ïïjMPIN' JACK FLASH Vhoopi Goldberg als pn leuke 'kwajongen' SPEELFILMS OP TV Deutschlandfunk 25 jaar: niet langer alleen gericht op DDR Bertolucci-terugblik in Filmhuis Breda ook in de ÏIOSCOOP Snelweg Keulen Elton John: goedaardige aandoening MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG ZATERDAG ZONDAG 1 correspondent Kink Drost "N - Kort nadat in Berlijn muur werd gebouwd, JB uit Keulen het West- we antwoord op deze Oost- we daad: de Deutschland- Een zender die vooral 'bedoeld om de Duitsers andere kant van de zo- Kns en van de muur een 'Mig en eerlijk beeld van gehele Duitsland te geven. 1 januari 1962 ging de Je'uitzending de lucht in. Mien heeft deze 'stem van «land' niet meer gezwe- '24 uur per etmaal is ze te r?' °P zowel de lange golf I ie middengolf, en sinds UI OUIUS ,e gjd ook via enkele FM- ?en- Op de korte golf de Deutschlandfunk Dat is het terrein van de wche Welle, de Duitse te nger van Radio Neder- j" Wereldomroep, herkennings-tune van de 'stMandfunk werd de re- U:r Land voll Lieb und P1 uit het lied 'Ich hab er8eben', vlinderlicht ge- jj" °P een celesta. Want ,.ljn mocht het niet te veel I Ise - ^at ie naar een West- GENERAL MOTORS ACUTE15 zender zat te luisteren... Propagandistische ka- van de Deutschland- ln de afgelopen kwart eeuw een randverschijnsel ge worden. Maar het verschaffen van informatie over Duitsland staat nog wel hoog in het vaandel. Gemikt wordt echter al lang niet meer uitsluitend op de Duitsers in de DDR, maar op heel West-Europa. Er worden uitzendingen verzorgd in de talen van alle landen die aan Duitsland grenzen, ook in het Nederlands. Ook enkele niet aan Duitsland grenzende EG-landen worden 'bediend'. Dat gebeurt echter allemaal via een beperkt aantal zen ders, op de middengolf. Op de overige frequenties opereert de Deutschlandfunk als de enige bovenregionale Duitse radiozender, met grote aandacht voor het nieuws uit binnen- en buitenland. Langs de snelwegen worden de fre quenties op bordjes aangege ven. Dat is vooral gemakkelijk voor automobilisten die door meer dan een deelstaat rijden en van het verkeersgebeuren in de hele Bondsrepubliek op de hoogte willen zijn. De Deutschlandfunk mag dan het prompte antwoord op de Berlijnse muur zijn, de ont staansgeschiedenis is al veel ouder. Al snel na de oprichting van de Bondsrepubliek waren de regering-Adenauer en de SPD-oppositie met elkaar eens, dat er een zender moest komen die de Duitse hereni gingsgedachte predikte. In no vember 1950 werden de geal lieerde westelijke bezetters voorzichtig gepolst over de toewijzing van een langegolf- frequentie voor dit doel. De aanvraag werd afgewezen. Er volgden nieuwe aanvra gen, en intussen kibbelden de partijen en politici in de Bondsrepubliek over de vraag, waar de zender gevestigd moest zijn. De Berlijnse bur gemeester Otto Suhr bezwoer in 1955, dat een langegolfzen- der alleen vanuit de oude Rijkshoofdstad optimaal kon opereren. Een jaar later vond de SPD het 'op grond van na tionale politieke redenen' noodzakelijk, als standplaats de bondshoofdstad Bonn aan te wijzen. Uiteindelijk werd, ook na overleg met de geal lieerden, gekozen voor Keulen. Daar zit de Deutschlandfunk nu in een torenflat broederlijk naast de nog imposanter vesti ging van de Deutsche Welle. Met het zenderpark is de Deutschlandfunk steeds een beetje stiefmoederlijk bedeeld gebleven. De eerste zender had een vermogen van 70 kW, en daarmee konden de DDR-bur- gers nauwelijks worden be reikt. Vanuit Oost-Berlijn pakten de politieke tegenstan ders het forser aan: hun 'Deutschlandsender' werkte met een langegolfzender van 300 kW, vier middengolfzen ders van 475 kW en verder nog twee kortegolfzenders plus zes FM-frequenties. Zeker, de Deutschlandfunk kreeg in de loop der jaren de beschikking over krachtige zenders, die zelfs in Italië en aan de vroeger Duitse Oost zeekust goed te horen zijn. Maar voor binnenlands ge bruik komt een FM-net, voor waarde voor geluid van hoge kwaliteit, maar moeizaam van de grond. In de hele Bondsre publiek zijn twee FM-fre quenties in gebruik. Een nieuwe FM-zender in Wezel, waarop de Deutsch landfunk (voor Duitstalige programma's) een kanaal krijgt, blijkt technisch niet in orde. De zender veroorzaakt sneeuw op de tv-schermen in de wijde omgeving. De Deutschlandfunk mag die zender nu alleen gebruiken voordat het testbeeld ver schijnt: 's nachts en 's morgens vroeg. En dan te bedenken dat het signaal, ondanks afscher mingsmaatregelen naar Ne derland, tot Utrecht te ont vangen is... on onze filmredactie HET Bredase Filmhuis Concordia wijdt van 15 januari tot en met 4 februari een retrospectief aan de befaamde Italiaanse ci neast Bernardo Bertolucci. Alle films van de thans 46- jarige filmer worden ver toond, telkens tweemaal op twee avonden dezelfde film. Opmerkelijk is, dat ook zijn nooit in Nederland uitge brachte 'La tragedia di un uomo ridicolo' (De tragiek van een gek) uit 1981 op het pro gramma staat. Bovendien draait de Italiaanse documen taire, 'The making of Nove- cento' in een Engels gesproken versie. Deze besteedt aandacht aan de totstandkoming van het 5,5 uur durende meestere- pos 'Novecento' en bevat ook interviews met regisseur en acteurs. Het Bertolucci-festival be gint op donderdag 15 januari met de vertoning van de twee delen 'Novecento' (tot en met 17 januari). Een meeslepende familiegeschiedenis tegen de achtergrond van zeventig jaar sociale strijd in Emilia Ro- magna; van landarbeiders te gen hun feodale werkgevers. Met beroemde acteurs in de schitterende hoofdrollen: Ro bert de Niro, Gérard Depar- dieu, Donald Sutherland, Do minique Sanda, Stefania Sandrelli e.a. Vervolgens worden ver toond: 'Last Tango in Paris', 'Prima della rivoluzione', 'La Commare secca', 'La Luna', 'II Conformista', 'De tragiek van een gek' en 'De strategie van de spin'. SYDNEY (AFP/UPI/REU- TER) - Een medisch onderzoek heeft uitgewezen dat de Britse popzanger Elton John geen keelkanker heeft. Dat is giste ren meegedeeld door de be handelend arts in het StVin- cent-ziekenhuis in het Austra lische Sydney. De 40-jarige zanger onder ging dinsdag een operatie om vast te stellen wat de oorzaak was van zijn keelklachten. Het onderzoek wees uit, aldus de arts John Tonkin, dat het om een goedaardige aandoening ging. Elton John is inmiddels ontslagen uit het ziekenhuis. Hij zal de komende zeven da gen nog niet kunnen praten. Wanneer hij zal terugkeren op de bühne, is niet bekend. The cannonball run (USA 1980, Ned. 2, 20.50 uur). Burt Reynolds als courreur tijdens een illegale race dwars door Amerika. Veel stuntwerk, achtervolgingen en sterren, onder wie Roger Moore. Signé Charlotte (Frankrijk 1984, Did. 1, 23.05 uur). Ex-minnares duikt onverwacht bij haar vroegere vriend op, die nu een rustig leven leidt met zijn nieuwe vriendin en haar zoontje. Met Isa- belle Huppert en Niels Arestrup. Damsel in distress (USA 1937, Ned. 1,14.30 uur). Gershwin-musi- cal met Fred Astaire, die als danser verliefd wordt op de adel lijke dame Joan Fontaine. Curse of the Pink Panther (USA 1983, Did. 1,10.03 uur). Herha ling van vrijdag 9 januari j.l. Mitchell (USA 1975, Ned. 1, 22.15 uur). Actiefilm over een on kreukbare politie-inspecteur met geheel eigen methodes. Joe Don Baker in de titelrol en Linda Evans in een klein bijrolletje. Die Fischerin vom Bodensee (W.-Duitsland 1956, Did. 1, 10.03 uur). Romantiek aan de Bodensee met een arm vissersmeisje en een rijke directeurszoon. Une semaine de vacances (Frankrijk 1980, Did. 2,22.45 uur). Psy chologisch portret van een 35-jarige lerares, die overspannen raakt door problemen met haar leerlingen en haar vriend. Na thalie Baye in een film van Bertrand Tavernier. Les carabiniers (Frankrijk 1963, Did. 3 WDF, 22.30 uur). Twee simpele mannen worden onder de wapenen geroepen en gaan moordend en plunderend rond. Anti-oorlogsfilm van Jean-Luc Godard. The passionate friends (Engeland 1948, België 2,20.25 uur). Ver haal van H.G. Wells over een driehoeksverhouding, vakkundig geregisseerd door David Lean. Goed spel van Ann Todd, Trevor Howard en Claude Rains. Annie Hall (USA 1977, Ned. 2, 20.00 uur). Grotendeels autobio grafische film van Woody Allen over zijn relatie met Diane Keaton, die als het onzekere provincie-meisje Annie Hall naar New York komt. Met vier Oscars bekroond. The glass key (USA 1942, Did. 3 WDF, 20.15 uur). Tweede versie van Dashiell Hammetts misdaadroman met Alan Ladd als de vriend van een van moord verdachte politicus. Kagemusha (Japan 1980, België 2, 20.25 uur). Japans meester werk over een legendarische veldheer, die in de strijd om de macht van dubbelgangers gebruik maakte. Bondskanselier Adenauer: radio in dienst van de Duitse herenigingsgedachte. - FOTO ARCHIEF DE STEM VRIJDAG 9 JANUAR11987 T2 PAGINA GIDS 1 (dder' blijkt een enorm nmercieel succes in de Ne- 'landse bioscopen. Deze arte komedie van Dick bs over een a-sociale fami- lin een chique woonwijk zit I slapstick en grove effecten, bijelkaar voor een onder- Mend geheel zorgen. De F blijft geprolongeerd in pd Theater in Breda, City [Roosendaal, Roxy 1 en 2 in ben op Zoom, De Koning [Engeland in Hulst en Lu- fin Terneuzen. [Crocodile Dundee' is gepro- lgeerd in Casino 1 in Breda, p aardig avontuur van een jstralische natuurmens lui Hogan) in het verdorven F York. 'Heartburn' met Pyl Streep en Jack Nichol- lis te zien in De Nobelaer in pn-Leur, Cinem'actueel 3 in Igen op Zoom, Luxor in peuzen en De Koning van Beland in Hulst. Petty Blue' van Jacque Bei- p ('Diva') gaat door in Cine- 12 in Breda. Een semi- ptfilm met fraaie beelden f de verhouding tussen een Istieke kluizenaar en een Iterische vrouw, die zich |kant maakt. Waarzin, me lodrama en flauwekul gaan naadloos in elkaar over. 'Labyrinth' van poppen- filmmaker Jim Henson (Mup- pets) blijft te zien in Cinésol 3 in Breda. Prachtige fantasie beesten en - figuren en decors in een Alice in Wonderland achtig verhaal, dat vooral vanwege de visuele effecten boeit. Inhoudelijk stelt het weinig voor. David Bowie speelt de rol van een slechte kobold-koning. "Running Scared' blijft in Mignon in Breda en Cinem'ac tueel 1 in Bergen op Zoom en is ook te zien in De Koning van Engeland in Hulst. Vlotte ac tiefilm over twee brutale sme rissen. In de matinees in Mignon in Breda draait de tekenfilm 'As- terix contra Cesar". Als mati neevoorstelling is ook nog te zien 'Fantasia' (in Cinesol 2 in Breda), de klassieke Disney- animatiefilm uit 1941 voor vol wassenen. Met veel abstracte, grafische effecten bij klas sieke muziekstukken. 'Ferris Bueller's Day Off is nog te zien in Casino 3 in Bre da. Aardige tienerkomedie over een vlotte scholier, die tijdens een dag spijbelen aller lei avonturen beleeft. Door Marjan Mes fhoopi Goldberg was L uitdagende cabare- tre met een eigen one- [omanshow op Broad- ay in 1984 toen Steven bielberg haar ontdekte kde ideale actrice voor rol van de zwarte huw Celie in zijn film [he Color Purple'. Wie ferd niet geraakt door Lar aandoenlijke ver- [hijning met haar tote diroeve ogen in [ze verder nogal melo- [amatische smartlap? [n absolute ontdek ing, die tot diverse be loningen leidde, paar moest natuurlijk met- lieen tweede film op volgen. Inpin' Jack Flash' is het lelfilmdebuut van de vrou- Ejke regisseur Penny Irshall, die Whoopi Gold- Igalle ruimte gaf om de an- le kant van haar talent leduit te meten: die van ko- Siiespeelster. Whoopi Gold- tg slaagt erin om deze ko- fcche thriller bijna helemaal [haar eentje te dragen. En I is vreselijk leuk om naar tr te kijken. Een kwajon- pachtig typetje met stren- leshaar, een overseized jas, broek met bretels en kanarie gele, hoge schoenen. Behalve dat ze veelvuldig rauwe kre ten als 'shit' en 'fuck' slaakt, is ze echt heel grappig met een breed scala aan expressiemo gelijkheden. Enige gevoelig heid weet ze zelfs ook nog in deze rol te leggen, hoewel daar niet zoveel aanleiding toe is, want het draait toch vooral om achtervolgingen met de nodige slapstick. Haar oogop slag weet ook nu soms zelfs nog in het hart te raken. Zij speelt een kantoormeisje op een bank, Terry Doolittle, dat weinig bevrediging vindt achter haar beeldscherm. Een opvallende verschijning met een originele manier van doen, die geliefd is bij haar collega's, omdat ze zo overrompelend en goedhartig is. De sfeer op dat kantoor wordt aardig gete kend met o.a. een neurotisch collegaatje, dat alleen maar geïnteresseerd is in afspraak jes met mannen en in de grote romantische liefde. Whoopi met haar forse gang steekt daar geestig bij af. Het beeld scherm gebruikt ze meer voor haar eigen liefhebberijen dan als gemotiveerd bankemployé, tot woede van haar chef, die regelmatig dreigt met ontslag. Plotseling ontvangt miss Doolitle op haar scherm een geheimzinnig bericht, onder tekent met 'Jumpin' Jack Flash'. Thuis gaat ze dit Rol ling Stones-nummer draaien en komt er al decoderend ach ter, dat Jack een Engelse spion is, die achter het IJzeren Gor dijn wordt vastgehouden. Hij heeft haar hulp ingeroepen om hem via de computer uit zijn benarde positie te redden. Dat zij een vrouw is, merkt hij tot zijn ontzetting pas later als ze al volop in een gevaarlijk avontuur terecht is gekomen. Dat had hij haar eigenlijk lie ver bespaard. Terry Doolittle raakt ver ward in een niet geheel duide lijk complot van spionage en contra-spionage, waarbij de Britse ambassade in New York een rol speelt. Daar be zoekt zij, in de vermomming van Diana Ross in avondjapon en met pruik op, een chique party. Haar lange rok raakt in een papiervernietiger bekneld, waardoor ze ver ontkleed, moet zien te ontsnappen aan haar belagers. Die (onder hen Jim Belushi) schromen niet om haar met telefooncel en al te ontvoeren, maar ze ontsnapt telkens als een duveltje uit een doosje. Uiteindelijk krijgt de redding-per-computer van Jack ook iets van een romance. En de vraag is of Terry deze Engelsman nog persoonlijk zal ontmoeten, want één keer laat Mysterious island (Engeland 1961, Ned. 1,15.45 uur). Avonturen film naar het verhaal van Jules Verne, waarin vier krijgsge vangenen in een luchtballon ontsnappen en op een vreemd eiland terechtkomen. So Fine (USA 1981, Ned. 2,20.40 uur). Komedie over wetenschap per Ryan O'Neal, die per ongeluk een nieuwe mode lanceert met een doorkij k-spij kerbroek. Guys and dolls (USA 1955, Ned. 2, 23.15 uur). Broadway-musical met Frank Sinatra en Marlon Brando als twee gokhuisbazen, die elkaar beconcurreren. The ice follies of 1939 (USA 1939, Did. 1, 10.50 uur). Showfilm waarin Joan Crawford van haar vriendje en ijsdanser James Stewart carrière op het ijs moet maken. Gator (USA 1975, Did. 1,22.35 uur). Illegale whiskystoker gaat na zijn vrijlating tegen wil en dank met de FBI in zee. Actiefilm van en met Burt Reynolds, waarin hijzelf de titelrol vertolkt. Dracula (USA 1931, Did. 1, 00.20 uur). Eerste geluidsversie van Bram Stokers verhaal, waarin Bela Lugosi een van de beste Dracula's neerzet. Phobia (Canada 1980, Did. 2, 23.25 uur). Film van John Huston over een psychiater met een nieuwe shocktherapie, wiens pa tiënten een voor een worden vermoord. The rain people (USA 1968, Did. 3 WDF, 23.05 uur). Zwangere vrouw raakt in paniek en ontvlucht haar man en haar huwelijk en ontmoet football-speler. Shirley Knight en James Caan in oudere film van Francis Ford Coppola. 'Too many crooks (Engeland 1958, België 1, 16.00 uur). Klucht rond een bende onhandige oplichters met Terry-Thomas als de spil. "Ruthless People' van het trio Abrahams en Zucker is geprolongeerd in Casino 4 in Breda, City 1 in Roosendaal, Cinem'actueel 2 in Bergen op Zoom en De koning van Enge land in Hulst. Een grote maar verrassende komedie over een 'Crocodile Dundee', gepro- schatrijke fabrikant die zijn longeerd in Breda. vrouw van kant wil maken. - foto archief de stem Whoopi Goldberg in de komische thriller 'Jumpin'Jack Flash'. - foto:houand film releasing. hij haar vergeefs wachten in een duur restaurant. 'Jumpin' Jack Flash' lijkt wel wat op 'Desperately seeking Susan' (ook van een vrouw), maar daarvan vond ik het scenario toch leuker en sterker. Niette min een grappige komedie door het zeer opvallende aan deel van rasartieste Whoopi Goldberg. Jeroen Krabbé heeft een kleine rol als een van de spionnen, die al meteen in het begin uit de weg wordt ge ruimd, helaas. 'Jumpin' Jack Flash' van Penny Marshall draait in Ci nésol 1 in Breda. Herbie rides again (USA 1974, Ned. 1,19.05 uur). Tweede Herbie- film, waarin de eigenzinnige VW-kever het eigendom van een oude dame is geworden. Met Helen Hayes en Stefanie Powers. Der Zarewitsch (W.-Duitsland 1954, Did. 1,14.45 uur). Kleurrijke verfilming van Léhars operette met Luis Mariano en Sonja Zie- mann. Nijinsky (USA 1979, Did. 1, 21.45 uur). Vrije biografische film over balletdanser Nijinsky en zijn homosexuele relatie met im- pressario Diaghilew. Met George de la Pena en Alan Bates. L'estate violenta (Italië 1959, Did. 2,23.30 uur). Liefdesgeschiede nis van een jonge officiersweduwe en een 20-jarige fascisten- zoon tijdens de laatste dagen van Mussolini. Met Eleonora Rossi-Drago en Jean-Louis Trintignant. zien in Casino 2 in Breda. Filmhuis Concordia in Breda vertoont tot en met 14 januari Tarkovski's filmische mees terwerk 'Het Offer". In indrin gende, niet-eenduidige beel den, laat de vorige week over leden Russische cineast zijn verontrusting over de toe komst van de wereld en de mensheid te zien. Kunst en re ligie zin in zijn optiek de enige vaste waarden, die de mens houvast bieden. De kwaliteit van het beeld, dat in dit geval ook de inhoud zelf is, stelt in het filmhuis helaas teleur. Met Danny De Vito en Bette Midler. Als matineevoorstellingen in Casino in Breda: de koste lijke Disney-tekenfilm, 'De Speurneuzen' en 'Howard the Duck', actiefilm met een leuke eend in de hoofdrol, die helaas na een grappig begin in woest effecten ontaardt. Die laatste film draait ook in Centraal 1 in Geertruidenberg en Luxor in Terneuzen. Cinem'actueel 3 in Bergen op Zoom brengt in de matinee 'Sneeuwwitje'. Topgun' blijft nog altijd te

de Stem | 1987 | | pagina 21