EINISTERIE SCHRAPT 2,5 TON SUBSIDIE (TlttJM CASARCA-EENDEN IN CLINGE Oud-bestuurslid PvdA Hulst stapt uit partij m E STEM k George 2 Sponselee 2 IAKERS Plaatselijk nieuws I0CCASI0NSI prijs! 125 ■•enz. enz. 165 ■•enz. enz. nu 215.- nu 350.- nu 400.- nu 75.- nu 100.- nu 990.- nu 500.- nu 350.- nu 500.- nu 600.- nu 35.- 10% korting ETALAGES ïdgeknoopt nu 795.- nu 150.- [50% korting 60% korting N KORTINGEN BURENGERUCHT WOENSDAG 7 JANUAR11987 VAN ZEELAND ting Cassette Step :asa Kerstboom verbranding 6% korting \/o KORTING IE ETALAGES 40-14120. arket v.a. 14.50 p.m Kernenergie iGroenendijk |Nieuw-Namen Inspecteur Zeeland: VMenu, privé tel.01150- St.-Jansteen Clinge Onmiskenbaar Weidevogel Gallen Spreuk I 1 jMmm Puinsnuffelaars Louche tandartsen 'HIER WIL IK NIET MEE VERDER' Weloverwogen Drammen van de BMW-dealer Garage Vetfcrugge bv Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefccn 01150-81121 Driekoningen optocht in Hulst groot succes All T22 PAGINA ZEELAND 2 lubbele uitvoering) 'tot 65." enz. enz. Itot 105 enz. enz. l-125 enz. enz. indmolens Ossenisse jnu op losse schroeven Van een onzer verslaggevers jOOSTERZANDE - De komst van een rindmolenpark nabij Ossenisse is aan een zij den draadje komen te hangen. Het ministerie van VROM heeft voorlopig een Ltreep gezet door de 250.000 gulden subsidie die de ex ploitant van een dergelijk energieproject zou kunnen [vangen. Daardoor dreigen de windmolens voor inves- «rders een onrendabele zaak te worden. Van OTise correspondent KLOOSTERZANDE/VO- GELWAARDE - Vrijdag avond om 19 uur worden in kloosterzande en Vogelwaarde de kerstbomen verbrand. In Vogelwaarde gebeurt dat op de open plaats in het bos te genover de brandweerkazer ne. In Kloosterzande worden de bomen verzameld in de Oosthof. Op beide plaatsen steekt de brandweer de vlam erin en houdt tevens een oogje in het zeil. hillende JGEN per vierkante meter ogelijk. I-Tel. 01180-38363 Het is de natuurbescher- ningsvereniging De feteltkluut die roet in het eten Jieeft gegooid, door bezwaar te maken tegen de gedachte loca tie'het Schorretje'. Volgens De Etelkluut biedt het lapje grond luisvesting aan verschillende iorten vogels. Die zouden gorden bedreigd als daar windmolens zouden worden peergeplant. „We zijn nu op het punt ge- liomen dat de grondverwer ving voor zo'n windmolen- iarkje aan de orde is", zegt burgemeester A. Kessen van Hontenisse, „en het Schorretje s veruit de beste plaats. Er zit keen agrarische bestemming [op en we hebben te maken met flechts één eigenaar, het wa terschap. Als we het Schor retje moeten opgeven, moeten we gaan zoeken in zuidelijker lichting en dan krijgen we te maken met veel eigenaars. Er [loeven er maar een paar tegen e zijn en we kunnen de zaak jvel vergeten. Dat zou beteke nen dat er in Zeeuwsch- flaanderen geen windmolens Itomen". Burgemeester Kessen heeft het Schorretje echter nog niet definitief geschrapt. „De rraag is natuurlijk, wat is de kaarde van windmolens in Vergelijking met natuur waarde van het gebiedje en in everre tasten die molens het |ogelbestand aan?" Er komt lan ook een onderzoek om te bekijken of het Schorretje in derdaad van zo'n grote Vaarde is voor vogels. „Niet lat we De Steltkluut niet gelo ken, maar misschien kijkt een Inafhankelijke buitenstaan- Ier daar toch wat anders te- Btrop Normaal gesproken zou het ministerie van VROM 250 gul- ben subsidie tegenover iedere opgewekte kilowatt stroom stellen. Maar die vlieger gaat niet op als de molens worden geplaatst in een natuurgebied. En daar gaat het ministerie voorlopig maar van uit. Totdat aangetoond is dat de vogel stand in het Schorretje niet van groot belang is, staat er een dikke streep door de sub sidie. Volgens burgemeester Kessen betekent dat een strop van 250.000 gulden voor moge lijke investeerders, die dan wellicht ook geen brood meer in het project zien. „Stel dat het Schorretje nou inderdaad een grote waarde heeft voor het vogelbestand, dan is het nog maar de vraag of die molens een bedreiging vormen", meent burgemeester Kessen. „Er is nog nooit bewe zen dat windmolens schadelijk zijn voor vogels". Inmiddels is gisteren op het Hontenisser gemeentehuis een brief binnen gekomen van de Werkgroep Kernenergie Zeeuwsch-Vlaanderen. Die laat weten het initiatief van burgemeester Kessen, om in de gemeente een windmolen park te realiseren, 'van harte' te steunen. In de brief zegt de werkgroep de realisatie van windmolenparken te beschou wen als een stap in de richting van de sluiting van alle kern centrales. Een windmolenpark bij Os senisse heeft volgens de werk groep een extra symbolische betekenis. Immers, ooit is de zelfde polder als een potentiële vestigingsplaats aangeduid voor een kerncentrale. Boven dien ligt Ossenisse zowat half weg tussen de kerncentrales van Doel en die van Borssele. De werkgroep zegt de burge meester alle succes toe te wen sen met zijn inspanningen om het windmolenpark te realise ren. prijskamp - Biljartvereniging GBC hield in café De Molen- lhof een geslaagde biljartprijs- fcamp bandstoten waaraan 30 [biljarters uit de regio deelna men. Uitslag: 1. Jo d'Hooge/Jo [Visser, 2. Bert Baart/Ro Baart, i. Frans van Waes/Willy Du- mez. Kaarting - Kaartclub De Ver enigde Kaarters hield bij R. de ïlock een kaarting. Uitslag: I. P- Penneman/I. de Winckel, 2. m. Thilleman/B. Abbeel, 3. J. pillis/M. Petinda. Tchieiing - In café Picavet aan jde Hulsterloostraat wordt [donderdag 15 januari een be- paardenschieting gehouden, [aanvang 13.30 uur. "cheldezonen - De fanfare De Icheldezonen houdt zaterdag W januari de jaarlijkse teer- dag. De dag begint met een mis om 10.00 uur, waarna de «orecasector bezocht wordt. Om 19.00 uur is er in zaal Thil- femans een maaltijd, waarna i avond wordt besloten met VOOR ZUIDWEST NEDERLAND to Kantoren [Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. (Openingstijden: |"30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der jnelm (editie-chef), Joep |irommelen, Ronald IVerstraten, Ton Koomen ■tsport), Cor j. de Boer (foto). |nulst: Frank Deij, Eugène Lerstraeten. ■Middelburg: Jan Jansen. Advertentie-exploitatie discobar El Djedda. Oud papier - De voetbalver eniging Hulsterloo haalt za terdag 10 januari vanaf 09.00 uur weer oud papier op. Kaarting - In gemeenschaps centrum De Warande wordt vandaag, woensdag, de maan delijks kaarting voor ouderen gehouden die meetelt voor het eindklassement. De kaarting begint om 13.30 uur. Dansclub - De dansamuse- mentsclub St.-Jan houdt za terdag 10 januari de eerste balavond van het nieuwe jaar, aanvang 20.30 uur. Voor de muziek zorgt het dansorkest Intermezzo. Het is aan te ra den kaarten te bestellen. De entreeprijs is ook jaar tien gulden gebleven voor bestelde kaarten. Kaarten aan de zaal kosten 12,50. Groenteshow - In samenwer king met de stichting Propa ganda Groente en Fruit houdt de vrouwenvereniging van het NKV afdeling St.-Jansteen een groente- en fruitshow. Via films, dia's en discussie wordt het belang van het eten van groente en fruit belicht. Ook wordt aandacht besteed aan de nieuwe exotische groente en fruitsoorten. Tijdens de pauze wordt een groentehapje geserveerd. Verder zijn er re ceptenboekjes te verkrijgen. De avond wordt gehouden in De Warande, donderdag 29 ja nuari om half acht voor ieder een. Toegang 3,50. Dansen - Dansclub Flamingo start zondag 11 januari om 15.30 uur een nieuwe danseur- sus van 15 lessen voor begin ners in gemeenschapshuis Malpertuus. De lessen worden gegeven door docenten van dansschool Rose de Leyn uit Brugge. Voor ouders met kleine kinderen is er oppas. Men kan zich aanmelden bij Willy van Broek in Clinge en Th. Koemans in Hulst. Tege lijk gaan ook twee oefenavon den van start. Voor de vierde jaars cursisten wordt om 17.00 uur begonnen en de zesdejaars cursusten om 18.45 uur. Aardappeltakgallen. Uit de gaatjes zijn volwassen wes pen gekropen. OVER WULPEN Als De Bilt dreigt met natte sneeuw en ijzel; als er een door merg en been gaande koude wind waait die met een fijne hagel je gezicht snijdt, dan denk je eigenlijk niet aan de wulp. De wulp dat is het voorjaar. Als de broedparen zich in uitge strekte hoogvenen, eindeloze heidevelden of stille duinge bieden reeds een plekje heb ben uitgezocht om te neste len. Waar de mannetjes hun vrij grote woongebied te genover soortgenoten afba kenen met een verdragend, melodieus en verlangend ge- jodel. Een laag en langzaam beginnend koer-lie, dat steeds vlugger en hoger voortgebracht wordt om in een langegerekt tjoe-iep te eindigen. De zanger zelf is dikwijls niet te zien, zo ver weg is hij, maar de stille voorjaars avond draagt het geluid naar alle kanten. Daar denk je aan als je aan de wulp denkt. Niet in het Zeeuwse evenwel, want bij ons is het een wintervogel bij uitstek. We vinden hem buitendijks op strand en slikken tussen Zwin en Saeftinghe. Ook in de schorren. Daar vooral bij hoogwater als de vloed voedsel zoeken onmogelijk maakt. Ze overtijen op hoge plekken in het Paulinaschor' 't Hellegat, Saeftinhge. Ook op binnendijkse hoogwater vluchtplaatsen. Alleen als ze gaan en ko men, zien we de vogels dui delijk. Zitten ze eenmaal op de donkere kluiten van de geploegde akkers, dan kun nen we ze alleen door goed zoeken ontdekken. Willen we ze echt goed zien dan gaan we weer binnendijks. We zien ze voedsel zoeken op sterk bemeste weilanden: de weiden nabij de Perkpolder pont, rond Hengstdijk, bij de Liniedijk. Daar vooral, maar ook op ander weiland: bij 't Groot Eiland, Zwarten- hoek, Braakman, Grote Gat, Yerseke Moer en Poel. Onmiskenbaar zijn ze, de wulpen. De grootste van de weidevogels met een forse omlaag gebogen snavel waarmee ze duchtig in de grasmat peuteren. De snavel is bij de wijfjes langer dan bij de mannetjes. Tot vijf tien centimeter kan die wor den bij het vrouwtje. Hij doet het al gauw met vijf centimeter minder. Het zijn wormen waar ze naar zoe ken, slakjes, insecten, maar ook een eetbare bes of een voedzame knop versmaden ze niet. Op de slikken zullen vooral kleine kreeften, weekdiertjes en pieren het menu vormen. Het feit dat bij de beide sexen de snavel- lengte verschilt houdt ook in dat ze niet over hetzelfde voedsel kunnen beschikken. Het mannetje kan minder diep boren dan zij. In vroeger tijden broedde Een wulp. Aan de nogal lange snavel te zien een vrouwtje. de wulp zeker in de heige biedjes langs de grens tussen Zeeuwsch- en Belgisch Vlaanderen, op de zand grond daar dus. Toene mende drukte heeft ze daar al tientallen jaren geleden verdreven. In onze provincie bleven de duinen het enige broedgebied. De duinen van 't Zwin tot Schouwen. Bui ten Schouwen is evenwel nergens meer de rust en de uitgestrektheid te vinden die de wulp verlangt voor zijn broedterritorium. Overal el ders in de provincie is hij dan ook als broedvogel ver dwenen. Ook elders in den lande heeft de wulp in moe ten leveren. Traditionele broedgebieden zijn verlaten, maar de natuurreservaten vangen veel op. Onze natio nale broedvogelbevolking blijft derhalve vrij stabiel, we hoeven over de wulp nog direct geen klaagzang aan te heffen. Ook is er inmiddels vast gesteld dat de wulp zich in grote graslandgebieden heeft gevestigd als broedvo gel. Hij ontwikkelt zich dus tot een echte weidevogel, een die dat biotoop ook benut om er te broeden, niet alleen om er te overwinteren. Omdat een broedterritorium kan variëren van tien tot vijftig hectare (dat laatste in dro gere gebieden) mogen wij nauwelijks verwachten dat de wulp de Zeeuwse weiden zal gaan bewonen. De com plexen zijn te klein. Hooguit een gebied als de Yerseke Moer zal een enkel paartje kunnen herbergen. De vogels die we 's zomers wel in Saeftinghe zien, zijn niet-broedende overzome- raars. Zijn we aan de zeedijk dan zien we soms vanaf de slikken groepjes wulpen op vliegen of we zien ze in het binnenland hoog overtrek ken. Kleine groepen, zelden meer dan tien en dikwijls in V-formatie. Het zijn onmis kenbaar wulpen, maar ze la ten een luid en helder bi-bi- bi-bi-geroep horen. Het zijn regenwulpen, iets kleinere verwanten van de gewone wulp. Reken je een enkele niet mee, dan kun je zeggen dat dat bij ons overwegend doortrekkers zijn, maar er blijven er ook altijd heel de winter door hangen, bijna uitsluitend aan de kust al tijd. Op het zicht zijn ze moeilijk te onderscheiden, het geluid verraadt ze ter stond. U hoeft niet eens op te kijken als u dat geluid hoog bven u hoort. Vandaag aan de dag zal het nog niet vaak te horen zijn, maar al weer veel eerder dan verwacht zal het boven onze hoofden klinken. Onmiskenbaar een regenwulp, onmiskenbaar ook dat voor een vogel de siezoenen toch wat anders liggen dan voor ons. Een lezer kwam af met bijgaande sponsachtige bol letjes, gevonden onder een grote eik op Overslag. Ove rigens al eind augustus. Lag het muntje andersom dan kon u zien dat het een dub beltje is en dan was te bere kenen dat de grootste een diameter van zo'n vijf centi meter heeft. Aardappeltak gallen worden ze genoemd. Het zijn vervormde knop pen. Een galwesp legt in die knop veel eitjes en die wordt daardoor totaal vervormd. Uit de eitjes komen larfjes, die verpoppen zich en uit eindelijk verlaten volwassen mannetjes en vrouwtjes de gal. We zien de gaatjes waar langs ze zich naar buiten ge knaagd hebben. Een vrij tal rijke gal op eik. De Over- slagse boom zat er mee be zaaid werd erbij gezegd. Tot slot een 'weerspreuk' afkomstig van Kees Courtin uit Groenendijk: „In oktober meer bier- als borrelklan ten, dan na(or) december' wollen wanten." Waarom zou je altijd afgaan op schildpadden of slakken, waarom ook niet op men sen? Zo is het toch? Van onze correspondent CLINGE - In de vijver van de kinderboerderij Cantecleer bij zwakzinnigeninternaat De Sterre vertoeft al enkele dagen een paar caserca-eenden. Het zijn enkele flinke eenden die direct doen denken aan een ganzesoort. De casarca-eenden zijn een beetje schuw en houden zich van de wilde eenden afzijdig. Aangezien die eenden veel voorkomen in de landen langs de Middellandse Zee en overwinteren in Midden-Afrika, bestaat het vermoeden dat dit paartje uit gevangenschap is ontvlucht. Volgens boerderij beheerder Ad van Hilst zijn er andere jaren ook al dergelijke eenden in de vijver bij de kinderboerderij aan getroffen. jm mt GENT - Hoewel in Gent niet meteen gevreesd moet worden vooi een aardbeving, heeft de politie twee honden opgeleid die men sen kunnen opsporen, die onder het puin bedolven liggen. Hond Falco was de eerste die de tien maanden speciale oplei ding met succes voltooide. Zijn maalje Derek heeft een herexa men aan zijn broek. Immers, toen die met zijn neus in het puin moest snuffelen zocht hij resoluut een rustig plekje op, hief zijn achterpoot en de rest kon hem gestolen worden. Een paar maan den geleden werd het snuffelduo overigens al eens ingezet, toen een oude loods instortte. Gevreesd werd dat er spelende kinde ren onder terecht waren gekomen. Toen bleken zowel Falco als Derek over een 'steengoede' neus te beschikken. ANTWERPEN - De opsporingsdienst van de Antwerpse politie heeft drie jonge tandartsen in de kraag gepakt wegens oplich ting. Het drietal, dat een slecht lopende praktijk heeft, pro beerde wat bij te verdienen door, via studenten, kerstkaarten te verkopen voor het 'goede doel'. In advertentiebladen werd studenten een goede bijverdienste beloofd door huis-aan-huis kaarten aan de man te brengen. De opbrengst zou bestemd zijn voor langdurig zieke bejaarden. De belangstellenden kwamen samen in een café, van waaruit ver schillende wijken werden afgestroopt. De studenten verkochten pakjes van acht kaarten voor 150 frank en daarvan mochten ze zelf 60 frank opstrijken. De drie tandartsen, die de spullen voor 10 frank in Nederland hadden gekocht, wonnen er zelf dus 80 frank aan. Uiteraard werd de winst niet doorgestort naar een liefdadige instelling. Hoeveel er werd opgehaald is nog niet bekend, maar wel dat er op de speciale bankrekening 35.000 frank stond. Het trio liep tegen de lamp toen een politieman na het lezen van de advertentie zich ook had aangeboden in het bewuste café. Van een onzer verslaggevers HULST - Oud-bestuurslid Frank Rammeloo van de PvdA Hulst is uit de partij gestapt. Dit vanwege de slepende ruzie binnen de afdeling rond de persoon van raadslid Benno Martens. „Na de laatste ledenverga dering, waarin geëist werd dat Benno zijn zetel moest inleve ren, was voor mij het punt be reikt waarop ik voor mezelf uitmaakte: hier wil ik niet mee verder. Het gelazer duurt nu al veel te lang. Ze zouden beter politiek kunnen bedrij ven in plaats van kleinburger lijke ruzies uit te vechten". Rammeloo is 16 jaar over tuigd lid geweest van de PvdA in Hulst. Vier jaar fungeerde hij als bestuurslid en daarvoor verzette hij bergen ondersteu nend werk. Hij was ook de op richter van het ledenblad van de afdeling. „In toenemende mate heeft iedere ledenverga dering in het teken gestaan van die ruzie. Dat heeft tot ge volg gehad dat er voor de le den niets gedaan is. Een onge zonde situatie. Ik voel er niets voor om steeds weer gecon fronteerd te worden met bin nenbrandjes. Ik heb er genoeg van". Zijn beslissing om op te stappen is weloverwogen. „Het is niet mogelijk om enkel je lidmaatschap van de afdeling op te zeggen. Dus zit er niets anders op dan uit de partij te stappen". In brieven aan het hoofdbestuur en het afde lingsbestuur heeft hij zijn mo tieven uit de doeken gedaan, maar tot nu toe nog geen ant woord gekregen. „Ik hoop dat mijn actie een soort signaal functie krijgt. Dat het geruzie nu eindelijk eens ophoudt". Rammeloo geeft Martens groot gelijk dat hij weigert zijn zetel in te leveren. „Kijk ik heb daar jaren meege draaid. Benno kan zich soms zeer onelegant opstellen. Maar als je dan eens je ongenoegen hebt kunnen spuien, dan moet dat klaar zijn. Dan moet je de kwestie zakelijk benaderen. Per slot van rekening ga je toch met mensen om. Wat er nu gebeurt is eerder onmense lijk". Volgens Rammeloo zijn hel vooral een paar ex-bestuurs leden van de afdeling die voortdurend proberen stem ming te maken tegen Martens „En dan zijn er enkele leder die ze meekrijgen. Het is eer schrijnende toestand". Een ho gere ledenopkomst bij de vol gende vergadering zou hoogst waarschijnlijk het tij kunnen doen keren. Immers, de motie van wantrouwen tegen Mar tens haalde het maar nipt. „Ik denk niet dat er meer mensen zullen komen. Ik denk dat eer heleboel leden weinig behoefte hebben om zich in een wes pennest te steken". Rammeloo ziet zich voorlo pig nog niet terug binnen de PvdA-gelederen. „Ik ver wacht, wat er ook gebeurt, dal het conflict zeker tot de vol gende raadsverkiezingen zal duren. Dus de komende paai jaar heb ik er niets meer te zoeken. Ik had van de leden ir deze zaak toch wel enige intel ligentie verwacht, maar ze blijven star, onwrikbaar er onmenselijk doordrammen". Voordat Frank Rammeloc zijn besluit nam, stapten eer der ook al enkele mensen uit de PvdA. „Maar dat is in alle stilte gebeurd". Volgens voor zitter Jan Habraken hebben naar aanleiding van de kwes tie rond Benno Martens niet meer leden hun lidmaatschap opgezegd. (ADVERTENTIE. Honderd wijzen Van onze correspondente HULST - De opkomst voor de Driekoningenoptocht in de Dullaertwijk in Hulst overtrof deze keer alle voorafgaande edities. Een bont gekleurde stoet van 150 deelnemers, waaronder bijna 100 als wij zen uit het oosten uitgedoste kinderen, trok door de straten. Voorop reed een bolderwagen met een geluidsinstallatie die voor een stemmig muziekje zorgde. Ook nu weer waren de vor stelijke lieden getooid met een zelfgemaakte lampion. Een enkeling volgde de modernere modetrend en was gewapend met een lantaarn. Na afloop kregen de kinde ren een traktatie in de vorm van een kop chocolademelk en een koek.

de Stem | 1987 | | pagina 15