DESTEM yj E E K E DE FELLE STRIJD VAN DOMELA NIEUWENHUIS TEGEN DE KONING ZATERDAG I r\ IANUARI1987 C nsap et was gisteren 100 jaar geledeni dat Ferdinand Domela Nieuwenhuis, vooraanstaand socialistisch politicus, werd opgesloten in de Utrechtse 'Bastille' gevangenis vanwege majesteits schennis. Op 10 juni 1886 had de Haagse rechtbank hem veroordeeld wegens het beledigen van koning Willem III, een vonnis dat later door het Haagse Ge rechtshof werd bevestigd. Terwijl men op straat zong 'Domela moet zakkies plakken', kwam er een bewe ging op gang om hem gratie te verlenen. Op 31 augustus 1887, de verjaardag van prinses Wilhelmina, werd hij voortijdig vrijgelaten. Wat door zijn aanhan gers in Amsterdam en Den Haag luidruchtig werd ge vierd, maar in Rotterdam, later hét socialistische bol werk, moest hij door de door hem zo vaak verguisde politie worden beschermd tegen felle tegenstanders. Pestholen Radicaler Palingoproer Uitersten Roofgedierte ZATERDAG! 10 JANUAR119871 Kamerlid j bijna tastbaar aanwezig. - FOTO WIL NILWIK iin :rs. Had-ie zich maar aan de :n houden", zegt Boelens tiend. j duidelijk, dat er ook minder ien besteld door de congrega-1 rorden natuurlijk veel minder j tden" zegt hij vergoelijkend, i genoemde Avondmaal in de kerken trekt minder bezoe- :ger. En dat is eveneens merk- j e wijn die daarbij wordt ge- >rdt vaak van dezelfde impor-1 en. Maar er schijnen volgens al dominees te zijn, die drui- riken inplaats van wijn. gaan is het hek helemaal van >rt hij. van 'Caves Cadier' - zo ge- j eerdergenoemde paters in inger van de miswijnhandel j en de kelders in particuliere gingen - is de tijd van weleer tbaar aanwezig. Van de vaten K) liter konden bevatten, be- een meer. Maar van de 10.000 ttaan er nog wel een paar, al et meer gebruikt. En in de nis- s mergelgangen zijn uitgehakt, idere wijnen opgeslagen. Een 50 meter onder de grond, leidt htstreeks naar het klooster, eigenaar, René Dreessen, is een beetje verbonden met het ig elk jaar importeert hij zo'n X000 liter miswijn uit Samos, ers nog altijd een eigen wijn- in. De wijn komt nu echter in 'halve stukken' (vaten van ir Limburg. Het bottelen doet s het een ware topper", zegt aarlijks ging het om honderd- iters, want van hieruit werd .imburg met z'n talrijke paro- d, maar ook de rest van Ne et buitenland. In feite was het diaal distributiecentrum", t niet meer terug. Desondanks nog altijd een van de belang- teurs in Nederland, g altijd het nodige aan kloos- Dreessen „en ik heb afnemers le land. Het is dus nog altijd jk produkt, zeker in de relatie- oelt hij op het feit, dat wie de jn bestelt, bijna automatised wijnen afneemt. Het 'kelderef- eer van het Rijke Roomse Lfr iringlevend. ailing dat de gehele bemanning automatische piloot vliegende wel eens in slaap wil sukkelen gelijk geval deed zich voor dj' ranscontinentale Amerikaans' ■bij het toestel de eindbesteffl- ngeles passeerde en de beman' lometer uit de kust, boven de an, moest worden wakker ge' probleemvliegers zullen nu de geruststellende stem van d' r zitten wachten, terwijl de zot' tg slapen in de wetenschap da ische piloot de beste is. ïlfoben zullen pas gelukkig stappen als het op rails st8* zo uitziet als de Orient E*' H. Door Pleter-Jan Dekkers Op 21 mei 1886 hangt aan een Amster damse schutting een officieel ogende pro clamatie waarin koning Willem III zijn af treden aankondigt. In bepaald niet alle daagse taalgebruik: 'Overwegende dat Wij, Ons einde voe lende naderen, zoveel mogelijk wenschen goed te maken, alle ongerechtigheden, kui perijen en knoeierijen, door Ons of in Onze Naam bedreven, geduld of besten digd, ten einde, zo mogelijk, Onze zondige ziel hier namaals te redden uit de klauwen des Satans, hebben goedgevonden En dan volgt de 'troonsafstand' en het afzien van het jaarlijkse tractement van 600.000 gulden, 'zomeede van de inkom sten uit de Domeinen, en van al wat verder uit het zweet en bloed der arbeiders af druppelde op Ons en Onze bedorven hof houding'. Natuurlijk krijgt de auteur van dit proza bezoek van de politie en wordt hij voor de rechter gesleept en veroordeeld. Maar dat weerhoudt het socialistische blad 'Recht voor Allen', opgericht door Domela Nieu wenhuis, er niet van keihard terug te slaan met suggestieve beweringen, die zelfs in 1987 de wenkbrouwen van menig Officier van Justitie zouden doen fronsen. 'Dat de politie veel privileges heeft, dat is bekend genoeg. Vrij drinken in menige kroeg en koffiehuis, vrij rijden op de trams, vrij gebruik der bewoonsters der pubheke huizen voor kommissaris en in- spekteurs'. De berucht geworden proclamatie over Willem III levert de socialistische arbei dersbeweging in 1886 in ieder geval een 'primeur' op: de eerste socialist die zich voor de rechter moet verantwoorden we gens het smaden van de koning. Het is de 26-jarige notarisklerk Barthlomeus van Ommeren. Het proces is een farce. Op 28 september wordt Van Ommeren door de 'klassejusti- tie' veroordeeld 'om een jaar door te bren gen in die pestholen der moderne bescha ving, in de cellulaire gevangenis', zoals het blad van Nieuwenhuis schrijft. Het is het begin van een korte, maar he vige strijd tussen de Sociaal-Demokrati- sche Bond van Domela Nieuwenhuis en de machthebbers. Uitmondend in de arresta tie van Nieuwenhuis zelf en zijn veroorde ling voor een stuk, dat hij niet eens zelf ge schreven heeft. Het is ook het sein om bijeenkomsten van socialisten te verstoren en menig socialist die zich buiten de eigen woning als zoda nig manifesteert loopt bij die gelegenheid een pak slaag op. De politie verschijnt meestal op het toneel als het kwaad reeds is geschied. Sommige socialistische voor mannen klagen de politie aan, omdat ze door de gezagsdragers zouden zijn mishan deld. Socialisten zijn vogelvrij. De 'Oude Bewe ging' wankelt. De 'Oude Beweging', begonnen in de jaren zestig. Er ontstaan dan kleine groepjes van arbeiders en ambachtslieden die gezamen lijk de kosten van ziek-zijn en begraven- wórden willen opbrengen. Typografen en meubelmakers lopen voorop. Het radicalisme komt even om de hoek kij ken als de Eerste Internationale Arbeiders Vereniging vanuit België Amsterdam 'be werkt'. Maar als Marx in 1872 op het Haagse congres van de vereniging de ont- Het standbeeld van Domela Nieuwenhuis In Amsterdam. Ferdinand Domela Nieuwenhuis. - FOTO WINKLER PHINS Een rode dominee contra een gorilla luikende arbeidersbeweging een hart onder de riem steekt, voorspelt hij dat in Neder land het socialisme langs parlementaire weg zal worden gevestigd. Het Haagse optreden van Marx heeft een matigende invloed. Er ontstaat een alge mene, liberaal georiënteerde arbeidersbe weging. Zelfs socialisten kunnen zich aan vankelijk in dat Algemene Nederlandse Werklieden Verbond vinden. Tot in 1878 wat nog van de Internationale rest, zich afscheidt onder leiding van Do mela Nieuwenhuis. Nieuwenhuis, hoewel voorstander van het bevechten van prakti sche zaken als algemeen kiesrecht en ver korting van de arbeidstijd, verwacht uit eindelijk toch meer heil van de revolutie. Het radicalisme wint weer terrein. In het begin van de jaren tachtig lijkt het alsof de arbeidersbeweging meer vat krijgt op de behoudende Nederlandse samenle ving. In 1885 houden de socialisten in Den Haag een massale demonstatie voor alge meen kiesrecht. Hoewel door de burge meester verboden is de opkomst dermate massaal, dat het toppunt van 'rode' macht sontplooiing lijkt te zijn bereikt. Er heerst onder de arbeiders de verwach ting dat na dit machtsvertoon het alge meen stemrecht als een rijpe appel uit de regeringsboom zou vallen. Maar er gebeurt niets. Reden waarom het klimaat, vooral in Amsterdam, snel verslechtert. Daar hangt iets van revolutie in de lucht. De tegenstellingen worden zwart-wit, of liever gezegd Rood-Oranje. De gezeten burger zogoed als de 'oppassende werk man' ergert zich aan de steeds vaker ge houden optochten en demonstraties in de hoofdstad. Oproerigheid moet, zo verluidt, bestraft worden. Liefst zo snel mogelijk de kop indrukken. Daarvoor zijn toch juist politie en justitie?. En dus vallen er rake klappen. Zelfs scho ten, zoals tijdens het beruchte Palingo proer, waarbij 26 doden vallen. En hoe meer de arbeidersbeweging scheldt op de regenten, hoe hartstochtelijker het ordelie vende deel der natie zich achter die regen ten schaart. Daarbij komt dat de pers zich klakkeloos en kritiekloos achter de ordebe waarders schaart en zelfs de richting aan geeft. Zo is volgens de kranten de grootste rad draaier Domela Nieuwenhuis, de 'ophitser der ophitsers'. Hij moet in het gevang. En dus gebeurt dat ook. Zo worden tegenstellingen tussen de klas sen - arm tegen rijk (rood tegen oranje) - ook tegenstellingen tussen personen: Oranjevorst Willem III tegenover de 'pro feet der arbeiders'. De machtsmiddelen van de socialisten zijn beperkt. Ze beschikken (nog) niet over een eigen dagblad en schuwen het parlement. In 1879 start Domela Nieuwenhuis het blad 'Recht voor allen'. Een vent-blad. Een kleine groep propagandisten trekt er mee de straat op en op enkele vaste adres sen in de hoofdstad kan het worden ge kocht. Daar worden dan ook vaak de ruiten inge gooid door tegenstanders, die onder het zingen van 'Hop hop hop, hang de socia listen op' hun afkeer van het bezoedelen van 's konings naam kenbaar maken. Want daar schrikt Domela Nieuwenhuis niet voor terug: het aanklagen van de ge zagsdragers en dus ook de koning, het symbool van het 'verotte' kapitalisme. De groep rond Nieuwenhuis, klein en ver volgd, neemt de scheldwoorden als ereti tels aan, zoals destijds de Geuzen deden. De jaren '80 gaan dus in met radicalisering aan beide kanten. De economische crisis is daar een van de oorzaken van. Met name het groeiende leger van ongeschoolden be taalt de tol. De honger slaat toe. En terwijl de kerkelijke tegenstellingen groeien (de scheuring in de Nederlands Hervormde Kerk staat voor de deur) en op literair ge bied 'De Nieuwe Gids' de gevestigde macht provoceert, begint een nieuwe pe riode in de geschiedenis van het Neder landse socialisme. Een erg korte overigens, met de jaren '85-'87 als top. Het toespitsen van de uitersten. Domela Nieuwenhuis leidt die korte strijd vooral via 'Recht voor Allen' met felle, sa tirische uitvallen naar de machthebbers. Tegelijkertijd wordt de straat opgezocht als toneel voor de strijd die aan beide kan ten met verbetenheid wordt gevoerd. Hoe Nieuwenhuis denkt over de politie, de handhavers van de 'verotte orde', blijkt uit een satirisch stuk in 'Recht voor Allen' on der de kop 'De politie-agent thuis': 'Oef! Daar ben ik eindelijk. Die vervloekte socialisten ontnemen een mensch het klein beetjen vrije tijd, dat je superieuren je la ten. Hè! wat hebben we er lekker opgehakt! Het was een lust om de menschen te zien loopen. Dat hele zoodje moesten ze maar verzuipen, dan was je er ineens af. Dat kanailje!' Ondertekend: 'Smeris'. Terwijl steeds meer socialis ten voor uiterst kleine vergrij pen tot zware straffen wor den veroordeeld zint justitie op de mogelijkheid Domela Nieuwenhuis te 'pakken'. Die kans doet zich voor als de ko ning de wens kenbaar maakt Amsterdam te bezoeken. On der de kop 'De Koning komt!' hekelt 'Recht voor Al len' deze 'malle vertoning'. De schrijver suggereert dat Willem III een gouden me daille aan de toneelspeelster Frenkel-Bouwmeester heeft uitgereikt, niet vanwege haar acteerprestaties, maar omdat ze 'veel met heeren speelt, somtijds met twee te gelijk'. De lezer vult zelf wel in dat de koning bij de actrice aan z'n gerief komt, want dat zwart op wit neerschrijven zou een regelrechte overtre ding zijn. En dat gunt Do mela zijn tegenstanders niet. Niettemin wordt hij in juni 1886 wegens smaad tot een jaar cel veroordeeld, een von nis dat tot tweemaal toe wordt bevestigd. Zijn blad braakt gal uit: Nieuwenhuis is 'eindelijk als prooi voorge worpen aan het hof- en beursroofgedierte, dat als hongere raven op hem aasde, omdat hij hun bemoeilijkte in het plunderen des volks'. Overigens wordt tijdens het proces niet overtuigend be wezen dat Domela Nieuwen huis zelf het gewraakte stuk heeft geschreven. De officiële pers stopt de kolommen vol met woorden als volksmis leiding, bedrog, valsche leuzen, rampzalige verblinding, moedwillige misleiding, ver derf van het vaderland, rand des afgronds, dieven en moordenaars, helsch stelsel van leugen en bedrog en - natuurlijk - Oranje Boven! Er bestaat geen recht meer in Nederland, vinden de socialisten. Als de Amsterdam mer Langelaan tot acht jaar cel wordt ver oordeeld omdat hij tijdens onlusten een agent met een 'talhout' op het hoofd heeft gemept, heeft het recht zijn loop gehad, melden de kranten. Maar de Utrechtse studenten die een vrouw mishandelen, waarop de dood volgt, krijgen behalve een bemoedigend woord van de rechter veer tien dagen cel. In 'Recht voor Allen' wordt al enkele we ken na de detentie van Domela Nieuwen huis melding gemaakt van 'martelingen' in de Utrechtse 'Bastille' en de 'opzet' van de machthebbers om de socialistische voor man een 'langzame marteldood' te laten sterven. Wat daarvan waar is blijft ondui delijk. Zeker is dat de gevangene lange tijd ziek is. Op 31 augustus 1887 wordt Domela Nieu wenhuis 'uit Naam des Konings' gratie verleend. Naar men vertelt omdat konin gin Emma haar dochter heeft ingefluisterd als verjaardagsgeschenk aan de koninklijke pa te vragen 'of meneer Nieuwenhuis vrij mag'. Wie de oude jaargangen van 'Recht voor Allen' doorbladert krijgt somtijds het ge voel dat het blad meer weg heeft van een linkse 'Privé' dan van een socialistisch strijdorgaan. Toch doet men 'Recht voor Allen' te kort door slechts de breed uitgemeten scandu- Ieuze avonturen van de Oranjevorst als maatgevend voor de socialistische strijd te kwalificeren. Want verhalen over de han del in 'maagden', de strijd van Multatuli (die zelf in het blad schreef) voor de Indi sche onderdrukten, het stelling nemen te gen de 'vuile' oorlog in Atjeh, het verwer pen van het militarisme en het voortdu rend aan de kaak stellen van arbeidson- recht, bepalen de achtergrond van die strijd. Een jaar na zijn vrijlating wordt Domela Nieuwenhuis hd van de Tweede kamer, hoewel hij in z'n hart anti-parlementariër blijft en zweert bij de revolutie. Dat leidt uiteindeüjk tot een breuk binnen de So- ciaal-Demokratische Bond, omdat Nieu wenhuis niet meer aan de Kamerverkiezin gen wil meedoen. De 'parlementaire' socialisten richten als gevolg daarvan in 1894 de SDAP op, niet omdat ze alle heil van het democratische proces verwachten, maar omdat ze het par lement óók als middel wilen gebruiken om het socialistische doel naderbij te brengen. Domela Nieuwenhuis zoekt zijn heil in het buitenland. Hij wordt een veelgevraagd spreker op buitenlandse congressen. Hij beweegt zich in snel tempo richting anar chisme. Zijn afkeer van het parlementa risme wordt zo groot dat hij in 1897 defini tief met de socialisten breekt en anarchist wordt. Hij gaat zelfs zo ver elke vorm van organi satie, ook binnen de anarchistische bewe ging, af te wijzen, waardoor hij zich nog verder isoleert. Domela Nieuwenhuis speelt nog één keer een rol van betekenis als in 1903 de Spoorwegstaking uitbreekt. Daarna wordt het stil rond deze 'afvallige' rode dominee, die negen jaar Luthers pre dikant was voordat hij in 1879 definitief met het geloof brak. Twee jaar voor zijn dood verheft hij nog een keer zijn stem als hij het uitbreken van de Russische Revolu tie toejuicht. Daarna valt definitief het doek. p. 'Recht voor Allenpubliceerde regelmatig spotprenten, die de strijd tussen Domela Nieuwenhuis en Koning Willem III een extra 'cachet' gaven. Zoals het ontwerp voor een standbeeld voor 'Koning Gorilla', dat weinig ruimte laat voor misverstanden: de koning als vrouwenversierder en drinkebroer.

de Stem | 1987 | | pagina 27