s p E C I I K IT IJS! Zelfstandige drogist gaai de barricade op 60, Onkosten bij een huurovereenkomst DE STEM LLEN BEMIDDELINGSBUREAUS KRIJGEN HET STEEDS DRUKKER Iderwerken. jt, irijuerbu GEMANGELD TUSSEN APOTHEKEN EN WINKELKETENS S3 li 1 IJNEN EN iE Z :;ar geleden hadden 8000 mensen die op zoek waren naar een vaste relatie een bureau g< ichakeld. Afgelopen jaar waren er 20.000 mens n die een beroep deden op een bemiddelingsbureau. In Nederland blijkt een groeiende behoefte aan relatiebemiddeling te bestaan. De zelfstandige drogist dreigt platgedrukt te worden. Gemangeld tussen de apotheker, die in zijn losse verkoop soms een drogist lijkt en tussen de drogisterij-ketens, die zoveel goedkoper de klant kunnen lokken. Een duizendtal zelfstandige drogisten, verenigd in DA, gaat vanaf deze maand de barricaden op. 5 Bezuinigingen hebben veel ellende veroorzaakt op de basisscholen. Op de mestvaalt' van het onderwijsbeleid begint nu echter de 'orchidee der samenwerking' te bloeien. Volgende week in De Stem Specifiek Onderwijs. VRIJDAG 9 JANUAR11987 WSSBm pa Relati s levensbehoefte' anv. bon, verteren schept een band, )uwMlor.^ Inlichtingen: De Stem, 076-236911 alstraat 13 - LAMSWAARDE gezelligheid In uw woning Joke Kuijlman, plaats vervangend directeur van de Raad van Toezicht: „De vrolijke vrijgezel bestaat niet". FOTO PERRY HOKKE Door Romain van Damme Er rust voor velen nog een taboe op bemiddeling via een bureau. Ook zijn er nog altijd bureaus die misbruik maken van mensen die op zoek zijn naar een vaste relatie. Geld is dan de enige drijfveer. De Raad van Toezicht op Dienstverlening bij Relatievorming wil daar verandering in Wenden. Onlangs werd begonnen met een uitgebreide advertentiecampagne, die er voor moet zorgen dat Nederland vertrouwd raakt met bemiddeling via een erkend bureau. Een oud gebruik in enkele West- Zeeuwsch-Vlaamse dorpen: mannen van dertig jaar die nog niet getrouwd zijn, worden de 'ossewei' ingestuurd. Om de goegemeente te laten zien dat ze er nog niet in geslaagd zijn een vrouw als partner te vinden. Dat gaat met de nodige feestelijkheden gepaard. Drank in overvloed en feesten tot in de kleine uurtjes. Vrolijkheid alom derhalve. Of toch niet? Joke Kuijlman, plaatsvervangend directeur van de Raad van Toezicht, haalt er een onderzoek van Ruut Veenhoven bij. „Uit dat onderzoek blijkt dat de vrolijke vrijgezel niet bestaat. De levensvreugde is veel minder dan aanvankelijk gedacht werd. Die mensen blijken het helemaal niet zo naar de zin te hebben". Afgelopen jaar hebben 20.000 mensen de stap gezet. Naar een erkend relatiebemiddelingsbureau. In zes jaar tijd een groei van zestig procent. Een geweldige toename. Bovendien, achter die kille cijfers gaat vaak een wereld vol leed schuil. „Die groei komt natuurlijk ergens vandaan", zegt Joke Kuijlman. „Er is wel een aantal oorzaken aan te wijzen. We hebben een tijd van economische teruggang gekend. In een dergelijke periode keren de mensen terug naar vormen die veilig zijn. Men zoekt meer geborgenheid. De sexuele revolutie is op haar retour. Dat is inmiddels een randverschijnsel geworden. Het taboe rond de scheidingen is minder geworden. En tot slot heb je de verharding van de maatschappij". Aantonen dat de meeste mensen behoefte hebben aan een intieme relatie is niet zo moeilijk. De voorbeelden liggen voor het oprapen. Kinderen die voldoende voedsel krijgen, in materiële zin goed verzorgd worden, maar nooit geknuffeld worden, krijgen het zeer moeilijk. Het is een zeer bekend onderzoek uit de VS. STEUN Dat voorbeeld wordt door Joke Kuylman graag aangehaald. „Het hebben van een relatie is een eerste levensbehoefte, ledereen heeft recht die relatie te zoeken op een manier die het beste bij hem of haar past. Dat kan bij voorbeeld via een relatiebemiddelingsbureau. Natuurlijk zijn er mensen die heel goed zonder relatie kunnen leven. Maar over het algemeen hebben mensen steun nodig". Dertig jaar is de leeftijd die om een of andere nog niet opgehelderde reden verbonden wordt aan de eeuwige vrijgezel. Blijkbaar gaat men er van uit dat het voor iemand boven de dertig jaar moeilijk is een relatie op te bouwen. „We werken niet normerend", zegt Joke Kuijlman. „Het gaat er om dat het hebben van een relatie zeer essentieel is. Voor heel wat mensen is het blijkbaar niet zo eenvoudig een juiste partner te vinden. Die mensen komen vaak in een isolement terecht. Tegenwoordig heb je wel die vriendennetwerken. Daarbij gaat men uit van het gegeven dat niet alles bij één partner te vinden is. Maar dat is toch iets voor de hogere kringen. Om deel uit te kunnen maken van een dergelijk netwerk moetje een hoop geld hebben". TABOE Erkende relatiebemiddeling kan volgens Joke Verkuijl uitkomst bieden. In 1986 hebben 20.000 mensen zich laten inschrijven. „Dus is de kans groot dat je mensen die dat gedaan hebben kent", zegt Joke Verkuijl, „alleen je weet het niet. Er rust toch nog een zeker taboe op. Als je tegen kennissen of familie zegt dat je van plan bent je te laten inschrijven, wordt er snel gezegd: niet doen, dat gaat niet spontaan, het is gekunsteld. Die termen krijg je dan te horen. Maar dan zeg ik altijd: onzin. Als je ergens bent en je ziet iemand, is er toch niet ineens een bliksemflits. Natuurlijk, er zullen best mensen zijn waarbij liefde op het eerste gezicht gebeurt. Maar het komt veel vaker voor dat het Het huismerk van de samen werkende Tm wCTneiiue M drogisten. Door Harry Kolks De Drogisten Associatie is in het oorlogsjaar 1942 opgericht om samen nog wat van het vak en de winkel te kunnen maken. DA betekende toen Dienende Actie. De bundeling sloeg aan, bleef bestaan en breidde haar ledental gestaag uit. Later heeft deze coöperatieve samenwerking met zetel in Zeist alleen een andere invulling aan haar initialen gegeven: Drogisten Associatie. In de praktijk houdt de coöperatie van 850 zelfstandige drogisten met ongeveer 150 filialen zich nu vooral bezig met een geconcentreerde inkoop, een verkoop-begeleiding en een serie diensten. Bij de consument is DA met name ook bekend door het 'consumentenmagazine' Deapost, dat meer dan maandelijks verschijnt in een oplage van 2,5 miljoen stuks. DA is ook een groothandel geworden voor haar leden met een opslaggebouw van ongeveer 4000 vierkante meter in Zeist. De omzet van die groothandel is ruim vijftig miljoen en daarvan heeft de helft betrekking op de echte drogisterij artikelen. Er zit een forse groei in die omzet. Volgens DA-directeur B. Westhoeve afgelopen jaar zelfs 25 procent. Dat zit 'm dan vooral in het. feit dat het huismerk DEA flink wordt uitgebreid, dat DA-zaken exclusief het Italiaanse parfum Baruffa zullen verkopen en als sportartikel Slazenger in het pakket hebben gekregen. Samen met V D start men de verkoop van het cosmetica merk Avon, dat vroeger net als Tupperware in huisverkoop aan de vrouw gebracht werd. SERVET Een mooie groei en een aardige omzet, maar tussen de talrijke groothandels in de drogisten branche gewoon te klein om echt mee te tellen. Een positie tussen tafellaken en servet. Dat is meestal meteen een dure positie. DA heeft nu een belang genomen in een andere groothandel: Tendo Haco Farmacie bv (THF), de farmaceutische poot van Ten Doesschate bv in Wapenveld bij Zwolle. Volgens directeur Westhoeve zal dat belang tussen de 45 en 47 procent komen te liggen. De holding Ten Doesschate, waarvan de meerderheid der aandelen in handen van de familie Buisman ligt, behoudt ook een belang van die grootte. De rest van de aandelen, tussen de vijf en zeven procent, zullen naar een 'onafhankelijke participatie maatschappij gaan', aldus Westhoeve. THF is geen kleintje in de wereld van de drogisterij. Haar omzet is 140 miljoen en het marktaandeel in Nederland veertig procent. Daarmee is het de grootste drogisterij groothandel in ons land. VERWEND Juist omdat in 1986 de groei in Zeist zo fors uitviel kwam DA te krap in het jasje te zitten. Er moest uitgebreid of naar samenwerking gezocht worden. Westhoeve: „Dat laatste is gekozen, want er spelen meer zaken op dit moment een rol. Met name is de distributie van de artikelen naar de leden toe veel te duur geworden. Van de ene kant omdat er te veel mensen mee gemoeid zijn en van de andere kant is de drogist nogal verwend. Men belt om een artikel en er is altijd wel een groothandel te vinden die meteen levert. De stroomlijning en het daardoor goedkoper maken van de distributie moet een fiks wapen worden in onze strijd tegen de goedkope drogisterij ketens, die de laatste jaren ontstaan zijn. Zij vormen steeds meer een bedreiging voor de zelfstandige drogist". De zelfstandige drogist moet om nog een reden de barricade op. Westhoeve: „We zitten de laatste jaren met een dubbele bedreiging. Het gaat niet alleen tegen de drogisterij-ketens, maar ook tegen de gevestigde apothekers. Zij begeven zich steeds meer op het terrein van de drogist met de handverkoop". Met name wordt er door DA gewezen op de verkoop van cosmetica in de apotheken^Wat zeer blijkt te steken is het jongste apothekers-initiatief om onder een private label produkten op de markt te brengen. „In feite komt men daarmee erg dicht, akelig dicht, bij de drogist. Het beste antwoord tegen de dubbele concurrentie is de distributie verbetering. Dat wordt een logistieke verbetering en een betere benutting van de vrachtwagens, die de artikelen uitleveren. Bovendien kunnen we de omzet van DA bundelen met die van Tendo door deze naar elkaar toe te laten groeien en dat levert nog eens een fikse besparing in de distributie-kosten op. Op die manier kan er een meer- omzet gerealiseerd worden zonder dat de kosten navenent stijgen. Op middellange termijn levert dat een daling van de kosten op. De huidige concurrerende groothandels kunnen leveren tegen de helft van onze huidige distributie-kosten. Daar is dus nog wel iets aan te doen", aldus Westhoeve. De goedkoper makende integratie zal meteen beginnen. Een deel van de DEA-huisartikelen gaat van Zeist over naar de depots van THF (in Wapenveld, Gilze en Amsterdam). langzaam groeit. Je praat met iemand, je drinkt samen wat en later krijg je dat warme gevoel. Dat blijkt dan wederzijds te zijn. En dan kun je een relatie aangaan". „We moeten eens ophouden met hypocriet te zijn", gaat ze verder. „Bij een bemiddelingsbureau gebeurt precies hetzelfde. Je biedt bepaalde zaken aan. Je geeft zelf de grenzen aan. De zeef is veel kleiner dan in het vrije veld om het zo maar eens te noemen. Je weet bij voorbeeld dat de mensen die je ontmoet vrij zijn. In feite heb je de eerste grove zeef ingehuurd". De grootste groep die ingeschreven staat bij een relatiebemiddelingsbureau is tussen de 30 en 45 jaar. Al kan eenieder tussen de 21 en 85 jaar terecht bij de bureaus. „Heel legitiem", benadrukt Joke Verkuijl nog eens, „zoals de partnerwens heel legitiem is". WANTOESTANDEN De Raad van Toezicht werd in 1970 door het ministerie van CRM (nu WVC) in het leven geroepen. Dat gebeurde om de mensen die in zee gingen met een bureau te beschermen. Destijds bestonden er nogal wat wantoestanden bij de huwelijksbureaus. Dat merkten onder meer een paar hooggeplaatste personen en een kamerlid. Zij werden gechanteerd met door hen zelf opgegeven zeer vertrouwelijke gegevens. Toen werd de gezinsraad gevraagd de handel en wandel van de bureaus eens grondig te onderzoeken. De Raad begon meteen met saneren. Van de toen 150 werkzame bureaus werden er slechts twaalf door de Raad erkend. Momenteel zijn er vijftien erkende bureaus. Sinds '72 hebben de door de Raad van Toezicht erkende bureaus een aparte rubriek in de meeste kranten. In die advertentie mag dan vermeld worden dat het bureau erkend is door de Raad van Toezicht. De bureaus die niet erkend zijn proberen daar doorheen te glippen en zetten er bij voorbeeld bij dat ze 'bekend' zijn bij de Raad van Toezicht. Dat klopt veelal, maar niet zoals het hoort. Vijftien erkende bureaus lijkt niet zoveel voor 20.000 mensen, maar die bureaus hebben bij elkaar 270 consulentschappen. De laatste tijd neemt het aantal malafide bureaus toch weer toe. De manier waarop de 'slechterikkende mensen benaderen, is in feite nooit veranderd. Het gebeurt nog steeds dat iemand 400 gulden betaalt aan een bureau en verder niks meer hoort. Verder worden er door die bureaus ook mannen en vrouwen ingehuurd. Als een man zich laat inschrijven duikt die ingehuurde vrouw op. Er volgt een gesprek en daarna laat de vrouw weten dat hij toch niet de man was naar wie ze aan het zoeken is. BROKKEN „De Raad kan tegen die malafide bureaus rechtstreeks niets doen. De Raad kan er indirect wel wat aan doen door in zoveel mogelijk dagbladen een aparte advertentierubriek voor de erkende bureaus te reserveren. Ik zeg niet dat alle niet-erkende bureaus slecht zijn. Maar het is een feit dat sommige regionale bureaus veel brokken maakten. Al was de intentie meestal goed. Daar gaan we in ieder geval vanuit". Om de mensen zo goed mogelijk van dienst te kunnen zijn, hebben de consulenten van een erkend relatiebemiddelingsbureau een zeer gedegen opleiding achter de rug. Vakbekwame mensen die diverse methodes kunnen hanteren. „Er zijn categorieën met een zeer grote slaagkans. Gemiddeld komt men op vijftig procent uit. In ieder geval is het zeker dat je meer kans hebt op slagen als je ingeschreven staat bij een bureau. Als je die stap niet waagt, is het een heel stuk moeilijker. Maar inderdaad is bemiddeling niet voor iedereen geschikt". Wie een huurovereenkomst sluit moet naast de huurprijs en een eventuele waarborgsom ook nog vaak andere kosten betalen. We zullen in het kort aangeven welke kosten nog extra in rekening gebracht mogen worden en hoe hoog die mogen zijn. BEMIODEUNGSKOSTEN OF COURTAGE Deze hoeven door de huurder slechts betaald te worden als hij aan de verhuurder ot diens beheerder (bijvoorbeeld een makelaar) opdracht heeft gegeven een woning voor hèm te zoeken. Als deze opdracht door de huurder niet gegeven is, hoeft de huurder dus ook niet deze kosten te betalenOok hoeft hij niet te betalen als de woning reeds in beheer is bij de betreffende makelaar, immers deze krijgt doorgaans de kosten reeds betaald door de eigenaar. Hoe hoog kunnen deze kosten nu zijn als ze in rekening gebracht mogen worden Zowel de huurcommissies als de kantonrechters ais de Vereniging van Makelaars houden zes procent van de kale jaarhuur aan. Dus kost de woning 500 kaal per maand, dan wordt zes procent van de kale huurprijs per jaar (12x J 500- f 6.000dus 360. CONTRACTKOSTEN OF ADMINISTRATIEKOSTEN Voor het opmaken van het huurcontract, voor het aanvragen van een woonvergunning en/of huursubsidie, kan de verhuur der kosten in rekening brengen maar alleen ais deze ook daadwerkelijk werkzaamheden op dat terrein heeft verricht De Nederlandse Vereniging voor Makelaars heeft hier ook richtlijnen voor opgesteld. Bij een huurprijs van J 250 per maand maxima al 250, bij een huurprijs tussen j 250 en 650 een bedrag van 325 en daarboven J 375. Deze bedragen liggen aan de hoge kant, immers de hoofdre gel blijft dat de verhuurder ook daadwerkelijk de kosten (welke hij in rekening brengt) gemaakt moet hebben en dat hij hieraan niet mag verdienen. Het komt vaak voor dat bij een contract gebruik gemaakt wordt van een 'standaard huurcontract', dat alleen maar gecopieerd hoeft te wordenDat hoeft natuurlijk nooit zoveel te kosten. Maar ja. Wat moet je dan? Als je niet betaalt, dan krijg je de woning niet en als je eenmaal betaald hebt, zie dan maar weer eens dat geld terug te krijgen. Nu is dat laatste toch mogelijk via een gang naar de huurco mmissie. Daar kan een zogenaamde 'art 6 huurprijzenwet woonruimteprocedure' worden aangespannenHet moet in de procedure worden vastgesteld dat de verhuurder onredelijk voordeel heeft gehad bij het in rekening brengen van deze hoge kosten. Dus het beste is in zo'n geval wei te betalen (eventueel onder protest) en dan achteraf dit geld terug te vorderen via de huurcommissie. Dit geldt ook voor de teveel betaalde bemiddelingskosten. Deze juridische rubriek wordt samengesteld doordeBuro's voor Rechtshulp In Middelburg en Breda.

de Stem | 1987 | | pagina 17