UITBLAZEN 'Niet produceren het goedkoopst' Economische chaos is grootste zwakte van Aquino Tien jaar lang strijd van onderop Zuil even EXPORT Kerstmis met Willem FILIPPIJNSE PRESIDENT HEEFT POLITIEKE STORMEN OVERLEEFD Strategie WIM KOCK DM WOENSDAG 7 JANUAR11987 T5 PAGINA =ACHTERGROND MANSHOLTS ALTERNATIEF VOOR 'FINANCIËLE JANBOEL' IN EUROPESE GEMEENSCHAP CHARTA-ONDERTEKENAAR HEJDANEK EREDOCTOR IN AMSTERDAM WOENSDAG 7 JANUA RIJSWIJK - Voor de IS ken betere tijden aan. Europese zuivelcrisis za FNV: speciaal wervingsfonds kleine bonden PESTEMCOI TOEN ik daags voor kerstmis thuiskwam uit Londen, waar de jingle bells me bijna onaf gebroken om de oren had den gevlogen, zag ik al meteen dat er van vakan- tieplan-I niet veel terecht zou komen. Vader wikt, de rest beschikt. Vakantieplan-I behelsde het reorganiseren van de boekenkasten. Een belang rijk deel van de boekenkast be neden ging echter schuil achter de nogal groot uitgevallen kerstboom. Loopruimte tussen de boekenplanken en de met glinsterende ballen behangen takken was er niet of nauwe lijks. Daar stond trouwens, op de grond, de ouderwetse kerst groep - 'nog van oma' - mens en dier getekend met witte schaafwondjes. Plan-I werd aangepast. Ik zou voorlopig volstaan met het middenstuk en de linkervleu gel. Daar was een ordenende hand ook het dringendst nood zakelijk. In de vroege morgen van derde kerstdag werd zoon lief door vrienden thuis afgele verd en als een te zware post zak op een bank neergelaten. Bleek van pijn. Enkelbanden gescheurd. Enkel koel gehou den. Eerst met zakken ijsblok jes. Daarna met zakken friet en harde blokken verpakt brood uit de diepvriezer. In het zie kenhuis werd enkele uren later de enkel gespalkt. Een week lang liggen of zitten met je been omhoog, luidden dokters or ders. Natuurlijk kreeg de ge wonde een prominente plaats in de kamer. Op de grootste bank nam hij een hele zijde van de vierkant opgestelde zithoek in beslag. De bank stond, dwars in de kamer, tegen de linkervleugel van de boeken kast geschoven. Een goed plan ner heeft altijd een reserveplan achter de hand en met bijna militaire kordaatheid stapte ik over naar Vakantieplan-II: het uitmesten van de werkkamer boven en het saneren van wat ik al defensief 'de boekentafel' noem. Inderdaad liggen er boe ken op, maar ook tijdschriften, mappen, knipsels en allerlei an der papieren spul dat ik een jaar lang niet zo gauw ergens anders kwijt kon. Op de werkkamer werd me de weg versperd door een slor dig opgemaakt kampeerbed dat tussen het bureau en de boe kentafel stond. De papiersta pels op de tafel hingen als een dreigende lawine boven het lage bed. M'n bureau lag vol persoonlijke bezittingen van de logé. Toiletspulletjes, haarspel den en sieraadjes, een nacht hemd of pyjamajasje. M'n werkkamer was iemands slaap kamer geworden. Privédomein. Ik maakte dat ik wegkwam en zocht beneden m'n vaste stek maar weer op. 'We kunnen dat bed over dag gemakkelijk opvouwen en ergens anders wegzetten,' stelde mijn vrouw nog voor, maar daar zag ik niet veel in. Als ik ga opruimen wordt het eerst al tijd een nog veel grotere chaos alvorens zich enige orde begint af te tekenen. 'Zo'n klus doe je |j niet in dagelijkse porties met S lllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf elke avond kant en klaar werk', verweerde ik me. Terwijl ik probeerde te lezen recipiëerde onze patiënt, tronend tussen z'n kussens op de bank en trok een stoet van door de tamtam gealarmeerde vrienden en vriendinnen voorbij. Een Plan- III had ik niet dus besloot ik op een donkere, natte middag tus sen Kerstmis en Nieuwjaar maar eens een kijkje op de krant te gaan nemen. 'Ik kom mijn post ophalen', legde ik de verbaasde collega's uit. Niet dat het thuis niet gezel lig was. Dat was het juist wel. Meestentijds. Een week lang een meisje over de vloer was so wieso al een hele belevenis voor mijn vrouws mannenhuishou- den en dan was er Willem nog. Op een morgen werd ik wakker door een nog ongekende sensa tie. Er streek iets langs mijn neus. Zacht, warm en vochtig. Het duurde even tot het tot me doordrong dat dit Willem moest zijn die vriendelijk m'n neus stond te likken, het enige lichaamsdeel dat buiten de de kens stak. Ook Willem, een cocker-spaniël in wit, zwart en daartussen alle grijzen van an traciet tot zilver, logeerde bij ons en hij was het zonnetje in huis. Jong, speels en van nie mand bang. Dit laatste niet omdat hij nu zo dapper was, maar op de argeloze, vanzelf sprekende manier van een jong dier dat nog niets anders dan vriendelijkheid heeft ontmoet. Willem vroeg veel aandacht en dwong eenieder die binnen kwam tot spelen. Werd er even te weinig op hem gelet naar z'n zin, dan liep hij naar de kerst groep en stootte daar een schaap om, telkens hetzelfde. 'Kijk eens wat ik gedaan heb!' leek hij dan te willen zeggen, triomfantelijk en zeker van her nieuwde aandacht. Af en toe droop hij, hondsmoe, af naar zijn duchtig aangevreten mand om er wat te dommelen, maar er hoefde maar iemand per on geluk met de voet tegen een van zijn verspreid liggende botten te stoten, zodat het kletterend over de vloer schoof, of hij kwam er weer aan; kwispel staartend, tennisbal in de bek en in zijn ronde ogen de uitda ging van 'pak me die bal maar eens af als je kunt.' Op de morgen van oude jaarsdag vertrokken Willem en het meisje. Ze lieten een lege stilte achter waarin de patiënt op de bank in slaap viel en ik eindelijk rustig kon lezen. Op de achtergrond klonk zacht het gerommel van de wasautomaat. Gedachten aan Plan-II welden op tussen de regels die ik las tot zij die geheel bedekten. Verdo rie, als ik meteen begon, kon ik nog een heel eind komen voor Driekoningen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur. Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920 Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, f 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter-Jan Dekkers DE socialistische politi cus Sicco Mansholt (79), zelf jarenlang land bouwcommissaris van de Europese Gemeen schap, windt er geen doekjes om: het Euro pese landbouwbeleid is uitgelopen op een 'rampzalige' situatie. Hij schrijft dat in een ana lyse over de huidige land- bowproblemen in de EG in het vandaag te verschijnen kritische landbouwblad 'Spil'. Mansholt, in de jaren zestig grondlegger van het thans vastgelopen land bouwbeleid, meent dat slechts radicale maatregelen Europa uit de impasse kun nen helpen. De Europese Commissie heeft het er, volgens Mans holt, bij laten zitten. Het eer tijds goedwerkende land bouwbeleid (Mansholt ge looft nog steeds dat hij inder tijd de EG op het goede spoor heeft gezet) is opgeofferd aan de politieke haalbaarheid. Waarmee de dood in de pot is gehaald. Iedereen is het er over eens dat de produktie in de Euro pese landbouw kunstmatig is opgevoerd, dat dat de Ge meenschap steeds meer geld kost en dat slechts diep in grijpende maatregelen die ontwikkeling weer kan te rugdraaien. Europees Landbouwcom missaris Andriessen, over tuigd van de noodzaak dat er iets moet gebeuren, wil in die sectoren waar de overpro- duktie onbetaalbaar is ge worden via strafheffingen en contingentering de produktie beperken. De Europese boeren schreeuwen dan wel moord en brand, omdat hun inko mens worden aangetast en hun toekomst in de waag schaal wordt geplaatst, niets doen brengt de Gemeenschap in de kortste keren aan de rand van de financiële af grond. Niets doen betekent ook het einde van de Euro pese eenwording, want het ligt niet voor de hand dat de EG op andere terreinen be leid weet te ontwikkelen als men door de landbouw al bankroet is geraakt. Een mens is nooit te oud om te leren, zal Mansholt ge dacht hebben om vervolgens het huidige landbouwbeleid, door hem zelf op de rails ge zet, de grond in te boren. In zijn analyse gaat Mans holt uit van de vrijwilligheid. Bij het afwegen van het soort maatregelen staat men voor de keus tussen enerzijds een net van voorschriften en ver plichtingen, anderzijds een beleid dat is gebaseerd op de vrije wil van de boer te kie zen uit meer of minder aan trekkelijke mogelijkheden, die de EG hem zou moeten bieden. Dat is niet alleen beter controleerbaar (huidige EG- maatregelen kunnen worden ontdoken en dat gebeurt dan ook op grote schaal, kijk maar de visserij), men voor komt ook een nieuwe, logge, bureaucratische ambtenarij in Brussel. Overigens is, erkent Mans holt, de keus klein. De EG kent al de verantwoordelijk heidsheffing. Dat is, stelt Mansholt, een volslagen mis lukt instrument. Hoewel de naam enige verantwoorde lijkheid van de boer voor zijn produktie veronderstelt, blijkt daar volgens Mansholt niets van. Het is een collec tieve regeling: enige stimu lans voor individuele boeren om de produktie te beperken gaat er niet van uit. Daarnaast wordt de hoe veelheid te produceren land bouwproducten via contin gentering beperkt (melk, sui ker). Ook daar plaatst Mans holt de nodige vraagtekens bij. Want de 'gedupeerde' boer zal snel naar alternatie ven zoeken, omdat hij nu eenmaal geen enkele reden ziet om z'n grond braak te la ten liggen. Een ander instrument is het prijsbeleid: door de prij zen te verlagen en meer in overeenstemming te brengen met de markt zou de produk tie ook kunnen worden be perkt. Wat nog maar de vraag is, stelt Mansholt. Kritiek dus op alle maatre gelen die tot nu toe zijn ge noemd. Maar Mansholt zou Mansholt niet zijn als hij niet zelf een ander instrument zou aandragen: het geven van een andere bestemming aan landbouwgronden. Nu is dat geen uitvinding van Mansholt zelf. Maar hij is wel de eerste die dit alter natief uitwerkt en aangeeft wat de voordelen zijn, hoe veel het de Gemeenschap uit eindelijk oplevert en wat de gevolgen zijn voor de inko mens van de boeren. Zoals dat voor elke pro- duktiebeperkende maatregel geldt, is de politieke haal baarheid gekoppeld aan de administratieve uitvoerbaar heid het zwaarstwegend. Maar, aldus Mansholt, één ding staat vast: niet produce ren is de goedkoopste manier van produktiebeperking. 'De waanzin van het afge lopen decennium: ongelimi teerd produceren en het overschot met inzet van mil jarden tegen afbraakprijzen slijten, zal dan in ieder geval tot het verleden behoren'. Het zal de huidige finan ciële problemen van de Ge meenschap aanzienlijk ver lichten. Waarbij men echter niet de illusie moet hebben dat beperking van de land bouwgrond een goedkope zaak zal zijn. Voert men bijvoorbeeld een verplichte beperking van het landbouwareaal in met 10 procent dan kost dat de Ge meenschap aan compensatie van boereninkomens pakweg 10,6 miljard gulden per jaar. Daar tegenover staat dat de Gemeenschap nu elk jaar ruim 7 miljard gulden méér moet uitgeven om de huidige overschotten te kunnen af zetten cq. opslaan. Niet goedkoop dus, ook al omdat Mansholt in zijn bere kening niet heeft meegeno men de compensatie voor de drie miljoen kleine boeren in de EG. Daarvoor ontwikkelt hij een speciaal programma: kleine boeren kunnen hun bedrijf beëindigen en daar voor schadeloos worden ge steld. Ze kunnen ook worden aangesteld als beheerders van wat dan natuurgronden zouden moeten worden. Overigens zal Mansholts alternatief ook niets uithalen als de Europese Commissi! blijft zitten met een ernstig gebrek aan bestuurskracht. Mansholt noemt als een van de oorzaken daarvoor de gewenste unanimiteit in de Europese Ministerraad, wal de aangesloten landen feite het recht op veto geeft Nu zijn de ministers vaak maanden bezig om maatre gelen te bedenken waarin ieder zich kan vinden en waardoor het politieke even wicht misschien wel gewaar borgd is, maar de problemen vaak maar half worden op- gelost. De Europese Commissi! moet de politieke verant woordelijkheid voor hei Europese (landbouw)beleij weer naar zich toetrekken De Te veel en te vaak heeft de Commissie het politieke initiatief uit handen laten glippen. De Europese Ministerraad is de laatste jaren niet staat gebleken een Europese politiek te ontwikkelen. Hel wordt hoog tijd dat de Com- missie weer een politiek dén- kend en politiek handelend orgaan wordt. Door Mathieu Kothuis PRESIDENT Corazon Aquino van de Filippij nen heeft het afgelopen jaar nauwelijks rust ge kend. Sinds ze in fe bruari de macht in het land overnam van ex- dictator Marcos, zijn de Filippijnen niet meer uit de nieuwskolommen verdwenen. Maar de president mag niet onte vreden zijn. Ze heeft de belangrijkste politieke stormen overleefd. Haar ferventste politieke rivaal, de minister van de fensie Juan Ponce Enrile, stapte uit haar kabinet, met de communistische rebellen bereikte ze een (voorlopige) wapenstilstand en zaterdag kwam een regeringsdelegatie met het islamitische verzet op het eiland Mindanao tot een principe-akkoord over autonomie voor het eiland. Afgelopen weekend startte Aquino haar politieke cam pagne voor aanvaarding van een nieuwe grondwet tijdens algemene verkiezingen op 2 februari a.s. Die verkiezin gen vormen vooralsnog de belangrijkste testcase voor president Aquino en de poli tieke stabiliteit in haar land. Toch bestaat nauwelijks twijfel over het feit dat Aquino die verkiezingen zal winnen. De overgrote meer derheid van het volk staat nog steeds achter Corazon maar het gaat de president vooral om de marge van haar overwinning. Ze zal de ko mende weken haar uiterste best doen om met een over duidelijke verkiezingszege haar politieke positie in bin nen- en buitenland te verste vigen en haar opposanten zover mogelijk op afstand te kunnen houden. Volgens mevrouw A. Car- reon, docente aan het Insti tute of Social Studies in Den Haag en zelf Filippijnse, heeft Aquino het afgelopen jaar belangrijke politieke vooruitgang geboekt. Het be reikte bestand met de com munisten betekende, zeker na het eerdere vertrek van de 'communistenvreter' Enrile, een belangrijke overwinning. Het bestand duurt tot 10 fe bruari, dus tot na de alge mene verkiezingen over de grondwethervormingen. Aquino hoopt er nog steeds op dat met de communisten een definitieve wapenstil stand kan worden bereikt. Besprekingen tussen de Filippijnse regering en leden van het Nationale Bevrij dingsfront Moros (MNLF), een islamitische groepering in het zuiden van de Filippij nen, leidden zaterdag in Jed- dah (Saoedi-Arabië) tot overeenstemming over auto nomie van het zuidelijke eiland Mindanao tesamen met de kleinere eilanden Ba- silan, Sulu en Palawan. Op deze eilanden vormen de moslims een meerderheid van de bevolking. De bespre kingen die werden gevoerd onder auspiciën van de Isla mitische Conferentie, zijn in zoverre een succes voor President Aquino vorig jaar tijdens een uiteenzetting over het bereikte bestand met de communisten. Links minister van landbouw Mitra die de onderhandelingen leidde, rechts de inmiddels ontslagen minister van defensie Enrile en (uiterst rechts) legerstaf chef Ramos. - FOTO Aquino dat het MNLF is af gestapt van zijn streven naar volledige onafhankelijkheid voor de eilanden. Het aftreden van Enrile was ongetwijfeld het belang rijkste succes voor Aquino. De ex-minister van defensie die zelf op verkiezingstour nee is gegaan roept nu om het hardst dat de aanstaande verkiezingen onrechtmatig zijn en dat de Aquino-rege- ring niets meer of minder dan een nieuwe dicatatuur in het land heeft gevestigd. On der oude Marcosgetrouwen en conservatieve groeperin gen vindt Enrile zijn belang rijkste aanhang. Het politieke tumult en de druk van rechts heeft er vo rig jaar toe geleid dat Aquino in haar eerste regeringsjaar niet al te veel heeft kunnen uitrichten tegen de sociale wantoestanden in het land. In feite heeft de president niet veel meer kunnen doen dan omzichtig laveren tussen links en rechts, tussen aan zetten tot voorzichtige her vormingen en het consolide ren van de bestaande ver houdingen. Zo werd vorige week, op 31 december, minis ter van arbeid Sanchez ont slagen, een ontslag dat al lang werd geëist door het le ger en de Filippijnse zaken wereld. Sanchez was een van de controversiële ministers uit het kabinet. Hij toonde zich een uitgesproken voor stander van betere werkom standigheden en hogere lo nen, hetgeen hem vooral in de zakenwereld weinig ge liefd maakte. Het leger was weinig ingenomen met zijn duidelijk linkse sympathieën en betichtte hem van incom petentie. Volgens de 1 mei Beweging (KMU), de grootste en militantste vakbeweging op de Filippijnen, betekent dit ontslag van Sanchez een duidelijke zwenking naar rechts van de regering-Aqui no. Maar ondanks de politieke successen van Aquino wordt de toekomstige politieke sta biliteit van de Filippijnen door een groot aantal andere factoren bepaald. De econo mische situatie van het land blijft bijzonder ernstig. De werkloosheid is enorm evenals de buitenlandse schuld van het land. De con servatieve krachten in poli tiek, economie, leger en menleving zullen blijven vasthouden aan hun privile ges en voorrechten. De land bouw is een chaos. „Radicale hervormingen in de land bouw die eigenlijk hoogst noodzakelijk zijn om het land er weer bovenop te helpei zijn onder de huidige poli tieke omstandigheden niel mogelijk", aldus mevrouw Carreon. Ze is bijzonder pes simistisch over de toekoms! van de Filippijnen, ook na een verkiezingszege vooi Aquino op 2 februari. Vol gens Carreon gebruiken de communisten de huidige wa penstilstand vooral om hun posities op het platteland verstevigen. Nieuwe gevech ten met het leger, na afloop van het bestand, zijn dan ook zeker niet uitgesloten. Bo vendien zal Aquino in het ko mend jaar de grootste moeite krijgen met het zoeken naai oplossingen voor de schrij nende economische en land bouwproblemen. „Erg slim manoevreren heeft er in hel afgelopen jaar toe geleid dal Aquino de ergste politieke problemen het hoofd heeft kunnen bieden. Haar groot ste zwakte is de deplorabel! economische situatie van dt Filippijnen. Die problemen zullen blijven, ook na overwinning op 2 februari aldus Carreon. Door Hans Rooseboom DOOR DE SOVJET UNIE en het door haar overheerste deel van de wereld lijkt een wind van verandering te waaien. Lijkt, want of het ook werkelijk zo is blijft de vraag. Veel kremlinologen betwijfe len deze liberalisering en spreken van 'kosme- tische' aanpassingen van een onveranderbaar systeem. Feit is wel dat een be roemde dissident als Andrei Sacharov gerehabiliteerd is, dat hij zijn werk weer mag opvatten en zijn mening vrij elijk kan ventileren. Ja zelfs heeft Sacharov kunnen bedingen een open hartig interview met een of ficieel Sovjet-persorgaan vooraf te mogen lezen en autoriseren. Voor het eerst zal nu ook de Sovjet-burger dissidente geluiden kunnen lezen in een gelijkgescha kelde propaganda-pers. Een pers die tot nu toe stelselma tig alle critici van het sys teem de grond in boorde en voor rotte vis uitmaakte. Zal deze stap in de richting van 'liberalisering' ook gel den voor de socialistische broederstaten van het War schaupact? Zal bijvoorbeeld blijken dat in Tsjechoslowa- kije een beweging als Charta 77 in tien jaar tijd heeft bij gedragen aan een fundamen tele mentaliteitsverandering in de gelederen van het staats-apparaat?. Charta 77 zag het licht in januari 1977, deze week tien jaar geleden. In het kader daarvan verleent de Univer siteit van Amsterdam mor gen een eredoctoraat aan de Tsjechische filosoof en Char ta-ondertekenaar Vladislav Hejdének. Hejdéneks levensgeschie denis toont aan dat liberali sering van een totalitair sys teem een zeer tijdelijke en breekbare aangelegenheid is. Zijn carrière is een school voorbeeld van de wisselval ligheid, de grilligheid en de willekeur die de totalitaire staatsmacht kenmerken. Zo werd hij als 'christen-mar xist' van het ene moment op het andere ij ontslagen uit een vooraanstaande univer sitaire functie en moest hij de kost gaan verdienen als por tier en betonsjouwer. Later, toen onder een liberaler be wind het christen-marxisme weer 'mocht', werd hij weer in genade aangenomen. Mo menteel echter heeft hij zware rugklachten vanwege het plaatsen van honderden centrale verwarmingsinstal laties. Dat is de straf voor zijn bemoeienissen met Charta 77. Kortom, een staatsappar- taat dat alles voor het zeggen heeft, kan naar willekeur op het ene moment 'liberalise ren', en de zaak op het andere moment weer terugdraaien. Om deze reden alleen al moet de zogenaamde nieuwe open heid in de Sovjet-Unie met een sceptisch oog worden be keken. „Anno 1983 is de CSSR een hoogontwikkelde politiestaat geworden. De pantserwagens en tanks staan verdekt opge steld; hun plaats is ingeno men door de witgele Lada's Break waarmee de politie Erasmusprijs-winnaar Vaclav Havel: het. bekendste voorbeeld van een Charta-woordvoerder die stelselmatig wordt bespioneerd, verhoord en gevangen gezet. - FOTO ARCHIEF DE STEM permanent patrouilleert", al dus een verslag in de Haagse Post in 1983. „Het is hier als onder de Duitse bezetting: Feind hört mitl. Big Brother zit hier overal, ook in over all". In die situatie is tot op he den geen verandering geko men. Nog steeds worden on dertekenaars en woordvoer ders van Charta '77 bewaakt, beloerd, afgeluisterd, opge pakt, van hun bed gelicht, verhoord, gehinderd, belas terd, bedreigd, gechanteerd gevangen gezet, uit hun baan gezet, onderwijs geweigerd, etc. etc. De staatsveiligheids- organen zijn almachtig. Het lot van de toneelschrijver, Charta-woordvoerder en Er asmusprijs-winnaar Vaclav Havel spreekt wat dat betreft boekdelen. De grote vraag is daarom: kan onder dergelijke (letter lijk en figuurlijk) neerdruk kende omstandigheden een 'beweging' als Charta 77 ooit iets veranderen? Of zoals de eredoctor van morgen, Vla dislav Hejdének, het uit drukt: „Als we bedenken dat de zaken er zo voorstaan be grijpen we dat zelfs de ge ringste vorm van kritiek vol doende is om ook de meest bedachtzame persoon er uit te laten zien als een radi- kaal". Hejdének is een voorbeeld van iemand die nooit de moed opgeeft, die rotsvast blijft geloven in de funda mentele menselijke waarden en rechten, en bereid is daar voor te lijden. De strijd tegen de perverse staatsmacht moet hoe dan ook gestreden worden: „Bij iedere goede gelegen heid moet onder druk van burgeractiviteiten van on deraf de bevoegdheid van staatsinmenging en staatsbe stuur stap voor stap worden ingeperkt. Dat zal erg afhan gen van het niveau van het burgerlijk zelfbewustzijn en van een gerichte strategie bij de opzet van een goed door dacht programma. Alleen de zelfbewuste burgers zélf kunnen kunnen echt garant staan voor een vrije, van staatsbevoogding bevrijde samenleving. „Ik ben er zeker van dat wij, door de breedste van de bevolking te overtui gen, kunnen komen tot maatschappelijk optredec dat, gepaard aan individueli moed, het staatsapparaal grenzen zal kunnen opleggen Dat zal minder goed gaan die samenlevingen die in d boeien zijn geslagen val autoritaire of zelfs totalitair staatsapparaten. Maar zelfs daar is de situatie verre van hopeloos. En eerste voor waarde is: niet meewerkt: aan de eigen slavernij Optimisme, geloof in di menselijke vrijheid, hoop dat zijn de krachten die df mensen van Charta 77 tegi alle verdrukking en tegen werking in op de been hou den. Van onmisbaar belanf voor de strijd ter nalevim van de mensenrechten (di Tsjechoslowaakse regerini heeft de akkoorden van Hel sinki ondertekend en dien! daaraan te worden gehou den) is de steun en solidari teit van de buitenwereld. I' Nederland is de Stichting In formatie over Charta 77 ak- tief. Zij vertaalt en ver spreidt de de grote hoeveel heid Documenten die Charti in de loop der jaren heeft mengesteld. Zij geeft infor matie over de moeilijkheden die mensen in Tsjechoslowt kije ondervinden als activtf op talrijke gebieden. Zij re gelt contacten tussen Charta- leden en buitenlanders, en zorgt voor de verzending var boeken, tijdschriften, videos schrijfmachines en ander! dingen waaraan in Tsjecho- Slowakije een enorme be; hoefte bestaat. En zij acht maal per jaar een bulle tin uit. Het adres van de Stichtini Informatie over Charta 77 ij Postbus 15053, 3501 Utrecht. Van een onzer verslaggevers TILBURG - Als het aan de Katholieke Universiteit Bra bant (KUB) ligt, komt er geen bestuurlijke fusie met de uni versiteit in Nijmegen (KUN). College van bestuur en stich tingsbestuur vinden, dat er nu en in de toekomst 'een eigen plaats en ruimte is voor een volwaardige Brabantse uni versiteit'. Dit staat in een communi qué, dat het college van be stuur gisteren uitgaf. Aanlei ding was de mededeling van de Nijmeegse rector Giesbers dat minister Deetman onlangs bij de stichtingsbesturen heeft Van een onzer ver Dat stelde voorzitter drs. ductschap voor Zuivel giste vast. Volgens Schelhaas kan de Nederlandse zuivel nu profite ren van de belangrijke voor sprong die hij heeft op de bui tenlandse concurrenten. Bo vendien zijn de vooruitzichten voor de afzet van zuivelpro ducten op de wereldmarkt, waar zich de grootste proble men voordoen, veel minder ongunstig dan momenteel lijkt. Nederland exporteerde vo rig jaar voor een waarde van 7,1 miljard gulden aan zuivel producten. Een half miljard minder dan in 1985, maar toch aanmerkelijk beter dan werd verwacht. „Deze verbetering is vooral veroorzaakt door een opleving van de internationale markt aan het einde van het jaar." Dat de Nederlandse zuivel zich ondanks de overschotten redelijk staande heeft kunnen houden, ligt volgens Schelhaas UTRECHT (ANP) - De FNV gaat dit jaar een speciaal fonds vormen waaruit de aan gesloten bonden die zelf krap bij kas zitten - vooral de klei tere bonden - geld kunnen krijgen voor het werven van leden. Het weerstandsfonds van de vakcentrale kan als fi nancieringsbron gaan dienen, aldus een woordvoerder van de FNV dinsdag. Een werkgroep van de FNV die momenteel de laatste hand legt aan de definitieve versie van het rapport 'De FNV over 14 jaar' zal hierover binnen kort voorstellen doen. De FNV-woordvoerder kon nog niet zeggen hoeveel geld er in de nieuwe pot gaat zitten. Dat is nog een punt van overleg maar alle bonden zijn het er in principe wel over eens dat zo'n fonds er moet komen waarbij de sterke bonden dus in feite de zwakke steunen, aldus de FNV-woordvoerder. In de weerstandskans van de FNV rit momenteel circa 50 miljoen gulden. -EN UITSPRAAK van een willek oeel heeft de vakbond niet nodig, zorgen dat ze zingend naar het wi )aan'. Een gechargeerd standpunt va lub van werkgevers of een kwest tnderen wordt gedacht? Hoe het uist nu werkgevers zich steeds 'akbonden opstellen. De tijdsger lampen nog steeds met een lede 5est. Velen zeggen hun lidmaatsc ten. Anderen voelen zich niet gei en verdedigen door het collectief iet ik-tijdperk' of, populairder ge: r van uit dat ze zeer wel in staat z ten aantal werkgevers speelt h i roep om afschaffing van colle ■j'jvoorbeeld wordt steeds luider, ie denken beter af te zijn met ee 'enkfout. De historie heeft geleer ™e' over het algemeen gema akbonden dan met representant "fike het gevaar voor radicaliserii ■,av®n"" en spoorwegstakingen in c J|sche voorbeelden. Blijft echter het gegeven dat h en» 9aat' z'en dat zelf in en we en terrein te herwinnen. Gisteren end gemaakt dat dit jaar een s aaruit krap bij kas zittende bonc tenwerving te doen. Belangrijker dan deze op zich n< ae vraag hoe de strategie van c ,ntvbeweging zal moeten insp ''Wikkeiinger, van de afgeloper cnten op een ^arde' vakbond un geleide vakbeweging die op |en van zijn leden dient. I

de Stem | 1987 | | pagina 2