Iaterda STANLEY MENZO, rsiteit DE NIEUWE NORM IN KEEPEN 'Nog te vroeg om te juichen5 rs VROEG •i 1987 (EDERLANDS SCHAATSER NUMMER TWEE LEO VISSER: VLOERBEDEKKING NODIG? i de school geven in onze EDA-NOORD wetenschappen lappen jeenkomst RUUD MICHELS OMDAT HET GOEDKOPER KAN Belcrumweg 32-076-711134 St. Josephstraat 92 - 01623-21241 F Breda - Dongen - de TERDAG 10 JANUAR11987 GOED SS Het OBAS bed geeft de steun aan ieder van beide part* volledige ontspanning verlichting van Keepers hebben een bijna plechtige relatie met hun doellijn. De laatste mannen van het voetbal blijven het liefst zo dicht in de buurt van die onverbidde lijke grenslijn tussen winst en verlies. Nog meer moeite hebben zij met het verlaten van hun straf schopgebied. Een onbeschermd doel is voor iedere doelman een verwerpelijke gedachte. Stanley Menzo, de dit jaar volledig doorgebroken vliegende keep van Ajax, heeft het spelen buiten het strafschopgebied echter tot zijn handelsmerk gemaakt. Niet in de laatste plaats is de verrassende heristtitel van de Amsterdammers aan Menzo te danken. De lijnkeeper is uit de tijd, Menzo beheerst niet alleen zijn eigen strafschopgebied, maar de hete Ajax-helft. „Als ik duik, zit ik fout". Onze verslaggever Ted van Leeuwen zocht de 23- jarige doelman op en vroeg hem wat er allemaal komt kijken bij het stoppen van die paar per wed strijd op het Ajax-doet afgevuurde schoten. Stanley Menzo, een keeper met oog voor het de- [II, die zijn tijd vooruit is. Van doelman tot organi sator. wil weer goed kunnen slapen, vil ik meer weten over OBAS orthopedist ja geen enkele verplichting aan Postcode Woonplaats i aan OBAS, Antwoordnummer 2110, i postzegel is niet nodig ilieke Universiteit Brabant, oei-universiteiten in it blijft groeien en dat 10 studenten. eologische Faculteit. De col- andag- en woensdagavond dig aanvullende opleiding middag van 16.00 tot 18.00 Economie, Sociologie of igramma Sociale Zekerheids- De propedeusecolleges Eco- i kunnen geheel in de e colleges van de verplichte september 1987 ook in de dig zijn per week over één beschikken om de colleges opedeuses Sociologie, Psy- iie, kan de doctoraalstudie olgd worden. Plannen voor studie zijn voor 1987 in dt om 19.00 uur in gebouw A atiebijeenkomst gehouden, uitgebreide informatie ver- pleidingen. Door Ted van Leeuwen j AMSTERDAM - Talent is op i zichzelf niet veel meer dan een gegeven. Het wordt pas interes sant als dat talent ontwikkeld I wordt. Johan Cruijff lijkt de speciale talenten van Stanley Menzo volledig tot wasdom te laten komen. De keeper, die zelf als geen ander over de psy chologische drempel van het verlaten van de doellijn heenstapt, is bij Ajax vaak de elfde veldspeler. Menzo's stijl van keepen is meer dan avontuurlijk spel alléén, er is sprake van een nieuwe norm in doel verdedigen. De 23-jarige j keeper is zich van die evolutie goed bewust. „De lijnkeeper", aldus Stanley Menzo, „is ver leden tijd. Keepen is niet meer alléén ballen te genhouden. Bij Ajax is de keeper de organisator, ook al omdat we meestal zonder libero spelen. Zie de keeper van Ajax als de regisseur, die de spelers goed moet neerzetten. Daarmee voor komt hij dat er gevaarlijke situaties ontstaan. Een voorzet op de rand van het zestien meter- I gebied onderscheppen, waardoor de kans niet kan ontstaan, is veel belangrijker dan de bal met een snoekduik uit de kruising tikken. He- laas zien de meeste mensen dat niet". „De kwaliteit van een keeper beoordeel ik op grond van zijn organisatie-vermogen, waarvoor een goed positiespel nodig is. We trainen daar voortdurend op. Thuis analyseer ik alles. Hoe minder ballen ik krijg, hoe beter ik ben. Als ik duik, zit ik fout. Dan is er sprake van een nood situatie; ik had me niet goed opgesteld. Want om j het positiespel draait alles. Het keepen gaat vol gens mij helemaal die richting uit. In mijn ogen heb ik de perfecte wedstrijd gespeeld als er geen schot op mij n doel gelost is". 'Als ik duik, zit ik fout' op de rand van mijn strafschopgebied gespeeld. Dat was niemand opgevallen, mijzelf evenmin. Maar toen ik dat in het eerste elftal moest doen, kreeg ik er plotseling problemen mee. Dat kwam omdat ik te geforceerd bezig was. Ik ging ineens op elke lange bal lopen, omdat ik het zo goed mogelijk wilde doen en bereikte er het te gengestelde mee. Ik gedroeg me onnatuurlijk". „Cruijff, de trainers en de spelers hebben me het vertrouwen gegeven. Da's ongelooflijk be langrijk. Ik denk dat Cruijff van keepen veel verstand heeft. Dan praat ik over het onderdeel positiespel, het echte keeperswerk, zoals voor zetten onderscheppen en duiken, is andere koek. Bij de partijtjes staat hij vaak in het doel. Hij valt nooit, maar hij stelt zich altijd zo goed op dat het echt moeilijk is de bal erin te krijgen". keepen, de hoge graad van verantwoordelijk heid. De keeper staat onder een grotere geeste lijke druk dan een speler. De doelman mag geen fouten maken. Je moet de aantrekkelijkheid van keepen een beetje aanvoelen, het is moeilijk uit te leggen. Keepen op de manier zoals ik dat doe, vergt een enorme concentratie. Vaak moet ik al reageren als de bal van de helft van de tegen partij vertrekt". „Er komen doorgaans heel weinig ballen, maar er wordt wel verwacht dat die er komen, voor mij zijn. Bovendien moeten bij mij de snelle spelhervattingen beginnen. Ik sta de hele wedstrijd vreselijk op te letten. Ik heb weieens geprobeerd me negentig minuten volledig te concentreren, maar dat gaat niet, zo heb ik ge merkt. Uitgesloten. Je moet af en toe even je ge dachten aan iets anders wijden". Aanleg I Norm Stanley Menzo werd 23 jaar geleden in Parama- j ribo geboren en is aan zijn zesde seizoen bij Ajax bezig. In 1983 debuteerde de doelman bij Haarlem, de club waaraan hij drie maanden I was uitgeleend. Vorig seizoen werd Menzo door de toen bij Ajax pas benoemde Johan Cruijff boven Hans Galjé verkozen. Ondanks een moei zame start, die een aantal punten kostte, hand haafde Cruijff zijn doelman. Menzo, wiens verre I uitlopen destijds met veel scepsis gevolgd werd, s thans de norm geworden. Als er ergens op de I Nederlandse velden een keeper ver uit zijn doel I komt, wordt er aan Menzo gerefereerd. Menzo: „Toen Cruijff bij Ajax begon, heeft hij I zijn nieuwe spelsysteem uitgelegd. Van mij ver wachtte hij dat ik in bepaalde gevallen de rol van vrije verdediger zou spelen. Ik had altijd al Volgens Cruijff is Stanley Menzo uitermate ge schikt voor zijn rol, omdat de doelman een bij zonder gevoel voor 'diepte-timing' schijnt te be zitten. Nu Menzo die rare fouten niet meer maakt, is hij op weg een complete keeper te worden. Vooral dit seizoen blijkt Menzo ook in technisch opzicht veel aanleg te hebben. Menzo: ,,'t Gaat aardig. Ik ben geweldig kri tisch ten opzichte van mezelf. Ik leg alles vast op video en analyseer mijn fouten en die van ande ren. Vaak thuis en in de auto vertel ik mezelf wat ik moet doen en wat niet: niet op je hielen, Stanley, op je voorvoeten. Eén keer per week word ik door Frans Hoek (de Volendamse kee pers-goeroe - red.) getraind. Dan werken we dié punten allemaal af. Dat is echt ideaal". „Ik ben met die analyses begonnen door Wal ter Arno. Dat is een man van 71 jaar, die uit Su riname komt en nu in Lelystad woont. Na die ongelukkige wedstrijd in Groningen vorig sei zoen zocht hij contact met me. Ik kende hem niet. Hij zei dat hij analyses van keepers-situa ties maakte. Ik heb veel van hem geleerd. Zijn ideeën staan op papier, maar dat is wat lastig werken. Sinds Frans Hoek bij Ajax werkt, kun nen we ze in de praktijk testen. Walter Arno heeft me tot gericht denken en analyseren aan gezet. Nu is het een gewoonte". Concentratie Stanley Menzo gaat niet gebukt onder de grote lichamelijke en psychische belasting die zijn po sitie binnen het elftal met zich meebrengt. De keeper: „Dat is nu juist wat me aantrekt in Hoofdpijn „De mensen denken vaak dat het een makkie is, bij Ajax keepen, maar dat is onzin. Je komt moeilijk in de wedstrijd. Na afloop ben ik dood moe, ook al heb ik maar twee ballen gehad. Soms ook heb ik hoofdpijn. Lichamelijk zou ik nog wel een wedstrijd kunnen spelen, maar geestelijk vergt mijn speelwijze enorm veel". „De spanningen bij Ajax lopen hoog op, zeker voor belangrijke wedstrijden, PSV, Feyenoord, Europacup. Om ons lichaam weer in de hand te krijgen, zijn we via Johan Cruijff in contact ge komen met Len del Ferro, de operazanger. Die heeft ons ademhalings-trainingen gegeven, om het concentratie-vermogen bevorderen. Het gaat om de middenrif-spier. Die komt bij je nor male ademhaling geleidelijk omhoog. Als je ge spannen bent, gaat de middenrif-spier schok kend op en neer. Door een bepaalde techniek kun je ervoor zorgen dat hét weer geleidelijk gaat. Je wordt baas over je eigen lichaam en je ontspaht je. Ik doe het thuis, in de auto op weg naar het stadion. Als ik bij de bespreking ze nuwachtig geworden ben, pas ik die techniek even toe in de kleedkamer. Soms zelfs in de wedstrijd. Het resultaat is verbluffend". Stanley Menzo speelt als enige eredivisie-keeper in een shirt dat aan de voorzijde van een laagje schuimrubber voorzien is. De Belg Pfaff en vroeger Lev Yashin gingen hem voor. Menzo: „Dat is om de bal af te remmen. Als je een harde bal tegen je borst wil klemmen, moet-ie eerst te gen het borstbeen stuiten, pas daarna kun je je handen erom sluiten. Het risico zit 'em in het moment tussen de stuit en het tijdstip waarom Stanley Menzo: Geestelijk vergt mijn speelwijze enorm veel. Van dat Je steeds maar concentreren krijg Ik soms zelfs hoofdpijn".» - fotoanp je je handen om de bal sluit. Dat moment wordt door de remmende werking van het schuimrub ber verlengd. Bovendien is het een extra be scherming voor je lichaam". „Jean-Marie Pfaff zei laatst in een interview dat het voor een prof-speler belangrijk is dat hij zo weinig mogelijk geblesseerd is. Het klinkt simpel, maar daar draait het natuurlijk alle maal om. Pfaff is beter met zij? vak bezig dan velen denken. Hij heeft een zevende nop onder zijn schoenen laten monteren. Ik moet de voor delen nog eens bestuderen, maar interessant is het wel". Materiaal „Ik ben erg op mijn materiaal gesteld. Het shirt moet goed aanvoelen, mijn schoenen en mijn handschoenen. Als mijn handschoenen niet lek ker zitten, weet ik zeker dat ik een bal zal laten glippen. Mij spreken de kleuren geel en licht blauw erg aan. Om in te keepen dan, ik zou nooit in een gele jas gaan lopen. Men zegt dat geel schoten aantrekt, ik heb daar mijn twijfels over, ik zou juist ergens anders schieten. Maar spelers schrikken er soms van". „De kwaliteit van de bal is heel belangrijk. Voor een keeper is er maar één goeie, de Derby Star. Die houdt zijn rechte vluchtlijn, de rest niet. Ik vind de Azteca-bal van Adidas een ramp, Theo Snelders van FC Twente klaagde over de Mitre-bal, waarmee Ajax speelt. Het is mijn bal ook niet, maar ik ben er aan gewend geraakt". „Met wie ik graag over voetbal praat? Met mensen die er verstand van hebben. Ik heb een grenzeloze afkeer van gezwets over voetbal. Over keepen kun je alleen met keepers praten. Wie nooit tussen de palen gestaan heeft, moet zijn mond houden, die kan er niet over oordelen. Achter alles zit namelijk een oorzaak, ook ach ter zogenaamde keepersblunders. Met de spelers van Ajax heb ik er ook vaak de grootste ruzie over. Zij zeggen dan dat ik eigenwijs ben. Maar als spelers eens net zo goed nadachten over alles wat ze verkeerd deden als keepers dat doen...". Met zijn balbehandeling buiten het straf schopgebied, wekt Menzo de indruk dat hij een gewezen veldspeler is. „Ik heb", zo zegt hij „maar één jaar gevoetbald, als spil. Maar drie jaar geleden voetbalde ik nog dagelijks op straat. Heerlijk was dat, maar ik liep er wel een blessure door op, waardoor ik het WK voor ju nioren in Mexico miste. Buiten het strafschop gebied weet ik meestal precies wat ik moet doen, omdat ik van tevoren de mogelijkheden bekeken heb. Maar ik doe de dingen ook weieens zoals ze in mij opkomen en dan gaat het ook altijd goed. Omdat ik wéét dat het goed zal gaan". Michels Stanley Menzo kwam uit voor het UEFA-team, het militair elftal, Jong Oranje en is momenteel aanvoerder van het Olympisch elftal. Het A-elf- tal van Oranje zou een logisch vervolg zijn. Menzo: „Dat denk ik ook. Het gaat nu aardig, ik moet zien dat vol te houden, meer dan goed presteren kan ik niet". En als jij nu Rinus Michels was... Menzo prompt: „Dan had ik Stanley Menzo ook niet uitgenodigd voor de wedstrijd tegen Cyprus. Ik zou nooit iemand passeren die niet gefaald heeft. Stel je eens voor hoe moeilijk dat dan voor Stanley Menzo zou worden. Die zou geen foutje mogen maken of hij moept eruit. Dan zou je elke twee interlands met een andere doelman spelen. Belachelijk". In Groningen wordt Stanley Menzo iedere keer met een lading bananen bekogeld zodra hij het veld betreedt. Een vorm van racisme. Menzo, die als keeper dicht bij de tribunes staat: „Ik heb er weinig dirdcte last van. Ik begrijp het en vind het zelfs normaal. Het hoort bij het spel. Ik merk zelden iets van racisme, niet in en niet buiten het stadion. Eén keer, ik zat net bij Haarlem, riep in de wedstrijd tegen Go Ahead Eddy Bos man iets rottigs. Na afloop zei hij sorry, gaf me een hand en daarmee was voor mij de kous af. Wat ze achter mijn rug van me denken, weet ik natuurlijk niet. Soms denk ik weieens, zou dit... Maar ik wil er dan niks achter zoeken". „Bij de warming-up roepen ze wel van alles. Van jood tot aap, maar ik kan er niet kwaad om worden. Ach, ik reageer me altijd af als we ge scoord hebben. Dan draai ik me om en ga uitda gend staan juichen, dat is mijn revanche. Weet je, in Amsterdam is het zo normaal, een Surina mer, een Turk. Maar ik was laatst ergens in de provincie, ik weet niet meer waar, toen riep een klein kind: 'Hé, zwarte Piet'. Dat is geen racis me, daar zien ze gewoon nooit een zwarte". Oorlog „Ik volg de oorlog in Suriname op de voet. Voor zover ik weet zijn er geen familieleden van mij bij betrokken, die wonen allemaal in Paramari bo, de ellende speelt zich in het oosten af. Vaak willen de mensen van mij een politiek stand punt. Daar geef ik nooit antwoord op. Het is veel te gevaarlijk. Er moet een democratie komen, zeg ik altijd, dat is voor elk land het beste". „Wat ik me voor 1987 wens?", herhaalt hij de vraag. „De Europacup Il-finale met Ajax. Enne, als ik dan toch zover ben, winnen zonder zelf een schot op doel gekregen te hebben. Dan heb ik als keeper de perfecte wedstrijd gespeeld. Eigenlijk zou ik dan meteen moeten stoppen". jNSBRUCK - Half en half had de 20-jarige Leo fsser er al rekening mee gehouden dat zijn eerste plledige seizoen in de kernploeg tot mislukken fw gedoemd. De aanpassing verliep niet al te vlot. F'teen schuin oog keek hij in de herfstmaanden zo dan naar de een jaar jongere Gerard Kem- Tts' die zich in het gezelschap van Hein Vergeer panelijk als een vis in het water voelde. JToch heeft de schaatsloop- f® van Haastrechter Visser, f;: van een vrachtvervoer- sinds de afstandskam- ®®chappen in Den Haag en prat een heel andere wen- I genomen. Terwijl hij er jut ging jjjj komend -seinde in Innsbruck tot de studie-informatiebijeenkomst "Wan moest gaan om een J^twijs voor het Europees ("Pioenschap, over veertien 23 januari en verzoekt alleen Noorse Trond- ,.r eül8 te stellen, kan Leo 'er de studierichting1®» betrekkelijk rustig toe hoe vriendje Henri i„ .tywibos de strijd aanbindt ooT Brabant, J Bert Koopmans, met als Welzijn. je een reisje Noorwegen. De (l Bh m plaats achter Vergeer AMA Passement van de titel- P W. vier onderdelen stond CK* Av/»'ari*'i;k borg voor dat Leo >-\v7'/~S/'IsBLr een ticket voor Trond- c V7W; :'S®in 2ak kon steken. Plot- A\y* Leo Visser gebom- tot Nederlands all-round-schaatser. achter zijn vijf jaar oudere plaatsgenoot Hein Vergeer. En dat terwijl zijn huisgenoot in het pleeggezin in Heerenveen, Gerard Kemkers, gezien zijn prestaties in de afgelopen maanden automatisch patent op die 'titel' leek te hebben. Kemkers ging echter zeker op de 500 en 5000 meter in Den Haag door een diep dal en al leen een pleidooi van coach Henk Gemser zorgde er voor dat de schaatser uit Eelde dit weekeinde het tijdens de kleine meerkamp in Inns bruck rustig aan kan doen. De Eeldenaar heeft 'Trondheim' ook al op zak. Momentopname „Dit is een hele nieuwe si tuatie voor mij. Twee maan den geleden was ik er nog van overtuigd dat ik helemaal bui ten de boot zou vallen. Het ging van geen kanten. Maar om te zeggen dat ik nummer twee van Nederland ben, vind ik wat overdreven. De af standskampioenschappen wa ren slechts een momentopna me. In de training tijdens de maand december heeft Gem ser mij bewust ingetoomd. Ik was veel te fel. Dus ik heb meer rust gehad dan de ande ren, die wel het volledige pro gramma tot aan kerstmis heb ben afgewerkt. Natuurlijk ben ik blij dat ik hier in Innsbruck en tijdens het daarop volgende trainingskamp in Davos in alle rust naar het EK kan toe werken. Selecteren brengt toch altijd een stuk spanning met ziqh mee. Ondanks alles blijven mijn verwachtingen niet te hoog gespannen. Je ziet het aan Kemkers. Die leek zo sterk, maar toch werd al die drukte rónd zijn persoontje hem kennelijk te veel. Sinds Utrecht maandagavond heeft bij mij thuis de telefoon ook niet stil gestaan. Ik heb me zo veel mogelijk afzijdig gehou den. Na afloop van het seizoen kan ik pas echt bekijken waar ik sta. Het is nog veel te vroeg om te juichen", vertelt Leo Visser in het zeer winterse Innsbruck. De Zuidhollander mag be schouwd worden als een na tuurtalent. Immers, sinds twee jaar pas benadert hij het schaatsen serieus. In totaal bindt hij sinds zijn tiende de ijzers onder, maar de eerste acht jaar moeten volgens Leo Visser zo snel mogelijk wor den vergeten. Zijn tienertijd stond vooral in het teken van 'leve de lol'. „Ik dronk bier en rookte zo nu en dan best wel eens een sigaretje. Ik schaatste alleen omdat dat in mijn vriendenkring veel gebeurde. En je wilt meedoen. Vaak ging het mis. Dan kwam ik vrij dagnacht om een, twee uur thuis met een behoorlijk aan tal biertjes in mijn kraag. En dan moesten we 's ochtends om half zeven verzamelen om te gaan trainen op De Uithof in Den Haag. Mooi dat Vis sertje dan nog in zijn bedje lag. Dat kun je begrijpen". Een lach siert zijn gezicht als hij aan die periode terugdenkt. „Ja, het kan raar lopen. Ik was de eerste met een rijbewijs. Dat betekende dat ik de pisang was als er gestapt moest wor den. We gingen uit in Gouda of in Reeuwijk. En dan moest er iemand sturen. Dat was ik. Het betekende dat het met de biertjes gedaan was. Leo dronk fris". Het directe gevolg? Leo Vis ser ging het schaatsen meer serieus aanpakken. Viabtrai- ner Frans Rietveld trok Visser de aandacht van Jong Oranje- coach Leen Pfrommer die maar al te graag een plaatsje inruimde voor de Zuidhollan der met de 'lange klappen'. Leo Visser: „Na afloop van het seizoen kan ik pas echt bekijken waar ik sta Fijne basis Nu, twee-en-een-half jaar later, staat Leo Visser aan de ingang van een doolhof met veel doodlopende gangen, maar ook met een uitgang: de internationale top. „Ben je gek zeg. Zo ver vooruit kijk ik lang niet. Mijn eerste doel blijft om een goede all-rounder te wor den. Als schaatser zit ik op alle vier de afstanden op zeventig, tachtig procent van de specia listen. Dat is een fijne basis om verder op voort te borduren. En in mijn achterhoofd spookt nog steeds het idee dat het van de ene op de andere dag min der kan gaan. Daarvoor heb ik de afgelopen maanden te veel rotmomenten meegemaakt. Het begon al in de zomer met een knieblessure. Daarna vlak na de start van de ij straining een fikse griep. Ook het feit dat ik sinds mei in dienst zit, bekwam me niet lekker. Niet dat ik het vervelend heb in dat grijze pak van de luchtmacht, maar vaak voel ik me nutte loos. Voor deze winter heb ik nu vrijstelling. De KNSB is bezig om er afstel van te ma ken. Ik hoop dat het lukt, want ik geloof dat ik zal balen als een stier als ik in maart weer terug moet". Bescheiden Leo Visser, als debutant vo rig j aar februari achtste in het eindklassement van het nu al haast legendarische WK in In zeil, houdt het het liefst be scheiden. Zo heeft hij bij wijze van spreken nog geen moment stil gestaan bij de Olympische Winterspelen over iets meer dan een jaar in het Canadese Calgary. „Zoals ik het nu be schouw, komen die Spelen voor mij twee jaar te vroeg. Ik zie niet op welke afstand ik medaille-kansen zou hebben. Misschien een kansje, meer niet, op de vijf kilometer. Laat ik maar gewoon doen. Na het EK wordt het WK in Heeren veen mijn doel. Ook daar wil ik dolgraag bij zijn. Het lijkt me geweldig om voor een uit verkochte hal te mogen schaatsen. En dan zien we wel verder. Voor Vergeer ligt het anders. Die heeft het eind in zicht. Ik begin pas

de Stem | 1987 | | pagina 9