E E K E EgTEM IK WIL LOSKOMEN UIT DE SITUATIE WAARIN IK ZIT' ^Srkt OP SNEEUW rld-Nederland >STENRIJK IITSERLAND DNGARIJE 4TERSPORT EET VERZORGDE RSPORTREIZEN 04116-77736. I 500,-. nno 1986 is de Outward Bound School met het hoofdkwartier in UIvenhout, een vesti ging in Rotterdam, een pand in de Ardennen, een schip als varend cursushuis en twee bussen als mo biele cursushuizen, een uit de kluiten gewassen vor mingsinstituut met vijftien cursusleiders en velerlei projecten, die jaarlijks tegen de duizend cursisten trekken. Onze verslaggever sprak met projectleider Michel van der Linden uit Etten-Leur en maakte de start mee van de introductie van een Arbeidsmarktgroep. Leren uit eigen ervaring. Dat is het sleutelwoord van de Out ward Bound School. stad uitzend burea m/v Istad uitzendburea IIDINGEN \G TILBURG AG aterdag 10 januari 1987 aterdag 24 januari 1987 aterdag 24 januari 1987 ZATERDAG!A 3 JANUAR119871HT Autoband Mislukkingen Tuig Bezuinigingen Vermurwen Ervaringen Subsidiëring TERSPORT TIROL V.A. 275,-. busvervoer per luxe touringcar - nfl ig. skipas, 6 dg. skiles, 7 dg. ski+schj embad, Tiroler-avond.) Prachtige lan| pskorting v.a. 10 pers. RS lid gar. fonds. 070-633938. OCUSSTUNT VAN DE TERSPORTSPECIALIST busreis, H.P. naar Fügen, Maishof| wekelijks, 459,-. Tel. 078-310999. IOCUSSTUNT VAN DE TERSPORTSPECIALIST sreis, 615,- HP in Thyon 2000, 90 lift 'kelijks. Easy Travel, 078-310999. ïgs en hotels in geheel Hongarije. I, 5109 ZG 's-Gravenmoer. 01623-22194. amp. en hotels in dit pr. en goedk. lan ■ren. Nu ook vliegreizen, b.v. 2 wk. BaJ, Vr. nieuwe gids '87. SGR, 085-435050. A DE DOLOMIETEN h.p., skiles, skihuur, skiliften Ziano. Vertrek 9 en 16 januari, p.p. 10 dg. EIGEN AUTO 539,- p.p. 8 dj all-in reizen naar de Dolomieten. iar v.a. 546,-, eigen auto v.a. 421,-. okus nog diverse mogelijkheden. Vraag onze reisgids. i ivel 078-310999. Door René van der Velden „Een schip los van de kade, opgetuigd en eereed voor de grote reis over zee", ver klaart een oude rolder - uit de tijd dat de school nog 'vormingscentrum' heette-de kreet 'Outward Bound'. Niet voor niets een term uit de zeescheepvaart, want de Outward Bound School is-in Engeland, nog voor de Tweede Wereldoorlog - opge richt door een Duitser, die in het belang van een reder met deze vorming wilde be- ireiken dat de bemanning van zeeschepen zich beter kon redden in noodsituaties. Vijfentwintig jaar geleden waaide deze vorm van onderwijs naar Nederland over. Als eerste van dit soort instituten. Het be drijfsleven werd als klant gezocht en ge vonden. Ook in Nederland vormen toe- e in Breda zoeken we te verhuizing. De werkzaamheden b afbreken, verplaatsen en opbouw Dit werk zal plaatsvinden na 18,1 de van 12 januari 1987 tot 28 februi ;e? Neem dan zo snel mogelijk co met je legitimatiebewijs langs en Is Wie weet ben je direct aan de slag! komstige zeevarenden nog altijd een van de doelgroepen van de school. Maar daar zijn andere bijgekomen, zoals managers, randgroepjongeren en langdurig werklo zen. Voor deze laatste groep speelt City Bound als 'reisleider' voor een reis door beroepenland ofwel een cursus 'werkzoe- ken'. Met om in reistermen te blijven 'Le ren boeken in het hoogseizoen', want 'veel mensen willen tegelijk op reis'. Een mooie donderdagochtend in novem ber. Tegen elf uur arriveert een bus op het terrein van de Outward Bound School in de Ulvenhoutse bossen. Een groepje van tien jonge mensen, die pas in de bus met elkaar hebben kennis gemaakt, stapt uit. Een gemêleerd gezelschap met in elk geval als overeenkomsten dat ze allemaal lang durig werkloos zijn, iets willen en nog niet precies weten wat. Het Rotterdamse ar beidsbureau heeft er een lieve som voor over om deze ingeschrevenen een doel in hun leven te geven. De zogeheten 'Aktieve Kursus Werkzoeken' aan de Outward Bound School is een poging daartoe. De trappen op in het prachtige oude schoolgebouw en kamers zoeken. Vlug zijn, want ze zijn met en zonder wastafel, met en zonder balkon. „Mooi hier", con stateert er eentje en een ander giechelt haar zenuwen weg. „Ik heb de lachziekte". In de ontvangstruimte hangen copieën van foto's van jonge mensen. Dat zal aanspre ken. Wachten op de koffie en op de laat ste. Waarna begeleider Vincent van Reusel met 'Het Programma' begint. Wat er zoal zal worden de komende twee maanden laat hij in het midden. Dat zal van de groep afhangen. De deelnemers zullen vrijdagmiddag teruggaan naar Rot terdam en wordt gevraagaflexibel te zijn de komende acht weken om mee te kunnen gaan, want 'we gaan vaker weg'. We gaan niet teveel over dingen praten, maar meer dingen doen en dan kijken hoe het is verlopen". Intussen schrijft hij op een groot vel papier: 'doen, met je lichaam in beweging komen, terugkijken, leren, doen'. „Voor werk zoeken zijn twee dingen van belang", vat VinQent het probleem in een notedop. „Writ voor werk zoek je en de manier hóe je dat aanpakt. opleidingen n 10.00 tot 13.00 rieneeënweg6 22 DN Tilburg .013-359055 n 10.00 tot 13.00 uur reneeënweg 6 22 DN Tilburg il. 013-359055 n 10.00 tot 13.00 uur ge Witsiebaan 4 42 DA Tilburg tl. 013-675947 enoemde adressen. ;D, MK en INTAS is te verkrijgen bij 8 HC Tilburg, tel. 013-425883. D Deelnemen aen het Arbeidsmarktprogramma brengen hun begeleiders Bob Kult en Vincent van Reusel naar het paviljoen. Ook dat Is werken In UIvenhout. Motivatie zoeken in 't bos De Outward Bound School beschikt over steeds meer materieel om het 'leren door ervaringen' gestalte te geven. „Laten we maar naar buiten gaan", stelt zijn collega Bob Kuit voor, „het is lekker mooi weer nu". „Wil jij zien wat wij kunnen? Da's niet veel hoor", vertelt een deelneemster in on vervalst Rotterdams, terwijl ze een vieze, natte autoband van een stapel pakt. „Ik dacht dat ik hier voor mijn rust kwam". Op een grasveld moeten de tien jonge mensen met autobanden naar elkaar gaan gooien en daarbij de naam proberen te noemen van degene naar wie ze gooien. „Om de namen te leren kennen", verdui delijkt Bob. Met als onmiddellijke reactie van een nuchtere deelnemer: „Ik denk dat het beter is als we allemaal een keer onze naam noemen". Maar zo werkt dat natuur lijk niet in een vormingsprogramma. Als het een beetje lukt, wordt net spelletje uit- Sebreid. Met band in hand in tien secon- en iets over jezelf vertellen. Een greep: 'Ik wil zekerder worden', 'Ik weet wel wat ik wil, maar weet niet of ik het kan', 'Ik weet nog niet precies wat ik wil', 'Ik wil een beetje zelfvertrouwen pro beren op te bouwen', 'Ik wil meer over be roepen te weten komen', 'Ik wil wat meer gemotiveerd worden en los komen uit de situatie waarin ik zit'. 'Ik weet wel een richting, maar wil meer zekerheid'. De autobanden kunnen nog niet aan de kant. Ze zijn nog nodig om 'creatieve op lossingen te zoeken in een samenwerkings- spel'. De opdracht om de banden over te gooien zonder dat ze op de grond komen, leidt tot eindeloos gedebatteer en ge schreeuw en mislukkingen. Er moet de ko mende weken nog veel gebeuren met dit clubje. Het echte werk komt pas met de opdracht om de autobanden over een driemanshoge paal te leggen zonder de banden los te la ten. De emge oplossing lijkt een niet onge vaarlijke circusstunt: met zijn tweeën op een ander klimmen. En daar is het de be geleiders ook om begonnen, want 'ze dur ven elkaar nog niet aan te raken'. En dat hoort er wel bij. „Als ik mijn nek breek, zijn jullie daarvoor verzekerd?", vraagt een fanatiekeling. Zijn tegenpool draait een shaggie en gelooft het wel. En dezelfde nuchtere klaagt: „We zijn niet in werkkleding, de paal is te hoog en de vrouwen zijn niet sterk genoeg om elkaar te tillen". Maar ook dit verhaal loopt goed af. Als de kou bij ons aan de kant zijn werk begint te doen, heeft nie mand zijn nek gebroken en is het de helft gelukt om die ellendige autoband over de paal te krijgen. Het ijs is gebroken en het introductieprogramma vervolgt met een warme maaltijd. Enkele deelnemers trek ken hun twee begeleiders op een kar terug naar het paviljoen. Ook dat valt onder de noemer '(samen)werken'. De begeleiders gaan eerst even in conclaaf. Want Bob moet nog uitleggen waarom hij meteen naar buiten wilde, want Vincent had eerst de foto's willen doen. Besloten wordt om 's middags het park af te maken met de ton, een boom en over palen lopen. Nog steeds niet praten dus, maar doen. In de komende weken een looptocht langs de kust lijkt het tweetal ook wel aardig. En misschien een paar dagen naar de Arden nen. Maar eerst vanavond inspringtoneel. „Ik wil ze vanavond aan de bar nog wel eens zien". Bob heeft aan de eerste kennis making genoeg. „Dit is een hele lieve groep. Ik werk normaal met tuig. Die gooien elkaar met banden om de oren, waarbij de ene 'godverdomme' na de an dere valt". Tijdens de gedisciplineerde lunch verlopen de tafelgesprekjes vanzelf. Ria vertelt dat ze na de LHNO werk had gekregen in een snackbar. Maar dat was nachtwerk en dat beviel ze niet. Bovendien wil ze bejaarden verzorgster worden. Door de bezuinigin gen kan ze dat wel vergeten, denkt ze. Als ze gaat werken, wil ze een volledige baan met goed salaris. Een beetje werken, vindt ze onzin. „Want ik krijg zevenhonderd gul den van de Sociale Dienst en alles wat ik verdien, gaat daar van af'. De bezuinigingen zitten ook Anja in haar Projectleider Michel van der Linden: 'We leren de mensen zich Ie gedragen naar wat ze willen bereiken'. vaarwater. Zij is er intussen ook achter ge komen dat ze naar haar baantje als gezins verzorgster wel kan fluiten. „Nu moet ik nog zien wat ik wil". Het is nog maar de vraag of park, in springtoneel, looptocht en Ardennen deze werkzoekende jongeren kunnen bieden wat ze willen. Een oud-deelnemer via het GAB Roosendaal liet weten: „Te betwijfe len blijft of de gradering van een doorlo pen cursus 'Outward Bound' een vol doende kwalificatie is om een werkgever te doen vermurwen". Projectleider Michel van der Linden is, zoals gezegd, optimis tisch. Immers: 'Zeventig procent vliegt na deze cursus een baantje of studie in'. Als deze reclame-achtige slogan in de praktijk bewaarheid wordt, is het te be treuren dat niet meer arbeidsbureau's hun cliënten naar de Outward Bound School sturen voor een Arbeidsmarktprogramma. Want de belangstelling van die kant is nog niet bepaald overweldigend. Arbeidsbu reau's stellen zich terughoudend op en dat niet in de laatste plaats vanwege de kosten. Maar ook werkzoekenden lijken niet staan te springen. Bob: „We lopen stuk op de werving. Het is moeilijk om mensen van hun bed te lichten". Een van de twee projectleiders van de Out ward Bound School, Michel van der Lin den, ziet zijn functie heel duidelijk voor ogen: „Wij zijn de motor die motiveert, die energie en uitstraling geeft om daadwerke lijk iets aan te gaan pakken". Met, volgens Van der Linden, een resultaat van zeventig procent. Daarmee verwijst hij naar een door de gemeente Rotterdam en het ar beidsbureau bekostigd project vorig jaar. Van de 120 werkloze deelnemers aan dat project hebben er tachtig een vervolg ge vonden in de vorm van een baan of studie. In de afgelopen jaren vormden drie projec ten de hoofdmoot: managementtrainingen voor midden- en hoger kader, een zogehe ten PCG-project (Probleem Cumulatieve Gebieden) voor 'probleemgevallen' en een jongerenproject dat zich gaandeweg meer is gaan richten op langdurig werklozen, al dan niet in samenwerking met een arbeids bureau. „Bij dat project is er een introduc tie buiten en een project City Bound met de stad als middel, de stad als jungle. Daar kun je namelijk als werkloze een heleboel halen. Vaak weten mensen niet meer hoe ze die stad kunnen gebruiken. Daarom brengen we ze daar weer in contact met in teressante zaken". Belangrijkste doel van de cursussen is 'het leren door eigen ervaringen'. „Het is „be langrijk dat mensen hun horizon verbre den en hun spectrum uitbreiden. Op scho len zijn mensen cognitief bezig. Hier gaat het om vragen als 'waar sta jij?' en 'wat zijn jouw kwaliteiten?'. Goed kunnen luis teren bijvoorbeeld is een kwaliteit. Tot je weet 'ik ben een leider, een doorzetter'. We leren de mensen zich te gedragen naar wat ze willen bereiken", aldus Van der Linden. Om die doelen te bereiken is niets de Out ward Bound School te gek. „Als iemand ergens als een berg tegenop ziet, zet ik hem in de Ardennen voor een rots en laat ik hem die rots beklimmen. Als dat lukt, klikt het. Dat levert positieve energie op en dat geeft mogelijkheden. Dan gaan mensen weer in zichzelf geloven en krijgen ze weer lef', zegt Van der Linden. Die mijn twijfe lende blik doorziet. „Het gaat mij niet om beladen woorden als therapie. Het draait veel meer om het thema (zelfvertrouwen", voegt hij eraan toe. De voor een particulier vrijwel onbetaal bare kosten van de op zijn minst drie daagse cursussen (vanaf tweehonderd gul den per persoon per dag) komen tegen woordig voornamelijk voor rekening van de overheid en het bedrijfsleven. Probleem is volgens Van der Linden altijd nog de subsidiëring van de projecten. „Wie gaat dat betalen? De gemeenten voelen daar niet zomaar voor en GAB's sturen wel eens mensen door naar een project, maar in deze regio zijn er nog nauwelijks hele groepen te maken. De intentie bij de GAB s is wel aanwezig, maar de moeilijk heid is dat ze steeds meer vraaggericht denken, dus vanuit de werkgever: eerst va catures pakken en daar dan mensen in proberen te stoppen", aldus Van der Lin den, die er niet omheen draait dat hij voortdurend op zoek is naar projecten die 'stevig gesubsideerd worden'. Beste klan ten zijn tot nu toe het ministerie van on derwijs en de gemeente Rotterdam.

de Stem | 1987 | | pagina 19