EINDELIJK EEN GOED VOORNEMEN DAT MAKKELIJK IS VOLTE HOUDEN. Nederlandse ambassade heeft geen nut Israëlische minister treedt af na conflict over jood-zijn imunicalie. in Breda. GOUVERNEUR VAN PORTO RICO KONDIGT DRIE DAGEN ROUW AF withers t en leher finonnnnno buitenland verenigde spaarbank IEUWSOVERZICHT DDODD VRIJDAG 2 JANUAR11987 =BUITENLAND: SAN JU AN/MADRID (AFP) - De brand die op oudjaar woedde in het Dupont Plaza hotel in San Juan in Porto Rico is veroorzaakt door vier bommen, zo heeft de Spaanse consul, Juan Los Arcos, in San Juan voor de Spaanse radio verklaard. SURINAAMSE REGERING IN NOTA: 30 uur. Toegang gratis, t telecommunicatie Automatisch sparen betekent: elke maand een vast bedrag opzij laten zetten op een spaarrekening. Hierdoor heeft u het voordeel dat u ongemerkt een flink bedrag bij elkaar spaart, en geniet u bovendien een fikse rente. Het afgesproken bedrag kunt u uiteraard op elk gewenst moment veranderen. De Verenigde Spaarbank heeft een aantal aantrekkelijke spaarvormen waarbij u direct over uw geld kunt beschikken: zoals de Select-spaarrekening en de Patent-rekening. Wilt u meer weten over de voordelen van automatisch sparen? Op het kantoor in de buurt vertellen ze er graag meer over Bisschop loopt 40.000 dollar bijeen Paus roept Mariajaar uit Waldheim neemt kritiek niet licht op Kampopzichter na veroordeling overledei Regen in Brazilië kost mensenlevens Afghanistan: staakt-het-vuren Meer betogende studenten in Peking Echtpaar gedood bij explosie Zon en maan 1 Hoogwater Bommen oorzaak hotelbrand 19 - Axel - Tel. 01155-4356 ■rkdag geopend van 10.00-18.00 jur RAAT 3-SLUIS-TEL 01178-1506 sloten 's zondags geopend 14.00 tot 18.00 uur Bij de brand zijn zeker 80 mensen om het leven ge komen. De autoriteiten houden er rekening mee dat dit aantal kan opjopen tot boven de honderd. De bommen zijn op vier verschillende plaatsen in het hotel geplaatst, aldus de diplo maat, die echter niet zei op welke bronnen hij zijn verkla ring baseetde. De consul be vindt zich ter plaatse om te weten of er Spaanse slachtof fers bij de ramp zijn gevallen. Ooggetuigen hebben gezegd drie ontploffingen te hebben gehoord voordat de brand uit brak. Meer dan honderd mensen werden gisteren in ziekenhui zen behandeld. Het hotel, dat 450 kamers telt en waar 800 mensen kunnen verblijven, was volgeboekt. Ook het ca sino was vol toen de brand ontstond. Reddingsploegen zoeken nog steeds in het puin naar overlevenden. Vier van de 21 verdiepingen zijn door de vlammen verwoest. Vanaf het begin is een cri minele daad niet uitgesloten. De ramp ontstond tien minu ten nadat loononderhandelin gen tussen de directie en de werknemersvertegenwoordi gers van het hotel waren afge- broken. Dezen hadden ge dreigd in staking te zullen gaan als aan hun eisen niet zou worden voldaan. Een lijst van slachtoffers is moeilijk op te stellen, omdat de registers in de brand verlo ren zijn gegaan. De meeste slachtoffers lijken echter Amerikanen te zijn. Helikopters plukten panie kerige gasten van het dak van het 21 verdiepingen tellende hotel, dat in dichte zwarte rook was gehuld. De brand was een van de ergste uit de Amerikaanse geschiedenis. Rafael Hernandez Colon, de gouverneur van Porto Rico - een Caribisch eiland dat Ame rikaans grondgebied is -, zei dat brandstichting niet kon worden uitgesloten en dat een onderzoek was begonnen. Hij noemde de brand, die uitbrak enkele minuten nadat hotel personeel had gestemd voor een op het middernachtelijke uur te beginnen staking, een afschuwelijk drama, zonder weerga in de geschiedenis van Porto Rico. De brandweer kreeg op ze ker ogenblik van de zestiende verdieping een kussensloop toegeworpen, waarop geschre ven was: „Wij kunnen door de rook niet naar het dak. Wij zijn drie Deense vrouwen. Een van ons is in verwachting. Help alstublieft". Daniel Velez, de perschef van de gouverneur, zei dat 93 gasten waren gewond en dat zij naar elf ziekenhuizen wa ren overgebracht. Vele doden vielen in de speelzaal van het hotel. Vanuit vensters van het ho tel riepen gasten wanhopig om hulp. Op het strand voor het Vier etages van het hotel brandden uit. - foto ap Sinistere rookwolken hangen rond het brandende hotel. - foto ap hotel lagen gewonden op draagbaren te huilen en te kermen. Een aantal gasten klom via brandladders naar beneden. Anderen door middel van aan elkaar geknoopte lakens, die ze gebruikten om van balkons te glijden. De FBI, de Amerikaanse fe deral e recherche, en de Fede rale Dienst voor Alcohol, Ta bak en Vuurwapens hielpen de plaatselijke politie bij haar onderzoek. Colon kondigde drie dagen rouw af. De brand was uitgebroken in de balzaal op de parterre. De rook ervan verspreidde zich door het er boven gelegen casino en liftkokers. Officiële personen zeiden dat de meeste slachtoffers door rookvergifti ging om het leven waren geko men. De ramp heeft Porto Rico getroffen op het hoogtepunt van het toeristenseizoen. De meeste van de 1.000 gasten wa ren Amerikanen en Canade zen die Kerstmis en nieuwjaar in Dupont Plaza waren komen vieren. Juan Nazario, een arts, zei dat één persoon was gedood bij het uit een raam springen op een hoger gelegen verdie ping. In zijn medische opvang centrum Rio Piedras waren ongeveer 25 slachtoffers be handeld wegens brandwonden en rookvergiftiging. Zeven verkeren in levensgevaar. In 1946 kwamen bij een brand in hotel Winecoff in At lanta, Georgia, 119 mensen om het leven en werden honder den gewond. In hetzelfde jaar stierven 61 mensen bij een brand in hotel La Salle in Chi cago, Illinois. In november 1980 woedde een brand in het MGM-hotel van Las Vegas, Nevada, die aan 84 mensen het leven kostte en 543 verwondde. Twee weken later kwamen 26 zakenlieden om het leven bij een brand in hotel Stouffer's in Harrison, New York. PARAMARIBO (ANP) - De Suri naamse regering heeft zich in een nota aan het Nederlandse kabinet ernstig afgevraagd of verdere handhaving van het huidige niveau van de Nederlandse ambassade in Paramaribo nog zinvol te achten is. tmm >e nota is aan de Nederlandse ambassadeur in Paramaribo, D.J. van Houten, overhandigd die daar- toe was ontboden door minister Henk Herrenberg van buitenlandse zakeh. De Surinaamse regering wijst er op dat ze al in 1985 aanleiding had gevonden in de vijandige houding van Nederland om de Surinaamse ambassade in Den Haag terug te brengen tot het niveau van zaakge lastigde en stelt in de nota vast dat Nederland deze niveauverlaging niet volgde. „Het handhaven van het niveau van de Nederlandse am bassade in Paramaribo heeft echter niet geleid tot een verbetering in de stelling tegenover Suriname. In tegendeel is eerder sprake van een vijandiger houding die bij de Suri naamse regering ernstig twijfelt over de inhoud die Nederland aan het begrip vriendschappelijke be trekkingen toekent". Volgens de voorlichtingsdienst van het ministerie van buitenlandse zaken heeft de Surinaamse regering in de nota aan Nederland krachtig geprotesteerd tegen de voortdu rende inmenging van Nederlandse zijde in de binnenlandse aangele genheden van Suriname. Volgens een officiële bekendmaking is in niet misverstane bewoordingen ge wezen op de ondersteuning van ter reuracties vanuit Nederlands grondgebied. Voorts beschuldigt de Suri naamse regering Nederland van medeplichtigheid aan activiteiten van terroristen en huurlingen in Suriname. Activiteiten die geleid hebben tot het verlies van talloze mensenlevens, enorme kapitaals vernietiging, verlies van duizenden permanente arbeidsplaatsen en een omvangrijke stroom van ontheem den. In de nota wordt de Neder landse regering verweten dat ze zich heeft schuldig gemaakt aan schending van het internationaal recht, in het bijzonder de regels in zake de bestrijding van het terro risme zoals vervat in resolutie 40-61 van de Verenigde Naties. Daarnaast wordt Nederland ver weten verdragsverplichtingen een zijdig en onrechtmatig te hebben opgeschort, financiering van reeds in uitvoering zijnde projecten te hebben stopgezet en inwilliging van Surinaamse internationale lenings- aanvragen te bemoeilijken en las tercampagnes op touw te zetten van de Nederlandse regering, het Ne derlandse parlement en de Neder landse nieuwsmedia, gericht op het scheppen van een zodanig klimaat waarin een invasie en het uitscha kelen van militaire en burgerlijke autoriteiten een rechtvaardigings grond vinden. Voorts het via de Nederlandse Staatsomroep tweemaal per dag verzorgen van op Suriname gerichte uitzendingen in het kader van een psychologische oorlogsvoering, met het doel door desinformatie de pu blieke opinie negatief te beïnvloe den; het oproepen van een lid van de Tweede Kamer tot bewaping van de terroristen; het intimideren, wille keurig gevangennemen, discrimine ren en onmenselijk behandelen door Nederlandse politionele en justitiële autoriteiten van in Nederland woonachtige Surinamers, die open lijk het be,wind in Suriname onder steunen; het bewust voeden van in ternationale organisaties en met Suriname bevriende naties, met on juiste informatie omtrent ernstige schendingen van de mensenrechten, gepleegde genocide en staatrechte lij ke executies onder overlegging van namen van vermeende slacht offers. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag bevestigde desgevraagd dat de Nederlandse ambassadeur in Pa ramaribo door minister Herrenberg is ontboden en dat hem een nota is aangeboden. Een officiële Neder landse reactie valt later te verwach ten. en mobiele communicate, ide vidiwallscherm naar het ntennes en communicatis- 3l; informatie keurig op beursberichten, het laatste veel om op te noemen. Deze tentoonstelling van takt een dagje Breda Van onze correspondent JERUZALEM - Onenigheid over het aloude vraagstuk 'wie is jood?' heeft de Israëlische minister van Binnenlandse Zaken, rabbijn Jitschak Pe- retz, er eergisteren toe bewo gen zijn portefeuille ter be schikking te stellen. De ultra-orthodoxe minister Peretz heeft nauwelijks een andere mogelijkheid nadat hij had geweigerd in opdracht van het Israëlische hoogge rechtshof de uit de Verenigde Staten afkomstige nieuwe im migrante Susan Miller, die in 1978 voor een Amerikaanse rechtbank van liberale rabbij nen tot het jodendom is over gegaan als jodin te registre ren. Miller wil op grond van de wet op de terugkeer bijge naamd 'de wie is jood?' wet aanspraak maken op het Is raëlisch staatsburgerschap. Tot haar verbazing stond op haar identiteitsbewijs achter •joodse nationaliteit' 'bekeerd' geschreven. In beroep tegen deze kwalificatie werd zij door het hooggerechtshof in het ge lijk gesteld dat bepaalde dat zo'n nadere aanduiding ille gaal is en op een Israëlisch identiteitsbewijs niet thuis hoort. Door deze uitspraak van het hooggerechtshof werd Peretz er in feite toe gedwon gen iemand als jodin in het Is- raëlisch bevolkingsregister op te nemen die in zijn ogen niet joods is. Minister Peretz gaf zich nog niet gewonnen en wilde 'vo rige nationaliteit' als nieuwe rubriek op de identiteitsbewij zen invoeren teneinde de rab bijnen die de persoonlijke sta- Minister Peretz. - fotoanp tus van Israëlische joden bij voorbeeld bij huwelijk en echtscheiding bepalen, in staat te stellen een nader onderzoek naar de joodse identiteit van Susan Miller en andere soort gelijke gevallen in te stellen. Dit ministeriële voorstel werd door de juridische commissie van de Knesset afgewezen waarna Peretz besloot ontslag te nemen. Orthodox joodse kringen in Israël hebben de houding van Peretz veroor deeld want als het jodendom zo'n ambivalente houding te genover nieuwkomers zal in nemen zij tot joden tussen haakjes zouden worden be stempeld. In een brief aan premier Shamir heeft Peretz zijn ont slag aangeboden dat volgende week dinsdag zal ingaan. In zijn ontslagbrief heeft Peretz principieel verklaard dat hij naar eer en geweten niet zijn handtekening kon zetten op het identiteitsbewijs van Su san Miller zoals het hoogge rechtshof van hem had ver langd en haar op die manier als jodin erkennen. Peretz wees tijdens het vragenuurtje in de Knesset tevens op „de ge varen van assimilatie", die het joodse volk bedreigen. Het aftreden van de leider van de ultra-orthodoxe Shas- partij van sfardische of oriën taalse joden zal geen kabinets crisis veroorzaken want de vier leden tellende Shas-frak- tie in de Knesset zal deel van de regeringscoalitie blijven uitmaken. Peretz heeft al dui delijk gemaakt dat hij niet aan een ministeriële stoelendans zal meedoen en een andere mi nisteriële portefeuille zal wei geren in een regering die Su san Miller als jodin erkent. Als oplossing is voorgesteld een ammendement op de wet op de terugkeer in te dienen door te bepalen dat iemand al leen in overeenstemming met de Halacha, de joodse reli gieuze wetten, tot het joden dom kan toetreden. Maar in de Knesset bestaat geen meer derheid voor zo'n amendement dat de religieuze status quo in de joodse staat zou verstoren en een breuk met de niet-or- thodox joodse gemeenschap pen in de diaspora zou veroor zaken. Met het antwoord op de eeuwige vraag 'wie is jood?' wordt uiteindelijk het reli gieuze of seculiere karakter van Israël medebepaald. INLICHTINGEN: DISTRICTSKANTOREN BREDA, CATHARINASTRAAT 15, TEL 076-284000. GOES, GROTE MARKT 40. TEL 01100-30870. MINNEAPOLIS (RNS) - De 42-jarige hulpbisschop Robert Carlson van St. Paul en Minneapolis (V.S.) heeft door de mar: thon uit te lopen, 40.000 dollar (bijna honderdduizend guldei bijeengebracht voor medische hulp aan zwangere", arme vroi wen. Gelovigen in zijn bisdom hadden hem dit bedrag toegezeg als hij aan de marathon zou deelnemen. Het geld is bestemd vo< twee rooms-katholieke ziekenhuizen in Minneapolis en St. Pai die jaarlijks ongeveer 800 vrouwen gratis of tegen een zeer laas bedrag behandelen. Driekwart van hen is ongehuwd. VATICAANSTAD (DPA) - Paus Johannes Paulus II heeft, i aansluiting op de vredesmis van nieuwjaarsmorgen in de bas liek van Sint Pieter, het jaar 1987 uitgeroepen tot het jaar va Maria. De bijzondere verering begint op Pinksteren, 7 juni 198 en eindigt op Maria-Hemelvaart, 15 augustus 1988. De paus kor digde in zijn homilie een encycliek over de moeder Gods aan. Hc maria-jaar wil een voorbereiding zijn op het grote kerkelijl feest dat gevierd zal worden op de 2000ste geboortedag van Jezi Christus in het jaar 2000. De Maria-genadeoorden zullen in hc Mariajaar centraal staan in de bijzondere verering. WENEN (DPA) - President Kurt Waldheim van ©ostenrij heeft in zijn nieuwjaarstoespraak gezegd dat hij kritische sterr men uit het buitenland niet lichtvaardig opneemt en zal ijvere voor hun verstomming. De president, die er vooral van joodi zijde in Amerika van wordt beschuldigd dat hij een besmet naz verleden heeft, ging niet rechtstreeks op de kritiek in, maar zc dat men tegenover niet gerechtvaardigde kritiek in alle rust e gelatenheid een overtuigend beeld van de werkelijkheid mcx plaatsen. WEST-BERLIJN (DPA) - De tien dagen geleden wegens moor veroordeelde voormalige concentratiekampopzichter Otto He demann is in het ziekenhuis van de gevangenis van Moabit, ee Westberlijns stadsdeel, overleden. Een woordvoerder van c justitie deelde mee dat Heidemann aan hartstilstand was bc zweken. De rechtbank had de 74-jarige 'kapo' (gevangene mc opzichtersfunctie) wegens moord op een Poolse gevangene in hc concentratiekamp Mauthausen-Gusen in 1941 tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Andere moorden die hem waren te laste gelegd, had de rechtbank niet overtuigend bewezen geach! RIO DE JANEIRO (RTR) - Stortregen in het zuidoosten vai Brazilië heeft tot dusver aan 28 mensen het leven gekost en 6.50 dakloos gemaakt.Volgens de plaatselijke overheden traden ri vieren op de grens tussen de staten Minas Gerais en Sao Paul' buiten hun oevers en kwamen drie steden, waaronder La vrinha in Sao Paulo, in het water te staan. Hier stierven in het week einde 11 mensen.In Minas Gerais overleden 16 personen sind het begin van de regen in de eerste dagen van december.In, Ri' de Janeiro werd maandag een kind bedolven onder modder n; urenlange regen die wegen vernielde, krotten met de grond ge lijk maakte en communicatiemiddelen beschadigde.In het noor den van de stad trad de rivier de Maracana buiten haar oevers Het water nam auto's, bomen en dieren mee. Hier en daar in dc stad stond het een meter hoog. MOSKOU (AFP) - Vanaf 15 januari zal in Afghanistan eer staakt-het-vuren van kracht zijn, in het kader van een breec programma voor nationale verzoening tussen de door de Sovjet- Unie gesteunde regering in Kaboel en het islamitische verzet Dit heeft de Afghaanse partijleider Najib volgens berichten var. het Sovjet-persbureau Tass bekendgemaakt. In 1986 zijn 20f vliegtuigen en helikopters van het Russische en Afghaanse leger neergehaald. Dit meldt het Afghaanse islamitische persagent schap in Islamabad, dat achter het verzet staat. De guerrilla strijders zouden de afgelopen drie maanden luchtafweerraket- ten van Britse makelijk en Amerikaanse Stinger-raketten heb ben gekregen. Volgens een ander persbureau dat hef verzet ook steunt zijn het afgelopen jaar 1.762 guerrillastrijders gedood, te gen 2.152 in 1985. Het aantal slachtoffers onder burgerbevolking ligt op 2.145, tegen 5.829 een jaar eerder. Bij het Sovjet-Af- ghaanse leger zijn daarentegen 8.321 doden gevallen, tegen 7.920 het jaar daarvoor. Studenten in Peking drammen door. - foto af PEKING (RTR/AFP) - Meer dan 2000 studenten hielden gister avond een protestmars naar de universiteit van Peking, waarbi. zij de vrijlating eisten van gearresteerde medestudenten. Hoe veel mensen er zijn opgepakt was niet duidelijk. Volgens som mige ooggetuigen ging het om negen, volgens anderen om 24 stu denten. Dezen waren tijdens de verboden demonstratie voor de mocratische hervormingen en persvrijheid op het Tiananmen- plein, eerder op de dag, door de politie aangehouden. Het hoofc van de universiteit, Ding Shisun, zei enige tijd nodig te hebber om na te denken over de eisen. Ding Shishun kreeg van de stu denten een tekst aangeboden, waarin zij hun eisen in vier pun ten bekendmaakten. Behalve de onvoorwaardelijke vrijlating van 24 medestudenten, waarvan zij zeggen de namen te kennen eisten de betogers ook dat er tegen hen geen represaillemaatre gelen worden genomen. De Chinese pers moet uitvoerig en ob jectief over de demonstraties berichten. De studenten dreiger voorts de lessen te boycotten indien aan hun eisen geen gevolg wordt gegeven. DUBLIN (AP) - Twee ontploffingen, vermoedelijk veroorzaak' door een gaslek, hebben de voorgevel van een vier verdiepinger tellend flatgebouw in Dublin weggevaagd. Een echtpaar vond dc dood en een brandweerman werd door een vallend stuk puir licht verwond, aldus de politie. In het gebouw, gelegen in eer dure wijk in Dublin, woonden in totaal 30 mensen. De politic zoekt verder naar mogelijke slachtoffers, omdat niet met zeker heid kon worden vastgesteld hoeveel mensen zich op het mo ment van de explosies in het gebouw bevonden. VANDAAG/ Zon op: 08.49. Zon onder: 16.39. Maan op: 11.04. Maan on der: 19.39. MORGEN/ Zon op: 08.49. Zon onder: 16.40. Maan op: 11.23. Maan onder: 21.09. VANDAAG/ Bath: 04.36-16.57. Hansweert: 04.08-16.31. Terneuzen: 03.32-15.52. Vlissingen: 03.13-15.34. Wemeldinge: 05.20-17.45. MOR GEN/ Bath: 05.26-17.49. Hansweert: 04.58-17.25. Terneuzen: 04.20- 16.44. Vlissingen: 04.02-16.25. Wemeldinge: 06.05-18.40.

de Stem | 1987 | | pagina 5