UITBLAZEN Er is leven na het sterfhuis Ban rond politieke magiër Ronald Reagan gebroken Muurkrant terug in Peking even Van den B kritiek op De goede zoude tijd ZES JAAR DURENDE 'HONEYMOON' IS TEN EINDE; KRITIEK BARST NU LOS STUDENTEN DAGEN BEWIND UIT JE STEM COIN Bestrijding frai WIM KOCK dinsdag 6 januar11987 BjSOTÜM ACHTERGROND Ronald Reagan DINSDAG 6 JANUARI ENSCHEDE/ ROTTERI ïoofdcommissaris P.D. neentepolitie Enschede /an de politie steeds ve jigantische aantallen imbtenaren. •enzine en diesel woensdag duurder O VAN de kerstkaarten was er één die me trof. Even maar en heel toevallig. Het kwam door een onderschrift. Duizend keer lees je achte loos over een dergelijk tekstje heen, maar dan, de 1001ste keer, raakt zo'n zin je. Het was een kaart van Engelse vrienden. De repro- duktie van een oud landhuis, -sfilk jaar komt er zo'n kaart. '"Telkens een ander landhuis en 3- altijd een uit de directe omge ving van de plaats waar onze vrienden wonen. Ik verbaas me al lang niet meer over de indrukwekkende hoeveelheid lodges, halls en ma- nors die heersen over de fraaie landschappen waardoor de oude, kleine industriekernen in dit hoekje van Engeland van elkaar worden gescheiden. El ders zijn dergelijke paleizen van huizen meestal gebouwd door de adel, maar niet hier. Hier behoorden' ze aan de nieuwe rijken. De textielbaron nen van de 18de of de 19de eeuw. Veel daarvan is nu schone schijn geworden of zelfs min der. Via het erfrecht heeft de gemeenschap de rijkdommen geleidelijk teruggevorderd. Landerijen werden verkaveld. Landhuizen werden kostschool of bejaardenpension of raakten in verval. Nu en dan wordt er een gesloopt, meestal onder protest van de plaatselijke heemkundekring. Is zo'n ge bouw van bijzondere waarde dan heeft The National Trust er zich waarschijnlijk over ont fermd en kan men tegen beta ling van enkele ponden zich vergapen aan de vergane glorie van de reeds lang tot stof weer gekeerde meesters. Het landhuis op de kerst kaart staat in een wijds, gol vend park. Op de voorgrond grazen koeien en schapen. Het bijschrift luidt: Buglawton Hall, in de tijd dat het huis werd be woond door Samuel Pearson, eigenaar van een zijdefabriek. _'Dat iemand, enkel door het fa briceren van zijden kleding, zo puissant rijk kon worden dat hij een huis kon bewonen waar bij paleis Het Loo een jachthut lijkt!' In gedachten zie ik de grauwe, nog altijd niet gesa neerde uithoeken van het stadje waar die zijdefabriek heeft ge staan; sporen van Sarpuel Pear sons good old days. Dezelfde dag waarop ik die kaart ontvang zif ik"te lezen in The Kingdom by the Sea, het le vendige verslag dat Paul The- roux schreef over zijn rondreis in de zomer van 1982 langs de Britse kusten, 'met de wijzers van de klok mee', deels te voet en liftend en deels per open baar vervoer. Voor wie dat niet weten: Paul Theroux is een Amerikaan en een suksesvol schrijver; een van die benij denswaardige, transatlantische pendelaars, zijn tijd verdelend tussen Cape Cod en Londen, tussen nieuw- en oud-Engeland dus. In plaats van over de zee uit te kijken, wat alle Britten doen die naar de kust gaan, keek Theroux landinwaarts en wat hij zag (en hoorde!) vult een van de kostelijkste reisboeken 5 die over 's werelds meest be- schreven eiland ooit zijn ver- E schenen. Af en toe maakt hij een ommetje landinwaarts. Soms gedreven door de nood- zaak een ombegaanbaar stuk E kustland te omcirkelen, soms E ook door nieuwsgierigheid. Het S is nieuwsgierigheid, verwekt E door George Orwells The Road E to Wigan Pier, die hem in Wi- 5 gan doet belanden. Orwell was hier in 1936 om de sociale el- lende te beschrijven waarin de E industrie de mensheid had ge- E dompeld. Wigan heeft nu geen 'ver- loederende' industriën meer, noteert Paul Theroux. 'De bo- dem is onder de stad weggeval- S len.' Het is een stad zonder werk; 'een ruïne leeg als Stone- E henge'. Een van de bekendste passages van The Road to Wi- 5 gan gaat over een jonge, onge- veer 25-jarige vrouw, geknield op de keien bezig met het ont- stoppen van een afvoerpijp. Or- j| well vangt haar blik op als hij E in de trein langzaam langs haar huisje rijdt. Het was de 'meest lege en van alle hoop beroofde blik die ik ooit zag', schreef Or- well. 'Dit was niet het onbegre- pen lijden van een dier. Zij wist E maar al te goed wat haar over- 5 kwam en hoe uitzichtloos haar lot was'. 1 Theroux vindt de huizenrij vanwaar die vrouw in 1936 S naar de trein van Orwell had opgekeken. Sterker nog: hij E vindt er een oude vrouw bezig met het uithangen van haar was. Theroux ldimt over het E spoorweghek om haar aandacht te trekken en een gesprek met haar te beginnen. Het zal niet E dezelfde vrouw zijn, dat zou te gek wezen. Ze blijkt echter wel precies de juiste leeftijd te heb- ben en toen Orwell in Wigan 5 was had zij er al tien jaar ar- beid in een confectiefabriek op- S zitten. Ze is trots op haar ar- beidzaam leven en denkt er met plezier aan terug. Orwell heeft E ze nooit gelezen. Ze werkte vijf- tien jaar lang, tot ze trouwde, va/t acht uur in de morgen tot E half tien V'avorids. Op zaterdag nauwelijks korter. „Dat zouden e ze vandaiag de dag »niet doen E wel?" zegt ze trots, „nee, ze gaan liever in de ww!" Wat zij zich herinnert van E de jaren '30 in Wigan is iets van E welvaart en gemeenschapszin; kolenmijnen en textielfabrie- e ken; werk voor iedereen die E wilde en kansen om vooruit te komen. Wat voor streek wordt onze E sociale bewogenheid hier gele- verd en door wie? Door het ka- pitaal? De literatuur? Of ge- jjj woon door de roze geworden E herinnering van een oude we- E duwe? Of is het toch zo dat de oude tijd met terugwerkende kracht altijd goed wordt? IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜ -»t Ie Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, «01608-21550, Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krent niet ontvangen10nze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties «076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 O Of-l Llof jQC1 Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 pagina Door Louis van de Geijn HET was in de eerste weken van 1982 en het regende faillissementen toen tenslotte ook Ogem omviel. Het reusachtige concern van bouwbe drijven, industrieën en handelsondernemingen viel in stukken uiteen. Levensvatbare onderdelen van het concern, zo kondigde de raad van bestuur op 25 ja nuari van dat jaar aan, zou den onder een nieuwe para plu worden gebracht en voortgezet. Voor het beklagenswaar dige samenraapsel dat dan nog restte, zou uitstel van be taling worden gevraagd. Ge tracht zou worden uit de boe del van dit 'sterfhuis' nog zo veel mogelijk te verkopen, zo luidde de toelichting op een persconferentie. Ogem had de primeur die vervolgens in tal van varianten werd geko pieerd. Heidemij, Gilda (drop), Groen (drukkerijen), Winkler den Boer (bakkerij- machines) Eminent (orgels) en MAB (bouw) zijn enkele leerlingen uit de Ogem- school. Het Ogem-model voor het splitsen van een concern in moeilijkheden is intussen als 'de sterfhuisconstructie' te boek komen te staan. Een term met negatieve lading, en dat is in lang niet alle ge vallen en alle opzichten even terecht. Maar net zo goed als de ongelukkige benaming 'reageerbuisbaby' niet meer is weg te branden, zo leggen ook bedrijfskundigen en ju risten zich neer bij de term' 'sterfhuisconstructie'. 'Sterfhuisconstructies' is dan ook de met frisse tegen zin gekozen titel van een stu die die drs. J. Th. Woelders en mr. A.J. Woelders hebben gewijd aan dit fenomeen. Nu de economische stormen wat zijn geluwd, lijkt de tijd rijp voor een meditatief moment. Woelders en Woelders had den hun boek liever de titel 'Overlevingsconstructies' meegegeven. Hun conclusie luidt dan ook dat de sterf huisconstructie voor alle be trokken partijen meer voor- dan nadelen kan hebben. De sterfhuisconstructie past het best op een concern structuur, die bestaat uit een houdstermaatschappij (hol ding) met daaronder doch terbedrijven en soms zelfs kleindochters. Vaak zullen die werkmaatschappijen uit hoofde van zogenaamde fi nanciële kruisverbanden voor elkaar garant moeten staan. Dat is voor de banken een voorwaarde om nog geld te lenen aan verliesgevende onderdelen van een concern. Om een sterhuisconstruc- tie tot een goed einde te bren gen, is het nodig dat die kruisverbanden worden doorgeknipt. De gezonde be drijven moeten vrij gemaakt worden van de schuldenlast en de risico's van de arme tak van de familie. In het geval van Ogem zijn overigens wel eens vraagtekens geplaatst bij het tijdstip waarop de bank kruislings zekerheden bedong. Als dat gebeurt als een onderneming al op in storten staat (ook al is dat dan nog niet algemeen be kend) lijkt het veel op het 'leeghalen' van een bijna failliet bedrijf. En dat is strafbaar. De bank (of, bij een grote zaak, het consortium van banken) richt vervolgens een stichting op die een nieuwe holding in het leven roept. Bij Ogem heette deze stich ting Vijverbos, naar het adres (Vijverlaan) van ABN- topman Langman. Bij de Stokvis in Rotterdam, een van de OGEM-dochters die afgestoten werd. - fotoanp Heidemij gaf het firma-adres (Lovinklaan) de naam aan de stichting die een nieuwe hol ding oprichtte. Deze nieuwe houdster maatschappij heeft geen cent. Ze leent geld van de bank(en) om de aandelen van de gezonde bedrijven, die in middels zijn losgeweekt uit het oude concernverband, over te nemen. De bepaling van de prijs is, gegeven de tijdsdruk en de onoverzichte lijkheid in zo'n situatie, meestal voorlopig. Zowel bij Heidemij als bij Ogem gold de afspraak dat na verloop van enkele jaren een defini tieve koopsom zou worden vastgesteld door onafhanke lijke deskundigen. De voorlopige koopsom vloeit onmiddellijk van de oude holding, die nu het sterfhuis is geworden, naar de banken, ter aflossing van (een gedeelte van) de schuld. In financieel opzicht is het wat de banken betreft dus tot op zekere hoogte vestzak broekzak. Met dit verschil dat de vordering (deels) van de wankele naar de kans rijke tak van het concern is overgeheveld. Het lijkt er dus op dat de constructie, ook al omdat hij uit de koker van de banken komt, er vooral op is gericht andere belanghebbenden (werknemers, fiscus, andere schuldeisers) buitenspel te zetten. Zo simpel ligt het ook weer niet. De banken doen immers wel afstand van de kruislings verstrekte zeker heden. Ze kunnen de eventu eel nog achtergebleven schulden van de zwakke broeders niet meer verhalen op de gezonde bedrijven. En of ze het geld dat ze bij die kansrijke concerndelen heb ben ondergebracht, ooit terug zien vloeien, blijft toch af hankelijk van de bedrijfsre sultaten. Het is al met al nog geen uitgemaakte zaak of de banken er met een sterfhuis constructie beter uitspringen dan met een normale 'uit winning' van de bedongen garanties. Een sterfhuisconstructie wordt in het diepste geheim uitgedokterd door bankiers en juristen. Ondernemings raden en vakbonden krijgen de uitkomst onder het motto 'slikken of stikken' op het laatste moment op hun bord je. Dat maakte deze formule bij de vakbonden niet erg po pulair. Het is toch al moeilijk genoeg om mee te werken aan collectieve ontslagen. Het meedoen aan een keuze tussen gezonde en min of meer afgscrheven bedrijven, dus tussen werknemers mét en andere zónder perspectief, is voor een vakorganisatie haast te veel gevraagd. Te meer omdat de nieuwe hol ding niet meer kan worden aangesproken voor afvloei ingsregelingen en dergelijke. Aanvankelijk bestond dan ook verwarring over de hou ding die de bonden tegenover dit nieuwe verschijnsel moesten aannemen. Zo liep de Bouw- en Houtbond FNV in de Heidemij zaak naar de rechter, terwijl in andere ge vallen de bonden juist een warm pleidooi hielden voor een sterfhuis-oplossing. Een FNV-nota uit 1984 'Sterven en overleven', komi tot de slotsom dat een sterf, huisconstructie niet per verwerpelijk hoeft te zijn, „Zij kan op een gegeven ogenblik een middel zijn om te redden wat er nog te red den valt". Het aanvaarden van deze mogelijkheid ver- eist wel dat de bonden en hun kaders in de bedrijven meer dan ooit op hun hoede zijn, Als ondernemingen in moei. lijkheden komen, moet dat in een vroeg stadium worden gesignaleerd. Dat kan ook als men let op de omtrekkende bewegingen (het uitbreiden van kredietgaranties, juridi- sche wijzigingen in hel dienstverband en dergelijke) die aan een opsplitsing vooraf kunnen gaan. Woelders en Woelders ko men tot de slotsom dat de sterfhuisconstructie juist vanwege het belang van de werkgelegenheid haar ver diensten heeft. Uit de prak tijk van Ogem en Heidemij is ook wel gebleken dat zelfs de sterfhuis-ondernemingen voor een deel konden overle ven en dat per saldo de ge volgen voor de werkgelegen heid nog meevielen. Ook voor andere belang, hebbenden, concluderen zij heeft deze methode meer voor- dan nadelen. Ook al zitten er tal van haken en ogen aan, die hier en daar ook om aanpassing van de wetgeving vragen. Maar al met al is het een aantrekke lijk alternatief voor de ge bruikelijke sanering, de sur seance van betaling of het faillissement. Ja, er is leven na het sterf huis. Sterfhuisconstructies, drs. J.Th. Woelders en mr. A.J. Woelders; deel 10 van de serie Kluwer Bedrijfswijzers, uit geverij Kluwer Deventer (prijs- :f 30.-). DEN HAAG (ANP) - Neder- and ziet geen aanleiding zijn unbassadeur in Suriname te ug te roepen. Dit blijkt uit •en verklaring die minister /an den Broek van Buiten- andse Zaken maandag heeft litgegeven als reactie op de -ecente Surinaamse nota vaarin de vraag werd gesteld het handhaven van de Ne- lerlandse ambassadeur in Pa- DoorJo Wijnen DE Amerikaanse president Ro nald Reagan is gisteren behan deld voor een prostaatkwaal. Dat is het moeilijke begin van een waarschijnlijk zeer moei lijk jaar voor Ronald Reagan, voor wie de leeftijd zwaar be gint te tellen. Alle manhaftige demonstraties yan vitaliteit en kracht ten spijt, openbaren zich langzamerhand allerlei kwalen bij de bejaarde Ameri kaanse leider die hem zijn slo pende taak in het Witte Huis bepaald niet zullen vergemak kelijken. Bovendien moet de president, in de twee jaar die hem nog resten in het Witte Huis, het puin van het Iran- schandaal ruimen en tegelijkertijd het pad zien te effenen voor een re publikeinse kandidaat voor de presi dentsverkiezingen van eind 1988. Het Iran-schandaal heeft een aan tal bijkomende problemen veroor zaakt die het voor Reagan vrijwel onmogelijk maken zich van de klap pen, die hij gedurende de laatste we ken opliep, te herstellen. Er is toene mende kritiek op de wijze waarop hij in oktober de Russische partijleider Gorbatsjov toegemoet trad. In Wash ington is nu vrijwel iedereen ervan overtuigd dat Reagan in Reykjavik volkomen in de fout is gegaan. Bo vendien wordt - met een soort terug werkende kracht - op tal van andere fouten van de president gewezen. 'Tip' O'Neill, de vertrekkende 'speaker' van het Huis van Afge vaardigden, heeft de afgelopen dagen buitengewoon harde Woorden over de president gesproken. Volgens O'Neill heeft Reagan nooit echt greep gehad op moeilijke vraagstukken. Toen hij het Witte Huis betrad wist hij niets van de Amerikaanse buiten landse politiek. Dat is, volgens O'N eill, altijd zo gebleven. „Hij doet eigenlijk niets dan anekdotes vertel len over wat hij allemaal als gouver neur van Californië heeft meege maakt", aldus O'Neill. Maar de ver trekkende speaker liet ook een ander verwijt horen. Hij zei: „Eigenlijk heeft de Amerikaanse pers deze pre sident een 'honeymoon' gegund die zes jaar heeft geduurd". O'Neill is het met talloze andere Amerikanen eens die zeggen dat de pers zich te veel en te lang heeft be ziggehouden met het 'politiek feno meen' dat Ronald Reagan zonder twijfel is. Er is eindeloos gepraat over Reagans verbale vaardigheden, over zijn onverwoestbaar optimisme, over de briljante manier waarop hij tegenslagen naar zijn hand wist te zetten, over zijn stijl, zijn grappen en zijn gevatheid. Dat heeft een diep gaande discussie over Reagans daden belet. Om de een of andere reden kon Ronald Reagan zich nagenoeg alles permitteren. Hij kon blunders ma ken, zich verspreken en openbare de monstraties van onkunde geven. Hij liep soms met zijn vergeetachtigheid te koop. En hij leek soms veel meer te houden van de ceremoniële, dan van de eindeloos moeilijke en tijdrovende bestuurlijke kant van het president schap. Tijdens veeleisende besprekingen hield de president zich soms opmer kelijk afzijdig. Mensen die Reagans stijl en werkwijze kennen, zeggen zelfs dat hij niet in staat is zich lang op een onderwerp te concentreren. Bovendien delegeert de president graag en veel. Hij is, zoals veel Ame rikanen zeggen, een soort part-time president die per dag slechts een uur of vier aan echt moeilijke vraagstuk ken spendeert. Gedurende de eerste vier jaar van zijn presidentschap werd Reagan omgeven door een groep zeer hard werkende en doorgewinterde advi seurs die de president als het ware stuurde en hem voor allerlei politiek onfortuin behoedde. Mannen als Meese, Deaver en Baker hielden de teugels strak. Ze waren bovendien vertrouwd met Reagans stijl en werkwijze. Maar zijn meest be kwame helpers en medestanders aanvaardden andere functies: Meese werd minister van justitie, Baker van financiën en Deaver begon een public-relationsfirma. De huidige chef van de Witte- Huisstaf, Donald T. Regan, heeft te weinig politiek gevoel om de presi dent in het spoor te houden. De Dani- loff-affaire, de vreemde gang van zaken tijdens de topontmoeting in IJsland en het zich als een inktvlek uitbreidende Iran-schandaal hebben bewezen dat Regan niet in staat is een aanstormende crisis op de juiste wijze te beheersen, waarschijnlijk omdat hij de politieke implicaties er van niet tijdig doorziet. Intussen lijkt het Amerikaanse publiek er zich nu over te verbazen dat het altijd zo lankmoedig tegen over president Reagan is geweest. In de VS is de laatste weken zoiets als een publieke schaamte zichtbaar ge, worden over het feit dat zo gemakke lijk is toegegeven aan Reagans ver bale vaardigheden, aan diens vaak inhoudsloze toespraken en aan diens uitgekiende en overigens met verve gebrachte persoonlijke stijl. Het ziet er naar uit dat de Ameri kaanse president niet meer echt be dreigd kan worden door het Iran- schandaal als zodanig. Maar hij wordt nu bedreigd door wat dat schandaal bij een groot publiek, bij de congresleden en bij de pers heeft losgemaakt. Daarom luidt de vraag Januari, gaa of Reagan nog langer kan vertrou- uperbenzine wen op de stijl die hem immens po-i°°g- pulair maakte, die het grote Ameri kaanse publiek het idee gaf dat de natie met krachtige hand werd gere geerd door een sterke man op wie Amerika kon vertrouwen. Het Iran-schandaal lijkt de poli tieke magiër Ronald Reagan van zijn toverstaf te hebben beroofd. Maar pagemaakt, meer nog dan Reagan, lijkt Amerika zelf nu met lege handen te staan. Polil Hij noemt als voorbeeli Dienst, de Dierenbescherm >n mogelijk straks een lan «tie. Hij zei dit maandag in zijn ïieuwj aarstoespraak tot het Snschedese korps. Naar zijn nening zijn het allemaal uit- ïollingen en verschralingen ran de politietaak. IJzerman rindt dat de centrale rol van Ie algemene politie in de landhaving van de rechtsorde loor deze ontwikkelingen op Ie tocht staat Recente voorbeelden zijn olgens de Enschedese hoofd- ommissaris het kabinetsbe- luit om de sterkte van de po- itie met 2 procent te vermin ieren en het aantal sociaal re- hercheurs tegelijkertijd dras- isch te verhogen. Ook de poli- ieke discussie over het ge- eeltelijk weghalen van de reemdelingentaak bij de po rie hoort volgens IJzerman in iet rijije thuis. De Enschedese hoofdcom- nissaris vindt dat er naar de olitie-organisatie veel meer loet worden gekeken als naar en bedrijf, dat concrete pro- lukten en resultaten aflevert. „De Eindhovense politie lost veliswaar steeds meer zaken p, maar door de alsmaar toe- emende criminaliteit loopt et oplossingspercentage ach- tOTTERDAM (ANP) - Met ngang van morgen, woensdag januari, gaan de prijzen en diesel van om- Een liter super wordt 2 cent uurder en komt bij de zelf- ankstations op 157 cent. Die- el stijgt 2,4 cent in prijs en aat 91 cent per liter kosten, zo maandag in Rotterdam be- 'Het leiderschap van de (communistische) partij stinkt', 'Marxisme en de vrij heid van drukpers zijn natuurlijke bondgeno ten'. 'De beperkingen van het Marxisme en het Ma- oisme in de geschiedenis worden steeds duidelij ker'. Dit zijn uitspraken op ille gale muurkranten die vorige week korte tijd te lezen wa ren op de universiteit van Peking. De muurkranten zijn de meest gedurfde uitingen van verzet tegen de commu nistische orthodoxie en het leiderschap van de partij, die de afgelopen maand de kop opstaken tijdens de studen tendemonstraties voor meer vrijheid en democratie op ten minste 12 universiteiten ver spreid over heel China. China schafte het recht om muurkranten op te hangen af in 1980. Volgens de autoritei ten getuigden niet-gesig- neerde muurkranten van on verantwoordelijk gedrag en brachten zij schade toe aan duizenden mensen tijdens de chaotische periode van de Culturele Revolutie (1966- '76). In die door radicaal links beheerste jaren waren de muurkranten een gebrui kelijke methode om mensen anoniem te veroordelen. Het Volksdagblad citeerde zon dag een vooraanstaande ge leerde, die verklaarde zeer geleden te hebben nadat hij destijds op een muurkrant ten onrechte was beschuldigd van het verbergen van tijd bommen op een universiteit. Vlak voor 1980 stonden de autoriteiten bijna een jaar lang toe dat dicht bij het cen trum van Peking een muur gebruikt werd voor het aan brengen van muurkranten. Maar voor het einde van 1979 verbood het bewind het ge bruik van deze Muur van de Democratie, kennelijk ge schrokken van de vele kran ten waarin democratie werd geëist. Niet-officiële muurkran ten die nu op de Chinese uni versiteitsterreinen opduiken, worden snel verwijderd. Stu denten zeggen dat zij zich op muurkranten moeten uit spreken omdat zij geen ander middel tot beschikking heb ben om uiting te geven aan hun opvattingen. De media staan onder strikte controle van de partij. Hieronder volgt een bloemlezing uit de muur kranten die, alle niet onder tekend, de afgelopen dagen werd opgehangen op de uni versiteit van Peking. De stu denten van deze universiteit negeerden donderdag en vrijdag tweemaal een verbod om voor meer democratie te demonstreren op het Tianan- men-plein. Op een van de muurkran ten stond: „Het leiderschap van de (communistische) partij stinkt omdat de partij de oren gesloten heeft voor afwijkende meningen en om dat haar optreden niet wordt beperkt door het volk". „Dictatuur door één partij heeft de rechterlijke en wet gevende macht, de buiten landse politiek en de propa ganda van het land gemono poliseerd. Dit zal onvermij delijk leiden tot dictatoriale politiek. Als er geen groep is die met vreedzame en wette lijke middelen tegenwicht biedt aan de almacht van de partij, zal de democratie slechts een nietszeggend stukje papier zijn". De officiële pers heeft de afgelopen weken gezegd dat verbetering van China's so cialistische democratie alleen tot stand kan worden ge bracht onder leiding van de partij. De Chinese leiders hebben herhaaldelijk ver klaard dat politieke hervor mingen een essentieel ele ment vormen van het partij- beleid. Het Volksdagblad deed vorige week ook een aanval op de democratie in de kapitalistische landen die, zo schreef het, door de kapi talistische klasse wordt ge bruikt om anderen in be dwang te houden en haar be langen dient. Het blad noemde de Verenigde Staten, waar duizenden Chinezen willen studeren, een geweld dadige, ongelijke samenle ving die geleid wordt door een kleine minderheid die zich gesteund weet door de grote bedrijven. Een muurkrant antwoord de: „Sommigen zeggen dat kapitalistische vrijheid nep- vrijheid is de VS hebben de nepvrijheid het communisme al dan niet te steunen terwijl wij een echte vrijheid hebben die ons niet toestaat het com munisme af te wijzen". „De VS hebben een nepvrijheid De prijzen van normale inzine en van lpg (autogas) lijven vooralsnog onveran- erd. Muurkranten in de goeie ouwe tijd. die voorziet in persvrijheid terwijl wij een echte vrijheid hebben die persvrijheid ver biedt. We hebben ook echte vrijheid om in het geheim te rapporteren aan de leidende kaders". Een andere muurkrant he kelde de wat zij noemde bui tensporige controle op publi- katies. „Zonder de vrijheid van drukpers zou er geen Communistisch Manifest of Das Kapital zijn. Marxisme en de vrijheid van drukpers zijn natuurlijke bondgeno ten. We maken een muur krant in grote letters omdat dit de enige manier is om onze meningen kenbaar te maken. Sommige mensen proberen nu deze kleine uit laatklep te dichten en ons te verstikken". Een andere muurkrant riep op tot een volledig nieuwe verzameling theo rieën over socialisme. „De beperkingen van het Mar xisme en Maolsme in de ge schiedenis worden steeds duidelijker. Vraag de be jaarde bureaucraten wat de weg naar socialisme is en zij zullen het antwoord schuldig blijven. Zij graven wellicht wat marxistische klassieken op en citeren woord voor woord deze dode theorieën". Volgens de muurkrant bete kent de snelle ontwikkeling van de samenleving en de onvoorspelbaarheid van de toekomst dat mensen de weg naar het socialisme voortdu- iET KABINET Lubbers maakt we lastingdienst wordt fors uitgebi ieer dan 500 nieuwe sociale reel igelen zijn het gevolg van een ra Je Stuurgroep Misbruik en Oneig De leden van deze stuurgroep lederiand 16 tot 21 miljard guide 'et onaanzienlijk deel van die foi e taak van de 700 sociale recher 'mende jaren met een klein ekken. Nog voor de nieuwbakken fun 19e opdracht zijn begonnen, is ibinetsplannen losgebarsten. V -meentelijke sociale diensten he i®r sceptisch uitgelaten over het De bezwaren zijn van overweg ristig getwijfeld aan de haalbaar "d en tevens worden vraagteken "en van de nieuw aan te stellei 'Hs de vrees geuit dat er voor leurs geert zinnig werk zal zijn. 't een eenvoudiger wetgeving u grootscheepse jacht op fraud* ln het koor van kritikasters he segd. Volgens de commissaris ve arktpositie van de politie steeds mtallen bijzondere opsporingsar ert)aar dat de sterkte van de polil le posme kan verzwkke lrr^16^1'1 tegelijkertijd het ar van wat zehervormings" SrZlS ST gezinde groep in de partijlei- Dp de maatre9elen de ding noemde. „In de strijd oitiJlj, etsHe staan. invloed tussen de hervormers Lr valt niet te ontkennen dat en conservatieven zal de wegijl. ®eri deel voor eigen parochie van de hervormingen moei- K Ministerie van Sociale Zaken z< lij ker begaanbaar worden als g9en wanneer zonder meer aan de kracht van de hervormers ^9aan. wordt verzwakt. Wij zouden itr bestaat overigens geen twijfe ons moeten keren tegen alkpPn'role op de naleving van de so< behoudzuchtige krachten enjwg nooit zijn menselijk karakter traditionele gezichtspunten, wi; n we straks één rechercheu en handelen in de richting gchtigden. Het is niet denkbeeldig crTt£"rm°™ngen en dem°fer,9 9aan opstellen. Met het 1 (RTR) P*®kivorming die over de uitker versterkt. Dat mag in ieder g r n|euwe fraudebestrijdingsplan. - foto ap rend moeten verkennen, is geen bestaand socialisme waaraan we ons moeten hou den". Een andere muurkrant stelde dat de studentenbewe-

de Stem | 1987 | | pagina 2