Extreem kleine jongen blijkt super-inbreker Lichtkogel oorzaak van brand in Breda DIRECTEUR DETAM: AANTAL MOF3 GEHALVEERD WORDEN Viskotter het Kanaal overgeblazen Ruim 100 tanks gesaboteerd WEEKEND Van Agt weet niets van 'smeergeld' af VIJFTIENJARIGE BEKENT DERTIG INBRAKEN IN OUDENBOSCH Speciaal politieteam voor bankovervallen MEEUS tlrt\ 27ste jaargang Kantoren te Breda Bergen op Zoom Etten-Leur Goes Hulst - Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen Losse nummers 1.10 ONDERZOEK: kies uit meer dan 150 gebruikte bestel- en vrachtwagens Merijntje ANGSTIG AVONTUUR VOOR VIER ENGELSEN Spaans militair toestel stort neer: 18 doden Schoolgeld niet betaald, dan thuisblijven Ploegleider De Gribaldy omgekomen MAANDAG AAN DE SLAG (^Brubatül\k)k BIJ AMERIKAANS DEPOT IN LUXEMBURG ZATERDAG 3 JANUAR11987 Ras-ritselaar 1 Harmeien Misdaad 3 in 1798 DIRECTEUR BOUWBEDRIJF WEL ZONNEHEMELS Mavtó la^Szen. (Hiet doonertellen, NI) volop koop jes in sclwenmode.) DE STEM „de 4in1 krant De nieuwe vacantie-zomergidsen liggen voor u klaar bij Breda 076-255111 Etten-Leur 01608-16550 Roosendaal 01650-35666 Bergen op Zoom 01640-41900 DE STEM Van een onzer verslaggevers BREDA - De bouw- en woonmarkt Wickes in Breda is met een licht kogel in brand gescho ten. De Bredase politie heeft gis- ren de 50-jarige F.V. uit reda gehoord in deze kwes- 'e. Hij heeft toegegeven op udej aarsavond de kogel te ebben afgevuurd. Een woordvoerder van de redase politie verklaarde isteren dat het nog de vraag of er sprake is van een mis- ijf. „Het proces verbaal gaat aar de officier van justitie en e moet beoordelen of de man chuldig is aan het ontstaan an de brand", aldus de poli tiewoordvoerder. Volgens de verklaring van e politie is de noodkogel op 00 meter afstand van de uwmarkt afgeschoten en wars door de ruit ingeslagen, 'a de inslag heeft de kogel og zeker 40 seconden ge rand. Verschillende getuigen heb- n de politie verteld dat ze m ongeveer tien over twaalf p ongeveer 1 meter 50 boven e grond een vuurbal richting uwmarkt zagen vliegen. „Op de plaats waar de vuur- ial tegen het pand sloeg zat er «n gat in de ruit met een dia- leter van ongeveer 30 centi- leter. Toen hij aankwam oedde er in het pand al een linke brand", aldus inspec teur J. Scherders van de Bre dase politie. F.V. heeft tegenover de poli- Ie verklaard dat de lichtkogel >ehoorde tot de uitrusting van ijn boot. Het ging hier om een ingeveer 25 centimer lange unststofkoker. Om het pro- ectiel af te kunnen schieten oet de koker verticaal ge- iouden worden en een ontste- ngspen verwijderd worden, e heer V. had de staaf in zijn and, trok aan de pen en., er ebeurde niets. Toen hij de ko er horizontaal hield om te ijken waarom er niets ge urde ging de kogel alsnog af. Een woordvoerder van de ilitie verklaarde dat men eze kogels in het bezit mag ebben. Hij verklaarde dat og vastgesteld moet worden f zo'n kogel ook zomaar veral afgevuurd mag wor- en. Van de zijde van Wickes erd gisteren verteld dat de chade nog niet is vastgesteld, .laandag wordt met het Ame- 'ikaanse moederbedrijf be sroken welke stappen onder- iomen worden. Het bedrijfspand van Wic- ies maakt deel uit van een in- lewikkelde overeenkomst tus- :en de gemeente Breda en de iigenaar van het pand om op ie huidige lokatie woning- »uw mogelijk te maken. Wic- tes zou dan een nieuw pand lunnen betrekken aan de Ter- leijdenseweg. Een woordvoer der van de gemeente ver klaarde gisteren dat zeker neegewerkt wordt aan ver- nelde uitvoering van deze ilannen. (ADVERTENTIE) Een kleine, zware jongen Van een onzer verslaggevers OUDENBOSCH - Met de aanhou ding van een 15-jarige jongeman van 'extreem klein postuur1 heeft de rijkspolitie in Oudenbosch circa 30 inbraken in deze gemeente opgelost. De jongeman uit Oudenbosch maakte van zijn geringe postuur dankbaar gebruik om in winkels en woningen te komen. Hij werd bij ongeveer de helft van de inbraken geassisteerd door een 16-jarige plaatsgenoot. Beiden hebben be kend en zijn gisteravond voorlopig op vrije voeten gesteld. De aanhouding van het tweetal volgde na 'pionierswerk' van een zoon van een benadeelde Oudenbos schenaar. Die heeft getuigenverkla ringen verzameld en gecombineerd en vervolgens de politie op het spoor gezet. De inbraken zijn werden in onge veer twee maanden onder meer ge pleegd in een bakkerij, een ijzerwa renhandel, een basisschool, kantines van sportverenigingen en een aan tal woningen. Gestolen werden onder meer sie raden, video-apparatuur en geld, maar ook snoepgoed. Een groot deel van de buit is verkocht aan de 31- jarige Oudenbossche heler A.A., bij wie de sieraden zijn teruggevonden. De Oudenbossche politie schat dat de totale waarde van de gestolen goederen niet boven 'enkele duizen den guldens' uitkomt. Van de op brengst gingen de twee aangehou den jongens uit en kochten ze snoep en stickies. De jongste van de twee zou bij alle nu opgeloste inbraken betrok ken zijn. Volgens de politie is hij zo klein, dat hij bij één inbraak via een ventilatierooster kon binnengeko men. Hij ging zowel samen met de andere verdachte als in zijn eenije op pad. De bekentenis van de hoofdver dachte heeft intussen tevens geleid tot de aanhouding van de 18-jarige M. H., ook uit Oudenbosch. Hij wordt er van verdacht enkele maanden terug te hebben ingebro ken in het Texaco-pompstation in de Molenstraat in Oudenbosch. Bij die inbraak verdween een partij si garetten. De Oudenbossche politie heeft aangekondigd dat in verband met de beide zaken nog een aantal men sen zal worden verhoord, die moge lijk zijn opgetreden als heler. Mes in bedrijfsvereniging De vier Engelsen op hun boot die nu aan de kade in IJmuiden ligt. - fotoanp Van een oneer verslaggevers IJMUIDEN - Vier Engelse opvarenden hebben de benauwds te jaarwisseling van bun leven meegemaakt. De viskotter van het viertal raakte op de Noordzee negen kilometer uit de kust voor London op 28 december stuurloos door een mo torstoring. Hierdoor viel ook de stroom uit en kon de marifoon niet gebruikt worden. Vier dagen dreef de boot stuurloos over de Noordzee. Onder slechte weers omstandigheden, met soms windkracht 9, werd de boot het Kanaal overgeblazen richting Nederland. Donderdagavond werd het bootje met de vier opvarenden ontdekt door de Westduitse kustvaarder 'Maris'. De be manning werd door een reddingsboot naar IJmuiden gebracht. De 57-jarige eigenaar van de boot was zo overver moeid en overstuur dat hij voor onder zoek naar het Zeewegziekenhuis in IJ muiden is gebracht. De andere drie opvarenden waren to taal uitgeput, maar hoefden zich niet on der doktersbehandeling te stellen. Dit weekeinde komt de Engelse be manning weer wat op krachten in Ne derland. Het is de bedoeling dat, na re paratie van de motor, de thuisreis weer aanvaard wordt. MADRID (RTR/AFP) - Bij een ongeluk met een Spaans militair vliegtuig boven zee ter hoogte van de kust van Equatoriaal Guinee zijn vrij dag alle 18 inzittenden omge komen. Dit heeft een woordvoerder van het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken mee gedeeld. Het tweemotorige toestel van de Spaanse lucht macht was net opgestegen vanaf het vliegveld in Bata, de belangrijkste stad op het vasteland, toen het korte tijd later in zee stortte. AMSTERDAM (ANP) - Meer dan honderd leerlingen van gemeentelijke scholen in de hoofdstad kunnen na de ke t- vakantie hun opleiding niet vervolgen, omdat hun ouders geen of niet voldoende school geld hebben betaald. Het gaat om scholieren ouder dan 18 jaar die door een nieuwe rijksregeling verplicht zijn met ingang van dit schooljaar ruim duizend gul den schoolgeld te betalen. J. Tulleners van de gemeente Amsterdam heeft dat vrijdag meegedeeld. VESOUL (ATP) - Bij een ver keersongeluk in Voray-sur- l'Ognon is vrijdagavond de wielerploegleider Jean de Gri baldy om het leven gekomen. Hij werd 64 jaar. De Gribaldy was vrijdag op weg van Vesoul naar Besa- n?on, zijn woonplaats. Volgens de politie werd De Gribaldy in de auto onwel. Zijn wagen raakte van de weg en ramde de muur van een huis. Jean de Gribaldy was op slag dood. In zijn leven genoot De Gri baldy bekendheid als 'de burggraaf', oprichter van wie lerploegen. Sean Kelly, de Ierse boerenzoon, was zijn troetelkind en werd door hem naar de wereldtop begeleid. 1964 werd De Gribaldy pl<- leider van 24, doorgaans kleine, formaties. Vele door anderen afgedankte renners maakten onder zijn leiding nog glorieuze momenten door. Van een onzer verslaggevers BREDA - De rijkspolitie van het district Breda gaat samen met de Bredase gemeentepolitie een speciaal team formeren voor verder onderzoek naar de bankovervallen van vorig jaar. Dat heeft Stefan Worm, woordvoerder van de Rijkspolitie, bevestigd. Het team gaat maandag al aan de slag. In het district zijn vorig jaar tien gewapende overvallen u .- gevoerd op banken of postkantoren, twee keer zoveel als in 1985. Onopgelost zijn onder meer de overvallen op de ABN in Sint Willebrord en de beroving van de Rabo-bank in Breda. UTRECHT (ANP) - De bedrijfsverenigingen, die belast zijn met de uitvoering van de sociale zekerheid, moeten op de helling. Via schaalvergroting (waarbij de kleintjes verdwij nen) en herverkaveling moet het aantal bedrijfsvere nigingen uiteindelijk worden gehalveerd van 24 tot 12. Aldus desgevraagd direc teur B. Vos van de Detam, be drijfsvereniging voor de de tailhandel, ambachten en huisvrouwen. In zijn nieuwjaarsspeech sloeg Vos vrijdag alarm over het feit dat als gevolg van het afkalven van de werkgelegen heid in sommige bedrijfstak ken - vooral in de industrie - bij een aantal bedrijfsvereni gingen grote problemen zijn ontstaan. Ze moeten als het goed is gespreid over het hele land kunnen opereren, maar ze missen daarvoor de man kracht en de organisatie om dat ze eenvoudig weg te klein zijn. Ook ontwikkelingen op het gebied van de automatise ring kunnen de kleintjes vaak niet meer bijbenen, aldus de Detam-directeur. Hij wijst erop dat door de invoering van het nieuwe so ciale zekerheidsstelsel een evenwichtige organisatie van de bedrijfsverenigingen nood zakelijker is dan ooit. Vos vindt dat met name de bedrijfsverenigingen voor de slagers, bakkers en voor de landbouw (met tussen de 200 en 700 medewerkers) te klein zijn geworden en op moeten gaan in andere bedrijfsvereni gingen. Bij andere bedrijfsvereni gingen is volgens Vos in de loop de jaren een scheefgroei ontstaan. In 1952 was bijvoor beeld de bedrijfsvereniging voor de industrie nog enorm groot en konden banken, ver zekeringen en groothandel sa men best met een bedrijfsver eniging toe. Maar in de afgelo pen 35 jaar is de industrie fors ingekrompen terwijl tegelij kertijd het bank- en verzeke ringsbedrijf gegroeid is als kool. (ADVERTENTIE) Beneluxstraat 7. Oisterwijk, Telefoon 04242-88565. U bent welkom van maandag t/m zaterdag. (Vri)dag koopavond.) LUXEMBURG (AP) - Bij een wapendepot van het Ameri kaanse leger in Luxemburg zijn ruim 100 Amerikaanse M- 60 tanks gesaboteerd. De Optische richtapparatuur en de stuurinrichting van de tanks bleek onklaar te zijn ge maakt, zo heeft een regerings woordvoerder vrijdag bekend gemaakt. Kolonel Joseph Berg, woordvoerder van het Lu xemburgse ministerie van de fensie, zei dat kort nadat de sabotage drie weken geleden was ontdekt een onderzoek was ingesteld. Tot nu toe zijn in verband met de zaak nog geen arrestaties gepleegd, zei hij. Aangenomen wordt dat mensen van het wapendepot in Salem, zo'n 20 kilometer van de hoofdstad, verant woordelijk zijn voor de sabo- tage-actie en dat er geen ter roristen bij betrokken zijn ge weest. Sinds mei 1985 zijn in totaal 17 bommen afgegaan op 13 verschillende lokaties in Lu xemburg. Bij het depot in Sanem zijn 200 Luxemburgers werkzaam. Het dient als opslagplaats voor Amerikaanse troepen in tijden van oorlog. Volgens Berg kent het depot een uiterst geavanceerd bevei ligingssysteem. Onlangs had een Amerikaanse commando eenheid nog geprobeerd onge zien het terrein binnen te dringen om op die wijze de be wakingsapparatuur op zijn waarde te testen. De Amerika nen slaagden er niet in het de pot ongezien binnen te komen, aldus Berg. Volgens Berg is slechts een klein deel van de Ameri kaanse tanks in Salem onder gebracht. Het merendeel van de tanks staat in een 14 kilo meter verder gelegen depot in Dudelange. De financier van 'Irangate' is de kleurrijke Saoedische wa penhandelaar Adnan Khas- hoggi. De rijkste man ter we reld. 's Morgens in Riad, 's middags in Parijs, 's avonds in New York. Zeg Harmelen en je denkt aan de verschrikkelijkste trein ramp die ons land ooit trof. Het was 8 januari 1962. Er waren 93 doden en 152 ge wonden. Wat heeft de NS in de 25 jaar daarna gedaan aan de beveiliging van ons spoor wegennet? Leven we in de eeuw van de misdaad? In de achttiende eeuw was het niet anders. Toen kende Zuid-Nederland een mafia-achtige organisatie: de Grote Nederlandse Bende. DEN BOSCH (ANP) - De Brabantse Commissaris van de Konin gin mr A. van Agt weet niet of het bouwbedrijf Wessels in Rijs- sel 'commissiegeld' heeft betaald aan drie bestuursleden van de stichting "Verantwoord wonen'. Van Agt zei dat vrijdag in een uitzending van Omroep Brabant Van Agt maakt deel uit van de Raad van Commis sarissen van Wessels. In het weekblad Vrij Nederland van deze week wordt gemeld dat het bedrijf ruim acht ton 'commissiegeld' heeft uitbe taald in ruil voor bouwop drachten in Gouda en Almelo. Dick Wessers, directeur van Wessers Bouwbedrijven, geeft echter toe provisies te hebben betaald bij verwerving van bouwprojekten in Gouda (139 woningen) en Almelo (39 wo ningen in de nieuwe wijk Windmolenbroek). „Maar ik heb betaald aan Bomu bv en wist niet dat deze mensen ook bestuurslid waren van de Rot terdamse stichting Verant woord Wonen. Ik heb inder daad ƒ380.000 plus btw be taald voor Gouda en ƒ80.000 voor Almelo. Ik zie er echter geen enkele aanwijzing in dat ik als aannemer strafbare provisie heb betaald". Van Agt is van plan om na het weekend na te gaan wat er waar is van de bewering in Vrij Nederland. 'We moeten natuurlijk voorzichtig zijn met speculaties. In het nauwe lijks voorstelbare geval dat het verhaal waar zou zijn leg ik uiteraard mijn functie neer', aldus Van Agt. (ADVERTENTIES) 300.- tot 1.000.- goedkoper 's Lands grootste speciaalzaken Beste service, garantie en voorlichting Bruincentrum Nederland Boschstr. 31. Breda. 076-149414 Reigerstraat 11Breda MAYFAIR Uitgerekend kunt u als Stem-abonnee met deze bon een nieuwe abonnee opgeven en ontvangt u de solar calculator. Deze super moderne credit card platte solar calculator werkt op zonnecellen. Dus geen batterijen nodig!! DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam: Adres: Postc.: Plaats* 7 a Bank- of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad 23,20 kwartaal per acceptgirokaart ad ƒ69,75 kwartaal per autom. afschrijving ad r 67*95 (voorkeur aankruisen). J Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ont vang ik uw SOLAR CALCULATOR. Mijn naam: Adres: handtekening Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem. Antwoordnr. 112,4800 VB Breda

de Stem | 1987 | | pagina 1