Iaat Lappen| isse Middelburg wil aanpak nieuwjaarsvandalisme DA- EN VVD-FRACTIES OOSTBURG: 'Meer samenwerking nodig voor schone Westerschelde' Sporthal in Cadzand slaat tot nu toe alle prognoses Laatste doodstraf in Zeeuwsch-Vlaanderen iGMA ZEELAND 3 j niNSDAG 6 JANUAR11987 over fusie VAN ZEELAND Ideocursus soekt nog léelimeiEters sas wam Gent rerneuzen Zaamsiag Plaatselijk nieuws Oostburg Nieuwvliet Ongenoegen Hoofd Rijkswaterstaat Zeeland: 'HET IS ME VOOR HONDERD PROCENT MEEGEVALLEN Democratie Haalbare kaart Toegangsweg VOOR 'N HEERLIJK VOORPROEFJE OP TURKIJE MOET U EENS OP ONZE DIA-AVOND KOMEN. Heeft u er wel eens over gedacht om op vakantie naar Turkije te gaan? Moet u 'ns naar onze dia-presentatie over dat prachtige vakantieland komen kijken. Wedden dat u verkocht bent en nog deze zomer afreist richting Antalya? Breda, Het Turfschip: 7-1-87 y$ Kaarten ad 7,50 verkrijgbaar bij: Gruwelijke martelingen in Koewacht Getuige Rapport Vonnis Zestig 0- pgevers st van de Zeeuwse wa ds nu politiek Zeeland bid verschafte ©ver een latencommissie Verkeet ad, maar'liet een sterk bt voorstel van Gedepu Istaamie waterschappen I Zeeuws-Vlaams water. Ede en een (Oosterschei I midden-Zeeland. firming maar uitgesteld moe- In worden tot na de staten- 1-rgadering van 6 februari. [D66 kwam via een voorstel in mevrouw J. Jorritsma in buurt van dit CDA-stand- it, maar voor uitstel voelde Iemand. Het bleek trouwens ]>k dat binnen het CDA ver- Ihillend wordt gedacht ovet grdere waterschapsfusie. C. ïlkenende en G. de Jager (te- pns dijkgraaf) waren uit een ggpunt van bestuurskracht lel voor de vorming van twee faterschappen. Gebruik ma- end van hun spreekrecht lie- fcn enkele waterschapsbe- [uurders er gisteren geen dj fel over bestaan dat ze Iets voelen voor de fusie- [annen van GS. Gedepu- erde Boersma en zijn partij- bnote G. de Vries-Hommes enden dat echter geen won- er: „Niemand vindt het leuk zichzelf op te heffen". |oersma zag daarin een reden meer voor provinciale sta- kn om 'hun eigen verant- foordelij kheid te nemen', en op 6 februari de knoop >r te hakken. T20 PAGINA ZEELAND 4 1 MIDDELBURG (ANP)- Mid delburg gaat intensief stude ren op de aanpak van het toe nemend vandalisme in de nieuwjaarsnacht. Dat kon digde burgemeester C.H. Rut ten maandag tijdens zijn nieuwjaarstoespraak in het Middelburgse stadhuis. Middelburg heeft als enige Van een onzer verslaggevers 1MJISKIIL. - De basisvideo- us van de Nederlandse rgamisatie van Amateur fil mers, die maandag 12 januari n zaal Atlanta in Sluiskil zou teginmen, dreigt niet door te aan. De organisatie komt deelne mers te kort. Volgens J. Lu- rijn, een van de organisato- en, denken veel mensen dat e in het bezit moeten zijn van en camera. Dat is echter niet et geval. Als er alsnog vol- oende deelnemers komen, ijn er er lessen op drie ach- reenvolgende maandag- vonden. Belangstellenden unnen zich deze week nog anmelden bij bcfekhandel tellemans in Axel. Jingo - Wijkvereniging De Straete houdt zaterdag 10 ja- luari een bingo in het wijkge- ouw. De aanvang is 20.00 uur. teceptie De Nederlandse hereniging van Huisvrouwen loudt de nieuwjaarsreceptie voensdag 7 januari aanvang 4.30 uur in de Goede Herder- :erk. Mevrouw Mol houdt een roordracht, eventueel aange vuld met Zeeuwse liedjes. Simgo - De bi nnenstadvereni- ;ing houdt maandag 12 ja- ïuari een bingo in het gebouM /an de Centrale Stichting aan le Nieuwstraat. De aanvang tó iO.OO uur. ï/rcuwengilde - Het katholiek vrouwengilde afdeling Ter- leuzen houdt woensdag 7 ja nuari in het zaaltje naast de rriniteitskerk een nieuw jaarsreceptie voor leden en be langstellenden. Van tien uur tot half twaalf kan men te recht om elkaar voor het ko mende jaar het allerbeste toe te wensen. Supercup - Nico Knol is dit jaar winnaar geworden van de supercup van de plaatselijk6 taartvereniging DW (Door Vriendschap Verkregen). Ee" wedstrijd waaraan mag wor den deelgeneomen door die lo den die in het afgelopen sei zoen tijdens een gespeeld6 ronde in bieden zonder roe® het maximale aantal punten van zestig behaalden. Tweed6 werd de kersverse kampioen C. van Doorn, 3. J. van Doorn, 4. F. Smolenaars, 5. J. HafflO- link die vorig seizoen winnaar werd van de cup. stad in Zeeland de afgelopen nieuwjaarsviering forse schade opgelopen door feest vierende vandalen. Deze stad is sinds de sluitingstijd van de café's naar zes uur 's morgens is verschoven, een trekpleister geworden voor de nieuwjaars viering van jongeren uit de hele omtrek. Busondernemers hebben een gat in de markt ontdekt en voeren rond een uur 's morgens bussn vol jon geren van de dorpen uit de omtrek aan voor de nieuw jaarsviering in het Middel burgse centrum. Volgens mr. Rutten heeft dat tot resultaat dat de café's snel zijn afgeladen en de jon geren die niet opgevangen kunnen worden hun vertier op straat gaan zoeken. Mr. Rut ten, die zich tijdens de nieuw jaarsnacht als hoofd van de politie tussen de feestvierders had gemengd, was overigens zeer te spreken over de gezel lige sfeer. De vandalen ope reerden in kleine groepjes steeds in plaatsen waar het wat stiller was, was zijn over tuiging. „Daarom denken we door inschakeling van politie, gemeenteraad en jongeren- vertegenwoordigers van de scholen, een plan op te kunnen stellen waarbij de sluitingstijd van de café's niet hoeft te wor den teruggebracht, want die voorziet in een behoefte, maar waarbij het vandalisme wel wordt tegengegaan", aldus mr. Rutten. Kortingen vanaf 1988 geheel doorberekenen' Bridge - De Oostburgse brid geclub speelde een wedstrijd waaraan 22 paren deelnamen. Uitslag A-groep: 1. mevrouw Marteijn-de heer Langedijk, 2. dames Plasschaert-Van de Vijver, 3. dames Barendregt- Buijsrogge. B-groep: 1. me vrouw Van der Schaaf-de heer Van der Schaaf jr, 2. echtpaar Legrand, 3. dames Poisonnier- Belderok. Bonte Avonden - Vrijdag 23 en zaterdag 24 januari zijn er weer Bonte Avonden in het dorpshuis. Op het programma staan onder anderen optre dens van een zanggroep, een accordeongroep en een toneel stuk. Ook de kinderen van Nieuwvliet laten zich niet on betuigd. Er is een verloting en na afloop op zaterdag is er een bal. De aanvang op beide avonden is 19.00 uur. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De VVD- en CD A-fracties in de Oostburgse gemeenteraad vinden dat volgend jaar de doorgevoerde kortingen op het sociaal- cultureel werk in zijn geheel aan de instellin gen moeten worden doorberekend. De 110.000 gulden die in 1987 bezuinigd moeten wor den komen goeddeels nog voor rekening van de ge meente. „Volgend jaar echter vindt u ons niet aan uw zijde", aldus mevrouw L. Cuelenaere-Faas (CDA) gistermiddag tijdens de vergadering van de financiële commissie, die zich boog over de kortingen op dit werk. Zo als vermeld, wil het college door besparingen elders in de begroting, aanwending van 44.000 gulden wachtgeld en in levering van elk 9400 gulden door de bibliotheek en de Streek Jeugd Centrale (SJC) voor dit jaar de korting op vangen. Mevrouw Cuelenaere be greep dat zo laat in het jaar de kortingen niet meer volledig kunnen worden doorgegeven. Zij verweet het college de ge makkelijkste weg te hebben bewandeld, hoewel al in augustus bekend was dat drastisch gekort zou worden. ,U heeft de instellingen echter aan een lijntje gehouden". Op haar opmerking dat voor 88 op tijd begonnen moet worden met af te spreken kor tingen, zei welzij ns-wethou der J. de Vries (PvdA) dat met de instellingen is afgesproken dat zij voor mei 1987 met een financieel plaatje' komen. Wij hebben gezegd: probeer zelf met bezuinigingen te ko men". Overigens wees de wet houder erop dat door de raad bepaalde prioriteiten zijn vastgesteld, zaken waarop dus niet bezuinigd mag worden. Hij noemde onder meer het peuterspeelzaalwerk, kleine kernenbeleid en het alfabeti- seringsprojekt. „Globaal moet vjjf procent gemiddeld bezui nigd worden, maar hierdoor kan het gebeuren dat bepaalde instellingen meer dan dat per centage moeten inleveren". Een alternatief van de PvdA om de 18.800 gulden korting (nu bibliotheek en SJC) naar rato te verdelen over de zes grootste 'gebruikers' van so ciaal-culturele subsidies, werd zowel door de rest van de com missi e als het college van de hand gewezen. „De pijn wordt nu gelegd waar die het minst wordt gevoeld", aldus com missievoorzitter wethouder J. Thomaes (WD). Voor J. Wielakker (PvdA) was dit maar een deel van de waarheid. Volgens hem heb ben bepaalde collegeleden ook persoonlijke belangen ('voor zitterschap of betrokken zijn bij bepaalde instellingen') meegespeeld bij de keuze voor SJC en bibliotheek. Hij zei dit af te leiden uit de collegever slagen, zonder overigens met voorbeelden te komen. Wet houder Thomaes bestreed dit en zei dat alleen het college voorstel in zijn geheel aan de orde was. De beweegredenen tot dit besluit deden er volgens hem niet toe. De commissie ging overi gens akkoord met de voorge stelde wijze waarop de kortin gen voor 1987 worden inge vuld. Ook de vaststelling van het jaarprogramma sociaal- cultureel werk 1987 vond wei nig weerstanden evenals de vaststelling van de vergoeding aan raadsleden over dat jaar (vergoeding 8009 gulden per jaar plus 1621 gulden onkos ten). Tijdens de rondvraag uitte J. Wielakker zijn ongenoegen over het verloop van de verga dering, die regelmatig geken merkt werd door enige hilari teit. Hij verweet in dit ver band de voorzitter soms te 'raaskallen' en adviseerde voortaan geen nieuwjaarsre ceptie (voor het gemeenteper- soneel - red.) meer te houden, voorafgaande aan een verga dering. Na afloop van de vergade ring is door de voltallige D. en T.-fractie en de PvdA-leden J. Wielakker en W. de Vuyst- Verplanke naar aanleiding hiervan een brief naar het col lege verstuurd met het voor stel het gemeentehuis absoluut 'alcoholvrij' te maken. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Industrie- en havenbeheerders moeten in Muwe samenwerking met de overheid bereiken dat de Wester- schelde schoner wordt. Dat zei ir. H. Engel, hoofd van Rijkswa terstaat in Zeeland, gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak. het uiterste van onze inventi viteit vragen", aldus het hoofd van Rijkswaterstaat Zeeland. Over de in '86 geleverde prestaties was hij zeer tevre den.' Dat jaar kwam onder meer de nota waterhuishou ding Zoommeer gereed, waarin staat welke belangen tegen elkaar afgewogen moe ten worden. Naar de mening van ir. Engel mag men niet al leen op de landbouw mikken. Ook aan het milieu moet aan dacht worden geschonken. In april aanstaande gaat het Zoommeer functioneren. In februari worden de Kram mersluizen in de Philipsdam operationeel. En in het najaar moet de weg over de storm vloedkering worden opgele verd. Ir. Engel: „1987 wordt voor Rijkswaterstaat Zeeland géén rustig, géén zorgeloos jaar, wel een spannend jaar". Volgens ir. Engel, tot wiens wenst ook het Bouwbureau Compartimenteringswerken m Bergen op Zoom behoort, pijgt de Directie Zeeland dit War als uitvloeisel van afspra ken tussen Nederland en Bel- rechtstreeks met de ver dieping van de Westerschelde !e maken. Hij vertelde dat er van de 700 medewerkers en Medewerksters van de voor malige Deltadienst nog 50 ge kaatst moeten worden. Het Saat hier vooral om bouwers. Volgens ir. Engel zal het moeilijk zijn om deze mensen 111 eigen stiel' in Zeeland aan paan te helpen. „Kijk j01od", zo adviseerde hij hen. r- Engel wees er nog eens op, oat volgens bekende draaiboe- Rijkswaterstaat Zeeland j" de Periode tot 1990 in sterkte jfruS moet van 950 medewer- ers en medewerksters naar ..De komende jaren zullen Een deel van het interieur van de sporthal. - FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent CADZAND - Terwijl op de vroege maandagmorgen een Duits volleybalteam de ver eiste automatismen aanleert en de beide squashbanen overbezet zijn (er zit zelfs een aantal te wachten), eva lueert ASOC-voorziter Joop Wielakker samen met be stuurslid Dave de Roo en sporthalbeheerder Willy van de Voorde het eerste halfjaar. Het blijkt duidelijk dat de sporthal aan de Noorddijk een aanwinst is voor zowel de recreant als de West- Zeeuws-Vlaamse zaalsport. „De bezetting is me voor honderd procent meegeval len," weet Joop Wielakker, sinds anderhalf jaar voorzi- ter van ASOC, te melden. Berekeningen tonen aan dat het squashen 269 procent bo ven de prognoses draait, ter wijl de hal daar 132 procent boven zit. Een hal die als eerste in de gemeente Oost burg geprivatiseerd is. Het is de Cadzandse sport- en ontspanningvereniging ASOC, in 1972 door me vrouw Malcorps en Peter de Koning boven de doopvont gehouden, die de hal runt. Een vereniging die heel wat sport- en ontspanningsclubs in de kustplaats onder haar hoede heeft. Zo zijn het tafeltennis, lawn tennis, voetbal, squash, gymnastiek, rebellen- en kinderclub allen onderdeel van ASOC. Iedere club le vert een bestuurslid zodat de democratie hoogtij viert. Toen men van gemeente wege aan privatisering van de nieuwe sporthal dacht, was ASOC erbij. Wielakker: „We zijn echter niet over één nacht ijs gegaan. Driekwart jaar hebben we met de ge meentelijke bestuurders on derhandeld en het resultaat was een weloverwogen con tact, dat uiteraard in de toe komst nog bijgesteld moet worden. Het was en is voor ons ook een gok." Het blijkt dat de sporthal niet alleen een aanwinst is voor de recreant als slecht weervoorziening, maar ook het eigen ASOC vaart er wel bij. Als voorbeeld dist Wie lakker de damesgymclub op. Trachtten vroeger de dames hun conditie op peil te hou den met zijn achten, nu zit men ruim boven de twintig, terwijl ook het tennis een duidelijke ledenwinst mocht begroeten. Het karakter van de hal is ook duidelijk an ders gericht dan die van de Oostburgse Veerhoek. „De langdurige contacten zijn hier niet zo talrijk. Het accent ligt bij ons meer op de incidentele sportgebeur tenissen of sterker nog de mensen die eens lekker een uurtje willen sporten. Ter stimulering hiervan hebben we de huurprijzen in het re delijke gehouden. Vier gul den voor een half mu squash tot 17.00 uur is voor iedereen een haalbare kaart." Ondanks dit alles zijn er toch ook nog problemen. De vloer is eerst een zorgen kind. Bij de oplevering bleek de toplaag niet in orde. Nu blijkt dat de afwerking aan de zijkanten te wensen over laat, terwijl de afsmeerlaag loslaat. Dat betekende wel dat bij de vervanging van de toplaag de zaak zeven dagen dicht moest, terwijl er nu ook weer drie dagen zijn uit getrokken. „Dat betekent wel omzetderving van de hal, terwijl ook de beheerder geen omzet hoeft te boeken. De eerste keer hebben we ons niet laten horen, maar nu gaan we hierover wel in overleg met de gemeente. Daarnaast is de toegangs weg tot dit complex bedroe vend. Er kunnen geen twee auto's naast elkaar. Par keerruimte is volstrekt on voldoende om over beplan ting en verlichting buiten maar niet te spreken. Het is beloofd, er is geld voor uit getrokken, maar het duurt allemaal zo verschikkelijk lang. Privatiseren voor een gemeente is leuk, maar tege lijkertijd ook nieuw. Ze moeten er nog duidelijk mee leren omgaan." Qua reclame staat de zaak ook nog in de kinderschoe nen. Slechts een klein aantal reclameborden is op de sfeervolle houten latten aangebracht. „We houden ons voor geïnteresseerden aanbevolen," weet beheer der Willy van de Voorde, de man die in full tim-dienst bij ASOC de grote regelaar is. Een tweetal grote evene menten staat te gebeuren. De KNVB heeft de hal vier dagen gehuurd voor een groot jeugdvoetbaltoernooi terwijl de nieuwbakken squashclub Yellow Dot 24 januari haar oprichtings- toernooi op stapel heeft staan. (ADVERTENTIE) Breda: Passage 2 - Bergen op Zoom: Antwerpsestraat 5 Roosendaal: Nieuwe Markt 49 - Dordrecht: Statenplein 38 IN DE avond van 4 no vember 1848 verpreidde zich in het stille vreed zame dorp Koewacht het gerucht dat heelmeester Jean Baptiste de Loeil zijn vrouw door een veeljarige uithongering gemarteld, haar wreed aardig mishandeld, op gesloten op zolder, aan ketens gebonden, met stokken geslagen en op deerniswekkende wijze aan den lijve had gepij nigd. Tengevolge daarvan was de ongelukkige, niet meer als mens, maar als het ware als een afzichtelijk monster, uit gemergeld van de honger, naakt en aan ongedierte ten prooi, in een ellendige toe stand gestorven. De Loeil had in Koeacht de bijnaam Duiveljager en het was hem tot dan toe gelukt, door on verschilligheid en achteloos heid dér overheid, uit handen van de justitie te blijven. Wat was er waar van dit gerucht? Het had in ieder ge val tot gevolg dat de kanton- rechter-plaatsvervanger S. H. van Diggelen uit Axel en de griffier van het kantonge recht M. C. Telchuys zich op de avond van 7 november 1848 naar het huis van de heelmeester begaven, nadat zij het huis door de mare chaussee hadden laten om singelen. Zij troffen daar de Loeil aan, gezeten aan de haard met een dikke overjas aan, zijn hoed op het hoofd, zijn aanstelling tot officier van gezondheid en admissie tot heel- en verloskundige alsmede ongeveer 240 gulden aan goud en enige gouden en zilveren sieraden op zak. Blijkbaar had hij op het punt gestaan om te vluchten. De plaatsvervangend kan tonrechter was gealarmeerd door de burgemeester van Koewacht, die hem een brief had geschreven, nadat hij door de elders wonende kin deren van de overledene was gewaarschuwd dat hun moe der wellicht geen natuurlijke dood was gestorven. De Loeil werd gelast de plaats aan te wijzen waar zijn vrouw de laatste tijd verbleef en was gestorven. Die plaats was de zolder, gelegen onder een niet beschoten pannendak. Het was daar een vreselijke boel. Een walgelijke stank kwam hen tegemoet. Een versleten ledikant, beschimmelde uit werpselen, rommel, vuilnis en stof, ziedaar de plaats waar de vrouw had geleefd. Ook werd de ketting gevon den waaraan de vrouw geke tend was geweest. Het lijk werd beneden in het voor huis gevonden en was reeds gekist. Jean Baptiste de Loeil, bijgenaamd Duiveljager. van erfelijke melancholie, dat hij ze had vastgebonden omdat ze steeds maar wilde weglopen en dat hij wilde voorkomen dat ze van de trap zou vallen. Hij had haar nooit geslagen en nooit het nodige voedsel onthouden. De volgende dag, 8 novem ber 1848, werden de andere kinderen, die inmiddels wa ren gearriveerd, gehoord. Adolphus en Eduard, beiden wonende te Brussel en Rosa lie, die sinds zij het ouderlijk huis was ontvlucht, had rondgezworven en bij bloed verwanten, maar meestal bij vreemden in Brussel en Ek- saarde had vertoefd. Hun broer Julianus, door de slechte behandeling van zijn vader tot het uiterste ge bracht, had zich aangemeld bij het Franse vreemdelin genlegioen en was in Afrika gesneuveld. Hun relaas was één brok ellende. Drie geneeskundigen wer den opgeroepen om lijk schouwing en sectie te ver richten. Dat waren Levinus Janssen, doctor in de medi cijnen te Axel, Charles Mat- telé, geneesheer te Moerbeke en Louis van Peene, heel meester te Koewacht. Zij maakten, nadat ze de eed hadden afgelegd, een rapport op. Die kwamen tot de con clusie dat de overledene was opgesloten geweest en vast geketend en onthouden en beroofd van alles wat voor het leven en gezondheid noodzakelijk was. Daardoor was een ziekelijke toestand ontstaan, tot welks herstel de benodigde geneesmiddelen niet werden aangewend. Al gehele uitputting en toege brachte verwondingen aan het hoofd hadden de dood veroorzaakt. In het huis woonde ook nog de 19-jarige dochter Virginie de Loeil. Zij was de enige van de kinderen die door haar vader nog in huis werd geduld, de andere kinderen waren het huis ont vlucht. Zij legde als getuige belastende verklaringen af tegen haar vader, die inhiel den dat, zolang haar heugde, haar vader haar moeder had mishandeld en aanhoudend slecht had bejegend evenals al de kinderen. Onder be dreigingen was zij thuis ge bleven en had niet durven vluchten. De verdachte, zelf gehoord, verklaarde dat zijn vrouw was gestorven ten gevolge Zij waren mishandeld, langdurig opgesloten ge weest in een kelderkamertje en getuige geweest van de verschrikkelijke mishande lingen die hun moeder moest ondergaan. Op grond van deze en andere verklaringen werd de verdachte in verze kerde bewaring gesteld en naar Goes overgebracht. Daar volgde op 10 november 1848 een tweede verhoor door de officier van justitie. Door de rechtercommissaris, be last met de instructie der strafzaken bij de arrondisse mentsrechtbank te Goes, vonden in januari 1849 nog diverse verhoren plaats. De zaak kwam 18 augustus 1849 voor het provinciaal ge rechtshof in Zeeland te Mid delburg. Veel getuigen wer den gehoord, wier getuigenis bezwarend was voor de ver dachte. Zelf deed hij zich voor als een vredelievend en zachtmoedig persoon, terwijl de 42 personen die tegem hem getuigden door hem werden uitgemaakt voor slecht volk en dieven, „gelijk op Koe wacht veel slecht volk woon achtig is," zo zei hij. Op 22 oktober 1849 volgde de uitspraak van het hof. Jean Baptiste de' Loeil werd ter dood veroordeeld. Hij zou gebracht worden ter plaatse waar men gewoon was bin nen de stad Middelburg de executies te verrichten, ten einde aldaar op een schavot te worden overgeleverd in de handen van de scherprechter, om door deze aan een galg met de strop gestraft te wor den, totdat de dood erop volgt. De beschuldigde had vanaf het begin een koele on verschilligheid aan de dag gelegd en was steeds blijven ontkennen, maar na het von nis veranderde hij en diende een verzoek om gratie in bij de koning, waarin hij schuld bekende. Het mocht niet ba ten. Het vonnis werd vol trokken op maandag II fe bruari 1850. Jean Baptiste de Loeil werd geboren op 13 februari 1790 te Eksaarde in Oost- Vlaanderen uit deftige en fatsoenlijke ouders. Hij stu deerde te Gent genees-, heel- en verloskunde en slaagde op 4 november 1813 voor zijn examen. Hij vestigde zich in 1814 te Koewacht en kreeg van de provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toezicht te Middelburg toestemming om zijn prak tijk uit te oefenen. Hij was in mei 1814 gehuwd met Felicita van Peteghem en was op twee dagen na 60 jaar toen hij op het schavot het leven liet.

de Stem | 1987 | | pagina 15