6Het is een uit de hand gelopen Nog even sjouwen en dande fik erin NIEUW STELSEL VAN SOCIALE ZEKERHEID: Toenemend verzet tegen plannen met abdij complex lFWUKEP 3 xelse kc maal onde Commissie Oostburg over woonwagenplan HET WEER ook op accu en uitlaat KIMENAI AUTOHUIS DONGEN 1 PAGINA ZEELAND 1 T15 Viering jubileum bij school in Terneuzen O J J STATENZAAL IN MIDDELBURG TERNEUZEN - De invoering van het nieuwe stelsel van sociale zekerheid per 1 januari heeft bij gemeenten en andere uitkeringsin stanties voor een enorme werkdruk gezorgd. Met name het late verschijnen van de nieuwe voorschriften is hier debet aan. TERNEUZENSE SCHOLIER STAPT IN COMPUTERBUSINESS MORGEN IN HULST: Driekoningen- optocht in Dullaertwijk Zwerver door brand uit container verdreven MAANDAG 5 JANUAR11987 Opklaringen AAtyDAG 5 JAN UAF ERNEUZEN - Er Zeeuwsch-V- anderen over de rafbaarheid van Weer in Europa ielen hebben. politierapport Aan 'n volvo hoef je doorgaans niet veel te doen. Maar w&t we doen, doen we goed of beter. cappendijk auto's terneuzen AAN ONZE LEZERS EN ADVERTEERDERS In verband met een Nieuwjaarsbijeenkomst) gelden voor onze kantoren vandaag de vol gende sluitingstijden: TERNEUZEN/HULST 14.00 uu] GOES 14.30 uuf Bolkensleeg 4. Dongen, leleloon 01623-13970 V VANZEELAND TERNEUZEN - De basis school St-WUIibrord in Terneuzen viert vrijdag 16 januari het 30-jarig jubileum met een aantal festiviteiten. In de ochtend is er voor de leerlingen een groots opgesette vossenjacht, waarbij de leerkrachten van de school als 'vos' langs de route te vinden zijn. De lunch bestaat uit een feestelijke picnic. 's Middags is het' de beurt aan de leerkrach ten om een programma voor de leerlingen te ver zorgen; wat dat inhoudt houden zij uiterst ge heim. De kinderen voeren om 19.00 uur een musical op, waarbij ook de fami lie van harte welkom is. De titel van de musical is 'Paniek in de luie lift'. De kinderen tot en met groep 5 treden op in het voorprogramma van deze musical. TERNEUZEN - De school jeugd is weer volop bezig af gedankte kerstbomen, die hun taak dit jaar weer volbracht hebben, te verzamelen voor de grootse legale branden die ieder jaar weer gehouden worden. Onder toeziend oog van de plaatselijk brandweer kent iedere plaats wel zijn eigen verbranding. Tegen beloning van een rolletje drop of een andere kleinigheid zetten hon derden scholieren zich in om in ieder geval voor voldoende brandstof te zorgen. De jongen op de foto heeft er zelfs een handig vervoermid del bijgehaald, dat de bomen in onbeschadigde staat op hun bestemming kan brengen. „En straks de fik erin", moet hij gedacht hebben. Een handige vondst: een bolderwagen als vervoer middel voor afgedankte kerstbomen. - FOTO WIM K00YMAN GAK en gemeenten enorm onder druk MIDDELBURG (ANP) - De oppositie tegen de voorgenomen verbouwing van het eeuwenoude abdijcomplex in Middelburg neemt steeds grotere vormen aan. Gedeputeerde Staten hebben een plan gelanceerd voor de verbouwing van de Statenzaal tot een supermoderne vergaderruimte. Daarmee is een bedrag ge moeid van 7,8 miljoen gulden. Diverse deskundigen op het gebied van monumenten heb ben hun afkeuring over dit plan van de architect Cees Dam (van de Stopera) uitge sproken. De vier Zeeuwse Ka merleden hebben gezamenlijk vragen gesteld aan minister Brinkman van cultuur over deze in hun ogen ongewenste verbouwing. Inmiddels heeft een grote groep tegenstanders van de verbouwing zich verenigd in de groep 'Vrienden van de Ab dij'. Woordvoerder J. van Wallenburg zegt er versteld van te staan, dat Provinciale Staten van Zeeland een posi tieve beslissing heeft genomen in deze verbouwingszaak, ter wijl een groot deel van de Zeeuwse bevolking er in feite tegen is. Op die manier wordt er toch wel heel weinig reke ning met de achterban gehou den. Van Wallenburg zegt te verwachten, dat de positieve beslissing van de Staten van Zeeland, die eind november werd genomen, nog kan wor den teruggedraaid. De groep heeft niet alleen bezwaar tegen de aantasting van het historisch aanzien van de abdij door het doorbreken van de reftermuren (de hui dige Statenzaal) en de aan bouw van een glazen pui met twee glazen torens, maar ook tegen het bedrag die de ver bouwing gaat vergen, name lijk 7,8 miljoen. Van een onzer verslaggevers Bij het Gemeenschappelijk Administratiekantoor (GAK), een groot landelijk uitvoeringsorgaan, spreekt men over een 'gigantische druk', met name op de af deling automatisering op het hoofdkantoor in Am sterdam. Maar de invoering van de nieuwe voorschriften is ook op de verschillende districtskan toren niet ongemerkt voorbij gegaan. „Er is, sinds eind no vember, toen de Eerste Kamer het licht op groen zette voor het nieuwe stelsel, dag en nacht aan gewerkt", zegt woordvoerder Pieters van het GAK in Goes. Extra tijd Er is volgens Pieters nogal wat extra tijd in het nieuwe stelsel gestopt door zowel uit voerenden als instructeurs. „En dat gaat niet in je kouwe kleren zitten. Maar het is ons streven geweest om in januari tijdig een verantwoord bedrag aan onze cliënten uit te keren. Dat lukt in praktisch alle ge vallen." Het GAK krijgt, behalve de 'nieuwe gevallen' per januari ook te maken met een extra toestroom van Verlengde WWV'ers' die tot nu toe him uitkering via de gemeente ont vingen Voorschot Het beleid ten aanzien van het nieuwe stelsel is op een aantal ondergeschikte punten nog niet bekend. Mochten hierdoor toch mensen tussen wal en schip dreigen te vallen, dan verleent het GAK een voorschot, zodat zij niet de dupe worden Bij de afdeling Sociale Za ken van de gemeente Oostburg ziet het er naar uit dat men in januari tot bevoorschotting zal moeten overgaan. „Het inspe len op de nieuwe maatregel vraagt nogal wat extra tijd. Met name het invoeren in het geautomatiseerde systeem geeft moeilijkheden" aldus W. Hamelink, chef van de sociale dienst Overwerk Het pas late, en gedeeltelijk nog niet afkomen van de voor schriften heeft in Oostburg tot veel overwerk geleid in de cember, en ook nog in januari. Hamelink is niet gelukkig met de late voorschriften: „Op het eind van het jaar hebben we pas de grondslag onvangen, waarmee we in januari aanhet werk moesten!" In Terneuzen zijn de proble men minder groot Directeur van de sociale dienst F. Wil- laert: „Alle beschikkingen zijn de deur uit. Het is alleen de vraag of het automatiserings programma op tijd klaar zal zijn Lukt dat niet, dat zullen we moeten overgaan tot hand- berekende uitkeringen" OOSTBURG - De vaste commissie voor advies en bijstand aan B en W in Oostburg voor planologie vergadert woensdag 7 ja nuari in bet gemeentehuis. Belangrijkste agendapunt is dan de notitie over de realisering van het woonwagenplan 1985-1990. Zoals bekend heeft de ge meente Oostburg plannen voor twee woonwagenlocaties: in Breskens en in Oostburg zelf. Voor die plannen bestaat van de kant van de woonwagenbewoners in Zeeuwsch-Vlaanderen overigens weinig belangstelling. De vergadering van de com missie begint onmiddelijk na de vergadering van de advies- en bijstandscommissie voor openbare werken. Deze begint om 9.00 uur. De commissie buigt zich dan onder andere over de subsidiëring van woonconsumenten en de in richting van het binnenterrein Schorpioen in Oostburg. Door Joep Trommelen TERNEUZEN - Achttien jaar oud is hij, en de kanton rechter verleende hem en kele weken geleden een zo genaamde 'handlichting* om een bedrijf in computerpro gramma's (zogenaamde software) te kunnen begin nen. Een druk baasje, die Fabian Buijs. Een jonge on dernemer in computerland. Hij studeert nog aan de MEAO in Terneuzen en wil binnenkort ook nog eens be ginnen met een avondstudie bedrijfskunde. Wat er daar naast nog aan tijd overblijft, wil hij in zijn bedrijf stop pen. Zijn formule: zo goed koop mogelijk werken en daardoor vanzelf klanten trekken. De 'low-budget markt' heet dat in vakter men. Fabian Buijs wil vanaf zijn zolderkamer zowel cas settes met computerspel letjes als programma's voor kantoren op de markt bren gen. „Als je spelletjes heel goedkoop maakt, worden er veel minder gecopieerd en stijgt de verkoop vanzelf. Copiëren is dan niet meer de moeite". Omdat hij (voorlopig) geen bedrijfsruimte hoeft te betalen en de winstmarges klein houdt, denkt Fabian Buijs in sommige gevallen de gangbare prijzen van programma's te kunnen hal veren. Aan ondernemers geest bij hem geen gebrek. Nu zelf „Het is in feite een uit de hand gelopen hobby", ver telt hij. „Ik kocht een com puter, leerde programmeren en van het een kwam het ander. Ik ging zelf spelletjes programmeren en heb zelfs voor een Engels bedrijf mo gen werken. Dat kocht soft ware van me. Ik heb zelfs al een keer een softwarehouse gehad met een paar andere jongens, maar dat is de mist ingegaan door mismanage ment van hun kant. Ik ben nu weer wat ouder en ik dacht dat ik het nu zelf maar eens moest gaan pro beren". Begin februari moeten de eerste programma's op de markt komen. Via een uitge verij waar hij contact mee had in het verleden, heeft hij al een grote klant 'meegeno men'. „Een grote klant geeft meteen al wat zekerheid. Dan gaat het al wat vlotter. Je zit toch in een groeipro ces". De verkoop van wat Fabian Buijs maakt, gaat Jeugdige computer-zakenman Fabian Buijs via een anaer Deary f dat daarin gespecialiseerd is. Twee jaar geleden ver telde Fabian Buijs al eens tegen De Stem over zijn grote hobby: de computer en het maken van programma's daarvoor. In die twee jaar is zijn houding toch wat ver anderd. Zelf programma's maken spreekt hem anno 1987 minder aan. „Informa tica is droog werk. Ik ga lie ver de verkoop in. Ik ben lie ver ondernemer dan ont werper van software", zegt hij nu. Ook beseft hij nu dat de fantasie binnen het ont werpen van spelletjes be perkt is. „Je moet kijken wat de grote softwarehuizen doen. Die bepalen voor het grootste deel de markt. Het ene moment zijn karatespel- letjes 'in' en gaat iedereen die ontwerpen, het andere moment zijn driedimensio nale spelletjes de mode". Als zakenman Hij zou in de toekomst het liefste anderen de program ma's laten maken, zodat hij zich volledig als zakenman kan uitleven. Hij werkt nu al met een aantal mensen die voor hem programme ren. Maar hij zoekt nog steeds free-lance program meurs en een grafisch ont werper, die de hoesjes van de spelcassettes mag illu streren. Zijn vrienden op school reageerden positief op Fa bians plannen. „Ze vinden het vrij normaal en reage ren over het algemeen leuk. - FOTO WIM KOOYMAN Alleen de leraren staan er een beetje lullig tegenover. Ze kunnen het niet echt goed hebben als je beter bent in informatica dan zijzelf zijn", glimlacht hij. „Ze zien zich zelf al tot hun vijftigste voor de klas staan, terwijl ze meestal zelf niet snappen waar ze precies mee bezig zijn". Avondstudie „Mijn ouders laten me vrij. Ze willen alleen dat ik mijn school afmaak Toen ik van de Mavo naar de Havo ging, dacht ik dat school niet zo belangrijk was. Nu denk ik van wel. Ik wil de MEAO afmaken en er nog een avondstudie bij doen". Fabian Buijs is ervan overtuigd dat zijn bedrijf succes zal hebben. Hij denkt dat er een redelijke boter ham voor hem te verdienen is. „In de toekomst zal bijna ieder gezin een homecompu ter hebben", voorspelt hij. „Dan krijg je hetzelfde als wat er met de platenmarkt is gebeurd, enkele jaren na dat iedereen een platenspe ler had. Je krijgt dan een blijvende markt, met in iedere plaats een computer- shop, net als een platenwin kel". Bovendien, zegt Van Wal lenburg, wordt de Statenzaal nu voor allerlei officiële ont vangsten en bijeenkomsten gebruikt. Dat is na de verbou wing, in verband met het aan brengen van niveaus, niet meer mogelijk. Intussen hebben de Zeeuwse afdeling van de Bond Heem schut en de Vrienden van de Abdij - waarin architecten, ingenieurs en andere deskun digen zich verenigd hebben- - fel tegen de plannen gepro testeerd bij de Rijksraad voor de Monumentenzorg, die ad vies over de verbouwing van de abdij moet uitbrengen aan de minister. HULST - Morgen (dinsdag 6 januari) is er weer een optocht voor de kinderen in de Dul laertwijk in Hulst. Om 18.30 uur vertrekt dan weer een bont gekleurde stoet vanaf het gemeenschapscen trum den Dullaert. Kinderen, verkleedt als koning en vaak gewapend met een goudkleu rige ster of een lampion trek ken dan door de straten van de wijk voorafgegaan door een geluidswagen. De tocht duurt ongeveer drie kwartier. De deelnemers krijgen na afloop een een tractatie. De buurtvereniging organi seert dit evenement al vele ja ren en zij hoopt dat de op komst ook dit jaar weer erg groot zal zijn. TERNEUZEN - Een con tainer in de Bastionstraat in Terneuzen blijkt een man zonder vaste woon- of verblijfplaats, J. van de T., de afgelopen tijd tot 'woning' te hebben ge diend. Hij heeft daar tot za terdagmiddag gehuisd, toen een brand het verder verblijven in het scha mele onderkomen onmo gelijk maakte. Gisteren meldde hij zich bij de po litie voor ander onder dak. Volgens de Terneu- zense politie heeft de zwerver zeven nachten, inclusief de feestdagen, verblijf gehouden in de container. Om het er wat gezelliger te maken had hij een kaars laten bran den. Dat liep fataal af: het plastic en piepschuim dat zich in de container bevond raakte in brand. Na tussenkomst van het maatschappelijk werk is de man voorlopig onder gebracht in Sint Jan steen, aldus de politie. Hij heeft de politie ver der verteld dat hij een week terug heeft gepro beerd binnen te komen in het ZVU-gebouw aan de Energiestraat, ook al met de bedoeling om daar de nacht door te brengen. Toen het alai'm begon te loeien zag hij van dat plan af. De politie heeft proces-verbaal opge maakt. (ADVERTENTIE) önd Beh .-1-1907 17 uur fi; Van een onzer verslaggevers De weersverwachting: regt achtig weer. Eerst betrokk later geleidelijk opklaring jstaat ondUldelljk- met buien. Zwakke tot malii ii(j jn de grensstreek en aan de kust vrij kracht zuidwestenwind, later drafHïl end naar het westen. Minima temperaturen van 0 tot 5 gi 1 den, maximum temperatur etsers die BelglSCne van 2 tot 8 graden. (Bron: .fjectoren aan hun kei) Amsterdamregen Eindhovenijsregen Vlissingenregen Aberdeenhalf bew. Athenehalf bew. Barcelonalicht bew. Berlijnzwaar bew... Boedapestonbewolkt... Bordeauxzwaar bew... Brusselregen. Dublinzwaar bew... Frankfortzwaar bew... Genóvezwaar bew... Helsinkionbewolkt Innsbrucklicht bew. Klagenfurtonbewolkt... Lissabononbewolkt... Locarnoonbewolkt... Londenregen Luxemburgzwaar bew. Madridonbewolkt... Malagazwaar bew... Mallorcaonbewolkt... Moskousneeuw Münchenzwaar bew... Niceonbewolkt... Oslosneeuw Parijsregen Praagzwaar bew... Romeonbewolkt... Splitonbewolkt... Stockholmhalf bew. Warschausneeuw -22 In België zijn fietsreflecto- n al ruim een jaar verplicht ndat veel inwoners van de streek vaak in België rtoeven, is er een aantal Ne- rlanders dat toen Belgische [lectoren heeft gekocht Deze zijn echter van een an- r model en niet goedgekeurd ar het ministerie van Ver- er en Waterstaat Fietsers :t deze reflectoren zijn vol os de letter van de wet 'afbaar. echter in Hulst worden zij gewoon or de politie opgeschreven, als iedere andere ver- ersovertreder. „En dan moet rechter maar uitmaken hoe wat", aldus een woordvoer- van de Rijkspolitie in ilst. Net als in Hulst is er k in Sas van Gent en Oost- rg niets bekend van een af- 'aak dat de Rijkspolitie eemde' reflectoren niet ver- [gt in Baarle—Nassau, dat op le plaatsen overloopt in de >lgische enclave Baarle- Wenenonbewolktt lertog, is er wel zo'n af- Zürichzwaar bew.i raak. Daar kregen Neder- Casablancaonbewolkt.. odse schoolkinderen vorig Cypruslicht bew.Hfcr met veel vertoon Belgi- Las Palmaslicht bew.21 le reflectoren uitgereikt, om de pas te lopen met hun Bel- che leeftijdgenoten. De po- Ie ziet het rijden met ver- irde reflectoren nu door de gers. TERNEUZEN - Zaterdagmliemand dag omstreeks half zes de brandweer van Terneu Wet veel problemen kunnen te hulp geroepen bij een bri in de woning van M. R. aan overtreders vooralsnog-niet maken krijgen. Totdat Bellamystraat. Er was gem lereen in de gelegenheid is dat de bovenverdieping weest reflectoren te kopen brand zou staan. Daardi t dingen zijn overal uitver- rukte de brandweer met gi :ht), vervolgt de politie so- materiaal uit. Bij aankoi eso niemand. Een woord- bleek het mee te vallen en v erder van de Rijkspolitie in enkel sprake van een scho stburg: „Ik verwacht dat de steenbrandje. Dat werd s ik wel geregeld zal worden geblust en de schade viel mtfl een internationaal ver- ersverdrag. Maar daar is TERNEUZEN - G. M. uit «iets van bekend", deed gistermiddag bij de meentepolitie te Terneui aangifte van vernielingen zijn personenauto. Deze I hij in de vroege morgenui van zondag in de berm lat de Bellamystraat geparke wegens gebrek aan brands Toen hij gisteren bij zijn vo tuig kwam constateerde dat de voor- en achterruit, portierraampje, de koplam] en beide buitenspiegels wai vernield. (ADVERTENTIE) FJ. Haarmanwag 49 T«l. 01150-97455 TERNEUZEN - Tussen zal dagavond 18.30 en zondag uur is ingebroken in het oi k F dekte zwembad De Ha: Men had zich toegang schaft door het vernielen! een ruit naast de toegarj deur. Vervolgens werden If nen enkele deuren vermof lijk met een koevoet op broken om tenslotte in de li tine te komen. Daaruit dwenen enkele sloffen siga ten, wat shag, aanstekers een bedrag van ruim 2001 den. XEL - De Axelse koster r. d TERNEUZEN - De gemeei speciale kerkdienst voll politie te Terneuzen heeft I ^helding Pro Ecclesia et Poi termiddag een aan de Nie' J straat geparkeerd sta: personenauto met behulp een takelwagen van de gehaald. Het voertuig, ei| dom van A.P. uit Antwei bleek in nieuwjaarsnacht! Antwerpen te zijn gestolen Van een onzei in de Orde van Oranje Naaai kastoor Vervaet reikte de (eertig jaar koster zijn en lui tetiiors, dat valt niet mee", zei arde pastoor 'bezig'. Ook zijn v katholieke kerk in Axel. Same 'Jaar lang. De In 1923 geboren |n vader over. Deze lag recht pat. Duym stopte vorig jaar X steeds. Samen met de inmiddels ges ■meerde hij in de schoolpauz nabijgelegen Antoniusschool nwege zijn worstebroodjes. Zt j^chap is Duym een bekend nst. gisterochtend was dan ooit ir n.at Pastoor Vervaet de ond pikt, kwam burgemeester A. 1 ifj de koninklijke onderscheid W*m niets. Hack prees hem om ■Pauselijke onderscheiding no burgemeester hem ded Erem yr°cg pastoor Vervaet hen Duym was zo blij verra s dat hij met stomheid geslaf let minder om geweest zijn.

de Stem | 1987 | | pagina 6