quino KU Brabant wil geen fusie meer 'Overheid wist van te laag tarief CDA'er Kiers niet betrokken bij fraude Verantwoord Wonen EXPORT VORIG JAAR BETER DAN VERWACHT Vrijwilligerswerk Ex-raadslid schuldig aan geknoei met stemkaarten Stein [Strategie WOENSDAG 7 JANUAR11987 ■BINNENLAND EENSCHAP FNV: speciaal wervingsfonds kleine bonden 'Natuur en Milieu' kraakt mestbeleid 'Artsen moeten actiever donor nieren werven' Reuze-order voor Philips Van Kemenade voorzitter van W. Beckmanstichting RAADSMAN LANDELIJKE HUISARTSEN VERENIGING VOOR RECHTBANK: Hasjsmokkel Wetenschapscentrum Preventie winkeldiefstal Winst VNU Bedrijfsleven Noord-Brabant Surinamers T5 PAGINA T28 PAGINA 3 jesteld als beheerders wat dan natuurgronden len moeten worden, verigens zal Mansholts rnatief ook niets uithalen de Europese Commissie zitten met een ernstig :ek aan bestuurskracht. lansholt noemt als eenj de oorzaken daarvoor de renste unanimiteit in de opese Ministerraad, wat aangesloten landen in het recht op veto geeft, zijn de ministers vaak] mden bezig om maatre- J >n te bedenken waarin >r zich kan vinden en irdoor het politieke even- ht misschien wel gewaar- gd is, maar de problemen k maar half worden op- >st. Europese Commissie de politieke verant- ordelijkheid voor het I •opese (landbouw)beleid ;r naar zich toetrekken. Te veel en te vaak heeft Commissie het politieke iatief uit handen laten >pen. )e Europese Ministerraad! de laatste jaren niet in it gebleken een Europese! tiek te ontwikkelen. Het[ rdt hoog tijd dat de Com- :sie weer een politiek dèn-1 ,d en politiek handelend] aan wordt. :toren bepaald. De econo- iche situatie van het land jft bijzonder ernstig. De rkloosheid is enorm hoog nals de buitenlandse uld van het land. De con- vatieve krachten in poli economie, leger en sa- inleving zullen blijven sthouden aan hun privile- en voorrechten. De land- uw is een chaos. „Radicale rvormingen in de land- uw die eigenlijk hoogst- odzakelijk zijn om het land weer bovenop te helpen onder de huidige poli- ke omstandigheden niet gelijk", aldus mevrouw rreon. Ze is bijzonder pes- nistisch over de toekomst de Filippijnen, ook na verkiezingszege voor luino op 2 februari. Vol os Ca rreon gebruiken de mmunisten de huidige wa ns tilstand vooral om hun isities op het platteland te rstevigen. Nieuwe gevech- met het leger, na afloop n het bestand, zijn dan ook ker niet uitgesloten. Bo ndien zal Aquino in het ko- end jaar de grootste moeite ij gen met het zoeken naar lossingen voor de schrij nde economische en land- uwproblemen. „Erg slim anoevreren heeft er in het gelopen jaar toe geleid dat quino de ergste politieke oblemen het hoofd heeft urnen bieden. Haar groot- s zwakte is de deplorabele onomische situatie van de lippijnen. Die problemen dien blijven, ook na een rerwinning op 2 februari", dus Ca rreon. ij, door de breedste lagen an de bevolking te overtui- en, kunnen komen tot een taatschappelijk optreden at, gepaard aan individuele loed, het staatsapparaat renzen zal kunnen opleggen. >at zal minder goed gaan in ie samenlevingen die in de oeien zijn geslagen van utoritaire of zelfs totalitaire taatsapparaten. Maar zelfs aar is de situatie verre van opeloos. En eerste voor- raarde is: niet meewerken an de eigen slavernij". Optimisme, geloof in de ïenselijke vrijheid, hoop: at zijn de krachten die de tensen van Charta 77 tegen 11e verdrukking en tegen werking in op de been hou- en. Van onmisbaar belang oor de strijd ter naleving an de mensenrechten (de 'sjechoslowaakse regering leeft de akkoorden van Hel- inki ondertekend en dient aaraan te worden gehou- en) is de steun en solidari- eit van de buitenwereld. I" lederland is de Stichting In- ormatie over Charta 77 ak- ief. Zij vertaalt en ver- preidt de de grote hoeveel- ieid Documenten die Charta i de loop der jaren heeft sa- lengesteld. Zij geeft infor- ïatie over de moeilijkheden ie mensen in Tsjechoslowa- ije ondervinden als activist p talrijke gebieden. Zij re- elt contacten tussen Charta eden en buitenlanders, en zi) orgt voor de verzending van weken, tijdschriften, videos, chrijfmachines en andere lingen waaraan in Tsjecho- lowakije een enorme be- ïoefte bestaat. En zij geeft icht maal per jaar een bulle- in uit. Het adres van de Stichting nformatie over Charta 77 is 'ostbus 15053, 3501 BB Jtrecht. Van een onzer verslaggevers TILBURG - Als het aan de Katholieke Universiteit Bra bant (KUB) ligt, komt er geen bestuurlijke fusie met de uni versiteit in Nijmegen (KUN). College van bestuur en stich- tingsbestuur vinden, dat er nu i en u> de toekomst 'een eigen plaats en ruimte is voor een volwaardige Brabantse uni versiteit'. Dit staat in een communi- iqué, dat het college van be- I stuur gisteren uitgaf. Aanlei- I ding was de mededeling van I de Nijmeegse rector Giesbers I dat minister Deetman onlangs I bij de stichtingsbesturen heeft aangedrongen op één bestuur voor beide instellingen. De stichtingsbesturen zullen de minister binnenkort antwoor den, na overleg met hun colle ges van bestuur en universi teitsraden. Volgens de Tilburgse ver klaring zal de KUB vooral meewerken aan samenwer king tussen de Brabantse in stellingen voor hoger onder wijs. „De door de minister be pleite nauwere samenwerking tussen wetenschapelij k en ho ger beroepsonderwijs maken dit voor de hand liggend." Intussen zal de KUB de af spraken die afgelopen najaar met Nijmegen zijn gemaakt over nauwe samenwerking (het zogenaamde convenant) 'loyaal nakomen'. Bij de tot standkoming van die afspra ken waren de colleges van be stuur weliswaar bereid de sa menwerking te versterken, maar zij verklaarden nadruk kelijk zelfstandige instellin gen te zijn, en dat ook te willen blijven, aldus het communi qué. Het Tilburgse college van bestuur onderstreept de le vensvatbare positie van de KUB door te wijzen op de toe name van eerstejaars studen ten in dit studiejaar: twaalf procent méér dan het jaar er voor. ROTTERDAM (ANP) - Het Eerste Kamerlid J. Kiers van het CDA is niet betrokken geweest bij de fraude die zich heeft voorgedaan bij de woningstichting Verantwoord Wonen. Het gerechtelijk vooronderzoek in deze zaak is inmiddels zover gevorderd 'dat uitdrukke lijk gesteld kan worden dat er geen enkele grond meer is de heer Kiers als verdachte aan te merken'. Dit is dinsdagmiddag bekend ge maakt door de Rotterdamse Officier van Jus titie mr. R. Gerding. Het onderzoek van Justitie naar de fraude bij Verantwoord Wonen, die naar schatting een bedrag van ongeveer 6 miljoen zou belo pen, heeft zich volgens mr. Gerding uitgestrekt tot alle mogelijke betrokkenen in deze zaak. Het onderzoek zal vermoedelijk eind januari worden afgerond. De fraude waar het om gaat is voor het grootste gedeelte tot stand gekomen via steek penningen die bouwbedrijven betaalden aan bestuursleden van Verantwoord Wonen om in ruil daarvoor bouwopdrachten in de wacht te slepen. Zuivel over dieptepunt heen Van een onzer verslaggevers [RIJSWIJK - Voor de Nederlandse zuivel bre ken betere tijden aan. Het dieptepunt in de Europese zuivelcrisis zal weldra voorbij zijn. Dat stelde voorzitter drs. H. Schelhaas van het Pro- duetsehap voor Zuivel gisteren in zijn nieuwjaarsrede vast. Volgens Schelhaas kan de I Nederlandse zuivel nu profite ren van de belangrijke voor- sprong die hij heeft op de bui tenlandse concurrenten. Bo vendien zijn de vooruitzichten voor de afzet van zuivelpro ducten op de wereldmarkt, waar zich de grootste proble men voordoen, veel minder ongunstig dan momenteel I lijkt. Nederland exporteerde vo- I rig jaar voor een waarde van [7,1 miljard gulden aan zuivel- Iproducten. Een half miljard I minder dan in 1985, maar toch Iaanmerkelijk beter dan werd I verwacht. „Deze verbetering lis vooral veroorzaakt door een [opleving van de internationale [markt aan het einde van het [jaar." Dat de Nederlandse zuivel |zich ondanks de overschotten [redelijk staande heeft kunnen |houden, ligt volgens Schelhaas UTRECHT (ANP) - De FNV haat dit jaar een speciaal fonds vormen waaruit de aan gesloten bonden die zelf krap bij kas zitten - vooral de klei- |nere bonden - geld kunnen [krijgen voor het werven van [leden. Het weerstandsfonds |van de vakcentrale kan als fi nancieringsbron gaan dienen, [aldus een woordvoerder van [de FNV dinsdag. Een werkgroep van de FNV |die momenteel de laatste hand [legt aan de definitieve versie fan het rapport 'De FNV over [14 jaar' zal hierover binnen kort voorstellen doen. De FNV-woordvoerder kon nog niet zeggen hoeveel geld er in de nieuwe pot gaat zitten. Dat |is nog een punt van overleg naar alle bonden zijn het er in principe wel over eens dat zo'n fonds er moet komen waarbij de sterke bonden dus in feite de zwakke steunen, aldus de ?NV-woordvoerder. In de veerstandskans van de FNV zit momenteel circa 50 miljoen Iden. vooral aan de voorsprong op de Europese concurrenten, waarvan het gemiddelde pro ductieniveau eerst over 20 jaar het huidige Nederlandse peil zal bereiken. „Daarbij is mo menteel de technologische vooruitgang in de Nederlandse melkveehouderij aanzienlijk." De Nederlandse melkvee houders zullen over het melk- jaar 1986/87, dat in april af loopt, ƒ240 miljoen superhef fing, een boete op te veel ge produceerde melk, moeten be talen. Over de twee vooraf gaande jaren is respectievelijk 130 en 170 miljoen aan su perheffing betaald. In de gehele EG zal naar schatting 1,4 miljard boete moeten worden betaald. De Bondsrepubliek neemt daar van ƒ450 miljoen voor haar rekening, Engeland ƒ340 mil joen, Frankrijk ƒ260 miljoen en België 72 miljoen. Van de Nederlandse zuivel- export van ruim ƒ7 miljard ging ƒ4,5 miljard (65 percent) naar EG-landen. Kaas is met een opbrengst van ƒ2,6 mil jard van de uitvoer het be- langrijkse exportproduct. Ruim 40 percent van de Ne derlandse melk werd vorig jaar tot kaas verwerkt. Binnen enkele jaren zal dit waar schijnlijk meer dan de helft zijn. Schelhaas beoordeelde de maatregelen die vorige maand in Brussel zijn genomen om de melkproductie in de EG in de komende twee jaar met 9,5 percent te verlagen 'uiteinde lijk positief'. „De gevolgen van de genomen besluiten zijn in grijpend en kunnen wel eens verder reiken dan velen zich nu realiseren." Hij waarschuwde overigens tegen een verdere ondergra ving van het interventiesys teem (het uit de markt nemen van magere melkpoeder en boter), omdat daardoor de melkprijs onder druk komt te staan. „Dit kan net de druppel zijn, die bij de zwaar be proefde Europese melkvee houder, aan wiens incasse ringsvermogen al sinds jaren toch al hoge eisen worden ge steld, de emmer doet overlo pen." de Stem commentaar ,EEN UITSPRAAK van een willekeurige werkgever: 'Mijn perso- pel heeft de vakbond niet nodig. Ik ben de enige die er voor kan pgen dat ze zingend naar het werk komen en fluitend naar huis Baan'. Een gechargeerd standpunt van een harde jongen binnen de f lub van werkgevers of een kwestie van hardop zeggen wat door janderen wordt gedacht? Hoe het ook zij, het is niet toevallig dat Juist nu werkgevers zich steeds vaker polariserend tegenover Vakbonden opstellen. De tijdsgeest is er rijp voor. Vakbonden kampen nog steeds met een ledenverlies of stabiliseren op zijn pst Velen zeggen hun lidmaatschap op om economische rede- Pn Anderen voelen zich niet geroepen om hun belangen te la- ¥en yerdedigen door het collectief. Deze vertegenwoordigers van Pt :k-tijdperk' of, populairder gezegd, van het yuppiedom gaan e'van uit dat ze zeer wel in staat zijn om voor zichzelf te zorgen. [Een aantal werkgevers speelt handig op deze ontwikkeling in. Pe foep om afschaffing van collectieve arbeidsovereenkomsten pvoorbeeld wordt steeds luider. Toch maken die werkgevers, rle denken beter af te zijn met een verzwakte vakbeweging, een pnkfout. De historie heeft geleerd dat het beter onderhandelen Is met over het algemeen gematigde vertegenwoordigers van Vakbonden dan met representanten van categorale groepen in P'ke het gevaar voor radicalisering levensgroot aanwezig is. De [aven- en spoorwegstakingen in de zeventiger waren hiervan ty- P'sche voorbeelden. I Blijft echter het gegeven dat hef de vakbonden niet voor de rlnd gaat. Zij zien dat zelf in en werken er hard aan om het verlo- pn terrein te herwinnen. Gisteren bijvoorbeeld heeft de FNV be- fend gemaakt dat dit jaar een speciaal fonds wordt gevormd faaruit krap bij kas zittende bonden kunnen putten om aan le- pnwerving te doen. i belangrijker dan deze op zich noodzakelijke initiatieven is ech- p de vraag hoe de strategie van de toekomst er uit zal zien. Ook r ^beweging zal moeten inspelen op de maatschappelijke rwikkelingen van de afgelopen jaren. Nederland zit niet te isrh op een 'harcle' vakbond. Wel op een sterke, pragma- geleide vakbeweging die op verantwoorde wijze de belan- In van zijn leden dient. MAASTRICHT - Harie van Muiken is tijdens de gemeente raadsverkiezingen flink in de fout gegaan. Dat is de mening van de Maastrichtse rechtbank. De ex-wethouder van Stein is schuldig gevonden aan het inleveren van een aanvraag formulier voor het stemmen bij volmacht met daarop een vervalste handtekening. Con form de eis van Officier van Justitie mr. Van Hilten is Van Muiken, die gisteren overigens niet ter zitting was, veroor deeld tot een maand voor waardelijke gevangenisstraf. Daarbij moet de CDA-voor- man een boete van 2000 gulden betalen. Advocaat mr. J. Mar- chal heeft laten weten in ho ger beroep te gaan. Met de uitspraak van de Maastrichtse rechtbank komt (voorlopig) een einde aan de volmachtenaffaire, die de ge meente Stein bijna een jaar in de ban heeft gehouden. Nadat diverse klachten bij de politie waren binnengeko men, startte Justitie direkt na 19 maart een onderzoek. In oktober werd ex-wethou der Harie van Muiken, ook wel de 'onderkoning van Stein' ge noemd, gedagvaard omdat hij een aanvraagformulier met UTRECHT - Voor maatrege len om overbemesting tegen te gaan wordt 1987 een vrijwel verloren jaar. Die conclusie trekt de Utrechtse Stichting Natuur en Milieu al bij voor baat. Zo zijn de regels voor het uitrijden van mest in de ver schillende seizoenen deels doelbewust uitgesteld, 'kenne lijk onder druk van de land- bouwlobby'. Drs. D. Logemann van Na tuur en Milieu hekelt op scherpe toon de falende me- stregelgeving, die 'funest is voor het milieu'. Hij voorziet dat het uitrijden van de mest door de boeren nog tot in lengte van jaren niet op mi lieuverantwoorde wijze zal gebeuren. een valse handtekening zou hebben ingeleverd. Tijdens de zitting ploos rechtbankpresident mr. Her- mesdorf haarfijn uit wat Van Muiken heeft uitgespookt voor de dag van de verkiezingen. Zo ging hij naar de zigeunerkam pen in Stein en Elsloo om daar 'de mensen voorgetypte aan vraagformulieren voor het stemmen bij volmacht onder hun neus te houden. „Een vorm van dienstverlening", zo noemde Van Muiken het tij dens de zitting. Gisteren bena drukte de ex-wethouder dat nog eens: „Alleen in onze ge meente wordt er door zigeu ners gestemd. Door mijn han delen help ik de integratie van deze mensen op gang. Daar kan toch niets op tegen zijn". VOOR de tweede maal vertrekt zaterdag 17 januari een groep van 16 Molukse jongeren voor een half jaar naar Indonesië. Zij zullen er als vrijwilliger werken in kleinschalige projecten. Het gaat om 10 mannen en 6 mouwen in de leeftijd 20-36 jaar, langdurig werkloos maar wel met arbeidservaring. Gistermiddag stelde het ministerie van WVC de groep jonge Molukkers voor in het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Geen snoepreis, want ze betalen uit eigen zak hun vliegtuig kaartje, geen pro- of anti-RMS-reis, want de uitzen ding is nadrukkelijk 'gedepolitiseerd' en de jongeren zijn op last van Indonesië zorgvuldig onderzocht op RMS-sympathieën of -achtergronden. De groep gaat ook niet werken op de Molukse eilanden, maar op Java. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - Niet het geld maar het gebrek aan donoror ganen is er de oorzaak van dat op dit moment duizend men sen in ons land wachten op een niertransplantatie, aldus de nierspecialist prof. dr. R. Koene in het Nijmeegse Rad- boudziekenhuis. In tegenstelling tot de vele bezuinigingen in de gezond heidszorg hoeft er bij nier transplantaties niet te worden bezuinigd. Het tegendeel lijkt zelfs het geval. Volgens Koene hebben som mige ziekenhuizen een zeer actief beleid in het werven van donororganen, maar wordt er in andere ziekenhuizen hele maal niet naar gevraagd. „Artsen zien het te weinig als een onderdeel van hun taken pakket." Dat is, aldus Koene, emotio neel wel verklaarbaar, „maar toch vind ik dat de overheid hier regulerend zou dienen op te treden door artsen een ver plichting op te leggen." Dat geldt in eerste instantie artsen die werken in ziekenhuizen met intensive care-facilitei- ten. HILVERSUM (ANP) - De sa menwerkende AT&T en Phi lips Telecommunicatie Bedrij ven (APT) hebben twee orders geboekt met een gezamenlijke waarde van circa f450 mil joen. Het gaat om een kant-en klaar telecommunicatie-pro- ject in Indonesië met een waarde van ruim 400 miljoen en een order uit Peru ter waarde van f 36 miljoen. Dit heeft ir. H. van Bree, algemeen directeur en voorzitter van de directie van APT, gisteren tij dens een nieuwjaarsbijeen komst verklaard. AMSTERDAM (ANP) - Het curatorium van de Wiardi Beck manstichting in Amsterdam heeft dr. J. van Kemenade gekozen tot zijn nieuwe voorzitter. Van Kemenade zal per 1 februari de plaats innemen van ir. A. Oele, Commissaris van de Koningin in de provincie Drenthe, zo is dinsdag bekend gemaakt door de stichting. Van Kemenade is voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit van Amsterdam. Eerder was hij minister van Onderwijs en Wetenschappen in de kabinetten Den Uyl en Van Agt Twee. Daarnaast was hij voor de Partij van de Arbeid lid van de Tweede Kamer. Het curatorium vormt het bestuur van het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid. De leden ervan worden, op voordracht van het curatorium, benoemd door het partijbestuur van de PvdA. De leden van het curatorium kiezen de voorzitter uit hun midden. Dr. J. van Kemenade. - FOTO ANP Van onze Haagse redactie DEN HAAG - „De overheid wist al drie jaar geleden dat de huisartsen een te lage vergoe ding krijgen voor particuliere patiënten. Die kennis heeft de overheid „bewust of onbewust achtergehouden". Dat is onbe hoorlijk, maatschappelijk on zorgvuldig en in strijd met de goede trouw". Die felle uithaal deed mr. A. Maris gisteren voor de Haagse rechtbank. Hij vertegenwoor digde daar de Landelijke Huisartsenvereniging (LHV), een huisarts uit Averhorn en twee uit Breda in een kort ge ding tegen de Staat der Neder landen. De huisartsen vinden dat ze te weinig betaald krijgen per particuliere patiënt. Daardoor komen ze niet toe aan het in komen, waarop ze zeggen recht te hebben. Voor een con sult betaalt een particuliere patiënt 25. Dat zou bijna een tientje meer moeten zijn, om het gegarandeerde inkomen van 140.000 per jaar per huis arts te kunnen halen. Dat het geldende tarief voor de huisarts al enkele jaren te laag is, was de LHV afgelopen najaar gebleken. De Economi sche Controle Dienst (ECD) had ruim drie jaar geleden al onderzoek gedaan naar het aantal bezoeken aan de huis arts van particuliere patiën ten. Met dat onderzoek is nooit wat gedaan. De raadsheer van de huis artsen eiste gisteren dat mi nister De Koning (Sociale Za ken) nu zo snel mogelijk er voor zorgt dat het tarief wordt verhoogd. In het afgelopen voorjaar was er overleg tussen het ka binet en de LHV. Dat leidde er toen toe dat de ECD opdracht kreeg te onderzoeken hoevaak particuliere patiënten naar hun huisarts gaan. Minister De Koning zegde toe aan de uitkomsten consequenties te zullen verbinden, mits die bin nen het 'gezondheidszorgbe- leid en in het macro-economi sche beleid' passen. In de zomer werd - op aan raden van twee deskundigen - het tarief van de huisarts al enigszins verhoogd. Dit najaar kwam de ECD met het onder zoek af, dat in grote lijnen de huisartsen in het gelijk stelde. Nader overleg leidde niet op nieuw tot een hogere vergoe ding. De huisartsen maakten zich daar verleden maand zo druk over, dat besloten werd tot een kort geding. Om de Staat te dwingen nu wel over de brug te komen, eiste mr. Maris dat uiterlijk eind deze maand overlegd wordt tussen LHV en overheid over een hogere vergoeding. Levert dat overleg niet binnen enkele weken wat op, dan moet de Staat de drie eisende partijen ieder 150.000 per dag betalen. De landsadvocaat, mr. G. de Groot, bestreed de eis. Volgens hem was de eis van de LHV voorbarig. „Er is overleg tus sen LHV en kabinet geweest en nieuwe gesprekken volgen nog. Bovendien zal het kabinet eind januari, begin februari een beslissing nemen over de tarieven", aldus De Groot. De Groot sloot niet uit dat het kabinet in plaats van de tarieven te verhogen de prak tij kom vang van de huisarts vergroot. Dat was opmerke lijk, omdat de laatste jaren een toenemende tendens is de grootte te verkleinen, opdat de huisarts meer aandacht aan de patiënt zou kunnen geven. J jS i7 V? Veel dingen zullen in 1987 be slist niet gebeuren. U zult niet lezen dat alle wasmiddelen fos faatvrij zijn, dat de files voor altijd zijn opgelost en dat het medig leven is in Suriname. Waarschijnlijk zal het de PTT ook in 1987 niet lukken alle brieven binnen 24 uur in de juiste brievenbussen te depo neren. Dat geef ik u op een briefje. De PTT is zeer bezorgd, dat wel. Maar het gaat juist om post die nog bezorgd moet worden. Het weekeinde is de grote last post. De PTT heeft deze zaak zelf la ten onderzoeken door het bu reau Bakkenist, Spits in Co. Er ging eerst een briefje naar Bakkenist, één naar Spits en één naar Co. Vlak voor het weekend. Dat was dom. Afijn, het rapport werd ge maakt, verpakt als poststuk en in de brievenbus gedaan. De PTT-top ontving het stuk, drie dagen te laat, en schrok zich een hoedje. Wat gaat de PTT er aan doen? Meer postbodes op de fiets zet ten? Nee hoor, morgen bren gen! De postdienst moet zelfs inkrimpen. Willen ze soms ook dat wij ons weekend inkorten? Ze gaan controleren of met de buslichting niet de hand wordt gelicht. Als het daaraan ligt, zou ik zeggen: allicht. Maar er zal wel weer niemand zijn om dat te controleren. Misschien is het slimmer min der te schrijven en meer te bel len. Maar daar steekt de PTT ook weer een stokje voor. Tele foneren is juist duurder ge worden! MERIJN EEN rechercheur van de douane in Rotterdam wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij het invoeren van 1000 kilo hasj. De douanier is een van de negen personen die op oudejaarsavond werden gearresteerd na een gezamen lijke actie van de politie van Dordrecht en Rotterdam. Er bestaat verdenking dat de re chercheur bij meer drugsza ken betrokken is geweest, maar het onderzoek daarnaar is nog gaande. HET Rotterdamse gemeente bestuur is verheugd over het advies van de commissie van goede diensten dat Rotterdam de eerste kandidaat moet zijn voor de vestiging van een we tenschapscentrum. De vesti ging van een dergelijk cen trum biedt volgens de Rotter damse burgemester Peper een uitstraling voor de hele stad. VOOR DE voorkoming van winkeldiefstal heeft staatsse cretaris Evenhuis (Economi sche Zaken) 878.000 gulden ter beschikking gesteld. Hij geeft de subsidie aan het Hoofdbe drijfschap Ambachten. Even huis geeft een bijdrage van tweederde van de kosten die moeten worden gemaakt om maatregelen ter voorkoming van winkeldiefstal te nemen. DE WINST van het uitgevers concern VNU is in het afgelo pen jaar toegenomen met on geveer 13 procent. Dat blijkt uit een nieuwjaarstoespraak die bestuursvoorzitter drs. J. Brentjens gisteren heeft ge houden. Brentjens schrijft de stijging van het resultaat over 1986 met name toe aan de gra fische industrie, de dagbla dengroep en de business press groep. HET BEDRIJFSLEVEN in Noordoost-Brabant heeft zich vorig jaar gunstiger ontwik keld dan in de rest van het land. Dat blijkt uit het jaar lijkse onderzoek van de Ka mers van Koophandel. Dat zei de voorzitter van de Kamer van Koophandel in Den Bosch, ir. G. Sterrenburg, gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak. Ruim drie kwart van de be drijven in Noordoost-Brabant is tevreden over de rende mentsontwikkeling. Er is het afgelopen jaar tien procent meer geïnvesteerd dan in 1985. IN AFWACHTING van een verbetering van de situatie in Suriname worden door Neder land geen vreemdelingen van Surinaamse nationaliteit te ruggestuurd naar dat land. Dat antwoordt staatssecreta ris Korte-Van Hemel (Justitie) op vragen van PSP-Kamerlid Van Es. f

de Stem | 1987 | | pagina 3