Rapide Hulst start recreatief hockey 6 Spelen in kleine zalen verbieden' Üaa uur Jitslaai n Axel jpslaglc Jos Verdijk houdt het recreatief INKA JOHAN DE LETTER EN JOOS THUY NOG STEEDS ACTIEF BU TC HULST Met longeman m koewacht erongeluk] vrijdag 2 januar11987 $WEMSDO*tt ZONDAG 11 JANUARI ST.-JANSTEEN - „Stoppen met fietsen bij de toerclub? Nee, dat punt hebben we nog niet bereikt. Als het even kan willen we komend voor jaar en zomer gewoon weer vlammen tussen de wieltjes." SPORT IN'T KORT IJshockey Melkkoe Moddersloot W erkzaamheden pagina sport VOOR fVAARTS- TRAINER GOMMERï pagina zeelane EENZIJDIG ONGEV/ Talentvol AXELSE BADMINTONCLUB FLASH'81 BESTAAT VUF JAAR Recreatief Van onze sportmedewerker HULST - De Huls terse hoc keyclub lUpide start zondag 11 januari met recreatief hoc key. Elke zondagmorgen kun nen belangstellenden een bal letje slaan op de velden van Rapide in Hulst, nabij het overdekte zwembad De Drie hoek. „Hockey lijkt soms een moeilijke en elitaire sport, maar dat is beslist niet waar. Vroeger was dat nog wel het geval. Wij werken ook aan de doorbreking van dit taboe'. Er zijn genoeg mensen die graag eens als ontspanning willen hockeyen. Dit zonder verplicht lid te zijn van een vereniging," stelt Jos de Kerf, één van de Rapide-initiatiefnemers voor een uurtje recreatief hockeyen' op zondag. De Kerf is tevens secretaris van Rapide. Rapide stelt het materiaal beschikbaar, zodat iedereen alleen sportkleding en veld- voetbalschoenen mee moet ne men om aan de slag te kunnen. Tijdens het recreatiehockey zullen spelers van Rapide de belangstellenden vakkundig bijstaan. Ook worden de spel regels uitgelegd. „Opeen speelse manier kun je.de re gels aanleren. Als je die een maal onder de knie hebt, krijg je er ook meer lol in. Op het eerste gezicht kan het lijken dat deze sport gevaarlijk is, maar in deze sport komen veel minder blessures voor dan bij voorbeeld bij voetbal. Zeggen dat er helemaal geen blessures voorkomen in de hockeysport is overdreven. Natuurlijk zijn die er," legt Jos de Kerf uit. Om de drempel naar de hoc keysport te verlagen wordt dus vanaf zondag 11 januari recreatief hockey gespeeld. „En het is beslist niet alleen voor oudere mensen Ook jon geren en kinderen kunnen bij ons terecht tijdens dit recrea tie-uurtje. Misschien rollen er op deze manier wel talenten uit Dat is dan mooi meegeno men, maar Rapide wil aller eerst bewijzen dat iedereen hockey kan en mag spelen," besluit De Kerf. Toerfletsers gaan rustig door Door Eddy de Schrijver Deze uitspraak komt uit de mond van Johan de Letter en Joos Thuy, twee fietsfanaten, die respec tievelijk de respectabele leeftijd van 73 en 70 jaar achter hun naam hebben staan. Vorige week werd Joos Thuy in het zonnetje gezet vanwege zijn ver diensten en ontving hij een miniatuur 'zilveren racefiets'. Ophouden staat niet in him woordenboek. Ondanks bloed, zweet en tranen blijven Johan de Letter en Joos Thuy slaven van de weg. „Ik vind het zalig om zondags tussen die jonge snuiters te rijden. En dan flink wat vloeken naar je hoofd ge slingerd krijgen, omdat je weer eens in de weg rijdt," al dus Johan de Letter. Joos Thuy en Johan de Let ter zijn uit het goede hout ge sneden en lijken van staal. Ritten van over de honderd kilometer behoren nog steeds tot him bagage. Zelfs dit jaar werden er nog tochten van meer dan 200 kilometer op het stalen ros afgelegd. „De lang ste trip die ik op de fiets heb gemaakt dit jaar was de ronde van Zeeland. Tweehonderd vijftig kilometer. En dan met voorrijders als Jo de Roo, Henk de Jong en Piet Rent meester. Die mannen laten je afzien. Eigenlijk lag het tempo een beetje te hoog, maar deze sport is hard. Niemand ontziet je. Aan het eind van die rit was ik wel 'op'. Maar dan brengt een glaasje bier uit komst," stelt Johan de Letter. Hij is trouwens ook voorzit ter van de toerclub Hulst en een van de mede-oprichters. Mannen van het eerste uur in die club waren verder Honoré van Waes, Roger de Letter, Henk de Letter, Etienne Car- pentier, Sjefke van de Voorde en natuurlijk Joos Thuy. HET CANADESE heidsteam heeft woensdag het toernooi om de Spengler-Cup in Davos gewonnen. De Noordamerikanen versloegen Sokol Kiev in de finale met 9-6 (3-0, 3-3, 3-3). In de onderlinge poulewedstrijd hadden de Russen nog overtuigend ge wonnen met 7-3. Een selectie uit Davos werd derde door Düsseldorf met B-S de baas te blijven. De toerclub Hulst startte 17 jaar geleden in de garage van Sjef van de Voorde aan de Steensedijk in Hulst. „Eerst waren we lid van de wieler vereniging Zeeuwsch-Vlaan deren, maar daar waren we alleen een melkkoe voor. We konden de centen afdragen en verder kregen we er niets voor terug. Dan maar een eigen clubje opgericht. Zo is het wieltje gaan draaien," legt De Letter uit Aan de beginperiode houden de nestors van de toerclub Hulst goede herinneringen over. „Elke zondagmorgen vertrokken we vauit de garage van Van de Voorde. Sjef reed zelf ook altijd mee. En na af loop stond er voor iedereen li monade gereed. Een veilig heidsbeambte van de Dow reed ook altijd mee. Als we dan wat te hard gingen rijden trok die bij wijze van spreken aan je haren," legt Joos Thuy uit Sjef van de Voorde verkocht op een gegeven moment een auto aan iemand uit de omge ving van Ossenisse. „Kom zon dag wel even op de fiets langs. Dan kom ik met m'n vrienden toch voorbij," vertelde hij te gen de koper. „Maar die man wist natuurlijk niet dat hij met vijftig man kwam aanzei len. Die heeft ons trouwens geen tweede keer uitgeno digd..," lacht Johan de Letter. Sjef van de Voorde gold in de beginjaren als de wegkapi tein. Dat was ook nodig, want de karavaan moest zo onop vallend mogelijk door de stra ten rijden. Immers, niet ieder een voldeed altijd aan de ver keersregels. Van de Voorde re gelde het zaakje, maar kon toch niet voorkomen dat er en kele hardrijders in het gezel schap zaten. Door dat hardrij den zat niet iedereen meer fris. Sjef van de Voorde werd er nota bene zelf het slachtoffer van. „We reden vanaf Driewegen naar Spui. Op een gegeven moment lag er een modder sloot die bijna niet te zien was. Als je wat te hard ging lag je er zo in. En Sjef reed prompt de sloot in. Z'n kale hoofd zat vol brandnetels en modder. Zoiets vergeet je nooit meer. Het leek wel of Sjef dergelijke dingen altijd moest overko men, want een tijdje later ging het weer te hard. Sjef dacht slim te zijn en een kortere weg te kiezen. Hij kwam op een doodlopende weg naar een boerderij uit. Die baalde als een stier. Een week later zegt Honoré van Waes tegen hem, 'Sjef ik heb gisteren die boer gesproken waar jij op het erf bent gereden.' Sjef z'n ver koopinstinct ging werken en vroeg, „wilde die dan echt een auto kopen?", waarop Van Waes antwoordde, „nee, hij eist schadevergoeding..." In het begin telde de club van voorzitter Johan de Letter meer dan honderd leden. La ter, toen in heel Zeeuwsch- Vlaanderen de toerclubs als paddestoelen uit de grond werden gestampt, werd dat aantal minder. „Logisch. We hadden een voorbeeldfunctie. Wij waren de eersten en de le den kwamen dan ook overal vandaan. Nu zijn we een klei nere club, maar de sfeer is nog steeds opperbest We houden ons hoofd nog steeds boven water en dat kunnen niet zo veel clubs uit die tijd zeggen," aldus Johan de Letter. In het seizoen rijden Johan de Letter en Joos Thuy aardig in eikaars buurt Meestal ver scholen achter de kromme ruggen van hun metgezellen, maar iedereen heeft ontzag voor het illustere duo. „Ik vind toch dat Johan meer uit de wind gezet wordt dan ik. Daarom moet ik wel eens ex tra op mijn tanden bijten," zegt Joos Thuy. Hij zal het clubkampioen schap van 1972 nooit meer ver geten. Een zwarte bladzijde in rijn 'carrière' als trimmer. „Ik had m'n zinnen gezet op dat kampioenschap. Er was een mooie trui te winnen. Ik had me veertien dagen ontzettend goed voorbereid, met onder anderen Erik Vereecken en Blommaert Maar ik kon die trui vergeten door mijn eigen gierigheid. Had een nieuwe ketting gelegd, maar een nieuwe pion vond ik te duur. Ja, telkens als ik wilde scha kelen sloeg de ketting over. Werd elke ronde gelost, maar kon terugkomen. In de laatste meters ging Johan echter lo pen en ik kon het vergeten. Vind ik altijd nog erg jam mer," stelt Thuy, die eigenlijk Erik Vereecken over de streep trok voor de wielersport Zowel Thuy als De Letter begon pas op latere leeftijd aan wielrennen te denken. De Letter was pas 57 en had in geen 15 jaar een fiets aange raakt „Vanwege mijn drukke werkzaamheden in mijn transportbedrijf. Achteraf misschien wel jammer, maar ik kon het niet combineren," legt De Letter uit Joos Thuy reed soms erg hard op zijn ge wone fiets. „Moest dat ook wel Trimmers op leeftijd. Rechts Joos Thuy en naast hem zijn trouwe maat Stefan de Letter. - F0T0W1MK00VMAN doen om niet door de doua niers gegrepen te worden. Op deze manier bleef ik wel in vorm," lacht Thuy en voegt er aan toe: „Ik heb nog lange tijd in het ziekenhuis gewerkt als manusje van alles. De kamers vegen en zo. Ik heb daar nogal eens m'n mond moeten hou den. Als de zusters weg waren begonnen de patiënten de pil len op de grond te smijten. En ik mocht dat niet verder ver tellen". Zowel Joos Thuy als Johan de Letter voelt zich uiterst fris en gezond als er weer een zon- dagrit van minstens 60 kilo meter oprit. „Maar we roken allebei niet Dat houd je ook gezond. En als ik zondags weer een rit achter de rug heb, dan heb je zo'n lekker gevoel van binnen. Nee, laat ons maar nog een tijdje zo door blijven fiet- sen. Ach, ik heb tijden gekend dat ik gefietst had en thuis kwam en me als een baksteen op de bank liet neervallen. Uitgeteld. M'n vrouw werd dat flink beu. Maar wonder boven wonder heb ik dat gevoel niet meer. Het lijkt wel hoe ouder hoe zotter het wordt. En mijn vrouw zeurt ook al niet meer. Beter kan toch niet," besluit Joos Thuy. Door Willy van Leeuwen TERNEUZEN - „Er rijn in dese regio te weinig mensen met volleybalsport berig. Er sou meer gecombineerd, dus cem gespeeld moeten worden. Meer door de week spelen op district niveau en daarnaast het spelen tn kleine salen verbieden. Dit alleen maar oompetittevervalring," aldus Joost Gommers, tl ner-speler van het Axelse Voorwaarts, dat uitkomt in de prom Direktie en merk een GEZOND en l Speciality culinair niveau Ooslerhoutseweg - ntau t Vooral door de week spelen levert volgens Gommers veel nieuwe spelers op voor de Ne- VoBo. JEr zijn er enkelen die afvallen in ver band met werk of studie, maar daarnaast zal er ook weer een behoorlijk aan tal nieuwelin gen bijkomen, omdat ze dan ook weer een vrije zaterdag hebben. Kijk maar naar het bedrijfsvolley- bal. De NeVoBo moet volgens mij de knoop maar eens doorhakken wat de kleine zalen betreft" Van onze correspondent OEWACHT - De 21-jari^ an G. uit Koewacht in i bij een verkeer even buiten zijn wij om het leven geko personenauto waarin) en die werd bestuurd i broer M. van G. rat an de weg en kwam en boom tot stilstand. Dd iij werd het voertuig ge| ernield. Het slachtoffer kwam neld in het voertuig te zi\ n moest door de brandv an Axel en Koewacht wor evrijd. Volgens de politi| ij vermoedelijk reeds iaatse aan zijn opgelo| erwondingen bezweken. bestuurder moest met i Joost Gommen, de enthousiaste trainer speler van het Axelse Voorwaarts. - FOTO DE STEM/COHJ OE BOE Gommers is afkomstig uit West-Brabamt, speelde voor Bermi uit Roosendaal en Sic Pugno uit Bergen op Zoom, terwijl hij zijn jeugdjaren ook nog actief voetballer is ge weest Negen jaar geleden kwam de Dow-medewerker naar Zaamslag, waar hij een team trainde, maar ook via Jan Schut die toen Voor waarts nog trainde, in aanra king kwam met de Axelse ver eniging. „Ik heb eerst de da mes daar getraind met veel plezier," vertelt hij. „Na zoveel jaren waren we wellicht een beetje op elkaar uitgekeken. Daarna ben ik overgestapt naar de heren, die ik nu voor het vierde seizoen onder mijn hoede heb." Gommers is even eens nog enige tijd actief ge weest als speler van de Be- VoBo in Terneuzen. Bijbracht het eerste herenteam van de Axelse vereniging van de tweede klas naar de promo tieklas. Vorig seizoen was er de rechtstreekse promotie. „In de eerste helft van dat seizoen ging het ook niet al te best, maar toen had ik al ver wacht kampioen te worden," weet hij zich nog te herinne ren. „Ook tot op dit moment gaat het redelijk. Qua punten weliswaar niet geheel volgens verwachting, maar ik ben er van overtuigd dat we vanaf volgend jaar weer veel punten zullen pakken. We hebben twee nieuwe spelverdelers moeten inpassen en dat kost natuurlijk ook veel tijd." Voorwaarts heeft een ta lentvol team, gemiddelde leef tijd 27, 28 jaar. „Vooral aan vallend kunnen we zeker ons mannetje staan," vervolgt de 37-jarige spelverdeler van Voorwaarts. „We hebben rou tinier Maarten van Doeselaar in onze gelederen en dat is een voordeel. Alleen het blok moe ten we nog proberen bij te stellen. Tijdens dé trainingen, twee keer per week, wordt daar veel aandacht aan 'be steed. Verdedigend aan het net wat sterker worden." Aan het begin van het zoen bleek dat Marc Boon Savok naar Voorwaarts gaan. „De overschrijving wi rond. Ineens hoorde ik dat naar België ging spelen. Ik hi er nooit meer iets van gehooi Het zou een bruikbare kracl geweest zijn, maar hij hee aangetoond niet over de juiste mentaliteit te beschikket Deze kerel hebben wij b: Voorwaarts niet meer nodig Gommers heeft een duidelijk urr>TVTTi,TT'7Ti,TiT trQi moling over de volleybalspoi •kK.INJiiUAlii.IN ziet en zijn liefhebbers. De arb ijk Werk (AMW) il trage vindt hij matig „Die d. aan 24 uur per dag van de scheidsrechter hoe voor mij niet Het gaat n en- niet helemaal goed. Nu moete Mensen die dringend we in de promotieklas nog t* Vf„ J* met één Scheidsrechter spde dere dag, ook op feest oor Maatschappelijk Eén man kan het op dit nives Zeeuwsch—Vlaandere^ niet bijhouden. Die dag wi jng van (je dienst is eigenlijk nog te vroeg." emeenten Sas van Genfl Met zijn team probeert h >ndering van Biervliet dit seizoen toch nog hoge oge De stichting sluit hierml i11* Gommere: „p m een landelijk expei rijfde plaats moet haalbai ient. De stichtingen in Hu zijn. Zeker geen derde divisl 4 Oostburg waren al eerd nu niet, maar wellicht ovi uur per dag bereikbaar, twee jaar ook niet Het ech Ruiten kantooruren kunnl grote talent dat we hebk%ipZoekenden hun boodschi g®*®an 5*®?* een antwoordapparaat Scheldesport of Morres. T<x (reken. Zij worden dan verwacht ik van de toppe )rte tyd door de dien- YVC en Dynamo thuis tot )en(je maatschappelijk wel wel wat punten te pakken." ,r teruggebeld. De afdelii Gommers bliift na dit se !zinsverzorging van de stiel "6 werkt al enige tijd op d< zoen zeker nog een seizoen t bekend. „Dat v.l, no, 11, zien. Misschien de jeugd wi Het ^„Uwe svsteem van hoewel ik een duidelijke pre ."S "*eu£e van 1 tatietrainer ben. Toch rind I htlng ls alleen dat de jeugd meer prestatiegi richt kan en mag trainen JJIM 50.000 GUL1 andere landen levert dit oo beste resultaten op. Op d wijze zou ik het eens wille proberen." Voorlopig richt 1 zijn aandacht op Voorwaart Mocht hij ooit nog eens sto] pen met de volleybalsport, de liggen zijn plannen op tenni gebied. „Ik beleef nog veel pli zier aan de volleybalspoi Tennis lijkt me ook wel wa Na een sport in teamverban een puur individuele sport besluit hij. bedoel 1 1 Hetbestuur van de Axelse badmintonclub Flash'81. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Van onze sportmedewerker AXEL - Dat je niet altijd prestatief bezig moet zijn om een bloeiende vereniging op te bouwen, bewijst de Axelse badmintonvereniging Flash'81. Een recreantenclub die momenteel rijf jaar bestaat. Tevens een vereniging, die zoals voorzitter Jos Verdijk stelt: „Langzaam meer ruimte krijgt om het aantal leden op te voeren." Dit toelaten van meer leden bete kent dat Flash'81 in de vijf jaar dat het bestaat, een mijlpaal dat het vierde met een groots opgezet fami- lietoernooi en een gezellig samen zijn later op de dag, een tiental spe lers en speelsters extra in de gelede ren op wil nemen. Het totale aantal sportievelingen binnen deze club kom daardoor op maximaal 80. Jos Verdijk: „Wij houden het op dat aantal om iedereen de gelegenheid te geven te kunnen spelen. Veel meer leden accepteren zou ons te veel problemen geven. Nu is het zo dat iedereen aan rijn trekken kan komen en zo moet het" Deze opstelling bestaat overigens al sinds de start van Flash'81. Een begin dat zijn oorsprong kent in en kele vasthoudende badmintonre- creanten die wekelijks als kleine groep bijeen kwam in het gymnas tieklokaal van de Axelse LTS. Toen sporthal 't Sportuus werd gebouwd, waren het met name Judith en Roel Duyne, Walter Naessens en Loet Hazen, die het voortouw in in han den namen en zodoende grondleg gers van Flash'81 werden. Van dit kwartet is alleen het echtpaar Duyne nog actief in de badminton club. Hazen, die in de beginjaren de voorzittershamer hanteerde, ver huisde naar de randstad en Nae^ens verkaste naar Oostburg. Na het vertrek van Hazen werd Jos Verdijk voorzitter van het uit vijf leden bestaande Flash'81-be- stuur. Met hem trekken secretaresse Lucy Bush, penningmeester Frans Verhaar, Jolanda Maas en Ruud Griens de kar. Dit bestuur houdt de badmintonvereniging, evenals hun voorgangers deden, in de recrea tieve sfeer. Jos Verdijk: „Tot nu toe hebben we te weinig spelers die in de competitie willen uitkomen. Onze keus, puur recreatief berig zijn, kent daar zijn basis. Trouwens om prestatief, dus in de competitie te spelen, zouden we lid van de bad- mintonbond moeten worden. Een lidmaatschap waar we voorlopig ze ker niet aan zullen beginnen. Te meer niet, omdat het ons alleen maar geld zou kosten." Dit berig zijn in recreatieve sfeer wil overigens niet zeggen dat er bij Flash'81 niet volgens de spelregels gespeeld wordt. Verdijk: „Uiteraard houden wij ons aan de officiële re gels. De beginners worden tenslotte niet voor niets wegwijs gemaakt Voor hen is er wekelijks een uurtje ingeruimd om kennis te maken met het hoe en waarom. Onder leiding van Rino Pecoraro kunnen nieuw komers kennis nemen van de basis technieken en de spelregels. Later kunnen zij als gevorderden even eens nog wat extra onder zijn lei ding trainen. Naast deze trainin gen' houden wij ons met name berig met het spelen van onderlinge toer- nooitjes en komen we regelmatig uit in recreantentoernooien in Sas van Gent en Terneuzen." Kunnen de recreatieve Axelse badmintonners elke dinsdag 's avonds tussen acht en elf uur op ze ven velden in de sporthal terecht, een verdere uitbouw is nog een van de wensen die Flash'81 koestert „Momenteel moet men 16 jaar zijn om tot onze vereniging toegelaten te worden. In onze, zij het voorzichtige toekomstplannen, denken we ruimte te moeten maken voor jon geren in de leeftijd tussen 12 en 15 jaar. Een toekomstbeeld dat tevens voor een doorstroming van onderuit kan zorgen," aldus Jos Verdijk. Van onze correspondent XEL - Een felle ultslaant 'and in een opslagloods aa Molenstraat in Axel hee. Bterochtend omstreeks w voor ruim 50.000 guide bade verzoorzaakt De ooi >ak van de brand is niet be ïnd. Toen de Axelse brandwei rriveerde, sloegen de vlan len reeds metershoog doo it dak. De hitte was zo heri it van het in de nabijhei aande jeugdsoosgebouw hl De opslagloods aan de Mo ne.

de Stem | 1987 | | pagina 8