De poppenspeler van Lotz in Terneuzen en St. Niklaas Nieuwjaarsparty in Porgy Bess Kindertoneel in Den Dullaert Cine'83 presenteert... Het spook van de polder in premère in Klooster Filmhuis Terneuzen Koffieconcert in Kloosterzande NOG TE ZIEN VERWACHT De ingebeelde zieke in Axel ombone pfelWilllil Nederlands Kamerkoor in Antwerpen met Barokensemble Operette en Hamlet in de stads- schouwburg NEDERLAND 2 BELGIE NED 2 tiske en Wiske: Lichtval Accent Tekenen De wals van het toeval in Het Appeltje Russische openbaring in Eeklo STCRVcn •S1+..144 ,k. Sen arena Mali in de ti DE HULSTERSE cinofie- lenclub Cine'83 begint het nieuwe jaar met een film van Saura vol vurige Fla- mengodansen. Vanavond om acht uur in de Koning van Engeland in Hulst wordt vooraf het traditionele kopje koffie met gebak genuttigd voor men de film El Amor Brujo gaat bekijken. Voor de liefhebbers is El Amor Brujo een aantrekkelijke zang-muziek-dans-regi- stratie, want de befaamde Antonio Gades maakte de choreografie. Hij danst bo vendien met twee van zijn belangrijkste danseressen de hofodrollen. De balletmuziek is van componist De Falla. Hij schreef deze in 1915 voor eer zigeunerdanseres. Het ver haal gaat over een bijna duivelse liefdestragedie. Jo. sé en Candela zijn getrouwd omdat hun ouders dit wil. den. Zij houden allebei van een ander. Het huwelijk houdt niet lang stand. José wordt in een duel om zijn geliefde gedood, maar ook na zijn sterven blijft hij Candela beheksen, 's Nachts komt zijn geest haar halen om op de plek des onheils een bezeten dans uit te voe ren. Ook voor niet-dansfa- naten is deze film een bele venis. Aanvang 20.00 uur, toe gang zes gulden. Henk Elsink (Nederland 2, 21 Eindredactie: Emile Calon en Joep Trommelen. HET NEDERLANDS Ka merkoor en het Baroken semble onder leiding van Ton Koopman openen dins dag 13 januari de serie Duitse Barok Muziek in de Blauwe zaal van De Singel in Antwerpen. Op het pro gramma staan de Psalm 148 van Sweelinck voor koor a capella en de kantate Wie biest du Gott van J. Ch. Bach voor bassolo en basso continuo. Na de pauze brengt dit gezelschap het Membra Jesu Nostri voor soli, koor en instrumetaal ensemble. Dit werk is een compos- titie van een van de mar- kanste vertegenwoordigers uit de hoogbarok. Buxte- hude's kerkelijke muziek is lyrisch en sluit aan bij Schütz en zijn instrumen taal werk munt uit door originaliteit en fantasie. Een van de vele projecten in het kader van de vijftig ste verjaardag van het Ne derlands Kamerkoor is deze kantate van Buxte- hude die samen met het gerenommeerde baroken semble van Ton Koopman wordt uitgevoerd. Het con cert loopt in samenwer king met BRT 3 en zal op een latere datum worden uitgezonden. Aanvang 20.00 uur, en tree van 200 tot 450 Bfrs. DE OPERA van Vlaanderen voert maandag 12 januari in de stadsschouwburg in Brugge de operette Die Fle- dermaus van J. Strauss op. De scènes in het huis van Von Eisenstein, de villa van prins Orlowski en de gevan genis zitten vol komische toestanden en behalve en kele bekende aria's en koren wordt er ook een aardig stukje komedie op de plan ken gezet. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 13 januari speelt het Raamtheater in de stadsschouwburg de be roemde tragedie van Sha kespeare Hamlet op. De ver taling van Hugo Claus is door Pavel Kohout voor het Raamtheater bewerkt. Aan vang 20.00 uur. De muziek van Jan Leyser neemt een belangrijke rol in in deze produktie. Zo wordt de fi nale van het stuk, de be kende rede to be or not to be gecomponeerd en gearran geerd als een song en live gebracht door het volledige gezelschap. Pavel Kohout heeft zich in zijn bewerking op de oer- eigenste middelen van het theater verlaten. Meer be paald: het spel in het spel la ten spelen. Met als basisge dachte dat de grote tragedie door een kleine toneelgroep wordt opgevoerd, praktisch zonder middelen, alleen met die van de verbeelding, Randtaferelen werden inge kort, zodat het publiek snel ler geconcentreerd zal gera ken op het centrale pro bleem. Tegelijk hoorden zich passages omgezet en aange past, waardoor bijvoorbeeld de belangrijke kerkhof scène narukkelijker naar voren komt. Een moeilijke keuze Amerikaanse tv-film Vhich mother is mine', die EO vanavond uitzendt, ërtelt het verhaal van een estienjarig pleegkind, dat lotseling haar echte moe- er terugziet. Alexandra >oont al tien jaar bij haar [eegouders, als op een dag aar moeder opbelt. Ze wil Jexandra ontmoeten. Het leisje gedraagt zich in het legin erg vijandig, maar vanneer haar moeder heeft litgelegd, waarom ze haar Jestijds heeft afgestaan, be rijpt Alexandra de beslis ing. Moeder en dochter zorden goede vriendinnen, leze nieuwe gevoelens irengen Alexandra in grote iroblemen. Haar moeder wil lat haar dochter bij haar ;omt wonen. 20.15 Henk Elsink One Man Show iabaretier Henk Elsink is anavond na een lange af- ezigheid terug op de tele- isie. In een genoeglijke [eer presenteert hij een ge- eelte van zijn laatste thea- ershow met de voor hem larakteristieke grapjes over iet leven van alledag en de erschillen tussen vroeger n nu. Elsink zet ook speci- ieke typetjes neer als de iverjarige hippie Ronnie tekkie, een overwinterende in Benidorm en Joop net zijn LAT-relatie. De ca- iaretier wordt begeleid door iet trio Erwin Hoorweg, larcel Booij en René Koe len. Welkom Mr. Chance erzy Kosinski bewerkte ijn eigen verhaal voor het icript van 'Being there', de Urn die de BRT vanavond ■itzendt onder de titel 'Wel- ;om Mr. Chance'. De film zit lan ook vol zwartgallige hu- nor en geestige kritiek op iet door de televisie beheer- te Amerikaanse leven. Mr. wereld overgestapt naar de fotografie. Door veel te kij ken naar werk van goede fo tografen leerde hij welke eisen er aan een foto gesteld mogen worden. Daarnaast kreeg hij een uitstekende begeleiding uit de vakwe reld. De directeur van De Vaart, C. Meijer, opent de expositie vandaag om 16.30 uur in het restaurant. De feestelijke opening wordt muzikaal omlijst door Elma Meijer en Piet de Graaf op fluit. Te zien tot 16 april. Open: dagelijks 16.30 - 18.30 uur, donderdags 19-21 uur. Galerie Trouvaille Terneuzen - Van 10 januari tot 1 maart. Schilderijen van Willy de Houck. Open tijdens winkel uren. Opening 10 januari om 15.00 uur door Henk Koch, direc teur Zeeuwse Culturele Raad. IN ZAAL Leuven te Kloosterzande gaat morgen het volkstoneelstuk Het spook van de polder in première. Dit luchtige spel in drie bedrijven is van de hand van Hulstenaar George Sponselee, die hiermee een eerste bijdrage levert als toneelschrij ver. Het wordt op de planken gebracht door het volkstheater De Scheldegalm uit Kloosterzande in een regie van Nelly Boogaart-de Bakker. In café De Floore Vest regeert de stoere kastelein en zijn resolute vrouw. Hun dochter Wieske is het onderwerp van de liefde van de koster, die bang is om een blauwtje te lopen. Hoe het spook om de deur komt kijken en hoe de humoristische gebeurtenissen elkaar opvolgen, is te ho ren in het onvervalst dialect van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor het Land van Hulst zijn er twee uitvoeringen. Vrijdag 9 en zaterdag 10 januari in Kloosterzande, aanvang 20.00 uur. Entree 7,50. TERNEUZEN - 'De lichtval bepaalt het onderwerp'. Dat is de stelregel van fotograaf Peter van Wijck. Hij expo seert momenteel in restau rant 't Zwaantje van de Ter- neuzense scholengemeen schap De Vaart. Van Wijck hanteert die simpele stelregel op een uit stekende en duidelijke ma nier. Zowel in landschappen als portretten. Dreigende wolkenluchten en typische herfstzonnetjes geven dood gewone onderwerpen als een straatgezicht of een boerde rij een extra dimensie. Ook de zee is voor hem een inspi ratiebron. Een mooi contrast vormen twee foto's waarbij de zee de ene keer oranjegeel en de andere keer grijs blauw is gekleurd. De fotograaf maakt zijn afdrukken van originele dia's. De kleuren zijn zo, dat het net is alsof hij filters ge bruikt voor speciale effec- Art House Biervliet. Keramiek van Sia Braakman-Mulder. Tot 18 janua ri. Open maandag t/m vrijdag 9-12 uur. Zaterdag 13-16 uur. Galerij Bellemans Axel. Tekeningen en aquarellen van Dirkje Kuik. Tot 16 januari. Open tijdens winkeluren. Kunstuitleen Bellemans Axel, Oost straat. Kijkproject. Drieluik van Ri chard Beek uit Middelburg, steensta pelingen van Harold Huyser uit Axel. Tot half januari. Kijkgeld een rijks daalder. Open: tijdens winkeluren. Galerie Van Geyt Hulst, Steenstraat. Kunst '86.175 grote en kleine formaten schilderijen, grafiek, sculpturen en keramiek. Tot 15 januari. Open tijdens winkeluren. Zeeuwse Kunstuitleen Middelburg, Kuiperspoort. Textiele objecten van Gerda Edens en Sonja Besselink. Tot 26 januari. Eveneens sieraden van Birgit Laken en Eleo- noor van Beusekom. Tot 1 februari. Open dinsdag t/m zaterdag 13-17 uur, donderdag ook 19-21 uur. Rabobank en Balans 17 Middelburg. Werk van William Verstraeten uit Middelburg. Tot 1 februari. Rabobank open tijdens werkuren, Balans 17 op woensdag t/m vrijdag 12-17 uur, zaterdag 11-16 uur. VLISSINGEN - IN DE reeks tentoonstellingen onder de noemer 'Accent Tekenen' die de Culturele Raad Vlissin- gen momenteel houdt, pre senteert tekenaar Ton de Kroon zijn werk in Galerie Bellamy 19 in Vlissingen. Zijn tekeningen zijn voor het grootste deel abstract, maar hier en daar bevinden zich herkenbare stukken werkelijkheid. Hij tekent met lijnen en composities. De Kroon volgde zijn oplei ding aan de Koninklijke Akademie Den Bosch en mocht vervolgens verder studeren bij Ateliers '63 te Haarlem. De Culturele Raad Vlis singen heeft voor 'Accent Tekenen' een zevental he dendaagse kunstenaars bij elkaar gebracht in Galerie Bellamy 19, een onderdeel van het gemeentemuseum. Een aantal van hen laat ook sculpturen zien. Na De Kroon komen de tekenaars Rob Smit, Jos Vulto en Phi lip Vandenberg aan de beurt.. Te zien tot 22 januari. Peter van Wijck. ten. Dat is echter niet zo. Hij gebruikt de natuurlijke kleuren en wil foto's zo wei nig mogelijk manipuleren. - foto de stem/corj. de boer Weersomstandigheden en de tijd van de dag bepalen dan de kleurtinten. Van Wijck is uit de film- DONDERDAG 8 JANUAR11987 VIJF JAAR na de oorlog denkt Finkelbaum, een joodse vluchteling uit het concentratiekamp Birkenau, dat de Tweede Wereldoorlog nog steeds aan de gang is. Hij wil maar niet geloven dat de Nazi's de strijd verlo ren hebben en blijft in zijn kamer waar hij speelt met poppen. Zijn hospita pro beert alles te doen om hem ervan te overtuigen dat het vrede is, maar zonder resul taat. Voor de oorlog was Fin kelbaum poppenspeler. Al lerlei pogingen om de wrede verschrikkingen van de oor log uit zijn gehuigen te ver drijven, mislukken. Door zijn spel met de poppen wor den ook steeds herinnerin gen uit de periode opnieuw opgeroepen. Frans Maas, Lia Lee, Jo- han Rouffaer en Roland Ra- maeker van het toneelgezel schap Ivonne Lex vertolken De Poppenspeler van Lodz naar een verhaal van Gilles Segal. De regie is in handen van Ivonne Lex. Lex vindt dat via het theater de waarheid over de Tweede Wereldoorlog ver telt moet worden. „De toe komst beter maken kan al leen maar als de kleinkinde ren van de mensen die de oorlog meemaakten, de schamele waarheid kennen, ontdaan van het karnavals- kostuum dat de kassa doet rinkelen", zegt hij. „Theater kan en moet daarbij helpen. De Poppenspeler van Lodz is een stuk over het menselijk pijn en verdriet dat in al zijn bescheidenheid duidelijker is dan alle sensatieverha len". Hij wijst er verder op dat iedereen die betrokken was bij de oorlog met een lood zware erfenis zit, en de ge neratie die daarna geboren werd staat onbegrijpend te genover een reusachtig berg informatie die zij niet kan inschatten. „De reacties zijn ongenuanceerde afschuw of gewoon niet willen weten: wat voorbij is, is voorbij. Maar niets is voorbij, want ondertussen gebeurt over de gehele wereld nog steeds hetzelfde". Het toneelgezelschap treedt zaterdag 10 januari op in het Zuidlandtheater te Terneuzen. Aanvang 20.00 uur. Entree 15,- CJP/Pas 65 8,-. Dinsdag 13 januari speelt het gezelschap in de stads schouwburg te St.-Niklaas. Aanvang 20.00 uur. Pianist Nobert Detaeye. - foto archief de stem DE BELGISCHE pianist Nobert Detaeye treedt morgen, vrijdag 9 januari, op tijdens de nieuwjaarsparty in Porgy Bess in Terneuzen. Voor het publiek- hier is hij geen on bekende. Hij maakt deel uit van de Jeggpap New Orleans Jazzband, een van de bekendste oude stijl orkesten van België, een band die regelmatig naar Terneuzen komt. Detaeye houdt zich niet alleen bezig met oude stijl jazz. Zijn belangstelling is veel breder en omvat in feite de gehele muziek van het zuiden van de Verenigde Staten zoals soul, gospel, blues, rhytm blues en bayou. Onlangs bracht hij zijn tweede solo-lp uit: 'Every Man a King' met cover-ver sies van hedendaagse arties ten als Tom Waits, Randy Newman, Stevie Wonder en Kris Kristofferson, maar ook werk van 'oudjes' als Billy Hill en Rudy Vallee. Aanvang 21.30 uur. 'UN AMOUR de Swann' van regiseur Volker Schlöndorff draait vanavond in het film huis Zuidland te Terneuzen. Harold Pinter maakte het senario naar de roman van Marcel Proust. In de hoofd rollen zijn onder andere Alain Delon, Ornella Muti en Jeremy Irons. Het verhaal speelt in Pa rijs omstreeks 1885. Charles Swann (Jeremy Irons), jong, rijk, elegant en geraffineerd wordt voorgesteld aan een mooie jonge vrouw Odette de Crecy (Ornella Muti). Ze is niet zijn type maar toch maakt hij een afspraak met haar. Als ze niet komt reali seert hij dat hij verliefd is. Hij volgt haar door heel Pa rijs maar ze weet steeds een ontmoerting te voorkomen. Op den duur leukt het hem toch haar te ontmoeten en een huwelijk is het gevolg. Na verloop van tijd heeft Odette, hoewel ze van hem houdt, ook relaties met an deren. Swann krijgt dat te horen en vraagt zich af waaro hij van haar houdt. Hij wil dat ze leeft zoals hij wil, wil haar helemaal be zitten en gaat haar verleden na. Aanvang 20.00 uur. Entree 6,-CJP/Pas 65 5,-. -i iNPERPAG 8 JANUAl Lieve Cools en Steph Baeyens van het toneelge zelschap Ivonne Lex spelen vanaf 10 januari in het Ap peltje in Antwerpen elke donderdag, vrijdag en zater dag De Wals van het toeval van Victor Haïm. De regie is van Paul Dom. Bestaat er leven na de dood? Volgens de schrijver Nairn wel. Het toneelstuk dat hij over deze materie schreef gaat over een mooie jonge vrouw die overlijdt 'tijdens een auto-ongeluk. Zij komt in het hiernamaals. Een man (een engel) wacht haar op en vertelt daar dat ze zelf moet beslissen of ze naar de hemel of de hel zal gaan via een vraaggesprek. Voor elk antwoord krijgt ze punten. 100 punten beteke nen de hemel en 0 punten de hel. Al snel wordt echter dui delijk dat er geen systeem in het geven van de punten zit. Alles berust op het toeval. Zo ontstaat er een spannend duel tussen beiden en wordt de vrouw, en met haar het publiek, heen en weer ge slingerd tussen hoop en ver twijfeling. Nairn is een meester in het opbouwen van spanningen tussen per sonages en hij schept een zeer eigen sfeer in zijn to neelwerken. Dit werkt wordt tot en met 15 maart gespeeld. Aanvang steeds 20.30 uur, zondags 15.00 uur. DE CAMERE van Rhetorica Sint Jan ten Steene is uitgeno digd door de Axelse FNV afdeling om zaterdag 10 januari het blijspel van Molière 'De ingebeelde zieke' te spelen in de Hallle. Het spel vol humor speelt zich af in de zeventiende eeuw. Het toneelgezelschap heeft dan ook costuums en attributen die in deze tijd horen, aangeschaft. De regie is in handen van Piet Verwer. De bijbehorende muziek is van Martin Pols poel. Aanvang 20.00 uur. Entree 7,50. Peter Jan Rens speelt Meneer Kaktus. - foto henk brandsen PERESARLAAT J. Senf pre senteert zaterdag 10 januari het toneelspel met Peter Jan Rens, die elke woensdagmid dag te zien is op de televisie met zijn fantasierijke creatie van Meneer Kaktus. In gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst speelt hij Op visite bij Meneer Kaktus. Er kan naar harte lust gelachen worden door de jeugd van 3 tot 10 jaar, want het spel zit vol humor en Kaktus zingt samen met me vrouw Stemband en Kweet- niet een heleboel leuke lied jes. Het grote Meneer Kak- tuslied ontbreekt ook deze keer niet. Aanvang 14.00 uur, entree ƒ5,-. IN NAVOLGING van de maandelijk jazz-sessions houdt De Media in Eeklo één vrijdag per maand een blues-session. Morgen, vrij dag 9 januari, kunnen blues muzikanten voor de eerste keer hun kunnen laten ho ren. Het is de bedoeling dat diverse soorten blues aan bod komen. Muzikanten mo gen zelf hun instrumenten meebrengen. Er is al een rit me-sectie aanwezig. Aanvang 20.30 uur. Entree gratis. DE CULTURELE commissie Hontenisse schotelt het mu- ziekminnende publiek nog een verlaat kerstconcert voor. Vrijdag 9 januari brengen organist Pieter de Nijs en de Cantorij der Basiliek uit Hulst onder leiding van Anton de Kort in de Nederlands hervormde kerk te Kloosterzande een afwisselend programma met muziek van 1600 tot he den. Pieter de Nijs speelt orgelsoli van d'Aquin, Pachelbel, Stanley, Lemmens en Bach. De Cantorij zingt a capella- werken van Gesius tot en met Orff en samen met de De Nijs composities van Bach, Elgar en Saint Saëns. Aanvang 20.00 uur. Toegang ƒ7,50, kinderen tot 12 jaar gratis. De Media heeft tevens de organisatie in handen van de uitvoering van het to neelstuk 'Russische Open baring', zaterdag 10 januari in de Stadsauditorium van Eeklo. Toneelgroep Akt- - Vertikaal brengt het ver haal van de Oostduitse auteur Müller, over een Russische ex-commandant die zich het moment herin- Scene uit 'De poppenspeler van Lodz'. nert dat hij besloot een sol daat te executeren. Een to neelstuk over schuld en plicht. De jonge acteur Barl Siegers levert een opval lende acteerprestatie. 'Rus sische Openbaring' is een van de meest opzienbarende Vlaamse toneelproducties van het afgelopen jaar. Aanvang 20.30 uur. Entree 180 Bfr. Tekening van Ton dl Kroon inGalerie Bel- lamy in Vlissingen. Open dinsdag t/m vrijdag 10-12.30 en 13.30-17 uur. Za terdag alleen 's middags open.

de Stem | 1987 | | pagina 18