Politiek laat waterschappen in ongewisse EERSTE PLASTIC ZAKJE UITGEREIKT J. Bogaard benoemd tot tijdelijk wethouder van Sluis Secretariswisseling Middelb CDA- E]\ 'Meer sam nodig voo Westerse! Nieuwjaars concert iia Westdorpe Gemeente sluit peepshow in Putte DINSDAG 6 JANUAR11987 VAN, politierapport Inspelen Commissie verdeeld over fusie UIT HET ZAKENLEVEN Deto Jeans 10 jaar markten niNSDAG 6 JANUA Yideocursus aoekt nog déelmeiEiers Zaamsiag Hoofd Rijkswate T16 PAGINA ZEELAND LAND Sas zamelt ook chemische Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Met de overhandiging van het eerste plastic zakje door wethouder L. Marquinie aan E. Hemelsoet, chauffeur bij de Sasse reini gingsdienst, ging gis termiddag het projekt 'Inzameling klein che misch afval' symbo lisch van start. Nu ook Sas van Gent hiertoe is overgegaan vindt het ophalen of an derszins verzamelen van deze stoffen in alle Zeeuwsch-Vlaamse ge meenten plaats. Eind december zijn bij alle woningen in de gemeente Sas van Gent twee plastic draag tassen en een huisvuilwijzer bezorgd, met de dringende boodschap 'Schadelijke stof fen: afzonderlijk houden noodzaak!' De inwoners kunnen nu we kelijks chemische afvalstof fen, zoals verfrestanten, accu- zuur of motorolieën met de ge meentelijke reinigingsophaal dienst meegeven. Bij inleve ring van stoffen wordt telkens een nieuw tasje verstrekt. Het afval moet persoonlijk over handigd worden en mag niet bij het overige huisvuil wor den gezet. Dit om de veiligheid van kinderen niet in gevaar te brengen. Het opgehaalde chemisch afval wordt in een aangepast depot van gemeentewerken geselecteerd. Grofweg vallen ze in zes categorieën. Afhan kelijk van de aard van de stof worden ze, na te zijn opge haald door een gespecialiseerd bedrijf, ontgift, verbrand, dan wel anderszins 'bewerkt'. Het verbranden gebeurt soms op Wethouder Marquinie overhandigt de speciale zak aan chauffeur Hemelsoet land en soms op zee. Voor sommige bewerkingen worden de stoffen uitgevoerd naar En geland of Frankrijk. reeds in 1983 de eerste ge sprekken plaats tussen ge meente en de werkgroep Huis houding en Milieu. V ertraging De totstandkoming van het projekt heeft wat langer ge duurd dan aanvankelijk de bedoeling was. Op initiatief van de welzijnsraad vonden Wethouder Marquinie legde gisteren uit dat de gemeente lijke financiële problemen in het verleden voor deze vertra ging hebben gezorgd. Hij voegde daaraan toe: „We wil den ook geen half werk leve ren. Als we het doen, dan doen we het goed. En we hopen dat de bevolking erop wil inspe len. Al is het maar voor een spuitbusje, of voor een paar batterijen. Dan kunnen we niet alleen vandaag en mor-, gen, maaf gedurende vele ja ren het milieu rein houden." Met het ophalen van het klein chemisch afval is een in vestering gemoeid van 50.000 FOTO DE STEM COR J. DE BOER gulden. Voor dat bedrag zijn onder meer bouwkundige voorzieningen getroffen in het depot, zoals explosie-bevei ligde lampen en dergelijke. Verder zijn er draagtassen' en foldermateriaal van aange schaft. Ook moest voor twee medewerkers van de gemeente de kosten worden betaald Van een speciale opleiding, gericht op het omgaan, herkennen en selecteren van chemisch afval. EEDE - Op de kruising Rijks weg/Brieversweg verleende P. van M. uit Eede bij het linksaf slaan geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door F. T. uit Aardenburg. Bij de botsing die daardoor ontstond, werden beide voertuigen zo zwaar beschadigd dat zij moesten worden weggesleept. GOES - In de nacht van zon dag op maandag werd vanaf een terrein van een garagebe drijf aan de Ringbaan-West te Goes een nieuwe personenauto met een waarde van 30.000 gulden gestolen. Vrij kort daarna kon de politie over gaan tot aanhouding van de 36-jarige Goesenaar J. K. De man bekende het voertuig te hebben gestolen samen met zijn 39-jarige plaatsgenoot P. P., die in de loop van gister morgen eveneens werd aange houden. De personenauto die in een garagebox stond gepar keerd, kon aan de eigenaar worden teruggegeven. Tegen beide mannen is proces ver baal opgemaakt. OOSTBURG - De rijkspolitie West-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft maandagmiddag van 14 tot 17 uur op de rijksweg een verkeerscontrole gehouden. Er werden vier auto's opgeschre ven voor het hebben van gladde banden, twee automo bilisten die hun autogordel niet droegen en een auto, die de maximumsnelheid had overtreden. Tenslotte was er een vrachtauto, waarvan de chauffeur het niet zo nauw had genomen met de rijtijden- wet. Van onze correspondent WESTDORPE - Fanfare Eükels worden Bomen uit Westdorpe houdlt, samen niet eem andere vereniging, een nieuwjaarsconcert in vereni gingsgebouw Concordia. Dit jaar is deze muzikale nieuw jaarsgroet zaterdag 17 januari, aanvang 2®.<t® uur. Naast Eikels worden Bomen verlenen muziekvereniging St.-Cecilia uit Philippine en het gemengd koor uit West dorpe medewerking aan dit traditionele concert. De drie verenigingen verzorgen af zonderlijk een kort optreden. De avond is voor iedereen gra tis toegankelijk. Van een onzer verslaggevers MiroDELBURG - ©e toekomst van de Zeeuwse wa tersekappen Mijft nog ongewis nu politiek Zeelam ook gisteren geen duidelijklieid verschafte over eei verdere samenvoeging. De statencommissie Verkee en Waterstaat had dat gekund, maar'liet een sterl verdeeld geluid horen over het voorstel van Gedepu teerde Staten om de zeven bestaande waterschappet samen te voegem tot twee: een Zeeuws-Vlaams water, schap beneden de Westerschelde en een (Oosterschel. de)waterschap voor noord- en midden-Zeeland. Hoewel gadegeslagen door een onverwacht groot publiek van kritische waterschapsbe stuurders toonde de PvdA zich onomwonden voorstander van deze samenvoeging. Volgens GS is die nodig om de water schappen in staat te stellen ook in de toekomst hun werk goed te kunnen doen. Het kan dan wel wat duurder worden - ongeveer tien procent schatte gedeputeerde J.P. Boersma-, maar daar staat dan ook een 'ander niveau van taakbehar- tiging tegenover', zei Boersma. Hij had eerder vastgesteld dat de toekomstige waterschappen een grotere bestuurskracht nodig hebben. Bestuurskracht betekent in zijn ogen vooral ook ambtelijke kracht. 'En dat moet worden betaald'. Bij monde van J. Hennekeij sprak de WD zich niettemin uit tegen de vorming van twee waterschappen. Hij ging wel uit van een 'integraal water beheer' door de waterschap pen, die dus het water zowel moeten zuiveren als afvoeren. Maar hij vond ook dat er ge luisterd moet worden naar de waterschappen zelf. Vooral van de drie Zeeuws-Vlaamse waterschappen verwachtte hij nog een reactie, liefst een una niem standpunt. 'Als dat komt, zullen we ernaar luisteren', al dus Hennekeij. Volgens statenid Th. Baert voelt een grote meerderheid van de CDA-fractie voor handhaving van de bestaande waterschappen. Provinciale waterstaat zou dan een voor name adviserende rol moeten spelen op het terrein van het waterkwaliteitsbeheer. Baert en zijn fractie willen een na der uitgewerkt voorstel in die geest. Desnoods zou de besluit- Van onze correspondent SLUIS - J. H. Bogaard, fractievoorzitter van de WD is gisteren tijdens een extra gemeenteraadsvergade ring in Sluis tot tijdelijk wethouder benoemd. Een benoeming die noodza kelijk werd doordat burge meester J. Asselbergs per 15 januari naar Zierikzee ver trekt en loco-burgemeester J. du Fossé enige dagen later met vakantie vertrekt, waardoor alleen wethouder A. Ooster ling van het college zal over blijven. Ondanks dat Bogaard alle stemmen kreeg, was er toch nog kritiek te horen, met name van de Democraten'66 bij monde van H. Masclee. Hij betreurde het dat het college Bogaard op de voordracht had geplaatst. „We hebben een lid in ons midden die over zes jaar wet- AXEL - Deze maand bestaat het vrijetijds-kleding bedrijf DETO Jeans 10 jaar. Het be drijf telt vier vestigingen, waarvan tryee in Axel, een in Breskens en een in Hellevoet- sluis. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan brengt het bedrijf dezelfde stunt, waar mee het een decennium gelden ook begon: drie broeken voor de prijs van tachtig gulden. Tijdens Pasen wordt in navol ging van de show met Gerard Joling, een show gepresen teerd met medewerking van de Dolly Dots. AMSTERDAM, 5 jan. - Aardappel- termijnmarkt. In Bintje 35/50mm 17 contracten verhandeld voor le vering april tegen ƒ15,50 tot ƒ15,00 per 100 kg. De stemming was kalm. In Bintje 50mm werden 216 con tracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ38,30 tot ƒ37,70 per 100 kg, alsmede 93 con tracten levering mei tegen ƒ40,20 tot ƒ39,80. De stemming was prijs houdend. houderservaring beschikt en het was beter geweest dat deze de tijdelijke benoeming kreeg. Een praktische oplossing was beter geweest dan deze poli tieke die we nu hebben", zo stelde hij. Hij doelde op het CDA-raadslid H. Lokerse die tot voor de afgelopen verkie zingen op de wethouderszetel zat. CDA-fractievoorzitter T. Tas sloot zich aan bij de woor den van Masclee terwijl PvdA-fractievoorzitter J. Boogaart na de verwikkelin gen rond de jongste wethou dersverkiezingen geen proble men had met zijn bijna naam genoot als tijdelijk wethouder. Loco-burgemeester J. du Fossé dankte na de verkiezing de fracties die ondanks hun problemen een positieve stem hadden uitgebracht. Van een onzer verslaggevers PUTTE - De peepshow aan de Grensstraat in Putte moet dicht. Het college van burge meester en wethouders van de grensplaats heeft de bezwa ren, die exploitant Jan Lucas en zijn advocaat tegen het weigeren van een vergunning hebben ingediend, ongegrond verklaard. „We hebben alleen nog geen besluit genomen of we de zaak met politiedwang sluiten", zegt de woordvoerder van de gemeente desgevraagd. Lucas en zijn advocaat mr. J. Nuijten leggen er zich niet- bij neer. Van onze correspondent SLUIS - Gisteren werd in de Sluise raadszaal officieel de gemeentesecretariswissel voltrokken. Nieuwe man E. Nicolaes werd geïnstalleerd en scheidende man J. de Broek uitgezwaaid. De Broek trok na 42 dienstja ren, alle doorgebracht te Sluis, op 31 december jongstleden definitief de deur achter zich dicht. In december '44 kwam hij in de rokende puinhopen van Sluis zijn opwachting maken om alle rangen te doorlopen, waarvan de laat ste zes jaar als secretaris. Hij werd alom geroemd om zijn financiële zuinigheid en beleid. Met de hand op de knip maakte hij van Sluis een financieel florerende ge meente. Toch was hij niet altijd even gemakkelijk. „Een man die alles wilde weten en wist, maar ook een man die alles wilde beslis sen. Dat was niet altijd even gemakkelijk voor ons en zijn omgeving", zo stelde burge meester Asselbergs. „Daar tegenover staat dat u met uw finaniële deskundigheid aardig wat geld naar Sluis hebt weten te halen", zo ver volgde Asselbergs. Ook de andere sprekers en spreeksters met onder meer alle fractievoorzitters, wet houder du Fossé en mejuf frouw T. van Hootegem na mens het secretarieperso- neel lieten zich in deze trant uit. De Broek zelf gaf hen in zijn afscheidswoord gelijk. baasje maar heb mijn werk gedaan op een wijze, waar van ik dacht dat die het beste was voor de Sluise ge meenschap". Als aandenken kreeg hij een kleurentelevi sie met video terwijl er voor zijn vrouw bloemen waren. Zijn opvolger E. Nicolaes uit het Limburgse Ittervoort dankte de raad voor het in hem geschonken vertrou wen. Een vertrouwen dat hij „Ik ben geen gemakkelijk 'hoopt waar te maken. Ook o Gemeentesecretaris De Broek (rechts) op het mo ment dat burgemeester As selbergs hem de toestellen overhandigt. - FOTO DE STEM/ COR J. DE BOER nestor van de raad H. Lo kerse en waarnemend secre taris A. de Witte spraken de nieuwe man toe. Dit verge zeld gaand van een cadeau en bloemen voor zijn echtge note. MIDDELBURG (ANP)- Mid delburg gaat intensief studc ren op de aanpak van het toe nemend vandalisme In nieuwjaarsnacht. Dat kon digde burgemeester C.H. Rut ten maandag tijdens zij nieuwjaarstoespraak in he Middelburgse stadhuis. Middelburg heeft als enig 'Koi geht vorming maar uitgesteld moe ten worden tot na de stater, vergadering van 6 februari. D66 kwam via een voorsts van mevrouw J. Jorritsma ii de buurt van dit CDA-stand punt, maar voor uitstel voeld niemand. Het bleek trouwen ook dat binnen het CDA ver schillend wordt gedacht ove verdere waterschapsfusie. Balkenende en G. de Jager (te vens dijkgraaf) waren uit ea oogpunt van bestuurskracl wel voor de vorming van twe cultureel werk in zijn waterschappen. Gebruik ma kend van hun spreekrecht lie ten enkele waterschapsbe stuurders er gisteren geei twijfel over bestaan dat niets voelen voor de fusie plannen van GS. Gedepu teerde Boersma en zijn partij genote G. de Vries-Homme vonden dat echter geen won der: „Niemand vindt het leul om zichzelf op te heffen' Boersma zag daarin een redei te meer voor provinciale sta ten om 'hun eigen verant woordelijkheid te nemen', ei dus op 6 februari de knoo] door te hakken. Van een onzer verslaggevers SLUISKIL - De basisvideo cursus van de Nederland» Organisatie van Amateurfil mens, die maandag 12 januai in zaal Atlanta in Sluiskil zoi beginnen, dreigt niet deer tl gaan. De organisatie komt deelne mers te kort. Volgens J. Lu- teijn, een van de organisato ren, denken veel mensen dal ze in het bezit moeten zijn val een camera. Dat is echter nielf niet het geval. Als er alsnog vol doende deelnemers komen zijn er er lessen op drie ach tereenvolgende maandag avonden. Belangstellenden kunnen zich deze week noj aanmelden bij bofekhande Bellemans in Axel. Plaatselijk nieuws Sas wan Gent Bingo - Wijkvereniging Straete houdt zaterdag 10 ja nuari een bingo in het wijkge- bouw. De aanvang is 20.00 uur Terneuzen Receptie - De Nederlands Vereniging van Huisvrouwen houdt de nieuwjaarsrecepti woensdag 7 januari aanvaof 14.30 uur in de Goede Herder kerk. Mevrouw Mol houdt eer voordracht, eventueel aange vuld met Zeeuwse liedjes. Bingo - De binnenstadvereni ging houdt maandag 12 ja nuari een bingo in het gebou' van de Centrale Stichting aar de Nieuwstraat. De aanvang a 20.00 uur. Vrouwengilde - Het katholiek vrouwengilde afdeling Ter- neuzen houdt woensdag 7 ja nuari in het zaaltje naast 4 Triniteitskerk een nieuï jaarsreceptie voor leden en be langstellenden. Van tien ud tot half twaalf kan men te Van een onz OOSTBURG - De VV1 Oostburgse gemeentel jaar de doorgevoerde I te wensen. Supercup - Nico Knol is 4 jaar winnaar geworden van4 supercup van de plaatselijk1 kaartvereniging DW (Do« Vriendschap Verkregen), wedstrijd waaraan mag wof den deelgeneomen door die le den die in het afgelopen ronde in bieden zonder roer het maximale aantal punter van zestig behaalden. Twee4 werd de kersverse kampioe' C. van Doorn, 3. J. van Doof 4. F. Smolenaars, 5. J. Hatne link die vorig seizoen winnai werd van de cup. gen moeten worden dc De 110.000 gulden die in den komen goeddeels no meente. „Volgend jaar echter vindt i: ons niet aan uw zijde", aldus mevrouw L. Cuelenaere-Faas (CDA) gistermiddag tijdens d« vergadering van de financiële commissie, die zich boog ovei de kortingen op dit werk. Zo als vermeld, wil het college door besparingen elders in de begroting, aanwending van 44.000 gulden wachtgeld en in levering van elk 9400 gulden door de bibliotheek en de Streek Jeugd Centrale (SJC) voor dit jaar de korting op vangen. Mevrouw Cuelenaere be greep dat zo laat in het jaar de kortingen niet meer volledig kunnen worden doorgegeven. Zij verweet het college de ge makkelijkste weg te hebben bewandeld, hoewel al in augustus bekend was dat drastisch gekort zou worden. „U heeft de instellingen echter aan een lijntje gehouden". Op haar opmerking dat voor 1988 op tijd begonnen moet worden met af te spreken kor tingen, zei welzij ns-wethou der J. de Vries (PvdA) dat met de instellingen is afgesproken dat zij voor mei 1987 met een financieel plaatje' komen. „Wij hebben gezegd: probeer zelf met bezuinigingen te ko men". Overigens wees de wet houder erop dat door de raad bepaalde prioriteiten zijn vastgesteld, zaken waarop dus bezuinigd mag worden. Hij noemde onder meer het peuterspeelzaalwerk, kleine kernenbeleid en het alfabeti- seringsprojekt. „Globaal moet vijf procent gemiddeld bezui nigd worden, maar hierdoor kan het gebeuren dat bepaalde instellingen meer dan dat per centage moeten inleveren". Een alternatief van de PvdA om de 18.800 gulden korting (nu bibliotheek en SJC) naar rato te verdelen over de zes grootste 'gebruikers' van so ciaal-culturele subsidies, werd zowel door de rest van de com missie als het college van de hand gewezen. „De pijn wordt nu gelegd waar die het minst Van een onze middelburg - Industrie- nauwe samenwerking met de o schelde schoner wordt. Dat zei oerstaat in Zeeland, gisteren in i Volgens ir. Engel, tot wiens dienst ook het Bouwbureau Compartimenteringswerken m Bergen op Zoom behoort, krijgt de Directie Zeeland dit recht om elkaar voor het ko jaar als uitvloeisel van af mende^aar het allerbeste to ken tussen Nederland en £e,_ gië rechtstreeks met de ver dieping van de Westerschelde maken. Hij vertelde dat er van de 700 medewerkers en medewerksters van de voor malige Deltadienst nog 50 ge- Plaatst moeten worden. Het gaat hier vooral om bouwers. Volgens ir. Engel zal het moeilijk zijn om deze mensen eiSen stiel' in Zeeland aan zoen tijdens een gespeel4 n baan te helpen. „Kijk k. T 1 J J _1MAdlf: i IQ Tri 1 v M L i 4 L Ir. zo adviseerde hij hen. Engel wees er nog eens op, at volgens bekende draaiboe- inü Rijkswaterstaat Zeeland n de periode tot 1990 in sterkte meug moet van 950 medewer- 83nS 6n me(dewerksters naar u- ..De komende jaren zullen

de Stem | 1987 | | pagina 14