den MET 1.117.000 BEZOEKERS BEHOORT ÜNÜ TOCH 00K TOT DE N1EÜWE BÜREN VAN DE FAMILIE??!! I )e^e|yd blijft nnen 'Geen aparte verzekering sportblessures' Voor(ijs)pret „Ik heb een slang aan mijn borst gekoesterd Inkomsten RK Kerk lopen terug Ontslag lt- generaal G. Berkhof S |0e opsporing saneren ,EEN KNALLER" RAAD VOLKSGEZONDHEID BENADRUKT GEVAAR VAN LAGE SALARISSEN Meer rechten soldaten met vaste partner Geen overleg Heineken en vakbonden over CAO T5 PAGIM VRIJDAG 9 JANUAR11987 T28 PAGINA 3 ■BINNENLAND Commissie Albeda: 20 min meer voor toeslagen politie E STEM COMMENTA AR EX-HOOFDDIRECTEUR ABP OVER MASSON: een Familie film van Dick maas DEN HAAG (ANP) - Voorzitter J. Hendriks van de Nationale Raad voor de Volksgezond heid vreest dat de tekorten aan hoog gekwali ficeerde beroepsbeoefenaren in de gezond heidszorg steeds groter zullen worden. DEELNAME KERKBALANS BISDOMMEN ROERMOND EN DEN BOSCH ZAKT weer werk kryj -ent is van h," 'n 1985 hulp heijj gd. Dan kan en dat er in 19] cn winst gebod ecies vier procenj r wellicht goed i k te vermelden 1 'e na een half op het matje het algemeen op herstel héb e mensen die zjj leden pas na ~n gemeld, ent hij zich 1 rijk. fers kun je ail9 Wellicht bewijz "fers dat de invo het nieuwe stel; iale zekerheid g betekent. De eiiJ GMD tonen in ela dat een vroegtijdj aan mensen dj| aken van de zielj "hts een zeer ge betering betekent! is de goede weg in| aar die is dan we unistische spion] in 1986 zowel actie p het 'traditionele "litieke terrein ebied van weten] onomie en moderne ie. De BKA schrijl gedetailleerde in- aan hun bazen ir lijn, Warschau over hoogwaardige 'e en produktiepre e landen van het in staat hebben ge economische capa- vergroten en hi tiepositie te ver! A ostduitse geheimt spannen zich voor; 1 mogelijk West- kenmensen te ronJ der meer om wes- hnologie naar dl smokkelen. Westduitsers die di het oog heeft, zijl vig aan chantage, bijvoorbeeld voor dl steld te werken vi rlijn of anders zullei familie in de DDI ~r mogen bezoeken. stelt over het vast dat de geheimf van het Oostblol erfijndere methodet n om het westers! op de uitvoer var ardige technologi! Oostbloklanden Zo weten Oost- irij ven met vesti-| 'n het Westen aan dt n technologie te ko- a Derde-Wereldlan- oor een valse bestem- te geven. De BKA| angs op het spoor komen van enkele| er uitgebreide" net- van illegale techno-l porten naar het k en daarbij ver- e arrestaties te heb-| richt. iTRECHT (ANP) - De minis- -ers van Binnenlandse Zaken L Justitie moeten 20 miljoen Llden meer uittrekken voor L inconveniëntenregeling (0or onregelmatig en onaan- Lnaam werk bij gemeente- en rijkspolitie. Politie-ambte- yren die geen onregelmatig j,j onaangenaam werk ver richten, moeten voortaan bui- Li de inconveniëntenregeling vallen. Dit advies heeft de commis- L-e-Albeda uitgebracht in het ;oriflict tussen de politiemi nisters en -bonden over het budget voor de inconveniën- Lregeling. Ministers en bonden ver schillen van mening over het bedrag dat jaarlijks voor deze regeling beschikbaar moet njn: de ministers willen uit gaan van de 250 miljoen gul den die bij de totstandkoming van de in 1985 ingevoerde re geling is afgesproken, terwijl je bonden uitgaan van de 300 miljoen gulden die de regeling daadwerkelijk heeft gekost. Omdat overleg over het jbudget geen uitkomst meer bood, hebben de politiebonden (ACP. NPB, ANPV en VHPA) de commissie-Albeda in okto ber 1986 om arbitrage ge vraagd. De advies- en arbitra gecommissie, die bemiddelt in geschillen tussen overheid en overheidspersoneel, is tot een [soort - overigens niet bindend -compromis gekomen. Bij de kostenraming van de huidige regeling is een rekenfout ge maakt van ongeveer 20 mil joen gulden. De commissie nndt het onjuist deze fout op de politie-ambtenaren af te wentelen en stelt daarom voor, het bedrag bij het 'budgettaire kader' van 250 miljoen gulden te voegen. Daar staat tegenover dat de commissie adviseert om het vaste deel van de toelage niet meer te betalen aan politie ambtenaren die geen onregel matig of onaangenaam werk I verrichten. Voorzitter G. Koffeman van Algemeen Christelijke Po- llitiebond zei dat het advies de commissie-Albeda I aanzienlijk tegemoet komt laan zijn kritiek op de politie- ministers. DEN HAAG (ANP) - Luite nant-generaal G.C. Berkhof (53) krijgt geen andere baan in de krijgsmacht nadat hij in oktober vorig jaar werd ont heven van zijn functie als chef-staf van Allied Forces Central Europe (Afcent) in Brunssum. Aan hem is eervol ontslag I verleend. Berkhof was sinds 6 januari vorig jaar bij Afcent geplaatst en werd per 1 februari tot chef-staf benoemd. Op 28 ok tober echter werd hij van zijn functie ontheven. Door zijn ""-j ze van functioneren was er niet langer sprake van de [noodzakelijke goede werkre- e tussen hem en de com- jnandant van het Afcent- hoofdkwartier, generaal Cha- 'upa.Ook leidde zijn optreden volgens het ministerie tot spanningen binnen de staf van Afcent. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Er moet geen aparte verzekering komen tegen sportblessures. De Na tionale Raad voor de Volks gezondheid heeft een voor stel van het ministerie van WVC dat dat beoogd giste ren unaniem verworpen. Staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) wil een dergelijke aparte verzeke ring verplicht stellen voor mensen die meedoen aan in cidentele sportbijeenkom- sten als marathons, triath- lons en de Elfstedentocht. Deze mensen zijn volgens Dees vaker ongetraind en lopen daardoor een grote ri sico op blessures. De gezond heidszorg besteed jaarlijks 140 miljoen aan sportbles sures, terwijl het arbeids verzuim nog eens ƒ255 mil joen kost. Dees wil dat de verzekering wordt verre kend met het deelnemers- geld. Gisteren bleek tijdens de vergadering van de Natio nale Raad dat niemand het idee van Dees ziet zitten. Namens de artsenorganisa tie KNMG, zei dr. Daniëls dat de overheid sportbeoefe ning altijd heeft voorgesteld als een gezonde bezigheid. Door nu een aparte verzeke ring te eisen, werpt diezelfde overheid drempels op bij de deelneming. Een ander bezwaar van de artsen is dat niet precies is aan te geven in hoeverre een blessure het gevolg is van deelneming aan een sport manifestatie. De verzekeraars bleken gisteren evenmin iets te zien in Dees' voorstel. Volgens R. Scheerens van de particu liere maatschappijen 'leven mensen op verschillende manieren gevaarlijk'. Dat is volgens hem geen reden om ook aparte verzekeringen te eisen. Een commissie uit de Na tionale Raad was op voor hand ook tot de conclusie ge komen dat een aparte verze kering niet wenselijk is. De vergadering van gisteren werd interessant, omdat het dagelijks bestuur van de Nationale Raad zich tegen het commissiestandpunt keerde. Voor de leden van de raad bleek dat van geen in vloed op hun eigen stand punten. AMSTERDAM (ANP) - Hei neken hoeft de Industriebond FNV, Industrie- en Voedings bond CNV, de Unie BLHP en de Dienstenbond FNV niet te betrekken bij het overleg voor een nieuwe arbeidsovereen komst voor het hoger perso neel van de bierbrouwerij. De president van de recht bank in Amsterdam mr. B. Asscher heeft dat gisteren be paald in het kort geding dat de vier bonden tegen de brouwe rij hadden aangespannen. De bonden hebben volgens Asscher geen belang bij de toekenning van hun eis bij het overleg te worden betrokken. Aangezien Heineken over ge noemde CAO al een volledige wilsovereenstemming heeft bereikt met de Vereniging voor Middelbaar en Hoger Personeel (VMHP). id-Tirol met de Ito' te provincies Bozen znte. Tirol'. Veel artikelen] krant verschijnen oo* 'National Zeitung', W| iuitse dagblad waar d iOed naar de HitlerM» druipt. Voor 'Der Tiro- iestaat de leiding van die de dialoog n^; gaande wil houden, aders'. Het eigenlijk rit van de bom van Me' was dan ook niet A#' ti, maar de gemat ;el van de SVP. Het ge* heeft tot doel de SVP aliseren. t is moeilijk vast te stel' oeveel aanhang de eX' sten in de bevolk™ en. Waarschijnlijk is® e ouderen groter dan ugd. Veel jongeren, hoe' Duitstalig, voelen zw1 Italiaans. Niet verwo"' ik gezien de langdurig uiting bij Italië. op basis daarvan mi Ie bom van Merano latere stuiptrekki» net Tirools verzet is,z" wel eens lelijk kunne" ssen. WIE DOEN in Nederland allemaal aan opsporing? Lang niet meer enkel en alleen gemeente- en rijkspolitie. Intussen is een in drukwekkende lijst samen te stellen van diensten en functionaris sen die allemaal tot de opsporingsambtenarij te rekenen zijn. Een S'eep daaruit: sociale recherche, douane, marechaussee, be- ®|fspolitie, winkeldetectives, verkeersinspectie, boswachterij, dierenbescherming, fiscale opsporingsdienst, parkeerwachters, Particuliere beveiligingsbureaus. Maar toch is dit leger niet voldoende om de kleine en de grote criminaliteit op te sporen en terug te dringen. Integendeel: de cri minaliteit neemt alleen maar toe en is op geen enkel moment door het opsporingsapparaat bij te benen. De burger ervaart aan den lijve wat daar het gevolg van is. De Prioriteiten die de politie voortdurend moet stellen, gaan uiteraard !ei koste van de aandacht voor de 'kleinere zaken'. Daardoor •orden bijvoorbeeld de meeste kleinere diefstallen en vernielin gen bij de politie alleen nog maar geregistreerd; de gedupeerde tioeft niet te rekenen op enig onderzoek. Belangrijker zaken gaan "ou eenmaal voor, al is een overhoop gehaalde huiskamer of een PPêngebroken auto voor de betrokkene zelf nog zo belangrijk. De poiitie zit daar zelf ook mee. De nieuwjaarstoespraken van Jwse commissarissen van politie getuigen daar deze week van. Redeloos plaatsen zij de toenemende criminaliteit en de daar door tóch al sterk verminderde dienstverlening aan de burgerij, «genover het kabinetsbesluit om de sterkte van de politie met ■"ee procent te verminderen. Het wordt op die manier dus alleen maar érger, vrezen zij, dweilen met de kraan open. n De commissaris van politie in Enschede gaf er nog een extra •firnensie aan door te wijzen op de toename van allerlei opspo- 'igsdiensten buiten de politie om. Allemaal verschralingen en Rollingen van de politietaak, volgens hem. t Hecies daar ligt naar onze mening het begin van een oplos- Sn9 De hele waslijst van opsporingsorganisaties overziende, kan []oeilijk worden geconcludeerd dat het allemaal even duidelijk en «Porzichtig is. In de praktijk is het ook niet altijd even efficient; er "wdt in de wereld van de opsporingsdiensten regelmatig stevig ;an9s elkaar heen gewerkt. Dat moet eenvoudiger kunnen. De «arwinkel aan diensten en organisaties die allemaal met opspo- ?9 te maken hebben, is toe aan een echte sanering. Daardoor °et ook weer een helder beeld ontstaan over de feitelijke poli- 'e'aak en weten zowel de burger als de crimineel eindelijk waar «aan toe zijn. Als het winterweer nog een paar dagen aanhoudt, is het zover. Verlangend naar een rondje schaatsen, test deze jongen de plaatselijke vijver. Maar meer dan een flinterdvnnne laag ijs is er in Nederland nog niet te vinden. - F0T0 ANP Van onze verslaggevers MAASTRICHT - „Ik heb nog nooit zoveel argeloosheid in een zo groot man bij elkaar gezien." Een hard oordeel van fraude-officier mr. H. Laumen over de voormalige hoofddirecteur van het ABP, dr. J. van der Dussen uit Sint-Geertruid. 11 Jan Willem van der Dussen (56) verscheen gisteren als ge tuige van Masson. Maar vooral mr. Laumen had een paar akelige vragen voor hem in petto. Eerst prees hij de geachte getuige echter. Hij noemde hem een zeer intelli gent man, gepromoveerd, brede algemene ontwikkeling en met een perfect taalge bruik. Meteen daarna kwam Lau men tot zijn vernietigend oor deel. Laumen citeerde een ver zuchting van Van der Dussen tegen een rijksrechercheur. Aan het eind van een verhoor liet hij zich over Masson ont vallen: „Ik heb drie jaar lang een slang aan mijn borst ge koesterd." „Herinnert u zich die uit spraak?" wilde Laumen we ten. Ja, bekende Van der Dus sen. Maar hij weigerde er ver der op in te gaan. „Er is een verschil tussen wat je in een ontspannen sfeer opmerkt, en hier in de rechtszaal, onder ede. Het gaat hier om feiten, niet om meningen." Laumen viel toen fel uit. „U moet de moed hebben om wat u zei, hier te herhalen, en met feiten te staven." Dat ging Massons verdedi ger mr. A. Pfeil allemaal te ver. „We zijn hier niet bezig aan een volksgericht" riep hij. „Het is de officier kennelijk alleen te doen om grote kop pen in de kranten te krijgen." Op de negentiende proces dag gisteren kwam opnieuw de belangrijke vraag ter spra ke: wist Masson toen hij het Rotterdamse kantoorgebouw Weena kocht voor 55 miljoen, dat enkele uren eerder de oor spronkelijke eigenaar, Philips Pensioenfonds, er maar 49,5 voor gekregen had? Mr. R. Groenink (37), een van de directeuren-generaal van de AMRO, hield vol dat hij Masson meegedeeld heeft wat Philips kreeg. Masson zegt dat dit niet zo is. Tegen Van der Dussen zou Masson gezegd hebben dat het hem niets kon schelen wat 'een ander' aan het Weena ver diende, omdat de prijs van 55 miljoen nog zo gek niet was. Op de vraag van officier Lau men of de voormalige hoofddi recteur zich dit herinnerde, zei deze: inderdaad. Weena werd op één dag drie keer verkocht. Er gingen lang durige, soms merkwaardige onderhandelingen aan vooraf. Dat moest wel opvallen. Ir. J. van Zon zou zijn zakenvriend Masson daarom gewaar schuwd hebben. De kennis van Van Zon die dit gehoord heeft, komt vandaag als getuige voor de rechtbank. De gezondheidszorg is ar beidsintensief en het over grote deel van de kosten be staat dan ook uit personeels kosten. Die zijn in de jaren '60 en '70 sterk gestegen door steeds verdergaande profes sionalisering en specialisatie en zwaardere opleidingen, on der meer in de verpleging. De kwaliteit van de zorg is in die zelfde periode enorm verbe terd, aldus Hendriks. De be zuinigingen van de afgelopen jaren zijn volgens hem voor een niet onaanzienlijk deel ten koste gegaan van de beroeps beoefenaren en via hen ook ten koste van de kwaliteit van de zorg voor de patiënt. In dit verband herinnerde Hendriks eraan, dat de raad vorige maand in een advies heeft gepleit voor extra geld om het tekort aan radiothera peutisch laboranten op te hef fen. Hij wees erop wat een pa tiënt met kanker moet door maken die weet dat dit proces voortwoekert, maar die te ho ren krijgt dat hij weken op be straling moet wachten, omdat er onvoldoende hulpverleners zijn om die behandeling uit te voeren. Hendriks stelde dat de over heid er bij het vaststellen van het gezondheidszorgbeleid voor de komende jaren van doordrongen moet zijn dat elke bezuiniging in de gezond heidszorg het gevaar in zich bergt ten koste te gaan van de kwaliteit van de zorg voor de patiënt. (ADVERTENTIE, PR0DUKTIE Laürens Geels en Dick Maas CQNCOPDE FILM CP Algemeen Dagblad Van een onzer verslaggevers UTRECHT - Zowel het aantal betalen- den als de feitelijke inkomsten van de katholieke kerk in Nederland lopen de laatste jaren relatief hard terug. Dit in tegenstelling tot de protestantse kerken, waar de inkomsten ondanks een gestaag dalend ledenaantal jaarlijks nog steeds stijgen. In de bisdommen Den Bosch en Roer mond is de gezinsdeelname aan de jaar lijkse parochiebij drage opvallend ge daald. In Den Bosch verminderde het aantal gezinnen van 50% in 1983 via 49% in 1984 tot 46% in 1985. Voor het bisdom Roermond bedragen deze cijfers achter eenvolgens 50%, 47%, 45%; voor het bis dom Breda 58%, 55% en 56%, dus weer een opgaande lijn. Behalve voor Groningen geldt voor de overige bisdommen stabili teit of toename van het aantal deelne mende gezinnen. De cijfers en ontwikkelingen werden gisteren in Utrecht bekend gemaakt door de Interkerkelijke Commissie Geldwerving bij gelegenheid van de start van 'Kerkbalans 87', de actie waar bij de zeven grootste kerkgenootschap pen nu al weer voor de vijftiende keer samen hun kerkbijdrage-campagne or ganiseren. De meest recente katholieke cijfers zijn de feitelijke resultaten van het boekjaar 1985. De hervormde kerk boek te, op basis van toezeggingen die blijkens de ervaring zeer solide zijn, over 1986 een inkomstenstijging van 1,51% en de gere formeerde kerken van 0,73%. In Noord- Brabant en Limburg bedroeg de her vormde toename zelfs 2,58% ten opzichte van 1985. Tekort medisch personeel Hij zei gisteren in zijn nieuwjaarsrede dat de ge zondheidszorg een toekomstige concurrentieslag op de arbeidsmarkt om de jonge schoolverlaters zeker zal verliezen. De salarissen in deze sector blijven name lijk steeds verder achter bij die van werknemers in het bedrijfsleven. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Soldaten die niet getrouwd zijn maar sa menwonen met een vaste partner krijgen met terugwer kende kracht tot 10 december 1986 dezelfde rechten als hun gehuwde coUega's. Dat levert hen een aantal belangrijke voordelen op. Defensie wil dus relatievor men buiten het huwelijk er kennen. Het ministerie deelt dit mee in een nota aan de mi litaire belangenverenigingen. Daaraan vooraf gingen aan bevelingen van de Werkgroep Ambtelijk Beraad Alterna tieve Samenlevingsvormen (WABAS). De soldaten die met een vaste partner samenwonen krijgen ook buitengewoon verlof in verband met per soonlijke of familie-omstan digheden, de uitkering bij overlijden, de vergoeding van reiskosten voor dienstreizen, de vergoeding voor verhuis kosten en de tegemoetkoming in de kosten van woon-werk- verkeer. Ook de Inhouding Huisvesting kan worden te ruggevraagd. Om van de nieuwe regeling te kunnen profiteren moet op een formulier ook de vaste partner zijn of haar handteke ning zetten. Op 1 maart van dit jaar wordt ook een nieuwe regeling voor de vergoeding voor 'extra beslaglegging' van kracht, waarmee de vergoedingen voor de militaire ambtenaar worden gelijkgetrokken met die voor de de burgerambte naar op Defensie. Onder 'extra beslaglegging' valt overwerk, onregelmatige dienst en nood zakelijke bereikbaarheid en beschikbaarheid. De kerkbijdragen in de R.K.Kerk be droegen in 1983 ƒ108.207.000, in 1984 107.972.000 en in 1985 106.672.000. De cijfers voor het bisdom Den Bosch zijn achtereenvolgens 25.618.000, 25.514.000 en ƒ24.453.000; voor het bisdom Roer mond 18.437.000, 18.612.000 en 17.704.000; voor het bisdom Breda ƒ9.725.000, ƒ9.660.000 en ƒ9.600.000. De daling in 1985 ten opzichte van 1985 was ƒ0,20 per katholiek. De opbrengst van collecten, plaatsengeld en giften liep in de R.K.Kerk ook een half procent terug. De leden van de drie grootste kerkge nootschappen brengen jaarlijks voor hun kerken nog een bedrag van ƒ620 miljoen op, de giften voor missie, zen ding en werelddiaconaat niet meegere kend. V «7 V5 Nederland is een landje gewor den van fraudezaken, stin kende affaires, autokrakers, Wedden-dat, Ma Flodder met sigaar, vibrators en dat alles bedekt met een dikke laag sneeuw. Ik kan me goed voorstellen dat een man als Van Agt, die toch tot de groten der aarde be hoort, maar al te graag zijn gespierde kuierlatten neemt. Strooizout en fietsreflectoren zijn uitverkocht, zeebra's zijn onzichtbaar, de opritten spie- gelblad. Hoe kun je in zo'n land een mooie, snelle carrière maken? Nog iets. Hebben we recht op een mooi feestje, omdat Ju liana en Bernhard vijftig jaar getrouwd zijn, zeggen ze dat we pas op 30 april mogen zak- lopen en koekhappen. Het hele feest bestaat nu uit het volgende: we mogen een stem peltje halen in een rijdend postkantoor voor paleis Soest- dijk. Stempelen? Ja, dat deden we ook toen de twee in 1937 trouwden. Denk maar niet dat de ko ninklijke hoogheid de rij wachtenden voorziet van die heerlijke, dampende kerst- chocolademelk. Moeten wij nog steeds geloven in die goede Synth? Nou, ik doe het niet. Het chemiebedrijf Diosynth is een vuilspuiter en heel Oss is de kloss. Ik begrijp Van Agt heel goed. Hij verlaat dit kikkerland en laat zich in Japan elke ochtend in zo'n overvolle trein persen. Over een paar jaar wordt hij de opvolger van Hirohito. MERIJN HET waterwingebied het En gelse Werk in Zwolle wordt acuut bedreigd door een een ernstige vervuiling van het grondwater door industrie-af val. Dit water bevat o.a. een teveel aan het kankerverwek kende benzeen. Universiteiten DE CENTRALES van over heidspersoneel en minister Deetman (Onderwijs) hebben een akkoord bereikt over het sociaal beleidsplan voor per soneelsleden van universitei ten en academische ziekenhui zen die door de jongste bezui nigingen in het wetenschappe lijk onderwijs overtollig wor den. Volgens het plan krijgen mensen vanaf 50 jaar een wachtgeldgarantie tot zij met pensioen gaan. Ontruiming DE ONTRUIMING van het gekraakte kantorencomplex boven winkelcentrum De Ma- rienburg in Nijmegen is zeker tien dagen uitgesteld. De Ma- riënburcht, zoals de krakers het complex noemen, wordt in elk geval niet volgende week ontruimd. Dat heeft een woordvoerder van de ge meente Nijmegen donderdag avond bekendgemaakt. US Lines ZESTIG van de 125 perso neelsleden van de Rotter damse vestiging van United States Lines, de in financiële moeilijkheden verkerende Amerikaanse rederij, hebben elders al een nieuwe baan ge vonden. Voor het personeel is vorige maand collectief ont slag aangevraagd, maar daar over is nog geen beslissing ge nomen. Makro HET Nederlandse SHV-con- cern onderzoekt mogelijkhe den om supermarkten te vesti gen in het Verre Oosten. On der meer in Taiwan wordt on derzoek gedaan. Volgens de autoriteiten daar is de keus al gemaakt, maar een SHV-zegs- man in Utrecht spreekt dat te gen. SHV heeft ongeveer vijf tig zelfbedieningsgroothan dels in een groot aantal landen onder de namen Makro, Rei- chelt en Karry en Paiol. De groepsomzet bedroeg in 1985 ruim 13 miljard. EG-subsidie DE EUROPESE Commissie heeft ruim tien miljoen gulden beschikbaar gesteld voor 16 visserij- en landbouwprojec ten in Nederland. Voor de aanpassing van de bloemen en fruitveilingen in Breda, Bleiswijk, Utrecht en Baren- drecht is 2,2 miljoen gulden beschikbaar. Er is verder een bijdrage van 1,9 miljoen gul den voor de bouw van instal laties voor visverwerking in ondermeer Yerseke en een in de bouw van een schoningsbe- drijf voor zaaizaden in onder meer Middelburg.

de Stem | 1987 | | pagina 3