'Geef talent van eigen bodem kans7 Proefschrift over Zeeuwse kaapvaart Schatduiken we een succes ONDERNEMINGSRAAD VOOR VOLDONGEN FEIT Bram Catsman verlaat Aardenburgse brandweer Agrarische Kommissie over ruilverkaveling DINSDAG 30 DECEMBER 1986 VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND PIET BRAKMAN IN BRESKENS: Zeeschepen vervoeren minder goederen Info-avond over kanker in De Speye THOR houdt spelmiddag Diaserie over bomen voor basisscholen Jeugdfilm in Den Hoekzak NA BUNA VEERTIG JAAR DINSDAG 30 Westdorpe Sas van Gent politierapport de paulusp Reliëf Loonsverhoging Dow incidenteel Van een onzer verslaggevers SCHOONDIJKE - De Regionale Agrarische Kommissie (RAK) houdt 9 januari in de Rijks Middelbare Agrarische School in Schoondijke de algemene jaarvergadering. Begonnen wordt om 19.30 uur. Thema van de bijeenkomst is de administratieve ruilverkave ling. de inleidingen hierbij worden verzorgd door de heren. Riet veld én Heêman van de Landinrichtingsdienst. Deze specialisten zetten uiteen hoe een ruilverkaveling met een administratief karakter verloopt. Voorts moeten de RAK-leden nieuwe bestuursleden kiezen doordat A. de Hullu en D. Scheele aftredend en niet herkiesbaar zijn. Kandidaat-bestuursleden kunnen tot uiterlijk het begin van de vergadering contact opnemen met RAK-voorzitter M. van Vooren. Van onze correspondent BRESKENS - „De gemeente Oostburg moet hierdoor aangemoe digd worden om de mensen uit de eigen streek niet alleen te vol gen, maar ook om tot daden te komen. We moeten er met z'n allen voor zorgen, dat onze eigen mensen te beluisteren zijn, deze ep is een aanmoedigings premie voor de gemeente", al dus producer en zanger Piet Brakman gisteravond tijdens de overhandiging van de eer ste ep van Ellen Minderhoud aan de Oostburgse wethouder J. de Vries in een bomvolle Uitkomst te Breskens. Brakman, zelf vooral be kend geworden door zijn lied jes in Zeeuws dialect, was blij dat door de huidige ontwikke lingen ook de mensen in Hil versum zijn wakker geschud. Daarnaast zijn er volgens hem genoeg bewijzen, zoals een bomvolle Dullaert te Hulst en Den Hoekzak te Oostburg, dat het talent van eigen bodem wordt gewaardeerd. „In Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen wordt er bij dergelijke avonden ge knokt voor een plaatsje, ter wijl Adèle Bloemendaal slechts veertig mensen binnen krijgt", beweerde Brakman. Ook ging hij in op het cultu reel beleid. Brakman: „Indien je als gemeente een zinvol cul tureel beleid wil voeren, heb je moed nodig en moet je risico durven nemen voor vernieu wende dingen in deze streek. Ik vraag me af of mensen zit ten te wachten op mensen zo als Jules Deelder". De Oost burgse wethouder J. de Vries, die de eerste ep in ontvangst mocht nemen, deelde mede, dat het programma in het Le- deltheater te Oostburg door de mensen zelf zal worden be paald en niet door de gemeen te. „Deze ep is gezongen door een autochtoon met een al lochtone tekst. Hannes, doe geen imitatie, stop er iets van jezelf in", aldus Brakman te gen De Vries, die sinds kort wethouder is geworden. Tij dens dit oudej aarsconcert pre senteerde Ellen Minderhoud de liedjes van haar ep, waar aan verder werd meegewerkt door Marijke Klaver, Claudia de Blok en Jeanette van de Nieuwhout. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - Yvonne Verhees-Van Meer, oud leerlinge van het Mollerlyceum in Bergen op Zoom, is onlangs aan de subfaculteit Geschiedenis van de Universiteit van Leiden ge promoveerd op het proefschrift 'De Zeeuwse kaapvaart tijdens de Spaanse successie-oorlog van 1702-1713'. Het boek van mevrouw Ver hees, inmiddels aangeboden aan de Zeeuwse commissaris der koningin dr. C. Boertien, voorziet in een leemte in de Zeeuwse geschiedschrijving. Een pijnlijke leemte welis waar, want Yvonne Verhees beschrijft een periode waarin de Zeeuwen ter wille van fi- Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De trend dat meer zeeschepen de havens in de Kanaalzone bezoeken met minder goederen aan boord zet zich voort. Van januari tot en met no vember deden 1793 zeeschepen de havens aan het kanaal aan: 102 meer dan in 1985. Samen vervoerden zij 3,3 procent minder goederen, gerekend in tonnen. In de binnenvaart was er wel een kleine toename in het aantal schepen met 28 tot 6151. De binnenvaart ver voerde 1,7 procent meer in tonnen. De werkloosheid in Zeeuwsch-Vlaanderen blijft gunstig afsteken tegenover de rest van het land. Eind no vember zocht 8,1 procent van de beroepsbevolking in de streek naar werk. Landelijk was dat cijfer 12,8 procent. West—Zeeuwsch-Vlaanderen kent het gunstigste werkloos heidscijfer met 7,9 procent. nancieel gewin er niet vies van waren hun vijanden letterlijk in de zeilen te rijden. Kans ge noeg zagen de Zeeuwen daar toe in het tijdperk waarin de ene oorlog op de andere volg de. Zo gauw de vijandelijkhe den uitbraken, voeren de Zeeuwse kapers het zeegat uit, op zoek naar buit. Met toe stemming van de overheid, die alles in het werk stelde om vij - anden zoveel mogelijk schade te berokkenen. Onze voorouders maakten wel een strikt onderscheid tussen kapers en piraten. Die laatsten, die geen toestemming tot plunderen door de overheid hadden, wachtte de strop. De kaapvaart daarentegen was, althans in oorlogstijd, vol strekt legitiem. Daarbij ging het erom de vijand zoveel mo gelijk schade te berokkenen. Dat kon door koopvaardij schepen van de tegenstander in beslag te nemen. Maar nog mooier was de verovering van een vijandelijk kapers- of oor logsschip. Er konden flinke premies mee in de wacht wor den gesleept. In deze 'sport' blonken de Zeeuwen al snel uit en de kaapvaart droeg dan ook al snel bij aan de Zeeuwse wel vaart. Behalve de kapers pro fiteerden ook de buskruitfa- brikanten van de oorlogson derneming. Zeeuwse families, die hun nering in de kaperij hadden, stonden in hoog aanzien. Ene Willem Credo staat bekend als een van de beste kapiteins in de branche: hij veroverde 97 'prijzen' en kreeg daarvoor een premie van 12.000 gulden. Maar Piet Hamers behaalde met 131 'prijzen' echter de hoogste score. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het management van Dow Chemical in Terneuzen heeft gisteren besloten de loonsverhoging voor 1987 toch een inciden teel karakter te geven. De ondernemingsraad had graag gezien dat een deel van de verhoging vast onderdeel van het salaris was geworden. De raad maakt haar standpunt vandaag aan het personeel bekend. Voorzitter C. Jongelie zei gisteren 'teleurgesteld' te zijn over het besluit. Toch staat de raad-voor-een'voldongen fëit," aangezien een ondernemings raad geen onderhandelings partner kan zijn bij het over leg over arbeidsvoorwaarden en nu in feite met lege handen staat. Wel kunnen de Dow-werk- nemers kiezen of zij de uitke ring ineens of per maand wil len ontvangen. Dat was ook een van de wensen van de on dernemingsraad. De Dow-di- rectie zegt echter de indruk te hebben dat de meerderheid van het personeel voor uitbe taling ineens is. Voor werknemers die pas in 1986 in dienst zijn getreden, is een aparte regeling getroffen. Omdat er bij hun indiensttre ding bepaalde verwachtingen over de loonsontwikkeling zijn gewekt, zo stelt het manage ment. Per nieuwkomer gaat Dow bekijken of een deel van de verhoging alsnog in het vaste salaris komt. Of dat in derdaad het geval is en hoe groot het deel is hangt onder meer af van de scholings graad, de ervaring, het aan vangssalaris en de beoordeling die de jongste lichting van het management krijgt. Het management zegt de in cidentele verhoging als het kan alleen dit jaar in de ar beidsvoorwaarden te willen Van onze correspondent SAS VAN GENT - De afdelin gen Sas van Gent, Westdorpe en Philippine van het Konin gin Wilhehnina Fonds houden dinsdag 20 januari een voor lichtingsavond in cultureel centrum De Speye te Sas van Gent, met als thema: De be strijding van kanker. Bedoeling van de avond is in de eerste plaats een globaal beeld te geven van de ziekte, waarna aan de hand van vra gen van het publiek nader wordt ingegaan op meer speci fieke aspecten van kanker. Gastspreekster is mevrouw C. Honing, voorlichtingsmede werkster van het KWF. Zij geeft aan de hand van een dia serie over kanker algemene informatie over de ziekte. Na de pauze beantwoordt me vrouw Honing samen met de Sasse huisarts M. Dierick vra gen vanuit het publiek. Af hankelijk van de vraagstelling gaat men eventueel in op spe cifieke onderwerpen zoals baarmoederhals-, borst- en longkanker. De avond begint om half acht. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Gymnas tiekvereniging THOR uit Sas van Gent houdt zaterdag 10 januari een trim- en spelmid dag in buurtcentrum St.-Al- bert aan de Van Milstraat. Deze middag is bedoeld voor iedereen, ongeacht leeftijd of al dan niet lid zijn van de ver eniging. THOR heeft het buurtcentrum afgehuurd voor diverse spelen, zoals sjoelen, kegelen, pieken, kleine balspe len enzovoorts. Daarnaast heeft de organi satie een midwintertocht op touw gezet. Een tirm-wandel- speurtocht over diverse af standen. Eén afstand is spe ciaal afgestemd op de deel name van jonge kinderen. Na afloop van de wandeltocht ligt het in de bedoeling de lopers te tracteren op pannekoeken. De trim- en spelmiddag was eer der gepland zaterdag 25 okto ber. Het THOR-bestuur was echter van mening niet de op de diezelfde dag gehouden provinciale actie 'Wandelen voor Nepal' te doorkruisen met een eigen activiteit. Van daar dat men toen besliste de trim- en spelmiddag op te schuiven naar een latere da tum. opnemen. Als redenen voor de genomen beslissing noemt het management het feit dat - steeds 'méérbèdr ij véhtot een uitkering ineens overgaan en het ontbreken van inflatie in 1986. Over de overige arbeids voorwaarden gaat Dow in de loop van volgend jaar praten met de ondernemingsraad. GOES - Ten behoeve van het basisonderwijs in Zeeland ziet eind januari 1987 een diaserie 'Bomen in Zeeland' het licht. De serie is vervaardigd in op dracht van de Regionale Com missie Boomfeestdag. De financiële kant van het projekt kwam gisteren rond, dankzij een sponsorcontract met de Verenigde Spaarbank. Uit de handen van districtsdi recteur H. Dahlkamp ontving de voorzitter van de commis sie een cheque ter waarde van 5.000 gulden. Ook de provincie draagt in de kosten bij. Met het totstandkomen van de serie, ontworpen door M. Wiersma, gaat een oude wens van de commissie in vervul ling. Een eerder door het lan delijk comité uitgebrachte se rie vertoonde naar de mening van de regionale commissie te weinig herkenningspunten voor de Zeeuwse scholieren. Om die reden wordt begon nen met de produktie van een eigen serie waarin aandacht wordt besteed aan karakteris tieke Zeeuwse beplantingen, zoals meidoorns, grenslinden en dijkbeplantingen. Bij de diaserie horen les brieven die aansluiten bij de verschillende niveaus in het basisonderwijs. De kosten zul len per serie naar verwachting circa twintig gulden bedragen. Een badmeester gooit wat 'schatten' in het water. - FOTO WIM K00YMAN Van onze correspondent OOSTBURG - De belangstelling voor het intussen traditionele schatduiken in het Oostburgse overdekte zwembad De Veer- hoek was ook dit jaar weer een succes. Verdeeld in een tweetal groepen doken 130 basisschoolleerlingen naar de 'schatten', bestaande uit munten die het zwembadper soneel met tussenpozen in het water dropte. In totaal was de buit 120 gulden, variërend van een stuiver tot een gulden. Wie geluk had, kon een aardig zakcentje naar boven brengen; wie pech had moest met een lege portemonnee terug naar huis, een illusie armer. De dag werd besloten met het jaar 'uit- zwemmen' voor alle leeftijdscategorieën van 19.00 tot 21.30 uur, waarna een gratis kop koffie in de foyer van de sporthal ge reed stond voor de deelnemers. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Vandaag, dins dag, wordt in Den Hoekzak in Oostburg een jeugdfilmmid dag gehouden. Om 14.00 uur begint de voorstelling van 'Heksen en bezemstelen'. De film gaat over een leer ling-heks die op drie kinderen moet passen. Zij kan echter niet zo goed toveren omdat zij ,het tweede deel van het Groot Heksenboek niet bezit. De toegangsprijs bedraagt drie gulden en de jeugdige be- zoekertjes krijgen in de pauze een flesje limonade. Van onze correspondent AARDENBURG - Na een dienstverband van bijna veer tig jaar verlaat Bram Cats man per 1 januari 1987 de Aar- denburge vrijwillige brand weer. Hem werd ai 27 februari 1985 eervol functioneel leef tijdsontslag verleend door burgemeester en wethouders van zijn gemeente. Op 31 december draagt Catsman het commando over aan I. van Gaelen, die per 1 ja nuari is benoemd tot brand weercommandant. De plech tigheid is in de burgerzaal van het gemeentehuis, waar men vanaf 11.00 uur afscheid van Catsman kan nemen. Hij kwam 16 april 1947 bij de Aardenburgse vrijwillige brandweer in de rang van ad- spirant-brandwacht. De be vorderingen volgden elkaar snel op. Zo werd hij 1 februari 1952 brandwacht tweede klas, 1 april 1958 hoofdbrandwacht en 1 januari 1962 brandweer commandant. Hij trad daarbij in de voetsporen van zijn oom A. Catsman. Onder het commando van Catsman kreeg de brandweer een eigen onderkomen, eerst provisorisch in een deel van de voormalige openbare lagere school, maar enkele jaren ge leden een echte brandwerka- zerne aan de Noordstraat. Van groot belang wordt, naast de deskundigheid van de bandweerlieden, ook de sa menwerking met andere korp sen genoemd. Met name met Maldegem bestaat een goede band en nog onlangs kon Aar denburg getuige zijn van het 'blussen' van de toren van de St.-Baafskerk met behulp van de Maldegemse hoogwerker. Catsman draagt niet zonder trots het commando over aan Sjaak van Gaelen (44), een man die Aardenburg op zijn duimpje kent. De scheidende brandweerman. - fotowimkooyman Topbiljart - In zaal Het Raedhuys hield de topbil club de jaarlijkse prijslc waaraan 25 spelers dee men. Opvallend was dat de Zeeuws-Vlaamse slechts spelers van Heikai van Marionette uit Hulst wezig waren, terwijl Hetö Raedhuys bij bijna alle pt kampen aanwezig is. Uits 1. Th. Baart, Koewacht; 2, van Hoye, Waasmunster; j de Jonge, Heikant; 4. I Mol, Westdorpe; 5. M. deN re, Waasmunster. Zonnebloem - In verenig;; gebouw Concordia hield de deling Westdorpe van De? nebloem de traditionele ka viering. Hiervoor goede belangstelling. De eenkomst begon met eucharistieviering wa» pastor Jos Thiellier voorg Het parochieel dames) zorgde voor de muzikale lijsting. Hierna volgde nog; gezamenlijke koffietafel, Collecte - Dat leden van de rochie een verwarmd kerk bouw op prijs stellen, de opbrengst van de geldiii meling, die tijdens drie diensten werd gehouden, kerkbezoekers legden een drag van 1.129,30 uit als drage in de hoge kosten verwarming. Vorig bracht de inzameling onge? evenveel op. Nieuwjaarsreceptie - De meente Sas van Gent ho maandag 5 januari de ja lijkse nieuwj aarsreceptie ii burgerzaal van het gemeen huis aan de Westkade. De ceptie duurt van 19.00 tot! uur. Heemkundige Kring - Heemkundige Kring Sas Gent houdt dinsdag 13 janu de jaarvergadering in cu reel centrum De Speye, vang 20.00 uur. Voor de pa staan de gebruikelijke fori liteiten op het program Hierna vertoont P. Hollet» een diaserie over de excs naar Leuven. Tot slot ook een serie dia's over Oude Sas' uit de verzamel van de secretaris. Concert - Organist Arie I reman uit Terneuzen zondag 11 januari om 15.00 een orgelconcert in de rk k van Sas van Gent. Op hetp gramma staan onder and de bekende Toccata en li van J.S. Bach. Verder bre de Terneuzense organist van de vele Noêls uit Frai rijk ten gehore, dit ter ting van de kersttijd. Het eert duurt ruim drie kwarti Oude Klooster - De sticht Het Oude Klooster en de meente Sas van Gent zaterdag 10 januari tus 14.00 en 16.00 uur iedereet de gelegenheid het onlï volledig gerenoveerde Oi Klooster aan de Westkadi bezichtigen. De geme» heeft de buitenzijde van gebouw gerestaureerd, ten de stichting Het Oude Klooi het interieur ingrijpend h opgeknapt. Momenteel vin de woningbowuvereniginf van Gent-Vooruit en de Bi van Werkgevers onder het monumentale pand. BRESKENS - In de nacht i zondag op maandag is in broken in het recreatie» trum Schoneveld. Door verwijderen van een wan men het centrum binnen ge men. Toen men het cent binnen was heeft men brandkast opengebrand 0 men met een aanzienlijks® bedrag er vandoor gegaan het restaurantgedeelte wet sigaretten en drank vers Deze inbraak moet z.ijn f pleegd tussen 01.00 en uur. De dader(s) heeft/he® het pand later via een W deur verlaten. SLUIS - Maandagmiddag® streeks 14.00 uur is in pellestraat een man leerd van plusminus die aan enige meisjes zijns slachtsdelen toonde. La^ de man er vandoor Een tweede aangifte van een dertienjarig dat in de Sint Annastraa'-' een man vanuit een wiW'; werd benaderd. De man ter met de auto er vandw» gaan. DRAAIBRUG - Mal avond omstreeks 17.00 op de kruising Rijks»'®:. Provincialeweg een aa ding ontstaan, waarM trokken waren: A.A.T" Sluis, die vanuit de fl® Aardenburg het middels»; deel te van de weg was den en mejuffrouw U-l uit IJzendijke die ove voorrangweg van de r® Sluis kwam aangereden, toedracht is niet helenM3'" delijk; de rijkspolitie n^. de aanrijding onverklas® Zij verzoekt eventuele 6 gen zich met hen in i ding te stellen, tel. 011'" weest waar de i den verdienen, stond om zijn tussen de grote len- en de Wes 1866 wordt hij d voetpaden en b wonen in diver het een schilde oorspronkelijke renlang geslote laatste winkeltj ermee en dat be definitieve eind der nog iets van Door J PAULUSPOLDER rinnen na het afl Hulst huiswaarts de Pauluspolder. Z auto wordt dit traj Omdat de winter baas te worden over h schap en omdat de bie pagne nog maar net v ligt de Havendijk er Rustwat en De Kraa' modderig bij. De dijkweg slingert zich 1 half bevroren kolen een schilderachtige d waar omheen de kno gelaten staan. Een tr' zicht. Zouden ze nog hun kruinen laten han dat niet ver daar van 1903 een drievoudige heeft plaatsgevonden? Die vreselijke misd gepleegd werd in de g Hontenisse, hield m lang de bevolking be steeds vraagt men waarom een dergelij weldaad nooit echt wer lost. De daders (en vol ingewijden was dat Sam alleen) braken za' mei in in de woning hofstede van Frans Voordat men er met hoorlijke som geld v ging, werden de drie sl fers Frans Koole, zijn en zijn schoondochter, beestachtige manier deld met een mes en ee kouter (een zwaar soort voorschaar). De zette een grootscheeps zoek in, maar heeft ni nen bewijzen dat Sam der was. De slachtoffei den niets verduidelij ke dat de verwondingen ernstige aard waren andere herstenletsel) stierven na een pijnlijl peloze strijd. Sam zat vijf maanden in vooi het verstopte geld we vonden, maar het be wij riaal was ontoereikend, dien kreeg de hoeve de selijke naam: Het Moor( Tegenwoordig voerer routes en kronkelige d gen erheen, maar ten tij de misdaad was er gee bindingsweg tussen de stede en Pauluspolder. gretsedijk voert ons do behoorlijk geaccidentee rein. De oude polder is geklonken en vertoont e wisselend reliëf. We rechtsaf naar het centre Pauluspolder. Op de ka: 1866 staat aangegeven in de bocht een molen Daar is nu niets meer rug te vinden. Wel kr reiziger even later een fig zicht op de kerktore Rapenburg, Boschkape Hengstdijk. Aan de wat* die door de gehele polde gert, staat een oude kno lier, naast hem een do emplaar. Een angstaaix beeld dat symbool sta: Ret gehucht waar onz heenvoert. De weg op de wat ho legen zandruggen maa bochten door de laag i akkers, die na twee ruih velingen nog steeds een indruk maken. Voor de t Wereldoorlog was het i: tegio bijna elke winter De bevolking had echt* eplossing gevonden vo steeds terugkerend pro Met platte schuiten voe over de ondergelopen ve

de Stem | 1986 | | pagina 12