6Het spookt in de polder' 'Goec oud CONCLUSIE VERKEERSSTUDIE ADVIESBUREAU HULST: Zuster Marie-José doet stapje terug 'Meer aandacht besteden aan West-Zeeuwsch- Vlaanderen Eerste Axelse cultuurprijs SCHELDEGALM BLIJFT DIALECT TROUW JOHAN RIE HULST - Als het Stationsplein in Hulst in de toekomst moet gaan dienen als parkeervoor ziening voor bezoekers van de binnenstad, kan de huidige verkeerssituatie niet gehandhaafd blijven. Cursussen voor haanlozen Axel GUSTAAF DE VENT VAN RADIO POLDERLAND: Eigen taal Perfect Dullaertwijk heeft veel op programma Songfestival in Sint Jansteen Honden bijten schapen dood Bejaarde man breekt heup Plaatselijk nieuws Hulst Sluiskil Rapport Benegora over stank is gereed examens markten Weekenddienst Stern-redactie SLUISKIL - Bijna dt Riemens deel uitgem; brandweer. Hij moet ander omdat hij de bereikt. Vier stukken Uitspraak Typetjes Eerste brand Veertig teams volleyballen in Terneuzen ZATERDAG 3 JANUAR11987 VAN ZEELAND Stationsplein moet anders Die conclusie trekt het adviesbureau RBOI in een verkeersstudie voor dit gebied. In de huidige situatie blijft de hoofdrichting van de Van de Maelstedeweg gericht op de binnenstad en moet om het parkeerterrein te bereiken een weinig voor de hand liggende route worden gekozen. Boven dien blijft de capaciteit op het kruispunt met de Stationsweg onvoldoende en verandert er niets aan de gevaarlijke situa tie op het kruispunt Absdaal- seweg-Steensedijk. Het rap port noemt de toegang van het parkeerterrein tussen twee kruispunten uiterst gevaar lijk. Er zijn dan ook verschil lende mogelijkheden bekeken om de zaak op te lossen. Eentje voorziet in een verlegging van de Absdaalseweg, zodat deze in het verlengde van de Van de Maelstedeweg wordt gesi tueerd. Het parkeerterrein wordt dan ontsloten vanaf de Absdaalse weg. Omdat er bij dit alternatief nogal wat be bouwing moet worden ge sloopt, wordt dit een erg kost bare zaak. Daarom kiezen B en W voor een andere variant. Ook die voorziet in een verleg ging van de Absdaalseweg, al leen niet zo rigoureus. De hoofdrichting van de Absdaal seweg wordt dan gericht op de binnenstad. Het RBOI merkt op dat bij dit laatste alternatief de be reikbaarheid van het parkeer terrein vanaf de Van de Mael stedeweg minder voor de handliggend is, waardoor er toch weer meer verkeer rich ting binnenstad zal ontstaan. Dat probleem verdwijnt ech ter als er meer extern verkeer via de Absdaalseweg Hulst zou worden binnengeloodsd. Om het Stationsplein als parkeervoorziening een succes te maken moet er ook een aan- trekkelijke voetgangersroute naar de binnenstad worden gerealiseerd. Aantrekkelijk in die zin dat het aangenaam is om te voet te gaan en zo moge lijk moet er ook wat te beleven zijn. Op die manier wordt de looptijd psychologisch korter. Bij het opstellen van het plan, aldus het RBOI, dient hier bij zondere aandacht aan te wor den besteed. SINT-JANSTEEN/ZUIDDORPE Al jarenlang drijft de ballet groep Rozante zowel in Sint-Jansteen als in Zuiddorpe op de in zet van zuster Marie-José. Ze geeft de balletlessen, zoekt de mu ziek uit, bereidt de uitvoeringen voor en verzorgt de kleding. De combinatie van werk en het huidige aantal balletlessen is echte voor zuster Marie-Jo sé te zwaar geworden. Ze doet een stapje terug. Voor de balletgroep bete kent dit niet dat er lessen moe ten uitvallen. Toevallig stu deert Marie Chantal Bakx uit Sint-Jansteen af als balletpe dagoge en zij gaat een gedeelte van de lessen overnemen. Op de woensdagmiddagen blijven de lessen voor de jeugd van vijf tot dertien jaar in handen van zuster Marie-José. De ouderen krijgen dan les op za terdagochtend van Marie Chantal Bakx. Zuiddorpe zal voor wat be treft Rozante afscheid moeten nemen van zuster Marie-José. In overleg met de leden wordt 10 januari bekeken wat de nieuwe mogelijkheden zullen zijn. Daar worden alle lessen overgenomen door M.C. Bakx. AXEL - Het Projekt Mensen zonder Werk in Axel begint dit jaar met twee nieuwe cursussen, autotechniek en computer- kunde. De cursus computerkunde gaat vrijdag 9 januari van start. Deze wordt gegeven in de christelijke mavo De Welle, gedurende 10 vrijdag van 13.30 tot 14.30 uur. De cursus autotechniek, in samenwerking met de ANWB, begint op maandag 26 januari. De cursus is maandag van 9.00 tot 12.00 uur en wordt gehouden in de werkplaats van de afdeling Openbare Werken. Een sloopauto dient als lesmate riaal. Van een onzer verslaggevers AXEL - Axelaars die van zichzelf vinden dat ze in 1986 een culturele prestatie van niveau hebben geleverd of zich op het maatschappelijk vlak bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt, moeten dit voor 15 februari aan het gemeentebe stuur hebben gemeld om in aanmerking te komen voor de culture prijs die de gemeente dit jaar voor de eerste keer be schikbaar stelt. De enige voorwaarde waaraan de aanmelders in feite moeten voldoen is dat hun prestaties niet reeds op een an dere manier, door het behalen van een kampioenschap of titel, worden gewaardeerd. Na 15 februari buigt de welzijns- commissie zich over de inzendingen. Deze adviescommissie brengt vervolgens na een besloten vergadering een bindend advies uit aan B en W. Aan de culturele prijs is een bedrag van 500 gulden verbonden. De winnaar krijgt dit bedrag tij dens een speciale bijeenkomst op het stadhuis overhandigd. Begin.1983 liep de bevolking van St.-Laureins en omstreken uit om het gemeentehuis te be zetten om op die manier een vergunning voor Radio Polderland af te dwingen. door Willy van Leeuwen ST.-LAUREINS (B) - Ruim een jaar geleden werd de Zeeuwsvlaamse ether over spoeld met vrije radiostations, die voornamelijk vanuit Bel gië hun uitzendingen verzorg den. De opsporingsdienst van de Belgische PTT heeft inmiddels al enkele stations laten ver dwijnen omdat ze geen ver gunning hadden of konden krijgen. Radio Polderland, in sommige delen van West- Zeeuwsch-Vlaanderen goed beluisterd, heeft inmiddels een half jaar een vergunning. „We willen nog meer aandacht gaan besteden aan West- Zeeuwsch-Vlaanderen," aldus Gustaaf de Vent (Rocky) van Radio Polderland, die uitzendt op een nieuwe frequentie van 107.9 FM-band. Radio Polderland heeft de concurrentiestrijd dus door staan. Vooral dankzij de tome loze inzet van Gustaaf de Vent uit St.-Laureins (B). Vier jaar geleden kwam Polderland in de lucht. „Ik heb al bij enkele vrije radio's gewerkt, maar wilde voor mezelf beginnen," vertelt De Vent in zijn knusse studio. „Ik vond en vind dat het Nederlandstalige product te weinig gepromoot werd. Daar wilde ik iets aan doen." Enkele maanden nadat Pol derland het levenslicht zag, werd echter roet in het eten gegooid De Belgische overheid deelde mee dat er geen kans was op de verplichte vergun ning. De Vent: „We hebben toen het gemeentehuis bezet. Ik wilde duidelijk maken dat wij hier ook recht hebben op een vrije radio. Ik ben de deu ren langs geweest met petitie- lijsten en heb zelfs minister De Croo benaderd. Later bleek dit niet voor niets te zijn geweest. We bleken alsnog een kansje te hebben." Inmiddels telt Pol derland zo'n twintig mede werkers, waaronder enkele Zeeuwsvlamingen. Hoofddoel van Polderland is muziek in de eigen taal of ta lent van eigen bodem te steu nen en tevens bejaarden, zie ken en minder-validen plezie rige programma's te bieden. 'Baas' Gustaaf licht de acti viteiten toe: „Iedere medewer ker kan zijn eigen program ma's maken. We hebben een uitzendvergunning voor 24 uur per etmaal, maar vinden twaalf uur voorlopig genoeg. In het weekeinde besteden we aandacht aan de jeugd." In middels is er ook een sportpro gramma van 16.00 tot 18.00 uur op zondagmiddag. Gustaaf de Vent is behalve radio-fanaat ook artiest in hart en nieren. Hij heeft en kele keren voor de Belgische omroep, de BRT, opgetreden. Edy Martens uit IJzendijke, medewerker van Polderland, verzorgt vaak video-opnamen van deze zuiderbuur. „Daar kan ik dan weer van leren hé," glimlacht de sympathieke Pol derland-baas. Wat de radio betreft, gaat Polderland zich komend jaar nog meer op Zeeuwsch-Vlaan deren richten. „Vooral op het gebied van informatie willen we heel wat gaan doen, zoals bijvoorbeeld op sportgebied, maar ook evenementen, ook toeristische". Drie weken geleden werd Polderland opnieuw door de RTT gecontroleerd. Zowel de Belgische als de Nederlandse luisteraars kunnen tevreden zijn. Alles was perfect. Over het toekennen van de vergunning en het teloorgaan van de collega vrije radio's is De Vent duidelijk: „Ik ga ge woon mijn eigen weg. Ik stoor me aan niemand. De mede werkers hebben allemaal evenveel te vertellen. De colle ga-radio's zullen zolang ze mij met rust laten ook met mij geen problemen krijgen. Ik ben tegen reclame op de vrije radio, maar ben er helaas soms toe gedwongen. Een vrije radio moet eigenlijk aan niets gebonden zijn, terwijl het voor mij en de anderen nog steeds een hobby is." HULST - Ook in 1987 gaat de buurtvereniging van de Hul ster wijk Den Dullaert er weer flink tegenaan. Nu al liggen er heel wat activiteiten vast. Het nieuwe jaar wordt 6 ja nuari ingezetmet een kleur rijke driekoningen-optocht. Op 13 februari is er een song festival voor de jeugd, 1 maart het carnavalslimonadebal, met Pasen eieren zoeken, ko ninginnedagactiviteiten, op 31 oktober de Reynaertmars, een spelletjesmiddag en als sluit stuk vanhet jaar een Sin terklaasfeest. Een en ander kost het no dige geld. Daarom gaan men sen van de buurtvereniging de tweede en derde week van ja nuari langs de deur om te col lecteren. Van een onzer verslaggevers SINT JANSTEEN - De stich ting Steens Carnaval en de evenementencommissie De Warande houden zaterdag 14 februari een songfestival en een play-backshow in ge meenschapscentrum De Wa rande. Bij het songfestival draait het om het leukste carnavals lied voor 1987. Deelnemers moeten een leuke tekst maken op een bekende melodie maar mogen ook met eigen werk voor de dag komen. De in schrijvingen voor zowel het songfestival als de playback- show moeten voor 7 februari bij de organisatie binnen zijn. Voor de muzikale omlijsting tijdens die avond zorgt disco El Djedda. Het zangfestijn be gint om 19.00 uur. Toegang vanaf twaalf jaar. Entree ƒ2,50. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - Twee handen hebben donderdag nacht twee schapen van A. van A. uit Bergen op Zoom doodgebeten. De dieren liepen in de wei achter de woning van Van A. aan de Moerstraatsebaan in Bergen op Zoom. De ijlings ge waarschuwde politie ont waarde in de buurt een huskie en een Hollandse herder. Na wat strubbelingen slaagde men erin de honden te vangen en naar het dierenasiel te brengen. Ze bleken eigendom te zijn van P. van den H., eveneens afkomstig uit Bergen op Zoom. Van den H. verklaarde dat hij zijn honden al vanaf donder dagmiddag kwijt was. Hij heeft ze inmiddels van het die renasiel gehaald. Braakproeven op beide die ren wezen uit dat een van de honden wol en vlees in zijn maag had en de andere stuk ken vlees, die vermoedelijk af komstig waren van een schaap. Van den H. moet op komen voor de schadepost van Van A. Van een onzer verslaggevers MADE - De 81-jarige B.S. heeft gistermiddag bij een verkeersongeval op de Adel- straat in Made een heup ge broken. Komende uit de Iepenlaan wilde de man de Adelstraat oversteken richting Kalver- straat. Hij zag daarbij echter een stilstaande auto over het hoofd. Door de botsing kwam S. ten val en brak een heup. Hij is opgenomen in een Bre daas ziekenhuis. Gemeenschapsdienst - Zond: 4 januari wordt een gemeei schapsdienst gehouden in kapel van de Blaauwe Hoe' Het thema van deze dienst Nieuwjaar Driekoningen. M dewerking wordt verleei door Combo en Jongen Aanvang 11.30 uur. Vogelbeurs - De 'Vogelvriei den' houden morgen, zonda hun maandelijkse beurs. Er een opkoper aanwezig. I beurs wordt gehouden in za Dallinga en duurt van 10.001 13.00 uur. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - Het bi xusrapport, een weergave vi het onderzoek naar de broi nen van de stankoverlast in Zuidwesthoek en het As werpse industriegebied is g: reed. Het wordt donderdag aar geboden aan burgemeesters e milieuambtenaren van de bi langhebbende gemeenten. Oo de Brabantse milieugedepi teerde Harry van Lieshout voor deze bijeenkomst, d plaatsvindt in Hotel De Draa in Bergen op Zoom, uitgenr digd. Het buxusrapport is g: maakt onder auspiciën va Benegora, de Belgisch-Neder landse milieuvereniging. Hf onderzoek is uitgevoerd mi de hulp van een grote grot vrijwilligers uit beide landei die bereid waren gedurend een jaar op gezette tijden hu neus buiten de deur te steken. Van een onzer verslaggevers ^tOSTBURG - Tenzij er dwin- ende voorschriften komen '3n hogerhand, zal de ge vente Oostburg er niet toe vergaan om een sociaal re- ercheur aan te stellen. „De gemeente heeft in het ierleden de politieke keuze jemaakt voor een hercon- "'l-ole-ambtenaar in plaats van -oor een sociaal rechercheur. CLINGE - Doctoraal werl tuigbouwkunde: T. Bogaert. E AMSTERDAM, 2 januari - Aard appeltermijnmarkt: In Bintje 50mm werden 16 contracten ver handeld voor levering april f15,10 tot ƒ15,00 per 100 kg. "to stemming was kalm. In Bintje 50mm werden 3 coi tracten verhandeld voor leverir maart bij een prijs van ƒ34,50 ƒ34,00 per 100 kg, 351 contracten li vering april tegen ƒ38,70 tot ƒ37,0 alsmede 189 contracten tegen ƒ40,1 tot ƒ39,00 voor levering mei en contracten levering november b een prijs van ƒ25,00. De stemmir, was voor maart en november kal en voor april en mei zeer vast. Voor redactionele zaken kunt u dit weekeinde con tact opnemen met Joep Trommelen, tel. 01150- 17415. B.g.g. 01153-1534. Zondagmiddag 01150- 17920. Van onze cc Op 15 november 1957 t weer en werd hij aan tweede klas onder comim 1 juli 1965 werd hij chau Op 31 december 1986 kree De oudejaarsdag sloot voor Johan Riemens meer af dan een jaar. Op zijn gemak een sigaret opstekend, kijkt hij de kazerne nog eens rond. Zijn brandweerwagen (hij is tenslotte heel wat ja ren chauffeur geweest) staat er keurig opgepoetst bij. Zijn pak hangt daar nog tussen al die andere en op de vele foto's aan de muur is hij ook vaak te zien. „Mocht er vandaag nog een brand uit breken, dan ben ik nog van de partij," verzucht hij. In gepeins verzonken zwijgt hij even, maar dan komen de herinneringen boven. „Ja," zegt hij, „vroeger kwam je er gemakkelijk bij. Een paar kennissen van me haalden me over en voor ik het goed en wel doorhad, maakte ik deel uit van de brandweer. Zonder papie ren. Die had je vroeger niet nodig. Tegenwoordig moet je twee jaar studeren." Com mandant Ko de Visser helpt hem even op weg, maar dan komen de de verhalen los. Van onze correspondente KLOOSTERZANDE - Terwijl andere verenigingen minder dialectstukken ten tonele voeren, blijft de toneelgroep 'de Scheldegalm' de eigen streektaal trouw. Met het nieuwe stuk 'Het Spook van de polder',geschreven door George Sponse- lee, rekent men weer op volle zalen. De première vindt vrijdag 9 januari plaats in zaal van Leuven in Kloosterzande. „Wij brengen produkties in het zuivere dialect. Je zou kunnen stellen dat we er een soort specialisatie van maken," stelt Nelly Boogaart, die de regie voor haar rekening nam. Haar echtgenoot Wies, die de rol van de kastelein van het café 'de Floore Vest' inkleurt, onderbreekt haar met de opmerking „We zijn van plan om onze naam te veranderen in "t Volksthea ter de Scheldegalm, iedereen mag en moet weten dat we ons sterk maken voor het streekeigene". Hij voegt er snel aan toe: „Free-liefhebbers mogen het Spook van de polder niet missen". Beiden vinden momenteel de tijd rijp om met een produktie te komen van de hand van George Sponselee. Hij heeft een warme belangstelling voor het dialect en de streekfolklore en bovendien is hij in heel Zeeuwsch-Vlaanderen-bekend door zijn wekelijkse rubriek 'Grasduinen' in deze krant. Sponselee zelf vindt het prettig dat men nu ook eens een andere kant van hem leert kennen. „Grasduinen wordt geschreven door de biologie-leraar die in die rubriek zijn ideeën over de natuurbe scherming en de natuur in het algemeen kwijt kan. In een toneelstuk kan ik nu eens op mijn eigen manier de interesse in het streekeigene kwijt". Zijn belangstelling werd al vroeg ge wekt door het lezen van de boeken van Willy Kint (J.W. Hofwijk) en Jo Egger- mont. Hij mist niet veel werken die in het dialect geschreven zijn en door gezel schappen in onze regio, het Waasland of Antwerpen worden gespeeld. Binnen en kele maanden schreef hij vier toneel stukken. Wies en Nelly Boogaart kregen deze ter inzage en zij vonden 'Het Spook van de polder' het meest geschikt. Na enkele aanpassingen begon de groep zich in te leven in de situaties rond 1950. Oude bierpullen en andere attribu ten die thuishoren in een echt volkssta minee werden in stad en land gezocht. Het grondidee voor het stuk :'Hoe komt de koster nu zo ver om zijn liefde te be kennen aan het jongere meisje Wieske', wordt aangekleed met figuren en ge beurtenissen die met veel humor op de planken worden gezet in een omgeving waar de meesten onder ons zich op hun gemak voelen. „Ook in mijn creatie komen zoals in elk volkstoneelstuk dezelfde figuren voor. De schoolmeester, de veldwachter, den onnozelen en de koster", vertelt George, die volmondig toegeeft dat er eerst heel veel en lang nagedacht moet worden, dat er dan een massa slapeloze nachten volgen en een berg aantekenin gen voor het stuk in de grondverf zit. „Terwijl je schrijft, verander je wel eens wat, bijvoorbeeld een slecht karakter krijgt dan een wat aangenamer tintje, maar de gebeurtenissen op zich liggen vast". zaal zit, dan voelen de spelers toch een zekere angst van 'doe ik het nu wel zoals hij het wil'. Als men de tekst meester is en het groeiproces in het karakter van de te spelen figuur voltooid is, heeft een spe ler daar geen last meer van." Na enkele jaren de hulpregie te hebben gedaan regisseerde Nelly nu voor de eer ste keer een stuk dat ze helemaal naar eigen goeddunken in de verf zette. Zij heeft heel wat ervaring opgedaan via cursussen van het ZCA en bovendien valt ze af en toe in bij theater Vertikaal in Gent, waar ze dan eens goed tussen de coulissen kijkt. „Ik ben misschien wel een strenge leermeester", stelt ze, „maar omdat we in echt onvervalst dialect spe len moet ook alles tot in de kleinste de tails in orde zijn". George wilde zich absoluut niet be moeien met de regie en liet regisseuse Nelly Boogaart de vrije hand. Zij was daar erg tevreden mee,want nu kon ze de typetjes uitwerken samen met de spelers. „Dat heeft ook nog een ander voordeel. Stel dat de auteur bij de repetities in de De groep repeteert dan ook trouw we kelijks en de laatste tijd bijna dagelijks. „Na de leesrepetities, die behoorlijk wat tijd in beslag nemen vanwege de juiste uitspraak, volgt het toneelspel op zich. Na elke repetitie werk ik met enkele per sonen bepaalde situaties beter uit. Het zit hem niet alleen in de tekst, de stille mo menten zijn zeker zo belangrijk", vindt de resolute regisseuse. George Sponselee is brandend nieuws gierig hoe het publiek zal reageren op het Spook van de polder. „Het gegeven is leuk, in het café wordt veel afgepraat. De spelers zijn bijna voortdurend op het to neel, er wordt dus weinig opgekomen en bijna nooit afgegaan". Hij is in ieder ge val present bij de première van het stuk. Het Land van Hulst kan terecht in Kloosterzande op vrijdag 9 en zaterdag 10 januari. Aanvang 20.00 uur. Daarna komen Terneuzen (17 januari), West- dorpe (24 januari), Axel (31 januari), Kloosterzande (7 februari) en Hulst (14 februari) nog aan de beurt. „Mijn eerste brand was een brand op de CPC. Ik heb er natuurlijk veel geblust, maar er zijn er maar een paar bij die ik me nog goed kan herinneren. Dat verhaal van die brand bij Swagema- kers in de polder bijvoor beeld, kent iedereen hier." Hierbij wijzend op enkele collega's, die inmiddels ook de kazerne zijn binnenge- knomen. „Ik was toendertijd ordonnans, dus één van de eerste dingen die ik deed, was een fiets te pakken zien te krijgen om op dat voer tuig de dichtstbijzijnde boerderij op te zoeken om op Schrijver Sponselee en regisseuse Nelly Boogaart klinken op de goede afloop. Van een onzer verslaggevers [TERNEUZEN - Een grote inzet en een spannende [strijd waren de voornaam ste kenmerken van het schoolvolleybal toernooi, dat gisteren in sporthal 't Zwaantje in Terneuzen [werd gehouden. Maar liefst veertig teams uit Hulst, Terneuzen en Oostburg probeerden de bal O goed mogelijk te raken. 'e belangstelling voor deel- lame was zo groot, dat de 'rganiserende schoolsport- commissie Terneuzen vier cams niet kon inschrijven. 'r deden in totaal zo'n 250 scholieren aan het gebeuren mee. Niet alleen als spelers, maar ook als scheidsrech ters. Oe grootste categorie met zestien teams vormden de meisjes boven zestien jaar. j?e prijzen gingen naar: 1. Zeldenrust 2. 2. Leeuwtjes 5. 3- Zeldenrust 1. 4. 't Zwin 5. pij de jongens boven zestien laar was de prijsverdeling als volgt: 1. mts/meao 1. 2. Jansenius 1.3. mts/meao 2.4. Zeldenrust 1. Meisjes tot en "»et vijftien: 1. St. Jozef 1. 2. Jansenius 1. 3. Jansenius 2. Jongens tot en met vijftien: foto de stem corj.de» Jansenius 2. 2. Mavo Axel. 1 J-Zeldenrust 2. T22 PAGINA ZEELAND ofeATERDAG 3 JANUAR

de Stem | 1987 | | pagina 10