College Terneuzen wil stadhuis beveiligen SOCIALE CONTROLE BELANGRIJKE FACTOR HCS Verwilderde duiven zijn nu vogelvrij ÏERENIGIN Gemeente Terneuzen mogelijk in beroep KANTOOR- Stankoverlast West-Brabant even erg als in de Rijnmond (eeuwse topgroepen hebben het eplunderd -ZATERDAG 10 JANUAR11987 VAN ZEELAND PAGINA ZEELANDaBATERDAG 10 JANUAR11981 KOSTEN 76.000 GULDEN Tegen uitspraak om rijk geld te betalen TERNEUZEN - Bij de sociale diensten van de verschillende Zeeuws-Vlaamse gemeenten overheerst de indruk dat het met de fraude door uitkeringsgerechtigden nogal meevalt. WAO'ers in Terneuzen voorlopig zonder GMD Geraniumstraat 32 4537 RE TERNEUZEN Telefoon 01150-17342 DEZE WEKEN 'OPHOKPLICHT' IN ZEELAND Schuldige Zaamslag Terneuzen noeilijk Druk bezocht afscheid van Guido de Maeyer KRITIEK BENEGORA OP PROVINCIE t meer voorzieningen zoals cht- en geluidsinstallaties, 'ok moet de provincie op an- ere manieren ondersteuning halsteren ostzegel- T16 Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Burgemees ter en wethouders van Ter- neuzen willen het stadhuis op korte termijn beveiligd zien. De ingangspartij moet worden aangepast. Controle zou moeten plaatsvinden vanaf enkele punten in het gebouw. Om dit te verwezenlijken moet een volledige nieuwe pui worden geplaatst. De buitendeuren blijven open, maar de binnendeuren wor den electronisch bediend. Er ontstaat dan een 'sluissys- teem'. Gevraagd naar het waarom van deze maatregel, zegt gemeentesecretaris A. van Pagee: „Toen het stad huis werd gebouwd was zo'n systeem niet nodig. Maar de wereld wordt steeds slechter. En het is wel erg gemakke lijk om hier binnen te ko men. Iedereen kan erin en eruit." Het beveiligingssysteem zou er met name moeten ko men met het oog op vergade ringen in de avonduren. „Be veiliging is misschien een groot woord. We streven een normale controle op de deu ren na", aldus Van Pagee. Volgens hem hebben zich, op een enkele 'kleinigheid' na, in het verleden zelden inci denten voorgedaan. Controle op de toegang wordt gezien als een eerste stap op weg naar een volle dige beveiliging van het stadhuis. Het is de bedoeling dat in een later stadium de liften en de trappen in het gebouw worden 'afge schermd'. Dan zijn alleen die ruimten toegankelijk die op dat moment worden ge bruikt. Om de beveiliging van de toegang te realiseren is een bedrag van 76.000 gulden no dig. B en W zullen de ge meenteraad op 29 januari voorstellen dit beschikbaar te stellen. Eerst wordt het voorstel besproken in de commissie voor gemeentefi- nanciën. Deze vergadert op donderdag 15 januari, om 19.30 uur. Eveneens worden bespro ken een voorstel tot verkoop van bouwgrond aan de Iris straat te Hoek en een voor stel om Woningbouwvereni ging 'Terneuzen' een geldle ning van elf en een half mil joen te verstrekken voor de duur van vijftig jaar. Dat geld leent de gemeente op zijn beurt weer bij de rijks overheid. Aan de restauratie van de toren van de RK kerk in Sluiskil wil het college 15.000 gulden bijdragen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Bij de gemeente Terneuzen is men nog bezig met bestudering van de uitspraak van de Middelburgse arrondissementsrechtbank, om na te gaan of er voldoende aanleiding is om in hoger beroep te gaan. Steimfraude valt wel 'mee in Z-Vlaanderen Die uitspraak, in december 1986, was dat Terneuzen een kwart miljoen moet terugbe talen aan het rijk, voor ten on rechte verkregen bijdragen in de personeelskosten van de to neelmeester in het Zuidland- theater. „Toen in 1967/68 werd ge bouwd aan het schoolgebouw van Petrus Hondius, annex het Zuidlandtheater, vond de gemeente dat een toneelmees ter het theater moest behe ren", aldus wethouder W. van Walraven. De gemeente ging er van uit dat dat geen volledige baan moest zijn. Na contacten met het ministerie van Onderwijs werd in 1969 een toneelmeester aangesteld. Tweederde van diens functie was gericht op het theater, eenderde bestond uit het verrichten van werk zaamheden als assistent-con- cierge. Tot 1983 bracht Terneuzen eenderde deel in mindering op de door het rijk verstrekte bij drage. In het begin van de tachtiger jaren begon het mi nisterie te protesteren. De vraag daarbij was of de eerder gemaakte afspraken wel le gaal waren. De gemeente vindt van wel, het rijk van niet. Dat kwam tot uiting tij dens de rechtszitting, waarbij Terneuzen dus aan het kortste eindje trok. Beide partijen hebben wel onderkend dat de afspraken, destijds gemaakt, niet hele maal zonneklaar waren. Sinds 1983 worden werkzaamheden die de toneelmeester voor de scholengemeenschap verricht op kostprijsbasis verrekend. Volgens Van Walraven ver loopt dat sindsdien uitstekend. Van een onzer verslaggevers In alle gevallen spreekt men van een minderheid. Volgens F. Willaert, chef van de afdeling sociale zaken van de gemeente Terneuzen doen veel 'indianenverhalen' de ronde. „Ik hoor wel eens cijfers, uiteenlopend van 1 tot 50 procent. Maar ik heb er geen flauwe notie van welk percentage nu precies zou gel den." Hij is er evenwel van overtuigd dat het „in ieder ge val om een flinke minderheid gaat." Hij is overigens van mening dat de ingewikkeld heid van de sociale wetgeving Van een onzer verslaggevers GOES/TERNEUZEN - De Ge meenschappelijk Medische Dienst (GMD) in Zeeland houdt sinds 1 januari iedere dag een spreekuur voor men sen met vragen over de Wet op de Arbeidsongeschiktheids verzekering (WAO). Het spreekuur wordt voor lopig alleen maar gehouden in de vestiging in Goes. Door de grote werkdruk als gevolg van de invoering van het nieuwe stelsel van sociale zekerheid op 1 januari ziet de GMD geen mogelijkheden een spreekuur in Terneuzen te houden. Als mensen vragen hebben die te ingewikkeld zijn voor telefo nische beantwoording, kan er een mondeling onderhoud in Zeeuwsch-Vlaanderen plaatsvinden. „We denken dat er mensen zijn die niet begrijpen wat een WAO-er te verwachten heeft van de nieuwe wet", aldus E. Poll, districtsarbeidsdeskun- dige van de GMD in Goes. De GMD verwacht met name vragen over de beoordeling en de herbeoordeling van ar beidsongeschikten volgens de nieuwe wet. Poll verwacht verder vragen over mogelijk heden om weer aan de slag te gaan en over voorzieningen die de GMD te bieden heeft. fraude in de hand werkt. In Axel doen zich volgens chef sociale zaken H. Kleus- kens veel fraudegevallen voor. „Onze sociaal rechercheur heeft daar elke dag werk aan. En dan hebben we het niet over mensen die eens een keer oppassen bij de buren." Toch vermoedt Heuskens dat het percentage fraudeurs lager is dan het landelijke percentage van 10 procent dat wel eens genoemd wordt. „Of het 15 of 25 procent is, dat is niet te beoordelen. Maar gelukkig is het slechts een minderheid", aldus waarne mend chef Welzijnszaken van de Gemeente Sas van Gent, J. Swint. In Sas zijn de laatste jaren enkele 'zware gevallen' aan het licht gekomen. „Daar bij ging het in een enkel geval om zestigduizend gulden. Dat geld is dan weer beschikbaar voor anderen", zegt Swint. In de kleinere gemeenten is de sociale controle het grootst. B. Lauret van de sociale dienst in Hontenisse: „We zijn na tuurlijk geen van allen room ser dan de paus, maar het fraude-percentage zal hier wel meevallen. In een kleine gemeenschap is iets gauw ge noeg bekend. Anders zou er wel vaker iets gebeuren." Volgens gemeentesecretaris C. Geerse van de gemeente Oostburg is het aantal fraude gevallen daar 'zeer gering'. Ook hij is er van overtuigd dat de sociale controle daarbij een belangrijke rol speelt. De chef van de afdeling Welzijnszorg in Hulst, E. de Deckere, vermoedt dat een aantal fraudegevallen niet bo ven water komt. „Je moet daarin voorzichtig zijn, maar ik ben er van overtuigd dat er iets nodig is. Nu gebeurt de controle niet gericht genoeg." Hij denkt dat het aantrekken van een sociaal rechercheur preventief zou kunnen wer ken. Daarin zou hij wel eens ge lijk kunnen hebben. Zowel in Terneuzen als in Sas van Gent zijn gevallen bekend van men sen die hun recht op uitkering lieten vervallen, zo gauw be kend was dat er een sociaal re chercheur aan het werk ging. Uit Axel verhuisden enkelen naar een andere gemeente. (ADVERTENTIE) Niet alleen voor automatisering maar ook voor alle KANTOORMACHINES COMPUTERSYSTEMEN OFFICE SUPPLIES Met duizenden moeten ze er aan. Verwilderde duiven die, zo wil het verhaal, onnoemelijk schadelijk zijn. In de win ter vooral in de steden (de gebouwen gaan er aan, dui- venstront is nauwelijks te verwijderen, doordat het bijna altijd valt op plaatsen waar niemand bij kan), in de lente en de zomer vooral in het veld, waar zaden ten prooi val len aan de hongerige vliegwonders. Deze weken geldt in Zeeland een ophokpllcht. Dat be tekent dat dulvenhouders hun geliefden binnen moeten houden, om te voorkomen dat ze door jagers worden ge dood. Die Jagers zijn vla hun organisatie uitgenodigd om zo veel mogelijk duiven neer te knallen, tot nut van 't al gemeen. Door Piet Oosthoek Jn Limburg zijn ze er al ruzie over aan het maken. De stichting Kritisch Faunabe heer ter plekke is naar de rechter gestapt om gedaan te krijgen dat de massale jacht op de verwilderde duiven stopt. De Koninklijke Neder landse Jagers vereniging is het doelwit van de daden drang van de jurist van dienst van Kritisch Fauna beheer, mr. Matthieu Kerres. Die club zal zich volgende week moeten verweren in het kort geding dat tegen haar is aangespannen. Op de vraag, waarom juist de KNJV is gedaagd, zegt Kerres: „Dat zijn de daders." De uitvoerende macht ge pakt dus, in plaats van de opdrachtgever? Kerres: „Misschien wel, maar de jagersvereniging is juridisch waarschijnlijk het makkelijkst aan te pakken. Bovendien is er, zo ver wij weten, voor Limburg hele maal geen opdracht gegeven, ik zou tenminste niet weten door wie. Dus kun je de op drachtgever ook niet aan pakken." Volgens Kerres ('maar die getallen zijn schattingen van de duivenbonden') moeten in de provincie Limburg zo'n 20.000 verwilderde duiven worden afgeschoten. Getallen voor Zeeland wa ren gisteren niet te krijgen. „Daar waag ik me niet aan," zegt A. Verhage van het Landbouwschap in Zeeland. Hij vindt het wel prettig dat de Zeeuwse gemeenten grif zijn ingegaan op het verzoek van de georganiseerde land bouw om van 3 tot 17 januari een ophokplicht in te stellen. „Het weer hebben we in elk geval mee", constateert hij vergenoegd, doelend op de witte wereld waarin we deze dagen leven. De duiven moeten meer zoeken naar voedsel, dus zijn ze makke lijker te schieten. Kritisch faunabeheerder Kerres zal tegenover de rechter verkondigen, dat de grote schuldige aan de schade aan openbaar ge bouw en veld gezocht moet worden in de duivensport. Volgens hem zijn de verwil derde duiven bijna altijd ex- tamme exemplaren, die een vlucht niet hebben kunnen afmaken (omdat het weer te slecht was, of de weg te lang) of om andere reden geen zin hadden naar het thuishok te vliegen. Kerres wil het woord duivenSPORT niet in de mond nemen, hij spreekt over een soms uit de hand Duivenhouder/jager Tomas Verheijen. gelopen hobby. En het woord duiven- LIEFHEBBER komt in de woordenschat van Kerres ook al niet voor, het zijn en blijven duivenMELKERS, slechts uit op persoonlijk ge win dat behaald kan worden over de rug van de arme duif. Daarmee is hij bij de Chaamse duivenliefhebber/ melker Tomas Verheijen aan het verkeerde adres. Ver heijen, niet alleen duiven- houder maar ook jager, Verwilderde duiven in de binnenstad. meent dat te lange vluchten met het ontstaan van grote 'kladden' verwilderde dui ven nauwelijks van doen hebben. Natuurlijk, zegt hij, gebeurt dat bij zogenaamde rampvluchten duizenden duiven blijven hangen. Maar duivenhouders weten dat veel duiven uiteindelijk toch weer op het hok zullen ko men, al is het soms maanden of zelfs jaren later. Verheijen is dan wel jager, maar aan het uitroeien van de duiven doet hij zelf liever niet mee. Hij begrijpt wel dat het nodig is. „Maar als je zelf hebt ervaren dat een duif na jaren terugkeert op het hok, dan schiet je niet makkelijk een duif neer De duivenhouder/jager weet eigenlijk niet of de dui- venjacht een mooie jacht is, voor de ware jager. „Als je jaagt om echt een mooi schot te plaatsen, is het wel mooi. Een duif in de lucht is klein, snel, dus moeilijk te raken. Als dat lukt, is het een mooi schot. Maar voor de broodja ger is er niks aan. Ik denk dat een duif bij de poelier misschien 1,50 opbrengt, dus daar kun je het nauwe lijks voor doen." Tenzij je, - FOTO'S MARCEL BEKKEN zoals hij even later uitlegt, ontdekt waar een grote 'klad' duiven de voedingsplaats heeft. Dan kan één dubbel schot midden in de 'klad' nog wel eens een duif of tien het nekje kosten. Verheijen wijst er op dat verwilderde duiven juist in de stad, vooral op kerken en torens, veel schade aanrich ten. Uitwerpselen van dui ven tasten bijvoorbeeld zink aan, zodat de waterafvoer van veel gebouwen er al aan heeft moeten geloven. Er zijn al verschillende gemeenten die als ultiem bestrijdings middel zelfs een professio nele duivenvanger in dienst hebben genomen. Toch zijn Verheijen en Kerres het over één ding eens: als je duiven wilt be strijden, is het niet per se no dig om ze meteen af te schie ten. Beiden wijzen er, los van elkaar, op dat al geëxperi menteerd is met het on vruchtbaar maken van ver wilderde duiven, door ze te voeren met een 'medicijn'. „Dat lijkt een goede oplos sing", zegt Verheijen, „beter dan schieten. Want dat helpt tóch niet afdoende, je zult al tijd verwilderde duiven hou den. Kaarting - In de kantine de voetbalvereniging Zaai slag wordt vrijdag 16 janu: door de ontspanningscol® sie van de scheidsrechters eniging Zeeuwsch-Vlaap. ren een kaarting gehouj Men speelt bieden zon roem en jokeren. Voor de i kaarters bestaat gelegen tot sjoelen. De avond om 19.30 uur. Van onze correspondent UnDIJKE - De IJzen- likse ijsclub De Veste krijgt, H honing winter hen niet in if steek laat, dit jaar te maken (et een schitterende ijspiste. lpank zij de medewerking L de gemeente Oostburg L er in het zojuist herstelde ggetje aan het Ravelijn ,ertenkamp) twee losse delen Lgebracht, die zodra de ijs- Tjaliteit goed is, verwijderd nnen worden. Hierdoor jjgen de IJzendijkenaren n juweel van een ijspiste, die ,n(j het hertenkamp loopt. I ijsclub De Veste, die inmid- nuari gaan de superstar?, strijden weer van start. Op avond fungeert de bowlii club Sint-Albert als gasl en worden er in De Vlaa ren drie games gespeeld de deelnemende verenig)® Corn Boys, karabijnclub S van Gent, biljartclub 1 Groene Laken, handbc; schuttersvereniging Sint bastiaan en het organises Sint-Albert. Deze avond gint om 19.30 uur. Ouderdag Schippersintenu - In het kader van de Oud dag 1987 houdt het Inter® voor schippersjeugd 'Konin; Juliana' op 27 februari e feestavond in het Zuidlan theater. Onder het motto 'anders i anders' is het de bedoeling i het een bonte avond won met zang, dans en cabaret." vens vindt er een verloïi plaats. De avond begint 19.00 uur. Voorafgaand aan het f wordt vanaf 16.30 uur 's mi dags een koud buffet gt veerd in de brandweerkat ne. mi i f Van onze correspondent SAS VAN GENT - Guido Maeyer, de door bezuinigir? op het sociaal-cultureel wei gedwongen ontslagen het SKW in Sas van Gent. Maeyer werkte ruim vijlt' kwamen hem dan ook gists avond de hand drukken dens een zeer drukbezod receptie. Onder hen vooral veel mi sen die Guido de Maeyer dens zijn SKW-jaren De recent ontslagen beroe] kracht - sinds kort opniei werkzaam in de sociale sect in het Belgische Gent - sta aan de wieg van diverse clt en nam samen met diva tief voor tal van activiteit en evenementen. Dat liet ffi amp is ve Van een onzer verslaggevers ERNEUZEN - De Zeeuwse opgroepen hebben weinig ogelijkheden om op te tre- en tevens gebrek aan fenruimte. Ook zijn er wei mogelijkheden om licht- geluidsinstallaties te huren het managment klopt in >el gevallen ook niet Zo zijn geen boekingsbureau's zo- it de bands zelf alles moeten gelen. De provincie telt. ongeveer groepen, de meeste bestaan >g niet zo lang. Daar staat roepskracht, heeft gisteravu hter tegenover dat de meeste in De Roselaer op gepas tndleden reeds tussen de vijf wijze afscheid genomen i ide tien jaar actief zijn. Zeeland telt ongeveer 30 aatsen waar bands kunnen jaar voor het SKW. Veil itreden. Plaatsen waar rede- ke voorzieningen zijn, zijn veel minder. Zo'n tien tot ftien, terwijl zelfs daar de hte goede voorzieningen itbreken. De bezuinigingen e de sociaal-culturele sector effen zullen er hoogst waar dichtbij hebben meegemaï! hijnlijk voor zorgen dat het »rzieningenpeil nog verder neemt. In opdracht van de Zeeuwse ulturele Raad hebben enkele ïstanties bekeken wat er te SKW -vrij willigers het ink °*n is aan die'rampzalige'si- t latie. Ze komen tot de con- lusie dat er een provinciaal hem gisteravond overduii "Pbcleid moet komen en dat lijk weten. Guido moest vt E eld moet er VOOT zorgen dat de gelegenheid 'in de hoofdi r Kwaliteitsverbetering komt, en zag markante gezichteni zijn SKW-verleden de rev 'nciale bands om op te treden passeren. Daaronder vet genwoordigers van roe ruchte clubs als Poly Pam toendertijd zo succes?: drukbezochte kinderdisco Westdorpe - pottenbakki en handwerkclub, de Alp« stube en tienersoos. De Maeyer mocht bij 2 j£vincies er wel een popbe- i i 'IQ IS PD 1 n treinl rQom'c toitc afscheid natuurlijk ook presentjes ontvangen. Lucr van Waes, voorzitter van SKW-bestuur, memorecf^ ook in Zeeland gebeu- De Zeeuwse Culturele Raad al ook de popgroepen zelf ho ar hoe ze over de moeilijkhe- en denken en welke oplossin- en hen voor oog staat. Maan- ag 12 januari in 't Beest te 'Oes (20.00 uur), woensdag 14 vijftien jaar Guido de Mae! en noemde hem onder meer grote stimulerende ktf achter de open huisfunctie SKW'. Namens het bestuur de vrijwillige leiding van SKW ontving de scheid® De Maeyer een geldbede verpakt in een flinke ijsklof ontspannen voortgezet een gezellig samenzijn. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - De be volking in West-Brabant lijdt ernstig van de stank uit het haven- en industriegebied van Antwerpen. De hinder in on der meer Putte, Ossendrecht en Hoogerheide is zeker niet minder dan in het Rijnmond gebied en is het afgelopen jaar toegenomen. Dit blijkt uit een onderzoek van de Nederlands-Belgische milieuvereniging Benegora. Deze instantie maakt de pro vincie Noord-Brabant ern stige verwijten, dat zij on danks goede voornemens de stankoverlast vanuit België nog steeds niet daadwerkelijk heeft aangepakt. Een interprovinciale werk groep adviseerde acht jaar ge leden al tot maatregelen tegen de stank in de Zuidwesthoek. Er kwam een milieuklachten- dienst van de grond, waarmee, stelt Benegora, de verontreini ging op zich niet wordt opge lost. Het meetstation Putte voldoet volgens de instantie evenmin, omdat het apparaat een groot deel van de veront reinigende stoffen niet kan identificeren. Overigens trok ook TNO na een jaar proef draaien met het station de conclusie dat de stankoverlast in de Zuidwesthoek vergelijk baar is met die in het Rijn mondgebied. Het onderzoek van Bene gora werd uitgevoerd met de medewerking van het Psycho logisch Laboratorium van de Rijksuniversiteit van Utrecht, dat is gespecialiseerd op het gebied van stankhinderregi- stratie. Meer dan honderd vrijwilligers registreerden een jaar lang twee maal per dag eventuele stank in het gebied ten noorden van Antwerpen en in West-Brabant. In het zogenaamde Buxus- rapport, dat vandaag wordt overhandigd aan gedepu teerde Harry van Lieshout, wordt melding gemaakt van 8000 waarnemingen in Sta broek, Putte, Ossendrecht en Hoogerheide, waarbij 1020 keer stankhinder werd geregi streerd. De meeste keren werd duidelijk benzine, olie of pe troleum geroken. Op de tweede plaats volgde een 'aan gebrande aardappelen-lucht'. De stank van riool, rotte eie ren en rotte kool komt ook vrij veel voor. De vrijwilligers snoven eveneens duidelijk verbrand rubber en plastic, gas, chemische en zwavelige luchtjes, verf, chloor en 'katte- pis'. De zwavel, rotte eieren, kool en verbrande rubber worden als het hinderlijkst er- Volgens het onderzoek is 90% van de stankwaarnemin gen in Stabroek toe te schrij ven aan de bedrijvigheid van de Noord-Antwerpse industrie en wat zich daaromheen af speelt. Volgens een berekening gaat dat ook op voor Putte. Voor Ossendrecht geldt, dat 80% van de stank afkomstig is van de Noord-Antwerpse in- len verplichten periodiek formatie te verstrekken genomen en voorgenome1) lieubeschermende maat" len. leer mogelijkheden voor pro- even. De onderzoekers wijzen er erder op dat in veel andere :id is en in veel regio's zelfs llerlei subsidie-mogelijkhe- en zijn. Volgens hen moet Het afscheid werd gisteravu 'nua« Jfmasj te Terneuzen uur), dinsdag 20 januari lam 31 te Middelburg (20.00 Ur), woensdag 21 januari 'tegum ur). te Zierikzee (20.00 dustrie. In Hoogerheide i dat de helft zijn. In het Buxus-rapport c cludeert Benegora, dat overheid bij ernstige golven in staat moet zijn' nauwkeurig beeld van de b' Q te verkrijgen en dat de aan' *11[0ïïl UTtf^Tl velingen van de interpre* ciale werkgroep in vlo» v tempo moeten worden ger® seerd. In dat verband zou de Belgische en de NS landse overheid beter ntrt gaan samenwerken. De^STEREN - Twee postze- menwerking moet zich "automaten met inhoud in gens Benegora niet bepe' ««teren ziin de afeelnnen tot de klachtenafhandig *k ten proo, gevallen aan maar dient zich ook te ricytualen. op welzijn van bevolkinS milieu. Bedrijven, vooral van een onzer verslaggevers Het gaat om de automaten zij met milieugevaarlijke s^de rpsstraat en aan de ten werken, zou Benegory jode Schouw. De waarde van lt ®n Postzegels die in de teaten zaten, bedraagt Sulden. Hoeveel de 'post in reserv°irs' zelf waard Was de woordvoerder van Politie niet bekend. man. later 1 hoger aanget heeft i heb nu op reel lang v kers", De V cuses eerste voor kennis tweede gaan", betrok Merkv schuld dere heeft 1 Offii Berser den da „Je m( fouten

de Stem | 1987 | | pagina 20