it zich Gemeente mag vrouw voortrekken 'Zesbaks- duwvaart veilig' HOGE RAAD: INBREUK PRIVACY SLECHTS 'ONDER VOORWAARDEN PAUSELIJK 'LINTJE' VOOR TOON 'V ernietigende' getuigenverklaring tegen E. Masson Fokker bouwt mee aan nieuwe Europese satelliet Duits protest tegen vlees en zuivel Nederland Gedeputeerde: onmiddellijke maatregelen Diosynth onnodig ■BINNENLAND I loopt. I Bouwer betaalde volgens Van Agt geen smeergeld 'Vriendelijke' landbouw loont DEN HAAG (ANP) - De inbreuk op de per soonlijke levenssfeer van een bijstandsvrouw moet worden afgezet tegen het belang dat er mee gediend is. Lubbers: stijgende werkloos heid geen reden tot onrust VERONTWAARDIGING OVER VOORRANG BH SOLLICITATIES ONTERECHT BINNENLAND Directeur ANP 60 Banen weg Energiebesparing Ontucht Overleg ouderschapsverlof Bankoverval Delft T5 PAfttq/J ZATERDAG 10 JANUAR11987 T28 PAGINA 3 en stille tijd. Voor de Fran- Én is het bij ons nu e*n leetje Noordpool. Pas in het voorjaar krijgen ze de reis. riebels." Op de Nederlandse Ambassade is men weer e^] etje op adem gekomen. Met he kerst en nieuwjaar re- Jende het vragen van men- fen die niet meer wisten hoe paar huis te komen. „Maar |iu is dat wat kalmer, de neesten weten dat je nu niet iaar Frankrijk moet", zegt biska Venema van de afde- hing voorlichting. Als 'een so ciaal bureau' heeft ze bij col lega's voor een tiental men teen een lift naar Nederland kunnen regelen. Ik probeer het weer eens pnder de grond. Zowaar rijdt de snelle metro RER op lijn V, die Parijs van oost naar vest doorsnijdt. Het kruis- punt ChStelet slaan we over, j stakers hebben de stoppen [eruit gehaald en bijna vijf uur is het donker onder het art van Parijs. Uit veilig, heidsoverwegingen wordt |het station gesloten. Op het |regionale televisienet FR3 is Ide ontruiming van grootste metrostation van Parijs te [zien. Een bepaald dappere staker probeert geïrriteerde reizigers nog het waarom [van de aktie uit te leggen. Hij krijgt net geen klappen. Jacques Chirac houdt vast [aan zijn politiek en wil niet onderhandelen. De Parijze- I naars zijn op zichzelf aange- I wezen. Velen hanteren het in [Frankrijk bekende 'systeem |d'. d van 'démerde-toi', of- I wel 'zoek het zelf maar uit'. ROTTERDAM (ANP) - Er be- I staal geen reden om duwvaart L,et zes bakken uit veilig heidsoverwegingen niet in te voeren. Dat is een van de belang rijkste conclusies van Rijks waterstaat in de laatste voort gangsrapportage over het proefjaar voor zesbaksduw- vaart, dat op 15 januari af- Tijdens die proefperiode yjn geen veiligheidsproble men opgetreden, de overige I sCheepvaart ondervindt geen I noemenswaardige hinder en van nadelige milieu-effecten sgeen sprake. Overigens pleit Rijkswaterstaat voor een nieuwe proefperiode, waarin onder verruimde randvoor waarden gevaren zou kunnen worden. De nu geldende rand voorwaarden - een minimale waterstand van tien meter bo ven NAP en een maximale windsterkte van zes - zijn te strikt om een bedrijfsecono mische verantwoorde invoe ring van zesbaksduwvaart te garanderen. Volgens de woordvoerder van het ministerie van Ver keer en Waterstaat zal minis ter Smit-Kroes de Tweede Ka mer voor 15 januari inlichten over de conclusies die zij trekt uit het rapport van Rijkswa terstaat. Of de minister zesbaksduw vaart definitief zal toestaan hangt ook af van het stand punt dat de vaste Kamercom missie voor Verkeer en Water staat gaat innemen. AMSTERDAM (ANP) - De ruimte vaartafdeling van Fokker gaat het standregelingsysteem voor de nieuwe wetenschappelijke satelliet van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA (European Space Agency) bouwen. Hiermee is een bedrag van ruim 65 miljoen gulden gemoeid. De satelliet ISO (Infrared Space Ob servatory) zal in 1993 worden gelan ceerd om gedurende anderhalf jaar in- fraroodbronnen (warmtebronnen) in het heelal te bestuderen. Hij is de op volger van de succesvolle Nederlandse IRAS, die in 1983 in samenwerking met Amerika en Engeland werd geëxploi teerd. Deze missie leverde de eerste com plete hemelkaart van infraroodbron- nen op. Met de ISO, die zal worden uit gerust met een duizendmaal gevoeliger telescoop, wil de Europese ruimte vaartorganisatie de door IRAS gevon den bronnen aan een veel gedetailleer der onderzoek onderwerpen. De door Fokker te ontwikkelen standregeling moet zorgen voor een stabiele stand van de satelliet, zodat de zonnepanelen voortdurend op de zon gericht blijven. Met het systeem moet ook worden vermeden dat de telescoop 'verblindende' bronnen als de zon, aarde of maan in het vizier krijgt. Bo vendien is het systeem in staat de tele scoop, die met behulp van supervloei baar helium wordt gekoeld tot nabij het absolute nulpunt (min 270 graden celsius), lange tijd achtereen op vooraf geselecteerde bronnen gericht te hou den, terwijl de satelliet voortijlt in zijn baan om de aarde. ISO wordt gebouwd door een Euro pees consortium van ondernemingen in West-Duitsland, Italië, Spanje, België en Nederland onder leiding van het Franse bedrijf Aerospatiale. De bouw van de ISO, die met behulp van een Europese Ariane-raket vanaf de ESA- lanceerbasis in Kourou (Frans Guya na) zal worden gelanceerd, vergt een bedrag van ongeveer 450 miljoen gul den. [Bijstandsvrouw niet vogelvrij „Dat heb ik dan ook ver- I schrikkelijk kleinzielig ge- 8 vonden. Natuurlijk, beroeps diplomaten op zware posten is prima, maar als je nu een I voortreffelijke oud-minister hebt? Ik herhaal het woord: kleinzielig!" Hebt li Van Agt in Brussel] aangemeld? „Ik heb met Van Agt een goeie relatie. Hij wist dat ik wegging. Maar aangemeld j heb ik hem niet. Het was ge woon de goeie man op het goeie moment op de goeie plaats." En dat het weer een Neder lander is? „Nederlanders zijn goeie] Europeanen. En dat niet in de laatste plaats voor] Van Agt." Iets anders. U zat nog in Ja-1 pan toen in Nederland, u»ll later heette, de Hirohito-rd kwam. Als gevolg van voor- tijdige uitspraken van minis ter De Korte kon ons staats-1 hoofd niet naar Japan... In de rede vallend: „Daarj heb ik kennis van genomen." Wat vonden de Japanners daar nou van? „Ach, het heeft er eerder I verbazing dan ontsteltenis j gewekt. U moet niet vergeten, de wereld komt er: Reagan, I Thatcher, Mitterrand... Rege ringsleiders van landen die minstens zoveel geleden heb ben als wij. Het is toch ook vreemd? Een staatsbezoek aan Duitsland is geen pro bleem, en met dat land heb ben we toch ook oorlog ge had. Verder stel ik vast dat de keizer in Japan niet als een oorlogsmisdadiger woru gezien, en mogen we niet vergeten dat hij uiteindelijk met de capitulatie van Japatj heeft ingestemd. En bovendien heeft hij al een bezoek aan Nederland gebracht." Laatste vraag: wat stelt u zie'11 precies voor van uw niearH] haan? „Heel veel. Dit directoraat-1 generaal is nog heel jong,®! verenigt in zich feitelijk sUi elementen van het menselijk bestaan. Daarnaast wil i'| erop wijzen dat de zorg voo'| het milieu een bij uitstek tb'j ternationale zaak is. Dat iets wat zelfs de meest vet'j stokte nationalist moet t0S"j geven. Gelukkig herkent publieke opinie de vervuil111» van lucht, bodem en wat® I steeds meer als één van grootste problemen van de tijd. Misschien klinkt het e'°A idealistisch als ik zeg dat da I het begin van de oplossing I maar ik heb in Japan gew hoe daar in twaalf jaar tt van een volstrekt vervm1" stad als Tokio een stad is By maakt waar je weer hei kunt ademen dan in relat' kleine steden als Amsterdam I en Brussel. Dat hebben daar gefikst door grondigh autoverkeer langs de tecW1' I sche kant aan te pakken; enig juiste methode. Want kunt mij veel vertellen, r° toch niet dat de JaP- .t auto-industrie eraan kaP° gegaan is." WINTERSWIJK (ANP) - Boze I Duitse boeren hebben vrijdag morgen de drukke grensover- ;ang Kotten-Oeting bij Win- I ierswijk geblokkeerd. Door I tractoren en andere land- I bouwvoertuigen midden op de [weg te zetten beletten de ac- llievoerders het vrachtverkeer en Nederland en de I Bondsrepubliek Duitsland in beide richtingen. De actie was gericht tegen Ide export van goedkope Ne- Iderlandse vlees- en zuivelpro- dukten naar de Bondsrepu bliek. De Duitse boeren zijn onte- I roden omdat de Europese Ge- I a eenschap de Nederlandse [toeren op allerlei manieren l:ou hebben gesteund waar- [door deze nu goedkoper kun nen produceren dan hun Duitse collega's. Van een onzer verslaggevers EN BOSCH - In een gisteren Idoor de provincie Noord-Bra- bmt uitgegeven persbericht wordt gezegd, dat commissa rissen van Beheer Maatschap tij Wessels Bouwbedrijf B.V. in het Overijsselse Rijssen géén reden hebben 'geloof te I kochten aan de tegen de Wes- -groep gepubliceerde ver- Zoals bekend is de Bra- «ntse commissaris van de ko- ningin. Dries van Agt, com missaris bij dit bedrijf. Onlangs zijn er berichten verschenen over het betalen [van smeergelden aan leden en/of oud-leden van het be- [stuur van de Stichting Ver- antwoord Wonen te Capelle i de IJssel. In dat verband werd ook de naam genoemd [van het Rijssense bouwbe- Directeur Wessels van [dat bedrijf gaf toe tonnen Wmmissieloon te hebben be- d voor de uitvoering van |hvee bouwprojekten aan een [BV, maar zei niet te hebben pweten, dat het geld werd I doorgesluisd naar de stichting. Naar aanleiding van die be lachten hebben commissaris van Wessels Beheer ter stond om commentaar ge daagd aan de directie van s onderneming. „De direc- Je heeft dat commentaar Prompt verschaft waarna commissarissen de toegezon den stukken hebben bestu deerd", aldus het persbericht. Uan een onzer verslaggevers [JJAGENINGEN - Landbouw «Eendelijk is voor mens en Lr' '}oeft niet onvoordeli- l'eodbo daD 1,6 gangl>are Dat is de voorlopige condu ite Van 6011 Proef met een L .u™ dandbouwsysteem, op L, "Station voor Akker- ,,w en Groenteteelt in de ''«grond in Nagele (Noord- Polder). Daar wordt de zo- lk-,n?amde geïntegreerde land- I. w vergeleken met de gang- te landbouw. Ook moet per geval worden bekeken of doorgaan met het verzamelen van gegevens nog nieuwe gege vens toevoegt. Dat vindt de Hoge Raad der Nederlan den, ons hoogste rechtscollege. De Hoge Raad wees vrijdag arrest in de zaak van de Edamse bijstandsvrouw A. Grumböck die in 1983 haar uitkering verloor nadat buur man B. van der Kaaij, die te vens adjunct-directeur van de plaatselijke sociale dienst was, herhaaldelijk had geconsta teerd dat er een man bij me vrouw Grumböck op bezoek was die daar ook overnachtte. De Hoge Raad heeft de zaak naar het gerechtshof in Den Haag verwezen. Mevrouw Grumböck won een kort geding tegen haar buurman waarin zij op straffe van een dwangsom Van der Kaaij wilde laten ophouden met controleren. Het gerechts hof van Amsterdam bepaalde later echter dat Van der Kaaij door het verzamelen van de gegevens geen inbreuk pleegde op de privacy van Grumböck en dat iedereen in Nederland gerechtigd is infor matie aan derden door te ge ven. Volgens de Hoge Raad is dat niet zo. Er moet naar zijn me ning zorgvuldig met de infor matie van tipgevers omgegaan worden. Het hof in Amster dam heeft volgens de Hoge Raad indertijd niet voldoende afgewogen wat het belang was van de informatie van Van der Kaaij en of na verloop van tijd deze informatie nog nut had. Ook heeft het hof de vraag of Van der Kaaij het oordeel over het voortzetten van de verza meling van de gegevens niet moest overlaten aan de daar toe bevoegde ambtenaar van de sociale dienst, niet beant woord. Van der Kaaij werkte niet bij de buitendienst van de sociale dienst. Over deze en andere vragen moet het Hof in Den Haag zich nu gaan bui gen. Grumböck heeft overigens wel de uitkering behouden. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllll DEN BOSCH (ANP) - „Het is Is niet nodig onmiddellijk maatre gelen te treffen bij Diosynth BV in Oss. De termijn van twee jaar waarbinnen het bedrijf milieutechnisch orde op zaken moet stellen is al aan de krappe kant". Dat betoogde de Brabantse gedeputeerde H. van Lieshout gis termiddag tijdens een extra vergadering van de statencommis sie voor milieu. Deze week is een vernietigend rapport van Pro vinciale Waterstaat openbaar gemaakt waaruit blijkt dat het bedrijf de bodem, het grondwater en de lucht ernstig vervuilt. Diosynth BV, een onderdeel van AKZO-Pharma, maakt grond stoffen voor de farmaceutische industrie. De gedeputeerde toonde zich een beetje verbaasd over de op winding die is ontstaan rond het bedrijf in Oss. Volgens hem is het betreffende rapport niet meer dan een praatstuk, dat is op gesteld omdat het bedrijf bij de provincie een nieuwe hinder wetvergunning moet aanvragen. „We hebben de zaken samen met andere overheden die te maken hebben met Diosynth, eens op een rijlje gezet", aldus de gedeputeerde. Aanvankelijk zei hij er niets voor te voelen de statencommissie op de hoogte te hou den van het verloop van de vergunningverlening. Pas nadat alle fracties daarop hadden aangedrongen ging hij op dit punt over stag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De cabaretier Toon Hermans heeft gisteren de pauselijke onderscheiding van ridder in de orde van St. Silvester ont vangen uit handen van mgr. Bomers. Paus Johannes Paulus II heeft hem de onderscheiding toegekend voor 'de construc tieve en positieve manier waarop Hermans conferencier en artiest is'. En de "bijzondere wijze waarop Toon Hermans zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de RK Kerk'. Dat heeft bisschop H. Bomers van Haarlem meegedeeld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De stijging van de werkloosheid met 13.400 tot 705.300 in december van het vorig jaar verontrust premier Lubbers niet echt. „Ik zie geen redenen om uit die cijfers strucurele conse quenties te trekken," aldus de premier na afloop van het we kelijkse kabinetsberaad. Volgens Lubbers zou de raming van het Centraal Planbu reau over de omvang van de werkloosheid in 1987 - 40.000 werklozen minder - niet anders uitvallen nu de cijfers over december bekend zijn geworden. Het werkloosheidscijfer springt volgens de premier de laatste maanden „wat op en neer rond de trendmatige ontwikkeling van een geleidelijke daling." Reden tot extra zorg geeft dat niet. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Als blijkt dat vrouwen bij het solliciteren worden voorgetrokken, hoeven de mannen daar niet zo veront waardigd over te doen. Het staat per slot van rekening in de wet, de Wet Gelijke Behandeling. En deze wet is, zoals alle wetten, nog wel gemaakt door een parle ment waarin de mannen de boventoon voeren. De Amsterdamse wethouder van On derwijs (mevrouw) Wildekamp heeft landelijk opzien gebaard. Ze zal de ge meenteraad voorstellen voorlopig geen mannen meer te benoemen in de vacatu res van hoofd of directeur van de basis school. In de hoofdstad heeft al 40% van de openbare scholen een vrouwelijke direc teur of mededirecteur. Niet genoeg, vindt de wethouder. Dat percentage moet minstens 50 worden. Bij nieuwe vacatures in de top van basisscholen zul len de advertenties dan ook alleen maar vrouwen uitnodigen om te solliciteren. De juridische dienst van het Amster damse stadhuis heeft de wethouder voor die ongebruikelijke stap het groene sig naal gegeven. Mannen mogen bij het aannemen van het personeel best (in ne gatieve zin) gediscrimineerd worden, als er te weinig vrouwen bij de gemeente in dienst zijn. Deze vrouwelijke onderbe zetting moet dan 'significant' zijn, veel betekenend. Het Amsterdamse stadhuis verwijst naar de gemeente Deventer, die sinds jaar en dag de vrouw openlijk voortrekt in het personeelsbeleid en daar geen ju ridische problemen mee heeft. Vorig jaar 'won' Deventer zelfs een 'proces' dat een teleurgestelde man had aangespan nen. Deventer had in de krant een adver tentie geplaatst voor de vacature van be leidsmedewerker op de afdeling Welzijn. De gebruikelijke toevoeging '(m/v)' ont brak geheel. Alleen vrouwen werden uitgenodigd te reageren. Een mannelij ke, aspirant-sollicitant voelde zich door die advertentie gediscrimineerd en te kort gedaan. Hij diende een klacht in. De klacht kwam terecht in Den Haag, bij de 'Commissie gelijke behandeling van mannen en vrouwen bij arbeid', op het Ministerie van Binnenlandse Zaken. In deze commissie zitten mannen en vrouwen, ambtenaren en vertegenwoor digers van werkgevers en werknemers uit het particuliere bedrijfsleven. Bij de behandeling van de 'mannelij ke' klacht uit Deventer oordeelde de commissie de vrouwelijke onderbezet ting op het stadhuis van Deventer zo 'significant', dat er volgens haar bij de personeelswerving best gediscrimineerd mocht worden ten gunste van de vrouw. De verhouding in Deventer was 710 mannen tegen 165 vrouwen. De beslissing van de commissie was gebaseerd op de 'Wet Gelijke Behande ling van Mannen en Vrouwen', uit 1980. In principe mag volgens die wet geen on derscheid worden gemaakt tussen beide geslachten, ook niet in advertenties. Maar dit 'is niet van toepassing indien het gemaakte onderscheid beoogt perso nen van een bepaald geslacht in een be voorrechte positie te plaatsen teneinde feitelijke ongelijkheden op te heffen'. Dus de man of de vrouw mag worden voorgetrokken als het gaat om het inha len van een achterstand. Doet een dergelijke situatie zich voor dan zullen volgens het Ministerie van Binnenlandse Zaken de advertenties, waarin de vacatures worden gemeld, zich alleen op de vrouw richten. „Dit vereist nu eenmaal de duidelijkheid waarop de sollicitant in een zo vroeg mo gelijk stadium recht heeft". Voor de mannen is het zaak de ont wikkelingen met aandacht te blijven volgen, zowel in Deventer als Amster dam. Want blijft - in het Amsterdamse geval - mevrouw Wildekamp straks de vrouwen voortrekken bij de aanstelling van hoofden van Amsterdamse basis scholen en overschrijdt ze zodoende de 50%-grens, dan kunnen de mannen met succes een beroep doen op de gelijk- heidswet. Van onze verslaggevers MAASTRICHT - „De wereld stortte in voor mij. In de trein van Heerlen naar Amsterdam kwam ik tot de conclusie dat ik het ABP tegen mannen als Masson en Van der Dussen moest be schermen." De man die dit gisteren op de twintigste dag van het ABP-proces in Maastricht zei, is mr. J. Wouters, 39 jaar oud. Zijn lange verklaring was vernietigend voor de hoofd verdachte mr. drs. Ed Masson. Maar niet alleen voor Masson. Ook hoofddirecteur dr. J. van der Dussen kreeg ervan langs. Wouters was de huisadvo caat van het ABP. Hij was de eerste die een rapport maakte over vermoedelijke fraude bij het ABP. Op de avond van 13 mei 1983 was hij te gast in de Wassenaarse woning van mi nister Rietkerk van Binnen landse Zaken. Daar vertelde hij over zijn bange vermoe dens. Rietkerk schakelde daarop drs. J. Gruijters in, die een onderzoek instelde. In diezelfde tijd schreef mr. W. Hoevenagel, collega van Masson en vriend van Wou ters, zijn zwartboek. Wouters wilde Hoevenagel afhouden van zijn plan om het naar de Tweede Kamer te sturen. Hij vertelde de inhoud aan Gruij ters, maar toen die niets deed, ging het rapport van Hoeve nagel toch nog naar enkele ka merleden. Even later werden de eerste vragen gesteld. Tot het uiterste geconcen treerd en goed voorbereid gaf Wouters gisteren een opsom ming van de gebeurtenissen die hem tot zijn bezoek aan Rietkerk hadden gebracht. Zijn wereld stortte in, zo vertelde hij, na een lunch op 9 mei in de Quellenhof in Aken. Wouters had met Masson ge sproken over een kwestie die hem zeer hoog zat: de beschul digingen van de besnorde Haagse zakenman Willem Meijer. Die betichtte Masson van het aannemen van steek penningen van meneer Poot uit Nuenen. Meijer dreigde naar de kranten te gaan als het ABP geen onroerend goed van hem kocht. Wouters wist dit van ABP- medewerker mr. L. Putzeist. Wouters zei onmiddellijk dat Masson absoluut geen zaken moest doen met Meijer. Dat gebeurde toch. Wouters kreeg een telefoontje van Put zeist om de koop van drie win kelcentra in Oegstgeest en Spijkenisse te kopen. Hij ont dekte dat Willem Meijer hier 480.000 gulden aan verdiend had. „Ik kreeg toen al het bange vermoeden dat Masson ons om de tuin leidde" zei hij. Hij vraagt daarom een onder houd met de ABP-top aan. Opheldering kreeg hij in Heerlen echter niet. „Ik kreeg de indruk dat de lunch be langrijker was" zei hij giste ren. Dat werd een teleurstelling. Wouters deed uitvoerig ver slag van de bijna gênante ma nier waarop van der Dussen en Masson hem van het onder- werp-Meijer wilden afhouden. Twee dagen later stond Wouters' besluit vast. „Ik vond dat er ingegrepen moest wor den, in het belang van mijn cliënt, het ABP. Er was geen andere uitweg meer dan de minister." Het ABP valt onder de verantwoordelijkheid van Binnenlandse Zaken. Wouters vertelde dat hij verrast was toen hij hoorde dat hij op verzoek van de ver dediging moest getuigen. „Ik heb alleen maar belastende verklaringen voor de heer Masson", zei hij. Hij was al aan het begin van het proces opgeroepen, maar begin deze week liet Massons advocaat mr. A. Pfeil weten geen be hoefte meer aan Wouters' ver klaring te hebben. Daar stak Officier mr. H. Laumen toen een stokje voor. Het proces gaat dinsdag verder. Een gokje wagen? Zal het Van Aardenne lukken de Staatslo terij te verkopen aan een han dige zakenjongen of niet? De regering voelt er wel voor de Staatsloterij te lozen. Vooral de WD-ers, want de naam kan nogal betuttelend overkomen. Alsof het een uit vinding van de socialisen is. Uiteraard ging de opdracht naar Van Aardenne. Hij is de aangewezen man om de Werk groep Privatisering Staatslote rij te leiden. Hij heeft bewezen met een simpel vijfje in de hand hele kapitalen binnen te halen. Bovendien kent Gijs alle top- jongens in de Nederlandse za kenwereld. Zeg, Frits, wil jij er een loterijtje bijhebben? Nee, het is geen zwarte lotto en ook niet zo'n spel met het mes op de keel van Otto. Doe mee, doe mee. Hier is Gijs met de hoofdprijs! Van Aardenne vindt wel een goklustig vrindje en als hij zijn opdracht vervuld heeft gaat hij bij het ministerie een leuk troostprijsje ophalen. Vice-premier De Korte maakt de plannetjes bekend tijdens een spreekbeurt in het land. Dan weet heel Nederland het onmiddellijk. Maar ik ben iemand die nooit iets wint in welke loterij dan ook. Ik zal het dus wel hele maal fout hebben. Ik durf te wedden dat u een fijn weekend hebt. MERIJN H. LICHTENVELDT (50) stapt op als hoofdredacteur-direc teur van het Algemeen Neder lands Persbureau (ANP). Re den daarvoor is een op stapel staande wijziging van de top structuur van het ANP. De be slissingsbevoegdheid moet volgens de Raad van Beheer van het persbureau worden gedragen door de directeur, C. van Ditshuizen. Lichtenveldt heeft te kennen gegeven zich daarin niet te kunnen vinden. SHELL Nederland overweegt ongeveer 60 van de 750 ar beidsplaatsen op het laborato rium in Rijswijk te schrappen. De directie van Shell Neder land heeft al eerder reorgani saties aangekondigd voor vrij wel alle Shell-vestigingen in ons land. Bij Shell Pernis heerst de overtuiging dat het personeelsbestand, thans circa 5500 man, in de komende jaren met 600 moet verminderen. DE MINISTERRAAD heeft vrijdag ingestemd met de aan bevelingen van het evaluatie rapport Energiebesparing Rijksoverheid. De voornaam ste conclusie is dat de looptijd van het programma met één jaar wordt verlengd tot 1988. In 1985 bedroeg de besparing ten opzichte van 1979 vijftien procent. EEN vrouwenarts uit het Haagse ziekenhuis Bronovo, die in het voorjaar van 1986 in het nieuws kwam door on tucht met een 20-jarige pa tiënte, wordt ervan beschul digd dat hij met nog dertien andere vrouwen zijn boekje te buiten is gegaan. MINISTER De Koning (So ciale Zaken) wil met werkge vers en werknemers praten over een aantal aspecten van de combinatie ouderschap-be taalde arbeid. De bewindsman wil zoals bekend een wette lijke minimumregeling voor ouderschapsverlof, maar con stateert in een vrijdag aan de Stichting van de Arbeid ver zonden brief dat dan nog een aantal problemen rest waar over werkgevers en werkne mers het onderling eens zullen moeten worden. DE DELFTSE vrouw die door de politie in haar woonplaats werd vastgehouden in ver band met een afgelopen woensdag gepleegde gewa pende bankoverval is donder dagavond vrijgelaten. Zij werd vastgehouden voor ver hoor omdat een getuige had verklaard dat de twee over vallers na hun daad in haar flat waren gevlucht. Een ar restatieteam deed daarop een inval. Volgens de politie is de getuigenverklaring na con trole op losse schroeven ko men te staan.

de Stem | 1987 | | pagina 3