Vanaf volgende week minder zout in de Rijn Afghaans verzet in de knel Proces-Masson nu halverwege Onderzoek moordzaak Palme: spoor wordt zichtbaar Hoofdcommissaris moordzaak-Palme Man van het Jaar KRO slui met recoi Grootste nabootsei zon in gebruik 1986 UITERST BLOEDIG JAAR VOOR AFGHANISTAN AANWIJZINGEN GENOEG MAAR GEEN BEWIJZEN VOOR STEEKPENNINGEN IN ABP-ZAAK ZWEDEN WILLEN GEEN WRAAK MAAR EEN DADER EN EEN MOTIEF -VRIJDAG 2 JANUAR11987 ■ACHTERGROND T5 PAGINA 2 VRIJDAG 2 JANUAR DISK komt me tijdschrift 'Onderstebovei Overne door ]N is nu c Door Eugène Leenden GAAT de grootste ver vuiler van de Rijn, de Franse kalimijn, zijn le ven beteren? Gaat in het nieuwe jaar de vurige wens van de Neder landse tuinbouwers in vervulling, of moeten we de beloften van de Franse overheid toch maar 'met een korreltje zout nemen'? Maandag 5 januari zullen we het weten. Dat is namelijk de dag waarop de Franse kalimij nen de lo zing van zout in de Rijn moet verminderen. De Franse kalimijnen ver vuilen tegen alle afspraken in al jarenlang de Rijn met gigantische zoutlozingen. Al in 1976 beloofde Frankrijk om de lozingen drastisch te rug te brengen. Concrete da den bleven echter uit. Nu is het uur van de waarheid aangebroken. De drie mijnen van de Mi nes Dominiales des Potasses d'Alsace in de Elzas zijn de grootste vervuilers van de Rijn. Ze nemen 38 procent van de totale industriële ver vuiling voor hun rekening. Duidelijk zichtbaar was dan ook de verontwaardiging van de Zwitserse bevolking, toen de Franse regering als eerste op de stoep stond om een schadeclaim in te dienen voor de gevolgen van de ca lamiteit bij Sandoz. Sandoz was een ongeluk, maar de kalimijnen hebben een legale loosvergunning voor 7 miljoen ton zout per jaar. Dat betekent dat er per seconde 163 kilo keukenzout (natriumcloride) de Rijn in loopt. Dit tot grote ergenis van de milieu-organisaties, die con stateren dat de levensader van Europa langzaam maar zeker door het zout wordt vergiftigd. Een probleem van een hele andere orde, maar zeker niet minder omvangrijk is dat van de tuinders in het West- land. Ze gebruiken het Rijn water voor het besproeien van de tomaten en sla in de kassen. Het zoute rivierwater doet echter meer slecht dan goed. Jarenlang zijn er proces sen gevoerd, overeenkomsten opgesteld en harde toezeg gingen gedaan, maar in al die jaren is er geen gram minder in de Rijn gekomen. In 1983 gebeurde er wel iets belangrijks. Frankrijk ratifi ceerde het Rijnzoutverdrag (1976). Dat betekende dat men daadwerkelijk stappen diende te ondernemen om de zoutlozing drastisch te be perken. Injecteren in de bo dem zou de oplossing moeten worden. Het zout is een af valproduct van kalium dat voornamelijk als kunstmest wordt gebruikt. Wat uit de bodem komt kan er ook terug in, dacht men. Voor miljoenen francs aan onderzoek maakte dui delijk dat injecteren tech nisch goed mogelijk was. Niemand kan echter precies voorspellen wat de gevolgen voor het grondwater zouden zijn. Dit jaar liet de Franse regering onverwacht weten dat het injecteren van zout in de bodem, niet langer onder zocht werd. Maandag 5 januari is de uiterste datum waarop een begin gemaakt moet worden met het verminderen van de lozing. Het is tekenend dat ook inderdaad tot die laatste dag wordt gewacht. Maar het schijnt dan toch te gebeuren. In de directe omgeving van de kalimijnen zijn terreinen, zo groot als voetbalvelden geasfalteerd en van een drai nage-systeem voorzien. Vanaf maandag moet daar met een snelheid van 15 kilo per seconde een zoutberg gaan groeien. Woordvoerder Ben van der Aa van de Nederlandse stich ting Reinwater: „Het ziet er naar uit dan we op maandag 5 januari inderdaad van een historische dag kunnen spre ken, maar we zijn er nog lang niet. Grootste punt van kri tiek is de controle. Wie con troleert wat er opgeslagen wordt en wat er toch nog de rivier ingaat. Wie zegt ons dat de zoutberg niet lang zaam in de Rijn wordt ge- dumpd. We moeten het alle maal nog maar afwachten. Internationale controle is voorlopig nog niet te ver wachten bij de kalimijnen." De stichting Reinwater kijkt al weer vooruit De op slag van 15 kilo per seconden zou maar één eerste stap in de goede richting zijn. De Franse regering heeft toege zegd dat binnen twee jaar, dus uiterlijk op 5 januari 1989 nog eens 40 kilo zout per se conde uit de Rijn wordt ge houden. Van der Aa: „Opslag van zulke grote hoeveelheden lijkt ons niet mogelijk. Daar voor zullen dus andere oplos singen gevonden moeten worden, maar welke? Begin nen ze vandaag met het be denken van alternatieven dan is het nog maar de vraag of dat allemaal binnen twee jaar te realiseren. Wij van de Stichting Reinwater volgen de plannen van de Franse overheid met argusogen. De praktijk van de afgelopen ja ren heeft uitgewezen dat, dat wel nodig is." Een afdoende maatregel zal wel nooit getroffen wor den. Frankrijk heeft name lijk berekend dat in het jaar 2005 de mijnen, waarin 6.000 Elzassers hun brood verdie nen, gesloten worden. Dan lost het probleem zichzelf op. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice; Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. „DE DAG is niet ver meer dat er een politieke oplossing wordt be reikt", aldus Michall Gorbatsjov een maand geleden aan de voor avond van een bezoek aan India. „Zo'n politiek vergelijk zal leiden tot terugtrekking van de in Afghanistan gestatio neerde Sovjet-troepen", zo voegde de secretaris-gene raal van de communistische partij van de Sovjet-Unie er aan toe. De Afghaanse par tijleider Najib heeft onlangs aangekondigd dat hij bereid is om met het verzet rond de onderhandelingstafel te gaan zitten. In de kwestie Afgha nistan lijkt nu een klein beetje beweging te komen. Aanhoudende berichten dat er een politieke oplossing in zicht is, de ongekend he vige militaire offensieven in het grensgebied met Pakis tan èn het optreden van een nieuwe partijleider, de 39-ja- rige energieke Najib, zijn de meest karakteristieke ont wikkelingen in Afghanistan in het afgelopen jaar. Op 27 december was het zeven jaar geleden dat Moskou een 'be perkt contingent troepen' (volgens Westerse inlichtin gendiensten ruim 115.000 man) naar Kaboel stuurde om het bij de vrome moslim bevolking gehate communis tische regime voor een totale ineenstorting te behoeden. Op de drempel van 1987 heeft het marxistische be- wind nog steeds de 'broeder lijke hulp' van de machtige nuorderbuur nodig om in het zadel te blijven. Zowel de moedjahedien (moslim-strij ders) als de Afghaanse en Sovjet-troepen zijn sterker geworden door meer ge vechtservaring en betere be wapening, maar geen van beide partijen heeft kans ge zien een doorbraak te force ren. De moedjahedien verkeren volgens waarnemers dit jaar meer in het defensief dan in voorgaande jaren. De Sovjet unie beschikt over een sterke troef: zij heeft de tijd als be langrijke bondgenoot aan haar zijde. Dit jaar was de oorlog in Afghanistan zeer bloedig. De lente-offensieven brachten het verzet grote verliezen toe. Betere prestaties van het Af ghaanse en Sovjet-leger wa ren in de eerste plaats het ge volg van de ervaring van de voorbije jaren. In plaats van de grootscheepse en weinig flexibele militaire operaties uit de eerste jaren van de oorlog werd overgeschakeld op een beweeglijke oorlog voering met guerrillataktie- ken. Enkele jaren geleden nog troffen de gevechtsheli kopters en -bommenwerpers opvallend weinig doelen. De laatste tijd is de Sovjet luchtmacht aanzienlijk effi ciënter. Dit duidt er volgens militaire waarnemers onder meer op dat de piloten over nieuwe doelzoekinstrumen- ten beschikken. Sinds 1985 heeft de Sovjet- Unie naast de gevreesde zwaar gepantserde MI-24- helikopter een nieuw ge vechtsvliegtuig ingezet, de Soechoi-25 ('frogfoot'), die de MiG-21 vervangt. De Soe choi-25, waarover in het Westen weinig bekend is, vliegt onder de geluidsbar rière. Het toestel is zeer wendbaar, maakt relatief weinig lawaai en is door de lagere topsnelheid van maxi maal 800 kilomter per uur veel doeltreffender (de MiG- 21 heeft een topsnelheid van ruim 2.000 kilometer per uur). Op militair gebied streven Kaboel en het Kremlin naar het ontvolken van het platte land om de guerrillastrijders van steun te beroven. Daar toe worden met alle beschik bare wapens, inclusief che mische strijdgassen, dorpen verwoest, oogsten en veesta pels vernietigd en mannen, vrouwen en kinderen ver moord of verminkt en op de vlucht gejaagd. Het aantal ontheemden in Afghanistan is naar schatting opgelopen tot 2 miljoen. Ondanks het steeds verder geperfectioneerde optreden van de communistische troe pen blijven de moedjahedien in staat 80 procent van het platteland te beheersen en enkele steden of delen van steden, zoals de zuidelijke stad Kandahar en het weste lijke Herat. De hoofdstad Kaboel ligt regelmatig onder vuur, de samenwerking tus sen de plaatselijke comman danten neemt verder toe en met de levering door de Ver enigde Staten van Stinger- luchtdoelraketten is de Sov jet-Unie niet langer opper machtig in de lucht. In mei van dit jaar loste het voormalig hoofd van de Nationale Inlichtingendienst KHAD, dr. Najib (39), Babrak Karmal af als secretaris-ge neraal van de Democratische Volkspartij van Afghanistan (DVPA). Nationale verzoe ning werd zijn belangrijkste streven. Andere beleidson derdelen die onder deze dy namische havik meer aan dacht krijgen zijn: het ver sterken van het gedemorali seerde leger met meer dienstplichtigen en het op voeren van de strijd tegen het verzet; het overwinnen van de tegenstellingen in de communistische partij en het uitbreiden van 'massa-orga nisaties'; het verbreden van de sociale basis van het re gime door (betrouwbare) niet-communisten op te ne men in het overheidsappa raat; en het winnen van het vertrouwen van het Af ghaanse volk door respect te tonen voor de Islam en de na tionale tradities. Ook aan het diplomatieke front vielen in het afgelopen jaar enkele nieuwe ontwik kelingen te signaleren. In mei schreef Anatoli Dobry- nin, de toenmalige Sovjet ambassadeur in de Ver enigde Staten, in het Tsje- choslowaakse partijblad Rude Pravo: „Met de Afgha- nen is reeds overeenstem ming bereikt over een tijd schema voor een gefaseerde terugtrekking (van Sovjet troepen)". En in juli kondigde Sovjet-leider Gorbatsjov in Vladivostok aan dat Moskou zes regimenten uit Afghani stan zou terugtrekken. In de onderhandelingen tussen Pakistan en Afghani stan onder leiding van de Verenigde Naties is tot nu toe overeenstemming bereikt over drie punten: 1. niet-inmenging in de interne aangelegenheden van Afghanistan; 2. internationale ga ranties en 3. vrijwillige terug keer van de vluchtelingen. Breekpunt blijft een J tijd schema over de aftocht van de Sovjet-troepen. Veel waarnemers hechten weinig geloof aan Moskou's posi tieve geluiden over de terug trekking van de troepen. Jim Philips, een Afghanistan- kenner van de Heritage Foundation, een conservatief georiënteerde denktank in de Verenigde Staten, zei: 1 „De Russen zijn zeer bedreven in 'a zeggen en b doen'. Ze voe ren de mogelijkheid op van een overeenkomst als rook gordijn voor het verder con solideren van hun machtspo sitie in Afghanistan". Indien het zou komen tot een algemene doorbraak over problemen tussen de twee supermachten, waarbij ook de kwestie-Afghanistan zou worden geregeld, zou het eind van de oorlog niet in zicht zijn. In de eerste plaats heeft het verzet gezegd zich niet te zullen houden aan een akkoord waarbij het niet be trokken is. Ten tweede zal geen enkele Amerikaanse president zijn onderdanen kunnen overtuigen van de juistheid van een besluit de hulp aan de Afghaanse 'vrij heidsstrijders' te staken. Ten slotte zullen andere hulpge vers als China en islamiti sche landen als Saoedi-Ara- bië niet geneigd zijn de moedjahedien in de steek te laten zolang er nog Sovjet troepen in Afghanistan zijn en het Afghaanse volk niet zelf heeft kunnen bepalen onder welk politiek systeem het wil leven. Het eerste proces-Masson is wellicht over de helft heen. Tot de feestdagen zijn er zeventien zittingsdagen geweest. Hier bij is de eerste-dinsdag 28 oktober-niet eens meegeteld. Na een half uurtje werd de zaak geschorst. Hoe lang de zaak zich nog voortsleept? Het zal zeker carna val worden voordat de uitspraak er is. Over die uitspraak valt nog weinig te zeggen. Het proces is vooral een strijd van mr. drs. Ed Masson tegen Officier van Justitie Jo Laumen. Er lijkt nog geen genadeslag toege bracht. Wie heeft het sterkste eindspel? Een tussenbalans. Door Wim Kuipers HOOGTEPUNTEN heeft het proces tegen de geschorste directeur be leggingen van het Alge meen Burgerlijk Pen sioenfonds nog maar weinig opgeleverd. Ed Masson was afgeschil derd als een half genie. Hij staat te boek als jurist, eco noom, accountant en auto matiseringsdeskundige. Ken ner van de internationale geldhandel. Specialist in on roerend goed. Als hij ging praten, zou hij onthullingen doen, zo was geregeld te le zen. En waagde de rechtbank het hem te veroordelen, hij zou kopstukken in zijn val meeslepen. Dat was voor speld. We wachten nog steeds. Op zijn geniale vond sten bijvoorbeeld. Het hoogtepunt tot nu toe kwam niet van Masson, maar van de man die hij als zijn grootste vijand beschouwde: mr. Willem Hoevenagel van het ABP. Hoevenagel be schuldigde Masson in een lange tirade van corruptie, stommiteiten en plichtsver zaking. De ontmaskering van Masson heeft het ABP voor een ramp behoed, zei Hoeve nagel. Maar zijn de beschul digingen van Hoevenagel wel belastend genoeg? Feitelijk vertelde hij niet veel nieuws. Alleen dat het ABP voor Neerlands grootste winkel centrum, Hoog Catharijne in Utrecht, tientallen miljoenen te veel betaald zou hebben. Maar Hoog Catharijne staat buiten deze rechtszaak. Juridisch lijkt de ingewik kelde zaak nog niet veel op geschoten. Als je de hele heisa van een afstand be kijkt, lijkt het eenvoudig. Ir. Kobus van Zon, Massons vriend en zakenrelatie, in casseerde in nog geen jaar ruim twee miljoen van een Nederlandse aannemer en Mr. drs. A. Masson komt lachend de Maastrichtse rechtszaal uit als in oktober zijn proces weer is uitgesteld. - foto anp een projectontwikkelings maatschappij. Die hadden één ding gemeen: gewerkt voor het ABP. Van dit bedrag kreeg Mas son vier ton. Steekpenningen vermoeden rijksrecher cheurs, officier Laumen en werknemers van het ABP. Kom nou, zeggen de twee hoofdverdachten in koor. Ko bus kreeg gewone bemidde- lingskosten. En hij leende zijn vriend Masson daarvan vier ton. Waarom? Daar wilde de ABP-directeur mee gaan speculeren, als hij in de VUT zat. Hij heeft daartoe de kans niet gekregen, betoogt Masson, omdat hij opgepakt werd. Het is nu de taak van mr. Laumen om te bewijzen, of tenminste aannemelijk te maken, dat de ambtenaar Masson zich liet betalen voor verleende diensten. In strijd met zijn ambtseed. Een moei lijke klus. De verdachten ontkennen en zullen dat on getwijfeld volhouden. Er zijn geen getuigen die zwart op wit kunnen aantonen dat het om steekpenningen gaat. Be wijsstukken ontbreken even eens. Laumen moet het dus hebben van aanwijzingen. Maar een stapel aanwijzin gen betekent nog niet dat er steekpenningen betaald zijn. Wat zijn er voor aanwijzin gen of verdachte feiten? Allereerst .natuurlijk de betalingen aan Van Zon. Be talingen omdat Van Zon zulke goeie contacten bij. ijet ABP had. Hij kon opdracht na opdracht versieren. Dat kan toch? Ja. Maar het ABP heeft zich met verschillende van die projecten aardig in de vingers gesneden. Justitie verdenkt Masson ervan ver schillende projecten tegen beter weten in doorgezet te hebben. Om er zelf beter van te worden. Niet zijn werkge ver het ABP. Volgend vreemd feit: elke keer als er enkele tonnen op de geheime bankrekening van Van Zon op het Kanaal eiland Jersey binnenkwa men, ging ongeveer een kwart naar Masson. Die had daar ook een bv'tje. Smeer gelden of lening? Verdacht is ook dat het verhaal van de leningen in elkaar geknutseld is nadat de twee verdacht werden van allerlei gesjoemel. Ze hebben dus duidelijk iets te verber gen, redeneert mr. Laumen. Anders heb je zulke con structies en verdraaiingen niet nodig. Een echt bewijs dat het om leningen gaat, hebben de twee verdachten overigens niet. Dat is er wel geweest, zegt Masson. Hij heeft over die leningen een brief geschreven aan Van Zon, die begint met de aan hef: Beste Kobus. Helaas: die brief is spoorloos. Verdacht is ook dat Van Zon Masson nooit bezocht of belde op het ABP in Heerlen, Officier Laumen heeft nauwkeurig het telefoonver keer van Van Zon kunnen nagaan. Van Zon woont in Belgisch-Limburg. Belang rijke detail .Want in Bulgif wordt elk internationaal ge sprek op de telefoonrekening vermeld. Datum; tijd tijdsduur van het gesprek. Wat blijkt? Van Zon belde in een paar jaar tijd twee keer kort het ABP, en bijna negentig keer het privénum- mer van Masson in Nieuwen- hagen. Maar bewijzen doen deze telefoontjes natuurlijk niets. Het proces gaat woensdag 7 januari verder. Dan komt de Weena-transactie aan de or de. Weena is een kantoorge bouw in Rotterdam dat op één dag vier keer doorver kocht werd. Uiteindelijke eigenaar: het ABP. Volgens justitie heeft het pensioen fonds er ruim vijf miljoen te veel voor betaald. Door Peter Murtagh EEN keurige dame van middelbare leeftijd veegt voorzichtig de sneeuw van het portret van Olof Palme. De foto ligt bovenop een enorme berg rode rozen en mar keert de precieze plaats op het trottoir waar Palme werd doodge schoten. „We willen we ten wie het gedaan heeft", zegt ze rustig. „We willen heus geen wraak nemen op de da der, maar we willen ge woon weten waaróm." Vervolgens verwijdert ze de sneeuw van twee kaartjes die aan de rozen bevestigd zijn. „Bedankt Olof, voor al les wat je voor ons hebt ge daan", luidt de één. De ander maant de Zweden de strijd voor de vrijheid niet op te ge ven en de internationale be trokkenheid niet de rug toe te keren. Iemand had vorige week de moeite genomen om twee kaarsen aan te steken bij de foto en de bloemen. Ook al hadden de inwoners van Stockholm enorme haast om hun laatste kerstinkopen te doen, geen van hen ging zo maar voorbij aan de gedenk plaats. Iedereen, jong en oud, bleef een moment staan op de hoek van Sveavagen en Tun nel Gaten, waar de premier op 28 februari vermoord werd. Een eindje verder is het kerkhof van de Adolf Fre- driks kerk, waar Palme ligt De vermoorde premier van Zweden, Olof Palme. - foto ANP begraven. Het is een in drukwekkend graf met een massief rotsblok van zo'n 1.20 meter hoog, waarin zijn handtekening staat gegra veerd. De sokkel vermeldt zijn naam en datum, meer niet. Ook bij het graf liggen massa's rode rozen en het is er een drukte van belang. Toen hij nog leefde was hij bij de Zweden minder geliefd dan nu hij dood is. Een jonge vrouw zegt aan het graf: „hij was een symbool voor heel Zweden". De Zweden hebben zich nog niet neergelegd bij de dood van hun beroemdste politicus en enige internatio nale staatsman. Al tientallen jaren lang fungeert Zweden als een soort veilige haven voor slachtoffers van onderdruk kingsregiems. Het resultaat is dan ook dat er duizenden buitenlanders in Zweden wo- De hoofdcommissaris van politie van Stockholm en leider van het team dat de moordaanslag op premier Olof Palme van Zweden moet ophelderen, Hans Holmer, is door de journaalredactie van het Tweede Net van de Zweedse tele visie gekozen tot Man van het Jaar. Naar de gepubliceerde verantwoording werd Holmer ge kozen omdat hij „met onconventionele en omstreden mid delen, maar met ongebroken optimisme het onderzoek leidt." De hoofdcommissaris noemde de onderscheiding opmonterend, maar tegelijkertijd droefstemmend omdat hij door de moordaanslag op Palme in de openbaarheid moest komen. Een vakbondslid staat op wacht bij de met bloemen ge markeerde plaats waar de Zweedse premier vermoord werd in het centrum van Stockholm. - fotoap nen, die allemaal bezig zijn met acies voor veranderin gen en verbeteringen aan het thuisfront. Zweden heeft zich altijd tolerant opgesteld te genover deze campagnes en er is in het land dan ook be trekkelijk weinig te merken van raciale spanningen. Veel mensen hoopten dan ook dat Palme's moordenaar een Zweed zou zijn, omdat ze bang waren dat het even wicht anders verstoord zou worden. De moord op Olof Palme heeft ook het zelfvertrouwen van de Zweden geschaad. Ze zijn bijna geobsedeerd door het streven naar perfectie. In Zweden lukt gewoon alles. Behalve dan het vinden van de moordenaar van Olof Pal- me. Het mankeert de politie echter niet aan middelen en ze kunnen prat gaan op een uitstekend geordende samen leving. Het onderzoek naar de moord ging al vanaf het be gin de mist in. De plaats van misdrijf werd niet goed afge sloten voor het publiek en twee kogels, afkomstig van het wapen van de moorde naar, werden later gevonden door voorbijgangers. Boven dien zakte de zaak af tot een soort kat-en-muisspel bin nen het politiekorps en tus sen de politie en de openbare aanklager. De regering rea geerde met de gebruikelijke onverstoorbaarheid en be noemde twee onderzoeks commissies die de hele zaak tot in de kleinste details moet uitzoeken Het initiatief werd geno men door het ministerie van Justitie. Op de volgende vra gen wordt geprobeerd een antwoord te vinden: hoe kan men in de Zweedse samenle ving het terrorisme bestrij den zonder op den duur de democratie aan te tasten; hoe moet de politie omgaan met misdrijven van deze omvang; en wat ging er precies mis bij de zaak Palme. De resultaten van het onderzoek worden waarschijnlijk in maart ge presenteerd aan de regering. De zaak Palme is tot nog toe de grootste moordzaak in de geschiedenis van Zweden. Er hebben nu ruim 300 poli tiemensen aan gewerkt en er zijn zo'n 10.000 verhoren af genomen, die samen met de 15.000 reacties van het pu bliek meer dan 30.000 bewijs stukken hebben opgeleverd. Er is al vier miljoen gulden aan gespendeerd. Overigens verloopt het onderzoek niet zonder interne problemen onlangs stapten twaalf re chercheurs uit het Palme- team, vanwege meningsver schillen met het sectiehoofd En hoofdcommissaris Hol mer werd ervan beschuldigd dingen op zijn eigen houtje te hebben gedaan, waarschijn lijk om een soort heldenrol te kunnen vervullen. De politie zegt dat zij in middels een 'hoofdlijn' heeft gevonden in het onderzoek en Holmer beweert dat hij voor 95 procent zeker weet wie de moord gepleegd heeft. Maar wanneer die zekerheid dan eindelijk leidt tot de aanhou ding van een dader is nog zeer onduidelijk. COPYRIGHT THE GUAB- DIAN/DESTEM AMSTERDAM (ANP) - dersteboven' is de naam bet tijdschrift, dat DII (Dienst in de industriële menleving vanwege de k ken) met ingang van 1987 maal per jaar zal uitgev Het tijdschrift vervangt gestencilde DISK-bulletin. Met de naam wil DISK u drukken stem te zijn van me sen aan de onderkant, die i onderspit delven in het ecor misch systeem. „Verder loj we vaak tegen situaties waar we behoorlijk van dersteboven zijn geraakt waarover we u willen vert len," schrijft de redactie in 1 woord vooraf. Ondersteboven wil inf< matie geven over arbeid, keringen, baanloosheid, pc tiek, bedrijven, bedrijfspas raat, automatisering en voo ook de mensen die daarmee aanraking komen. HILVERSUM (ANP) - Dt 639.196 eind 1986 groter da waren er 632.870 begunsti van 6286 genoteerd kon wo Het tot nu toe geldende r 634.712 begunstigers had. I Het jaarcijfer is als volg het programmablad 'Studi dus -£73), abonnees op de 1 wel +7181), en tien-gulden- UTRECHT (ANP) - De over werknemers) door trans pc blijkt uit een mededeling drijf van VGL. NS en Nedlloyd weigerc mee 1e delen welk bedrag met ce transactie is gemo VGL wilde alleen kwijt het cfe overneming een pc tieve zaak vindt. Voor N iloyd aan bod kwam om V NOORDWIJK (ANP) - Min ter De Korte van Economise Zaken zal 14 januari in Noo wijk 'g werelds grool zonne-nabootser in gebr stelen. De kunstmatige wordt daar gebruikt voor beproeven van satellieten. Om Europa onafhankel te maken van de grote ruim vaartmacht Amerika en nieuwe generatie ruimte-; paratuur beter te kunnen i proeven heeft de Europ ruimtevaartorganisatie E (European Space Agency) Parijs de testfaciliteiten haar technisch onderzoeko trum Es tec (European Spf Research and Technoli Centre) in Noordwijk sti uitgebreid. Hiermee is een drag van ongeveer 70 milj; gulden gemoeid. Het meest spectaculaire derdeel van de in novem 1983 begonnen vernieuwinj is de zonne-nabootser. D zogenaamde Large Space mutator (LSS) bestaat uit i verticale en horizontale - cuümbuis. In de recht staande kamer, die 15 me hoog is en 10 meter in do snee, wordt de te beproec satelliet geplaatst op een n, alle kanten beweegbaar pi form. DEN HAAG (ANP) - Nu de nancieel-economische ring van het overheidsbel en de sociale zekerheid eind is gevorderd, kan die nering overgaan in herv ming. Die moet niet worden ge! seerd op een grootse, allesc vattende nieuwe visie, op de nieuwe zakelijkheid: concentreren op hoofdtak minder overheidsingrijp minder centraal regelen, de afzonderlijke beleidster: nen zijn voldoende aang pingspunten voorhanden concrete verbeteringen in c

de Stem | 1987 | | pagina 2