OP BEZOEK IN HEI JUS TITIE- COMPLEJ l VAN PALERMO Comn De best bewaakte rechters ter wereld Politieke er: in Frankrijl voortduren ïïÊÊImJyrrheense. ONGRES Fi AMSTERDAMS Beurs overwej DONDERDAG 8 JANUAR11987 EXTRA T ïONDERDAG 8 JANUARI VAN ITALIAANSE licht voetigheid en ongecom pliceerdheid is hier niets meer te bespeuren. De Ucciardone het justitie- complex van Palermo, is een van de best bewaakte gebouwen ter wereld. Kogelvrij Libanon Falcone Isolement Onzeker Speculatie ^SCHggS^fe" lessinoi Palermo: Alcamo Lercaro lastelvetram Catania: Caltanissetta [Syracuse; SICILIË Cesare Terranova .vermoord. Reggjo di Calabria Maffia-bestrijding is slavenwerk Door Gerard Kessels In het hart van de justitie-doolhof, achter een serie stalen deuren, werken met gevaar voor eigen leven vier rech- ter-commissarissen: de anti-maffia pool. Leonardo Guarnotta is een van hen. „Ik weet dat dit een heel gevaar lijke baan is", zegt de 46-jarige magi straat, maar het is nu eenmaal mijn werk. Ik ben veel meer bezorgd over de veiligheid van mijn vrouw en kinde ren." De justitie van Palermo is van tac tiek veranderd. Dat moest ook wel. Eerst werd, in 1979, rechter-commissa- ris Cesare Terranova vermoord. Vier jaar later zijn opvolger Rocco Chinnici. Beiden zaten als een spin in het web van de maffia-procedures. Beiden do mineerden zo dat toen ze wegvielen er geduchte gaten in de opsporing vielen. Nu is er een pool van maffia-rechters gevormd. Alle vier de rechter-commis- sarissen van de pool zijn op de hoogte van alles wat er tegen de maffia loopt. Anders gezegd: de maffia moet vier rechters vrijwel gelijktijdig vermoor den om het onderzoek een beslissende slag toe te brengen. Guarnotta: „We hebben natuurlijk wel een werkverde ling gemaakt om te voorkomen dat we dingen dubbel doen. Maar ieders taak kan onmiddellijk door een ander wor den overgenomen." De vier hebben de laatste jaren sla venarbeid verricht. Zij hebben het be wijsmateriaal aangedragen voor een monsterproces tegen 475 mafiosi, waarvan er meer dan 200 nog op vrije voeten zijn. Voor het eerst in de ge schiedenis hebben ze precies vastge legd hoe de Siciliaanse maffia georga niseerd is en welke regels er gelden. Deze röntgenopname van de misdaad organisatie werd mede mogelijk door de verklaringen van mafiosi Salvatore Contorno en vooral Tomasso Buscetta, die besloten al hun kennis aan de justi tie te openbaren. De tocht naar het kantoor van Guar notta en zijn collega's voert door gan gen met deuren van kogelvrij glas, langs zwaarbewapende politie-men- sen, die de komst van de journalist tel kens aan de volgende controlepost in het gebouw melden. Tweemaal wordt de inhoud van de aktentas nauwkeurig bekeken. Achter een zware stalen deur zijn de kantoren van Guarnotta en Giovanni Falcone, de leider van de pool. Ongezellige kleine ruimtes van cement en hout. Guarnotta is na twee en een half jaar aan de Spartaanse werkomgeving en eeuwige bewaking gewend. „De problemen die mijn gezin en ik in het begin hadden met de uitge breide bewaking zijn overwonnen. Vo rig jaar hebben we een moeilijke pe riode gehad in de zomer, omdat er toen twee hoge politie-mensen vermoord werden. De bewaking werd nog scher per, er kon nog minder. Nu is alles weer normaal. Tenminste", zo voegt hij er lachend aan toe, „voor wat in Pa lermo als normaal geldt." Hoewel hij de oprichting ervan zelf niet meer meemaakte was Rocco Chin nici de geestelijke vader van de pool. Hij verzamelde de briljante juristen om zich heen, die later het fameuze kwartet van Palermo zouden vormen. Een kwartet taaie speurneuzen, waa- ook de Amerikaanse autoriteiten hun pelje voor afnemen. Chinnici, bewaakt als weinig ande ren in Palermo, werd gedood omdat hij op het punt stond de familie Greco aan te pakken. De baas van deze familie, Michele Greco, was tevens voorzitter van 'de commissie' waarin de hoofden van alle Palermitaanse families de be langrijke beslissingen namen. Greco, „capo di tutti capi" (baas van alle ba zen), begin dit jaar gearresteerd, is een van de hoofdverdachten bij het proces. Michele Greco liet Chinnici vermoor den op een wijze die doet denken aan de oorlog in Libanon. Daags voor de aanslag werd voor de huisdeur van de magistraat een auto geparkeerd met de bagage-ruimte vol explosieven. De vol gende dag, toen Chinnici op het punt stond te vertrekken, werd zoals elke morgen de hele straat afgezet door ca rabinieri met mitrailleurs. Na het sein 'Okay' leidde een zwaarbewapend es corte de rechtercommissaris van de voordeur naar zijn geblindeerde auto. Bij het passeren vanm de geparkeerde Fiat werden de explosieven via de af standsbediening tot ontploffing ge bracht. Na de oorverdovenbde klap leek de Via Pepitone Federico herschapen in een stukje Beiroet. Een zwartgrijze wolk van puin en stof, gaten in het wegdek, kleine branden, vensters aan diggelen. Op de grond de verscheurde lijken van Chinnici, twee bewakers en de portier van het wooncomplex. Ne gentien mensen in de straat worden meer of minder ernstig gewond. Dat alles 500 meter van de plek waar Chin- nici's voorganger Terranova werd ver moord. „Of ik schrik heb?", zei Chin nici in zijn laatste interview. „Nee, ik heb altijd een gewapend escorte, dat is waar, maar ik weet dat zij te allen tijde in staat zijn om me uit de weg te rui men. Als het zover mocht komen, hoop ik dat de mannen van mijn escorte on gedeerd blijven." Een man krijgt de maffia tot nu toe niet te pakken. De chef van de pool, Giovanni Falcone, de leerling van Chinnici, die de meester overtreft. Al zes jaar staat hij nummer één op de af- schietlijst. Falcone heeft de georgani seerde misdaad aangepakt bij zijn Achilleshiel: het geld. Terwijl Chinnici en Terranova nog een wat traditionele kijk op de georganiserde misdaad had den, ontdekte Falcone al snel het 'derde niveau' van de maffia. Naast de ille gale praktijken (eerste niveau) en de ogenschijnlijk legale aktiviteiten (tweede niveau), is er een derde niveau. Het internationale wereldje van mach tige industriëlen, bankiers en politici. Het werelcüe bijv. van Lucio Gelli met zijn geheime loge P2 of van Michele Sindona, de invloedrijke bankier, die de maffia-miljarden uit de heroïne handel vakkundig door het internatio nale bankcircuit sluisde en het geld weer wit waste. De kapitalen werden vervolgens vaak geïnvesteerd in de bouw (tweede niveau). Dank zij uitgebreide controles van bankrekeningen, mogelijk geworden door de Wet-La Torre, genoemd naar een vermoord politicus, trof Falcone de mafiosi hard in de portemonnee. Hij begon de grote geldstromen door te knippen. Miljarden aan geld en onroe rend goed werden in beslag genomen. Velen hebben de indruk dat met de nieuwe aanpak van Falcone, Guar notta en de andere leden van de pool, voor het eerst echt werk is gemaakt van de maffia-bestrijding op Sicilië. Vantevoren was het toch vaak justi tieel kruimelwerk. Falcone, de troefkaart van het recht, is de bestbewaakte man van het land. In Palermo zijn 24 politie-mensen vrij gemaakt voor zijn bescherming. De buurt waar zijn verloofde woont, weet precies wanneer de rechter-commissa- ris op bezoek is. Dan is de hele wijk af gezet en wordt iedereen die erin wil van top tot teen gecontroleerd. Vakan tie is er voor Falcone nauwelijks meer bij. Een keer kon hij een paar weken bivakkeren op een vrijwel onbewoond eiland omdat daar een zwaarbewaakte gevangenis is. De directeur was zo vriendelijk hem onderdak te verlenen. De fanatieke werker Falcone, die zijn inspanningen ook ziet als een pos- thuum eerbewijs aan zijn leermeester Chinnici, maakt zich overigens weinig illusies. Hij denkt niet erg oud te wor den. De maffia vergeet immers niet en vergeeft nog minder. Vorig jaar zomer werden twee hoge Palermitaanse politie-functionarissen door de maffia vermoord. Maar sinds het begin van het proces, aanvang dit jaar, heeft de maffia geen aanslagen meer gepleegd. De bazen lijken te be seffen dat moorden op magistraten hun (recht)zaak geen goed zullen doen. Het ziet er naar uit dat er momenteel sprake is van een wapenstilstand. Even wat rustiger ademhalen voor Falcone en zijn rechters. Guarnotta: „Dar lijkt het inderdaad op. Laten we hopen dat het voortduurt." Juist de beste ambtenaren van politie en justitie voelen zich in hun strijd te gen de maffia vaak alleen staan. Rondom hen wordt het kouder, ze ra ken in een isolement. De steun van de superieuren begint af te brokkelen. Het isolement was de laatste jaren in Pa lermo maar al te vaak het voorportaal van de dood. De doortastende prefect van politie Alberto Dalla Chiesa, die in 1982 na honderd dagen in Palermo sa men met zijn jonge vrouw stierf in de kogelregen van de maffia, probeerde de laatste weken wanhopig steun te vinden bij politici in Rome. Maar hij kreeg bij de christen-demokraten An- dreotti en Rognoni nul op het rekest. Volstrekt alleen gelaten wendde de prefect zich in de ochtenduren van de dag dat hij zou sterven zelfs tot de Amerikaanse consul in Palermo. Dalla Chiesa wilde dat de consul druk uitoe fende op Rome om hem uitgebreidere bevoegdheden te geven in de strijd te gen de maffia. Het mocht allemaal niet meer baten. Guarnotta en zijn gebarricaderde collega's voelen zich (nog) niet in een isolement. „In sociale zin is er natuur lijk sprake van een zeker isolement, omdat je uit veiligheidsoverwegingen niet meer kunt leven zoals voorheen. Maar wat de bestrijding van de maffia betreft geloof ik dat we toch langzaam op de goede weg zijn. De burgers van deze stad beseffen dat we met een goede zaak bezig zijn. Zij zelf zullen er niet meer van profiteren, maar wel him kinderen. De bereidheid om de omerta, de zwijgplicht, te doorbreken, Een van de talloze Palermitaanse slachtoffers van de maffia, de 47-jarige in dustrieel Pietro Patti, die in februari 1985 het slachtoffer van de maffia werd. - FOTO'S ARCHIEF DE STEM Tomaso Buscetta neemt toe zowel bij mafiosi als bij bur gers die ermee van doen hebben gekre gen." De vier rechters in de justitie-bunker van Palermo verdienen veel bewonde ring en respect. Maar buiten de bunker vlot het niet al te best met de aanpak van de georganiseerde misdaad. De maffia-terreur heeft het justitiële ap paraat onzeker gemaakt. De speciale eenheid van de politie vcoor de bestrij ding van de maffia heeft in drie jaar tijds vijf chefs versleten. Niemand wil kennelijk al te lang schietschijf voor de maffia zijn. „De snelle wisselingen vin den plaats om de mensen te bescher men", zegt burgemeester Orlando. Guarnotta spreekt van „preventie". Met de snelle veranderingen werd begonnen, nadat twee achtereenvol gende chefs van de eenheid vermoord waren. Vorig jaar zomer werd ook de tweede man van de speciale eenheid, .kennis. Ninni Cassara, een van de beste poli tie-mensen die de stad ooit gehad heeft, vanuit een flat tegenover zijn huis on der vuur genomen en gedood. Cassara's opvolger is de 35-jarige Francesco Ac- cordingo, vader van twee kleine kinde ren. „Ik ben nu vijf jaar hier in Pa lermo bij de speciale eenheid", vertelt hij. „in die tijd heb ik meer dan 900 do den gezien en ik heb gezocht naar 300 mensen die er verdwenen zijn. Alleen in deze stad zijn meer mensen zonder een spoor achter te laten in het niets opgelost dan in Chili." Het snelle stui vertje wisselen aan de top van zijn een heid bestempelt Accordino als „nor maal." Toch moeten zowel Francesco Accor- dingo, rechter Guarnotta als burge meester Orlando toegeven dat al die wisselingen niet bevorderlijk zijn voor een goede aanpak. Nauwelijks zijn de chefs ingewerkt of ze verdwijnen weer naar veiliger oorden in de Toscane of Piemont. Ook de 'hoge commissaris' voor de maffia-bestrijding heeft nog weinis potten kunnen breken. Onmiddellijk na de moord op Dalla Chiesa krees deze 'commissaris' de bevoegdheden die de arme prefect steeds onthouden waren. Maar de twee commissarissen die er sinds 1982 zijn geweest, zijn voornamelijk opgevallen door uiterste omzichtigheid. Carrière-makers die ii het zicht van hun flinke pensioen geen al te grote risico's meer wilden nemen. En wie kan het hun eigenlijk kwalijk nemen? „Persoonlijke moed en inzet' zegt de weduwe Terranova, „zijn min stens zo belangrijk als grote bevoegd heden." Daar komt nog bij dat in Palermo 600 politie-mensen constant met bewa- kingswerk bezig zijn. Ze zijn dus ont- trrokken aan het eigenlijke opspo ringswerk. Wie een paar dagen in Pa lermo is en van 's morgens tot 's avonds de escortes met loeiende sirene ziet waarmee de autoriteiten zich verplaat sen, vraagt zich af wie hier wie j De jagers voelen zich gejaagden. Weg uit Palermo. Opstijgen vanaf hel vliegveld Punta Raisi, dertig kilometer buiten de stad, is even spannend. Punt; Raisi geldt als een van de gevaarlijkste luchthavens ter wereld. Mofiose specu latie en politiek gekonkel hebben de luchthaven op een plek gesitueerd waar valwinden vanuit de bergen en wind van zee voor uiterst verraderlijk metereologische situaties kunnen zor gen. Een laatste blik op Palermo, inge klemd tussen de bergen en de zee. Zon der maffia zou het een schitterende stad zijn. Maar alles doet hier aan de misdaad denken. De haven met de kleine scheepjes, een fraaie ansicht kaart vanuit de lucht, werd door de maffia-baas Philippo Marchese ge bruikt om lijken van tegenstanders W dumpen. Als zijn bakken met bijten» zuur op waren, verdwenen de licha men, verzwaard met cement, in de ha ven. Kan een Engelsman, een Duitser, eet Nederlander, ooit de maffia en Sic® begrijpen? Dat was de laatste vraat die ik iedereen daar beneden stelde Meestal viel er een vrij lange stilte Dan steeds hetzelfde antwoord: Dat za1 heel moeilijk zijn." WASHINGTON (UPI ;TR) - De Amerikaans ;enaat heeft met 88 tegen itemmen officieel de in- telling goedgekeurd var >en speciale commissie di< Jen onderzoek zal verrich en naar het Iran-contra [chandaal. Ook het Huis van Afgevaar ligden, de andere kamer vai iet Congres, heeft gisteren eei gelijksoortige commissie inge- iteld. De Speciale Commissie inzake d PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is het toneel ge worden van een kracht proef tussen regering en stakers, die kan uitlopen op een politieke crisis. Het spoorwegpersoneel, dat al drie weken staakt, besloot gisteren massaal zijn actie voort te zetten. Deze actie, die is overge slagen naar andere secto ren, stond aan het begin van een sociale crisis. Maar van beide kanten stelt men zich zo hard op, dat een politiek conflict uitlopende op vervroegde verkiezingen niet langer uitgesloten is. De centrum rechtse premier, Jacques Chirac, gaf dit dinsdag toe, maar zei tevens niet zullen buigen voor de stakers, daar zijn regering vast houdt aan haar economi sche beleid en haar streven naar loonbeheersing en be strijding van inflatie en werkloosheid. Hij beschuldigde de communistisch georiën teerde vakbond CGT ervan het conflict te politiseren en erop uit te zijn de rege ring te destabiliseren en ten val te brengen. Het probleem voor de conservatief Chirac, die in maart aan de macht kwam, is dat hij moet die nen onder een socialisti sche president, Francois Mitterrand. Zo worden zij gedwongen om samen het land te leiden. Chirac blijft de 'grote verliezer' in deze zogehe ten 'cohabitation'. Ook bl pe ce so ge pr zi in 34 ra de co ni< ze! ke w: ve pa w< Stc do m: ter wé we he de in PI Pa gre ni« va de: cit Fr bic toe trs en on ve: he ko loo ke: BBEHMaili AMSTERDAM (ANP) - Op de Amster- amse effectenbeurs waren de inter- ationale aandelen woensdag prijs houdend tot beter in een overwegend agere markt De stijging van de obli- atiekoersen zette nog door, maar was ninder sterk dan eerder deze week. 5ok de omvang van de handel was binder dan dinsdag. Er werd een om- ■et behaald van ƒ936 miljoen, waarvan tam ƒ350 miljoen in obligaties. Het 'ondement op de staatsleningen nam wat verder af tot 6,25 procent Do meest verhandelde aandelen 'aren Koninklijke Olie en Unilever. Jo olies werden ƒ2,60 meer waard op 211,80 en Unilever ƒ1,50 op ƒ525. Ook hilips en KLM waren beter, maar tazo gaf zeer licht prijs. Akzo-topman ^udon zei woensdag in zijn nieuw- aarstoespraak, dat zijn concern dit aar de wind tegen kan krijgen bij een 'erdere daling van de dollarkoers en tet niet langer optreden van het 'olie- 'rijsvoordeel'. Hoogovens maakte met een koers- Jtast van ƒ2,80 op ƒ42 het forse verlies dinsdag meer dan goed. De top van t staalconcern bracht woensdag een rjr? tang gepland beleefdheids be leid 8an beurs en ^n woordvoer- r benadrukte dat niet gesproken is I er de huidige gang van zaken binnen onderneming. Vermoedelijk werd P de beurs een voorschotje genomen leJi btauwjaarstoespraak, die don- iik~48 wordt uitgesproken en moge- de belegger wat milder zal stem- n over Hoogovens, leid °ld werd opnieuw druk verhan- niaar het supermarktconcern r» antonius antonius «ngr.o.l.v. daniel gasthuis gasthuis gasthuis gasthuis h°oghuys m Protihs Wot*.,* 'V' Prou.hs hoeJ slee Niji stigi niev con gaf. I gin* ninj ƒ13, haa" ten tonj op C nog op deld Wol Gev naai deze E pen gen Sche Evei niet han< dan O op verg aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwer (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch)

de Stem | 1987 | | pagina 4