorziter Piet van Geenen: „De gene rale repetitie is geslaagd te noemen. De verzoeken om een optreden stro men volop binnen. We gaan wat dat betreft weer een succesvol seizoen te gemoet." Van onze correspondente HULST - Vijftien gehandi capten legden zaterdag een examen af in het zwembad de Driehoek in Hulst. Voor der tien kandidaten betekende dit een zwembrevet goud en twee deelnemers kregen zilver uit gereikt Vijf jaar geleden ontstond bij de afdeling van het Rode Kruis in Hulst het idee om iets te gaan doen voor de gehandi capten. De Reynaertstad opende namelijk een goed geoutilleerd zwembad. Kort daarop verscheen er in de pers een oproep van de gehandi capten om assistentie bij het zwemmen. Het Rode Kruis reageerde onmiddelijk en nu helpen al ongeveer veertig vrijwilligers van binnen en buiten de Rode Kruisorgani satie elke zaterdag tussen 12.00 en 13.00 uur de zwemlustige gehandicapten. „We helpen bij het aan- en uitkleden en assisteren de mensen in het bad. Maar veel belangrijker is eigenlijk het sociale contact dat we met hen hebben", verklaart een vrij williger. Hij vindt het half uurtje babbelen na afloop in teressant. Bij een kop koffie of een bakje frites wordt er heel wat afgekletst. Hij is ook zeer tevreden met de belangeloze inzet van de vier afdeling fy- sio-therapie van het Liduina ziekenhuis die elk weekend een kwartier oefeningen ver zorgen. De gehandicapte zwemmers en hun helpers. Verleden jaar zwommen een aantal gehandicapten voor de eerste maal om een brevet te behalen. Zaterdag wilden vijftien kandidaten voldoen aan de eisen voor het zwem brevet De eisen voor dit 'di ploma' zijn aangepast aan de mogelijkheden van de gehan dicapten. Toch moeten zij een gedegen proef afleggen. Zij worden getest op de adem, moeten secondenlang ont spannen blijven drijven op het water of met watertrappelen laten zien dat ze watervaardig zijn. Tijdens het onderdeel voortstuwing moeten de kan didaten 25 meter op de juiste manier voortbewegen. Voor goud moet men zelfs 100 meter op de buik en 25 meter op de rug zwemmen. Het laatste onderdeel vergt een enorme inspanning. De titel 'Vrij voelen in het water' lijkt gemakkelijk maar voor een gehandicapte is het geen eenvoudige zaak om zonder hulp in het water te komen, de zwemhouding aan te nemen en ettelijke meters te zwem men, of een voorwerp op te duiken of een voorwerp of persoon tien meter voort te slepen. De kandidaten in Hulst slaagden allen voor de proe ven en kregen zaterdagmid dag het felbegeerde brevet. Phil Val, helper van het Rode Kruis, zwemassistent van de vereniging de Kikkers en tevens instructeur voor de gehandicapten, was zaterdag een zeer tevreden man. „We gaan door", verklaarde hij trots. „Er is een heel scala van brevetten en we beginnen nu te trainen op het uithoudings vermogen. Als de mensen 200 en 400 meter halen dan kun nen ze ook het officiële KNVB zwemdiploma A halen. Als de - FOTO DE STEM/COS J. DE BOER 800 en 1000 meter bereikt wordt doen we een poging voor B". Volgens Val hebben 7 a 8 gehandicapten de ambitie om deze finish te overschrij den. Zaterdag behaalden Harry Heyens en Paula van Tichelt het zwembrevet zilver. Goud werd in de wacht gesleept door Madeleine de Rijk, C.J. Lernhout, Trees de Rijk, Lien Val, Angela van Eek, Agnes Vlassenrood, Corrie Crom- been, Henk Oppeneer, Lies Ivens, Anna Bertram, C.A. Bertram, Luc Steyaart en Willy van de Walle. Van een oneer verslaggevers KAPELLE/TERNE UZEN Het wegenwachtstation van de ANWB in Kapelle heeft het afgelopen weekend de handen vol gehad aan auto's die van wege de kou in de problemen zijn gekomen. Bij het station zijn overduidelijk meer mel dingen binnengekomen dan op *normale' winterse dagen. Meer dan honderd autmobi- listen deden een beroep op de ANWB. Ook tal van garagebe drijven en servicestations kre gen te maken met 'pechvogels'. Onder het aanbod veel auto mobilisten die diesel rijden. „Het probleem is de plotse linge overgang. Veel dieselrij ders hebben nog zomerbrand- stof in de tank. Zondra de temperatuur onder de drie tot vier graden onder nul komt vindt er een afscheiding van parafine plaats waardoor vlokken ontstaan die het sys teem kunnen verstoppen. Die selrijders kunnen op een tank beter een litertje super erbij doen. En ook komen nu de slechte accu's voor de dag". BRESKENS - In de Dorpsstraat is een geparkeerd staande auto van AS. uit Breksens aangereden. De veroorzaker is doorgereden, doch kon later door de politie worden opgespoord. Zijn initialen zijn ech ter op dit moment nog niet bekend. CADZAND - Op de Provincialeweg Breskens-Sluis is ter hoogte van Potjes een personenauto, bestuurd door E.D. uit Knokke, van de weg geraakt. De bestuurder D. werd bij dit ongeval licht gewond. Over de juiste toedracht was nog niets na ders bekend. CLINGE - Op de splitsing Clinge- weg-Gravenstraat-Kijkuitstraat is zaterdagmorgen omstreeks 02 uur de automobilist F. K. uit Clinge licht gewond. Vermoedelijk door dat hij te hard ging, reed de man op genoemde splitsing rechtdoor en ramde daarbij de vangrail. Zijn voertuig werd geheel vernield en K. werd een bloedpproef afgenomen. HUIST - Vrijdagmiddag brak een brandje uit in het gebouw van de Verenigde Spaarbank aan de Korte Nieuwstraat te Hulst Tijdens het uitvoeren van laswerkzaamheden vatte isolatiemateriaal vlam. Bo ven het kantoor liepen twee appar tementen, bewoond door mevrouw L. F. en de heer P. B. nogal wat rookschade op. De brandweer van Hulst was het vuur spoedig mees ter, maar de schade loopt in de dui zenden guldens. REUZENHOEK - Gistermiddag omstreeks twee uur brak brand uit in een boerenschuur van C. D.te Reuzenhoek. De brand is volgens de politie vermoedelijk ontstaan door dat een verwarmingsradiator ge deeltelijk was bevroren en de inge voerde warmte zich op een opeen hoping concentreerde waardoor overhitting ontstond. Op de radia tor lagen enkele vetpatronen die pineen smeulen. Hierdoor raakten in de nabijheid liggende oude kle ren in brand. SLUIS - Zondagmorgen werd op de Kleine Boomdijk te Sint Kruis een 15-jarig meisjes door een man aan geroepen. Toen zij opkeek, zag zij de man staan met ontbloot onderli chaam. Het meisje is op de vlucht gegaan. Zondagmiddag is ook in Sluis weer een man gesignaleerd die zich schuldig maakte aan exibi- tionisme. (ADVERTENTIE) VOLVO cappendijk auto's terneuzen Mi. F.J. Haarnianweg 49 Tel. 01150-97455

de Stem | 1987 | | pagina 7