GMD bluft over de hulpverlening Kernmacht Israël veel groter dan werd aangenomen Zuid-Tirol dreigt nieuwe terreurhaard te worden even..L UITBLAZEN West-Duitsland blijft luilekkerland voor DDR-spionnen Engelse keuken Ontslag lt> generaal G. Berkhof De opsporing sa VRIJDAG 9 JANUAR11987 ACHTERGROND EXPERTS ACHTEN ONTHULLINGEN VANUNU GELOOFWAARDIG VRIJDAG 9 JANUAR11987 Commissie Albeda: 20 min meer voor toeslagen politie PESTEMCOMM1 I WIMKOCK en Pan- y' GOÉD eten in Lon den is niet echt een kunst. Vrijwel elke keuken van enige beteke nis op de wereld is er ver- tegenWoord; al heb ik er nog -nooit een vertegen woordiging' gevonden van de Nederlandse keuken van snert, boerenkool peeënstamp. Een Dutch cake House echter wél. De oosterse kookkunst is misschien zelfs nergens in Europa zo rijk en in zo grote verscheidenheid vertegenwoor digd als juist in Londen. Je gaat er niet simpel naar 'de Chi nees', maar je kiest er uit de re gionale keukens van Peking of Kanton, Hoenan of zelfs Szetsj- wan. Indische restaurants vind je in Londen, bij wijze van spre ken, op iedere straathoek. De Indonesische keuken is er ook stevig in opmars. Verder zijn er Thaise, Maleisische en Vietna mese restaurants. Een culinaire rijkdom, een wereldstad waar dig dus, maar - waarschuwt de gids Nightlife in London van de BTA, de Britse VW - 'er wordt nog altijd in veel Lon- dense restaurants voedsel van middelmatige kwaliteit geser veerd tegen gepeperde prijzen." Een goede eetgids is dus zaak. Wij besluiten ons te houden aan de al genoemde gids van de BTA zelf. Een nieuwe categorie Indi sche restaurants, zo lees ik, vor men de zogenaamde new wave restaurants, zich richtend op de welvarende, ontwikkelde tweede generatie-Indiërs die de authentieke keuken van hun thuislanden willen genieten in een aangename entourage. Een van de beste new wave Indische restaurants is volgens de BTA- gids Last Days of the Raj aan Drury Lane, vooral goed in Bengaalse specialiteiten. Het is goed dat we een tafel geboekt hebben want het is er bomvol, als we er (al om acht uur) binnenkomen. Het voorge recht is een garnalencocktail, zo dipsaus-achtig van smaak als hij ook kan zijn in een op busgezelschappen ingesteld Ne derlands wegrestaurant. Maar wat dan volgt aan vlees-, groen te- en rijstschotels is zo onbe schrijflijk lekker dat ik er maar één woord voor weet: bedwel mend. Het verklaart de zondag- avonddrukte, al vóór de pieku ren. En het feit dat de meerder heid van de gasten uit Indiërs bestaat. Mijn reisgenoten eten voor het eerst Indisch ('India's' dus) maar, weet ik zeker, niet voor het laatst. „Je moet ook een keer echt Engels eten", houd ik aan. „Als we aan het goede adres zijn zul je zien dat de Engelse keuken er ook mag zijn." Na die aan drang móet ik wel zorgvuldig kiezen. Ik sla er voor alle zeker heid de BTA-gids maar weer op na en stuit op de klinkende naam Fortnum and Mason. Ik herinner me een afternoon tea daar, lang geleden; bedien den in süpjassen. Fortnum and Mason blijken ook een restau rant te hebben in hun be- roemde bedrijfspand op Picca dilly. Het heet The Fountain en lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllli volgens de gids munt het uit in 'voortreffelijke en redelijk ge prijsde, traditonele Engelse ge rechten in een sfeer van pluche maar zonder dat benauwde.' Het boeken van een tafel is overbodig geweest, merken we als we de 'sfeer van pluche' bin nentreden. Er zitten niet veel hongerigen op het grijze plu che. Het ziet er ook niet be paald gezellig uit. Meer het be tere soort cafetaria. Er is zelfs een counter waaraan je kunt zit ten. Op tafel ligt een linnen ta fellaken met Wedgwood-servies erop. Dat belooft weer even wat tot ik de papieren servetjes zie. De bediening is niet on vriendelijk, maar onprofessio neel en slordig. Erger is dat dit - onprofessioneel en slordig - ook van de chef moet worden gezegd. De kaart is inderdaad 'tra ditioneel Engels'. Forlnum's Hi- Lo voert de üjst van gegril leerde vleesgerechten aan. Hi- Lo? Zo'n gilletje, past dat bij de zwartgejaste deftigheid van Mister Fortnum? Het had een waarschuwing moeten zijn. Mr. Mason's GriU lijkt wat mager met slechts een eitje, bacon, een worstje, tomaat en champig nons. Mr. Fortnum's Grillhoe wel ook niet de royaalst samen gestelde mixed grill van het Verenigd Koninkrijk, ziet er wat vullender uit: lamskotelet, biefstukje, plak gerookte ham, champignons en tomaat. Enfin: er zullen twee 'grills' van Mr. Fortnum komen en twee fillet steaks met 'Franse boontjes' en salade. Na de werkelijk smakelijke soep - Fortnum Mason's Fa mous Lobster Bisque - kijken we uit naar de Engelse hoofd schotel en daar komt hij: de steak is aan twee zijden ver brand, aan één kant zit er een millimeters dikke, zwarte korst op die zich er nog moeilijk laat afsnijden ook. De gerookte ham in Mr. Fortnum's eigen grill is bruin in plaats van roze. De lamskoteletten hebben zwarte randen, de 'Franse boontjes' zijn taai en de salade is droog van het lange wachten. Ik noem nu maar wat op, voor de vuist weg. De prijzen zijn in derdaad redelijk. Dat wel. We hadden dat voedsel na tuurlijk terug moeten sturen, maar dat deden we niet. In plaats daarvan kregen we de slappe lach van de zelfverzon- nen grappen over de heer Fort num en de heer Mason, 's-we- relds beroemdste hofleveran ciers, 181 Piccadilly, Wl, Lon den. De serveerster begreep te recht niet wat er te lachen viel. En zo werd het toch nog een gedenkwaardig maal. Jammer alleen dat mijn poging, de En gelse keuken tegenover scepti sche landgenoten recht te doen, weer eens was mislukt. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9. ©01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Ronlffolutipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGlfl Door Peter de Leeuw MET CIJFERS kun je alles bewijzen. Zo kan directeur Boersma van de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) in zijn nieuwjaarsrede met een gerust hart be weren dat het wel goed zit met de hulpverlening aan mensen die gebruik- moeten maken van de ziektewet. Dankzij de hulp van de GMD zijn 24.000 mensen in 1986 vanuit de ziektewet of WAO weer aan de slag ge gaan. Dat is maar liefst 26 procent meer dan in het voorafgaande 1985, aldus de GMD-directeur in zijn fee strede. De betrokkenen blij ven niet alleen aan het werk; ze hoeven nu uiteraard ook geen gebruik (meer) te ma ken van de Wet op de Ar- beids-ongeschiktheid (WAO). De cijfers lijken te mooi om waar te zijn. Maar wie hoort er niet graag goed nieuws? Bovendien ligt een verklaring voor de hand. In oktober 1985 is bij de diverse vestigingen van de GMD in het land een nieuwe werk wijze ingevoerd. En met suc ces, zo schijnt het. Wat is er precies veran derd in de hulpverlening van de GMD? Tot oktober 1985 was het de gewoonte dat de 'klanten' van die instelling, pas na een jaar ziekengeld op de stoep stonden van de GMD. Vaak was die gang een formaliteit om in aanmer king te komen voor de WAO- regeling. In een aantal geval len bemiddelde de GMD ech ter ook om de mensen weer aan een baan te helpen. Of om ze hun oude stiel weer op te laten pakken. „Na een jaar is het echter moeilijk bemiddelen tussen werknemer en werkgever. Dan is de band tussen die partijen niet meer zo stevig. Daarom leggen we sinds 1985 al na zes maanden contact met degenen die gebruik ma ken van de ziektewet", zegt de heer A.J. van Dorst van de GMD in Breda. De vervroegde hulpverle ning heeft ook nog een an dere achtergrond. Sinds 1 ja nuari van dit jaar worden degenen die bij de GMD aan kloppen voor een WAO-uit- kering scherper en onmid dellijk ingeschat op de mate van hun arbeids-ongeschikt- heid. Voor het deel dat zij ar- beids-ongeschikt zijn, uitge drukt in, hoe kan het ook an ders, harde procenten, ont vangen zij vervolgens een WAO-uitkering. En voor het andere deel, de mate waarin zij hun brood zouden kunnen verdienen, zijn ook de GMD- klanten bij gebrek aan werk aangewezen op een WW-uit- kering. Als voorschot op die fijnmazige manier van be oordelen, ging de GMD in de herfst van 1985 over op het vroegtijdige aanbod tot hulp verlening. Zo genoten vorig jaar on geveer vijftigduizend men sen hulp van de GMD. Van hen keerden er 13.700 terug naar hun 'oude' baas. 5.600 Mensen maakten kennis met een 'nieuwe' werkgever. Bij sociale werkplaatsen konden negenhonderd mensen na hun ziekteperiode terecht. En 3800 personen bleven of gin gen de kost verdienen als (kleine) zelfstandige. Samen is dat 24.000 (tevreden klan ten) telt de GMD op. En ver volgens brengt de directeur het goede nieuws naar buiten in een feestelijke toespraak. Om het nieuwe jaar hele maal goed in te zetten, zegt de directeur: „Het aantal van 24.000 personen dat weer ging werken betekende een toe name van 26 procent." En het verplichte: „Het streven blijft erop gericht de op gaande lijn vast te houden." Verzwegen wordt hoe die 26 procent berekend wordt. Welnu, dat zit zo. In 1985 zijn na hulp van de GMD 19.000 mensen weer aan het werk gegaan. En 24.000 (het cijfer over 1986) is nog altijd 26 procent meer dan 19.000. Een toename om te vreden over te zijn dus. Het is immers een goede zaak dat zoveel mogelijk mensen een baan hebben. En als de GMD bij het zoeken of behouden van werk een handje helpt, is dat mooi meegenomen. Iemand die bijvoorbeeld na een ongeluk alleen nog zit tend werk kan doen, heeft de hulp hard nodig. Voor hem en vele anderen is de GMD een nuttige en vooral nood zakelijke, hulpverlenende in stelling. Die mensen hebben ook belang bij verbeteringen van de hulpverlening. Maar als de directeur van het GMD nu eens voorrekent dat 19.000 mensen die weer werk kij gen 45 procent is van 41.400, die in 1985 hulp h( ben gevraagd. Dan kan ook vertellen dat er in 'per saldo een winst geboj is' van precies vier proc8 Hij doet er wellicht goed i om dan ook te vermelden degenen die na een half jj bij de GMD op het matje men, over het algemeen betere kans op herstel hi ben dan de mensen die in het verleden pas na jaar hebben gemeld, n schien rekent hij zich 4 minder snel rijk. Met cijfers kun je al aantonen. Wellicht bewijs keiharde cijfers dat de inv# ring van het nieuwe stels voor de sociale zekerheid verbetering betekent. De fers van de GMD tonen ine geval aan dat een vroegtijj hulpaanbod aan mensen j gebruik maken van de ziel tewet, slechts een zeer ringe verbetering betekei Misschien is de goede wegi geslagen, maar die is dan erg lang. DE RECENTE onthul lingen van de voorma lige Israëlische kern- technicus Mordechai Vanunu hebben Ameri kaanse experts tot de overtuiging gebracht dat Israël over veel meer atoomwapens beschikt dan tot voor kort werd aangenomen. Vanunu heeft in september 1986 uitgebreid en in detail verhaald over wat hij tijdens de negen jaar dat hij in een geheime ondergrondse kern reactor in Dimona in de Ne- gev-woestijn werkzaam was allemaal heeft zien ontwik kelen. In een serie interviews met de Londense Sunday Times onthulde Vanunu dat de ca paciteit van Israël op het ge bied van kernwapens aan zienlijk groter en geavan ceerder is dan tot dan toe in de wetenschappelijke wereld werd verondersteld, aldus de Amerikaan Ted Taylor die zich jarenlang met de ont wikkeling van kernwapens heeft bezig gehouden. De 32- jarige Vanunu is in Israël be schuldigd van spionage en hulp aan de vijand in tijd van oorlog omdat hij informatie en foto's over de Israëlische kernmacht aan de Sunday Times heeft toegespeeld. Hij verklaarde destijds in een afdeling van de Dimona centrale gewerkt te hebben die Machon 2 wordt genoemd en zes ondergrondse verdie pingen telt. Machon 2 werd gebruikt om plutonium (uit uranium) te verkrijgen voor de aanmaak van kernwa pens. Vanunu werd in no vember 1985 ontslagen naar aanleiding van een perso- neelsbezuinigingspro- gramma van de Israëlische regering. Volgens Vanunu exploiteert Israël een experi mentele reactor, die in de ja ren 1957-1964 in het geheim door Frankrijk voor Israël werd gebouwd. In deze reac tor wordt per jaar 40 kilo plutonium geproduceerd, hetgeen voldoende is om tien kernbommen te ontwikkelen. Ook blijkt uit zijn onthullin gen dat in deze reactor van uiterst geavanceerde tech nieken gebruik wordt ge maakt. Israël heeft de verklarin gen van Vanunu niet tegen gesproken. Taylor en andere Amerikaanse en Britse kern experts hechten veel geloof aan zijn verhaal, maar teke nen daarbij aan geen volle dige zekerheid te hebben, met name over de vraag of de 60 foto's die hij indertijd aan de Times toespeelde inder daad in Dimona genomen zijn. Taylor, die deze foto's en de gesprekken van Vanunu met Britse atoomexperts uit voerig heeft bestudeerd, zei het verhaal zeer geloofwaar dig te vinden, mede omdat de beelden op de foto's overeen komen met wat Vanunu mondeling beschreven had. De vooraanstaande Britse nucleaire wetenschapper Frank Barnaby, die voor de Times twee dagen lang met Vanunu heeft gesproken, zei diens verklaringen volkomen overtuigend te vinden. Een bron binnen het Ameri kaanse ministerie van bui tenlandse zaken zei dat het feit dat Israël Vanunu door de geheime dienst liet ont voeren en vervolgens achter slot en grendel zette op zich al lijkt te bewijzen dat de De onthullingen van Mordechai Vanunu doen deskun digen geloven dat Is rael over veel meer atoomwapens beschikt dan het ooit heeft toegegeven. - foto archief de stem uitspraken van de voorma lige kerntechnicus op waar heid berusten. In de artikelen die op 5 ok tober in de Sunday Times verschenen gaf Vanunu zelf geen schatting over het aan tal Israëlische kernwapens. Zich baserend op zijn infor matie wisten wetenschap pers echter te berekenen dat het Israëlische arsenaal tus sen de 100 en 200 kernwapens moet bevatten. In analyses van de Ameri kaanse regering die reeds eerder waren opgesteld werd er vanuit gegaan dat Israël over ongeveer 40 kernwapens beschikt, aldus een rege ringsfunctionaris die zelf een schatting van tegen de 200 nogal hoog vond. Spector noemde in zijn in 1985 gepu bliceerde boek een aantal van tussen de 20 en 25, maar gaat er op basis van Vanu- nu's verklaringen nu van uit dat Israël minstens 100 kern wapens heeft. De aantallen van de an dere kernmachten zijn als volgt verdeeld: de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben er ieder ongeveer 27.000; Groot-Brittannië heeft er 700; Frankrijk 500 en China ongeveer 300. Deskun digen gaan ervanuit dat In dia inmiddels nucleaire com ponenten heeft ontwikkeld waarmee in korte tijd een onbekende hoeveelheid wa pens kan worden aange maakt. Israël heeft altijd gezegd niet het eerste land te zullen zijn dat kernwapens in het Midden Oosten introduceert. De toenmalige premier Da vid Ben Gurion gaf deze ver zekering in 1960 om de Franse president Charles de Gaulle ertoe te bewegen bij de bouw van de reactor in Dimona te blijven helpen. Volgens Spector en Ameri kaanse regeringsbronnen die toegang hebben tot vertrou welijke gegevens kan Israël gebruik maken van Ameri kaanse vliegtuigen als de F- 16 en van de eigen ballisti sche raket Jericho II. Met de Jericho II kunnen doelen op een afstand van zo'n 650 kilo meter getroffen worden, het geen betekent dat Cairo, Am man, Beirut en Damascus al len binnen schietbereik lig gen. BONN (AFP) - De Bondsrepubliek Duits land is nog altijd het lui lekkerland voor Oost- duitse spionnen, de ac tiefste agenten van het communistische blok. Dit staat in het jaarrap port van 1986 van het Westduitse recherche bureau BKA, dat deze week verscheen. Daarnaast valt op dat de BRD de laatste tijd steeds meer in trek is gekomen bij Polen, dat qua spionage-acti- viteit in West-Duitsland na de Oostduitsers op de tweede plaats komt. In het rapport valt de ba lans over 1986 positief uit voor het 'succes' van de Westduitse contra-spionage. Het afgelopen jaar werd, in tegenstelling tot 1985, niet ge kenmerkt door opzienba rende spionage-affaires met secretaressen van hoogwaar digheidsbekleders of door spectaculaire gevallen van overlopers naar de DDR, al dus het verslag. Volgens de BKA kwamen het afgelopen jaar 341 van de 500 verdachte spionnen in West-Duitsland uit de DDR. Van de 500 vermeende spion nen werden er 43 opgepakt, hetgeen twee keer zoveel is als in 1985, en 33 in voorlopige hechtenis genomen in af wachting van berechting. Uit de cijfers blijkt dat de Oostduitse agenten bovenaan staan met hun schaduwacties in de Bondsrepubliek. Op de tweede plaats staan de Polen. In 1986 zijn 44 gevallen van Poolse spionage in de BRD opgetekend, het dubbele aan tal van 1985. De BKA meldt dat het afgelopen jaar zes Poolse agenten zijn gearres teerd en noemt dat een ge voelige slag voor de Poolse geheime dienst. De communistische spin nen zijn in 1986 zowel acti geweest op het 'traditione! militair-politieke terrein op het gebied van wete schap, economie en moden technologie. De BKA schrij dat hun gedetailleerde ii lichtingen aan hun bazen Oost-Berlijn, Warschau Moskou over hoogwaard; technologie en produktiepri cessen de landen van h Oostblok in staat hebben steld hun economische cap; citeit te vergroten en hu concurrentiepositie te verhi teren. De Oostduitse gehei:: diensten spannen zich voot in zoveel mogelijk Wesl duitse zakenmensen te rot selen, onder meer om wc terse technologie naar DDR te smokkelen, meeste Westduitsers die DDR op het oog heeft, zi. onderhevig aan chantage, i worden bijvoorbeeld voor keuze gesteld te werken vm Oost-Berlijn of anders zulle zij hun familie in de DD nooit meer mogen bezoeken De BKA stelt over het ai gemeen vast dat de geheim diensten van het Oostblci steeds verfijndere methode hanteren om het westen embargo op de uitvoer va hoogwaardige technolog. naar de Oostbloklanden omzeilen. Zo weten Oosi duitse bedrijven met vest gingen in het Westen aan verboden technologie te 1 men via Derde-Wereldlar den of door een valse bestem ming op te geven. De BK zegt onlangs op het spoor zijn gekomen van enkel „bijzonder uitgebreide" nel werken van illegale techno logie-exporten naar he Oostblok en daarbij ver scheidene arrestaties te ben verricht. Door Gerard Kessels KRIJGT West-Europa te maken met een nieuwe haard van terro risme? Wordt Zuid-Ti- rol opnieuw het toneel van bomaanslagen en bloedig geweld? Die vraag dringt zich op na de recente bomaanslag in het hotel in Merano, waar de Italiaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Giulio Andreotti logeerde. Na het geweld van de jaren zestig heeft Zuid-Tirol, ofte wel Alto Adige, zoals de Ita lianen de grensstreek met Oostenrijk aanduiden, een relatief rustige periode ge had. De bomaanslag van Me rano heeft bewezen dat de vrede in de bergachtige grensstreek broos is. De poli tie heeft geen twijfel waar de schuldigen gezocht moeten worden. Ze behoren tot de extremisten die streven naar de loskoppeling van Zuid-Ti- rol van Italië en aansluiting bij Oostenrijk. Hun held is de vrijheidsstrijder Jan Hof er die er in het begin van de vo rige eeuw even in slaagde zich aan het hoofd van alle Tirolers te plaatsen. Het feest was echter van korte duur en sinds Hofer is Tirol nooit meer één geweest. Het gebied is opgesplitst in een Oosten rijks Noord-Tirol, met als hoofdstad Innsbruck en een Zuid-Tirol dat Italiaans grondgebied is met Bolzano als hoofdstad. Het Duitse element over weegt ook in Zuid-Tirol. Tweederde van de bevolking spreekt Duits en de Südtiro- Neo-facistische Italiaanse jongeren roerden zich al vaker tegen het Italiaanse beleid t.a.v. van Zuid-Tirol. In het jaren zestig kwam het tot flinke rellen met de politie. - foto archief de stem. Ier Volkspartei (SVP) maakt 'er al sinds jaar en dag de dienst uit. De terroristen die verantwoordelijk waren voor de aanslag in Merano hadden aan één woord op het omhul sel van de bom voldoende om hun intentie duidelijk te ma ken: 'Hofer.' Hoewel nog lang niet alle problemen uit de weg zijn geruimd is Zuid-Ti- rol niet langer een twistappel tussen Oostenrijk en Italië. Dat was in de roerige jaren zestig wel anders toen Wenen Rome in feite de schuld gaf voor het extremistisch ge weld in de grensstreek. De Oostenrijkers wezen er te recht op dat Rome de rechten van de Duitstalige meerder heid, zoals die waren over eengekomen bij de Parijse Vredesconferentie van 1946, niet garandeerde. In 1969 be reikten Rome en Wenen ech ter een akkoord over het in de praktijk brengen van de besluiten van Parijs. Sinds dien is de angel uit het con flict en is de verhouding tus sen beide landen steeds ver der verbeterd. Wenen is sinds het totstandkomen van het statuut van 1969 niet meer bereid de goede betrekkingen met Rome op het spel te zet ten. De Oostenrijkers nemen geen harde houding meer aan bij de oplossing van de resterende kleinere proble men. De rust is ook te danken aan de vrij gematigde hou ding van de rechtse SVP. On der de langdurige leiding van Silvius Magnago, de presi dent van de provinciale rege ring in Bolzano, heeft de par tij steeds het 'nationale ele ment' beklemtoond, maar te gelijkertijd loyaal met Rome samengewerkt bij de inte gratie van Zuid-Tirol in de Italiaanse staat. In de pro vincie Zuid-Tirol is sprake van een strikte scheiding tussen het Duitse en Ita liaanse bevolkingsdeel. In de economie, wetten, scholen, de sport, overal werkt de schei ding door. Wanneer de over heid of bijvoorbeeld een zie kenhuis nieuw personeel aanstelt gebeurt dat volgens een verdeelsleutel die geba seerd is op de samenstelling van de bevolking. In 1982 was 66,4 procent Duits, 29,4 pro cent Italiaans en behoorde 4,2 procent tot de 'Ladini'. De Ladini zijn een kleine min derheid, die een taal spreekt die sterk op het Latijn lijkt. In het statuut van 1969 zijn ook hun rechten gegaran deerd. Iedereen die in Zuid-Tirol iets wil worden moet zowel Duits als Italiaans spreken. Voor vrijwel elke baan moet een zwaar examen worden afgelegd om te zien of de kandidaat beide talen wel beheerst. Wanneer ze niet tweetalig is, kan zelfs een poetsvrouw het wel vergeten. Voor rechtse partijen is Zuid-Tirol een zeer vrucht baar gebied. Meer dan 90 procent van de Duitstaligen stemt op de Südtiroler Volks partei en bij het Italiaanse volksdeel winnen de neo-fas- cisten van Giorgio Almirante voortdurend terrein. Bij de laatste verkiezingen wist Al- mirantes MSI zijn stemmen- tal zelfs te verdrievoudigen. Almirante spint garen bij de onvrede van de Italianen in Zuid-Tirol, die de Duitstali gen veel te dominerend vin den en zich in hun eigen land in de minderheid voelen. Niet meer rechts, maar neo-nazistisch, zijn de leiders van de Duitse afscheidings beweging in Zuid-Tirol. De terroristische campagne voor aansluiting met Oostenrijk wordt gevoed vanuit Inns bruck en Neurenberg. In de Beierse stad is de uitgeverij 'Der Süd Tiroler' gevestigd, die geleid wordt door Peter Kienesberger. Deze is bij verstek veroordeeld wegens terroristische activiteiten. Voornaamste activiteit van de uitgeverij: het blad 'Der Tiroler', dat als ondertitel heeft: 'Voor een vrij en ver- UTRECHT (ANP) - De minis- tere van Binnenlandse Zaken e„ justitie moeten 20 miljoen gulden meer uittrekken voor |e inconveniëntenregeling voor onregelmatig en onaan genaam werk bij gemeente en rijkspolitie. Politie-ambte- naren die geen onregelmatig 0f onaangenaam werk ver richten, moeten voortaan bui ten de inconveniëntenregeling vallen. Dit advies heeft de commis- Sie-Albeda uitgebracht in het conflict tussen de politiemi nisters en -bonden over het budget voor de inconveniën tenregeling. Ministers en bonden ver schillen van mening over het bedrag dat jaarlijks voor deze regeling beschikbaar moet zijn: de ministers willen uit gaan van de 250 miljoen gul den die bij de totstandkoming van de in 1985 ingevoerde re geling is afgesproken, terwijl de bonden uitgaan van de 300 miljoen gulden die de regeling daadwerkelijk heeft gekost. Omdat overleg over het budget geen uitkomst meer bood, hebben de politiebonden (ACP, NPB, ANPV en VHPA) de commissie-Albeda in okto ber 1986 om arbitrage ge vraagd. De advies- en arbitra gecommissie, die bemiddelt in geschillen tussen overheid en overheidspersoneel, is tot een soort - overigens niet bindend - compromis gekomen. Bij de kostenraming van de huidige regeling is een rekenfout ge maakt van ongeveer 20 mil joen gulden. De commissie vindt het onjuist deze fout op de politie-ambtenaren af te wentelen en stelt daarom voor, het bedrag bij het 'budgettaire kader' van 250 miljoen gulden te voegen. Daar staat tegenover dat de commissie adviseert om het vaste deel van de toelage niet meer te betalen aan politie ambtenaren die geen onregel matig of onaangenaam werk verrichten. Voorzitter G. Koffeman van de Algemeen Christelijke Po litiebond zei dat het advies van de commissie-Albeda aanzienlijk tegemoet komt aan zijn kritiek op de politie ministers. DEN HAAG (ANP) - Luite nant-generaal G.C. Berkhof (53) krijgt geen andere baan in de krijgsmacht nadat hij in oktober vorig jaar werd ont heven van zijn functie als chef-staf van Allied Forces Central Europe (Afcent) in Brunssum. Aan hem is eervol ontslag verleend. Berkhof was sinds 6 januari vorig jaar bij Afcent geplaatst en werd per 1 februari tot chef-staf benoemd. Op 28 ok tober echter werd hij van zijn functie ontheven. Door zijn wijze van functioneren was er niet langer sprake van de noodzakelijke goede werkre latie tussen hem en de com mandant van het Afcent- hoofdkwartier, generaal Cha- lupa.Ook leidde zijn optreden volgens het ministerie tot spanningen binnen de staf van Afcent. Zuid-Tirol met de W' liaanse provincies Bi en Trente. enigd Tirol'. Veel artikel uit de krant verschijnen in de 'National Zeitung', Westduitse dagblad waar weemoed naar de Hitler' vanaf druipt. Voor 'Der Til Ier' bestaat de leiding van1 SVP, die de dialoog Rome gaande wil houden, 'verraders'. Het eigenli; doelwit van de bom van rano was dan ook niet k dreotti, maar de ge vleugel van de SVP. Het!' weid heeft tot doel de SVP" radicaliseren. Het is moeilijk vast tesk len hoeveel aanhang de® tremisten in de bevolk' hebben. Waarschijnlijk is' bij de ouderen groter dan de jeugd. Veel jongeren, f wel Duitstalig, voelen toch Italiaans. Niet ven®5 derlij k gezien de langdurt aansluiting bij Italië. wie op basis daarvan dat de bom van Merano soort latere stuiptrekt van het Tirools verzet is,1, zich wel eens lelijk kun1® vergissen. WIE DOEN in Nederland allemaal aan o enkel en alleen gemeente- en rijkspol drukwekkende lijst samen te stellen van sen die allemaal tot de opsporingsambte 9reep daaruit: sociale recherche, dou drijfspolitie, winkeldetectives, verkeers dierenbescherming, fiscale opsporings particuliere beveiligingsbureaus. Maar toch is dit leger niet voldoende criminaliteit op te sporen en terug te dri minaliteit neemt alleen maar toe en is door het opsporingsapparaat bij te bene De burger en/aart aan den lijve wat üi Prioriteiten die de politie voortdurend mo 'en koste van de aandacht voor de 'kl worden bijvoorbeeld de meeste kleiner 9en bij de politie alleen nog maar ger hoeft niet te rekenen op enig onderzoek, hou eenmaal voor, al is een overhoop g opengebroken auto voor de betrokkene De poiitie zit daar zelf ook mee. De n diverse commissarissen van politie getui Moedeloos plaatsen zij de toenemende door tóch al sterk verminderde dienstv egenover het kabinetsbesluit om de s 'wee procent te verminderen. Het wordt maar érger, vrezen zij, dweilen met de k De commissaris van politie in Ensch dimensie aan door te wijzen op de toe "hgsdiensten buiten de politie om. All U|thollingen van de politietaak, volgens Precies daar ligt naar onze mening °jn9- De hele waslijst van opsporingsorg moeilijk worden geconcludeerd dat het doorzichtig is. In de praktijk is het ook wordt in de wereld van de opsporingsd Phgs elkaar heen gewerkt. Dat moet warwinkel aan diensten en organisaties n9 te maken hebben, is toe aan een moet ook weer een helder beeld ontst etaak en weten zowel de burger als d e aan toe zijn.

de Stem | 1987 | | pagina 2