even..u UITBLAZEN 'Eens zal de vogel gevlogen zijn' Sport wijst aparte verzekering voor blessures af Onderzoe Diosynth i Picked up by Ben JDBffll WVC WIL VERPLICHTE VERZEKERING BIJ GROOTSCHALIGE SPORTEVENEMENTEN Tsjech komt eredoctoraat niet ophalen DERTEMCON Kleurrijk figuu DONDERDAG 8 JANUAR11987 ACHTERGROND T5 PAG IN, NOORD-BRABANT VERLIEST KLEURRIJKE BESTUURDER Wethouder geeft salaris weg DE MAN die op het nippertje de hotellift haalde door zijn handkoffertje tussen de al dichtschuivende deuren te steken was onmiskenbaar Nederlander én vrijgezel. Een veertiger. Saai en een beetje ouderwets gekleed. Het zou ook een missionaris met verlof kunnen zijn. Hij had zijn moeder bij zich. Mannen die op zijn leeftijd met hun moeder reizen zijn vrijgezel. Onhandig probeerde hij de reisbagage de lift in te duwen, zijn moeder achterna. Ik moest twee keer de 'open'-knop in drukken eer hij die klus ge klaard had. 'Moet je hier zelf je koffers naar boven dragen?' vroeg hij me mopperend en in het En gels. 'Hebben ze hier geen pic colo's?' Ik was bang nog een il lusie te verstoren als ik me als een doodgewone landgenoot zou ontpoppen dus bediende ik me ook van het Engels om te antwoorden dat ik na drie da gen nog geen piccolo had ge zien, maar dat de portiersloge me royaal genoeg bemand leek om er hulp te kunnen krijgen. De vrijgezel wendde zich verontschuldigend tot zijn moe der: „?e hebben geen picco lo's Thuis zeker man van de wereld gespeeld, dacht ik. Moeder een sjiek hotel met al les erop en eraan in het voor uitzicht gesteld en nu waren er niet eens piccolo's om hun kof fers te dragen. Op de vijfde stommelde hij met z'n koffers de lift uit. Ik hield de 'open'- knop ingedrukt tot ook zijn moeder veilig en wel buiten het bereik van de als kaken dichtklappende deuren was. Zonder terug te groeten hepen ze de gang op, op weg naar de eerste van de wie weet hoeveel stug verende branddeuren; ook van die lekkere obstakels als je in beide handen een koffer draagt. Het is een beetje bon ton om af te geven op hotels en het ho telleven. Ik houd van hotels. Dit hotel muntte uit in het elke morgen uitstallen van een fan tastisch ontbijt. Een warm En gels ontbijt, wel te verstaan. Niet het in Londen nu gebrui kelijke continental ontbijt. Op het platteland loop je nog wel eens tegen een cooked breakfast aan waar je bij wijze van spre ken niet overheen kunt kijken, maar in Londen had ik er zó nog nooit een gezien. Een keur van vruchtensap pen, cereals (corn flakes e.d.) en zuiveldranken. Schalen met vruchten op sap voor op de nuchtere maag, maar die mijn reisgenoten als toetje aten. Dan de warme gerechten. Eieren, gékookt, gebakken, gepocheerd of als omelet. Gerookte kippers niertjes, schijfjes bloedworst, paddestoelen en champignons, witte bonen in tomatensaus, aardappelkoekjes en aardap pelkroketten, worstjes en bacon natuurlijk. Om dit machtige voedsel, waarop een toerist ge makkelijk een hele dag kan draaien, te begeleiden was er een overvloedige keuze aan broodjes, toast en koek. Het enige wat ik eigenlijk miste was WIM KOCK gen het de kokendhete porridgemaar daar kan ik gemakkelijk over heen gekeken hebben. Bijdestijdse Britten drinken geen thee meer bij het ontbijt. Dat wordt thans ouderwets ge vonden. Dus nam ik koffie. Prima koffie. Het enige dat niét Engels was aan dit vorstelijke ontbijt. Hulpvaardig zijn de Britten nog steeds. De oude man die bij ons zat in de underground verstond geen Nederlands. Toch wist hij al heel snel uit ons gesprek op te maken dat we de verkeerde kant op reden. Vriendelijk viel hij ons m de re de: „Ik denk dat U in de ver keerde trein zit. U moet oost waarts? Dan moet u bij het vol de station oversteken naar andere perron." Heel voorkomend. Maar wat te zeggen van onbekende Ben? Een van mijn reisgenoten had een kaart voor thuis ge schreven. De postzegel zat er al op. Toen verloor hij hem. Er gens op straat, in de buurt van Regent Street. Hij kocht en schreef een nieuwe en deed hem op de bus. De verloren kaart arriveerde het eerst in Nederland. Er stond op ge krabbeld: Picked up by Ben. Hope you get it. (Gevonden door Ben. Hoop dat'ie aan komt). De Dickens Inn is het popu laire en warm kloppende hart van St. Katherine's Dock, de tot woongebied gerenoveerde, voormalige specerijenhaven achter het World Trade Center, onder de Tower Bridge. De mooiste oude pakhuizen zijn er, alleen inwendig, verbouwd tot appartementen. De nieuwbouw is aangepast aan de havenom geving. Aan de kaden liggen jachten en fraai opgekalefa terde historische schepen. De Dickens Inn zelf zit in een oud houten pakhuis en heeft een naam op het gebied van kwaliteitsbieren. Het loopt er tijdens het lunchuur bomvol. In het gedrang, zelfs aan tafel, krijg ik de vleespastei van een Australische, kennelijk een spinster en ook al met d'r moe der op stap, over mijn broek. Zij is daardoor zo embarrassed dat er geen vriendelijk woord meer uit haar komt en dat is jammer want ze ziet er goed uit en wij raken door de kwaliteits bieren in een steeds luimiger stemming en zijn zeer ontvan kelijk geworden voor de lon kende blik van een vrouw. Maar die komt dus niet. De plakken roast beef, met 'Frans brood' geserveerd, zijn om te zuigen en een voor proefje van het ware Engelse maal dat ik voor mijn reisgeno ten heb gepland. Ik zal dat vooroordeel over de Engelse keuken, wat hen betreft al thans, eens uit de wereld hel pen. Morgen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliliiiiiiiiiiiiillllllllllli? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar, Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen7 Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter-Jan Dekkers 'EENS zal de vogel ge vlogen zijn' is een ge vleugelde uitspraak van Dries van Agt, oud hoogleraar, oud-minis ter, oud-premier en bin nenkort oud-Commissa ris van de Koningin in Noord-Brabant. Hij gaat mr. Laurens Jan Brinkhorst opvolgen als Hoofd van de EG-'ambassa- de' in Japan. Brinkhorst keert volledig gedesillusio neerd uit Tokio terug. Een riant salaris kon zijn onvrede met zijn funktie niet verdoe zelen. Van Agt ligt daar blijkbaar niet wakker van. Een terugblik op een tu multous politiek leven. In zijn "jonge' jaren staat Dries van Agt als 'redelijk' progressief bekend. Zijn vriend Fons van der Stee haalt hem in 1971 zo van de tennisbaan in het kabinet- Biesheuvel op het departe ment van Justitie. 'De schoonst denkbare volein ding' van zijn wetenschappe lijke carrière, noemt hij zijn intrede in de Haagse politiek. Die benoeming is op zich al verwonderlijk, omdat Van Agt niet onder stoelen of banken steekt dat Biesheu vels kabinet naar zijn me ning niet 'rood' genoeg is. Hij had liever een kabinet met de PvdA gezien. Welke uitspraak hem een eerste frontale botsing ople vert met de toenmalige WD- leider Wiegel, later zijn grootste politieke vriend. Wiegel vraagt zich af of het land in een poel van verderf zou zijn gestort als Van Agt voor Justitie zou hebben be dankt. Van Agt af. Dat hij geen enkel benul van politiek heeft - hij is trouwens de eerste om dat zelf te erkennen - blijkt al uit zijn eerste persconferentie, als hij een pleidooi houdt voor gratie van de drie Duitse oorlogsmisdadigers in Breda. En alsof dat voor de helft van het Nederlandse volk al niet erg genoeg is ar gumenteert hij zijn stand punt met de opmerking 'Ik kan dat makkelijker doen. Ik ben Ariër'. Héél Nederland op de achterste benen. Excu ses. Daarna het kabinet-Den Uyl, 'rood met een wit rand je', waarin Van Agt meteen tot vice-premier wordt ge bombardeerd. Hij blijft op Justitie zitten waar hij zijn politieke loopbaan plaveit met een haast onafzienbare reeks blunders. Een greep daaruit: de Menten-affaire (onder zijn politieke verantwoordelijk heid ontsnapt de van oorlogs misdaden verdachte Pieter Menten naar Zwitserland), de abortus-zaak (Van Agt probeert achter de rug van het kabinet om de abor tuskliniek Bloemenhove te sluiten), Glastra Van Loon (zijn staatssecretaris die hij de laan uitstuurt omdat deze zijn funktioneren in het openbaar bekritiseert), de pornografie (Van Agt laat Nederland bulderen met zijn voorstel pornografie slechts toe te staan in bioscopen met maximaal 49 zitplaatsen, exact het aantal CDA-frac- tieleden in de Tweede Ka- Dries van Agt met zijn grote 'tegenspeler' Joop den Uyl. mer), de vrijlating van WDM-militairen, de hulp aan weggelopen minderja rige kinderen die hij wil be straffen. Aan de andere kant ver baast hij vriend en vijand met zijn koelbloedig optre den in enkele gijzelingsza ken. De eerste jaren in het ka binet-Den Uyl/Van Agt kan hij nog redelijk met de grote baas opschieten, vooral om dat deze hem meermalen te gen het parlement in be scherming neemt. Want zegt Van Agt eind 1982 wel dat het Nederlandse parlement niet goed funktioneert en dat Ka merleden slechts oog hebben voor de tv-camera, zelf maakt hij zich er in die be ginjaren met een Jantje van Leiden van af. Vaak staat hij tijdens parlementaire debat ten met de mond vol tanden omdat hij weer eens de ver keerde stukken heeft meege bracht of helemaal geen stukken. Ruim vier jaar kabinet- Den Uyl is er niettemin de oorzaak van dat de oorspon- kelijk zo progressief ogende Van Agt een politieke draai van 180 graden maakt. Den Uyl is een oude rot in het vak, zijn ransel gevuld met alle politieke streken die men maar kan bedenken. Van Agt is een politieke amateur, zo als hij zichzelf meermalen kwalificeert. Op den duur kan Van Agt niet meer tegen Den Uyls ge drevenheid. Hij wordt bin nen het kabinet voortdurend in de 'vechthouding' gedron gen en het is dan ook niet verwonderlijk dat hij in 1977 van harte meewerkt om het kabinet over de grondpoli- tiek te laten struikelen. Na de verkiezingen, Den Uyl ('Kies de minister-presi dent') boekt een geweldige overwinning, lijken de maanden voortslepende on derhandelingen met de socia listen over de vorming van het tweede kabinet-Den Uyl hem voorgoed te genezen van samenwerking met die 'door- drammende' socialisten. Na een gemoedelijk etentje bij kaarslicht in een Haags res taurant wordt derhalve met WD-leider Wiegel het eerste kabinet-Van Agt in een re cord-tempo in elkaar getim merd. Van Agt-I moest het kabi net van de restauratie wor den. 'Lui met pit die het wel zouden rooien'. Geen plaats voor 'luiaards, ijdeltuiten en non-valeurs' en het potverte ren van 'Ome Joop' voltooid verleden tijd. Dat het allemaal anders is loopt kan niet helemaal op het conto van Van Agt wor den geschreven. De huidige premier Lubbers heeft wat dat betreft ook heel wat boter op het hoofd. De overheids uitgaven groeien, als gevolg van allerhande wensen van de CDA-fractie, als nooit te voren, het tekort ook. En aan het eind van de rit zit Neder land met 600.000 werklozen. Toch maakt Van Agt zich bij de gewone burger zeer ge liefd. Na het dogmatisch drammen van Den Uyl de re lativerende, minzame Van Agt. De man ook van het Ethisch Reveil, dat Neder land weer fatsoenlijk moet maken na de uitspattingen van de zestiger en zeventiger jaren. Een man waar het burgermans fatsoen van af straalt. Een man ook die van zijn hart geen moordkuil maakt. Zijn uitspraken zijn vaak recht voor z'n raap, origineel, bloemrijk, hoewel lang niet altijd verstandig. Zoals die over de invloed van de wel zijnswerkers op het beleid ('Niet iedere hulpverlener heeft gelijk omdat hij een spijkerpak draagt en minder gebruikelijk dan normaal naar de kapper gaat'), die heel sociaal Nederland in de gordijnen jaagt. Het reizen zit hem dan al - FOTO ANP in het bloed. Menig maal krijgt de burger vanuit verre landen te horen wat de pre mier nu meer voor hem in petto heeft. De rekening voor vier jaar 'op de winkel passen' wordt bij de verkiezingen in 1981 gepresenteerd: de coalitie verliest de absolute meerder heid en Van Agt wordt als politiek leider van het CDA gedwongen zich weer met zijn politieke vijand Joop den Uyl aan één tafel te schuiven. Dat gaat (uiteraard) niet van een leien dakje. Voor Den Uyl, die immers geen premier mag worden, moet een super-ministerie worden bedacht en Van Agt zelf ver toeft liever bij de 'jongens' in de Tour de France dan for meren met 'Ome Joop'. Het kabinet-Van Agt/Den Uyl struikelt dan ook al voordat het in de Kamer is versche nen, een uniek gebeuren in de vaderlandse politieke ge schiedenis. De samenwerking in het kabinet wil, vooral door per soonlijke tegenstellingen, niet lukken en in 1982 stapt de PvdA eruit na twee opdof fers bij in dat jaar gehouden verkiezingen. Van Agt gaat met D'66 in een interimkabi net verder en leidt het CDA in datzelfde jaar door de ver kiezingen. Tijdens de daaropvolgende formatie laat Van Agt de 'blaffende honden in de ka ravaan' nog één keer ver stommen en trek zich terug ten behoeve van Ruud Lub bers. Tot groot ongenoegen van het CDA-'volk', tot nau welijks verholen opluchting van de politieke top van het CDA. 'Kiezersbedrog', roepen zijn tegenstanders om het hardst, maar Van Agt zegt onverstoorbaar nu even een 'Kamerlidmaatschap-in-de-1 uwte' te ambiëren. Van Agt, kleurrijk, min zaam, de man die het CDA met zijn optreden een echte achterban heeft bezorgd (zijn grote verdienste), heeft dan zijn blik al laten vallen op zijn geboortegrond: Brabant. Beschouwen veel politici een benoeming tot Commis saris van de Koningin als een politieke 'straf', als een de gradatie, Van Agt wekt de indruk met veel plezier naar Den Bosch te gaan. Er is overigens nog heel wat te doen rond die benoe- miung. Voldoet de man wel aan de profielschets van Pro vinciale Staten?. Is hij wel bereid acht jaar in Den Bosch te blijven zitten?. Hij werkt die twijfel overi gens zelf in de hand door nog tijdens de benoemingsproce dure, als zijn opvolger Lub bers in politieke problemen is geraakt, te verzuchten best nog wel eens premier te wil len worden. Toch is Brabant blij met Van Agt. De man is immers kind aan huis in Den Haag en kent het Haagse circuit als z'n broekzak. En dat kan voor een provincie, waar de werkloosheid groot is en de problemen navenant, alleen maar voordelig uitpakken. Eenmaal in Den Bosch blijkt Van Agt het provincie huis te beschouwen als een mini-Catshuis met dito ge bruiken. Nog geen jaar aan het bewind verstomt in Den Bosch het gejuich. Zijn solis tische stijl van besturen, zijn chaotische dagindeling waardoor niemand precies weet wat hij doet of waar hij is, zijn nauwelijks ver bloemde heimwee naar het echte Catshuis brengt hem herhaaldelijk in conflict met het provinciale parlement. En dan de 'schandaaltjes', meestal breed uitgemeten in de vaderlandse pers, want Van Agt blijft nieuws. Het gedoe rond zijn te dure ambtswoning ('Desnoods vlieg ik met een helicopter van Nijmegen naar m'n werk'). De knallende ruzie met CDA-fractievoorzitter Wagtmans over de commis sie-Bosman, een gezelschap knappe koppen dat, in vavol- ging van de landelijke com missie-Wagner, het Bra bantse bedrijfsleven nieuw elan moet bezorgen. In september 1984 is het weer zover: Van Agt zou 'ba len' van Brabant en hunke ren naar 'de Haagse "dreven, het liefst met die andere commissaris, Wiegel. 'Ik ba len?. Ik pieker er niet over om weg te gaan', zegt hij om vervolgens, voor de zoveelste maal, in een vliegtuig te stappen dat hem naar verre landen voert om Brabant aan de man te brengen. Toch wordt Brabant lich telijk voorbereid op de din gen die gaan komen als hij in een interview zegt: 'Te zeg gen dat mijn hart gekweld gaat door de problemen die ik in de provincie aantreft zou te ver gaan'. Als de zo door hem ge wenste 'heropstanding' van Brabant niet zo wil vlotten probeert hij zijn politieke vrienden in het Haagse te in- terresseren voor Brabant. Van Agt in vroeger tij den, in een voor hem ka rakteristieke houding. - FOTON» Als vestigingsplaats van een nieuwe kerncentrale bijvoor beeld. Of als opslagplaats voor radio-actief vervuild afval. Of voor een super mestopslagplaats. Hij kan zich zonder veel vertoon vinden in de plaast- sing van kruisraketten op de vliegbasis Woensdrecht en ligt er geen nacht wakker van als zijn naam weer eens in opspraak komt vanwege een commissariaat. Zoals vorig jaar wanneer aan het licht komt dat Van Agt het beleggingsfonds Oroco adviseert, dat hem daardoor beloond en met die adviezen nieuwe wegen be denkt om de Nederlandse be lastingbetaler buitenlandse wegen te wijzen om geld aan de Nederlandse fiscus te kunnen onttrekken. In mei '85 dreigt hij de Brabantse FNV-secretaris Jetten voor de rechter te sle pen omdat deze hem - in een poging eveneens van het nor male afwijkende taal te ge bruiken - hem kwalificeert als een 'geniale gluiperd'. Gegniffeld wordt er als blijkt dat Van Agt bij de Of ficier van Justitie zijn echt genote tracht vrij te pleiten voor het vermeend rijden door een rood stoplicht en als hij het zoveelste bijbaantje accepteert (schutsheer bij de reservisten van de Rijkspoli tie) of gretig de blik werpt op het DSM-concern, waar ze driftig op zoek zijn naar een president-commissaris. Zijn solistisch optreden blijkt ook uit een geheime briefwisseling met 'Amice' Lubbers in een poging extra geld uit de staatsruif te krij gen voor het miljoenen gul dens 'vretende' prestige-pro- jekt aan de Moerdijk. Hij be dient zich in één van die brieven van hetzelfde wapen, waarmee Lubbers in het ka binet-Den Uyl de gelijkna mige premier om de ha verklap mee onder druk zet te: m'n zin of anders stap ik op. Dat doet hij nu dus. Mis schien een illusie armer maar nog steeds vol goede moed. Onbreekbaar. Brabant verliest een kleurrijke be stuurder, die zeker positieve zaken voor deze provincie heeft weten te bereiken. Maar een Provinciehuis reikt nu eenmaal nauwelijks ver der dan dorpspolitiek. En dat kan op den duur uitermate frustrerend zijn. Zodoend» Door Romain van Damme HET MINISTERIE van WVC (Welzijn, Volksge zondheid, Cultuur) speelt met de gedachte deelnemers aan groot schalige sportevene menten verplicht te stel len zich te verzekeren tegen blessures en de ge volgen daarvan. WVC weet zich gesteund door het dagelijks bestuur van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid. Dat is opmerkelijk omdat eerder een commissie van die Raad zich faliekant keerde tegen een aparte verzekering voor sporters. De komende dagen wordt er over dit voorstel door de diverse partijen ge discussieerd. In het kort komt het er op neer dat een duursporter die wil deelnemen aan bijvoor beeld de Herfstmarathon in Etten-Leur (een van de grootste volksmarathons in Nederland) niet alleen in schrijfgeld ter dekking van de organisatiekosten dient te betalen. Er zal ook betaald moeten worden om een ex tra-verzekering te kunnen overleggen. De bedoeling is de extra verzekering te koppelen aan het inschrijfgeld. Dat zou dan gelden voor alle groot schalige evenementen. Zoals de Elfstedentocht, triathlons en massale loopevenementen. WVC is voor een dergelijke verzekering omdat het be sparingen op ziektekosten zou inhouden. Ziekenfondsen en particuliere verzekerings- De start van de Herfstmarathon in Etten-Leur. Ongeveer 3000 lopers waren van de partij. - FOTOCORVIVEEN. maatschappijen zouden goedkoper uit zijn. Voor alle duidelijkheid, het gaat om een extra-verzeke ring. Iedere sporter heeft im mers al een algemene ziekte kostenverzekering. En het gaat vooral om de amateurs. Dus niet om de 'Gerard Nij- boers' die heel snel een mara thon kunnen lopen. WVC hangt het voorstel op aan de nota Sport Medische Begelei ding en Sportgezondheids- zorg. Die nota is in oktober vorig jaar verschenen. Uiter aard gelardeerd met de no dige cijfertjes. Per jaar zijn er 1£ miljoen sportblessures. Ongeveer de helft wordt in de gezondheidszorg behan deld. Bij de huisartsen ko men er ieder jaar 300.000 sporters met 'mankementen' binnen. Daarvan belanden er 8.000 in het ziekenhuis. En dat kost: 140 miljoen aan ziektekosten per jaar; 255 miljoen per jaar aan arbeids verzuim. Indrukwekkende cijfers. Zeker, maar het idee slaat niet bij iedereen aan. Inte gendeel. Directeur Vermeu len van het NISGZ (Natio naal Instituut voor Sportge- zondheidszorg) in Papendal noemt het idee absurd. „Wij zijn daar zeker geen voor stander van. Het werkt rechtsongelijkheid in de hand. Waarom alleen spor ters? Je kunt er van alles te genover stellen. Sigaretten roken is toch niet zo gezond. Moeten die dan meer gaan betalen? Geen sterveling die daar aan denkt. Of de men sen die de nodige alcohol naar binnen slaan. Dat lijkt me ook niet best". Vermeulen gaat zelfs zo ver dat hij de overheid schizofreen noemt. Daarmee doelend op het feit dat de overheid een reclame filmpje van de Nederlandse Sport Federatie zwaar subsi dieert. In dat filmpje draaft onder meer minister-presi dent Ruud Lubbers op. Ver vaarlijk zwaaiend met een hockeystick, wat stijf in de heupen achter een balletje aansjouwend wordt er geroe pen, 'ook onze minister-pre sident doet aan sport'. „Dat kan dan toch niet", meent Vermeulen. „Aan de ene kant zegt de overheid, je moet aan sport doen, want dat is gezond. Lekker bezig zijn, lekker sporten. En aan de andere kant zegt die over heid, nou, sporten is dermate gevaarlijk dat er maar extra voor betaald moet worden. Ik vind dat zelfs onethisch. Het gaat niet om de sport, het gaat niet om de gezondheid, maar om het binnenhalen van geld". In de nota waaruit WVC put wordt gesteld dat het niet zinvol is alle sporters over één kam te scheren. Dat houdt in dat bijvoorbeeld mensen die deelnemen aan de voetbalcompetitie buiten schot blijven. WVC gaat er vanuit dat die mensen vol doende getraind zijn. Dat doet toch weer wat merk waardig aan. Het NISGZ is enkele maanden geleden een landelijke campagne gestart om het groot aantal blessures in de voetballerij terug te dringen. Ook de Bredase sportarts Ab de Best, tot voor kort ver bonden aan het Sport Me disch Adviescentrum in Bre da, staat niet te juichen als hij de plannen van WVC aanhoort. „In eerste instantie zeg ik, niet haalbaar. Want dan moet je alle mensen die in hun schuurtje staan te timmeren ook extra laten betalen. In mijn huisart senpraktijk krijg ik genoeg mensen die gewond geraakt zijn bij het zelf klussen, bin nen. Bovendien, het legt be perkingen op. Je mag toch wel zelf weten wat je in je vrije tijd doet? Het is toch een hobby? Ik kan me inden ken dat er uitzonderingen zijn. Dat je een risicoverze kering neemt als er veel te genover staat. Als je bijvoor beeld een eigen bedrijf hebt". Uitzonderingen zijn er overigens altijd. Er zijn par ticuliere verzekeringsmaat schappijen die bepaalde sporten niet in hun polissen opnemen. Karate, rugby, pa rachutespringen, boksen, skiën, ijshockey, auto-en mo torsport, paardenraces en zo waar ook wielrennen worden niet altijd gedekt. Mensen uit de sportwereld vragen zich inmiddels af of het bedrijven van sport meer risico's inhoudt dan dage lijkse bezigheden, zoals het beklimmen van een trap bij voorbeeld. Je kunt het vol gens hen zelfs omdraaien. Mensen die aan sport doen, leven gezonder en zouden daarom minder premie moe ten betalen. In feite conclu deert WVC dat eigenlijk ook in zijn nota door te stellen dat het hier vooral gaat offl mensen die ongetraind aan een zware sportwedstrijd be ginnen. PEN BOSCH (ANP) - Het chemie (ynth in Oss - blijkens een onde provincie een van de grootste vt Noord-Brabant - gaat de gezond circa 400 werknemers aan een u derzoek onderwerpen. Diosyntl van Akzo Pharma, heeft dat d toezegd, aldus bestuurder A. Voe Industriebond FNV woensdagoch Het rapport bevestigt de al e geworden cijfers. Jaarlijks stoo ongeveer 1.600 ton koolwaters to klein deel daarvan staat op de noi worden opgenomen op een ii zwarte lijst. Voerman verklaarde dat de boi meerd door het onlangs verschei gende rapport van de provincie misch bedrijf, dinsdag bij Dios SUSTEREN - Wethouder Gerrit Storken van Sus- teren blijkt zijn volledige jaarwedde te hebben ge schonken aan een sociale instelling en drie paro chies in die gemeente. „Ik heb genoeg geld. Ik wil deze centen, die toch feitelijk van de Suste- rense gemeenschap zijn, niet ook nog eens heb ben", zo bevestigde Stor ken, die in de raad zit voor een lokale partij, gisteren schoorvoetend zijn opmerkelijk initia tief. In totaal gaat het om een bedrag van ongeveer ƒ20.000 dat Storken ca deau heeft gedaan, of nog gaat doen aan de Amel- berga-kerk in Susteren, de St.-Corneliskerk in Dieteren, de parochie St- Jacobus in Roosteren en de sociale instelling De Schakel in Dieteren, die zich onder meer inzet voor kinderen in de Derde Wereld. Tijdens de verkiezin gen voor de gemeente raad kreeg Storken, een bemiddeld zakenman, van diverse zijden kri tiek, waarom hij nu ook nog ging azen op het aar dig betaalde bijbaantje van wethouder. AMSTERDAM (ANP) - De Tsjechoslowaakse filosoof en woordvoerder van Charta 77 Ladislav Hejd&nek komt niet naar Nederland om vandaag het aan hem toegekende ere doctoraat van de Universiteit van Amsterdam in ontvangst te nemen. De onderscheiding zal nu worden uitgereikt aan een plaatsvervanger, de Tsjecho slowaakse psycholoog en filo soof dr. Jiri Nemec, die in We nen woont. Hejdónek krijgt de onder scheiding voor zijn weten schappelijke verdiensten, waaronder het openhouden van de dialoog tussen de filo sofie in Tsjechoslowakije en het Westen. Hij kan niet naar Amsterdam komen omdat rei zen hem verboden is, ook bin nen Oost-Europa. DRIES VAN AGT heeft zijn langste ningin in Noord-Brabant gehad. W< 9en gebeuren, kan binnenkort zijr tot Hoofd van de EG-delegatie in Js Het aanstaande vertrek van Vat worden bestempeld. De tamelijk meermalen gezegd dat het provin zijn eindstation moest worden be naar andere, aantrekkelijke functie tijd even goed gevallen. Tenslotte wensen uit de profielschets van d men commissaris dat hij minstens i olijven uitoefenen. Dit zou in de p zijn internationale aspiraties in de ij Zoals in veel gevallen heeft Var van de Brabantse Statenleden. De weerstand kunnen bieden aan hel LG en ruilt zijn geliefde Brabant in net land van de Rijzende Zon Wat heeft Noord-Brabant in het missariaat aan Dries van Agt geha 9en zeer verschillen. De zeer eig man die zich erg veel gelegen liet van de Staten. Het interesseerde Provinciehuis over hem werd gedai van Agt had slechts één belangr jen in de vaart der volkeren. De me Qe, waren niet alledaags, maar ook met druk. Het waren de resultaten P'e resultaten heeft bereikt, zal d i enslotte heeft Van Agt zelf altijd °P'angere termijn moet worden be Wel staat vast dat gedurende de ™abant heeft gewerkt, deze provii weest dan in de afgelopen tien jaa moet worden erkend, beschikt ov ^oord-Brabant zowel nationaal al *neen kleurrijke figuren als een aarom alleen al zal Noord-Brabar

de Stem | 1987 | | pagina 2